nkeliers bijvoegsel FIE in enz, urg. kwaliteit jj DE ZEEUW' ir y-2 kilo. iand levert voor Geensen, rERVOETe Iend. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. ELAND zij heden be. der van van Zaterdag 21 November 1896. Neerbosch' weezen in Middelburg o ers' gratis). ÏES GOES. ISLÜITEKD a CONTANT, IBRIQUETTEN zijn bo- ASSELBERGS Co.l' Imische houtskool gefa-1 Invoeging van turfkool feloos, en worden door en geleverd aan Lijnkoeken [e bekomen bij ^KR, Middelburg. ■d, reeds bij be* i dorpsschoolmeester i twee gekl. platen. Ient per ex. 1ST. Arme luidjes. idan overwinnaars, 11. omslag en twee je platen. Ient per ex. Gezocht en gevon- fl. en twee ge- platen. jent per ex. Het Moedertje. omsl. en vier ge- platen. lent per ex. )e vrijbuiters van pmsl. en vier ge- platen. per ex. boekjes, ter ismaklng voor |o« den FEEST- litstekend ge- ES wordt tend daarvoor men dus bladz.) of van |bladz.) gekleurde platen, jche geschiedenis, Iden van bevoegde 11 Voor een eivolle zaal in het bekende Schuttershof" trad N.' zang- en muziek- 'fT„han heden avond, 19 November, op. Kenmerkte zich de bijeenkomst door bij zondere aandacht van de zijde van het Dublick voor wat er te hooren viel, men voelde ook dat er warmte kwam in hed hart van velen, toen, „na een inleidend woord eu gebed van Es. Poort het gezel schap optrad om iets ten beste te geven. En wat men zag en hoorde was zoo geheel in overeenstemming met wat de Eerw. in leider had gezegd over den geest, die op Neerbosch heerscktover het zunrdeesem, dat de gausche Weezen-inrichting had doortrokken het Evangelie. Niets wat aan „enige drukte of vertoon deed denken wijze van optreden van directeur (dhr. Sneep) en musici in alles te prijzen voor komen der kinderen eenvoudig en stemmig, aandachtig. Wij voegen er gaarne bij dat het ons goed deed op dezelfde plek waar zo» kort geleden een stem tegen Neerbosch gehoord werd, nu de zingende en gesproken bewij zen als te tasten van wat de Heere God heeft willen geven om de geslagen wonde weer te balsemen en te heeien. Toert een schaduwzijde gezocht met de diepst# tinten geverfd, thans deze week in Zeeland, voor aller oogen een lichtzijde, de lichtzode vertoond van het werk Gods in het verzorgen en opleiden van onderlooze kinderen. Wat wij hoorden? Een capella-koortje, dat er weien mag; een koortje, dat den stempel van schoolsche gedriidheid draagt zoo onmisbaar tot een waar schoon ge heel een koor, dat door zuivere intonatie werkelijk verdienstelijk zingt eu, wat zeer veel zegt, uitdrukking paart aan duidelyk- heid van dictie; dit betrekent niet weinig En dat leert men in dat Neerboseh, hoort ge, dat Nazareth, waaruit niets goeds kon komen 1 Hoe deden de blazers hun best, waar zij 3 nummers deden hooren, met takt gespeeld en vooral hun instrumenten die lastige koperen blaasinstrumenten, ia een zaal bedwingende dat het een lust was om te hooren, en daarbij goed van timbre en rond van toon; niet dat sohetterende, snerpende. Eu zoo van het blazen aan het zingen, toonden de jongens goede borst-organen te hebbenverbazend, wat hun gering aantal een diepte van toon had, hetgeen ook door de getoonde vastheid veel bijdroeg dat het gezongene zonder begeleiding zoo op toon bleef. Aangrijpend innig waren in de verschil lende liederen die gedeelten vooral, waarin een enkele meisjesstem of enkele stemmen met weeke teerheid en zuiverheid de tref fende woorden ten gehoore brachten, be geleid door het koor „brummstimmen" Juist dit gaf zoo'n innig effect, het was als het geluid van een ronden orgeltoon de solo's begeleidende en dragende. Het werd al warmer onder het hooren warmer bij publiek en uitvoerders beide, hoe meer het oor genoot van de heerlijke Godsgave in het schoonste wat erop gebied Van kunst is, alsmede van de hartelijke, eenvoudige en zoe welsprekende woorden tufcehen den zang in door den heer Jacob van 't Lindenhout gesproken over veel wat wij reeds wisten en toch voor velen nog nieuw was en over diens blij moedigen terugblik op hetgeen de familie Van t Lindenhout voor de weezen gedaan had en mocht doen. Wij komen om de liefde banden met de Zeeuwen weer wat nauwer aan te halen; wij komen uwe oude liefde weer opwekken wij komen u de leiding Gods met Neerbosch toonen, dit was de hoofdgedachte van den man die zijns va ders werk met zooveel beschamende liefde en op ongekunstelde wijze herhaalde, niet om „eigen" te verheerlijken, maar tot eer Tan den Naam des Heeren, Die alles wrocht. Was het wonder dat ds. Littooy, wiens taak het was met een woord van dank en met dankgebed te sluiten, niet behoefde te zoeken naar woorden om aller blijdschap uit de drukkon over het gehoorde, en weezen en directeur hartelijk te danken voor het verschafte genot? ZEw. weesop twee zaken de nalatigheid der naastbe- «taanden van weezen in het verzorgen van dezen, e» de wijze, waarop diakonieën de weezen besteedden, ten plattelande voor- *1, welke zoovele redenen geweest wa- ren voor een man als Van 't Lindenhout om onder biddend opzien tot den Vader der weezen zulke ongelukkige veriatenen verplegen. En betreurende dat de fa milie Van 't L. in zulk een kwaad daglicht gesteld was, veiblijdt het allen, zoo sprak 'Eervr. onder meer, die naar Gods Woord leven als zij van de leidingen Gods hoo- tea in dezen arbeid, waar de Schrift zoo duidelijk spreekt van onze verplichtingen tegenover de weezen. Na het dankgebed !°ogen allen een vers van den Avondzang, eeo heerlijken indruk meenemende van 'vut deze avond gaf. Wij roepen den zan- rera oen hartelijk „Tot weerziens" toe. tonden wij voortaan niet elk jaar zulk zvondja hebben? Dit zou de betrek- lng tusschen weeshuis en weezenvrienden vendig houden. Middelburg. Voor een gemengd pu- j bliek voor het grootste gedeelte geloofs- genooten van den spreker trad Donder dagavond in een der zalen van de sociëteit St. Joris op de heer T. Tal, Opper-Rabbjjn te 's Gravenbage. Na een kort inleidend woord van den heer J. Me ij ers, lid van het voorloopig comité, begon de heer Tal zyne rade met de herinnering aan het tot standkomen van hit Centraal Israëlitisch Wees- en Door gangshuis te Leiden voor nu ruim 5 jaren (Juni 1891). In breede trekken schetste de spreker wat aan het stichten dezer nut tige instelling voorafging, hoe men daarna te worstelen had met tekorten. Doch on danks dat, het huis werd geopend. Niet omdat men financieel er reeds tos in staat was maar omdat de moreele ellende, waarin vele Israëlitische weezen gedompeld waren het gebood. Op bijna elke bladzijde der Talmudische geschriften spreekt het voor schrift „De ellendigen moet ge verzorgen." Mocht men dan weifelen De handen werden ineengeslagen en dank zij den mild dadigheidszin van deze en gene verrees daar de stichting, in welke terstond bij de opening een 20tal weezen eene lang begeerde plaats vonden. Het budget evenwel drukte en drukt nog steeds zwaar. Te zwaar. Aan steun ontbrak het wel niet. Vooral in Amsterdam en ook in Rotterdam, Leiden en andere steden vond men Israëlitische weezenvrien den en vriendinnen en werd voor de stich ting gewerkt. Ook te Middelburg bleef uien niet van verre staan. Er worden hier thans een 12tal contribuanten gevo.iden. Behalve contribution werden ook jaar- lyks collecten gehouden die in 1892 f2000, in 1893 bijna f4500, in 1894 f3500 en in 1895 f 1200 in de kas van het cen traal weeshuis brachten. Doch alles samen was onvoldoende. Er moest worden uitgezien naar andere bronnen van inkomsten. Te meer ook, wijl de col lecten aan de huizen der ingezetenen ont aardden en eene moreele schade brachten. Ze werden opgedragen aan boden. En beroepsboden zijn slechts beroepsboden er werd van lieverlede van alle middelen gebruik gemaakt om de ontvangsten zoo groot mogelijk te doen zijn. Een gevoel van afkeer voor deze bedelmonniken ont stond. De collecten verloren hare kracht, waarde, eere en sieraad. Voortgaan kan niet langer. Ieder kind in de stichting opgenomen kost der vereeniging tnsschen f250 en f300 jaarlijks. Enkele kinderen genieten kostelooze huisvesting, anderen worden voor weinig geld verzorgd. Men heeft zich moeten bepalen tot de opneming van slechts 25 kinderen. Ongeveer f 4000 komt men regelmatig jaarlijks te kort. De spreker stond vervolgens stil bij alle hinderpalen die de stichting op haren weg ontmoette en kwa i daarna tot de bespreking van wat eigenlij k, de plaats, taak en beteekenis der oprichting is dezer stichting in wier belang spreker thans het zich een eer achtte op te treden. Na een zevental tafereelen geschetst te hebben van diepe ellende, op verschil lende plaatsen voorgekomen, kwam de spreker tot de conclusie dat ofschoon reeds Israël.weeshuizen in de grootste plaatsen bestonden, de Israël, weezenverzorging volstrekt niet is zooals ze behoort te zijn. Zeker, er wordt iets gedaan. In de grootste plaatsen wordt gewerkt. Doch de zorg over het geheele land is onvoldoende. Het huis, waarin de opvoeding en ver zorging uitnemend is, moet blijven be staan. Er is een huis, doch de weg is onvol doende gebaand. Zonder huis helpt geen gebaande weg. Dech zonder weg ook geen huis, al is het nog zoo uitnemend. De stichting heeft de nederige taak van assi stente te zijn van de enkele reeds bestaande Israël, weeshuizen. Het wil de weezen naar vermogen steunen. In art. I der statuten wordt het doel omschreven de opvoeding en verzorging van weezen, die in geen der Israël, ge stichten opneming kunnen erlangen. Art. 20 beschrijft hoe reeds weezen van 2 jaar een plaatsj kunnen vinden, terwijl de artt. 29 en 30 handelen over te vormen afdeelingen. Er bestaat eene maatschappij tot opvoeding van kinderen in het huisge zin. Geen kazerneering verdientaanbe veling, Maar ook, waar zijn de huisgezinnen te vinden op het land en elders geschikt om plaats te bieden aan weeskinderen van een volk dat zulk een eigenaardige plaats in de steden inneemt De spreker die zigh had voorgesteld op te treden te'sGraven- hage, Utrechten Middelburg, koos Zeeland als aanvangspnnt. Waarom eerst Middel burg? Een individueel gevolg mijner positie noemt spreker het. In den Haag en Utrecht bestaat reeds een weeshuis en daarom liever begonnen op eene plaats waar het nog niet bestaat. Spreker eindigde zyne met onverdeelde aandacht aangehoorde rede met de ernstige opwekking om thans te beginnen de eerste afdeeling te vormen. Aan belangstelling ontbreekt het geens zins. Een volle zaal met belangstellenden. Laat ons onzen plicht vervullen, de stichting steunen en op de lijst die hier thans op de bestuurstafel zal worden neergelegd, zijn ot haar naam plaatsen als lid of contribuant. Na dankbetuiging aan den spreker door den beer Dr. eleijers die zich ge heel bij deze opwekking aansl<_oL, evenals de heer Vos, voorzitter van het centraal Doorgangshuis, die nog kortelijk het woord voerde, werd overgegaan tot het vormen eener afdeeling (afd. Zeeland) die met een flink aantal leden tot stand kwam. MIDDELBURG. In de op a. s. Woensdag te 2 Vs uur te honden vergadering van den gemeenteraad komen onderstaande zaken aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om de reorganisatie van de politie, waartoe den 21 Oct. 1896 is besloten, eerst te doen ingaan den 1 Maart 1897 en nader voorstel betreffende de uit betaling van de niet op wachtgeld gestelde nachtwakers. 3. Staat oninbare posten in komstenbelasting ever 1892. 4. Aangehou den voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van het recht voor diensten door de gemeente bewezen bij het ruimen van beerputten. 5. Idem naar aanleiding van een verzoek van K. Adriaause om hoornen, welke z. i. hinderlijk zijn voor zijn molen te doen rooien of snoeien. 6. Idem tot het verleenen van vergunning aan J. C. Post en H. Jansen Hz. tot demping van de sloot langs den Noordsingel. 7. Voorstel van B. en V. tot verlegging van de straat aan de noordzijde Tan het Molenwater. 8. Idem naar aanleiding van het verzoek der Ned. vereeniging tot af schaffing van sterken drank om in bestek ken van gemeentewerken op te nemen be palingen betreffende het gebruik van sterken drank en de wijze van uitbetaling der loonen. 9. Nader voorstel van B. en W. betreffende verkoop van bouwterrein aan do Loskaai. 10. Voortzetting interpellatie van den heer Koole betreffsnde de tee- passing van ari. 112 lett. f der politie verordening. Een bisschoppelijk vermaan. De Aartsbisschop van Utrecht en de bis schoppen van Haarlem, Breda, Roermond en den Bosch zonden Vrij dag het volgende schrijven aan de redacties van de roomsch- katholieke bladen in Nederland „De waarheid en al wat goed is verde digen en bevorderen, de dwaling en het kwaad bestrijden, anderen voorlichten bij de gewichtigste vragen en omtrentde hoogste belangen van het openbaar leven, dat is de heerlijke taak der dagbladpers. De AartsDisschep en de Bisschoppen van Ne derland getuigen met vreugde, dat de Redactiën der Katholieke dag- en week bladen zich steeds met lofwaardigen ij ver vin die taak gekweten hebben, zoo dik werf het gold de waarheid der Katholieke leer te verdedigen, ep te komen voor de rechten der Kerk. Zij betreuren het echter, dat ep andere punten |de gewenschte samenwerking somtijds werd gemist, en dat verschil van meening aan leiding gaf tot strijd, waarbij de onderlinge liefde en waardeering schade leden. Dit te betreuren feit, wij mogen het niet ver zwijgen is zelfs de aandacht niet ontgaan van onzen H. Vader, Paus LEO XIII. „Geheel in overeenstemming met het vaderlijk verlangen van Z. H. wil dan ook het Nedsrlandech Episcopaat hen, die ge roepen zijn om het Katholieke volk voor te lichten, aansporen tot eendracht en verdraagzaamheid en te dien eiade achten de Aartsbisschop en de Bisschoppen zich verplicht, met alle liefde, maar tevens met allen aandrang, de Redactiën der Katho lieke bladen te vermanen lo. om, zoowel bij het schrijven van artikelen, als bij het plaatsen van ingo- zonden stukken en het overnemen uit an dere Bladen, zich met zorg te onthouden van beleedigeDde polemiek tegen personen, van kwetsende opmerkingen tegenover an dere Redactiën, en in het algemeen van alle onnoodige en niet ter zake dienende aanvallen, die slechts aanleiding kannen geven tot nutteloos twistgeschrijf. 2o. Om bij het verdedigen van eigen meeningen zich altijd te laten leiden door de regelen der christelijke voorzichtigheid en bescheidenheid. „Het Nederlandsch Episcopaat durft ver trouwen, dat de Katholieke Redactiën aan deze ernstige vermaning gaarne gevolg zullen geven." Dat is een heet hangijzer voor een blad als de Maasbode, dat tot overmaat van smart nog een „laatste" vermaning van den bisschop van Haarlem moest opnemen om zyn twistgeschrijf te staken. De bekende Rus Maligan, die ons zooveel kwaads berokkend heeft op Lombok, is door het gerechtshof te Batavia wegens hoogverraad veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf. Middelburg. De uitslag van de verkie zing van 6 leden der Kamer van Koop handel alhier is als volgt Aantal kiezers 319.Uitgebracht 27 stem men. Herkozen de heeren G. N. de Stop pelaar met 26, J. Borsius, J. H. Snijders en G. Alberts Lz. elk met 25, P. A. Ver hulst met 24 en P. E. J. van Burg met 19. Verder verkregen de heeren C. J. Rekkers 5, C. Verhage 2, W. Haman,A. Meeuwse, J. A. Zip, J. F. M. v. d. Heil, D. Wiener Sr., M. L. v. d. Harst en P. M. Wibaut elk 1 stem. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Goes door ds. C. J. van Paassen te Meppel. Beroepen te Hindeleopen Rodenburg cand. te Hommertste Zuidzande dhr. G. Smit cand. te Utrecht te De Leek en Milwolle Tammens te Werverkoof; te Schoonoord Obbink cand. te Rotterdam te Wapenvelde Feykes cand, te Dord recht te Made (toez.) Van Deinse te Ammerstolte Dokkum Hellema te Simonshavente Garsthuizen Faber, cand. te Doetichsm. Bedankt voor Sloten door Jacobsen te Terhorne; voor Eerbeek door Van Hoogenkuijze, cand. te Nijmegen voor Vuursche door Van Toorenenbergen te Ge- nemuidenvoor Winterswijk door Scherphuis te Blankenham voor Min- nertsga door Jurrema te Wiudesheim voor Rhenen doorWensinck teNijkerk Geld. Co@S. Door het kiescollege zijn de aftredende ouderlingen W. Cense en P. C. v. Melle en de aftredende diakenen J. de Kruijter eu P. Verburg met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Allen hebben hunne herbenoeming aangenomen. Bruinisse, Bij de Woensdag gehouden periodieke verkieziug van twee notabelen der Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer J. J. Capelle. In plaats van den heer C. Flohil werd gekozen de heer J. Vijverberg met 21 van de40 uitgebrachtte stemmen. Wemeldinge. Tot onderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd in de plaats van wijlen M. Ferdinandusse de heer J. A. Zuiddijk. Herbenoemd zijn tot ouderlingen de heeren A. Paauwe en A. van Klink tot diakenen de heeren P. Lindenbergh sn Jb. Burger. Geref. Kerken. Beroepen te Kamerik ds. A. L. Ruijs te Seroosksrke te Anna Jacobapolder ds. H. Knik te Putten. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Brielle-Hellevoetoluis door Breyer prop. te Arnhem. Scherpenisse. De heer K. Uilkema te Menaldum heeft bedankt voor zijne benoeming tot eersten onderwijzer alhier. Er zal thans wederom op een trastement van f 675, met verhooging tot f 700 na een jaar, eene oproeping gedaan worden. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling F. A. de M., 31 j., mole naar, St. Jansteen, H. M., 18 j.. visscher, Arnemuiden, en P. L. E., 19 j., brood bakkersknecht, Krainingen, allen tot lm. en G. G., 19 j., zonder beroep, Oostka- pelle, tot 14 d. gev. straf nachtelijk burengerucht en mishandeling van een ambtenaar: B. M., 19 j., visscher Arnemuiden, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 6 w. gev. straf; beleediging van een ambtenaar: P. K., 19 j., werkman, Domburg, tot 1 m. gev. straf dronkenschap en beleediging van een ambtenuar: A. M. de P., 45 j., visscher, Hansweert tot 1 m. gev. straf, en strooperij: J. de R., 16 j., zonder be roep, Wissenkerke, tot 3 d. gev. straf, en J. de H., 11 j., arbeider, Wemeldinge, tot f5 b. s. 5 d. h. Vrijgesprokeu: C. S., 38 j. hvr. van J. H. N. K.. zonder beroep, Vlissingen, beklaagd van mishandeling. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft vrijgesproken A. en B. van W. arbeiders te Kerkwerve, beklaagd van diefstal van een aalkorf te Duivandijke. Bevestigd is de veroordeeling, door de rechtbank te Middelburg, von A. A., land- bouwerskneckt te West-Souburg wegens mishandeling. Middelburg. „Schutter" v. d. Veer is Woensdagavond onverwachts uit de pro voost ontslagen. Kloetinge. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van den raad ter voorziening in de vacature L. de Groene, be kwam niemand de volstrekte meerderheid. Er moet eon herstemming pl ats hebben tusschen de heeren C. A. Sprenger, bur gemeester, die 56 en Chr. Welleman, die 29 van de 116 geldige stemmen verkreeg. Verder bekwamen de heeren J. M. Straub 21, A. Polderdijk 4, S. Noteboom 3, M. de de Vrieze 2 en C. G. van Liere 1 stem. Goes- De samenstelling van het be stuur der Chr. Werkliedenvereeniging, afd. van den Chr. nationalen werkmansbond, alhier is als volgtJ. Plazier, voorzitter; L. D. v. Melle secretarisI. Wessel Jr. penningmeester J. Does en M. Hillebrand. In de commissie van toezicht hebben zit ting de heeren I. Wessel Sr., L. de Beste Wzn., J. de Kruyter, A. D. F. v. d. Wart, C. E. v. Koetsveld en L. van Bruggen. Goes. De heeren J. Plazier en L. de Beste Wz. hebben hunne benoeming in 't bestuur der a. r. kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" niet aangenomen. Stavenisse. Woensdagnacht is, waar schijnlijk tengevolge van zwaren mist, een ijzeren aak, met eene lading suikerbieten, aan den Stavenissepolder, onder deze ge meente, omhoog gevaren. Door het lossen der lading tracht men met hoog water weder vlot te komen. Het schip schijnt een vrij groot lek te hebben bekomen. Verplaatst met 28 dezer de rijks veldwachters P. Stoutesdijk, jachtopziener, van Brouwershaven naar Numansdorp, en M. Klop van Numansdorp naar Brou wershaven. Naar het huis van arrest te Middelburg is gevankelijk overgebracht zekere B. uit Graauw die zijn dochtertje een vinger heeft afgebeten. Ons vorig no. bevatte een bericht uit Krabbendijke omtrent 't overlijden van schipper de Zeeuw. Het Rott. Fbl. geeft van 't gebeurde een andere lezing, volgens welke de man dood in zijn bed gevonden moet zijn eu 't schip voortdurend door politie bewaakt wordt. Te Maastricht heeft zich een bediende van een winkelier uit de voeten gemaakt met f1180 die hij voor zijn meester moest ophalen. De volgende week zullen 38 paar den uit Canada te Utrecht aankomen en in de veestallen worden gestald. Voor paardenliefhebbers zal het van belang zijn, deze dieren te gaan zien. Het Canada- paard is van zuiver Normandisch bloed, ongeveer 1.60 M. hoog eD heeft uitstekend gebouwde ledematen. Hoewel de gang niet bijzonder snel is, is hij evenwel zeer volhardend, ook op geaccidenteerd terrein. In vele groote steden van Engeland, bijv. in Londen en Edinburg, worden zij sedert eenigen tijd met zeer veel succes als trampaarden gebruikt. Ook in one land, nl. te Rotterdam, zijn zij dit jaar voor hetzelde doel geïmporteerd. Misschien zal men in de gelegenheid zijn, deze paar den betrekkelijk goedkoop te Verkrijgen, daar ia Canada overvloed van paarden is, en men geen voldoend debouckë heeft om ze van de hand te doen. U. D. Een looiersknecht te Dongen, die zich met het zoontje van zijn patroon vermaakte en het kind uit de grap de loop van een geladen geweer op zich liet richten, werd onverwacht door het af gaand schot getroffen en ernstig verwond aan het aangezicht, hevig bloedend opge nomen. De wonden zijn niet levensge vaarlijk, maar zullen den onvoorzichtige voortaan zeker niet zoo roekeloos met vuurwapenen doen omgaan. Een landbouwer te Scheemda heeft wat den aardappelbouw betreft, zeker het record geslagen. Hij oogstte van l:/g H. A. land 916 H. L. aardappels. Verkocht tegen 75 a 80 et. den H. L zooals den laatsten tijd gekocht werd, is deze ver bouw nog lang de slechtste niet. Het rapport van het Ned. Arbeids secretariaat bevestigt hetgeen de Volks tribuun reeds bad medegedeeld dat de werkstaking te Maastricht is verloopen doordat het bestuur, om den wille van wien de staking begonnen was, zieh we- derrechtelyk een gedeelte der ingekomen gelden tot steun der stakers, ten eigen bate toeëigende. Van verschillende kanten werd geld gezonden aan de stakers. Dit had ten gevolge dat het bestuur nimmer was te controleeren en het hierdoor gelegenheid vond personen op de lijst te zetten zelfs één doode die geen ondersteuning ont vingen. Wederom zijn vier afdeelingen toe getreden tot den Christelijk-Nationalen Werkmansbond, n. 1. Dordreoht, Arnhem, Goes en Schurega-Oudehorne. Het ledental bedraagt thans 4462, verdeeld als volgt: afd. Rotterdam 1930, Amsterdam 1080, 's Gravenhage 390, Utrecht 180, Dordrecht 180. Gouda 158, Arnhem 100, Schiedam 93, Middelburg 79, Uithuizerineeden 70, Enschede 68, Steen wijk 59, Goes 50 en Schurega-Oudehorne 35. De bond telt thans 14 afdeelingen. Het Bestuur van het Genootschap „Architectura et Amicitia" te Amsterdam heeft het patronaat op zich genomen van een eigenaardige serie prijsvragen. De groote behoefte welk» er in de bouwkundige wereld bestaat aan ontwer pen van kleine gebouwen, woonhuizen en dergelijken, die practische uitvoerbaarheid vereenigen met eenvoudige schoonheid, heeft de uitgevers-firma J. van der Endt Zoon te Maassluis tot het Bestuur het verzoek doen richten om eenige prijsvragen uit te schrijven en een Jury te benoemen. Het Bestuur van „A. et A.," inziende dat de verwezenlijking van dit idee aan de bouwkunst ten goede kan komen, aan vaardde het patronaat, schreef eenige pr^s- vragen uit en benoemde een Jury bestaande uit de heeren W. Kromhout Cz., H. G Jansen en K. de Bazel. De eerste serie der prijsvragen, waar voor een bedrag van f 55U beschikbaar is gesteld, is opgenomen in het Orgaan der Vereeniging en alle leden van het Genootschap, zoomede de inteekenaren op het Orgaan kannen mededingen. Donderdagmorgen bukte een 11-jarig meisje te Ruwiel zich om een knikker op te rapen, waarbij zij plotseling hevige pijn in den rug kreeg. Het kind werd in de school gebracht en het geval liet zich zoo ernstig aanzien, dat het hoofd der school met een rijtuig het kind naar huis bracht, 's Middags te 2 uur ontvingen de onderwijzers bericht, dat het meisje was overleden. LPs doodkist. Li Hung Chang is de prachtige doodkist kwijt, die hem op zijn reis door Europa steeds heeft verge zeld. Bij zijn vertrek naar de Vereenigde Staten achtte hij het niet noodig de kist nog verder mede te nemen en zond hij haar vooruit op de Glencartney. Dit schip is echter een prooi der vlammen geworden en de doodkist van Li is mede verbrand. De Chineezen zien daarin een gunstig voor teeken dat den grooten staatsman een lang leven voorspelt. De vrede tusschen Italië en Abessynië is eindelijk geteekend. Menelik zond Hum- bert een telegram van gelnkwensch. Het was de verjaardag der koningin, en dus is het een aangename verjaardag voor haar geweest, het meest echter voor de moeders a I e 8 ,f I l- j f I s] n U t C L L L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5