SCHOOLNIEUWS. OPENBARE VERKOOPINGEN BÜR8BKU.IKR S' Leestafel. Briefwisseling X. te F. Te K. hebben wi ;ever. schilt kreeg zulk een stuk op 't lichaam, waardoor hij zoo ernstig gekneusd werd dat hij aan. de gevolgen overleed. In een suikerfabriek te Zevenbergen is de diffusieketel gesprongen tengevolge waarvan een werkman werd gedood en een weduwe met zeven kinderen hulpbe hoevend achterlaat. Te 'sGravenha- ge is een vrouw door 't vlam vatten harer kleederen, terwijl zij over een heete stoof zat, zoodanig met brandwonden over laden, dat zij er van stierf. Schoondijke. Geslaagd by het examen voor commies by de directe belastingen de heer Iz. Eisseenw Iz.zoon alhier. Het lijk van sohipper Hakkert, die zeven maanden geleden met vrouw eu knecht by het vergaan van zijn schip „Dankbaarheid" omkwam, is Vrijdag onder Willemstad gevonden en door de familie van den verdronkene onder "Werkendam herkend. Een heer in Massachusetts [N. A.] heeft nagegaan gedurende 43 jaar in zyn staat, by lieden van boven de 20 jaar dat de landbouw 't gezsmdste van alle vakksn is. De gemiddelde levensduur van alle na gegane personen bedroeg 5lVi; die van landbouwers, boomkweekers en veldarbei- ders bedroeg 66,3 jaar. Daarop volgen onmiddellijk timmerlieden, metselaars en machinisten met 54.6 jaar. Zelfstandige be trekkingen, dokters, priesters en professoren met 52 jaar. Boekhouders, bedienden, enz. 49 schilders, decorateurs en loodwerkers 48,8 schoenmakers en andere binnenshuis werkenden, barbiers, goudsmeden enz. 45 jaar. Modisten, winkeljuffrouwen, enz. 39 jaar. Vrouwelijke telefoonbeambten nog minder en 't minst. Amerikaansche spoorweg roovers. In het kleine, aan de westelijke grens van Mis souri gelegen station Wyler, van den „Pacific-spoorweg" bestegen dezer dagen twee elegant gekleede heeren den namid dagtrein en namen in den dichtbezetten salonwagen de twee nog beschikbaar geble ven plaatsen in. Nadat de conducteur de kaartjes der beide passagiers geknipt en den waggon verlaten had, werd in het salonrijtuig een gedenkwaardige episode afgespeeld. Tusschen beide heeren ontstond een levendige woordenwisseling die na weinige minuten, toen de trein reeds in volle vaart was, het toppunt van heftig heid bereikte. Plotseling sprong een der twistenden op, ging midden in den wagen en riep: Ladies and gentlemenIk verzoek u, voor ons als scheidsrechter op te treden, om het punt van quaestie, dat ons bezig houdt, te beslechten. Mijn vriend hier ge looft, dat zich in dezen waggon minstens tien zilvermannen bevinden, terwijl ik overtuigd ben, dat alle aanwezigen gezwo ren goudlui zijn. Willen allen, die aan het goud gelooven zoo beleefd zijn hun .rechterarm omhoog te steken? Iedere in den waggon aanwezige rech terarm schoot onmiddellijk omhoog, en dat was zeer natuurlijk, want de passagiers behoorden tot een club van New-Yorksche plutocraten, die op reis waren naar San Fransisco, en in den verkiezingsstrijd iedere gelegenheid om voor hun republikeinsche gevoelens uit te komen, met vreugde be groetten. Ik dank u zeide de elegant gekleede heer glimlachend, weest u zoo goed, uw armen een oogenblik omhoog te houden. Willen nu allen, die gelooven, dat Mc. Kinley de toekomstige president zal zijn, ook den linkerarm omhoog steken Onmiddellijk vlogen ook de linkerarmen omhoog. Ik dank u nogmaals 1 zeide de midden in den waggon staande heer, om dan terwyl hij twee groote revolvers, uit zyn broekzakken te voorschijn haalde, op geheel anderen toon te vervolgen Wie zich nu ook maar even ver roert, loopt gevaar, een kogel door zijn hersens te krijgenMijn politieke vriend een dekvrncht in dit geval af te zien. Is de grond geschikt en het weder gun stig, dan zaaie men in het voorjaar en dan kan men naar verkiezing eene dek vrucht gebruiken of niet. In het laatste geval heeft men een goede kans, dat men spoedig eene dichte, fijne graszode verkrygt en kan men bovendien de eenjarige onkruiden gemakkelijk ver nietigen door ze af te maaien. Men mist dan evenwel een oogst van de dekvrucht en die is geenszins te versmaden; boven dien geeft het zaaien onder een dekvrucht, als men maar goed 1st op de juiste soor ten en hoeveelheden gras- en klaverzaden, ook goede uitkomsten en het mesje snijdt aan twee kanten. Weliswaar, zullen sommige fijne grassen onder de dekvrucht wegblijven, maar dit kan men verhelpen door ze in de stoppels opnieuw te zaaien. Vreest men dat de dekvrucht zal legeren en zoo de grassen verstikken, dan strooit men voor de zaai superphosphaat, dat geeft stevig stroo. Na het zaaien moet het land geëgd worden en ook mag men de rol niet vergetendit laatste vooral niet als de grond te los is, want anders zouden de fijne graswortels zich niet genoeg vasthechten, vooral bij langdurig scherp weder. Dit rollen of blokken is ook goed na het maaien der eerste en tweede snede, ja zelfs elk voor- jaar. Daardoor toch blijft, zooals ieder land- houwer weet, het vocht in den bodem he ter bewaard en wordt eene ongelijke, ver hoogde zodevorming tegengegaan. De ver hevenheden worden plat gedrukt en de weide verkrygt een gelijkmatig aanzien. hier, zal door den waggon gaan, en alles wat ge aan waarde by n hebt, ineassee- ren. Ik zal toezicht houden en alle stoor nissen met mijn beide schietijzers weten te voorkomen. Vooruit Jim, schiet op, voordat de conducteur terugkomt. Binnen twee minuten hadden de beide roovers f 10.000 aan geld, bankpapier en juweelen in de wacht gesleept, waarop zij zich met hun buit naar het achterste platform van den wagen begaven. Zonder zich te bedenken sprongen zij hier van den trein. Toen de verblufte reizigers van hun schrik bekwamen en den trein tot stilstand brachten waren de beide roovers reeds lang in de wildernis verdwenen. Een vreeselijke gebeurtenis is dezer dagen in het 20 mijl van New-York ver wijderde plaatsje Hinkley voorgekomen. Twintig jaar geleden ongeveer vestigde zich aldaar een Daitscher, Bernhard Scher- mann genaamd, die met een reusachtigen St. Bernardshond een armzalige, afgelegen hut bewoonde en zich slechts zelden in het stadje liet zien. De man leidde een kluizenaarsleven en sprak met niemand. In den laatsten tijd zag men hem in 't ge heel niet meer en den 12en dezer ontdek ten eenige knapen, die in do nahyheid der hut {speelden, dat de kluizenaar an zyn hond onder ontzettende omstandigheden om het leven gekomen waren. De oude man was dood aan een paal vastgeketend. Vóór de deur der hut lag de hond, dieeen bylslag op den kop had gekregen. Het lijk van den man wees op een verschrik- kelijken doodsstrijd en de docters, die het onderzochten kwamen tot de volgende conclusieDe bond was dol geworden en had den man gebeten. Deze had bemerkt dat hij eveneens door hondsdolheid werd bevangen en derhalve ook sterven zou. Hij had daarom den hond gedood, zich zeiven met een ketting aan een| paal ge ketend, de ketting met een slot vastgemaakt en, om te verhinderen, dat hij zich bevrij- den en andere menschen ongelukkig maken zou, den sleutel weggeworpen. Daarna had hij het intreden der hondsdolheid en tegelijkertyd zijn dood afgewacht. De hut werd doorzocht en men ontdekte zorgvul dig verborgen een bedrag f 32.500 in goud. Waar de kluizenaar thuis hoorde, en of hij nog bloedverwanten heeft, is niet bekend. De Noorsche ontdekkingsreiziger Lum- boltz, heelt op zijn tochten door Mexico een zonderlingen boom ontdekt. Deze boom, door de inboorlingen pato bravo genoemd, bevat zulk een vergiftig sap, dat het lichaam van dengene, die zich bij het aanraken van den stam een kleine ontvelling of wondje, bijv. aan de band, veroorzaakt, onmiddellijk op buitengewone wijzeopzwelt. Deze venijnige boom wordt door mensch en dier angstvallig gemeden. Doaderdag is te Londen een dienst meisje in een omnibus plotseling dood ge bleven. Bij lij kschonwing bleek dat zij zioh te nauw had ingeregen. Volgens zeg gen barer familie was dit hare gewoonte geweest. Over dag droeg zij een corset dat haar elke beweging beiemmerde, maar 's nachts sliep zij in een ijzeren toestel dat haar het middel samensnoerde. By opening van het lijk bleek dan ook de lever geheel verwrongen en in de borst- streek waren zich gezwellen aan het vor men. De coroner aan het gasthuis gaf het verdict aldus„Langzame zelfmoord uit behaagzucht". In Colorado, Utah en Wyoming zul len deze week ook de vrouwen mede stem men voor de verkiezing van een president. In genoemde Staten is het vrouwenkies recht. Van de overwinning houden de re publikeinen zich verzekerd. Mc. Kinley maakt zich niet druk, hij rekent op een groote meerderheid. Bryan beweert het zelfde, doch men vermoedt dat hier zelf verblinding of faire bonne mine enz. in 't spel is. Zyn de toestand van den bodem en het zorgvuldig bewerken van deze voorname punten by het aanleggen van weiden, een derde niet minder voornaam punt is het kiezen van goede grassoorten. Al kiest men nog zulk een geschikten bodem en al bewerkt men dien bodem nog zoo goed, toch zal men geen goede weide verkrijgen die de beste resultaten oplevert, als men geen zorg draagt voor goede, fijne, voed zame grassen. Daarom moet er gebroken worden met de slechte gewoonte, om zoogenaamd hooizaad te zaaien. Dit hooizaad toch bevat dik wijls vele onkruidzaden, terwyl het boven dien niet de beste en zwaarste graszaad- korrels bevat, daar deze reeds vóór het maaien, dat dikwijls te laat geschiedt, uit gevallen zijn. Ziet dus niet te veel op de kosten en schaft u goede graszaden aan, gy allen, die eene weide wilt aanleggen. Om goede grassoorten aan te schaffen is het noodig te weten, welke grassen voor nw grondsoort passen en tevens of die grassen een goed voeder opleveren. Wel kunt gy by een vertrouwbaar zaadhande laar een mengsel koopen, maar dit is niet aanbevelenswaardig. Het is toch hoogst moeielijk uit een dergelijk mengsel een goed monster te verkrijgen, dat geheel en al gelijkvormig is met de partij, iets wat toch noodig is met het oog op de analyse aan het proef station. Het hooge belang, om onder controle van het proefstation te koopen, zal ik niet verder bespreken ieder verstandig land bouwer i» daarvan tegenwoordig tenvoüe Op Madagascar is 't oproer tegen de Fransche heerschappij op tirannieke wijze door generaal Gallieui onderdrukt. De hoofdleiders werden gefusilleerd, onder hen waren bloedverwanten der Koningin. Het gaat ook hier als in Atjeh measchen die om 't behoud van hun Patrimonium, hun vaderlijk erfdeel strijden, worden eenvoudig afgemaakt. De} moord te Berlijn. De moordenaar van justitieraad Levy, Bruno Werner, die sedert den moord spoorloos verdwenen was en door de politie gezocht werd, is te Zelterfeld gearresteerd. De Berlynsche politie had in een massa plaatsen roode plakkaten met het portret en het signa lement van Werner doen aanplakken, die overal groote sensatie teweegbrachten. In Syrië is de vervolging der Ar menische Christenen krachtig begonnen. De Turken hebben zelfs Italianen aange vallen, tenminste 19 Italiaansche werklieden hebben zij gedood en op al hnnne eigen dommen de hand gelegd. Wanneer zullen de mogendheden een mond opendoen? Van waar komen de woorden „res taurant,, en „restauratie" voor eethuis In Frankrijk waren voor 1765 alleen herbergen en logementen bekend voor vreemdelingen. In gezegd jaar richtte ze kere Boulanger in de rue de Poulies, die nu niet meer bestaat, een eethuis op, waar men soepen, wildbraad, vleeschspy- zen, gevogelte en eiergebak kon nuttigen. Een kroniek vertelt, dat alles zeer zinde lijk werd opgediend en dat men aan kleine ronde marmeren tafeltjes zat te eten even als nu nog. Op die tafels waren in het Latijn de volgende woorden aangebracht „Venite ad me omnes qui stomacho labo- ratis et ego restanrabo vos!" een gemeene echt Fransche spot op het woord van Jezus Komt allen tot My, die vermoeiden belast zijtenlk zal u ruste geven. Het woord „restanrabo", van „restaurare" herstellen, verkwikken, was het kenmer kende van de nieuwe inrichting en schonk er den naam aan. De Franscben kozen het participium „restaurant", anderen het snbstantivum „restauratio", dat verhol- landscht „restauratie" werd. Wie wil sterven Zoo sprak Vrijdag middag op het drukke strand te Saint Nazaire (Frankrijk) een knaap, die de aanvoerder scheen te zijn van een clubje 7- a 8-jarige pretmakende schooljongens. Het was een „spelletje." Men groef een gat in het zand, waarin men elk op zijn beurt, zou begraven wor den. Wie wil sterven De kleine Gustave Laliard, een knaapje vau nauwelijks zes jaar, wilde de „doode" zijn. Hij ging in den kuil liggen. Zijn tenger lichaam werd met zand bedekt, ongetwij feld veel te veel; want toen zijn makker tjes hem weer opgroeven, bemerkten zij tot hun schrik, dat Gustave Laliard geen tee- ken van leven meer gaf. Hy was levend begraven. Het arme kind was inderdaad gestikt. KERKNIEUWS. Aangenomen naar Aardenburg door ds. J. A. Schultz te Geertruidenberg. Bedankt voor Fijnaart door ds. C. J. Six Dijkstra ite Cortgene; voor Asch door ds. P. de Haas te Hoekvoor Ovezand door ds. P. J. Wauters te Eozenburg. Beroepen te Waverveen Jansen teVeessen; te Schellinkhout Visser eand. te Nijme gen te Sloten (Pr.) Jacobsen te Terhorne te Geervliet Wensinok cand. teZntphen; te Minnertsga Jurrema te Windesheim. Aangenomen naar Ede (toez.) door Bout hoorn te Groot Ammers. Bedankt voor Heerlen door Luttenberg te Nieuwendamvoor Schermerhorn door Visser cand. te Nijmegen. Waarde. Zondag in de voormiddag godsdienstoefening had de bevssiging plaats overtuigd en de eerlijke handelaars hebben er ook niets op tegen. Bovendien heb ik nog dit tegen een mengsel, dat het hoogst moeilijk is, het gelijkmatig te zaaien tengevolge van de aanwezigheid van zware en lichte zaden. Beter is het dus de verschillende gras zaden apart aan te koopen en dan bijv. eerst de klaverzaden gemengd met de zware graszaden uit te strooien en daarna de gemengde lichtere graszaden. Ook verdient het aanbeveling om eerst overlangs en daarna overdwars te zaaien. Goede grassen zyn1. Engelsch Bay- gras, 2. Italiaansch Eaygras, 3. Fransch Raygras, 4. Fioringras, 5. Euw Beemdgras, 6. Yossestaart, 7. Kropaar, 8. Thimothy- gras, 9. Beemdlangbloem, 10. Goudhaver- gras. Op zwaren kleigrond neme men van de nnmmers 1, 4, 5, 6 en 7 eengroo- tere hoeveelheid zaad dan van de andere nnmmers op minder zware gronden neme men van de nummers 1, 5, 6, 7, 8 en 9 en op lichte kleigronden van de nnmmers 1, 3 en 7 eene grootere hoeveelheid dan van de andere nummers. Bovendien zaaie men altijd een weinig zaad van het renkgras daar dit aan het hooi een aangenamen geur geeft, waarop het vee zeer gesteld is. Voor blijvende weiden is no. 3 minder geschikt, terwijl voor kunstweiden no. 4 geen aanbeveling verdient. Men denke nu echter niet, dat het vol strekt noodig is, alle opgenoemde soorten in het mengsel op te nemen, er bestaan toch heel wat goede, oude weiden met een niet groot aantal grassoorten. Zoowel de hoeveelheid zaad als de aoor- van dsn tot ons overgekomen leeraar ds. P. Snoep door ds. Willemse van Kruiningen met eene Tede naar Handelingen 1 vers. 8, „Gij znlt mijne getuigen zijn". Des namiddags trad ds. Snoep voor de gemeente op en deed intrede naar Ezechiel 3 17. „Menschenkind ik heb u tot eenen wachter gesteld over het huis Israëls, zoo zult gij het woord uit mijnen mond hooren en hen van mijnentwege waarschuwen." Na het uitspreken van den zegen door den nieuwen leeraar, verzocht de bevesti ger de Gemeente te zingen Ps. 134 3. Bij heide plechtigheden was het kerk gebouw overvol zoodat het allen niet kon bevatten. Geref. Kerken. Beroepen te Ternenzen ds. H. Bouwman te Berlikum (Friesl.). Aangenomen naar Franeker door ds. A. Doorn te Axelnaar Maassluis B door ds. P. C. Koster te Velp. Bedankt voor Ambt Vollenhove door ds. C. Hoek te Longerhouw, c. a.voor Ooltgensplaat, Anna Jacobapolder en Haam stede door ds. H. Buurman te Meliskerke. Koudekerke. Zondagnamiddag nam ds. E. J. de Groot, beroepen te Ridder kerk, afscheid van de gemeente alhier met eene predicatie naar aanleiding van 2 Thess. 2:15, 16 en 17. Mej. J. H. Holm te Middelburg slaagde te Dordrecht voor de acte vrjje- en orde oefeningen. Bloempjes uit de Wildernis, door J. P. Tazelaar pred. te Weesp. Uitgave Donner, Leiden. Wij juichen iedere poging toe om de schoonste episoden uit de geschiedenis der Zending onder ons volk te verspreiden en wanneer dit dan geschiedt in zoo po- pulairen vorm als waar ds. Tazelaar den slag van schijnt te hebben en de uitgever er plaatjes ter verduidelijking aan toevoegt, gelijk in deze uitgave, dan zeggen wy goed zoo; dit is de rechte wijze om de Zendingsliefde voornamelijk onder onze kinderen te bevorderen. En ook de ouderen zouden er nog wel wat aan hebben. Zinzendorf, Gardiner, Egede, Nieuw Zee land, het Zendingsschip en meer andere onderwerpen worden in dit gesehriftj e behandeld. Wy wenschen 't in veler handen. Dc prijs is 20 cents Bij getalen minder. Het oprecht geloof. Verklaring van Zondag VII van den Heidel- bergschen Catechismus door Alexan der Comrie, uitgegeven door dr. A. G. Honig. Utrocht H. Honig. Velen onzer lezers zal 't beksnd zijn dat de beschouwingen bij voorbeeld van a Brakel en van Comrie over 't zaligmakend geloof nogal uiteenloopen. Gene bleef meer bij de oppervlakte, terwijl deze dieper ging. Velen kunnen zich dan ook in de uitleg ging van Comrie beter vinden maar Corn- rie's Catechismus is wat duuren daarom juichen wij 't toe dat dr. Honig wat Com rie in zyn le deel over 't geloof schreef afzonderlijk in de tegenwoordige taal in 't licht geeft. Een werk van bij de 200 bladzijden en van zoo groote waarde tegen zoo geringen prijz verkrijgbaar gesteld is een feit waarvoor uitgever en bewerker dank toekomt. Strekke dit belangrijk ge schrift velen tot onderwijzing en tot weg neming van velerlei dwaling op dit tee- dere punt des Geloofs. LAATSTE BERICHTEN. Stavenisse. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte, is de volgende alphabetische voordracht opge maakt: H. C. Heijner te Hindeloopen, J. H. Stroband te IJselstein en K. Uilkema te Menaldum. ten, die men nemen moet, hangt van zoo veel omstandigheden af, dat het ten eenen- male onmogelijk is, hieromtrent vaste voor schriften te geven. De praktische blik van den landbouwer moet hem hier den weg wijzen, terwyl eene grondige kennis van de weidegrassen hem goede diensten kan bewijzen. Op één punt willen wij nog wijzen en wel op dit, dat de landbouwer in elk geval van een te koopen soort graszaad moet weten de gebruikswaardeen de schadelijke onzuiverheid. De gebruikswaarde wordt gevonden door het aantal procenten kiemkracht te ver- memigvuldigen met de procenten, die de zuiverheid aan wy zen en dit product te deelen door honderd. Byv.Als de kiemkracht 90 is en de zuiverheid 95 dan is de gebrniks- waarde 90 -* 95 35 5 <y 100 Omgosd te zyn moeten de volgende grassen, volgens Dr. Bruijning, ongeveerds volgende gebruikswaarde bezitten Vossestaart 72%Fioringras 80%, Renk gras 45 Engelsch Raaigras 90%Itali aansch R. 90%_, Fransch R. 65% Kropaar 60%Beemdlangbloem 90%Thimothy 94%, en Beemdgras 45% De schadelijke onzuiverheid mag bij grassen ten hoogste 2% bedragen. Behalve grassen, zaait men bij het aan leggen van weiden ook klavers en wel doorgaans witte klaver en hoppernpsklaver. (In sommige streken van Zeeland noemt men die gele erkel). Het kan geen kwaad, om behalve deze ook een weinig zaad van Roode- en Woensdag 4 Nov. Woes, 10 uur in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann 10 uur notenhouten boogkabinet, eikenhouten en geschilderde kabinetten, 2 groote mahomahouten linnen kasten, mahoniehouten schrijftafel, mahonie en andere tafels, 3 nieuwe veeren bedden met toebehooren, goud en zilver, mestput- loopers enz. Camperlnnd, op de hofstede van D. Remynse door not. Roelof 10 uur 72 esscheu en 21 olmen. Donderdag 5 Nov. Middelbars, door deurw. Kouion voort gezette houtveiling half 1 op de werf Volharding. Kruiningen, 11 uur bij B. Cok door not. Prins 24 olmen en 80 canada's. Hoedekensherke, l uur bij v. Doese laar door not. Overmant baatg. melkkoeien, 4 runders, 1 vet varken, kippen en hanen, stal- zolder gereedschap, 6000 kilo weihooi. 'sUeer Abtskerke, hofstede Minder- houd 10 uur door not. Mulock Houwer 330 olmen. Vrijdag 6 Nov. Gravenpolder, door not. Pilaar 10 uur 118 canada's Kadam en 176 olmen aan Haagdijk. Maandag 9 Nov. Kapelie, 1 uur door not. Liebert en Pilaar bij Hanson wisschen in bosschen in Kapelie, Wemeldinge, Schore en Wilhelminapolder. Goes, voor de gemeente Goes door not. Mulock Houwer 10 uur aan den ouden Sin gel 100 canada's; aan de oude Schans 130 id.; achter de Pieter Jaspersestraat 86 olmen. Woensdag 11 Nor. 'e Heer Arendskerke, 10 uur op hofstede C. Verdonk door not. Overman en Bresser 108 olmen voor dhr. v. Impe te Gent. Helnkenszand, 2 uur op hofstede M. de Jonge P«. door not. Paardekooper Over man en de Ronde Bresser 110 olmen, 4 esschen, 1 oanada 2pj M. dik. Donderdag 12 Nov. Hoedekenskerke, 10 uur gemeente- herberg door deurw. Hollmann paard, 2 gekalfde koeien, kalfkoe, 2 kallvaarzen, runders, kalvers, 4 vette varkens, loopvar kens, rijtuig, tilbury, sleper, stroomolen enz. nieuwe planken en ribben. Wisse, 10 uur door not. Paardekooper Overman olmen. Middelburg, in de Vergenoeging door not. Verhulst 8 uur een huis, erf en tuin Spanjaardstraat. Krabbcndijke, voor ds diaconie der N. H. G. door not. Prins 11 uur op hofstede J. v. Gorsel 59 olmen 9—14 cM. Vrijdag 13 Nov. Helnkenszand, door not. de Ronde Bresser 2 uur Zanddijk achter hofstede van J. op tHof voor dhr. J. Steketee qq. 90 olmen en aan Clara's pad voor dhr. mr. J. C. R. v. d. Bilt 12 olmen. Kruiningen, in den boomgaard van wijlen dhr. J. Blok Ez. door not Prins 23 olmen, 31 canada's, 1 noteboem en tronk- boomen. Zaterdag 14 Nov. Kloetiuge, 10 uur voor dhr. M. Burger door not. Mulock Houwer 83 olmen in een weide vior den oprei van 'sGravenpolder, 4 canada's146 olmen en 2 esschen in Vervliethoek achter de hofstede van Jas- perse. In 9 perceelen. Maandag 16 Nov. Borsele, op Reigersberg door not. Prins voor A. Polderdijk 11 uur 128 olmen. Dinsdag 17 Nov. Goes, in de Zoutkeet door not. van der Kloes lo. 32 olmen op de hofstede van Jacob Steketee te Driewegen die aanwijzing zal doen2o. 61 olmen in een weide bij Oudelande Molenaarshoek in pacht by M. v. Wingen in 2 perceelen. Inl. dhr. J. Oelo Hz. en de notaris. Woensdag 18 Nov. Ovezandc, 1 uur by gebr. Rosseel door not. v. d- Kloes 24 canada's, 4 abeele, 1 wilgdaarna bij W. van Oosten 31 canada's. Oudelande, half 11 door not. de Ronde Bresser voor dhr. de Laat de Kanter 75 olmen in een weide by A. Krijgei. Donderdag 19 November. 's Gravenpolder, 1 uur op de hofstede Korenpolder door not. Paardekooper Over man voor mevr. de wed. Meulemeester 139 olmen, 4 noteboomen, 1 canada, fruitboomen en kaarspopulieren. mmm Basta&rdklaver uit te zaaien. Bij het aankoopen van klaverzaad moet men letten op de gebruikswaarde, de scha delijke onzuiverheid en bovendien eisohen, dat zy absolnut vrij zyn van warkruid. En hiermede nemen wy afscheid van do weide, in de hoop, dat menig landbouwer het geschrevene met aandacht zal gelezen hebben. Misschien, dat deze of gene er zyn voordeel mee kan doen. Mochten er soms beschouwingen in voor komen, die een enkeling wat nieuws leeren, wil het dan niet verwerpen, omdat het nieuw is. Niet al het nieuwe is goed en al het oude slecht maar ook omgekeerd is niet al het nieuwe slecht en al het oude goed. Ook voor uw zoo schoon en gewichtig be dry f, landbouwers! geldt het woord: „Onderzoek alle diagen en behoud het goede." Dit geldt vooral in onzen tyd, nu de landbouwers alle kraohten in moeten span nen, om het hoofd boven water te houden; nu het er op aankomt te bewyaen, dat wij, Zeeuwen, zonen zyn van het kloeke voorgeslacht, dat eens het kernachtige „Luctor et Emergo" tot zijn devies koos. Onderzoekt en beproeft, wat er voor u goeds is gelegen in hetgeen de weten schappelijke praktijk, let wel praktijk, u aanbiedt; vooral waar dit onderzoeken van u weinig geld vraagt, maar slechts arbeid naar lichaam en geest. En bovenal worde niet vergeten dat Aan 's Heeren zegen Is 't al gelegen. Kruiningen, Zanddijk 11 'rins olmen en 10 canada's, Middelburg, door not. Sle lefi'ïïste van K. Melis 8 urn weging een buis en erf K (56, gioot 1 ^\jdag 20 Nov Wo'fcrtsdifk. 11 uur d 51 olmen op de hofstede van lie van v. Daien en 40 p f ran Jacs Koeman. Blezellnge, 2 uur by Bi Mulock Houwer 1,6420 H. b ;eling in Bette Boogaardhof telingschen ^«23 No Eversdtjk, balt 12 door ,tede Vereeke 36 canada's en Sverdykschen hoek. Donderdag 26 No Hloetlnge, 10 uur door n i«r Overman olmen. '•Heer Abtskerke, 'aardekooper Overman olmen Yrydag 27 Nov Mattendtjke, door not. 1' Kapelie, 3 uur bij Har.aon d 18 olmen bij de hofstede v: e Kattendijke. Zaterdag 28 No Goes, 8 uur in de Prins ve ïot mr. Liebert een huis en ïakkershoek 1.1875 H, in r tsdiik10 uur d< lekooper Overman olmen. November. Cortgene, voor dhr. A looi not. Roelof uur in S ichen en olmen. MARKTBERICH AXEL, 3 Oude Tarwe f8-50 a f9.—-1 18.50 a f9.-. Rogge f6.50 a Win tergerst f7.— a f7.50. Zo i f6.75. Haver f5.— a 16.— 17.60 a 18.—. Voererwten f Paardenboonen f6.75 a 17. 1—.— af—.—. Koolzaad f—. Alles per 100 kilo. Aardappelen f2.20 a f— Rotterdam, Rogge 20 cent hooger. Witt ent lager. Bruine boonen 25 larw# 26 cent lager. Zomei Vintergerst 26 cent hooger. I wer. Buitenlandsche stil. Meel ïieuwe Tarwe. - 6.1 10 g g e-4. lieuweW intergerst- 4. Gomergerst - - 8. )h e valiergerst - 4 3 a v e *2.1 'aarde nboon en -• Srwten5, lieuwe Kook erwt e n 6, ïieuwe Bruine Boonen 7 Witte- 9. 3anar i ezaad - 5, Op de Veemarkt van hede ;evoerd254 runderen, 125 kalvei >en of lammeren, 612 vark( Depryzen waren als volgt: v equal. 66, 2equal. 60, 3e qi talveren le qual. 90, 2e qua ichapen le qual. 50, 2e qual Le qual. 36 2e qual. 35 c. 3e icht soort 32 a 30. VLAS 4865 8teen blauw (600 steen Groningsch. AJUIN 8000 balen f 0,85 a cilo Zeeuwsche EIEREN f4,80 AARDAPPELS. Zeeuwsche blauwe f 0.— k Zeeuwsche Jammen f0.a FJakkeesche Jammen f 1-50 Spuissche Jammen f2.10 a Poters f 0,90 a f 1,10 Muisjes f 0.- a f 1.10 Westlandsche klei fO.— a f< Westlandsche zand fO.— a Overmaasche Jammen f2,—L Weel aanvoer, tamelyk vras SCHOUWE VEERE en VROUWEPOLDI Van 31 October 2 Novei MIDDELBURG. Ondertrou-I Bollander jm. 22 j. en S. C01 Bevallen: L. M. Rouffaer ge GOES. Ondertiouwd: 30, MeI 29 j. weduwnaar van Maatje Johanna Catharina de Brandt van Franciscus Hootsmans. Geboren: 31, Digna Johanna van Beloia en Jacoba Roose. Dirk z. v. Klaas Pik en j Nonnekes. Van 24 tot 31 0( VLISSINGEN. Ondertrouwd de Geest jm. 21 j. 6n C. J. 24 jaar. Getrouwd: J. J. Meier jm. 2 D. Brakx jd. 20 j. Bevallen: A. S. Christiaans vo°st-_z. E. ven Rijswykge 0. c. Huson geb. Guillaume graan geb. Geldof d. M. Mouwelingen d. - H. M. Haarsr O- M. A. E. Goetheer geb. M Jobsegeb. van der Vies d.- Louwyek z. - W. Crucq Vader geb. Zeeveld z geb. Vrieus z. - G. van Hoep- nart z. G. H. van den Ber nTt?®.z" O- Baart geb. de Leydens geb. Berting d. geb. Meynderts z. - T. Sohie J- van Biemen geb. Schui; Overleden: L. Mets jd. 16 j. -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2