NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Hoi 10. 1896. Donfatag 22 ©cfoöec. ©ffife faatpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een nieuwe Werkliedenver- eeniging en nog wat. Buitenlands cli Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p;1 r f 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Hollander't bericht uit ons blad overnemend omtrent de voorgenomen op richting eener afdeeling van den „Chr. Rat. Werkliedenverbond uitgaande van de Red. Herv. Kerk", geeft op hare eigen aardige wijze uiting aan haar smartgevoel, en zegt: „Deze mededeeling is, dunkt ons, geen eere voor Goes. Voor jaren werd daar een afdeeling van Patrimonium op gericht. Ze schijnt te zijn opgedoekt. Hoe dit mogelijk was? Waardoor anders dan door lauwheid der enzen! „Toen kwamen de mannen van den Chr. Volkshond een afdeeling oprichten. En nu komt een kerkelijke factie, het Syno daal kerkisme van mannen als Dr. de Visser, zich in Goes nestelen door daar een afd. van den Chr. werkmansbond in het leven te roepen, 't Is te betreuren dat op die manier het dege Calvinisme in Goes allengs plaats moet ruimen voor de henepen en enghartige taktiek der mannen van „de Vaderlandsche Kerk". Wij willen de Hollanderdie van ons een „blijk van eenig onraad te bespeuren" verwaoht, gaarne zeggen wat wij over de zaak in quaestie denken. Vooraf merkem wij op dat niemand meer dan wij 't betreurt, wanneer, hetzij van hervormd, hetzij van gereformeerd kerke lijke zijde scheiding gemaakt wordt tusschen hen die feitelijk bijeen behooren. Wij hebben dan ook steeds, op het voet spoor van den nog te weinig onder ons be kenden en begrepen Oroen van Prinsterer en van onzen geliefden, niet het minst op dezen zijn geboortedag door ons betreurden Keuchenius, om van de levenden niet te spreken gewaarschuwd om bij de be hartiging der nationale, sociale, politieke volksbelangen alle kerkelijk geschil het zwijgen op te leggen. Over't algemeen hadden wij omtrent de opvolging van ons advies weinig reden tot klagen. Van lieverlee eohter hebben vele Her vormde brseders zioh aan de samenwerking onttrokken. Althans te Middelburg verrees een af deeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, uitgaande van de Ned. Herv. kerk en een afdeeling van Volksonderwijs. Men deed dit, dewijl men vreesde dat onze ohristelijke scholen door den School raad en onze christen-werklieden door Pa trimonium op verdacht terrein zouden ge voerd worden. Wig hebben herhaaldelijk aangetoond dat deze broeders dwaalden. Maar ga nn van vrees verslagen [menschen eens overtuigen! Patrimoniumzoo heet het thans, wil ons brengen op 't terrein der politieken de Christelijke Scholenden een zitten zij te veel aan den Schoolraad vast, den ander zijn zij te gereformeerd, den derde voeden zij te weinig op voor de hervormde kerken zooal meer. De Unie heel partijdig voor de doleantie; Christelijk Nationaal is ook al van den goeden weg af. Wij hebben gemeend, waar het pas gaf de dwaling in deze beweringen aan te toonen. Doch wij leven nu eenmaal in een tijd dat het vertrouwen al meer wijkt uit het midden der broederen. Al leen maar en dit verliest de Hollander die in Holland woont, bij hare beoordeeling van Zeeuwsche toestanden wel eens uit iet oog dit wantrouwen is niet van zoo kwaden aard als het bijvoorbeeld in Den Haag is openbaar geworden. Hier kunnen de gereformeerde broeders, rekening houdend met, de strooming die uit de ned. hervormde kerk op school- en arbeidsgebied merkbaar werd, het, ja Wel mat spijt doch ook zonder bitterheid aanzien dat de dingen alzoo loopen mits maar het Koninkrijk Gods wordt gebouwd. Die uit Patrimonium uitgaan, komen niet bij Heldt of Domela Nieuwenhuis, maar bij dr. de Visser terechten die zich onttrekken aan de Unie, g veren toeh met grooten ijver om hunne kinderen uit de Staatsschool te weren; zij zijn niet van het Christelijke in het niet-Christelijke vervallen. Bovendien hebben deze mannen evengoed recht om de ned. herv. kerkof gelijk de Hollander het noemt, „het Synodaal Kerkisme" aan het hoofd der protestant- sche beweging te stellen, als wij om met terdaad het dr. Kuyper na te zeggen dat het Calvinisme zulks moet doen. Van daar ook al ons gveren voor de vrije kerk, de vrije school, Veldwijk, Pa trimonium, Vrije Universiteit, Vrij Gym nasiaal Onderwijs en nog zooveel meer uit de beginselen van het Calvinisme voort komende. Hiertoe doet de kerkelijke indeeling niets af. De vraag is maaraanvaardt gij met ons dezen strnd positief en beslist, en wenscht gij de geheele natie voor deze be ginselen te winnen Dit heeft ons ook in de politiek her haaldelijk doen aandringen op bijeen blij ven wat prineipiëel bijeen behoort, en doen waarschuwen tegen voorbarig uiteengaan. En nu hebben wij door deze tactiek de Christenen van welke „kerk" ook bij de stembus steeds vrijwel kunnen bijeen hou den. Niet het minst in Goes; daar hebben inderdaad de mannen der „vaderlandsche kerk" het „dege calvinisme" bij de stom bus getrouw geholpen, waardoor afgeschei denen als Den Boer en de Jonge, en do- leerenden ale Lohman en Keuchenius evenzeer konden gekozen worden, als hervormden. En in Middelburg. Och, men leze de jammerklachten van het anticlericaal nieuw- liberaal hoofdorgaan maar om te weten hoe het daar gaat. Het Calvinisme aan het hoofd der protestantache beweging Hervormden, zoo roept deze de passie preekende vos uit, uw richting, gij moet er aan het moet alles Calvinist worden. En toch, zoo wee klaagt hij aan 't eind zijner boetpredikatie, gaat gij met elke verkiezing weer maar stil mee met „die" Calvinisten Of wij op den duur deze vrienden in de gelederen zullen behouden, is geen zaak voor openbare bespreking vatbaar en bovendien zij raakt ons nietimmers ook daarin zijn zij vrij. Wij behoeven niet gelijk kooplieden de gunst te verzoeken; wij hebben slechts voor de beginselen op te komeR en op de verplichtingen te wijzen. Gelooven doen wij 't overigens niet. Ook van onze partg zullen, evenals van elke andere, elementen losweeken, maar dan zal dit niet zijn uit een beweegreden van kerk. Immers wij zullen blijven hebben, watwij nog bemerken onder ons: hervormden die langs de Calvinistische lijn mede op trekken en gereformeerden die een gereserveerde houding zullen aannemen. Onze conclusie luidt derhalvetrachten bjjeen te hondendoch wat uiteengaat, mits de zaak des Heeren geen schade lij de, met welwillendheid bejegenen. En dit is ook ons standpunt in de ar- Den leden van Patrimonium roepen wij toeblijft een, er is geen reden tot uit eengaan. In plaatsen waar geen afdeeling van Patrimonium is, richt er daar eene op en tracht haar, langzaam maar zeker, uit te breiden. Doch waar de animo voor deze beweging ontbreekt, gelijk te Goes, daar nemen wij geen vijandige houding aan jegens hen die zulk een afdeeling wenschen te stichten op „Synodaal ker- kelijken" grondslag. En te Goes bestaat die animo inder daad onder de gereformeerden, of wilt ge, ruimer genomen, onder de Calvinis ten niet. Yan 60 leien in 1884 daalde de afd. Patrimonium daar snellijk tot ruim 20, waartoe de quaestie Kater—Wolbers, eene rechtsquaestie waarbij ie red. van de Hollander in een andere qualiteit aan de zijde van Wolbers stond, zeer veel heeft bijgedragen. Wij zullen die oude zaak niet ophalen. Maar om nog één staaltje te geven vari> de traagheid der Goesche afdeeling, melden wij slechts dat na het Sociaal Congres een poging is ge waagd door den voorzitter en ons om haar wat nieuw leven in te blazer.. Adverten- tiën en strooibiljetten, met aanbevelingen in ons blad, kondigden aan dat er verslag zou gedaan worden over het Sociaal Con gres in eene voor ieder toegankelijke vergadering. Plazier en Buijse hebben toen verslag gedaan voor een vergadering van zeven menschen, onder welke hoogstens twee gereformeerden, en een dezer was geen lid, het was de heer M. de Jonge Jz. die met zijne vrienden Donner, Wirtz en andere krachtige medewerkers niet in staat was Patrimonium in het leven te houden. Is 't wonder dat wij nu eens willen afzien wat de Hervormde broeders zullen vermogen? Wij waren niet van plan ons over hun plan uit te spreken, teneinde niet den schijn te hebben, in geval van mislukking, dat wij daaraan schuld zouden hebben. Wij willen echter, zijdelings door de Hollander daartoe gedrongen, wel zeggen dat wij er heel weinig verwachting van hebben. Wat in Middelburg en Yliseingen vooral te Vlissingen zeer goed kan, ge lukt daarom niet te Goesdewijl hier de actie ontbreekt, die reactie ten gevolge heeft. Wij bedoelen de actie der socialistische werklieden die, op Walcheren vrij krachtig, zich te Goes nog doen gelden moet. Het is echter verstandig gezien dat men de werklieden onder ééne vaan zij 't ook hier die der Ned. Herv. kerk reeds nu, bg voorbaat, tracht te vereenigen, tegen dat de stroom der revolutie ook over deze streken losbreekt. Dat leden der gereformeerde kerk zich er bij zullen aansluiten, gelooven wij niet. Er zgn er trouwens heel weinig die het contingent voor Patrimonium zouden ge leverd hebben. De Goesche werklieden zijn meestallen „niet-gereformeerden". Doch zoo er eene gemotiveerde weigering komt om tot de „hervormde" vereeniging toe te treden, dan dienen de weigerachtigen zich tot een afdeeling van Patrimonium te vereenigen, en gaarne willen wg daartoe medewerken. Want het sehoone ideaal geven wij niet prgs om onder het oude vaandel van Pa trimonium allen te scharen die van wat kerk ook, den socialen strgd voor allen en tegen den gemeenschappelijken vijand wenschen te strijden. Alleen merken wg de Hollander op dat hare fijne aanklacht van benepen en eng hartige taktiek der mannen van „de Vader landsche kerk" tegen een „opgedoekte" afdeeling door ons niet wordt gesteund onder meer dewijl wij, van nabg met de Goesche toestanden beter dan met de Haagsche op de hoogte, haar aanklacht op de rechte waarde wenschen te schatten. Ook wat de Hollander in dit verband over den Chr. Volkshond schrgft, toont dat ook deze zaak geheel buiten haar ge zichtsveld ligt. Overigens heeft een tienjarige ervaring ons geleerd,dat men met groote woorden eene scheure wel grooter maken kan en met wat opschelden gelijkt, ook al is 't het niet, verwgdert men de scheidenden zoo ver van zich dat zg ook eene heusche prin- cipiëele uiteenzetting niet meer hooren. De 21 October is de sterfdag van Hen drik Tollens, den dichter, die mede wegens zijn huwelijk met eene Walohersche dame, onder ons niet vergeten wordt. Hij werd den 24 September 1780 te Rotterdam geborenen huwde den 27 Juli 1800 te Oost-Souburg met Gerbranda Catharina Rivier. Uit dit huwelijk werden hun 7 zonen en 4 dochters geboren. Zijn echtgenoote over leed den 1 Januari 1838. Hij zelf den 21 October 1856 te Rijswijk. Armenië. Ds. Schneller, de directeur van het Syrisch Weeshuis te Jeruzalem, begaan met het lot der Armenische Chris tenen, heeft besloten 25 30 Armenische weezen in zijn weeshuis op te nemen. Hierbg rekent hg op medewerking der in Armenië arbeidende Amerikaansche zen delingen en de hulp in geld van Christe lijke vrienden, want reeds de 30 dagen durende reis vordert groote uitgaven. De opvoeding dezer weezen zal hoofdzakelijk toevertrouwd worden aan het personeel van het weeshuis, waaronder twee Arme nische evangelisten, die den moorden ont kwamen, en als tolken en helpers goede diensten kunnen bewijzen. Wie Ds. Schnel ler steunen wil, zende zgn bijdragen aan den heer W. van Oosterwgk Bruyn te Zeist. Om en Om. In verscheidene bladen leest men, zegt een Amerikaansch blad, dat er tegenwoor dig whiskey (jenever) gemaakt wordt uit oude vodden. Dit is niet zoo'n groot wonder. Een ieder weet dat bijna al de oude vodden, thans in dit land gemaakt worden van whiskey en derhalve is er geen reden, waarom de verandering niet even goed op de eene als op de andere wijze zon werken van whiskey vodden en van vodden whiskey. Jongelingsbode. Het Drievoudig Verbond, Duitschland, Oostenrgk, Italië davert op zijn grond vesten, sedert eene machtige volksbeweging in laatstgenoemd land, roept om uittreding uit een bond die over Italië nog niets dan onheilen bracht. Meenende dat er een verhond bestaat tus schen Rusland enFrankrgk welke meening althans officiëel door den Keizer van Rus land niet wordt gedeeld, blijkens diens ge sprokene of liever verzwegene aan den feestdisch te Pargs willen sommige Italiaansche persorganen nauwere aanslui ting aan het Fransch-Russische verhond, terwijl anderen roepen om een verdrag met Engeland. Of de regeering daarnaar handelen zal dat zal te bezien staan. Immers de triple alliantie moge Italië geen voerdeelen heb ben opgeleverd, dit zal toch stellig minder aan de alliantie dan wel aan Italië zelf gelegen hebben, welk land aL sedert veie jaren boven zgn stand leeft, en om dien onnatuurlgk hoogen stand op te houden, er een militaire macht op na houdt, die millioenen verslindt. Het schijrt dan ook te voorzien dat, wanneer Italië hare huishouding niet zui niger inrichten gaat, een bondgenootschap met Frankrijk haar al even onprofijtelijk zal zgn, als een nauwere aansluiting aan Engeland. Al het profijtelgke schijnt dan ook alleen door Engeland te zullen ervaren worden. Immers big kens de noodige stappen, welke reeds worden verricht, zal Italië Kassala aan Engeland afstaan en het recht om troe pen door Erythrea te mogen leiden. Slaagt Engeland er nu in om ook Rusland en Frankrijk op zijde te krijgen, dan verliest het in Azië een gereserveerden buurman en wint er in eigen bunrt een machtigen vriend bg, wat altijd goed is tegenover de vriendelgke dreigingen van den Duit- schen Keizer en de geheime plannen van den Oostenrgkschen Vorst in het Balkan- gebied. g^Toch zal op den duur eene staatkunde van bondgenootschap tusschen Engeland en Rusland die big kens de operatiën in Azië, elkander luchten noch zien kunnen, Engeland geen voordeel opleveren. Ge zwegen nog van de volstrekte onmogelgk- heid om in Afrika eenige winste te doen zonder een deel dier winste te zullen moeten kwijteeren aan zgn bondgenoot van over het Kanaal, Wat Duitschland in het schild voert tegenover Engeland, laat zich niet zoo spoedig zeggen. De Duitsche regeering geeft zich niet zoo spoedig bloot. Maar wel toont zg metterdaad dat zg van plan is John Buil den voet dwars te zetten overal waar hg op onrechtvaardige wijze zijn bezit te vermeerderen wenscht. In Zuid-Afrika is dit duidelgk gebleken. Argwaan en naijver voegden zich daar bij en zoo schijnt Engeland op blijvende controle te kunnen rekenendit geeft natuurlijk iets gespannens aan de weder zij Ische verhoudingen, en zoo komt het allicht tot afkeer en vgandschap. Oostenrgk en Hongarije zgn het nog niet eens over de gemeenschappelijke uit gaven voor het bestuur des lands. Gelgk men weet staan heidelanden wel onder denzelfden vorst, doch hebben, anders dan in de gemeenschappelijke bijdrage, geen band. Hongarije is een zelfstandig koninkrijk, en Keizer Frans Jozef regeert er over als koning. Nu droeg tot hiertoe Oostenrgk 70 en Hongarge 30 procent in die ui.ga ven bg. Die bijdrage wilde de Oostenrijksche re geering voor Hongarije verhoogen doch de Rgksdag bedankte daarvoor. En met recht, want dit boteekent voor Hongarge eene meerdere uitgaaf vau 5 miljoen die door eene toegezegde betere belastingre geling niet wordt gedekt. Een uit Turkschen staatsdienst ontslagen Duitscher heeft zijn oordeel uitgesproken over Turkije in verband met de Armeni sche beweging. Hij is overtuigd dat de moorden op des Sultans last volvoerd zgn; de Sultan toch lijdt aan vervolgingswaan zin en die als ambtenaar door de wereld wil komen moet hem hierin helpen door 't aanbrengen en aanklagen van de verdach ten, die den sultan willen vermoorden. Maar nu men niet altgd aanslagplegers op den Sultan vinden kan, zoekt men aanslagplegers op diens ambtenarenen wie kunnen daarvoor beter dienen dan de Christenhonden Zoo kreeg men de Armenische Christen vervolgingen. Hoe ze aankwamen? Heel eenvoudig. Koerden, opgestookt of niet, stalen herhaaldelgk het vee der vreedzame bevolking, die hieraan paal stelden door de Koerden te verdrijven. Uit vrees voor der Koerden wraak, trok ken de Christenen zich in hunne berg kloven terug, en nu vtnd eeu regeerings- beambte in die streek de kans te scheon om haar te doen voorbijgaan. Hg schreef onverwijld naar Constantinopel dat hij een samenzwering tegen den Sultan had ontdekt en dat de samenzweerders zich in spelonken schuil hielden. Terstond werd den gewapenden bevel gegeten de wapens in te leveren, hetgeen zg deden. Doch nu waren de arme dor pelingen ook weerloos geworden tegenover de Koerden en dit deed hen een lioht verzet plegen, natuurlijk slechts met woorden. Andermaal schrgft de beambte dat de opstandelingen zich reeds tegen des Sultans gezag verzet hebben. Hg plaagt en sart de bevolkingde Sultan, schoon heter wetend, geeft hevel tot strenge strafoefe ningen en de moorden beginnen. Of er nu in Turkge niet naar hervor mingen govraagd wordt Men spreekt wel eens van een Jong Turksche partij. Maar die bestaat niet. Wel zgn er vele ont wikkelde Turken die gezonde, doortastende maatregelen verlangen; want in Turkije heerschen tuchtloosheid en willekeur, zoo dat bgv. zelfs een dienstmeisje met geen zakje rozijen voorbij een staatsgebouw kan gaan, zender dat men haar aanhoudt om den inhoud van het zakje te onderzoeken. Het is juist daarom voor een kenner van de Konstantinopelsche toestanden belache lijk in de buitenlandsche bladen te lezen, dar door kinderen bommen zouden worden aangedragen. De geheele aanslag op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1