NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho: 22. 1896. Iffife loüCijaug VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Unie Rapport. Dontfetifai) 19 flooemfiec. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i. In de laatste dagen ia het Unie Rapport aan critiek onderworpen geweest. Velen, die van den beginne hunne sym pathie, hunne warme sympathie er voor hadden uitgesproken, schijnen van huane instemming berouw te hebben gekregen. Ook wij hebben onze goedkeuring aan het rapport van den beginne geschonken. Wij hebben onze uitspraak van 26 Pebr. 1895 nog eens nagelezen, en kunnen niet anders zeggen dan dat wij nog staan op 't toen door ons ingenomen standpunt. Niet gewoon om bij 't betuigen onzer instemming over ijs van éon nacht te gaan, of om bij 't uitspreken onzer meening de eerste te willen wezea, hebben wij ook nu, bij 't bskend worden van de daarna gere zen bedenkingen tegen het bedoelde Rap port, eerst met aandacht de beschouwin gen onzer vrienden in de pers willen vel gen, alvorens onzen voorloopigen indruk vau teen nader te preciseeren. En het komt ons voor, na naarstige lezing en overdenking der gerezen bezwa ren, dat wij wat de hoofdgedachte en de strekking van het Unie Rapport betreft onze goedkeuring ar aan mogen blijven schenkea. Het Unia-rapport is een doorwrocht stuk dat jaren aoodig zal hebben osa in al zijne details principieel eigendom van 't volk te worden. Maar 't heeft ook reeds zooveel ingang gevonden dat, gesteld wij kwamen op onze eenmaal uitgesproken beoordae- ling terug, het ook maar niet zoo gemak kelijk uit de kringen der meest belang hebbenden zo* worden gebannen. Dat wij van de propaganda voor de beginselen van het Unie-rapport nog niet veel bespeuren, is verklaarbaar, Voor de propaganda van een beginsel zijn vijf en twintig jaren zoo goed als niets. Maar dat aan de andere zijde de pro paganda onder de mannen der Christelijke school reeds zoo ver gevorderd is, laat zich evenzeer verklaren. Zij toch zijn de eerst belanghebbenden. Den strijd om het bestaan kennen ook zij. Ook hun is 't niet onverschillig op welke wijze, ook bij de belofte der zeker heid van brood en der gewisheid van wa ter, hunne toekomst e* die van hun kroost verzekerd wordt. Reeds vijf en twintig jaar lang heeft men over hunne belangen gepraat. Groen, Lohman, Ons Program, Christelyk Natio naal, Gereformeerd, Unie, Restitutie, Sub sidie, Subventie, het zijn namen die veler lei gedachten hij hen opwekken. En nu komt daar eindelijk een rapport, door een jurist, een staatsman en oud-minister die over deze zaken jarenlang heeft «agedacht, met behulp van andere bekwame «chool- mannen in het leven geroepen. Dat wekt han vertrouwen. En zij we ten zich, het blijkt uit de objectiev« ver klaringen van gezaghebbende schoolhoof den, den persoon van den vermoedelij ke* steller van het rapport best van het rap port zslve te scheiden. Wie zioh door tegeningenomenheid tegen den persoon laat leiden, diens oordeel over 't Rapport kan dan ook niet onbevangen zijn. Reeds in de eerste kamer had de heer Rokman de beginselen die aan het Unie rapport ten grondslag liggen, voorgedra gen en toen hij in 1894 voor zijne kie zers optrad, werd hem in het debat door zijn heftigsten tegenstander een veer op den hoed gestoken daarover, dat hij daar zoo naar het hart van 't velk gesproken had. En onder degenen die met hem het Unie- rapport teekenden, zijn er die het op staatkundig gebied lang niet met hem eens zijn. Wij willen nu geen aanduidingen geven, teneinde geen gevaar te loopen dat wij ons vergissen. Wij noemen liever nog eens al de namen der onderteekenaars. Het zijn de oud-ministers Mackay en Lohman, de kamerleden T. Mackay en Heemskerk; de ond-kamerleden Schimmelpenninck v. d. Oye en Noordtzij de hoofden van gere formeerde scholen Husen, v. Kluijve en Wjjnbeek de hoofden van Christelijke scholen Derksen, Jansen en Emous, de gereformeerde predikant Bos; en de her vormde predikant Pierson. Mannen die op schoolgebied nogal naam gemaakt hebben. En toen met algemeene stemmen 't Unie rapport in de openbare vergadering der Unie werd vastgesteld, telde men manne* als Wiersinga en Wirtz, ds. de Geus en ds. Gertb v. Wijck onder de voorstemmers; terwijl beide eerstgenoemden in openbaren geschrifte, nog na het bekend worden der gerezen bedenkingen, zich aan dat Unie rapport hebben gehouden en de beginselen er van hebben verdedigd. Wij zijn derhalve in goed gezelschap, ook al geven wij toe dat er nog wel het een en ander zal op te merken zijn, dat steek houdt, maar waaraan dan ook bij de uitvoering wel zal tegemoet te komen zijn. Laten wij in korte samenvatting het rapport n»g eens mogen mededeelen. Het begint met te herinneren aan drie groote grieven tegen de bestaande regeling vau het lager onderwijs le. rechtsongelijkheid. 2o. onmogelijke lotsverbetering. 3o. gevaarlijke openbare onderwijzers. Rechtsongelijkheid bestaat (zoolang de openbare school grootendeels leeft nit de gemeentekas;en vele gemeenten bespottelijk lage schoolgelden heffen) tnsschen hen die de christelijke school, als voor hen alleen bruikbaar zelf moeten onderhouden, en hen die de openbare school, als voor hen alleen bruikbaar uit de gemeentekas krijgen. Lotsverbetering van de openbare onder wijzers zonde beteekenen de reeds te zwaar gedrukte gemeenten nog meer te drukken, en doet 't rijk 't dan moet het, krachtens 't beginsel van rechtsgelijkheid in de wet van '89 gelegd, ook lotsverbetering geven aan de bijzondere onderwijzers. Gevaar bestaat dat al meer openbare scholen komen ender leiding van onder wijzers wier beginselen worden afgekeurd door de ouders der bij hen schoolgaande kinderen. Rechtsgelijkheid en lotsverbetering zou den die ook verkregen kunnen worden bijaldien het Rijk de taak der gemeente besturen verschaffing van lager ouderwijs, overnam? Aan 't in punt, 3 genoemde gevaar zou te gemoette komen zijn, door de oprichting van bijzondere scholen, van welke richting ook, in de hand te werken, en zoo aan de gemeentebesturen meer vrijheid werd ge gund te zorgen dat 't onderwijs gegeven wordt in den geest der ouders, en met 't oog daarop onderwijzers aan te stellen en te ontslaan. De schoolwet verbindt aan de uitkeering der bijdrage voorwaarden die de vrijheid van opvoeding en onderwijs niet belem meren. Wel zijn er andere voorwaarden, doeh die strekken slechts tot verbetering der school, niet tot aantasting van het particulier initiatief. De grootte der rijksbijdrage zou moeten afhangen van 't aantal leervakken, ook moet zij rekening houden met de plaats der vestiging, wijl niet alle schelen, ook bij gelijke inrichting, evenveel kosten. Een en ander te regelen bij de wet. Het juiste bedrag waarop de bijdragen moeten worden vastgesteld, zou ook jaar lijks bij Koninklijk Besluit kunnen worden bepaald. Vaststelling der bijdrage. Hiervoor zouden moeten in aanmerking komenjaarwedden en inlagen voor pen sioen van alle aan de school verbonden werkkrachten, huur voor vrije woning yan het houfd zekere vergoeding voor school lokalen aanschaffing en onderhoud school- benoodigdheden. Voorwaarden voor de uitkeering zijn de zelfde aJs nu er zou echter ook kunnen gevorderd worden een bewijs dat het be drag aan tractement en pensioenbijdrage waarop bij de bijdrage gerekend is, ook inderdaad aan den onderwijzer is ter hand gesteld ofte zynen behoeve uitgegeven. Maar krijgen wij dan niet overal bijzon dere scholen van allerlei richting Ja, zegt 't rapport, maar tegen uitspatting kan de wet waken door een verbod als dat in artikel 53 der schoolwet, omtrent verspreiding van leeringen, strijdig met de goede zeden of aansporende tot onge hoorzaamheid aan de wetten des lands. Er is trouwens ook een wet tot regeling en uitoefening van het recht van vereeni- ging en vergadering. Maar een overgang is noodigwijl de voordeelen van den nieuwen toestand niet dadelijk zullen worden ingezien. Ook zul len in gemeenten waar geen andersdenken den zijn, de ouder» de zorg voor 'tonder- wijs liefst aan 't gemeentebestuur overla ten, waartegen ook geen bezwaar bestaat, mits, zoo in genoegzamen- getale anders denkenden in die gemeente komen, zij zioh aan die gemeenteschool kunnen ont trekken. Daarom zou aan de gemeentebesturen de bevoegdheid moeten gelaten om, liefst door bijzondere commissies, in de leemte te voorzien. Plaatselijke schoolcommissies door de ouders te kiezen. Hoe de gelden te vinden Op het oogenblik worden de kosten voor de openbare school gevonden voor een tiende door schoolgelden, en voor negen tienden door de belastingbetalenden ook niet-schoolgebruikers. Bij aanzienlijke ver hooging der kosten ivan het onderwijs is 't billijk dat allen daartoe bydragen naar verhouding hunner gegoedheid. Werden nu de onderwijskosten geheel of grootendeole ten laste gebracht van het Rijk dan zou ten opzichte van de financi- ëeie regeling in het wezen der zaak niets veranderen. De gemeentebegrootingen zouden worden ontlasten de gemeenten ontheven van de zorg voor wat eigenlijk een nationaal belang is. Het rijk daarentegen zou door invoe ring eener schoolbelasting alle belasting betalenden doen bijdragen. Maar daar geen onderscheid meer gemaakt wordt bij de uitkeering der rijksbijdragen zou de onbil lijkheid vervallen dat vau twee partijen de eene tweemaal voor dezelfde zaak be taalt. Schoolgeldheffing blijft natuurlijk noodig en vrij. li- Voor wie het bovenstaande resumé van het Unie-rapport nog wat zwaar is, schrij ven wij de Conclusies over De gemeenten worden niet langer belast met de bekostiging der lagere school. Het Rijk keere voor elke lagere school een vaste bijdrage uitte berekenen naar regelen bij de wet vast te stellen, waarbij de tegenwoordige wet tot leiddraad kan ge nomen worden, en naar zoodanigen maat staf dat de kosten van een gewone eenvou dig ingerichte lagere school worden ge dekt en rekening gehouden wordt met uit breiding van leerstof en vermeerdering van het onderwijzend personeel. Die uitkeering dezer bijdrage wordeeven als thans, verbonden aan voorwaarden die de inrichting van het onderwijs vrij laten en alleen strekken om de besteding der rijksgelden voor het beoogde doel te vsr- zekeren. Voorzoover de ingezetenen niet zelvtn in hun onderwijs voorzien, treden in hnn plaats de gemeentebesturen op. Hun worde de vrijheid verleend het beheer hunner scholen over te dragen aan plaatselijke schoolcommissies, en voorts die scholen zóó in te richten als het meest strookt met den geest van de ouders der school gaande kinderen. Wij hebben naar aanleiding van de in de Nederl. genoemde samenkomst van oud an tirevolntionaren een en ander gezegd dat de Nederl. doet t ragen of wij er meer van weten. Wij antwoorden hierop dat wij er wer kelijk niet meer van weten, en waar wij derhalve schreven van „uwe te scheppen org.nisatie", daar constateerden wij niet dat er een organisatie van die zijde in 't zicht was, maar wij veronderstelden slechts dat, waar deze heeren samengekomen waren, zij dit toch wel niet zouden doen om tot de oude organisatie terug te keeren. Gingen wy hierin te ver, dan doet ons de gewraakte tirade leed. Wat overigens onze beeldspraak betreft, door de Standaard beter dan door de Nederlander blijkens haar opschrift: „Twee gelagzalen", gevat, de heeldsprnak is oor spronkelijk niet van ons. Wij vo,.den haar eenige jaren geleden in ds Standaard doch deze bedoelde toen 't blijven onder één dak: elk een kamer, doch de gemeen schappelijke kamer uit. Dit is iets anders dan elk een eigen huis. Wij stemmen dtStandaard toe dat ditlaat- ste op een echec in de antirevolutionaire dis trieten zou uitloopen. Goes kou er 't be wijs wel eens van leveren, waar de partijen in de kiesvereeniging tamelijk scherp tegen over elkander staan. Hier bleek de vraag van 't Centraal Comité de vonk die het voorloopig nog kleins binnenbrandje ontstaan deed. Ziet de Standaard kans om, zonder beeld spraak gezegd, het dreigend kwaad af te wenden, niets zal ons meer verblijden wij hebben heusch geen gemoed dat be hagen sehept in scheuren en afsnijden. 18 Nov. '96. De prov. staten van Zuid-Holland verkozen tot lid van de eerste kamer (va cature Cremers) den heer mr. C. J. Sickesz (lib.), oud-lid der tweede kamer, met 56 stemmen tegen 19 op mr. J. P. Havelaar (antir.), En tot lid van gedeputeerde statr.n mr. A. C. Crsna de Jongh (lib.) met 54 tegen 19 op H. Seret (antir.). De hernieuwde afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot hare voorzitters de heeren Bool, Rutgers, v. Delden, Mees en Lobman. Te 's Gravenhage is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer W. H. J. Van Idsinga, oudgouverneur van Suriname, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De heer S. M. Hogerzeil, klerk der telegaffo te Terneuzcn, is verplaatst naar Amsterdam (telegraafkantoor) en de heer C. J. C. Veuerna, klerk der posteryen en telegrafie, van Amsterdam naar Terneuzen. Bij kon. besluit is aan B. G. van der Have te Ouwerkerk, op zijn veizi«k, eervol o*tslag verleend als lid van do commissie van toezicht op de ryksland- bouwproef8tations en in zijne plaats als zoodanig benoemd J. M. Kakel eeke te Goes. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat W. Z. van Teijiingen, bnrgemeester van Oostkapelle, is benoemd tot secretaris dier gemeente. By den ijk en herijk der maten en gewichten is het merk over het jaar 1897 de letter g in gewonen schrijfvormbij den ijk en herijk der gasmeters de konink lijke kroon; het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats ge vonden, is voor het ijkkantoor Middelburg het eijfer 12. De tweede kamer heeft den toestand op Atjeh besproken. De heer Van Vlij men heeft de volgende motie voorgesteld „De Kamer, oordeelende, dat tot de duurzame en volkomen onderwerping van Atjeh noodzakelijk i», niet alleen hand having van een rationeel militaire stelling in de Atjeh-vallei, maar ook een volkomen beheersching van de kusten door zee- en landmacht en het in handen nemen van alle belastingen der Kust-staten, tegen billijke schadeloosstelling aan de vorsten, gaat over tot de orde van den dag." Militie. Gedeputeerde Staten hebben het door de gemeenten te dragen aandeel in de Militie voor 1897 vastgesteld als volgt Aagtekerke 2. Aardenburg 4. Arnemui- den 4. Axel 10. Baarland 1. Biervliet 6. Biggekerke 1. Borssele 3. Boschkapelle 4. Breskens 5. Brouwershaven 5. Bruinisse 8. Burgh 1. Cadzand 2. Cats 1. Clinge 7. Co- lij nsplaat 5. Cortgene 3. Domburg 2. Drei- schor 2. Driewegen 2. Duivendijke 2. Eede 3. Ellemeet 2. Ellewoutsdijk 1. Goes 14. Graauw 7. 's Gravenpolder 2. Groede 7. Grypskerke en St. Laurens 2. Haamstede 3. 's Heer Abtskerke 1. 's Heer Arendskerke 8. 's Heerenboek 1. Heinkenszand 4. Hengst dijk 2. Hoedekenskerke 2. Hoek 7. Hon- tonisse 10. Hoofdplaat 4. Hulst 6. Kapelie 5. KatUndijke 3. Kerkwerve 3. Kloetinge 3. Koewacht 6. Koudekerke 3. Krabben- dij ke 5. Kruiningen 9. Meliskerke 2. Mid delburg 36. Nieuwerkerk 5. Nieuw- en St. Joosland 3. Nieuwvliet 1. Nisge 2. Noord- gouwe 1. Noord welle 3. Oostburg 4. Ooi- terlaud 5. Oostkapelle 3. Oost- en West- Souburg 3. Ossenisse 3. Oudelande 2. Oud- Vosmeer 3. Ouwerkerk 2. Overslag 1. Ove- zand 5. Philippine 2. Poortvliet 3. Re^esse en Eikerzee 1. Retranchement 2. Rilland Bath 6. Ritthem 1. Sas van Gent 3. Scher- penisse 4. Schoondijke 4. Schore 3. Seroos- kerke (Schouwen) 1. Serooskerke (Walche ren) 3. St. Annoland 5. St. Jansteen 6. St. Kruis 2. St. Maartensdijk 5. St. Phi- lipsland 4. Sluis 6. Stavenisse 4. Stoppel dijk 4. Ter Neuzen 15. Tholeu 7. Veere 2. Vlissingen 28. Vrouwepolder 2. Waarde 2. Waterlandkeikje 3. Wemeldinge 5. Westdorpe 8. West kapelie 5. Wissekerke 6. Wolfaartsdyk 5. IJerseke 7. IJzendyko 8. Zaamslag 9. Zierikzee 16. Zonnemaire 2. Zoutelande 1. Zuiddorpe 2. Zuidzaude 3. Samen 492. Gedep. Staten hebben voor de eerste zittiag van den militieraad te Oojtburg te houden, aangewezen de gemeenten Aar denburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oo»tburg, Retranchement, Scheondijke, St.| Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendyke en Zuid- zande voor die te Hulst de gemeentenAxel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Osse nisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Wettdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe; voor die te Zierikzee de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Burgb, Drei- schor, Duivendyke, Eikerzee, Ellemeet, Haa .stede,Kerkwerve,Nieuwerkerk,Noord- gouwo, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke (SZierikzee, Zo*- neraire, St. Annaland, St. Philipsland en Stavenisse. Die zitting zal worden geopend te Oost burg Qp 19 December; te Hulst op 22 December en te Zierikzee op 29 December a.s. Goes. Dinsdagavond hadden wij het genoegen de weezen uit de Weesinrichting te Neerbosch te kunnen hooren in de „Prins van Oranje". De groote zaal bleek te klein om al de opgekomenen te bevatten; zoodat zeer velen zich met een staanplaats of met een plaats in de gelagkamer moesten behelpen. De heer ds. v. Koetsveld leidde het gezelschap en zyn directeur in, en sprak een hartelijk welkomstwoord tot hen en tot de hoorders. Spreker wees er op dat te [Neerbosch de kinderen niet alleen gevoed maar vooral opgevoed worden; dat allerlei ambachten bedrijf hen geleerd wordt maar bovenal hen gewezen wordt op den eenigen Naam tot zaligheid, Niet alleen de industrie «a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1