NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho: 11 1896. (Dinsdag 17 loocm6ec. iffiCe laacgang. 1813 in hetlicht derVolkshistorie. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tweede Kamer, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel .meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedare regel meer 10 cent. -O De 17e November de dag der her stelling onzer nationale onafhankelijkheid mag door het Nederlandsehe volk nim mer vergeten worden. De 17e November 1813 blijft een datum van liefelijke herinnering aan herleving van volksvrijheid en volkswelvaart, maar tevens een datum van ernstige waarschu wing om toch niet langer bij 't verkregen® te blijven staan, maar op dien grondslag voort te bouwen tot vestiging der ware vrijheid. De beteekenis van dezen dag werd in een werkje dat bovengenoemden titel draagt, in 1863, door Groen van Prinsterer aldus weergegeven „In 1813 werd eene getemperde Monar chie, werd althans zoodanig grondwettig gezag voer het Huis van Oranje bègeerd, als waardoor het, aan zich zei ven gelijk, ter doeltreffende beseherming van de volks vrijheden in de mogelijkheid zijn zou. En is het in 1863 te veel gezegd, wanneer mei) beweert dat dit zelfstandig koning schap gesloopt is dat de kroon geen kroen meer, dat ze niet de hoogste, maar een ondergeschikte, een louter uitvoerende macht ia dat de koning gerekend wordt geen eigenlijk veto te bezitten, maar, ook in de uitoefening der hem toegekende rechten, voor de kamers of kiezers te moe ten zwichtendat de meerderheid der Tweede Kamer regeertdat ministeriëele diotatuur het eenige behoedmiddel levert tegen parlementaire anarchie dat de sou- vereiniteit van het Huis van Oranje, ge lijk ze in 1813 door G. K. v. Hogendorp en zijne medestanders en de Natie bedoeld werd, feitely k niet meer bestaat, en dat we den vaderlandschen staatsvorm van 1813 hebben verruild tegen eene soort (en eene zeer slechte soort) van democratische re publiek In 1813 werd de Fransche vrijheid, noch als praktijk van 1795, noch als theo rie van 1789 begeerd. Neen de Neder landsehe vrijheid, op bijbelschen en histo- rischen grondslag, de gewetensvrijheid vooral, gelijk ze, onder den Oranje-stan daard, ook naar Engeland overgebracht, de wortel van alle vrijheden, ook op staats- rechteljjk gebied is, en gelijk ze, dacht men, in de negentiende eeuw, zonder prijs geving van het christelijk beginsel van den Staat, in recht voor allen openbaar zijn zou. En hoe is het met de ontwikkeling onzer staatsreehtelijke vrijheden geweest? hoe^ was het, Bedert 1813, hoe is het in 1863 met de gewetensvrijheid in ons land? Is er inderdaad vrijheid van onderwijs? is er vrijheid van de kerk? In 1813 was er een eeht-Nederlandsch gejubel over de verbreking van het Fran sche juk; over de verlossing uit Napoleon tische», dwang. En in 1863 Is het niet alsof, met schrikbarende gelijksoortigheid, sedert 1848, de toestand van vóór 1813 herleeft? Wederom het goochelspel eener vrijheid die, om regeringloosheid te ont wijken, op willekeur uitliep. Wederom een temmer der anarchie, een keizerlijke dicta tor, wederom een Napoleon, met dezelfde hoofdgedachte, met een rijk van vrijheid en vrede in het verschiet, met een streven naar dit tweeërlei doel, langs den zonder lingen omweg van willekeur en krijg. En ook weder de vorsten en volken van Eu ropa verbaasd,^ verdeeld, bedwelmd, ge dwee. En de Nederlandsehe Regeering (ter opwekking van eene bedriegelijke hoop bij een des te deerniswaardiger volk) met Rusland in de omgekeerde verhouding van 1813 geraakt en opgenomen in de sfeer der Fransehe politiek. In 1813 was er godsdienstzin, was er afkeer van de Revolutie; van haar anti christelijke hoofdgedachte, de verloochening van de Souvereiniteit Gods. Sedert 1813 daarentegen is Europa, is ook Nederland, bijkans onmiddellijk, weder in het spoor der Revolutie geraakt. In de laatste jaren, ook in 1863, is het veldwinnend en in Staat, in Kerk, in Akademie, bijkans over machtig ongeloof meer en meer op uitdrij ving van hec christelijk beginsel bedacht." Groen schreef dit in 1863. Is de toe stand in 1896, schoen hier en daar gewij zigd, niet eer erger dan beter? Wat is Frankrijk als republiek bij de theorieën der revolutie gevorderd en heeft de Fransche vrijheid Nederland niet verder dan ooit van de ware vrijheid af gebracht? Eén lichtstraal in den nacht is er nog. Het Oranjehuis is nog niet uitgestorven. En de God die Neerland aan Oranje klonk, leeft en zorgt nog, ter wille van het over blijfsel dat naar de verkiezing der genade is, voor het Nederlandsehe j Volk en zijne Koninginnen Zij het nog lange De Rijksmiddelen hebben in de tien af- geloope* maanden 101 miljoen gulden op gebracht, dat is 3 miljoen meer dan in dezelfde periode van 't vorige jaar. De opbrengst kwam nu reeds ruim anderhalf miljoen boven de raming. Er is in den lande een „Keurvendel Prins Maurits" opgericht; het kantoor is te Amsterdam. Zijn doel is met inacht neming der wettelijke bepalingen den wa penhandel uit den tijd van Prins Maurits te beoefenen teneinde de feesten, te geven bij gelegenheid der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina binnen Amsterdam, op te luisteren. Dat vendel dat aan ons glorie-heldentijdperk herinnert, sal H. M.'s lijfwacht zijn. De vereeniging telt reeds vele leden. Beschermheer is de burgemeester van Amsterdam. Eereleden zijn o. a. de ministers, verschillende militaire autoritei ten, leden der Eerste en Tweede Kamer, der Prov. en Gedeputeerde Staten, enz. Wij noemen de namen vanBeelaerts, Borret, Cremer, Kolkman, van den Berch van Heemstede, van Limburg Stirum, Sehaepman en Tak leden der Tweede Ka mer; prof. Treub oud-wethouder, en dr. de Yisser pred. te Amsterdam, Wertheim, v. Pallandt, v. Lijnden en v. Boneval Faure, leden der eerste Kamer, deBrauw, Commissaris der Koningin, de Casembroot en Yan Lijnden, leden van Gedeputeerde Staten, en Yader van 's Gravenpolder, lid der Provinciale Staten in Zeeland, Schorer, burgemeester van MiddelburgFabius en Hovy leden van den raad ts Amsterdam. Het is met de liberale unie ge gaan gelijk wij voorspeld hadden. De groote tegenstanders zijn öf in voorstan ders verkeerd, óf zij hebben zich tamelijk stil gehouden. Het openingswoord van den voorzitter bleek de mouw te zijn die aangepast werd en goed paste ookwant de Leidsche leiders der oppositie verklaar den dat zij hunne motie hadden kunnen thuis houden, omdat de voorzitter zulk een bevredigende verklaring gaf van de programma's. Ten slotte bleken nog twaalf leden niet het met de programma's eens te zijn. Program I (urgentie) werd met 42 tegen 12 stemmen aangenomen. Program II (Hervormingsprogram ging er door met algsmeene stemmen min twee, onder welke Zutphen het Eldorado van Goeman Borgesius. Hierbij zal het gulden woord van mr. Kerdijk wel den stoot gegeven hebben „Zeker de liberale partij moet vooral kleur bekennen. Niet omdat zij vooruit wil, maar omdat niemand weet wat men aan haar heeft". (Yerslag Liberale Unie verg. „Tele graaf" 14 Nov. Avondblad). Voor de Leidsche motie stemde onder anderen Goes, doch 't maakte van de af stemming geen casus belli. Goes ging na de mislukte poging om 't radicale in 't program wat meer liberaal te maken, toch met het program mee. Zoodat wij in 1897 den strijd]) zullen hebben althans in Zeeland tegen een dicht aaneengesloten liberale partij. Dit is eene waarschuwing voor de [anti revolutionaire party, die tot neg toe op Walcheren en Zuid Beveland sterk, groote krachtsinspanning zal hebben te betoonen om 't te blijven. Een toespraak vvn Paul Kruger. Op zijn 71sten geboortedag om tien uur des morgens begaf de President zich naar het tegenover zijn woning opgestelde plat form,voor dat de eerste steenlegging derGere- formeerde kerk was in gereedheid gebracht. Vele hooggeplaatste ambtenaren, alsook vele der uitgenoodigde leeraren, ouderlin gen en diakenen van andere gemeenten, waren daar aanwezig. Om de platform heen stond een dichte menigte. Nadat gezongen was Ps. 89 vs. 1, trad ds. Postma naar voren en weidde uit over de stichting van de Gereformeerde gemeente te Pretoria. Hij zeide verheugd te zijn dat Z.H.Ed. de Staatspresident op uitnoodiging van denKerkeraad denhoeksteen van de kerk heeft willen leggen. Toen dit geschied was sprak Oom Paul als volgt „Ik verklaar dat deze hoeksteen van de Gereformeerde Kerk te Pretoria in de Z.-A. Republiek gelegd is en dat hü goed gelegd is, in naam van den Drieëenigen God. Bouwcommissie, Bouwlieden Een kort woerd tot u. Ziet toe hoe gij op dit fondament, dezen hoeksteen verder bouwt. Indien het u te doen is om vele steenen te vergaren en gij er ongelouterde steenen tusschen voegt, dan zullen, wanneer de slagregens komen en de stormwinden waaien, deze ongelouterde steenen bezwij ken en de gelouterde zullen het zwaarder te verantwoorden hebben en er onder lijden en wanneer de regens en winden heviger worden, zullen ook zij vallen en het ge bouw zal niet staande blij ven, en dan hebt gij geen loon voor uw werk. Waakt dan en weest niet nalatig en ziet toe, dat gij niet met ongelouterde steenen bouwt, doch die wegwerpt, opdat het gebouw alleen uit gelouterde steenen besta want al komen dan ook de stormwinden en de slagregens tegen het huis, het zal blijven staan en gij zult loon hebben van uw werk. Leeraren, ouderlingen, diakenen van de Christelijke Kerk op aarde, die hier zijt, tot u ook een kort woord. Gij, die de bouwlieden zijt van de geestelijke kerk van Christus op aarde, die met levende steenen gebouwd moet worden en gebouwd wordt naar het bevel Gods! De Apostel Paulus zegtGij hebt als wijze bouwmeesters een fondament gelegd en een ander bouwt er op en die daarop bouwt ziet toe, hoe hij bouwt, met goud, |zilver en edelgesteenten of met hout, hooi en stoppelen. De dag zal komen dat uw werk met vuur zal be proefd worden. Indien gij met hout, hooi en stoppelen bouwt, dan zal het verbrand worden en gij zult geen loon hebben, gij zult er naakt uitstappen, zoo zegt de apostel. Doch omdat gij op het fondament bouwt, zult gij wel staande blijven, doch geen loon hebben van uw werk. Onderlingen van de Christelijke kerk, de apostel heeft gewerkt als een wijze bouw meester, niet naar zijn goeddunken, niet naar mensehelijke wijsheid of kennis, maar stiptelijk naar het bevel des Heeren gedre ven door den Heiligen Geest. God de Vader gebiedt in het Oude Tes tament „Gij zult niet doen wat recht is in uwe oogen, maar handelen naar wat Ik u gebied, en gij zult daar niets bij noch afdoen". En door den mond van den apos tel zegt de Hesre Jezus„Gij zult met goud, zilver of edelgesteenten bouwen, want dat is het gelouterde woord van God." Het is de Heere Jezus, door den mond van den apostel, en gedreven door den Heiligen Geest, die dit zegt„En gij zult daar niets toe doen." God de Heilige Geest zegt in de Open baringen „Die tot dit woord iets toedoet zullen toegedaan worden de plagen die in dat boek geschreven staan, .en hij die daar van afdoet, zal uitgedaan worden uit het boek des Levens, zooals de Drieëeaige God, Vader, Zoon en Heilige Geest getuigt. Zoo waakt dan, gij Christelijke leeraars opdat gij met zuivere woorden, uwe lid maten als levende steenen beproeft en lou tert. Ik spreek niet van de wedergeboorte, de inwendige roeping, maar van het punt in de uitwendige roeping. De eerste ligt in Gods hand. Aan u is opgedragen de kerk des Heeren, zoover Gods Woord u daartoe de macht geeft, te zuiveren door uwe lidmaten te leiden en te leeren, te reinigen en te louteren als de levende steenen; ten eerste door hen te vermanen ten tweede door hen voor den Kerkeraad te brengen, ten terde door hen onder Ker kelijke tucht te plaatsen en, indien zij niet hooren willen, hen ten vierde als ongelou terde steenen uit te werpen. Laat ze dan loopen als heidenen en tollenaars.]! Maar indien gij vreest en liever met on gelouterde steenen uw gemeente wilt op bouwen en het u te doen is om vele stee nen, dan zal de dag komen wanneer de slagregens en de stormwinden tegen het huis zullen aanslaau, dat het zal vallen, omdat het ook met ongelouterde gebouwd is, en gij zult de oorzaak er van zijn en geen loon hebben van uw werk. Maar wanneer gij waakt als dienaren van Chris tus, om Christus' kerk op Je bouwen en met Zijn woorden uw lidmaten loutert en alle steenen, die niet gelouterd willen wor den uitwerpt naar Zijn bevel, en niet naar het menschelijk vernuft, dan zullen de gelouterde steenen op het fondament, nl. Christus Jezus als de uiterste hoeksteen, gelegd, een gelouterde gemeente vormen, al is het ook in de uitwendige roeping, want de inwendige is in Gods band. Zuivert en reinigt, zoover God u daartoe de macht gegeven heeft, opdat uwe lidmaten gehecht zijn aan den bijbel als het fondament, de rotssteen van de Eeuwige Godneid. Dat is Gods belofte, en wanneer God met u is, wie zal dan tegen u zijn? Leeraren, ouderlingen, diakenen, bouw lieden van de gemeentelijke kerk, indien God met u is wie zal tegen u zijn! Yan de liefde van Christus die gestorven en weer opgevaren is naar de hemelen, kun nen u niet scheiden noch hoogten noch diepten, noch overheden noch machten, en die liefde sticht, die liefde bindt, die liefde versterkt het geloof en geeft geloof, die liefde trekt, die liefde is niet haastig, niet driftig, doch verdraagzaam en lankmoedig, die liefde werkt niet Yoor zichzelve maar voor den Heere. Blijft in die liefde en de Heere zal over u lichten. Blijf in Zijn liefde en dan zal ook Zijn woord tot u komen gij getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten. Gaat in, gij gezegende des Heeren, zit aan mijn rechterhand van nu tot in eeuwigheid. Amen". ('t Bovenstaande was uit den mond van ZHEd. S. J. P. Kruger opgeschreven). 16 Nov. '96. Bij kon. besluit is benoemd tot raad voor het waterschap Walcheren A. de Nood Jzn. De Roomsche bladen bevatten eene vermaning van den aartsbisaehopvan Utrecht en van de bisschoppen van Haarlem, Breda, Roermond en 's-Hertogenbosch aan de redactiën van de katholieke dag- en week bladen in Nederland, om alles ba te laten, waarbij de onderlinge liefde en waardeering kunnen schade lijden en waarin zij in over eenstemming met het verlangen van den Paus aansporen tot eendracht en verdraag zaamheid. Accijns op suiker! In de Memorie van Antwoord van den Minister van Financiën op het verslag van de Tweede Kamer over de nadere bepalingen omtrent den aeeijns op de suiker, wordt medegedeeld, dat de premie voor de beetwortelsuikerfabrikanten uit de overponden te trekken, thans op 4 mil- lioen gulden kan geraamd worden. De Minister acht het noodig, hierin eene be perking te brengen, hetgeen kan geschieden zonder dat inbreuk wordt gemaakt op verkregen rechten. Wanneer geen maat regelen worden genomen als de nu voor gestelde, zal de schatkist groote schade lijden. Nadat de inhoud van het wets ontwerp bekend was, is nog een niet on belangrijk getal contracten tot levering van consumtie-suiker der campagne 1896/97 afgesloten om hooge premiën te behalen. De Minister dringt aan op spoedige afdoe ning van het wetsontwerp, die niemand bindt. Te beginnen met 1 December a. s., worden aan alle post-, bij- en hulpkan toren, alsmede bij de depothouders van postzegels enz., verkrijgbaar gesteld nieuw model postbladen, in vijf soorten, n.l. met een postzegelstempel van 5 en van 3 cent, in klein en groot formaat, en met een postzegelstempel van 12Va cent, alleen groot formaat. Zij worden uitgegeven voor den prijs respectievelijk van 5V2, 3Vs en 13 cent. Het formaat der postbladen klein model is zóó gekozen, dat zij ook kunnen dienen om in binnenlandsch of in stadsverkeer als betaald antwoord, in het postblad van gelijke waarde, groote formaat, te worden gesloten. Met de uitgifte der oude postbladenj van 5 ct. wordt voortgegaan zoolang de voor raad strekt. ATJEH. Bq een verkenning door 't 12e bataljon naar Lepong op Westkust is de le luitenant Gobius gesneuveld benevens 2 minderen, en 2 gewond. Yrq'dag vergaderde de Tweede Kamer om Dinsdag hare taak voort te zettem. Het voornaamste is de rede va* den heer Cremer. Deze behandelde de Atjeh- quaestie. De oorzaak van den afval van Toekoe Oemar was zgns inziens gelegen in de houding der pers in Indië, het heengaan van den assistent-resident Kroesen en den twgfel in Nederland, of de gevolgde pelitiek moest voortgezet worden. Hij ziet in Oemar niet den aartsverrader oh meent, dat de afval is voortgesproten uit bgzondere oorzaken. De voorstanders van aansluiting met hem behoeven zich niet te schamen. Die politiek was goed. Yer- der vraagt spreker wie verantwoordelgk is voor den tocht naar Lamkrak. Hulde brengende aan het leger, dat de rust heeft hersteld, vraagt hij, of deze blpvend zal zijn. Hg kan zich niet ver eenigen met de aangekondigde politiek der Regeering, maar vraagt duidelgke uiteen zetting, heeveel zg zal kosten, opdat de Kamer wete, hoe de Atjeh-zaak kan opge lost worden en dit moet geschieden, wat het ook koste. Wg moeten in Atjeh blgven. Nog werd met algemeene stemmen goed gekeurd het traktaat met België tot ver betering van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Een groote sluis bij Terneuzen, door België gewenscht, zal nu verrgzen, door de Nederlandsehe regeering uit te voeren op Belgie's kosten. De heeren Hennequin en Yan Deinse ontwikkelden eenige bedenkingen tegen de houding der Belgische regeering in zake de sluiting harer grenzen voor ons vee. Te genover de gunst die wg aan onzen buur man bewgzen door zgn scheepvaartverkeer te verbeteren hadden wg eenig voordeel op dit punt kunnen bedingen. De heer Hennequin gaf overigens toe dat de ver betering ook Terneuzen ten goede komt, terwgl de heer Yan Deinse hiertegen aanvoerde dat Sas van Gent er scha bij heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1