iers FFIE ER, Goes. )NS, ETC. bijvoegsel DE ZEEUW" burg. belgenootschap BOEKEN: k Geensen, er ^azijn. -yaclis, s vanaf f4,- BOLLAND, Goes. kwaliteit )er kilo. goes. tITSLUITEND a CONTANT, rink, Voorz. 1maker, Vice-Voorz. 1 Pz. Jr., Secr. er, Penningm. se, Hean. AN DELLEN. EUZE Fijne coupe. 99 KERKNIEUWS. SÜHÖOLNIEXJWS. RECHTS/, A KEN. Zuid Beveland. JL LIJST: [JBELS ƒ1,50en ƒ1,25. a ƒ1,—en/0,80. N. T.) met Psalmen, ƒ1,— en ƒ0,75. Psalmen, 60, 40 en 25 Ct. STT ƒ0,40. V TESTAMENT ƒ0,50. HENT 30, 20 en 10 Cts. volledige muziek 25 Ct. xEZANGEN 50 ct. Ct. VERVOLGBUNDEL z. muziek 30 Ct andere soorten zijn in julcle banden voorbanden 3ijbeldepöt van iEELAND zij beden be- der P sters gratis). mand levert voor DRES: kiezing van een lid enteraad op DINSDAG vordt den Kiezers met tandrang aanbevolen der Antirev. Kiesv. i Oranje''' te Koudekerks rs wordt dringend ver- naam van den candidaat wven op bet stembiljet te ƒ317,390,987.— 106,314,709,— 175,798.— aan de met van van Zaterdag 7 November 1896. 6 Nov. '96. De minister heeft een wetsoutwerg bij de tweede Kamer ingediend, strekkende om twee fouten, in de bij de Kieswet behoorende tabellen gebleven, te verbeteren, zoodat ook Wonseradeel en Epe thans in die tabellen worden vermeld. Door bemiddeling van hethoufdbestunr der Maatschappij tot bevordering van land bouw en Veeteelt in Zeeland ontving de vereeniging Landbouw en Veeteelt in "Wolfertsdijk van de Regeering het bericht, dat, wegens het niet meer beschikbaar hobben van gelden op de loopende begroo ting, op haar verzoek om subsidie voorden wintercursus in landbouwkunde afwijzend was beschikt. „De Koning heeft het recht van de munt. Hij vermagzijne beeltenis op de munt speciën te doen stellen". Zoo luidt art. 64 der Grondwet. „Op 't papier" wordt daaraan eene zon derlinge toepassing gegeven, die wat misschien nog wel 't zonderlingst is de zer dagen voor 't eerst, althans by ons weten, werd opgemerkt. Op de blauwe rijks-muntbiljetten van f 50 ziet men nl. nog het portret van Ko ning Willem lil, al zijn ze zooals twee exemplaren die we daartoe bezichtigden door den minister van financiën onder teekend onder de dagteekeningeu van No- vembor 1892 en Juni 1896. Zes jaren nadat Koningin Wilhelmina haren vader opvolgde, geeft men dus nog nieuwe rijksmunt uit met de beeltenis van den vorigen vorst. Haagsehe Ct.) Het voorloopig Comité voor even redige vertegenwoordiging bestaat uit de heeren Mr. J. A. van Gilse te Rotter dam, voorzitter; C. E. van Koetavell te Goes, secretaris, Prof. Dr. H. W. Bakbuis Roozeboom te Amsterdam, M. de Jonge Jz. te Goes, H. M. Kloppers te Viissingen, Mr. J. J. Tilanus te Tiel, J. H. de Waal Malefijt te Westbroek, W. E. P. Bertram te Assen, B. J. Gerretson te Rotterdam, Prof. Mr. J. de Louter te Utrecht, Mr. R. Macalester Loup, Mr. A. Kerdyk, Mr. J. D. Veegens, Mr. C. J. H. Heydenrijck, Dr. J. Menno Huizinga, allen te's Graven- hage, Mr. W. Heine ken en Prof. Mr. M. W. E. Treub te Amsterdam, en J. H. ter Veer te Groningen. In de gister gehouden zitting der Prov. Staten van Gelderland is het voorstel des heeren Van Wyck tot het instellen eener provinciale enquête naar den toestand van den landbouw aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. Voor stemden de anti-liberalen eii de heer Ten Houten, lib. afgevaardigde voor Aalten. Najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Vrijdag 6 November 1896. o Afwezig de heeren van der Have, Van der Beke Callenfels en Fokker. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en ge arresteerd en door den voorzitter medege deeld dat in de afdeelingen gefungeerd hebben in de le afdeeling als voorzitter de heer Dronkers, als onder-voorzitter de heer de Jongein de 2e afdeeling als voorzitter de heer Pompe van Meerdervoort, als onder-voorzitter de heer Kakebeeke in ie 3e afdeeling als voorzitter de heer Heijse, als onder-voorzitter dhr. Hennequin. Boor de heeren leden der Provinciale Staten de Bats, van Houte, Erasmus, van Woelderen, Hammaeher, Hennequin en de Smiit was in de maand Juni jl. aan Ged. Staten een voorstel ingezonden om, nu be sloten was dat de exploitatie van den stoombootdienst op de Westerschelde zal blijven in handen der Provincie, een derde nieuwe boot aan te schaffen (de onkosten door eene leening te dekken) en wel om dat bij de telkens voorkomende reparatiën blijkt dat twee schepen onvoldoende zijn voor den dienst, terwijl zij vreezen dat men door het niet voldoende rust gunnen aan de tegenwoordige schepen later genood zaakt zal worden groote financieele offers te brengen. Boor de late indiening van het voorstel brachten Gedeputeerden in de zomerver gadering geen praeadvies uit. De zaak werd echter in eene geheime zitting behan deld, waarin zij door de heeren van Woel deren, Hammaeher en Hennequin werd toegelicht. Gedeputeerden zouden de zaak in over weging nemen, van daar hua tegenwoor- R'S rapport, hetwelk wij in ons no. van *2 Oct. jl. in hoofdzaak opnamen en dus den lezers beke.id mog.n veronderstellen. Be beraadslagingen over het onderwerp geopend zijnde, neemt de heer Hammaeher het woord. Hij poogt zooveel mogelijk de motieven te weerleggen die Gedeputeerde Staten hebben aangewend om het voorstel af te wijzen. Die motieven worden suc cessievelijk door hem in behandeling geno men en op zeer breedvoerige en minutieuse wijze tracht hij ze te ontzenuwen. Ten slotte dringt hij nogmaals sterk aan op aan neming van het voorstel. Ook de heer van Woelderen tracht, ge steund door zijne langdurige ondervinding, zooveel mogelijk die motieven te weerleg gen. Hij spreekt hier niet zoozeer als technicus, maar vooral als exploitant en als zoodanig moet hij de bewering hand haven geen goede exploitatie zonder vol doend materieel. Het materieel is niet vol doende voor eene goede exploitatie, het geen hij door voorbeelden tracht aan te toonen. Hij kan dus niet met Gedepu teerden medegaan waar deze willen wachten totdat de nood aan den man zal zijn, zoover moet men het niet laten komen. Toen de Provincie den dienst ging exploi- teeren, is men toch van het denkbeeld zwanger gegaan om den dienst zooveel mo gelijk te bevorderen. Hij blijft by zijno bewering dat het materieel onvoldoende is en dat aanschaffing van eene derde boot eene dringende noodzakelijkheid is. De heer Pompe van Meerdervoort brengt in het midden dat nooit een antwoord is gegeven op de vraag, welke eischen moeten gesteld worden. Hij is van meenii g dat wordt niet altijd aansluiting verkregen dit niet alleen de schuld is van den stoom bootdienst. Hij kan niet met het voorstel medegaan, daar het noodwendig verhooging der belastingen moet tengevolge hebben. De heer Hennequin acht het na de ver dediging van het voorstel door de heeren Hammaeher en van Woelderen, overbodig om nog in den breede het rapport van Gedeputeerden te bestrijden. Toch wijst hy nog op eenige inferieure punten iu dat rapport, om te concludeeren tot de wen- sohelykheid van de aanneming van het voorstel. De heer van Waesberghe Janssens neemt het op voor Gedeputeerden en weerlegt de beweringen vnn de heeren Hammaeher, van Woelderen en Hennequin. Hij had ge hoopt dat men met eene serie feiten voor den dag zou gekomen zijn, maar geen enkel worlt aangevoerd, ondanks hemel en aarde bewogen is om klachten in te dienen. Om zyne redenen meer klem bij te zetten haalt hij een artikel aan uit de „Zeeuwsch Vlaanderen westelijk deel", waarin aan de exploitatie groeten lof gebracht wordt. Laat men met gegronde klachten kotnen, redeneert hij, en Gedepnteerden zullen altijd bereid gevoi.den worden er aan tegemoet te komen na grondig ouderzoek. Tliana kan hij niet anders dan zich refereeren aan hun rapport. De heeran van Woelderen en Hennequin nemen nogmaals het woord om het lid van Gedeputeerden te bestrijden. De laat ste tracht vooral het artikel van de „Zeeuwsch Vlaanderen westelijk deel" te ontzenuwen. De heer van der Lek de Clerq zegt dat hij ter vergadering gekomen is met het plan om tegen het voorstel der 7 leden te Btemmen hij is echter van opinie ver anderd, nu de heer van Woelderen zoo beslist zegt dat 't materieel onvoldoende is. Het voorstel wordt hierop in stemming gebracht en verworpen met 23 tegen 16 stemmen. Voor stemmen de heeren Snijders, van Teylingen, M. Bolle, Moerdijk, Klop pers, Hammaeher, Erasmus, Hennequin, Hombach, van Houte, J. A. Bolle, de Smidt, v. Woelderen, van der Lek de Clercq, de Bats en Kakebeeketegen de heeren van Deinse, den Boer, Noordijke, de Casem- bro.it, Eruijtier, Oggel, van Lijnden, Waes berghe Janssens, IJsebaart, Siegers. Heijse, Maas, Pompe van Meerdervoort, Dronkers, Huvers, van der Meer, Hollestelle, Moes, de Jonge, van Buren, Vader van 's-Gra- venpolder, Lucasse en van Rompu. In de zomervergadering van 14 Juli 11. bleef een verzoek van het bestuur van het waterschap „de Buitenpolders van Nisse" om splitsing van het waterschap onbeslist en werden Gedeputeerden verzocht de zaak nogmaals in overweging te nemen. Dit verzoek werd gedaan met het oog op eene door den heer Hollestelle in die ver gadering gedane mededeeling, welke ten doel had op historische gronden aan te toonen dat de scheiding van de polders in twee zelfstandige groepen reeds van den aanvang af bestond en dus de verlangde splitsing geen bezwaar opleverde, alsmede iu verband mot de opmerking dat meer voor de hand zou liggen een gedeelte te vereenigen met het Waterschap Zwake en een ander gedeelte met het Waterschap 's Heer Arendskerke. Gedeputeerde Staten nu wijzen er op dat de Rijksarchivaris, wat de historische beschouwingen betreft, van meening ver schilt met den heer Hollestelle. Zij zullen echter in het midden laten wiens meening de juiste is, daar de wordingsgeschiedenis voor 3Vs eeuw niet bindend kan zyn voor de thans te nemen beslissing en in elk geval het waterschap in zijn tegeuwoordigen vorm sinds onheuglijke j aren bestaan hoeft. Wat de indeeling van de Buitenpolder» van Nisse by Zvvakc en 's Heer Arends kerke betreft, hebben Ged. St. het gevoelen ingewonnen van de Buitenpolders van Nisse. Uit de overgelegde correspondentie blij kt echter dat de ingelanden niets van die in- deeling weten willen en, wanneer geen splitsing wordt toegestaan, de voorkeur geven aan bestendiging van den tegen- woordigen toestand. Dientengevolge verklaren Gedeputeerde Staten te persisteeren bij hun in de zomer vergadering gedaan voorstel tot afwijzing van het verzoek, hetwelk zonder verdere discussie of stemming wordt aangenomen. Het bekende voorstel omtrent de afpa ling eener eendenkooi onder Ellemeet wordt zonder nadere discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Naar aanleiding van een door het Be stuur der afdeeling Axel der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren ingediend adres betreffende het gebruik van houden als trekdieren, werden Ged. St. in de zomervergadering verzocht het on derwerp in nadere overweging te nemen. Zij raadpleegden den Provincialen Vee arts en den Directeur van 's Rijks Vee artsen jschool te Utrecht. Beider adviezen worden overgelegd. Eerstgenoemde ver klaarde zich tegen, laatstgenoemde voor de regeling van het onderwerp bij Provin ciaal reglement. Ofschoon Gedeputeerden het met den Provincialen Veearts eens zijn dat dedoor de afdeeling Axel verlangde maatregelen on- practisch en overbodig zyn, bieden zij toch, om aan de opdracht te voldoen, een ont- werp-reglement aan, geschoeid op deu leest van het vigeerende in Zuid-Holland, voor het geval dat principieel beslist wordt dat men tot reglomenteering weuscht over te gaan. Is het laatste het geval, dan moet ook het gevolg hiervan zijn eene wijziging van het regliment op de wegen eu voet paden. Mitsdien is ook een ontwerp inge diend om art. 10 van dat reglement te doen vervallen. De heer Hombach doet het voorstel heeren Ged. St. te verzoeken om naar aanleiding van het opgemerkte in de af deelingen, in de zomervergadering een nieuw outwerp-reglemmt in te dienen. De heer Siegers is ran meening dat hier eerst moet uitgemaakt worden of regie- menteering al dan niet wensckelyk is. De heer Hombach doet het voorstel ook de principieele beslissing aan te houden. De heer Pompe van Meerdervoort meent dat de zaak reeds genoeg bekeken is en zou de voorkeur geven aan de beslissing der principieele kwestie, waarmede de heer Siegers zioh vereenigt, die in eene lange rede uiteenzet waarom hij tegen reglementeering is. Hij beschouwt het als een ziekelijk verschijnsel onzer dagen dat men de honden gaat stellen boven den mensch, dat men het werk van de eersten wil overbrengen op den laatsten. De heer Hombach acht honienbescher- ming geen sentimentaliteit en tracht dit door voorbeelden aan te toonen. Hij is een bepaald voorstander van reglementeering. Da keer Pompe van Meerdervoort meent dat de behandeling van het jontwerp hier alle doel mist, nu er een Rykswet over bestaat. Hij stelt dus voor afwijzend te beschikken op het verzoek van adressanten. De heer van Woelderen is van meening dat de Provincie wel degelijk be voeg J is om bepalingen over het onderwerp te maken. Daarentegen acht de heer Smidt de zaak niet van Provinciaal belang. De |heer Lucasse is vau meening dat het reoht voor het maken der bepalingen niet in strijd is met de wet, waartegen de heer Pompe van Meerdorvoort nog maals opkomt. De Voorzitter stelt alsnu voor pricipieel te beslissen al of niet te regelmevteeren. Besloten wordt tot het laatste. Voor reglementeering stemden de heeren Noor dijke, Snijders, van Teylingen, Oggel, Ham maeher, Erasmus, Dronkers, Hombach, de Jonge, Vader van 's Gravenpolder, en van Woelderen ;tegenreg e nenteering de heeren van Deinse, den Boer, de Casembroot, M. Bolle, Eruijtier, van Lijnden, Moerdijk, Kloppers, van Waesberghe Janssens, Yse- ba.art, Siegers, Hennequin, Heijse, Maas, Pompe van MeerderToort, Huvers, van Houte, v. d. Meer, Hollestelle, J. A. Bolle, Moes, van Buren, de Smidt, Lucasse, van Rompu, de Bats en Kakebeeke. De lieer van der Lek de Clercq was bij deze stemming afwezig. Iu de zomervergadering was aangehou den de behandeling van het adres der af deeling Zeeland van het Nederlandse!» Paardenstamboek omtrent verplichte heng- tenkeuring, omdat de adviezen van het Hoofdbestuur der maatschappij van land bouw en veeteelt eu hare afdeelingen, van het Bestuur van genoemde afdeeling en van den Provincialen Veearts aangaande het schrijven van de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Oorlog betreffende de reglementeering der paardenfokkerij nog niet ontvangen waren. Die adviezen zijn thans ingekomen. De Provinciale veearts wil verplichte keuring met verbod om de afgekeurde dieren te gebruiken; de maatschappij van landbouw en hare afdeelingen, zoomede het Nederl. Paardenstamboek verklaren zich ook voor verplichte keuring, doch zonder verbod om de afgekeurde dieren te gebruiken. Nu de Landbouw in dit opzicht zoo unaniem van meening is, al moest ook in 1898 bet Rijkssnbsidie er aan opgeofferd worden, stellen Gedeputeerde Staten voor op het adres te berichten dat in de Zomer vergadering een ontwerp-reglement zal worden aangeboden, waarbij de keuring verplichtend gesteld wordt en de uitslag zal bekend gemaakt worden, doch zonder verbod om de afgekeurde dieren te ge bruiken. In de afdeelingen is dit voerstel onder zocht en wordt het algemeen verslag uit gebracht dour den heer Hombach. De Voorzitter stelt voor in beraadslaging te brengen Wenscht de Vergadering verplichte hengstenkeuring zonder verbod om afge keurde hengsten te gebruiken en met open baarmaking van de gebreken derzelve. De heer de Smidt verklaart zich tegen verplichte hengstenkeuring, het is geen Provinciaal belanghij die een slechten hengst gebrutkt, benadeelt niet zijn buur man, zijne medeingezetenen, de Provincie, alleen ziobzelren *n derhalve is het eene zaak waarmede de Provincie zich niet heeft in te laten. De heer Hombach is voor verplichte keuring. Bijna overal waar die is afge schaft, wordt ze weder ingevoerd. Mannen van goeden naam achten ze onmisbaar voor de paardenfokkerij. Persoonlijke vrij heid wordt er niet door beuudeeid, want het zal altijd vrij staan de afgekeurde dieren al dan niet te gebruiken. En iji eene landbouwende provincie als de onze, is de verplichte keuring ook wel als Pro vinciaal belang te beschouwen. De heer Snijders is tegen verplichte keu ring. Hy weerlegt de beweringen van den heer Hombach, te meer nu uit een dagblad artikel, dat hij voorleest, blijkt dat het Hoofdbestuur van het Ned.Paardenstamboek in deze niet homogeen is met de afdeeling „Zeeland". Ook de heer Maas is tegen verplichte keuring en sluit zich aan bij de heeren de Smidt en Snydeis. Hij ook is van meening dat verplichte keuring nadeelig is voor den landbouw, van daar dat men ze vroeger heeft afgeschaft. Hij wil onbe- parkte vrijheid en is tegen dwang. Da heer M. Bolle is tegen dwang, hij waarschuwt de Staten dat in Schouwen veel tegenkanting bij de landbouwers zal gevonden worden. De heer Hennequin zegt dat er geen sprake kan zyn van dwang, want een afgekeurd dier zal altijd kunnen ge bruikt worden, waarop de hoer van Lijnden het staudpaut in deae van Gede puteerde Staten uiteenzet en waarom zij tot andere gedachten gekomeuzijn sinds het krachtig woord van de Maatschappij van Landbouw. Het voorstel des voorzitters wordt aan genomen met 19 tegen 18 stemmen. Voor stemmen de heeren den Boer, de Casem broot, Eruijtier, Oggel, van Lijnden, Moer dijk, Ysebaert, Siegers, Hammaeher, Eras mus, Hennequin, Dronkers, Hombach, Moes, Vader van 's Gravenpolder, Lueassse, van Rompu, de Bats en Kakebeeke tegen de heeren van Deinse, Noordijke, Snijders, van Teijlingen, M. Bolle, Kloppers, Heyse, Maas, Pompe van Meerdervoort, Huvers, van Houten, van der Meer, Hollestelle, J. A. Bolle, de Jonge, van Buren, de Smidt en van Woelderen. De heeren van Waes berghe Janssens en van der Lek de Clerq waren hij deze stemming afwezig. Het adres van W. Moelker c. s. om eene jearlijksche subsidie vooreen wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk, wordt aangehouden tot de Zomervergadering. Aangenomen wordt het voorstel tot wij ziging van een besluit in zake opcenten op grondlasten en personeel, en tot wijzi ging der begrooting over 1897, waarna de vergadering in naam der Koningin dooi den Voorzitter gesloten wordt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Pernis (toez.) door ds. J. R. Callenbach te Iersekc. Beroepen te De Lier, (Van Krevelen te Hoogvliette Nieuw Dordrecht Bel- graver te Wehe. Aangenomen naar Kolham door Kouden- bnrg te Opwierda. Bedankt voor Randwijk door Van Slooten te Rouveen. Wemeldinge. Bij de Donderdag gehouden stemming voor een lid van het kiescollege in de vacature wijlen Joos Rnisaard werden uitgebracht 106 stemmen. Hiervan bekwamen W. Dekker Pz. 47 stemmen, W. Bras 42, J. de Zeeuw 6, Joh. Oele 3 en onderscheidene personen 1 stem. Herstemming is dus noodig tusschen W. Dekker Pz. en W. Bras. - Het classicaal bestuur van Gouda hoeft ds. Hoevers, te Stolwijk, in zyne bediening geschorst voor den tijd van 7 weken met behoud van tractement. De reden daarvan is, dat ds. H., niette genstaande de berisping, hem door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland tot- gediend, en ondanks de ernstige vermaning van de synodus contracta, toch voortgaat met de bediening van den doop met weg lating van de in de kerk sedert eeuwen gebruikelijke formule. Van deze uitspraak is ds. H. in hooger beroep gekomen bij het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. Geref. Kerken. Tweet. 1 te Biezelinge ds. R. Brouwtr te Stiens e» dr. G. Renting candidaat te Groningen. Beroepen te Baarn ds. A. v. d. Sluijs te Enkhuizen. Bedankt voor Amersfoort door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. lerseke. Ds. J. Visser, beroepen pre dikant bij de Geref. Gem. alhier zal Zondag 22 Nov. bevestigd worden door ds. Spoel uit Harderwijk. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de rijks-universitoit te Leiden de heer J. de Witt Hamer, geboren te Goes, na verdediging van „Stellingen". Sta enisse. De gemeenteraad benoemde tot onderwijzer met hoofdacte den heer J. H. Stroband te IJselstein. De benoemde heeft zijne benoeming aangenomen en hoopt 4 Jan. a. s. in fuctie te treden. Coes. In de maand Oct. werd de Bijzondere School bezocht door 235 leerlingen, waarvan 209 geen enkelen schooltijd verzuimden 14 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en by 12 beliep het verzuim van 6 tot 18 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,35 pCt., tegen 0.8 pCt., in Oct. 1895. -Voor het examen M. O. Boekhouden K. XII is te 's Gravenhage geslaagd de heer W. Kosten, hoofd der school te Ril landBath. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstalA. K., 45 j., zonder beroep, lerseke, tot I m., en J. B., 19 j., slachter Heinkenszand, tot 14 d. gev. straf; diefstal door middel van een valschen sleutel en verbrekingJ. P., 17 j., arbeider lerseke, tot 4 m. gev. straf; en mishandeling: M. S., 21 j., W. S., 25 j-, en S. v. d. P., 21 j., arbeiders, Kloelinge de le tot 6 re. en do 2e en 3e ieder tot 4 m., en A. C. B., 31 j.. zonder beroep Baarland, tot 14 d. gev. straf. De Telegraafbevat het volgende omtrent de kerk en toren te Kapelle Met zeer eel genoegen, voortspruitende uit groote belangstelling, heb ik in een der vorige nummers van de Telegraaf het artikel gelezen onder 't opschrift: „de kerk le Kapelle". Dezen zomer heb ik vaak de werkzaamheden in die kerk gadege slagen en 'k was blij, dat, door de bemoei ingen der kerkvoogdij, zooveel schoons, jarenlang door onoogelijke verf- en balk lagen aan iedere bewondering onttrokken, eindelijk als herboren 't daglicht zag. Eere aan 't kerkbestuur, dat een voor gaand „restauratie" 'k bedoel een voor gaand knoeiwerk verbeterde. Van de ontdekte muurschilderingen heb nog niets gezien. Ik boop, dat ook voor de herstelling daarvan mettertijd geld zal gevonden worden. Dan zag ik meteen gaarne de lysten aan de ramen van het koorgebouw weder hersteld, en de zand- steenen lijsten om de kerkramen, welker stuilsteenen nu nog prijken met gebeeld houwde kopjes, hoewel door weer en wind zeer beschadigd. Maar dat alles behoeft geen haast te hebben. Erger is het gesteld met den toren. Slank en recht verheft hij zich ten hemel, beter dan zijnbroeder„denscheeven" te Delft. Hoogsfwa irschijnlijk zijn ze door een zelfden bouwheer ontworpen en opge trokken. Maar de "Belfsehe broeder ver keert in vrij wat gunstiger omstandig heden. Och, was de gemeente Kapelle maar wat rijker! Zat ze maar niet zoo diep in de schulden, en ging het haar burgers ook slechts wat beter naar den vieesche. Wellicht zou dan de mooiste toren van Zuid-Beveland in een beter gewaad gestoken worden. Ik meen, dat de laatste herstellingen, de twee wijzerborden betrof. En die dagteekenen, de vergulde cijfers wijzen'tuit, van 1878. Sedeit dien tijd is er weinig of niets aan hersteld. En 't is zoo noonig, neen, laat ik liever zeggen, 'twas toen al noodig. De steenen in de spits, die half uit metselwerk, half uït hout, dat met lood belegd is, bes:aat, kunnen met weinig moeite losgebroken worden, zoodanig is de specie verwaterd eu verweerd. De hoek torentjes prijken met (neen prijkten) met een mooi portland-cementen kleedje want hier eu daar zijn groote brokstuk ken door stormwind en vorst te grond gevaren. 't Zou mij weinig verwonderen, als er gedurende een strengen winter niet zoo veel naar beneden stortte, dat een vrager, die informeerde naar „die dingen op de hoeken van de „trans" ten antwoord kreeg: „dat zijn torentjes geweest En die trans zelf, van baksteen met zandsleeuen dekstukken, staat op sommige plaatsen zoo onvast, dat hij gemakkelijk heen en weer bewogen kan worden. De zandsteenen dekstukken op de con- treforten van den toren geven elk voor jaar een prachtigen bloementooi te zien. Werkelijk aardig, maar grootelijks te bejammeren voor het gebouw, dat eeu van Zeeland's merkwaardige bouwstukken is, zoo goed als 't stadhuis van Middel burg en Sluis. Waarlijk, 't is hoog tijd verbetering aan te brengen. Wie moet dat betalen? Ja, dat is juist de knoop. Wie geeft daarvoor de benoo- digde duizenden Gemeente, Provincie en Rijk? Och, ga de gemeenlefinanciën van 't overigens welvarend uitziend dorp eens na, en ge moet ze beklagen, zoo goed als de arme Friesehe gemeenten. Wie zal er helpen Ik beweer de toren is het ten volle waard, evengoed als de stompe Briel- 8che toren. Ik schrijf dit, om slapende belangstel ling te wekken, om iedereen aan te sporen, die van kunst, van oude kunst houdt, te gaan zien met eigen oogen. Onbekend maakt onbemind En vaak wordt niet, geholpen, waar bnlpe zoo noodig is, omdat men niet weet dat ze noodig is. Zaamslsg. In de afgeloopen maand zijn op het rijkstelefoonkantoor behan deld 122 stuks telegrammen als76 ont vangen en 46 verzonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5