f I i LOT I N C. Provinciale Staten van Zeeland. ESSKHIETjWS. SCHOOLHIEUWS. RECHTSZAKEN. Middelburg. I Bruinisse. In de vergadering van den 0 allereerst in behandeli der begrooting voor het bestuur. Het eindcijfer der posten ad f 320 na Staten op een ander a gebraoht. Daarna kwa de vaststelling der f Door de rapporteurs E Bolier werd by monde voorgesteld den Hoofi verhoogen met f 1000, op f 5000. (De heer I tussehen de vergaderin wedde van den gem. B. en W. gebracht op gen op f 100. Een pos der haven ad f350, te Het art. pleinen en str met f500. Hoofdst. 1, gen, heiningen enz. te Tevens over te gaan tc onderwijzeres aan de deze voorstellen werden met 4 tegen 2 stemmen werd de begrooting z stemming vastgesteld ij van f22576.32. Aan ds directeur van het rij] werd afschrijving verlee wegens vertrek uit do g gedeelte ad f8,75. Rilland. In de Maai meenteraadsvergadering tebegrooting vastgesteld van f 14038.945 hetzelfdi burgemeester en wethou maakt. in Ottomaansche Bank komt in een eigenaar dig licht te staan, wanneer men weet, dat de gruwelen reeds waren begonnen, vóór een aanslag op de Bank geschied was. Een hooggeplaatstambtenaar in Turksehen dienst reed met zijn equipage voor het uitbreken der massacres voorbij de Otto- maansche Bank, waar alles nog rustig was; en toen hij, snel rijdend, verder kwam, werden reeds twee Armeniërs voor zijnoogen doodgeslagen. De aanval op de Bank geschiedde derhalve door toedoen van de Turksche politie, om iets tegen de Armeniërs te vinden, of met haar mede weten. De houding der buitenlandsche pers is in éen woord schaamteloos. Dit vindt zijn grond vooral hierin, dat zij voor het groetste deel in handen van de beursmannen is. De beurs is bevreesd wanneer de waarheid omtrent Turkije aan het licht komt. Door wat er voor valt komt Turkije in de ergste crisis. Bo vendien de Armeniërs zijn de geldmannen van Turtije. Een optreden tegen hen heeft tengevolge dat met hen ook het geld uit het land gaat. Nu worden de rijke Ar meniërs wel verschoond bij de muiterijen, maar zy zullen zich op den duur niet veilig gevoelen en ook het land verlaten. Zekerlijk zegt die ambtenaar ten slotte, wy ontleenen dit aan de (a. r.) Nederlander zekerlij k zy n de Armeniërs geen sympathiek volk, maar men moet on derscheid maken tusschen de Armeniërs in Konstantinopel en die in hun laad en in de bergen. De Czaar en de Czaritsa hebben op hunne terugreis een bezoek afgelegd by den Keizer en de Keizerin van Duitschlandaan gastmaal zaten met gasten en gastheer en gastvrouw aan de hertog en de hertogin van Hessen. Het officiëele tegenbezoek van het Duitsche aan het Russische keizerspaar schijnt voor het begin van den komenden zomer afgesproken. Moge de vriendschap der vorsten die uit dergelijke ontmoetingen schijnt te spreken, hecht en oprecht zijn. De Belgische olericale meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden schijnt aan zelfverslinding te doen. Het op deze meer derheid steunende ministerie is wel ver scheidene malen van premier verwisseld sedert het ter wereld kwam. Achtereen volgens waren Malou, Beernaart, de Burlet en de Smet de voortstuwende kracht van het clericale kabinet, en telkens bleek de ruil niet slecht geweest te zijn. Thans echter dreigt gevaar dat het kabinet de Smet de Naeijer het niet tegen de oud- conservatieve fractie in 't parlement zal uithouden. Minister Brassine (van Oorlog) heeft zijn ontwerp tot herziening der wet op de levende strijdkrachten ingediend, en is vast besloten den kamp te wagen op't vraagstuk van den persoonlijken dienst plicht. De koning heeft al jarsn naar een dergelijke wet verlangd, 'tgeheele kabinet heeft zich met Brassine homogeen verklaard, en is bereid af te treden wanneer de per soonlijke dienstplicht wordt verworpen. De clericalen in België zijn evenals de Nederlandsche, gelijk de stier voor het roode lapje, op hun dood van den per soonlijken dienstplicht. Men verwacht dan ook dat het kabinet het tegen deze reac tionaire macht zal verspelen. Rome weet in alle landen veel goede dingen tegen te houden. 21 Oct. '96. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg P. Polvliet thans in gelijke betrekking te Den Helder. De voordracht voor de benoeming van een gezworene van den Molenpolder, in de plaats van den heer A van der Burght, die tot dijfgraaf benoemd werd, luidt: lo. de heer P. Hoondert, land bouwer te Ierseke2o. de heer C. Prins, notaris te Kruiningen3o. de heer W. J. van Dam, gemeente-secretaris te Kapelle. Goeselie Crt. - In de St. Ct. van gisteren zijn opge nomen de statuten van de vereeniging Handboogschutterij St. Sebastiaan te Ier seke. Zij is opgericht om zich onderling op eene gepaste wijze te vermaken met den handboog naar de doelen. Zy is op gericht voor 29 jaren, welke gerekend worden te zijn ingegaan op 1 Januari 1896. Zij is gevestigd te Ierseke en wordt gehouden op het Schuttershof. Om lid te worden moet men den ouderdom van 20 jaar bereikt hebben. By de infanterie is een sabel van gewijzigd model beproefd, doch niet steek houdend bevonden. Bij den nieuwen sabel is de kling recht en het gevest voorzien van eene korf als handbeschermer, terwijl de scheede slechts éen beugel en geen sleepriem heeft. Bij de beproeving bleek dat het nieuwe wapen vele nadeelen aan biedt, en slechts éen voordeel, n.l. dat geen sleepriem noodig is. Binnenkort wordt te Dordrecht eene Rykslandbouw-winterschool geopend, zoo als er reeds bestaan te Groningen, Goes en Sittard. Van Vliet is benoemd tot gouverneur van Atjeh. De terugkeer van vluchte lingen houdt aan. Alleen in 't gebergte der XXII Moekims zijn nog verspreide benden. Ingeleverd zyn 526 geweren. Deze zijn vervolgd tot diep het ge bergte in; alle vestigingen zyn vernield., De sultan van Pastir (Bornis) is afgezet, vervangen en naar Banjermassin ver bannen. Van Vliet is 49 jaar oud en werd te '8 Gravenhage geboren. Als cadet be zocht hij de Kon. Militaire Academie te Breda, waar hij in 1868 tot 2en luitenant bij de Indische infanterie werd bevorderd. Toen hy in 1879 kapitein was geworden, werd hij ingedeeld bij het garnizoensba taljon ter Westerafdeeling van Borneo, daarna bij het 10e en in 1812 bij het 8e bataljon. Het volgend jaar werd hij over geplaatst bij den generalen staf. Als chef van den staf trad hij op in de 3e militaire afdeeling en in 1K85 op Atjeh. In 1889 werd hij tot majoor bevorderd en kreeg het 9e bataljon te commandeeren. In 1894 vertrok hij na tijdens zyn verlof in Nederland tot luitenant-kolonel te zijn bevorderd naar Atjeh, waar hy den overste Nieuwenhuyzen als chef van den staf opvolgde. Een groot deel van het sncces, dit jaar na Teekoe Oemar's verraad, door onze wapenen op de Atjehers behaald, moet aan de zorgen van Van Vliet worden toe geschreven*. Hy is een man die ten volle op de hoogte is der Atjeh-zaken. R.N. Middelburg: Maandag 26 Oct. voor Arnemuiden en Nieuw-en St. Joosland. Middelburg: Dinsdag 27 Oct. voor Middelburg. Vlissingen: Woensdag 28 Oct. voor Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke, Ritthem, Oost- en West- Souburg en Kou- dekerke. Vlissingen: Donderdag 29 Oct. voor Vlissingen. Kapelle: Vrijdag 30 Oct. voor Schore, Krabbendijke, Rilland-Bath, We- meldinge en Kapelle. K a p e 11 e Zaterdag 31 Oct. voor Waarde, Ierseke en Kruiningen. Goes: Maandag 2 Nov. voor Goes, Borsele, Kloetinge, Heinkenszand en 's Heer Arendskerke. Goes: Dinsdag 3 Nov. voor 's Graven polder, Kattendyke, Wolfaartsdijk, Hoede- kenskerke, Baarland, Oudelande, Ellewouts- dijk, 's Heerenhoek, Driewegen, 's Heer Abtskerke, Nisse en Ovezand. In de aanstaande najaarsvergadering van bovengenoemd college, in November te houden, is aan de orde eene mededeeling omtrent het aan Gedep. [Staten gerenvoy- eerde verzoek van het bestuur van het waterschap de luitenpolders van Nisseom splitsing van dat waterschap, en een adres van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, te Amsterdam, om drankgebruik op de werken te verbieden en het loen in gepast geld te doen uitbetalen. Verder komt ter tafel: rapport van Gedep. Staten betreffende het voorstel van eenige leden der Staten tot aanschaffing van een nieuwe|Jboot ten behoeve van den Provincialen stoomboot- dienst op de Wester-Schelde nader voorstel van id. tot bepaling van den afstand der afpaling eener eendenkooi in de gemeente Ellemeet nader rapport van id. naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der af deeling Axel der jNederlandsche Vereeni ging tot bescherming van dieren, betref fende het gebruik van» (honden als trek dieren, met een ontwerp-reglement ter nader voorstel van id. tot inwilliging van het verzoek der afdeeling Zeeland van \Het Nederlandsche Paardenstamboek om verplichte hengstenkeuring voorstellen van id. tot afwijzing van het verzoek van W. Moelker c. s. om subsidie voor (een wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk v. v. tot het intrekken van het in de zomer vergadering genomen en tot het nemen van een nieuw besluit betreffende de hef fing van opcenten op de grond- en per- soneele belasting ten behoeve der pro vincie en tot wijziging der begrooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven over 1897. Aan het rapport betreffende het voorstel tot aanschaffing van eene nieuwe boot ten behoeve van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde is het vol gende ontleend Met betrekking tot de hoofdgrief, dat de aansluiting aan de spoor- en tramwe gen op de beide oevers der Schelde zeer veel te wensohen overlaat, zeggen Ged. Staten dat de bewering dat de aansluiting, tengevolge van onvoldoend materieel, soms gedurende weken, dag aan dag wordt ge mist, sterk overdreven is. Uit de rap porten der gezagvoerders blijkt, dat dit slechts bij uitzondering het geval is. Even min is bewezen, dat het missen der aan sluiting in die enkele gevallen, het gevolg was van den onvoldoenden staat van het materieel. In het vorige noch in [dit jaar vernamen Gedeputeerde Staten klachten omtrent de uitoefening van den dienst, tenzij bij uitzondering. Het missen van aansluiting komt bij den Provincialen stoombootdienst jniet meer voor dan bij andere vervoermiddelen. Eveneens is het eene dwaling, dat het gemis van aanslui ting meer zoude voorkomen op het traject Breskens—Vlissingen dan ,op het traject TerneuzenVlissingen. Intusschen blijkt uit den gestelden eisch, dat vele leden voor alles den dienst zoo danig ingericht zouden willen zien, dat hij een geregelde aansluiting vormt met de spoorwegen wederzijds de Schelde. Het komt Ged. Staten voor, dat het niet bil lijk is dergelijken eisch aan denProvinci alen dienst te stellen. Die dienst moet in de eerste plaats voorzien in ;eene goede gemeenschap tusschen de verschillende oevers en kan dan in de tweede plaats zooveel mogelijk benuttigd worden, om ook het verkeer over de spoorwegen te vergemakkelijken, wederkeerig in het belang der reizigers èn in het belang van den dienst. Maar de gestelde orde mag in geen geval omgekeerd worden. Ware dat wel het geval, dan zou er alle aan leiding bestaan, om den spoorwegbe- sturen snbsilie voor dezen dienst te vragen, als voor een deel zeer zeker in hun be lang. Zou er aan den eisch van eene gere gelde aansluiting aan de spoorwegen vol daan kunnen worden Gedep. Staten mee- nen hierop ontkennend te moeten antwoor den, tenzij dan ten koste van aanzienlijke offers, aan de provincie op te leggen ten voordeele van de spoorwegreizigers. Zoo lang de besturen der spoorwegen hun dienst alleen of in hoofdzaak regelen naar de aansluitende buitenlandsche spoorwegen zonder te trachten hunne dieustregeling in onderling verband te brengen, zoolang zal door den Provincialen stoombootdienst in die leemte niet volledig voorzien kun nen worden. De reizigers zullen zich, ten gevolge van dien toestand, eenig ongemak en tijdverlies moeten getroosten. Op ver schillende spoorwogtrajecten ondervindt men datzelfde euvel. Buitendien bedriegt men zich, wanneer men meent, dat door de aanschaffing van een derde boot de dienst in alle opzichten volmaakt zoude kunnen worden ingericht, zoodat nimmer eene aansluiting zoude worden gemist. Daar toe is ésn derde nieuwe boot die in snel heid de Walcheren en de Zeeiitcsch-Vlaan- deren even aart, niet voldoende, maar zoude men twee nieuwe booten dienen aan te schaffen, welke in snelheid die beide schepen overtreffen. Voldoen de Walcheren en de Zeeuwsch Vlaanderen wat snelheid betreft, ruimschoots voor den dienst BreskensVlissingen, voor den dienst VlissingenTerneuzen wordt groo- tere snelheid vereischt, zoo men althans eene geregelde aansluiting via Terneuzen Vlissingen onder alle omstandigheden wil waarborgen. De Provinciale dienst tracht, zonder on evenredige schade, het bereikbare te be reiken, en Ged. Staten meenen, dat aan de redelijke eischen vrij wel voldaan wordt. Verder meenen Ged. Staten, dat de be wering dat de beide nieuwe booten, de Walcheren en de Zeeuwsch-Vlaanderen, te veel dienst doen en daardoor aan grooter reparatiën onderhevig zijn, door niets is bewezen. Uit dien hoofde kan de aanschaffing van een nieuwe boot geen financieel voor deel voor de provincie opleveren. Dat overigens de dienst door aanschaf fing van eene nieuwe boot gemakkelijker en met minder kans op storing kan uitge oefend worden dan zonder nieuwen snel vaarder, spreekt vanzelf. Had men vrije beschikking over onbeperkte middelen, dan zou men den dienst naar welgevallen op de meest volkomen en meest comfortabele wijze kunnen inrichten. Nu dit echter het geval niet is, nu de kosten der voorge stelde uitbreiding ten laste van de belas tingplichtigen der geheele provincie zullen komen, blijft matiging der wenschen plicht. Op grond van het vorenstaande komen Ged. staten tot de slotsom, dat op dit oogenblik althans geene onvermijdelijke noodzakelijkheid bestaat tot onverwijlde aanschaffing van eene Rieuwe snelvarende boot en vinden zij met het oog op de te brengen offers in gemoede geene vrijheid, om te adviseeren tot aanneming van het voorstel der zeven leden. Ged. staten gaan hierbij uit van de veronderstelling waarin de directeur van den stoombootdienst deelt dat de Walcheren en de Zeeuwsch- laanderen, in 1887 en 1891 nieuw gebouwd en met redelijken prijs betaald, na de dezer dagen ondergane reperatiën, in staat zullen blij ken de diensten te bewijzen, welke van zulke nieuwe booten redelijkerwijze ver wacht mogen worden. Mocht dat het geval niet zijn, mochten schepen of machines blijken aau chronische gebreken te lijden, welke door steeds te- rugkeerende, belangrijke herstellingen hst gewoon gebruik der schepen belemmeren of mochten zich onvoorziene rampen voor doen, dan, maar ook dan eerst, zou de aanschaffing van een nieuwe boot noodza kelijk worden. De provinciale vergadering kan daartoe ten allen tijde overgaanhierop wordt door de verwerping van het aan hangige voorstel niet geprejudicieerd, maar alleen uitgemaakt, dat de aanschaffing thans ontijdig is. Met betrekking tot de afpaling eener eendenkooi in de gemeente Ellemeet doen Ged. Staten een nader voorstel, strekkende te besluiten de afpaling, bedoeld by art. 32 litt. b der wet tot regeling der jacht en visscherij voor den eendenkooi, welke Kornelis Smit Janszoon te Krimpen afd Lek in de ge meente Eilemeet wenscht op te richten, te bepalen op 135 M., gemeten uit het midden der eendenkooi, zullende rondom die kooi minstens 8 palen welke 2 M. boven den grond of het water (zomerpeil) uitsteken, moeten worden geplaatst. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Rotterdam (vacature v. Veen) ds. C. J. v. Raassen te Msppel, dr. J. H. Gunning J.Hzn. te Utrecht en ds. G. van Herwaarden te Leiden (vacature Laan) ds. A. de Haan te Zwolle, ds. A. B. ter Haar liomeny te Middelburg en ds. J. Schrijver te Schiedam. Beroepen te Aardenburg ds. J. A. Schultz te Geertruidenberg te Hall (toez.) ds. 1'. de Haas te Hoek. Bedankt voor Kolijnsplaat door ds. G. v. d. Giesen te Leusden. Beroepen te Amsterdam ds. C. J. Lam- merink te Scheveningen te Heerlen Luttenberg te Nieuwenaamte Wor- kum van Oostrum Soede te Longerkouw en Schettenste Arkel Visser cand. te Nijmegen. Aangenomen naar Bovencarspel door Brinkerink te Neede. Bedankt voor Vriescheloo door an der Weide te Workum voor Burum door Heinecken te Hykersmilde voor Nije- haske door Magendans te Oosterzee. Met leedwezen vernemen wy het overly den van den heer ds. Iz. Montagne Az. te Vlissingen een langdurig lijden maakte een einde aan zijn werkzaam leven hij bereikte den leeftijd van 58 jaren en mocht 32 jaren lang den Heere in het evangelie dienen, waarvan 15 jaar te Vlissingen. Ds. Montagne was een van de weinige hervormde predikanten die zijne liefde voor Christelijk onderwijs nimmer heeft ver loochend. Toen anderen uit de Unie „Een school met den bijbel" uittraden, bleef hij als voorzitter van het locaal comité was hij menigmaal een scherpzinnig hartelijk woordvoerder in de vergaderingen der Unie. Hy was jaren lang tevens voorzit ter van den districtsraad en heeft ook in deze betrekkingaan de christelijke scholen in onze provincie goede diensten bewezen. De vereeniging Christelijk Nationaal School onderwijs behield tot den einde, wel niet geheel maar toch een groot deel van zijne sympathie. Als lid der commissie van advies, later voorzitter van het bestuur van het zie kenfonds van Patrimonium voorzitter van de afd. der Ned. Zondagsschoolvereeniging was hij ook in den engeren kring zijner omgeving ten zagen. In de kerkelijke quaestie maakte hij wel eens den indruk dat zijn hart ruimer was dan zijn blik? Thans is ook hij boven alle woelin gen en misverstanden die hier zoo menig maal de ziel beroeren, verheven. Wy misgunnen hem die ruste niet; en eeren zijne nagedachtenis als van een man die schoone gaven van den Heere ontvangen had niet alleen, maar deze ook heeft weter. te gebruiken tot Zyne eer en tot heil van zyn naaste. Ds. Montagne was candidaat bij het kerkbestuur van Noord-Brabant in 1863. Predikant teKattendijke 28 Februari 1864 Ter Aar 1866 's Gravenland 1870 Wouds end 1875 Monnikendam 1878 Vlissingen 8 Mei 1883. Zierikzee. De 'kerkeraad benoemde tot diaken in de plaats van^ den heer L. Bogstra, den heer F. J. de Vos Cz. Kapelle. Nu de verbouwing der Herv. Kerk alhier is volbracht, is bepaald dat zy op aanstaanden Zondag 25 Oct. des voormiddags weder zal worden in gebruik genoiren. Ook des namiddags zal er wor den gepredikt. In een volgend nommer hopen [wij een verslag dier verbouwing te geven. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort A ds. J. H. Donner te Nieuwdorp en ds. A. Doorn te Axel. Beroepen te Anna Jacoba Polder ds. H. Buurman te Meliskerke te Tzummarum ds. A. Nahnis te Midslani op Terschelling te Gaastmeer ds. H. M. Dethmers te Paesens; te Zaandam B ds. D. Ringnalda te Oudshoorn. Bedankt voor Rhoon door ds. J. van Henten te Baambruggevoor 's Gra vendeel door ds. C. J. Kapteijn te Andel. Doopsgez. Gemeente. Beroepen te Uithuizen, Honigh prop. te Purmerend te Mensingawier en te Den Hom Reinders prop. te Noordbroek te Graft, Vis prop. Aangenomen naar Monnikendam door ten Cate te Noordhorn. Bedankt voor Hollum en voor Hol werd en Blij a door Reinders, prop. te Noord- broek voor Noordeind van Graft door Henig'h prop. te Purmerend. TJnie-Collecten. Biezelinge met Kapelle en Eversdyk (Geref. kerk) f 29.68Vs op. De gemeenteraad van St. Annaland heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. J. C. Hij mering kis onderwijzeres aan de o. 1. s. aldaar tegen 15 Dec. a. s., wegens benoeming naar Everdingen. Vanwege de Vrije Universiteit heeft in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam gisteren de overdracht van het rectoraat door prof. Woltjer aan prof. Geesink plaats gehad, en wel met een red3 van eerstge noemde over Reëel en Ideëel. Daarop volgden de annalen, waarin de veranderingen sn de colleges van directeu ren, curatoren en hoogleeraren werden medegedeeld. Daarbij werd herinnerd aan het „vergaan" van Pref. A. F. de Savornin Lohman en het eervol ontslag aan pref. W. H. de Savornin Lohman en vermeld dat de heeren W. Hovy en mr. A. W, v. Beek Calkoen hun ambt van directeur en curator neerlegden. Het getal der studenten bedraagt 110er werden 19 in geschreven, onder welke 2 die hunne studie elders reeds hadden voltooid. Examen deden 1 doctoraal litt.; 5 cand. en 4 prop. voor de theologie, 1 voor de Rechtenin de juridische faculteit 1 doctoraal, 3 can- didaats in de tbeol. 1 doctoraal, 3 caudi- daats. De plechtigheid werd voorafgegaan door een ure des |gebeds waarbij optraden ds. Femhout naar 1 Cor. 16 9 en ds. Sillevis Sinitt naar 1 Cor. 1 21, 25. Coes. De uitslag van den tweeden wedstrijd 1896 aan de Ambachtsschool al hier is als volgt Uitslag timmeren 3e kl. J. Dominions. 2e. kl. N. Dominicus prys, D. Visser premie, lste kl. C. S. Hoogesteger prys, Heynsdyk premie, Smeden3e kl. G. C. v. Blitterswyk- 2e. kl. A. M. v. d. Weert, prys; I. J. v. d. Kuip, premie. Ie kl. Maartense. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zyn voroordeeld wegens: mishandeling'. P. H., 19 j., arbeider, Axel, en E. B. M., 36 j., landbouwer, Boschkapelle, beiden tot 14 d. gev. straf, en A. d'H., 30 j., polderwerker, en J. d. S., 27 j., varensgezel, beiden Boschkapelle, beiden tot f 8 b. s. 8 d. h. diefstalJ. d. V., 23 j., schippersknecht, zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 1 m. en G. d. S., 15 j., boerenknecht, Colynsplaat tot 14 d. gev. straf beleediging van een ambtenaarJ. C. v. D., 21 j., stroodekker, Boschkapelle, tot f 8 b. s. 8 d. h., en verduistering-. G. J., 16 jzonder be roep, en J. M., 40 j., wed. J.- v. B., leurster, beiden Arnemuiden, ieder tot f3 b. s. 3 d. h. VrijgesprokenM. v. B., 18 j., en J v. B., 19 j., leursters, Arnemuiden, be klaagd van verduistering. Coes. Donderdagavond vergaderde de Kiesvereening „Voor Nederland en Oranje" ter bespreking van de Kieswet en wat er mede verband houdt. De voorzitter de heer Donner opende de vergadering met gebed en wees op de nieuwe electorale periode welke wij zyn ingetreden en waar door het bestuur het had noodig geacht voornamelijk met 't oog op de nieuwe kiezers eenige openbare vergaderingen in dezen winter te organiseeren, teneinde toe lichting te kunnen geven op menig vraag stuk dat aan de orde van den dag is. Het bestuur meende te moeten beginnen met een uiteenzetting van wat de nieuwe kieswet wil. Omtrent deze kieswet werd hierop door een ander bestuurslid een en ander uit gelegd, waarop eene breede bespreking volgde naar aanleiding van enkele nieuwig heden door de nieuwe wet in 't leven geroepen. Het was een zeer leerzame avond. Een veertigtal hoorders vulden het lokaal, terwijl de heer Doaner de ver gadering besloot met een hartelijke op roeping om met behoud van de beginselen, op nadere aaneensluiting bedacht te zyn, tegenover hen die ons in wat heilig is, met eendrachtig samenwerken tegenstaan, en om van deze eenheid, zoo 't maar immer kan, ook by de stembus blijk te geven. (Dit bericht is abusievelijk blijven liggen. Red.) Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg van heden is de heer Mr. A. A. d. Veer Gz. te Middelburg, als advocaat en procureur bij die Rechtbank beëedigd. De antir. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Middelburg hield Dinsdag avond in de bekeade zaal Bogardstraat eene vergadering, ook, zooals het convocatie biljet vermeldde, toegankelijk voor alle tegenwoordige en toekomstige kiezers, die ofschoon geen lid zij nde volkomen instemmea met de beginselen der antirev. party. Het ongunstig weder in aanmerking ge nomen, was de vergadering flink bezocht. Tegenwoordig waren o. a. bet nieuw ge kozen lid der Eerste Kamer voor Zeeland Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wyck, de heer P. J. Siegers, lid vau Gedep. Staten, eenige leden der Prov. Staten benevens een aantal belangstellenden van omliggende gemeenten. De vergadering werd met gebed en een inleidend woord door den Voorzitter, den heer A. Littooij, geopend, die in zijne toe spraak de nieuwe periode beschreef, die we op het gebied van bet kiesrecht zyn in getreden. De liberalen hebben reeds hun vlug ontplooid, waarop de leuze staat „Anti-clericaal, nationaal en sociaal." Laten wij, antirevolutionairen, die vóór alles de eere onzes Gods op het oog hebben, wie dan ook de regeeringspersonen zyn, daar tegenover met ons vaandel optrekken onder de aloude maar nimmer verouderde leus: „Met God voor Vaderland en KoniEg." Na deze boeiende toespraak werd het woord gegeven aan den heer C. J. Huvera die op heldere en bevattelijke wijze het nieuwe kiesrecht beschreef en nauwkeurig uiteenzette wie onder de nieuwe wot kie zer zijn. Het woord werd Jhr. Mr. van Asch woord van hartelijk zitter, door dezen aa voorgesteld. De he die volgaarne aan ds vergadering bij te i geven, rekende het en eere, na terugke reeds weder dadelijl actie te mogen deeln diging door de Sta Eerste Kamer lag ri in velerlei opzicht, dat na jarenlange w Zeeland was „om" g telyk en ernstig wo< de organisatie der a te bevorderen en do Zeeland, eindigde de Wyck zyn toespraak verend applaus gevo Na bespreking var delijke zaken en ged de beste wijze van oi betreft de bewerking werd deze goed gesla het bestuurslid, den dankzegging gesloten ding der nieuwe kie kiezer» voor de T\ Provinciale Staten h: ongeveer 3000. Tha de 1400. Aan den gemeen burg is een adres g 250 handteekeningen, wordt uitgesproken o den raad inzake he geneesheer dr. J. L. J Door ingelander polder onder Axel is deeltelijk begrinden in dien polder tot ee van ongeveer 1500 M De sociëteit Eend mesnte zal Donderdag haar 100-jarig bestaan viert». Een door 181 Nieuw- en St. Joosla met bezwaren tegen d verandering, ia aan C van Zeeland en aan verzonden. Nog werd besloten, zoi verbetering aan te breng der openbare school do afvoerbuizen. Nisse. Maandag vergi van het waterschap Nis spreken het voorstel v Staten om nl. de buiter waterschap Nisse te spl: lijk te voegen aan ande de uitslag daarvan was om te adviseeren aan G stand te laten zooals ze De jaarwedden der bei sen mej. M. W. P. Bak] ■werden met f25 verhoog Ten slotte werd een sup den hoofdelijken omslag bedrag van f5.21. Twee mannen en ei Zondag aan de rijks1 Teenhuizen door middel bak die steeds gebruikt tervangst, over het breed eene naar de andere wij toen midden in de wijk, eenige beweging maakte, en zij te water raakten. een vader en zyn zoon derde wist zich aan het oi balkje vast te klampen, i den toestand men hem we weduwe, moeder van vijl treurt haar man en haar i Vrijwillige schutters In tegenstelling met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2