NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 2)instCag 10 flooemöec. VERSCHIJNT F. P. D'PIUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het program der L. U. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van I 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. Den 14 November zal het program van actie der liberale unie door de afgevaar digden der aangesloten liberale kiesver- eenigingen worden besproken en aangenomen. Eene minderheid die zich niet bij dit program kan nederleggen, zal heengaan en de liberale partij zal, door deze ader lating tamelijk versterkt, met te grooter fierheid haar program kunnen ontplooien. Het is te hopen. Wij hebben al zoo menige schoone leuze van die zijde gehoord, zoo vele kloeke betuigingen van instemming vernomen, waarop geen enkele daad is gevolgd, dat wij gaarne het optimisme dat droomt van de te verwachten fiere ontplooiing der liberale vlag, 't genot ,van dezen droom gunnen. Wordt deze dan toch verwezen lijkt, deB te beterdan is 't tweemaal ge lukkig geweest. Het is anders nog zoo [onmogelijk niet dat 't bestuur der liberale unie om elementen als de Leidsche en Goesche en andere Nieuwe-Rotterdamsche-Courant-liberalen te behouden, wat water in den wijn doet. En zulks te meer nu ook mannen als Pierson en Seyffardt ministers uit het e, zoo vooruitstrevende kabinet-Tak open haar hunne afwijkende gevoelens hebben gezegd. Wy die iets van dien strijd tusschen verstand en gevoel hebben mede gemaakt, en ter wille van oude liefde en betrekking zoo lang mogelijk gepoogd hebben in onze eigene partij de mannen met en de mannen zonder bezwaren bijeen te houden, zullen er de liberale unie allerminst om hard vallen, wanneer zij ter wilie van dezulken een noodwet maakt, die 't mogelijk maakt, deze Takkianen in den vooruitstrevenden stroom te behouden. De straks genoemde oud-ministers hebben zeiven op 't gebied van noodwetten maken zulk een goeden naam verkregen, en hebben daarmede hunne partij zulke goede diensten bewezen, haar uit den „nood" geholpen, dat een „nood"wet uit dankbaarheid om wederkeerig hen te redden niet misplaatst zou zijn. Zelfs achten wij 't plichtmatig om zooveel mogelijk alle vooruitstrevenden in één partijverband te behouden mits zij elkan der goed verstaan en de kiezers, wetende wat zij aan hen hebben, het recht heb ben om te heslissen over de keuze van den candidaat met of zonder bezwaren. Overigens geeft zulk een program of' verlanglijstje wel eenige aanleiding tot be zwaar, en niet het minst bij ernstige, con sciëntieuze mannen enjmanncn van studie én nadenken. Wij herinneren ons altijd nog hoe nu wijlen mr. Keuchenius hij 't aanvaarden der candidatuur van de Goesche kiesver- eeniging steeds klaagde over bezwaar tegen sommige zaken die wel en over andere dat zij niet op 't program stonden. Maar daartoe is 't goed dat de antwoorden van de eandidaten met de motiveering hunner af wij kende meeningen eu de uiteen zetting van hetgeen zij er voor in de plaats te stellen hebben, worden gepu bliceerd. De Standaarddie dit naar aanleiding van mr. Piersons gravamina heeft opgemerkt, hoeft natuurlijk verder gezien en stelt zich voor dat weldra ook tegen ons program Van actie dergelijke gravamens wel niet zullen uitblijven. v Zij zal iet bovengenoemde advies, het welk wij van harte, beamen, stellig wel met het oog daarop hebben gegeven. Wij zullen overigens met belangstelling wachten wat de liberale unie doen zal en, ter ondervanging of afsnijding, van be zwaren zoo 't kan, van bezwaarden zoo 't moet, zal ondernemen. Waar het niet geldt eene beginselquaestie maar de feitelijke toepassing der beginselen, daar zal dienen uitgemaakt of men, gelijk reeds van liberale zijde is aangeboden, zich zal tevreden stellen met een instem ming met de wenschelijkheid dan wel of men zal vorderen medewerking naar ieder bekend of onbekend plan dat door de wetgevende macht of door 't initiatief der Kamer zal worden voorgelegd. Uitgemaakt voorts of de kiesvereenigingen zoo vrij zullen zijn in hunne keuze dat zij ook een candidaat zullen kunnen aan bevelen die excepties van niet-gebleken uitvoerbaarheid oftewel gebleken niet-uit- voerbaarheid pleit. In velerlei opzicht achten wij 't incident- Pierson dan ook zeer belangrijk, en niet minder belangrijk de beslissing die er 't gevolg van zal zijn. Welke bezwaren heeft de oud-minister? In 't bervormingsprogram der liberale unie wordt verlangd „een nadere regeling van de pachtovereenkomst, ter voorkoming dat de eigenaar alle risico ten nadeele van den pachter brengt". Mr. Pierson herinnert dat de Yereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek dit punt uitvoerig heeft behandeld, en dat haar is gebleken hoe groot de bezwaren zijn aan eene regeling als deze verbonden. Toch moet 't zegt hij „verlangd" worden. Er zijn vele vooruitstrevenden die twijfelen aan de mogelijkheid van de oplossing der gerezen bezwaren of die maatregelen in 't belang der pachters niet gerechtvaardigd achten omdat hun toestand veel minder ongunstig is dan die der eigengeërfde boeien. En dezulken werpt het program uit. Het program verlangt verder „beperking van overmatigen arbeidsduur ook voor volwassen arbeiders Mr. Pierson zegtdit is een der meest quaestieuze punten op het gebied der so ciale wetgeving. Vele vooruitstrevenden die de zaak ernstig bestudeerden zijn tegen die beperking van arbeidsduur voor vol wassenen. Het program vraagt „verplichte verze kering tegen ouderdom en invaliditeit". Opmerkelijk zegt mr. Pierson dat deze verzekering in Duitschland door Bis marck is doorgedrevende vrijzinnigen waren er tegen en een hunner woordvoerders dr. Barth - schreef nog in Maart '96 in het tijdschrift „Cosmopolis" dat deze wet, moest zij nog in stemming komen, bijna unaniem zon verworpen worden. Het program eischt ook „maximum- arbeidsduur en minimum-loon in Rijks- bestekken". Mr. Pierson zegt hierop: Hier wordt partij gekozen in een quaestie, die tot de allernieuwste behoort, ten aanzien waarvan onder hen, die gewoon zijn aan dergelijke vraagstukken hunne aandacht te wijden, nog zeer weinig eenstemmigheid heerscht. Het program vraagt „belasting op goe deren in de doode hand" en „progressie bij successierechten". Mr. Pierson zegt: De eerste zou, als men de eigendommen van provinciën, ge meenten, inrichtingen voor ziekenverpleging enz. uitzondert, nog geen f 100.000 op brengen en wordt door vele vooruitstre venden niet verlangd. De laatste is een zeer nieuw denkbeeld, waarover de litte ratuur nog klein is. In Engeland heeft men het denkbeeld onlangs toegepast, maar op een wijze, die met de eenvoudigste be grippen van rechtvaardigheid spot. Is het toe te passen op een betere wijze, en tevens zoo, dat men niet in andere moeilijkheden vervalt? Dit staat nog te bezien. De zaak schijnt mij nog niet rijp voor een beslissing. liet Program bevat voortszegt deze oud-minister in de finanoiëele paragraaf nog meerdere zeer betwistbare stellingen. O. a. omtrent de wijze, waarop men wil regelen de Rijksuitkeeringen aan de ge meenten. Ook omtrent de nieuwe belastin gen, die men wil invoeren. Het program vraagt „debietrechten". Een zoodanige was de patentbelasting velen zullen van oor deel zijn, dat een onbillijker belasting moeielijk kon worden uitgedacht. Nu heeft de liberale unie naast deze groote vervanglijst nog een kleinere ver langlijst in 't licht gegeven, namelijk van die zaken welke terstond moeten op orde komen. Dit noemt men het program van urgentie. Mr. Pierson meent dat ook hier op pun ten, waarover veel verschil bestaat, de knoop is doorgehakt en, zelfs in onder- deelen, een bepaalde oplossing is voorge schreven die geenszins door alle voorstan ders van sociale wetgeving kan worden aanvaard. Behalve de verplichte verzeke ring en de beperking van arbeidsduur, geldt dit de herziening der armenwet en de op heffing der schutterijen. Op 't laatste punt staat oud-minister Seyf fardt tegenover de unie. En dan 't punt van studie. Geen der verlangens is toegelicht. Men weet dus niet of zij de vruclit van rijpe studie enbespreking zijn.Wie gewoon is veel en over velerlei na te denken, stuit tel kens op zwarigheden, is telkens genoopt zijn oordeel op te schorten. Leest hij dan een stuk, waarin over de zaken die hem duister zijn gebleven, met groote vastheid van overtuiginggesproken wordt, dan vraagt hij zich af hoe komt men aan die vast heid van overtuiging Mr. Pierson voegt aan deze opbonweiide critiek nog een waarschuwing toe. Hij keurt het goed dat men zich vei staat om zekere hervormingen te eischen. Maar men wachte zich voor twee gevaren. Het eene is, denkbeelden, die eerst se dert betrekkelijk korten tijd geopperd zijn en dus den toets eener veelzijdige critiek nog moeten doorstaan, voor te dragen als onaantastbaar. Dit veroorzaakt ontstemming bij allen, die weten dat deze denkbeelden nog veel nader onderzoek noodig heb- beD. Het tweede gevaar is, dat men een soort van orthodoxie schept. Men moet ten aanzien van elk der zeven maatregelen eenstemmig denken met de Liberale Unie, om niet door haar verketterd te worden. Maar liberale en zelfstandig denkende geesten zijn ketters van nature. Geen enkel credo kunnen zij onderteekenen. Moe ten al de zoodanigen geweerd worden uit ons Parlement Of in de drie laatste volzinnen niet de bedoeling ligt om terug te roepen tot den tijd der „vertrouwensmannen", die van nog ouder datum is dan die van den he kenden „hoed", laten wij stil in 't midden. Dit zal de liberale unie uitmaken. Doy Middelburgsche Courant heeft voor- loopig gemakshalve reeds geconstateerd dat mr. Pierson slechts quaesties heeft aange stipt, waarover „in beginsel de vooruitstre venden het vrijwel eens zijn dat zij dienen te worden opgelost, al heerscht er over de toepassing van de daarbij uitgedrukte be ginselen verschil van meening". Als dit juist was, dan ware de mouw reeds gepast. Zij aanvaardt echter ook den raad van de Standaard, waaruit volgt, dat de eisch om 't slechts „in beginsel vrijwel" eens te zijn dat er een oplossing moet komen, niet zeer practisch zou geweest zijn. Een eisch dien wij licht verklaren kun nen. Pierson en Seyffardt zijn Takkianen, vooruitstrevenden, wanneer men nu zelfs die moest gaan loslaten, hoe weinig zui veren op den graat er dan ten slotte wel zouden overschieten De geheele geschiedenis leert ons trou wens weer voor de zooveelste maal, dat de grootste bezwaren om licht verklaar bare redenen, bij de geleerde heeren ge vonden worden. Dit heeft ook de Leidsche Kiesvereeni- ging getoond. Daar hebben verschillende professoren Fokkema Andreae, de Goeje, Greven, Op- penheim na een langgerekt debat met den werkman Kouw eene motie doorgedreven, die met bijna algemeene stemmen aangeno men werf, en waarin betoogd wordt dat de programs te overladen zijn. Dus niet alleen 'f groote, ook 't kleine, 't extract uit het groote, is hun te zwaar. Zij meenen dat er geen eandidaten zullen zijn die uit volle overtuiging er mee instemmen kun nen of hun woord zullen kunnen gestand doen. Overigens is de motie 't met het program wel eens, al gaan niet alle profes soren er mede mee. Dus ook van deze, meer conservatieve zijde dreigt gevaar De leiders te Goes zijn het ook niet geheel met de programma's eens. Zij zijn nogal ingenomen met de Leidsche motie. Maar zij willen toegeven. De Goesclie Crt. adviseert dat zulks van beide zijden geschiede. Maar het bestuur der Unie moet zich bij de Leidsche motie neer leggen. Die motie zal dus nog wel eenige roe ring in de vergadering kunnen brengen. Wij laten haar hieronder volgen. Misschien komen wij nog wel in de noodzakelijkheil om op dezelve terug te komen. Zij luidt aldus „De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Lei den, kennis genomen hebbende van het ontwerp-hervorraingsprogramma en van het daaraan ontleende programma van urgentie door het bestuur der Liberale Unie ter goedkeuring aangeboden aan de kiesver eenigingen, leden der Liberale Unie. „Overwegende dat de groote uitvoerig heid van het ontwerp-hervormingsprogram- ma en de te scherpe formuleering van de in het urgentie-programma opgesomde maatregelen het tot een onmogelijken eisch maken, daarop de instemming „met volle overtuiging" der te stellen eandidaten voor het lidmaatschap der volksvertegenwoor diging te eischen, 'daar deze eisch nood wendig zon moeten voeren tot het afwijzen van talrijke, waarlijk vrijzinnige voor her vorming warm gestemde eandidaten, maar die terugdeinzen voor het afleggen van verklaringen, welker gevolgen zij niet zeker zijn te kunnen gestand doen. „Verklaart „I. hare instemming te betuigen met de uit de ontworpen programma's sprekende grondgedachte, dat de liberale beginselen voor hare belijders den plicht medebren gen, niet slechts pal te staan voor de handhaving van de constitutioneele instel lingen, vrijheden en volksrechten, het openbaar onderwijs en den vrijen handel, maar daarenboven met kracht voort te arbeiden aan het tot stand brengen van wettelijke hervormingen, van de zoodanige bovenal, waardoor sociale rechtvaardig heid in wetgeving en bestuur wordt be tracht en de maatschappelijk zwakken worden beschermd tegen het exploiteeren hunner economische afhankelijkheid. „II. hare instemming te betuigen met het op den voorgrond stellen der in het programma van urgentie opgesomde vraag stukken". Of er verband bestaat tusschen de motie en de bezwaren van nar. Pierson Wij zouden 't niet kunnen zeggen. Maar gelijk de conservatieven in onze eigene partij of de omwonenden tijdelijk de actie verstoren konden door zich met een man als mr. Lohman, tegen deze actie te stellen zoo zouden de conservatieven in de liberale partij en hare omwonenden eveneens krachtig de urgentie weten tegen te houden, als zij zich lieten koppelen aan eeu man als mr. Pierson. Of 't zoo ver komen zal, dat zal op 14 Nov. moeten blijken. Misschien ziet de liberale Unie vóór dien tijd in, dat 't de verstandigste weg is 't advies van De Standaard door de Middelburgsche Crt. beaamd te volgen. Een leuk ideede Liberale Unie aan den leiband van De Standaard. Trouwens wat is 't heele stelsel van Hervormingsprogram e i Program van Ur gentie anders dan eene nabootsing van onze programs van actie, eene eeresaluut voor de organisatie en een veer op den hoed van de antirevolutionaire partij Kapelle. Gaven wij verleden week, als bewijs van de groeikracht dezen zomer, eene opgave van reuzenpaardepenen,thans zijn er op hetzelfde land gevonden ter lengte van 1 tot 1.25 Meter die mogen dus wel met recht den naam van reuzen- penen dragen. Waarde. Vrijdagavond had de stal knecht L. K. van den landbouwer C. Bal alhier bij het uit de weide halen der paarden het ongeluk dat hij een slag van een der paarden in zijn gezicht kreeg en wel tegen zijn neus zoodat het neusbeen in stukken was en naar men zegt daar uit genomen is, hij veel bloedverlies heeft gehad en nu onder geneeskundige behandeling is. Onvoorzichtigheid schijnt de oorzaak te zijn. De aanleg van den stoomtramweg ZierikzeeZijpeSteenbergen is verzekerd. Veere. L.l. Vrijdag was het vijf en twintig jaren, dat de Ohr. school alhier was geopend. Die dag ging niet onopge merkt voorbij. Het bestuur kwam met belangstellenden en de leerlingen samen om dien dag feestelijk te herdenken. De president opende de bijeenkomst met ge bed, nadat gezongen was Ps. 103 1 en gelezen Ps. 115. Vervolgens sprak hij een welkomswoor 1 en wees op de vervulling van het woord, gebeiteld in den voorge vel, „Ebenhaëzer!" Hierna werd eene openbare les in verschillende vakken ge houden, en werden de kinderen rijkelijk onthaald. Moge de Heere verder deze en alle christelijke scholen zegenen tot eer Zijns Naams en tot welzijn van het op komende geslacht in Nederland! Hoak. 'tls zoo ongeveer twee maan den geleden, dat in deze gemeente het eerste geval van vlekziekte voorkwam. Het bericht dienaangaande werd in „De Zeeuw" niet opgenomen, daarom meldde ik niet meer, hoe 't afgeloopen is. Thans echter, al wordt 't onderwerp wat oud, nog iets daarover. Het eerste geval in deze gemeente was waarschijnlijk ook het eerste in heel deze streek. Voor zoover wij weten is het hier bij twee gevallen gebleven, terwijl elders de ziekte meer uitbrak en wel hoe oos telijker, hoe heviger. In het land van Axel bleef het bij enkele gevallen, hier en daar, doch in de omstreken van Hulst werd een groot aantal aangetast, waar door menig zwijntje te vroeg i» de knip kwam. Zooals overal, wordt het ook daar door de eigenaars stil gehouden. Een aardige grap haalde een varken uit in den Nieuwen polder alhier. Dit beestje leed blijkbaar niet aan vlekziekte. Het wist Maandagavond de deur van het hok open te wroeten en wandelde van de hoeve den straatweg op om een bezoek te brengen aan eene hofstede in den Lovenpolder. Daar woonde manlief aan wien het beëstje wel meer een be zoek had gebracht en voor wiens deur het in het nachtelijk uur postvatte. De knechten der hofstee, die het keutje's mor gens opmerkten maar het in de duisternis niet herkenden, meenden, dat het beest den vorigen avond vergeten was en lieten het binnen. Ook de meid, met de ver zorging der varkens belast, merkte den vreemdeling niet op en eerst toen Woens dag de eigenaar kwam, die zijn dier zocht en het ïeeds verloren waande, werd de vluchteling herkend. En dan spreekt meu nog altijd van domme varkens 1 Het hoofdbestuur der „Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" heeft het subsidie, toegezegd aan de vereeniging „Landbouw en Veeteelt" te Wolfaartsdijk voor baren winter- cursus in landbouwkunde, met f 25 verhoogd en gebracht op f75. Vlissingen. De Vliss. Crt. meldt dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1