r NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH chelde I en II." in Rotterdam d Zierikzee nd. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IENST en Zierikzee. Spoorweg Goes an Zierikzee: 'smorg. smidd d.12 6.30 2,15 7,50 7,50 7,50 7,50 7- 7.50 6,30 7,50 7.50 7,50 7- 7,- 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 d.13 sr. 14 d.15 n.16 3. 17 in 18 d.19 d.20 r.21 d. 22 n.23 3. 24 en25 d.26 d.27 r.28 29 n.30 2,15 2,15 2- 2- 2.— 2,15 2- 2,- 2.— 2- 2.— 2- 2,- 2,- 1," nderdag 12 9.30 jdag 13 9,30 erdag 14 9,30 dag 15 8.30 mdag 16 9- sdag 17 9,30 ensdag 18 9,30 iderdag 19 9,30 jdag 20 9,30 erdag 21 9,30 dag 22 9,30 mdag 23 10,- sdag 24 10,- ensdag 25 9,30 iderdag 26 9,30 9,30 jdag 27 erdag 28 9,30 dag 29 9,8o mdag 30 8,3o TÏERMR8 i plaatsen, an Rotterdam derdag 12 10- dag 13 10,- :rdag 14 10.— dag 15 10,- ndag 16 10.— 'dag 17 10,15 ensdag 18 9,45 derdag 19 9,45 dag 20 9,45 rdag 21 9,45 d. 22 9,45 n4ag 23 9,45 sdag 24 10 ensdag 25 9.45 4erdag 26 9,30 dag 27 9,30 srdag 28 9.30 dag 29 9,30 ndag 30 9,30 DAM: ag) 's morg. 6.30 u. frPEN: ndag) 's morg. 6 u. IENST B.-ROTTERDAM des Zondags, van ddelbnrg 8.45, van ormiddag. van Middelburg DIENST. DDELBURG. vm. 4,50, (alleen in Zeilmarkt, 8, 0, nm. 1,15, 2, 5,55, 6,55, 7,45, r Remise vm. 5,20 6,23., Naar Zeil- 12,35, nm. 1,20, 5,15, 6,7, E. f Spoortijd. Oo), 7,20,( 9.406, On), 8,—, 10,10J, ll,55r) nm. 3,25* .0, nm. 12,25c) 3,55 rke vm. 8,10. n 8,40. m vee vervoerd en naar Breskens en Dinsdag en Vrijdag. Hoi 20. 1896. Mecitag 14 JlotiemGec. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- f 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedare regdl meer 10 cent. 1,30e) 11,55 3,25*) 1 50e) 12,15 3,45 r,15e) 10,10 1,55 ,35e) 10,30 2,15 4GS gee i vee e* en vervoerd. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De Hollander ontleent aan de Neder lander het bericht dat een aantal ond- antirevolutionairen uit verschillende krin gen en uit alle streken des lands te Utrecht vergaderd hebben om te beraadslagen over de gedragslijn die zal moeten gevolgd worden bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. H Dit bericht was ons inderdaad ontsnapt. Anders hadden ook wij 't overgenomen en er de navolgende opmerking aan toege voegd Hoort eens, heeren, gij zijt uit verschil lende kringen bijeengekomen, er zullen dns ook onder u wel boeren en andere men- schen met petten op zijn het Program uitleggen of verminken naar verkiezing zult gij ook wel niet doen, want het strijdt met uwe leer en de eerlijke betuiging dat gij 't Program als uw riehtsnoer wenseht te behoudenheeren die wijzen wat het volk, dat de wet niet kent, moet pijzen, zult gij dus wel niet zijn. Goed zoo, mijne heeren, gaat dan zoo voort. In onze organisatie kondt gij niet blijven, en om u de waarheid te zeggen, wij zien er er u ook ongaarne weder in terug. Het zou maar. aanleiding tot kib belarijen geven, en dat zou ons maar op houden. Den groepen van vrienden die in de gelagzaal elkander in het haar vlo- gei, is thans elk een eigen kamer voor gezelliger kout aangewezen. En zoodra nu gij ons en wij n noodig hebben, zul len wij elkander wel weten te vinden. Dtarom zullen wij uwe te scheppen orga nisatie niet onwelwillend begroeten. Wij zullen zien of uwe partij in doleantie of in separatie, wat is 't? even ire nisch zal gestemd zijn als wij die tot het laatste toe hebben gepoogd u bij ons te houden. Aan sommigen uwer zullen wij in 't eerst wel wat missen. Zij toch maakten de gelagzaal zoo gezellig. Maar hier staat gelukkig ook weer iets tegenoverwij behoeven nu toeh ook niet meer al bak keleiende ons goed recht op die zaal aan elkander duidelijk te maken. Laten wij nu, een iegeljjk in zijn party, al onze krach ten wijden aan de zaak des volks. Niets immers zal ons daartoe voortaan in den weg staan. En, daar wij broeders in het geloof zijn, laten wij van elkander ver trouwen dat wij bezield zij* met de zui- Verste bedoelingen, sterk door onze vaste overtuiging en van harte gezind om, ook op staatkundig gebied, niet naar eigen zin maar naar den wille Gods te leven. De liberale unie met hare krasse pro grams wordt door hare eigen geesteszonen bedreigd. Liberale kiesvereenigingen die in 94 het meest radicale, het meest democra tische gezicht trokken, beginnen thans reeds te verlangen naar den in beginsel conservatieven hoed, om zooveel mogelijk alle uitwij kende vrienden daaronder te Tangen. De Groningsche kiesvereenigingdie Van Houten om zijn bekende gevoelens uit wierp. 4e Goesche kiesvereeaiging die 't voor Stigter opnam, de Leeuwarder kies- vereeniging die Gerritsen stemde de Zut- iensche die aan den leiband van Goeman rgesius l°°ptde Sliedrechtsche die als o, zoo vooruitstrevend zelfs tegenover dr. Kuyper dorst poneerende Kamper kies- vereeniging die ook al zoo met Goeman orgesius had gedweepten nog vele an- ef® kiesvereenigingen i* Noord en Zuid ■nebben zich met de Leidsche motie ver- eenigd, Wij denken dat er in de vergadering van morgen wel een mouw aan zal gepast worden. Maar 't bewijs is weder geleverd dat wat van hoven af den volke wordt opgelegd, daarom nog 's volks meening niet uitdrukt. De programs der liberale unie zijn do vrucht van overleggingen van eenige hee ren, die geen mandaat hadden der geza menlijke kiesvereenigingen. Er is dus geen enkele reden waarom dezen niet protestee ren zouden tegen wat namens hen wordt uitgesproken en met hunne eigen opinie in strijd is. Een goed teeken is 't echter nieten allerminst een eere voor de machtige pers en de vooruitstrevende volksvertegenwoor digers die haar steunen. De voorgestelde regeling van de finan- ciëele verhouding tusschen rijk en gemeen ten is door de afdeelingen der tweede kamer ongunstig ontvangen. Zou dit eene doodsklok wezen De modellen voor de inrichting der kiezerslijsten naar de voorschriften der nieuwe kieswet, zijn reeds aan verschil lende gemeentebesturen toegezonden. Hier en daar schijn en de voorbereidende werkzaamheden t»t het opmaken der kie zerslijsten reeds begonnen. Laten nu de voorbereidende werkzaamhe den der kiesvereenigingen hiermede gelij ken tred houden. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van 11 November 1896. Met kennisgeving was afwezig de heer Tak. De notulen van de morgen- en namid dagzitting van 21 October worden gelezen en gearresteerd, waarna de Voorzitter aan de orde stelt de punten der agenda, als 1. Ingekomen stukken. Zijn ingekomen: a. eene missive van Ged. St., houdende goedkeuring van een vroeger genomen raads besluit tot opneming van kasgeld b. een Koninklijk besluit, waarbij goed gekeurd wordt de heffing van tolgeld op den MiddelburgVlissingschen rijweg; c. een adres van dewed. Cornelia Jozua Kruijsse, geb. Maohielse, om haar onlangs ingezonden rekest, om een stukje grond aan de Geere niet in erfpacht te geven aan de Ambachtsschool, als ongedaan te beschouwen, daar zij inmiddels tot de we tenschap gekomen is dat het stukje grond in kwestie aan haar toebehoort d. een adres van het Bestuur van den Nederlandschen Aannemersbond om bij uit voering van werken voor de gemeente, in gevallen van geschil, arbitrage voor te schrijven en toe te passen e. een adres van Nagtglas Versteeg c.s. over aanleg van eene electrisehe verlichting in gemeentegrond f. eene missive van het Bestuur van den MiddelburgVlissingschen rijweg over on- derhandsche verpachting der tollen op dien weg. De stukken sub a en b worden voor kennisgeving aangenomen, die sub c, d en e gesteld in handen van B. en W. om advies en dat sub conform het voorstel des voorzitters, aangehouden tot eene vol gende vergadering. 2. Benoeming stembureau voor de ver kiezing van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken. Met unanieme stemmen worden, conform de voordracht, daartoe gekozen de heeren W. J. Sprenger en H. P. den Bouwmeester terwijl alle leden van den gemeenteraad, behalve genoemde heeren, tot plaatsver vangers worden aangewezen. 3. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur (vacature A. A. Mes Gz.) Aanbevolen worden G. Alberts Lz. en F. J. Larsen, van wie de eerste gekozen werd met 15 stemmen, terwijl de laatste 1 stem bekwam. 4. Benoeming lid commissie van toezicht op de gymnastiekscholen (vacature Van Wagtendonk). Op de aanbeveling waren geplaatst A. A. van Teijlingen enj. C. van der Harst J.Jz., van wie de eerste benoemd werd met 10 stemmen tegen 6 op den laatste uitgebracht. V. Voorstel van den heer van Dunné be treffende de verhooging der jaarwedden van de Wethouders, waaromtrent in de namiddagvergadering van 21 October de stemmen hebben gestaakt. Het voorstel luidende„aan Ged. St. te verzoeken om met ingang van 1 Janu ari 1897 de jaarwedden van de Wet houders elk met f 300, te verhoogen" wordt thans, nadat de heer den Bouw meester verzocht had buiten stemming te mogen blijven en dit hem was toegestaan, aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren van Dunne, van der Harst, Grataraa, Brevet, van Hoek, van der Ree, de Stoppelaar, Koole en W. H. Snouek Hurgronjetegen de heeren van der Swalme, Schorer, W. J. Sprenger, de Waal, F. G. Sprenger en A. P. Snonck Hurgronje. VI. Voorstel van B. en W. tot ver nieuwing van de huur van eenige woningen en terreinen der gemeente. Dit voorstel wordt door B. en W. ge daan naar aanleiding van een verzoek tot wederinhuur van P. H. van Rotten, M. J. van Deijck, P. C. Ludikhuizen, J. Min derhout en C. Geense en wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aange nomen. VII. Concept besluiten tot besehikking over den post voor onvoorziene uitgaven, gemeentebegrooting 1896. De besluiten worden zonder bespreking of stemming conform de concepten goed gekeurd. VIII. Wijziging gemeentebegrooting 1896. De voorgestelde wijziging ondervond niet de minste tegenkanting en wordt zon der stemming vastgesteld. IX. Voorstellen van B. en W. tot wijziging der verordening houdende tarief en voorwaarden betreffende de levering van duinwater. Het voorstel is drieledig. lo. Wordt voorgesteld de verordening aan te vnllen met de volgende bepaling Voor ieder badtoestel, dat is voorzien van een middel tot afvoer van water en waarbij ingevolge eigen aangifte duinwater wordt gebezigd of in verband met omstandig heden, ter beoordeeling van B. en W., moet geacht worden duinwater te worden gebezigd, f7 's jaars. 2o. Het tarief voor levering van water over den meter voor het vervolg te be palen als volgt: voor 130 Mc. per maand f0.20 per MK, voor eiken Ms, boven de 30 tot 300 Ms. per maand f 0.15, voor eiken Me, hoven de 300 tot 750 per maand f0,12 en voor eiken Ms. meer per maand f 0.10. 3o. Klein Vlaanderen als ééne straat te beschouwen. Het eerste gedeelte van het voorstel om trent de badtoestellen komt iu discussie. De heer E. P. Schorer verklaart niet ongenegen te zijn om voor badtoestellen afzonderlijk te laten betalen, maar begrijpt de redactie niet alleen badtoestellen, die voorzien zijn van een middel tot afvoer van water, zullen belastbaar wordendie van dat middel niet voorzien zijn,die dus leeg geschept of op andere wijze geledigd moeten worden, blijven onbelastbaar. De Voorzitter en na hem de heer W. J. Sprenger zetten uiteen hoe zij tot die re dactie gekomen zijn; de laatste zelfs heeft een volledig exposé van de omstandighe den, die er toe geleid hebben om badtoe stellen afzonderlijk te belasten. De heer Schorer en met hem de heer van Dunné zijn hiermede echter niet te vreden aan hunne wensehen is alleen te gemoet te komen door uit de bepaling te lichten de woorden „dat is voorzien van een middel tot afvoer van water." Ver vallen die geïncrimineerde woorden, dan zullen de hadtoestellen gelijkelijk worden belast, hetgeen toch wel de bedoeling zal zijn. De Voorzitter stelt nu aanhouding van het punt voor om B. en W. in de gele genheid te siellen het in nadere overwe ging te nemen, waarmede stilzwijgend ge noegen wordt genomen. Bij de behandeling van het tweede gedeelte van het voorstel oppert de heer F. G. Sprenger het bezwaar dat zij, die thans betalen naar het tarief van levering van water voor industriëele doeleinden, bitter zullen teleurgesteld zijn; immers, wordt het voorstel aangenomen, dan zullen zij in het vervolg meer hebben te be talen. Dezelfde opmerking, zegt de heer E.P. Schorerheb ik reeds bij mij zeiven ge maakt. Het gaat toeh niet aan, waar vroeger onderscheid gemaakt werd, thans levering van water over den meter gelijk te stellen veor industriëele en niet-indns- triëele doeleinden. Hij geeft den Voorzit ter daarom in overweging het punt in twee deelen te splitsen en wel lo zal in het vervolg het tarief van levering van water over den meter voor industrieele en niet- indistriëele doeleinden, gelijk zijn, om dan 2o het tarief zelf te behandelen. De Voorzitter en na hem de wethouders Sprenger en den Bouwmeester verklaren hoe zij er toe gekomen zijn een uniform tarief te willen invoeren. Het voorstel heeft zijn ontstaan te danken aan een adres dat caféhouders te dezer zake bij B. en W. hebben ingediend; het zal dan ook tegemoet komen aan billijke wensehen, ma- gelijke misbruiken tegengaan, waterver spilling voorkomen en, zooals de Direc teur der waterleiding constateert, eer- voordeel dan nadeel voor de Gemeente opleveren. Toch verklaren de heeren F. G. Spren ger en E. P. Schorer zich niet tevreden, waarop de beer van Dunné het voorstel doet ook dit gedeelte van het voorstel tot eene volgende zitting aan te houden, welk voorstel echter wordt verworpen. De voorzitter splitst nu het punt in twee deelen en, nadat door de vergadering het eerste deel was beslist met uit te maken dat een zelfde tarief zal gelden voor le vering van water over den meter voor industrieele en niet industrieele doeleinden, wordt het tweede deel, het voorgestelde tarief zelve, met 9 tegen 7 stemmen aan genomen. Voor stemmen de heeren van der Harst, Gratama, Brevet, van de Ree, W". J. Sprenger, den Bouwmeester, de Waal, Koole en A. P. Snouck Hurgronje, tegen de heeren van Dnnné, van der Swalme, van Hoek, Schorer, F. G. Sprenger, de Stoppelaar en W. H. Snouck Hurgronje. Het derde gedeelte vau het voorstel wordt hierna stilzwijgend aangenomen. X. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van W. C. Hondsmerk be treffende de toepassing der verordening op het leveren van water uit de duinwater leiding. B. en W. stellen voor aan adressant, die verzocht had het door hem gebruikt wordend water bij abonnement in plaats van over den meter te mogen betalen, te antwoorden dat dezelfde redenen, die vroeger tot de afwijzing van een dergelijk verzoek geleid hebben, nog bestaan, weshalve aan zijn tegenwoordig verzoek evenmin voldaan kan worden, met welk voorstel de leden zich zonder discussie of stemming ver- eenigden. XI. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van eon adres v»n J. Lange beeke, houdende verzoek om ontslag als pachter van gronden in het Oude Havenkanaal. Het voorstel strekt om het verzoek «iet in te willigen, maar den pachter toe te staan, in overeenstemming met art. 7 der verpachtingsvoorwaarden, onder zijne aan sprakelijkheid de gronden aan anderen te onderverhuren, welk voorstel zonder tegen kanting werd goedgekeurd. XII. Voorstel van B, en W. naar aan leiding van een adres van J. Koppejan betreffende zijne aanneming van het smids- werk ten dienste der gemeente-fabricage. Het voorstel strekt om, den gemeente bouwmeester geboord, adressants verzoek van de hand te wijzen. Volgens het door den heer van der Reo uitgedrukt en genoegzaam ondersteund ver langen gaat de zitting over in eeme met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting verlaat de heer van Dunné de vergadering en doet de heer van der Ree het voorstel om eene commissie te benoemen van drie onpartijdige deskundigen om te onderzoeken tot welke rubriek (fijn of grof werk) het door adressant geleverde smidswerk valt. Voor zooveel hij als man van ondervinding kan oordeelen, zijn er zaken die niet in den haak zijn. Het voorstel van der Ree behoort vslgens de heeren van der Swalme en W. H. Snouck Hurgronje niet tot de cempetentie van den Raad, daar volgens de voerwaarden van aanbesteding in zake van gesohil de beslissing aan B. en W. is overgelaten. Het mocht dan ook niet baten dat 4e heeren Koole en van Hoek den heer van der Ree krachtdadig steunden het voorstel van den laatste viel en zagen B. e* W. ten slotte met meerderheid van stemmen aangenomen hun voorstel om afwijzend te beschikken. XIII. Voorstel van B. en W. tot wjj- ziging der verordening betreffende de hefïug van een recht voor diensten door de gemeente bewezen bij het rnimen va* beerputten Het vooustel luidt om in de verordeuing eene bepaling op te nemen dat voar hat ruimen van beerputten door het Rijk het recht niet wordt geheven. Conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten dit voorstel tot eene vol gende vergadering aan te houden. XIV. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtiging aan het bestuur van den Mid.delburg-Vlissingschen rijweg tot het doen rooien en verkoopen van 53 populieren.' Dit voorstel wordt zonder discussie of stemming goedgekeurd. XV. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1896. Deze staat wordt zonder aanmerking^ vastgesteld op een bedrag van f 1348.85» XVI. Eerste suppletoir-kohier in kom stenbelasting 1896. Als voor tot een bedrag van f40.50. XVII. Eerste suppletoir kohier inkom stenbelasting 1896. Als veor tot een bedrag van f 450.14. XVIII. Voorstel van B. en W. tet uit betaling aan de met 1 Januari 1897 bnitee betrekking komende nachtwakers, mu wie geen wachtgeld is toegekend, van hunne jaarwedde tot 1 Mei 1897, hetgeeu n**r hunne berekening eene uitgaaf Van f1037 zal ten gevolge hebben. Conform het voorstel des Vooruitte» wordt besloten dit punt tot de eerstvolgend# zitting aan te houden, nadat de heeren Koole en F. G. Sprenger verklaard hadden dat het voorstel hun bitter tegenviel. De eerste gaf in overweging de nachtwa kers tot 1 Maart 1897 in functie te houden en dan eerst de nieuwe agenten te laten optreden, om dan de nachtwakers tot 1 Mei uit te betalen. Da groote grief zou dan eenigszins geparalyseerd worden door de besparing van 2 maanden trakte ment der agenten. XIX. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van K. Adriaangen houdende verzoek dat hoornen, welke hinderlijk zijn voor zijn molen, worden gerooid of gekapt. Het voorstel luidt om afwijzend op het verzoek te beschikken naar hunne meening zijn de boomen niet hinderlijk en veel te fraai om ze van hunne kruinen te berooven, laat staan ze te rooien. Wordt besloten ook dit punt aan te houden, echter niet zonder opmerking van den heer van der Swalmedat zijns inziens de boomen den molen wel hinderen, waar om hij ui overweging geeft adressants verzoek in zooverre in te willigen, dat de boomen een weinig worden ingehakt. XX. Voorstel van B. en W. naar aan*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1