KERKNIEUWS. I de kunst, maar ook de dienst Gods is daar in eere, getuige daarvan de kapel. Spr. vraagt de aandacht veor de gewijde liederen die zij van deze ongewijde plaats, anders veelal voor den dienst der wereld in gebruik, zouden doen hooren. Daarna zong de schare Psalm 95 1 en 4, onder begeleiding van het Fanfarekorps der Weezen en ging ds. v. Koetsveld voor in gebed; waarop ZEerw. nog eenige ge dachten ten beste gaf omtrent de geschie denis, de beteekenis en de macht van het Lied. Vooreerst in de dagen der oude wereld, toen Kaïns zoon zijn eerste in strument bespeelde, Lamech zijn lied der wrake zong en onder Enos men den naam des Heeren begon aan te roepen. Daarna in Mozes' dagen toen Mirjams reien het volk bezielden; en nog later toen David zijn psalmen zong en het lied der optochten weerklonk bij Israëls gang naar den tempel. Maar vooral kreeg het Lied beteekenis, sinds Engelenzang door menschen beluisterd, »de komst van den Christus had aange kondigd. Iets van die wijding des Christen- doms droeg ook het lied dat deze Weezen zingen zouden. Moge zoo eindigt Spr. 't publiek maar er mede rekenen dat de heer Van 't Lindenhout niet houdt een triomftocht der Kunst, waar hij van stad tot stad trekt om belangstelling voor zijn arbeid te wekken maar dat 't is een triomftocht der Liefde. Daarna werden door de weezen ver schillende liederen gezongen, welke door eenvoud en schoonheid uitmuntten. De hoorders schenen allen onder den indruk van het ongekunsteld gezang en ds zui vere solo's, en gaven door hunne toejuichin gen te kennen dat hst gezelschap de harten gestolen had. Ook het Fanfarekorps voerde verscheidene nummers op uitstekende wijze uit. Den heer Sneep, den bekwamen directeur komt een woord van lof toe voor zijne taetische. talentvolle leiding. Het optreden der Weezen, 't spreekt van zelf, verhoogde da kans voor den heer Jacob Van 't Lindenhout op een belang stellend oor. En dat werd hem geschonken. Onder ademlooze stilte deed deze Spr. zeer belangrijke mededeelingen omtrent zijn arbeid onder de Weezen, en de ge schiedenis en 't ontstaan van dien arbeid. Spr. begon met te zeggen dat 't doel van ons samenzijn seheen te zullen worden bereikt. Dit doel is niet om een kunst avond te verschaffen maar om liefde te wekken voor den arbeid op Neerbosch. Spr.'s vader was dien arbeid te Nijmegen met 2 weezen begonnen, en ongezocht heeft hij dien uitgebreid gezien tot den omvang uien hij thans heeft. Kuiui 950 weezen worden thans in 43 gebouwen ver pleegd. Nooit had Spr.'s vader bedoeld zulk een groote stichting te vormen, doch de omstandigheden hadden er toe geleid. Op bevattelijke, onderhoudende wijze leidde de heer Van 't Lindenhout vervol geus zijne hoorders door de gebouwen van de Weesinrichting de 9 schoollokalen, met teekenzaal, conversatiezaal, tevens ver- eenigingszaal voor de grootste jongens boven schoollokalen zijn de slaapzalen, voorts de eetzalen boven deze ook weer slaapzalen, waaronder er zijn voor 40, 50 tot 70 kinderen, doch alle flink verlicht en geventilleerd. Dan de werkplaatsen, uitgenomen de eerste, allen door de wee- „zen gebouwd, en waar tot allerlei vakken opleiding mogelijk is. De jongens worden boekdrukker, schoenmaker, timmerman, enz., de meisjes worden dienstbode. Voorts hebben wij de tuinderij, de boerderij, enz. Iemand die de inrichting bezocht zei eens tot Spr.„Gijlieden Didt hier zeker maar heele dagen". Spr. toonde bij wijze van antwoord de bedrijvigheid en de ver schillende gebouwen, die getuigden dat hier gebeden en gewerkt wordt. Bidden en goed werken is de leus. 't Is de erva ring der weezen, dat iemand die zijn vak verstaat, aitgezonderd in tijden van moge lijke zeer groote malaise, gebrek behoeft te lijden. Van de 1400 weesjongens die vanuit Neerbosch de maatschappij zijn in gegaan, hebben slechts zeer enkelen over gebrek enz, te klagen en dat zijn mee- reudeels zij die in de inrichting onwillig waren. Maar de anderen, die goed hun vak geleerd hebben, hebben thans hun brood. Onder de oud-weezen zijn 27 on derwijzers, 3 officieren bij het leger, 1 leeraar aan eene Hoogere Burgerschool, 1 Paardenarts bij 'tleger, anderen zijn werkgevers, waaronder werkgevers aan meer dan 100 persenen3 hebben een eigen boekdrukkerij. Velen hebben een ondergeschikte betrekking, doch waarin zij niet minder dan de anderen ervaren dat God een Vader der Weezen is en zegent de vlijtige hand. Voor de huishouding op Neerbosch is, zegt Spr., veel geld noodig. Dagelijks worden 12 a 13 H. L. aardappelen ge schild. Het smeren der boterhammen, 't verstellen der kleeding, enz. voor zulk een groot gezin eischt veel werks. Weke lijks heeft de inrichting f2200 a f2300 noodig. En dat geld gewordt haar van de Barmhartigheid. Wel is haar een erfenis van een half miljoen bemaakt, doch daar heeft zij in de eerste 25 jaar niets aan, t ia bezwaard met vruchtgebruik. De mee ning dat Neerbosch 't dus nu wel zonder de Barmhartigheid doen kan, is derhalv» onjuist, al zijn wij dankbaar dat God ook reeds voor de toekomst heeft gezorgd. Maar er blijft voortdnrend groot gel delijk bezwaar om meerderen die 't tocli dringend noodig hebben en dat zijn er op 't oogenblik 153 op te nemen. Daarom is aller financieele steun drin gend noodig. Na de pauze trad deze Spreker nog maals op om te spreken over de Kapel, waar voor 1000 kinderen plaats is, een gebouw vau groote beteekenis wijl daar de christelijke opvoed ng tot baar recht komt en de weezen op het eene noodige gewezen worden, waar velen hinner tot kennis en overgave aan den Heer moch ten komen. Daarna over het Moederhuis waar de kleinste weezen verpleegd worden, onder welke er zelfs zijn die nog in de wieg liggen. En eindelijk over de Zieken zaal waar op 't oogenblik slechts enkele kraukeu vertoeven onder welke een jong- meiiscb van 25 jaar oud-wees, dien de maatschappij wel gebruiken kon toen hij gezond was, doch naar de Weesinricbting als een onbruikbare terugzond, toen hij ziek geworden was. Sinds Meijl. overleed slechts éen wees, zoodat ook daarin ken nelijk Go Is zegen wordt genoten. Spr. eindigt met een kartilijk verzoek om de weezeninrichting toch niet te ver geten. Haar .kleven een ongekend lange lijst van gebreken aan, dit weet Spr., maar zij arbeidt in geloofsgehoorzaamheid aan den Vader der Weezen, die 't nimmer aan 't noodige laat ontbreken maar diezijne kinderen roept om instrumenten te zijn in zijne hand tot verzorging dsr weezen. Nadat het lied „Aan Koningin en Va derland" krachtig en zuiver gezongen was geworden, trad ds. v. Lely veld op om den dank der hoorders te vertolken aan hen die hun dezen avond bereid hadden de heeren Van't Lindenhont en Sneep. Geen loflied of felicitatie voor hen past hier, zegt Spr., waar 't toch alleen Gods werk is dat wij hebbeu te roemenmaar wel een woord van hartelijken dank en een verzoek om het volgend jaar weer eens te komen. Voor twee jaar stond hier aan deze zelfde plaats ook een mijnheer die heel wat kwaads van Neerbosch had te vertellen. Maar hij is heengegaan, naar Amerika, en is daar bezig misschien wel om een weeshuis naar zijn idee te bouwen, en komt dan straks zeker weer naar hier om de resultaten daarvan mee te deelen. Maar hij komt niet. En inmiddels gaan wij voort Neer bosch met onze gaven en gebeden te steunen. Wie gemeend heeft hier weezsn te zullen zien met litteekenen aan ondergane mishan delingen herinnerend, of kinderen met lij dende trekken en sombere aangezichten, die zal van die gedachte wel teruggekomen zijn bij het zien van deze wakkere jongens en flinke meisjes, die zoo krachtig en een stemmig in lied en muziek voor ons op traden, waardoor wij onze sympathie voor Neerbosch en de Weezen weder versterkt megen zien. Spr. besluit met den hartelijken wensch tot de Weezeu dat de Heere hen op hun verderen levensweg nabij moge zijn en zij eens een eigen Tehuis mogen bezitten waar zij den vrede Gods mogen smaken en het Hem gewijde lied uit hunnen mond nog lange weerklinke. Daarop vielen de weezen in, door de fan fare's gesteund met 't zingen van Gezang 180 1, waarmede het publiek, van de zit plaatsen opstaande instemde, waarna ds. v. Lelyveld de samenkomst met dankzegging besloot. Eene ccllecte bij 't heengaan bracht on geveer f 58 op. Neerbosch heeft te Goes goede vrienden. Wij gelooven dat dit vriendental door de zen avond belangsijk zal zijn uitgebreid. De justitie te Maastricht heeft den dadsr gevonden van den moord op den veldwachter Joz. Van der Leo, te Gulpen. Het is sekere Theeuwissen, oud 24 jaren, arbeider te 's Gravenvoeren (België), een bekend strooper, die volledige bekentenis gedaan heeft. Theeuwissen die wegens wederspan- nigheid en bedreiging met geweld door een anderen veldwachter die hem op strooperij betrapte, in voorloopige hechtenis werd gehouden zou gisteren naar Gulpen worden gebracht ter confrontatie. Hij heeft dit echter niet afgewacht en heeft in de gevangenis zic~ door ophangen van het leven beroofd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel (Geld.) toez. ds. J. B. Callenbach te Ierseke te Oosterend op Texel ds. H. Waardenburg te Serooskerke W.te Nieuw en St. Joosland dr. G. Tjalma te Veen (N. B.) Beroepen te Hoogersmilde Obbiik, cand. te Rotterdam; -te Daarle Van Rijs cand. te Hemelnm te Wilsnm Feijkes cand. te Dordrecht; te Acquoy Van Leeuwen cand. te Arnhem. Aangenomen naar Rijperkerk doorTalma te Haaftennaar 's Heerenberg door Buisman, cand. te Kampen naar Draeh- ten dosr Aris te Garijp. Bedankt voor Doorn door Wensink te Nijkerk; vosr Heerlen door Luttenberg te Nieuwendam. De heeren H. Th. Obbink, te Aalten; Ph. F. Faber, te Doetinchem; G. Smit, te Kruiningen en A. Troelstra te Woudsend, allen kweekelingen van de Vereeniging tot bevordering van iuwendige zending Ie Doetinchem, zijn na afgelegd examen tot de evangeliebediening toegelaten. Het getal predikanten die uit deze in richting zijn voortgekomen, is nu reeds tot 133 gestegen. Geref. Kerken. Beroepen te Strijen ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capellete Wezep bij Kam pen ds. C. M. W. Plet te Ezinge. Bedankt voor Houwerzijl door dr. G. Renting cand. te Grouingen; voor Hat- tem door ds. G. Elzinga te Kampen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Groningen G. Oosterhuijs te Woldendorp. "ïïm ai m <ÜT~ Salatiga Zending 't Eerste no. van 't „Salatiga-Blaadje" dat voortaan de „Salatiga-Berichten" ver vangt, vangt aan mei een overzicht over den toestand der S.-Z. in 't Voiige jaar. 't Getal zendelingen bedraagt vijf. Zende- deling Droste moest treurig genoeg „wegens misstap op zedelijk gebied" ont slagen worden. De bb. Kamp te Salatiga, Jiingst te Ambarawa, Zimmerbeutel te Blo ra, Heller te Kendal en Kühnen te Kalitjeret werkten met 10 helpers, 7 on derwijzers en 3 ouderlingen niet zonder zegen voort. Einde '95 telde men in 32 gemeenten 411 volwassen leden en 335 gedoopte kinderen, benevens 16 doopcan- didaten. Op de dagscholen (5) telde men 236 leerlingen en op een Zondagschool 44. Er werden 38 volwassenen en 32 kiadereu gedoopt. „Twee broeders, Dietzel en Gerieke ge naamd, staan gereed om de gelederen in de S.-Z. te gaan versterken". Te Ambarawa en te Blora werden nieuwe kerkgebouwen onder algemeene belang stelling aan den dienst jdes Evangelie's gewijd. Te Blora waren ook de aas.- resident en de regent tegenwoordig. Op beide plaatsen werden de inlanders na de plechtigheid onthaald en mochten zoo naar ziel en lichaam genieten van Gods goeder tierenheid. Van al de zendelingen mist nu nog slechts br. Heller een kerkgebouw. Trouwens te Kendal is de gemeente nog slechts in wording. Te Blora kwame» een paar mannen, 11 uur ver, vragen naar den weg des heils. Zij en anderen hunner dorpegenooten namen met vreugd 't Woord des Heeren aan en 16 hunner ontvingen in den Doop 't zegel van Gods genade. Op Pinksteren bezocht Zimmerbeutel hun woonplaats, waarbij hij 7 rivieren te doorwaden had. Er zaten on- gsveer 100 menschen op hem te wachten. Jammer dat ook hier de wandel der meeste Europeanen voor velen geen aanbeveling van 't Christendom is. Br. Kiihnen zint op plannen teneinde wat meer kinderen te doen genieten van de school en denkt er over hen wat in de onkosten te doen dragen door onderhoud vau tuinen. Zijn vrouw is hem in den arbeid een ware hulpe. De vrouw van br. Jiingst is, helaas, weer lijdende en moest tijdelijk in Salatiga vertoeven, dat booger en daardoor gezonder ligt dau Ambarawa. Nederlandsche Zendingsver- eeniging. Te Tjirebon stierf een Chineescbe vrouw, ten vorigen jare gedoopt. Zij ging heen in vrede. Kort voor haar dood kwamen twee barer nog heidenscbe kleindochters en beloofden baar een geit te zullen offeren tot zoenoffer voor haar ziel. Zij zei echter „onuoodig". De meisjes verwonderden zieh over dit antwoord en vroegen Alensb de bekende voortreffelijke belijderes des Evangelies of de Christenen zulke of feranden onnoodig vonden. Meneb vroeg „kan een geit een menscb over een rivier brengen „Neen," was 't antwoord. „Wel nu," zei Meneb, „de dood is ook als een rivier, en allen die ze op den rug eener geit willen oversteken, zullen zeker ver drinken. Doch onze Heiland voert ons veilig over de rivier des doods." Br. en Zr. Muis voeren Banten voorbij juist op deu dag, dat 't 300 jaar geleden was, dat de eerste Nederlandsche schepen er 't auker lieten vallen en kwamen een paar weken later te Tjirebon, om er de plaats van wijlen Br. Dijkstra in te nemen. De gemeente toonde hun blijdschap over bun komst, o. a. in de collecte, die bij de eerste kennismaking gehouden werd en ruim f 17 bedroeg, tegen f 1 a f 2 anders. Zij hun verblijf en werk der gemeente ten zegen, Gode tot eer Te TanahTinggi in 't ressort van Br. Tiemersma ging de gemeente weer door verhuizingen achteruit, gelukkig meest naar Panharepan, waar de verhuizenden in Chistelijken kring voor 't Evangelie be houden blijven, terwijl b.v. zij, die naar Batavia gaan licht hun „geloof" er bij inboeten. Under ben, die naar Panharepan vertrokken was er een, die waarschijnlijk de tering had er er weldra stierf, doch in de vaste overtuiging leefde, dat een Mo- hammedaansche buurman hem vergiftigd of betooverd had. Br. Müller, die te Panharepan de plaats van Br. Van Eendenburg inneemt, die in Nederland vertoeft (adres Tollei sstraat 106, 'sGravenh ge), doopte 9 Aug. zijn eerste ling, een jongen man, die de schoonzoon eener Cbristenfamilie werd, doch toonde, dat meer dan aardsche inzichten hem noop ten, den Islam te verlaten. Hij koos zich den doopnaam Simon, omdat hij zieh ver beeldde, dat die naam beteskent„die zijn zonde wegwerpt." Hoe hij aan die verklaring kwam, was Br. Muller een raad sel, doch toen hij zei, dat hij ook zijn zonden wilde wegwerpen, nam deze vrede met zijn keuze. Zending In Egypte. Br. Spillenaar, te Eajoem colporteeren- de, weid bespot door een man, die zei: „reeds 27 jaar heeft men hier Bijbels zoe ken te brengen, maar altijd zonder gevolg, meent gij, dat uw moeite wezenlijk nog vrucht zal opleveien?" S. antwoordde, dat dit de eerste vraag niet was, daar Gods Woord moest gebracht worden en steeds öt' ten zegen óf ten vloek gehoord werd. De spotter eindigde met een N. T. te koopen. Een koptisch priester kwam hem met strikvragen aan boord, bv. over 1 Petr. III 19, doch toen S. in plaats van hierop in te gaan, hem persoonlijk in 't gemoed zocht te grijpen, zag hij stil voor zich. Dat de Bijbel verspreiding wel vrucht draagt, bleek uit bet getuigenis van een man, die vroeger een Bijbel kocht en die nu erkende de verdorvenheid zijns halten en de üehooftc aan vergeving. Dezen zomer werd Calioub, evenais ge heel Egypte, reel door cholera geteisterd, wat veel ellende bracht te meer wijl de regeering allertreurigste maatregelen nam, b.v. iedere zieke, al was hij geen chole- ralyder, dwong in de opgerichte barakken zijn horstel af te wachten! On Hemelvaartsdag had een treffend voorval plaats. Na het ei- digen der Gods dienstoefening was ineu nog wat bijeen op een bovenkamer. Een jongen kwam wat later en legde bij het naar boven komen zijn band op de trapleuning. Een slang slingerde zich plotseling om zijn band. Van schrik trok bij de band terug en de slang, die zeer vergiftig bleek te zijn, had hem niet gedeerd. Zijn vader zei „ja, onze Heiland leeft, om ons voor alle kwaad te bewaren". Drie nieuwe leden werden aan de Ge meente toegevoegd. Nadat de cholera wat verminderd was deden zich gavellen van pokken voor. De Gemeente genoot in die ernstige dagen meermalen gezegende stonden en werd voor zware verliezen behoed. Zeker hebben al onze lezers met blijd schap vernomen, dat Br. A. de Vlieger weer naar Egypte vertrokken is, thans niet in dienst eener Nederlandsche maar eener Amerikaan8che vereeniging. Zij zijn arbeid verder gezegend en vinde de Vereeniging voor de zending in Egypte spoedig iemand, die zijn ledige plaats waardig inneemt. t_ KEUil 18 A EE N. A rrondissements-Rechtbank te Middelburg Gisteren Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling J. F'. V., 23 j., arbeider, Westdorpe, tot 4 m., D. J. F., 23 j., VV. F. H. K., 20 j., en J. B., 25 j., werklieden, Biervliet, de le en 2e ieder tot 14 d., en de 3e tot 1 m., J. M., 18 j., werkman, Sluiskil (Terneuzen), tot 1 m. gev. straf, en M. F., 23 j., sjouwer, Middelburg tot f 8 b. g. 8 d. h. vernieling I. J. I., 46 j., landbouwers- knecht, Sluis, tot f 3 b. s. 3 d. h. wederspannigheidJ. M. v. d. H., 20 j., en C. A. v. d. H., 28 j., arbeiders, Othene (Ztamslag) de le (ook bovendien wegens mishandeling) tot 2 m. en de 2e tot 45 d. gev. straf; onbruikbaar making \V. A. de S., 12 jkoewachter en A. W. de S., 14 j., arbei der, Wissenk^rke, de le tot f5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot f 3 b. s. 3 d. h. verduistering H. v. Z., 21 j., koopman, Rotterdam, tot 4 m. gev. strat bedelarij W. C. G., 22 j., sjouwerman, Middelburg, thans aldaar in hechtenis, tot 12 d. hechtenis en diefstal-. P. C. C., 35 j., landbouwers- kiucht, Sluis, tot f3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken: L. de C., 22j., arbeider Westdorpe, beklaagd van mishandeling, en A. de P., 75 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van bedelarij en land- looperij. Doordien heden morgen de voor Vlis- siugen bestemde goederentrein 583, door een van de richting Rotterdam komende goederentrein te Roozendaal werd aange reden kon deze en ook de goederentrein 587 eveneens bestemd voor Viissiagen en de Zeeuwscbe stations niet van daar ver trekken en zijn deze voorheden opgeheven geworden. Een nader bericht meldt dat de goede rentrein 583 nog van Roosendaal is ver trokken zij het ook met eene vertraging van pi. m. 8 uren. Ook de overige treinen ondervonden meer of minder vertraging. De goederentrein 587 vertrok niet. Goes. Maandagavond vergaderde de antirevolutionaire luesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" alhier onder voor zitterschap van den heer Donner, om t» beraadslagen over de circulaire en de vragenlijst door het Centraal Comité aan het Bestuur ter beantwoording gezonden. Rr waren 46 leden tegenwoordig die eerst twee nieuwe bestuursleden hadden aan te wijzen in de plaats van de heeren Oranje en De Hoogh. Met 25 en 23 van de 43 geldige stem men werden daaitoe gekozen de heeren J. Plazier en L. d Beste, die de benoeming in beraad namen. Daarna bad eens lange, breede discussie plaats over de beantwoording der eerste vraag vau het Centraal Comité, welke vraag aldus luidt Wensobt uwe kiesvereeniging aangesloton te blijven bij bet Centraal Comité en ook voor de volgende verkiezing mede te werken aan de totstandkoming van bet Stembusprogram Er bleken twee stroomingen te zijn. De eens wilde de beantwoording dezer vraag afhankelijk stellen vnn de houding door de deputatenvergadering aan te nemen tegenover enkele door de Kiesvereeniging bij baar in te dienen voorstellen. De andere wikte, betzij mei onvoor waardelijke oinding aan de besluiten der deputaten-vergade ring hetzij met voorbe houd Tan later te nemen besluit bij het Centraal Comité aaiigeslolen blijven. Het eerste antwoord door den heer Van K. ets veld geformuleerd, werd door dezen warm verdedigd, waarbij bij, o.a. met aanha ling uit geschriften van enkele leden der kies vereeniging in i!e Zeeuw van April en Mei '91, trachtte aan te toonen dut Centraal Comité en Deputatenvergadering bet ver trouwen der Kiesvereeniging niet meer verdienen, en by voorbaat protesteerde tegen een mogelijk voornemen om zich aan de nog onbekende besluiten dezer laatste te binden. Het andore tegengestelde antwoord, uit sprekend dat de Kiesvereeniging wenscht aangesloten te blijven en voor de volgende verkiezing het Stembus-program wil helpen tot stand brengen, werd door den heer Bnyse verded gd met een beroep op de toekomst. Fouten waren in '94 door beide partijen gemaakt doch deze dingen zjjn ver leden thans wacht den Kiesvereeuigingen een andere taak en de nieuwe periode zal vele dringende vraagstukken naar voren schuiven, waarbij allen die toen door de kieswet gescheiden stonden, belang hebben. Ouder de medestander» van den heer an Koetsveld waren er die meenden dut do motie Buijse praejudiceerde op later te nemen beslissingen en anderen die meenden dat zulks niet het geval was. Deze laatsten sloten zich bij de voorstan- dors der motie Buijse aan, waardoor deze 2 7 stemmeu verwierf, terwijl de motie Van Koetsveld met 19 stemmen in de minderheid bleef. Nog werd, wsl ietwat overhaast en bij een verwarde moeilijk te controleeren stemming, bij zitten en opstaan, terwijl reeds enkele ledeu vertrokken waren, met 22 tegen 20 stemmen besloten den heer dr. Kuyper uit te noodigen voor de Kies vereeniging op te treden. De vergadering, door den voorzitter met gebed geopend, werd door dezen met dank zegging gesloten. (Inmiddels vernemen wij dat de heer J. Plazier de benoeming tot bestuurslid heeft aangenomen en dat de heer C. E. vau Koetsveld al» bestuurslid heeft bedankt). Het berichtje omtrent de Zierikzee- sche tram blijkt een grap te zijn. 't Is waar wij ontleenden't aan het Rott. Nbl. de Telegraaf ontleent 't aan de Goesche Crt die 't beelemaal niet geplaatst had 't Rott. Nbl. neemt 'tinmiddels weer op uitmisscnieu uit de Vliss. Crt., die door de Telegraaf weer voor Goesche Crt. daarna voor Zeeuw schijnt te zijn aange zien. Immers de Telegraaf zegt nu weer dat zij 't uit De Zeeuw heeft overgenomen. Wij danken op onze bourt weer voor lie'l vaderschap van 't bericht in dien vorm. Enz. Laten wij nu hopen dat de tram er spoedig komtwant de 1 liss. Crt. merkt terecht op, 't is al twee jaar dat de aanvrage door de Staten van Zeeland is toegestaan. Krabbendijke. Door den raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van 16 dezer aan dhr. P. Zeegelaar wegens zijne benoeming te O. en W. Souburg eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school alhier, zulks met ingang 1 Fe bruari a. s. Krabbendijke. Verleden week had de alhier thuisbehoorende schipper en steenbakker P. de Z. het ongeluk in de haven te Bergen op Zoom te vallen met het hoofd onder de slib, waardoor hij Zaterdagavond is overleden. Hansweert. De Uhlan is »it het vaarwater te Vlake verwijderd. De vaart "is weder geheel open. N. R. C. Ylissingen. Een soldaat en een tamboer die voor speciale diensten bij het algemeen depot van discipline wai'6n gedetacheerd, hebben, terwijl zij wachtdienst hadden, de kazerne Zondagavond verlaten en zijn nog niet teruggekeerd. Middelburg. Dinsdag tegen den avond ontstond in het voddenpakhuis van B. in de Lange Geere een begin van brand, welke met behulp van een slangenwagen der waterleiding werd gebluscht. 's Heer Arendskerke, Benoemd tot genees heer (afdeeling gezondheidsdienst) aan het Stedel. Gasthuis te Amsterdam de heer dr. J. W. Jennij Weijerman alhier. Nieuw en St. Joosland. De uit slag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, vacature wijlen de» heer J. van Liere ia als volgtIngele verde briefjes 104, van onwaarde 1, vol strekte meerderheid 52. Gekozen de heer Jan Polderdijk met 57 stemmen; de heer Ph. Schoolmeester verkreeg 58 stemmen, verder waren uitgebracht op D. A. Diu- gemanse 8, P. Polderdijk en A. Philpso elk 1 stem. Hoek. Als Ds. P. 4e Haas, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, zal vertrokken zijn, is de gemeente sedert haar ontstaan door 25 predi kanten bediend geworden. Deze gemeente ontstond nit die van Vrem- dijke, gelegen in den Braakman. De pre dikanten, aldaar bekend, waren Lieven Coene, (15801583), die naar Orezande vertrok Geeraert Maretz, (1587—die tevens predikant was van Neuzen en Biervliet en bij zijne eerste Avondmaals- bediening 18 personen telde, en Johannes Bollius, (15921625), een beroemd en geleerd man. In 1600 werd Vremdijke overstroomd) 1 W' Bol lias verlrok nftar 5r"n „redikant van Maunttfort keuzen, kort daarna van dus hier de eerste predikai Onder de volgende zyn Jodocus van Laar en, (1" genaamd De Jonge, va» e «lacht, die gewoon was zi alleen uit te drukken met Mauritius Fortiusen Uin 71808—1838), vroeger lood van het best gekeurde ie, Van de gemeente Vremd dat zij, hoewel klein, een voorzien van een toren, w hing met het opschrift. „Maria heet ick en sal 1 den arme sondar I Ghegeten in de Jaeryl Deze klok werd den 29 de kerk te Hoek gebracht, Dec. bepaald, dat er drie predikatie» zou geluid Fransche soldaten is zij in, toren genomen, omdat er a luid was, en naar Axel zij nog thans in deu toren huis hangt. De Hoekscha kerk werd beuwd, nadat 6 jaar in een gepredikt en bevatte 27 mai wenhanken. Zij werd in in orde gebracht, waar toe e ruim 210 pd. st. noodig zyn op last van Ed. M. H predikstoel en de bochten v brand, op 26 Dec. 1822 in gebroken, werd gelukkig sp en geblusclit. Iu 1823 werd het gebc vergroot met 2 vleugels, be 100 plaatsen, waarvoor uit f2000 ontvangen werd, ter' aan giften inkwam. Ds. I het gebouw den 27 Jan. eene feestrede over Joh. 10 De gemeente Hoek werd de E. Classis van Walcherv V Te Haarlem kregen v jongelui va» 15 jaar twist o baar „zeer teedere zaak". "V sn den ander zyn sec.ondan ep«n\4 dat het tweegeveehi Istool zou gehouden worde aalden dag en bet vastgesteli ae „heeren" zich naar de afg' in bet duin. Zij beefden en ri< achtereenvolgens op hoofd, schouders om eindelijk toen oogenbiik „vuur" aangebrok bleek elkander den rug toe blindelings achter zich uit nog op elkander, te schietei knalden en reeds meenden d< gewond neer te zijgen, toen ar bemerkten dat elk van ben poeierd kleedingstuk ter bo zitdeel bed. De secondanten lijk, zij hadden mee) in de en zoo was er meel in plaa gevloeid. Te Harr'egarijp zijn d afgebrand. Veel kooi en v ging verloren. De vrouw bewoners bad een stoof met bed geplaatst en zoo was de jkomen. Onder Heerlen en Voe burg) is op een diepte van flinke steenkolenlaag ontdekt De heer Johs. Pierson Pierson uit Zetten, is opgeti sul-generaal der Zuid-Afrika bliek te Parijs. Aan den Oveitoom (bi is eene executoriale verkoop: wegens achterstallige bondei totale opbrengst van den ne was 67 centen. Te 's Gravenhage bij van een trein der Westlan tram, geraakte een meisje v op een der balcons geklomm den trein, waarna haar de het hoofdje gingen. Het kind een lijk. Een dronken man te Be gen heeft Maandagavond in zijn kameraad twee gevaarlij in den buik toegebracht Het den moordenaar te arresteere •luiten. In Friesland is een gro, gehouden onder de veldmuiz, hooge water moesten zij de 1 laten, en kwamen zij hoven, koiulcrdm zeemieuwen klaar peuielen. De zeemeeuwen, jot aan het Tjeukemeer, om o: jacht te maken. Het vroeger lid van d, senaat, Leguay, die in het ji gens verduisteringen ten nad fansche dynamietmaatschappj gevangenisstraf is veroordeeld Plotseling gestorven. Nog **s hij als getuige opgetreden ■Jon, met wien hij valsche ■Gage van 18 millioen in om XT i it Cettinje wordt gem laatste stortregens een scbi ■lioen gulden veroorzaakt ii In de Jezuïtenkerk ts "V ÏPgs voor het eerst een mis o BP objarigen blinden knaap 1 Waar. Zonder kennis der W eerde hij na eenige dagen |f»o te hebben gestudeerd, k Toor noot de muziek va

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2