NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH VOOR ZEELAND. irg. Jïo: 3ftfetdaj| 21 flooemGcc. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN loRBOOTDIENST Hulst-Vlake. lOTDIENST. 20 min. na kloktijd naar Vlake vm. 4,50 Stad Zierikzee geland. Het Unie Rapport. L- Waarin het door ons steeds is opgevat I ri-Wordl geschaad door 't Rapport, do ud *ch? beteBkeni dat „de School aan OTDIENST urg en Zierikzee. •ikzee Spoorweg Gobi ~ov. Van Zierikzee: 'smorg. sinidd Dond.19 6,30 2,15 Vrijd.20 Zater.21 Zond.22 ilaan.23 Dins. 24 Woen25 Dond.26 Vrijd.27 Zater.28 Zon. 29 Maan.30 7,50 7.50 7,50 7- 7,- 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 2,- 2,- 2.- 2,— 2.- 2,~ 2,- 2, 1.-- „Scheids I en II." v. Van Rotterdam Donderdag 19 9,30 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag SI 1) 1 E N 8 T. -MIDDELBURG. niise vm. 4,50, (alleen Van Zeilmarkt8, [12,30, nrn. 1,16, 2,—, 5,10, 5,55, 6,55, 7,45, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Naar Remise m. 5,20 a) 6,23., Naar Zeil LI,50,12,35, nm. 1,20, ,20, 5,15, 6,-, 7,-, 10,11.—. de /alsoorden onmiddellijk en correspondeerenden 10.15, 2,15, 5,15 uur. worden geen goederen IDIENST. alsoorden uur. onmiddellijk kngeveer vm. 15 u. vm. liegen plaatsen. Van Rotterdam |j Donderdag 19 9,45 I Vrij dag Zaterdag Zond. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag .Zondag 1 [Maandag 20 21 22 23 Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 11. Voor wij onze bespreking voortzetten, wijzen wij op het feit dat van de heeren professoren Woltjer, Rutgers, Kuyper, Ba- vinck, Eabius, Geesink, Biesterveld en Wielinga, en de heeren Bijleveld, directeur der geref. kweekschool, Hovy, ds. P. van Son, de Kamerleden Van Alphen en v. Aich v. Wijck en h.t oud-Kamerlid ma joor v. Löben Seh een bezwaarschrift bij 't bestuur der Unie is ingekomen, van den navolgenden inbond „Nu blijkens de te Groningen en te Arnhem gehouden Uniedagen de progaganda voor het dusgenaamde Unierapport, dat op 16 April des vorigen jaars door de ver gadering werd aangenomen, een aanvang nam, gevoelen ondergeteekenden zioh ge drongen uw bestuur hun ernstige ever- tuiging kenbaar te maken dat de wijze, waarop het Unierapport het ook door hen beoogde doel poogt te verwezenlijken, in botsing komt met de beginselen, die ons steeds bij onzen schoolstrijd geleid hebben en ook thans niet mogen verzaakt worden. 7i 1 - Zij mogen niet aannemen, dat het besluit van eene vergadering, gelijkdie yan 16 April des vorigen jaars, waar uit heel ons land slechts drie-en-veertig (uit 13 steden en 26 dorpen) opgekomen stemgerechtigden tegenwoordig waren, in dien zin voor eene uitspraak van de algemeene overtuiging onzer geestverwanten zou mogen gelden, dnt nadere toetsing van het rapport aan die beginselen overbodig zou zijn te achten. Natuurlijk zullen zij bereid worden be vonden hunne overtuiging toe te lichten. Voorshands meenen zij er zich toe te oeten bepalen, om duidelijk uit te spreken, dat hun besliste overtuiging hun verbieden sou, het overigens zoo schoone rapport, ndien het onveranderd bleef', te steunen, en hen verpliohten zou, den eisch van het beginsel tegenover dit rapport te handhaven. Overtuigd, dat het ook u ongewenscht al voorkomen, dat in den strijd voor de na aan- 9,—, en 9,45 9,45 9,45 9,45 24 10,- 25 9.45 26 27 28 29 30 9,30 £0.1 7riie School verdeeldheid onze krasht zou breken, verzoeken wij u met broederlijken aandrang dit hun schrijven niet ter zijde ta leggen". J Gelijk men ziet protesteeren deze heeren tagen de vaststelling van het rapport, o.n. de wijl zoo weinigenzij 't ook met algemeene stemmen het vaststelden. Men zou geneigd zijn te vragen, wanneer zeo knappe mannen, bezield met zoo groote geestdrift voor het beginsel, 't zoo groote gevaar toen reeds gezien hebben, wat hen toch bewogen heeft om zoolang te wachten met de indiening van hun Bezwaarschrift. Het is toch onder ons geen gewoonte dat men een bezwaarschrift in plaats van tgdig voor de behandeling, eerst negentien I Baanden na de vaststelling, en bijna twee jaren na de publiceering yan zoo belangrijk documentals t Unierapport indient. In.usschen. het spreekt van zelf, wanneer doorwerking van de beginselen van het e nf Snoortüd IRaPPort bllJken zoa schadelijk te 5 10« 7 20 f 9 405- T ,T0°Lde begmselen die den schoolstrijd 5 10«), 7,20,5 y-4W rteed, hebben beheerscht en dat moeten 1 a ioè. - T doen' dan Past 'b ons niet met het 5,40b), 8,-, 10,1M Unie Rapport med(j te gaRn. ov. ITERDAM \andag) 's morg. 6.30 u, WERPEN Maandag) 's morg. 6 o- SN-OP ZOOM-THOLEli om naar Tholen5,30, jltaticf), 11,1.30, j Bergen-op-Zoom 9,35, 12,40, 6,05, 2,10, 5 55. |9,40, 11,55e) nm. 3,25* 1,10, nm. 12,25c) 3,55 nskerke vm. 8,10. 8,40. geen vee 'vervoerd611 >25 naar Breskens 6D Dinsdag en Vrijdag. -e) 8,30e) 11,55 3,25*1 8 50e) 12,15 3,45 De) 7,15e) 10,10 1,5& r 7,35«) 10,30 2,15 ;RDAGS gee vee lederen vervoerd. Maar dan moeten wij die gevaren eerst 1 *>i6n« Tot zoolang kan men ons niet kwalijk i dat wij onze instemming uitspreken. 24 ons evenmin onze instemming 'aan anderen hunne bestrijding van het I nerne°ae" ^nie"RaPI)0rt kunnen kwalijk [lelijk wij reeds vroeger beweerd hebben, tie 00 nu n0£> Tan uieening dat het Mn sckoob aan de ouders, in den Poch niet dat ten allen tijde den ouders 'auS de schoollokalen wordt gegund tot het houden van controle over leergang en methode. Ook niet dat de ouders 'trscht zouden hebben op een goeden dag de school te verkoopen of het perssneel te ontslaan. En ook niet dat de ouders inbreuk zuller. maken op de rechten der school om haar eigen leven te leven souverein te zijn in haar kring en du* zelve hare keuze van leergang en leerplan, leerwijze en leer middelen te bepalen. Maar hoe is deze leuze in de wereld gekomen Dit is gemakkelijk te zeggen. De liberalen waren voor een Staatsachool. De school aan den Staat. Onder de eigen vrienden klonken stemmen die ds school onder de kerk wilden brengen. De school aan de Kerk. En tegenover deze leuzen plaatsten onze mannende leus: De sohool aan de Ouders. Dit beginsel mogen wij niet prijs geven, noch door 't in te atsoluten zin te doen werken noch door 't als te betrekkelijk op te vatten. Tegenover hen die hun inzicht ook in zake leergang enz. aan de school wilden opdringen, ook al was hij een ouder van nog zoo groot gewicht, zenden zij die de leus „De school aan de ouders" van harte beamen, evengoed mogen staande houden dat de school ook aan het nageslacht be hoort. In 152 van Ons Program, door W. in de Groninger Kerkbode is hierop reeds gewezen, vindt men deze gedachte aldus weergegeven „En dan staat aanstonds op den voor grond, dat de scholen van een land ten doel hebben, om de volksontwikkeling, die dusver verkregen werd, voor zoover die aan classicale vorming hangt, op het ne ons komend geslacht over en geleidelijk verder te brengen". Heel de 163e paragraaf' zoo schreef de lieer W(irtz in genoemd blad is gewijd aan den onderwijzer in betrekking tot de school en eindigt met deze woorden „Of ook, ziet hij hier wel kans op (om de voorwaarden aan jte nemen door de ouders gesteld) dan verklaart hij, als eerlijk man stipt en trouw die ééne conditie te zullen nakomen, maar eischt dan nu ook zijnerzijds, dat hij in paedogogische me thode en het kiezen der leerstof als des kundige, niet door den qua talis ondeskun- digen vader gebonden worde". Daaruit blijkt duidelijk, dat de leuze: „de sohool aan de ouders", nooit in vol strekten, doch steeds in betrekkelijker1 zin bedoeld is. Wat derhalve op den Groningschen Uniedag is gezegd, dat de school is een zelfstandige inrichting die behoefte heeft aan een eigen levenskring en aan eene vrije entwikkeling is met de leuze de schoei aan de ouders niet in strijd, wanneer men onder dezelve alleen verstaat wat 't altijd geweest is Niet staat of kerk maar de vader heeft te beslissen in welke richting zijn kind zal worden opgevoed. Of nu het Rapport door de Rijksbijdrage te doen uitkeeren aan de schoolbe sturen, en niet aan de ouders, van dit beginsel niet verder afstaat, dan zij die het omgekeerde vragen Men kan dicht bij een beginsel staan, terwijl men er het aangezicht van afgewend heeft. Menkan er iets verder van afstaan,doch met het aangezicht er naar toe gekeerd. In de laatste positie staat het Rapport. Het is ook onze |meening dat het sub- ventiestelsel, nitkeering aan de ouders meer in overeenstemming met de bedoeling van den schoolstrijd zou geweest zijn. Maar het Rapport koos 't andere, dat der Rijksbijdrage aan de schoolbesturen, dewijl het meent te weten dat dit andere stelsel onuitvoer baar is. Nu gelooven wij dat de tijd voorbij is dat men ter wille van een beginsel iets moet eischen dat volgens zeggen van des kundigen niet te bereiken is. dat geval sta ik wel dicht bij 't be ginsel ik zit er zelfs op, ik ben een be ginselenrijder. Maar, ik verzwak tegelijk daardoor niet weinig de positie. En nu hebben de verdedigers van het Rapport tot hen die aan de ouders de voor keur gaven, gezegd Ik (Heemskerk) zou gaarne met u medegaan maar ik vrees voor versnippering van krachten. Ik (Mackay) acht het stelsel niet wel uitvoer baar. De goede besteding der Rijksbijdra gen is niet te controleeren tegenover de Ouders, wel tegenover de Schoolbesturen. En een voorstander (Wiersinga) verklaarde zelfHet schijnt echter dat dit stelsel in de practijk niet wel uitvoerbaar is, dr. Kuyper die het stelsel nog na de wetswij ziging Mackay vasthield, erkende dat de invoering toen stuitte op de inrichting van ons belastingstelsel. Terwijl de heer Lobman, die toch wel gehouden mag worden een weinig over deze dingen te hebben nagedacht, verze kerde, nog in den laatsten tijd, dat hij te vergeefs had getracht zich een voorstelling te vormen hoe dat subventie-stelsei zou moeten werken. Wij voor ons hebben 't vermogen noch de roeping om naar de regelen voor de uitvoerigheid van dit stelsel te zoeken. Wij kunnen alleen uitspreken dat wij het liever zonden willen. Doch waar nu de stellers van het Rapport van meesing zijn dat het niet kan, zouden wij 0118 niet ver antwoord achten, wanneer wij 't Rapport daarom hielpen afstemmen. Bovendien schijnt het stelsel van nitkee ring aan de schoolbesturen vreeger ook door de verdedigers van het subventiestel- sel te zijn verdedigd. Uit Ons Program blz. 652 en '53 schrij ven wij eenige passages over ter toelichting. Wat de gemeente volgens de wet mser dan thans zou te betalen hebben, indien er geen Vrije school bestond, keere ze, na afloop van het schooljaar, ponds-pondsgewyze aan de Vrije scholen uit. Welke Vrije scholen er in een gemeente bestaan, is nu reeds officieel ten Raadhuize bekend, want niemand mag, volgens art. 37c, bijzonder onderwijs geven, tenzij in het bezit van een certificaat, door den Burge meester afgegeven. Hoeveel leerlingen op elk dezer scholen zijn, is evenzeer aan het Gemeentebestuur nu reeds bekend blijkens het verslag, desaangaande aan de hooge Regeering in gezonden. Eveneens weet men op hot Raadhuis, of, wil men, bij de schoolcommissie, hoeveel kinderen voor een ingaand schooljaar plaat sing op de Openbare school verlangen De betaling geschiedt, wijl ze restitutie is, na afloop van het schooljaar, of, wil meD, na afloop van het kwartaal, dus steeds als vergoeding voor kosten, die röeds ge maakt zijn. Bedraagt nu bijv- het aantal kinderen op de Vrije scholen saam 30, dan sparen ze aan de gemeentekas een kweekeliug; op elke 50 een hulponderwijzerindien 200 een hulponderwijzer met acte van hoofd onderwijzer; op elke 400 een hoofdonder wijzer en huur van zijn woning uit... Voor eiken hoofdonderwijzer, hulponder wijzer of kweekeling, die de Vrije school uitspaart, betale men aan de gezamenlijke vrije scholen in eenzelfde plaats het trac- tement, dat door den onderwijzer van ge-- Ujken rang aan de Openbare school genoten wordt Voor de onderwijzeres oning keere men de vergoeding uit, waartoe de wet, bij ontstentenis van sohool woning, de gemeente kas verplicht. Scboolmeubelen en schoolbehoeften regelen zich geheel naar het personeel dat de school bezoekt. De daarvoor bestede som kan men derhalve door het aantal leerlingen der Openbare school deelen, en gelijke som als men dan verkrijgt voor elk kind, dat de Vrjje school bezoekt, uitkeeren. Den 17 Juli 1876 heeft de vereeniging „Christelijk Nationaal" een ontwerp Res titutiestelsel aangenomen, na verdediging door de heeren Kuyper, Lohman en Gra- tama, in welk ontwerp insgelijks de uit- keeriDg aan de besturen werd voorge schreven. De Hollander geeft haar ergernis te ken nen over het feit dat de staten van Znid- Holland in 't college van Gedeputeerden niet een antirevolutionair verkozen maar een liberaal. Ook ons heeft het passceren van den heer Seret geërgerd, al heeft'tons tegelijk verblijd dat de antirevolutionairen als één man op de heeren Havelaar, die zeker meer tot de groep Beelaerts nadert, en Seret, die volbloed „Kuyper-man" is, hebben ge stemd. Nu haalt de Hollander het goede voor beeld aan van Utrechts en Zeelands Staten, waar de antirevolutionairen en Roomschen beter de „echte liberaliteit" verstonden en een liberaal in hun college kozen. Wij meenen echter twee dingen te moe ten opmerken. Eerstelijk dat de daad van Utrechts sta ten, di6 schoon niet-liberaal den liberaal in 'tgedeputeerd collegekozenden heer de Beaufort in antirevolutionaire bladen zeer is gelaakt. En ten tweede dat de eer der „echte liberaliteit" onzer niet-liberalen in Zeelands staten slechts enkelen toekomtdaar toch de heeren Snijders en de Casembroot slechts enkele stemmen verwierven. Wij hopen wel dat het voorbeeld van Utrechts en Zeelands staten meer algemeen worde, en dat meerderen ook onder onze statenleden tot deze echte liberaliteit wor den bekeerd maar dan moet hunne keuze niet bepaald worden door de overweging dat zij een* een mooie daad willen plegen of eens iemand uit de tegenpartij een ple zier willen doen maar dat zij den be kwaamste een blijk van hulde willen ge ven, gelijk in Zeeland de heer Heijse on dervonden heeft. Wanneer er van bekwaamheid sprake is, dan kan, dunkt ons, de heer Seret mee doen. En daarom heeft ook op ons de daad van Zuid-Hollands staten een onaan- genamen indruk gemaakt. V"an een antirevolutionair bijv. te vor deren dat hij op iemand stemt omdat deze liberaal is, komt ons onbillijk voor; daar kan de consciëntie mee gemoeid zijn. Even min verwachten wij daarom dat een libe raal iemand verkiest omdat deze antire volutionair is. Maar een liberaal of een antirevolutio nair te verkiezen krachtens van hem geble ken groote geschiktheid, dat, meenen wij, is eene daad die de consciëntie niet alleen niet verbiedt, maar in gegeven gevallen zelfs als plicht kan opleggen. Reeds meermalen hadden wij gelegen heid op te merken dat er bij de keuze van voorzitters en ondervoorzitters in de afdeelingen der tweede kamer zekere par tijloosheid heerscht. Wij nemen als voorbeeld de verkiezing van den voorzitter en ondervoorzitter in de vijfde afdeeling. In die afdeeling hadden zitting minstens 10 democraten, te weten Tijdens, Willinge, Lieftinck, Borgesius, Macaré, Zijp, Staal man, Heldt, Kerdjjk en A. Smit; twee oud-liberalenPlate en Basterttwee antirevolutionairen Lohman en Beelaarts en 5 Roomschen (1 afwezig). En toch koos deze afdeeling de heeren Lohman en Bahl- man, beiden uit de minderheid. Hoe dit te rijmen De eerste trouwpartij per fiets in ons land is deze week te Rotterdam gevierd. Gerrit Bade en Anna de Jong, hij 35 en zij 28 jaar oud, dus beiden over |den leef tijd heen, waarop men zich aardigheden veroorlooft, waarover men zich op zijn 28ste begint te schamen. Zij, voorop, op een tandem, met een bruidsbouquet op den stuurstang, dan hij eveneens op een rij wiel gezeten. Beiden in sportcostunm ook de getuigen, de commissarissen van orde, allen per fiets hen ter zijde rijdende ef achter hen aan komende. Het krioelde van de menschen om dit schouwspel te zien. Hoogstraat en Kipstraat stonden reeds twee uren te voren vol. In de Stadhuis- steeg kon men zich niet bewegen. De trappen van het Stadhuis waren dicht bezet met menschen de jongens zaten tot boven op de daken. De koffiehuizen waren er goed mee. Er was een schatte- rend gejubel of de Koningin haar intrek hield. Of de wereld ook achteruit fietst Spelbreker die 't zeggen durft. Het is immers hetzelfde, hoe een volk dat zijn ernst verliest, dat den eerbied voor het onder allen eerlijke huwelijk vergeet, zich wil „vermaken". 20 Nov. '96. lerseke. Raadsvergadering van Donder dagavond 6 uur. Aanwezig alle 11 leden. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen zijn 0. a. lo. Een bericht van de boogschutters- vereeniging „St. Bastiaan", dat zij niet genegen is bij 4e overgave van de Schut tershofstraat aan de gemeente nog uitgaven te voegen. Wil de gemeente de voorafgaande reparatiën zelf bekostigen (de overneming toch is uitsluitend een gemeentebelang) dan is zij tot de overgave bereid. Besloten wordt de straat niet over te nemen. 2o. Een verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging tot afschaffing van sterken drank, om het schenken van sterke dranken op publieke werken, door de gemeente aan besteed, te verbieden. Daarop wordt op voorstel van den heer Sinke met algemeene stemmen gunstig be schikt. 3o. Een adres van eenige leerlingen van school I en die van den Duitschen oursus, inhoudende het verzoek om hun onderwijzer M. A. de Man tot hoofd der school te benoemen. De heer Sinke vindt daarin aanleiding om zijn teleurstelling te kennen te geven, dat de heer De Man niet op de voordracht staat. Hg is een net mensch en flink oa- derwgzer, en er bleven toch nog 3 onder wijzers met meerdere taaiakten over om uit te kiezen. De heer Sauer daarentegen keurt de handelwijze yan B. en W. goed. Wanr de Raad meerdere taaiakten als aanbeve ling stelde, mochten zg niet anders han delen. De Voorzitter bevestigt, dat B. en W. in dat besluit een vingerwijzing zagen om personen met 3 akten, nu die er waren, voor te dragen. De heer Cupéry drukt zich sterker uit, De Raad had het Dag. best. inconsequen tie kunnen verwijten. Het was door het raadsbesluit gebonden. Daarna wordt tot hoofd van school I benoemd de heer Rietveld de Hondt, no. 4 der voordracht, en als datum van in diensttreding bepaald de le Jan. Tot heden heeft een instructie voor den klokkenist en klokluider ontbroken. Deze wordt nu vastgesteld en in die, thans va cante, betrekking benoemd J. Steenblok, alhier, met ingang van 1 Jan. Tot lid van het Burgerlij k Armbestunr wordt benoemd de heer A. Sandee, en de rekening 1895 en de begrooting 1897 van dat bestuur ongewijzigd goedgekeurd, de laatste met een eindcgfer van f 8221,94. Aan mejuffr. J. J. Andriessen, onder- wijzeres aan school 2 en benoemd te Vlis- singen, wordt eervol ontslag verleend te gen 1 Febr. Het traktement voor haar opvolgster wordt bepaald op f500 met 2 jaarlgksehe verhoogingen van f25. Aan de orde komt opnieuw een contract van erfpacht met den Staat wegens benoo- digde slikken voor de vergrooting der haven. De voorzitter zegt, dat een poging om het vroeger gewraakte art. 3, hetwelk voorschrijft, dat een strook buiten de haven en niet voor den publieken dienst i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1