NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Meukg 24 (Dcfofier. tffife iaacgang, CHRISTELIJK- HISTORISCH U 11. 1896. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. 37S Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 23 Oet. .'96 Terg&dsring ran den Middelburgschen Gemeenteraad van 21 Ootober 1896. Voormiddag zitting. Afwezig zyn de heeren Scborer, W. B. Snouok Hurgronje en van Hoek. De notulen der 'vorige zitting worden gelez»n en gearresteerd, waarna de voor zitter mededeelt dat sedert die zitting zijn ingekomen a. eene teekening van de gerestaureerde Balans, geschenk van den beer J. A. Frederiks ten behoeve van de oudheidkun dige verzameling der gemeente. b. missiven van Ged. St., houdende goedkeuring van in vroegere zittingen ge nomen besluiten; c. een brief van W. A. Poort, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar aan de burgeravondschool d. een dito van P. J. Vervenne e. een proces-verbaal van opneming der ka« va* den gemeente-ontvanger dd. 18 September 1896 f. een adres van J. C. Post, verzoe kende uitweg en demping der sloot voor en langs door hem gebouwde woningen aan den Noordsingel g. een adres van bewoners der aohter- graeht, met verzoek het getal lantaarns op dis graeht met één te vermeerderen; h. een adres van het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterke drank, houdende verzoek om in de bestekken van aanbestedingen door de gemeente op te nemen, dat op die werken geen drank mag worden gebruikt en dat de betalingen steeds in gepast geld moeten plaats hebben i. een adres van Wed. J. C. Kruijsse- Machielse, verzoekende om het stukgrond aan de Lange Geere, scetie ;D. no. 1832, niet aan de Ambachtsschool m erfpacht te geven k. een adres van het Bestuur van den cursus tot opleiding (voor de hoofdonder wijzersakte, houdende verzoek om geldelijke tegemoetkoming l. een adres van bewoners van den Yeerschen Singel met verzoek hunne wijken met de overige stadswijken door den bouw eener nieuwe brug over de vest jbeter te verbinden >n. een adres van den molenaar K. Adriaansen, verzoekende om eenige voor zijn bedrijf hinderlijke boomen aan het molenpad op het Seisbolwerk te rooien n een schrüver van de Commissie van Toezicht op net lager onderwijs in zake een vroeger ingekomen adres van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers; o een overzicht van het waterverbruik in de gemeente p verschillende adviezen van het Dage- lijkseh Bestuur, ter zake vroeger aan den Raad iagediende adressen en voorstellen. Confsrm het voorstel des Voorzitters wordea de stukken sub a tot en met e voor keanisgeving aangenomen, die sub tot eB met m gesteld in handen van B. "W. om advies en die sub n tot en met P aangehouden tot eene volgende zitting. Alsna stelt de Voorzitter aan de orde bezwaarschriften tegen den aanslag in de iakemstenbelastiag vanj Meg er» en van de Klooster. Over het eerste hadden in eene vorige zitting de stemmen ge staakt. Conform de voorstellen des Voorzitters wordt thanB met algemeene stemmen be sloten des aanslag van Meg era te hand haven en het bezwaarschrift van de Kloos ter als niet gedaan te beschouwen, der- wijl het niet binnen den wettelijken termijn was ingediend. Nadat zonder discussie of stemming de Raad zijne goedkeuring gehecht had aan de begrootingen voor 1897 van Burgerlijk Armbestuur en Schutterij, de eerste in •ntvang en uitgaaf tot een bedrag van f 44000.36Vs, waaronder eene subsidie van f35000, de laatste in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van f3605, waar onder eene subsidie van f 3575, komt ter tafel de gemeentebegrooting voor 1897. De Voorzitter opent de algemeene be raadslagingen. De heer de Stoppelaar vestigt de aan dacht op het oniwerp van wet dat door ie Regeering is ingediend om den financi- eelen toestand der gemeenten door ver betering tegemoet te komen. Zoover hij kan nagaan, zal, in vergelijking met an dere gemeenten, Middelburg er niet veel zijde bij spinnen; om echter een juist oordeel te kunnen vellen zou hij wenschen dat B. W. eene globale berekening aan den Raad overlegden, waaruit duidelijk ziohtbaar is de invloed, welken de nieuwe wet op onze gemeentefinanciën zal hebben. Valt die invloed niet uit ten gunste der gemeente, dan zou hij in overweging willen geven aan de Tweede Kamer te verzoeken het oniwerp niet tot wet te verheffen. De Voorzitter antwoordt den heer de Stoppelaar dat bg het Dagelgksch Bestuur wel geen bezwaar zal bestaan om de ge vraagde berekening over te leggen. De heer van Dunné, die releveert dat de inkomstenbelasting in het vervolg wel de hoofdbron van inkomste* voor de ge meente worden zal, zou ter wille van eene reehtvaardige juistheid dier belasting aan de Hooge Rogeering wel in overweging willen geven om in het ontwerp van wet ondanks geheimhouding bg inkomsten en bedrijfsbelasting voorgeschreven eene bepaling op te nemen, waarbij aan den Burgemeester of aan B. en W. zou worden toegestaan inzage te nemen van de kohie ren c. a. dier belastingen, om op die wijze ontduikingen bg de aangiften voor de inkomstenbelasting te voorkomen. De Voorzitter antwoordt den heer van Dunné ten volle do juistheid zijner op merking te beamen en belooft hem er zijne aandacht aan te zullen wijden. Hierna worden de algemeene beraadsla gingen gesloten en wordt, te beginnen mat de uitgaven, tot de artikelsgewijze behan deling overgegaan. HOOFDSTUK I. Huishoudelijk Bestuur. 1 Jaarwedde van den Burge meester 2 Jaarwedde van de Wethouders 3 Idem den Secretaris Ontvanger ƒ2500.— -1400.— - 2500.— - 2500.— - 700.— - 3375.— -1100.— 4 Idem 5 Idem Archivaris 6 Idem de ambtenaren der secretarie 7 Jaarwedde van de boden en den concierge 8 Jaarwedde van de ambtenaren belast met het werk van den burgerlijken stand en het bijhou den van de bevolkingsregisters - 2175. 9 Persoonlijke toelage voor den bode J. A. Julianus - 125. 10 Tegemeetkoming concierge in personeele belasting - 20. 11 Kosten van licht en brandstoffen - 500. 12 Idem hetStblen hetPrev. blad 20. 13 Kosten van de registersvan den burgerlijken stand en bevol kingsregisters 500. 13 Kosten van schrijfbehoeften, boek- druk- en bindwerken - 2260. 15 Kosten van zegeling, registers en stukken - 275. 16 Verschillende uitgaven en ver schotten - 250. 17 Kosten van onderhoud, schoon maken en meubileeren - 826. 18 Kostenvan aanleg en bijhouden kiezerslijsten, enz. - 300. 19 Kosten van het Archief - 50. 20 Toelage voor de „Handelingen van den gemeenteraad" - 500. 21 Kosten van telephoonaanslui- tingen en duinwater 185.-— 22 Pensioen aan gemeente-ambte- „onw8\. 5972-78 23 Wachtgeld aan gemeente-amb tenaren 749 92 24 Toelagen aan gemeente-ambte naren 353 32 Van dit Hoofdstuk komen alleen in dis cussie de posten sub 2, 18 en 23. Den pos! sub 2 wil de heer van Dnnné verkoogen met f 600 en dient daartoe een voorstel in, hetwelk hij motiveert met er op te wijzen hoe omvangrijk de taak eens Wetheuders geworden is, en dat hunne tegenwoordige belooning geen verband houdt met de onlangs aan den Burgemees ter en den Secretaris toegekende verhoo- gmg- In stemming gebracht staken de stem men. Voor stemden de heeren Gratanu, Koole, van der Ree, de Stoppelaar, van der Harst, van Dunné en Brevet; tegen de heeren F. G. Sprenger, van der Swalme, W. J. Sprenger, de Waal, A. P. Snouck Hurgronje, Tak en den Bouwmeester, zoo dat in de namiddagzitting verder over het voorstel zal worden beslist. Bij punt 18 stelt de heer van Dunné, met het oog op de in te voeren kieswet, eene verhooging van f200 voor of wel den post voor memorie uit te trekken. Drie honderd gulden, zegt hij, waren vol doende onder het oude régime, maar het nieuwe zal ons op veel meer komen te staan. De heer den Bouwmeester merkt opdat het nog onmogelijk is de kosten te bepalen, welke de nieuwe wet zal tengevolge heb benhij zou dus den post niet willen verhoogenblijken later de kosten de be grooting te overschrijden, dan zal eene suppletoirs begrooting worden ingediend. De heer de Stoppelaar is evenmin voor verhooging; men moet eerst afwachten wat het Rijk zal doen; het zal billijker wijze wel in die kosten bijdragen. Met het oog op de door den heer de Stoppel aar voorgespiegelde bijdrage van het Rijk vindt de heer F. G. Sprenger het eveneens wenschelijk voorloopig eene af wachtende houding aan te nomen. Het mocht den heer van Dunné niet baten te beweren dat die bijdrage van het Rijk eene ij dele hersenschim is, daar er op de Staatsbegrooting niets voor uitgetrokken is zijn voostel werd verworpen met hem stemden alleen er voor de [heeren Gratama en Brevet. Conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten post 23 eerst bij de behan deling van Hoofdstuk V der uitgaven vast te stellen. HOOFDSTUK II. Kosten op plaatselijke belastingen. 1. Jaarwedde van den contro- TJleurf1200.— 2. Idem van den klerk gemeen te ontvanger 600.— 3. Idem van den bode 330. 4. Idem assistentbode - 50. 5. Vergoeding a. h. Rijk voor het innen der opcenten - 1436.34 6. Belooning der schatters (art. 6 der drankwet) 25. 7. Aandeel der gemeente op centen kwade posten grond- en pers.belasting - 2000. 80. V ervolgmgskosten f 50. 9o. Teruggaaf van plaatselijke belastingen 59, lOo. Kosten opmaken kohier inkomstenbelasting 165, ilo. Teruggaaf vergunningsrecht. (art. 6 der drankwet) - 50.— De posten van dit Hoofdstuk worden allen zonder beraadslaging goedgekeurd. HOOFDSTUK III. Kosten van onderhoud enz. openbare gebouwen enz. 1- Jaarwedde v. d. bouwmeester f2000 3 4 n it sluis- en brugwachters -1100 o beambten op de begraafplaats - 900 opzichters - 2835 klokkenist - 225 6. Jaarwedde v. d. havenmeester - 800 7. veerman der ka naalpont 150 8. Onderh. der openb. gebouwen - 2790 9. haven- en kanaalw. - 3680 10. brnggen -1855 11. riolen, enz. -5560 12. wegen en voetpaden -1085 13. straten, pleinen enz. - 7170 14. fonteinen, wandel plaatsen enz. - 3410 15. begraafplaats c. a. - 410 16. Bureaubehoeften, licht, brand stoffen, enz. 500 17. Herstelling raadhuis - 100C 18. Verbetering afvoer van vuil - 800 19. Vernieuwing der beschoeiing van den Korendijk 8000 Al deze posten worden zonder discussie goedgekeurd. HOOFDSTUK IV. Verdere kosten van onderhoud onz. en lasten. 1. Onderhoud van verhuurde gebouwen f 310 2. Kosten aanleg duinwaterleid. - 4156 3. Grondbelasting - 975 4. Polderlasten - 120 De posten sub 1, 3 en 4 werden goed gekeurd, bg dien sub 2 had de Commissie van Financiën eene vermindering van f 1500 voorgesteld. De heeren A. P. Snouck Hurgronje'en Tak lichten dat voorstel toe. Zij stellen er geen fiducie in dat de voorgestelde plaatsing van automaten in de buitenwij ken veel nut zal opleveren, al heeft die aan de Gasfabriek tot hiertoe goed voldaan. Wel verklaren B. en W. bij latere nota Blechts voorloopig tet de plaat sing van twee automaten te zullen over gaan, hetgeen eene vermindering van f 300 op den post zou ten gevolge hebben, maar in het oog der Commissie zijn de uitgaven met het oog op den precairen uitslag niet gewettigd, van daar haar voorstel om den post met f1500 te verminderen. De Voorz. merkt op en wordt daarbij krachtig gesteund door de heeren Koole en van Dunnédat de bewoners der bui tenwijken ook belasting betalen en zij dus evenveel reoht hebben op de waterleiding als de bewoners der binnenwgken. De heer A. P. Snouck Hurgronje hoort met bevreemding hier spreken van recht, dat hg betwist, waarop de Voorzitter ant woordt dat het woord van recht dat hij bezigde wellicht misplaatst is, want (abso luut recht bezit niemand hg had liever moeten zeggen dat de kosten waren uit getrokken om de bewoners der buitenwij ken niet in hunne rechtmatige verwach ting teleur te stellen. Het voorstel van de Commissie van Fi nanciën wordt verworpen. Voor stemmen de heeren F. G. Sprenger, W. J. Spren ger, de Stoppelaar, A. P. Snouck Hur gronje, Tak en Brevet; tegen de heeren Gratama, Koole, v. d. Ree, van der Swalme, van der Harst, de Waal, van Dunné en den Bouwmeester. HOOFDSTUK V. Kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlichting. 1. Jaarwedde Commissaris f 2000. 2. Idem Inspecteur en agenten -13600. 3. Idem Torenwachter - 400. 4. Idem Keurmeesters - 476. 5. Kleeding en wapening - 1531. 6. Bureaubehoeften licht en brandstoffen - 300. 7. Kosten voortvloeiende uit de wet op het begraven - 10. 8. Idem op besmettelijke ziekten - 450. 9. Idem verdeeling der ge meente in wijken enz. - 10. 10. Idem gezondheidspolitie 950. 11. Toelage aan de 5 oudste agenten - 125. 12. Kosten van omroeping van politiebepalingen - 10. 13. Geneeskundige hulp aan 442.— 550.- de agenten en hunne ge zinnen 14. Kosten schutterij en vaca tie geneeskundig onder zoek - 3587. 15. Jaarwedden beambten brandweer 16. Kosten plaatsvervangers brandweer en geneeskun dig onderzoek - 406. 17. Premiën bij brand aan de militairen - 100.— 18. Overige kosten brandweer - 3551.72 19. Kosten straatverlichting - 8600. Nadat post 1 gevoteerd was, wordt post 2, zeer belangrijk wegens de voorgestelde afschaffing der nachtwachts en de daardoor onvermijdelijk geworden vermeerdering van het politiecorps met 12 agenten, in behandeling genomen en knoopte de voor zitter aan de al of niet aanneming vast de vaststelling van post 23 van hoofdstuk I der uitgaven, waarbij onder meer wordt voorgesteld aan de van eene vaste aan stelling voorziene nachtwachts Ludikhuize, Hercules en Hondius een wachtgeld toe te kennen. De heer van der Swalme gaf er zijne bevreemding over te kenne* dat nu eene zoo ingrijpende reorganisatie wordt voor gesteld en vraagt of de toestand nu eens klaps zoo onhoudbaar is geworden. De Voorzitter antwoordt dat de toestagd al lang vicieus was en men eindelijk be sloten heeft er een einde aan te maken. De heer Gratama betuigt er den Voor zitter dank voor dat hij de zaak eens goed heeft aangepakt. De heer van Dunné stelt zijnerzijds in het licht dat men geen goed politiecorps kan vormen van menschen, van wie eenige zelfs invalide zijn en die des daags moeten werken. Met zulk een toestand te besten digen verlamt men de beste pogingen van het uitvoerend gezag en maakt men het aan het hoofd der politie onmogelijk de orde te handhaven. De post wordt daarop met 8 tegen 6 stemmen goedgekeurd en gaat de verga dering uiteen om de werkzaamheden in eene namiddagzitting te vervolgen. Namiddagzitting. Afwezig zijn de heeren E. P. Schorer, W. H. Snouck Hurgronje en van Hoek. Nadat cenform het voorstel des Voorzitters besloten was de notulen der morgenzitting in eene volgende vergadering vast te stellen, neemt de heer van Dunné het woord om zijn voorstel in te trekken opzichtens de verhooging der jaarwedden van de Wet houders, waarover in de morgenzitting de stemmen hebben gestaakt. Hij doet dit om dat die verhooging niet afhankelijk is van den wil des Raads. Beter aeht hij het daarom een nieuw voorstel in te dienen, waarbij aan Gedeputeerde Staten verzocht wordt met ingang van 1 Januari 1897 de jaarwedden van de Wethouders te verhoo gen met f 600. Op verzoek van den heerA. P. Snouck Hurgronje wordt, mede met instemming van den heer van Dunné de beslissing over dit voorstel uitgesteld tot na de begrootings- discussiën, die nu worden voortgezet. Al de posten van hoofdstuk V worden successievelijk goedgekeurdalleen werd post 18 verminderd met f 1600 voor den aanbouw van twee nieuwe brandspuithuisjes in de buitenwijken, terwijl mede een nieuw voorstel van den heer den Bouwmeester om dan f 800 uit te trekken voor één brand spuithuisje geen goed onthaal vond bij de leden, die de vrees koesterden dat men, door de verplaatsing van het brandspuithuisje van de Oostkerk naar het Arnemuidsohe voetpad, de bluschmiddelen in de binnen wgken zou benadeelen. HOOFDSTUK VI. Kosten geneeskundigen dienst en armwezen. 1. Jaarwedden genees-,heel- en ver loskundige ambtenaren f 3360. 2. Subsidie burgerlgk armbestuur -35000,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1