NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho; 15. 1896. DtristCag 3 ilooemGec. Iets over onze Weiden. ifftfe laargaag, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Rijk en Arm. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. (Ingezonden). Behalve zij die voor hun bestaan nommige meer, sommige minder arbeiden, zijn er wederom anderen, die van hunnen arbeid niet behoeven te leven, maar rjjk geneeg zijn om te bestaan van hetgeen zij of hunne ouders voor hen gespaard hebben. Het getal dezer laatstgenoemden ris evenwel klein in vergelijking met die, welke voor hun onderhoud moeten werken. Maar zoo er geen land bestaat, waar alle inwoners rijk genoeg zijn om zonder arbeid te leven, zijn er daarentegen wellanden waar allen arm zijn, en in die landen waar allen moeten arbeiden om een kommerlijk bestaan, ver- keeren de inwoners in een veel ergeren toestand, dan waar rijken en armen zijn. Is het te vermeeden, dat de armen er heter aan toe zouden zijn, indien men aan de rijken al hunnen eigendom ontnam, onder allen gelijkelijk verdeelde, en alzoo elk belette om in het vervolg rijk te worden? De armen zouden alsdan in eenen nog veel meer deerniswaardigen toestand ver keer enzij zouden niet minder dan vroeger voor hun bestaan moeten werken, want voedsel, kleederen en wat voor levens onderhoud onmisbaar is, kunnen niet zonder iemands arbeid worden verkregen. De een zou voor den ander niet willen werken, een ieder zou, zooals het spreekwoord zegt „van de hand in den tand" leven, niet meer dan het plekje gronds behouwen, dan wat hem en de zijnen im het leven kon houden, en niets durven opsparen, want hij z0u moeten vreezen, dat men hem zijn meer deren eigendom afnemen en weder verde elen zou. En wanneer al iemand iets had overge spaard, zouden zij nit vrees van er van beroofd te worden, evenals in vroegere tijde» meer plaats vond, het misschien onder den grond begraven. En bij zoo- danigen staat van zaken zou het geheele land met elk jaar armer worden. Want elk zou niet meer werken dan voer zijn onderhoud noodig was, en niemand zou iets pogen te besparen, omdat bij niet zeker was het te zullen behouden. Wel zouden de rijken arm gewerden zijnmaar de armen, in plaats van hunnen toestand ver beterd te zien, zouden nog ongelukkiger worden dan te voren. Voor alle inwoners van een land, hetzij FEUILLETON. Wij hebben met elkander besproken, welke middelen den landbouwer alzoo ten dienste staan, om, voor zooverre dit van hem afhangt, door eene doelmatige be mesting zoowel de kwaliteit als de kwan titeit zijner weidegrassen te verhoogen. Het spreekt echter van zelf, dat eene rationeele bemesting alleen, niet voldoende is, om eene weide zoo winstgevend moge lijk te maken. In de eerste plaats wijzen wij er op, dat de weide niet minder dan het bouwland dient gezuiverd te worden. Vele landbouwers, zelfs zij, die hun bouwland zoo zuiver mogelijk houden, denken daar niet altijd aan. Het wieden van de weiden, als ik het too eens noemen mag, bestaat dikwijls alleen daarin, dat men de „stekels11 kapt of afmaait. Maar ook andere onkruiden, en ook slechte grassen dienen geweerd te worden; zij toch benemen niet alleen den goeden grassen lucbt en licht, maar ook een groot deel van het haar toekomend voedsel. Zij zijn echte dieven en indringers, die somtijds vrij genoeg zijn de goede grassen te verdringen. Van deze planten noem ik o. a. de Ratelaar (00k wel door de landbouwers Reutelaar of Ruischer genoemd), de Paarden staart (ook Kattestaartgenoemd), het Zilver schoon, de Distels, het Moslook en Zure grassen. arm of rijk of middelklasse, is 't het beste, dat de eigendom veilig en dat het aan elk vergund zij, het zijne te bezitten, en al hetgeen hij door eigen middelen ver werven kan, op te sparen, of naar wille keur te verteren mits hij slechts nie mand te kort doe. Vele rijken maken, wel is waar, een veel beter gebruik van hun vermogen dan anderen, vooral zij die zich maar als rentmeester van hunne goe deren besehouwen, en waarvan zij geloo- ven verantwoording aan God schuldig te zijn maar niemand is zoo karig en zelf zuchtig, of hij moet toch eten en wil leven en moet dus ondanks zich zeiven zijne naasten daarmede bevoordeelen. Wanneer iemand een jaaxlyksch inkomen van vijftig duizend gulden heeft, zou men bij den eersten oogopslag denken, dat, indien zijn vermogen onder honderd arme huisgezinnen werd verdeeld, deze gezinnen aldus elk een jaarlij ksch inkomen van vijf honderd gulden zouden bekomen, en door deze verdeeling honderd huisgezinnen in het land meer een bestaan zonden vindon. Maar dit is eene dwaling. Dit zou het geval zijn, in dien de rijke ovenzoo veel voedsel en andere levensbehoeften gebruikte als hon derd arme huisgezinnen. Maar dit is na tuurlijker wijze het geval niet. Hij verteert zijn inkomen geheel of ge deeltelijk aan bedienden, arbeiders, koop lieden en leveranciers van verschillende arsikelen, enz., die hun geld weder van hunnen kant in voedsel, kleeding en ver dere behoeften voor hunne huisgezinnen, verteren; zoolat er eigenlijk eene soort gelijke verdeeling van zelve plaats heeft, evenalsof het geld van hem weggenomen en verdeeld ware geworden. Misschien zal hij zich, zoo hij een hard vochtig en baatzuchtig mensch is, weinig of niets om het onderhoud dezer huisge zinnen bekreunenmaar toch onderhoudt hij dezelve. Zoo de rijke van zijn inko men eenige duizenden guldens in artikelen van weelde b.v. wil verteren, worden zij die hem deze artikelen leveren en zij die met de vervaardiging daarvan hun bestaan ver dienen, even goed onderhouden, alsof hij hun een gedeelte vaa het zijne had moeten afstaan, en zij werkeloos waren blijven zitten. Het eenig verschil is dat zij gevoe len, thans hun bestaan eerlijk te verdienen, in stede van op anderer kosten te moeten leven. De rjjke daarentegen die, in plaats Het aanwezig zijn der paardenstaart, die men moeilijk kan uitroeien, wijst er op, dat de bodem behoefte heeft aan kalk. Zure grassen en mossen komen het moest voor in weiden, die lijden aan overvloed van water. Verbetering der afwatering en daarna eene bemesting met kalk zjjn hier voor de beste geneesmiddelen. De ratelaar is ook een echte deugniet, die in sommige weiden in grooten geta le voorkomt. Gedeeltelijk haalt deze plant haar voedsel uit den grond, maar voor een ander deel zuigt zij haar voedsel uit de wortels der grassen, welke daardoor uitgeput, een kwijnend bestaan voortsleepen. De ratelaar is dus gedeeltelijk een woe kerplant of parasiet en de landbouwer zal er een goed werk mede verrichte», als hij zijne grassen van deze ongenoodo gast bevrijdt. En dit kan hij gemakkelijk door ze aftemaaien of nit te trekken. De ratelaar plant zich voort doo" zade* en dus moet het uittrekken of afmaaien ge- sohieden voor er kiemxraehtig zaad ge vormd is. Wij achten nu genoeg gezegd te hebben, om den landbouwer te bewegen zijne weiden te zuiveren van onkruid. Er is nog een ander pnnt, waarop wij de aandacht wenschen te vestigen. Ieder landbouwer weet, van hoeveel waar de het is de huid der dieren te reinigen en te zuiveren, en dat borstel en kam hun geld ruimschoots verdienen. Welnu, de weide vraagt ook iets dergelijks, nl. eene goede behandeling met een weide-egge. Doer de messen van deze egge wordt de gras van zijn geheele inkomen te verteren, een gedeelte er van spaart en oplegt, is niet minder nuttig voor anderen. Immers daar door komt niet minder geld in omloop want geld wordt niet in goud of zilver in kisten weggeslote», maar op eene of andere wijze belegd. Wordt het tegen rente uitgeleend, dan verdient de leener met behulp er van ook weer zijn bestaan, Of wordt het in onderneming»» gestoken dan levert dat kapitaal soms voor honderden een bestaan op. De rijke aldus, hoewel hem een veel ruimer lot schijnt toebedeeld te zijn, ver- toert in werkelijkheid zijn deel niet, en is slechts bet kanaal, door hetwelk bet anderen toevloeit. En alzoo wordt dit deel beter en doelmatiger dan op eenige andere, bijv. op socialistische wijze ver deeld. Alleen de rijke, en een ieder, zie maar toe, hoe hij zijn rentmeesterschap hebbe te verantwoorden. Het blijkt dat het program der liberale unie in den boezem der liberale party aan de uiterste rechterzijde en aan de uiterste linkerijde op tegenstand stuit. In de Rotterdamsche kiesvereeniging gingen stemmen op om krasser maatregelen te nemen tegen hen die niet met de kies wet Tak konden medegaan, en die er op gesteld zijn om de kieswet-agitatie weer van voren af aan te beginnen. De Nederlanderhet liberale weekblad onder redactie van mr. Kerdijk, steunt deze denkbeelden, en vraagt de urgentie voor herziening der kieswet op het program. Zoo was er ook een stem vernomen tegen bestendiging van de eerste kamer. In Groningen schijnt weer een ander, een tegengesteld bezwaar te wegen. Daar meende men dat het program te eenzijdig den nadruk legt op sociale hervormingen, en sommige daarvan zoo scherp geformu leerd zijn dat men de eerlijke ernstige eandidaten met een lantaarntje zal moeten zoeken, die aan den inhoud zoo omschreven hun woord willen verpanden. De kiesvereeniging te Leiden heeft ook bezwaar. Zij vindt het te uitvoerig en te scherp geformuleerd om instemming „met volle overtuiging" te mogen eischen. zode op afstanden van. 23 cM. openge sneden tot eene diepte van 57 cM. Daardoor wordt het mos losgemaakt en vele onkruid wortels stuk gesneden; luoht en licht treden nu toe enbinden den strijd aan tegen de onkruidwortels. Voor de wortelstokken der grassen daar entegen werkt deze toetreding zoo voor- deelig, dat zij zeer snel uitloopen en een kraohtigen grasgroei te voorschijn roepen, die de nog overblijvende onkrnidwortels verstikt. Maar bovendien is het opensnijden van de zode van groot belang voorden bodem der weide. Daardoor toch kunnen nu de warmte, lucht en lieht veel beter den bo dem indringen dan vroeger en zoodoende inwerken op de humus en andere in den bodem aanwezige bestanddeelen. Hiervan zijn een aantal vernieuwde wer kingen in den bodem het gevolg en een aantal stoffen, tot hiertoe voor de grassen ongenietbaar, wordt daardoor in planten- voedsel omgezet. Bovendien kan het regenwater nu die per indringen, terwijl omgekeerd het vocht behoorlijk kan verdampen, zoodat verzu ring en gebrekkige omzetting van het plantenvoedsel tengevolge van overmaat aan vooht, wordt tegengegaan. De weide-egge is een werktuig, dat reeds door honderden landbouwers in ons vaderland wordt gebruikt en steeds meer in gebruik komtde resultaten zijn te groot, dan dat dit werktuig j ook niet onder ons zijn weg zou vinden. De prijs van een goede weide-egge is ongeveer f 20. Wij hebben alzo» nu met elkander bespro- 2 Nov. '96. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bruinisse C. J. Waeyhaert Az., tbans commies der telegrafie 3e klasse. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Domburg dhr. C. P. L. van Kinschot, ontvanger derzelfde middelen te Hasselt, c. a. De verkiezing van een lid der gede puteerde staten doer de prov. staten van Groningen is vernietigd, dewijl de geko zene was benoemd bij herstemming met 22 van de 43 stemmen, en de beer Smit een der beide in herstemming komenden die 21 stemmen bekwam aan de herstemming heeft deelgenomen, wat op den uitslag der stemming kan van invloed geweest zijn. Artikel 73 der Provinciale Wet ver biedt den leden der Staten mee te stem men over zaken die hen persoonlijk aan gaan. De tweede kamer komt 10 Nov. bijeen. Naar aanleiding van een verzoek der regeering, bestaat het plan het tractaat betreffende het kanaal van Gent naar Ter- neuzen spoedig na bijeenkomst der tweede kamer in openbare vergadering to behan delen, vermoedelijk in 't laatst van die week. De heer dr. R. Koopmans van Boe- keren, een bekend kiuderschrij ver, is aldaar overleden. Colijnsplaat. Aan bet telephoonkan- toor alhier werden in den loop der maand Oct. behandeld 152 berichten, waarvan verzonden 75 en ontvangen 77. Stavenisse. Inde maand Oct. wer den door bet telefoonkantoor alhier be handeld 242 berichten, waarvan 137 ver zonden en 105 ontvangen. In genoemde maand werd van ,het jaar het grootste aantal behandeld bet kleinste aantal, n.l. 115 (65 verzonden en 50 ontvangen) werd behandeld in Juni. Krabbendijke. Aaa het telephoonkan- toor alhier werden in den loop der maand Oct. behandeld jl70 ontvangen, 70 ver zonden. Totaal 240 stuks. ken, boe de landbouwer kan handelen, om zich onder 's Heeren onmisbaren zrgen te verzekeren van eene ruime opbrengst zijner weiden. Misschien zal menig lezer denken„dat kos1 heel wat moeite en arbeid". En ik geef hem volmondig gelijk. Maar kost het bewerken van uw bouwland u ook niet menigen zweetdroppel en dat niet dikwijls voor weinig inkomst En zouden wij dan onze weilanden, die onzen arbeid dankbaar knnnen loonen, stiefmoederlijk behandelen Denk er eens over na lezer, en geef u zelf het antwoord. Tot hiertoe hebben wij nagegaan, welke middelen de landbouwer kan aanwenden, om de vruohtbaarheid en den toestand zij ner weiden te verhoogen en te verbeteren; wij hadden dus alleen het oog ep de be staande weiden. Yan niet minder belang is het, eens na te gaan, wat er zoeal op te merken valt bij het aanleggen van nieuwe weiden. Iu de eerste plaats komt de bodem in aanmerking. Met uitzondering van de uiterst losse gronden, zijn alle gronden, mits geen gebrek hebbende oan water, voor den aan leg van weiden geschikt, indien men de rechte grassoorten kiest. Evenwel hangt die geschiktheid niet alleen af van de grondsoort maar ook van de ligging. Op hooge gronden zal men licht last hebben van watergebrek, op lage gronden van waterovervlocd. Te groote vochtigheid doet de beste, fijnste grassen verkwijnen en door zure, minder voedzame grassen alsook door on kruiden overvleugelen. Kamperland. Het telephoonkantoor alhier werden behandeld in de maand Oct. 1896, 124 berichten daarvan ver zonden 61 ontvangen 63. Stavenisse. Aan den beer L. B. van der Slikke is, wegens vertrek, eervol ont slag verleend als boekhouder der Coöpera tieve roomboterfabriek „de Koe". In zijne plaats hebben zich 3 sollicitanten aange meld, waaruit waarschijnlijk in de aan staande week eene keuze zal worden ge daan. Aan het postkantoor Middelburg en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende da maand October in gelegd f 10325.88Va. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4506. De gemeenteraad van Westdorpe benoemde den gemeente-secretaris den heef M. J. B. Kieboom tot gemeente-ontvang»r. Ter gelegenheid van de viering van het V* eeuwfeest van het Algem. Ned. Werklieden verbond had te Amsterdam Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst plaats ic D'Geel- vinck. De heer Heldt, lid der Kamer sprak de feestrede uit. Gelukwenschen werden voorgelezen, on der anderen van de professoren Drncker en Greven te Leiden en mr. M. Jacq da Witt M. Hamer te Middelburg. De vice voorzitter, Kouw, dankte den heer Heldt, voor al hetgeen hjj in 't be lang der werklieden gedaan bad. Namens gelukwenschende vereenigingen spraken o. a. K. Kater van Patrimonium, Pastoors voor den R. K. Volksbond en anderen; ook het Kamerlid de Kant»r prees het verbond wegens zij* ar beid voor leerplicht en betere woningen welke wetteljjke regeling zullen krijgen naar hij hoopt. Te Amsterdam zijn drie kin deren uit een gezin ernstig ongesteld ge weest, ten gevolge van het eten van zaad korreltjes die zij van een schoolmakker als snoepgoed; gekregen hadden. De ge neesheer kwam tot deze ontdekking by het onderzoeken van het braaksel dezer kinderen. Een 8 jarig meisje te Helenaveen is Vrijdag door een trein gedood. Een kanonnier te Corinchem bezig met het verplaatsen van eenige stukken go- In dit geval doet men goed i» de eerste plaats voor eene voldoende afwatering te zorgen Verder mag men geen land nemen, dat verontreinigd is door onkruid, inzonderheid door onkruid dat zich voortplant door wortelstokken, zoogenaamd wortervuilte. Voor het aanleggen der weide, moet dus het land zorgvuldigd gezuiverd worden, want anders zonden de onkruiden de teere plantjes der fijne grassoorten verstikken en zoo doen sterven. Daarom is het wen- schelijk, dat men het jaar, vóór men de weide aanlegt, het land bebouwt methak- vruchten, die eene welkome gelegenheid aanbieden, om het land goed te zuivoren. Verder is het noodzakelijk, dat de bodem goed voorzien is van humus, daar het ontbreken van humus voor het aanleggen van weiden een groot nadeel is. Daarom mag bij het aanleggen van blij vende weiden een flinke bemesting met humus vormend meststoffen bijv. stalmest, niet achterwege blijven. Is de bemesting afgeloopen en het land goed zuiver, dan wordt het op wintervoer geploegd, waar door het land in den "winter goed kan doorvriezen, zoodat het op den geschikten tijd gemakkeljjk zeer fijn kan gemaakt worden. Nu volgt het zaaien. Is het land in het voorjaar te nat of heerseht er, wat in ons land nog al eens gebeurt, eene scherpe voorjaarsdroogte, dan wachte men tot Juli of Augustus. Sommigen gebruiken dan nog haver als dekvrucht met hot doel, om het geheel af te maaien of te weidenhet is beter dit niet te doen en van het gebruiken van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1