NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 9. 1896. Dtnsiiag 20 €)cfo6ec. iffifc iaacgang VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECHTSZAKEN. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 19 Oct. '96. Door den minister van flnanoiën is inge trokken de verplaatsing van den kommies der 2e klasse bij 's rijks belastingen C. J. de Broijne van Heinkenszand naar Aarden- burg en zijn verplaatst met 1 November a. s. de kommiezeu der 3e klasse C. J. de Bruijne voornoemd van Heinkenszand naar IJzendijke en J. P. Manni van Hans weert naar Heinkenszand. Door Gedeputeerde staten van Zeeland is aan den heer A. J. M. G. van den Broeck te St. Nikolaas definitief concessie verleend tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg van het spoorweg station Hulst, door de Gentsche poort, Gentsche straat, Groote markt, Steenstraat, Overdamstraat en Dubbele poort, verder langs den Provincialen weg tot aan den Provincialen steiger te Walsoorden. Benoemd tot kantonrechter te Schie dam mr. H. M. G. Kloppenborg, thans kantonrechter te Ter Neuzen. Vlissingen. Burg. en weth. hebben benoemd tot klerk ter secretarie alhier den heer D. A. Dronkers te Middelburg. Het Bott. Nbl. meldt dat aan een gepensioneerd hoofdofficier in Nederland is beweerd, dat de reden van Toekoe Oe- mar's frontverandering moet worden toe geschreven aan de weigering van generaal Deijkerhoff om hem de hand van zijn dochter te geven. Zou ook hier het cherchez la femme de oplossing van het raadsel zijn Bij Kon. Besluit is toestemming ver leend aan J. Barendregt Azn,, bnrgemees- ter der gemeente Zaamslag, om tot 1 Maart 1897 te Ter-Neuzen te wonen; en aan B. J. B. van Sonsbeeck, burgemeester der gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk, om tot 1 November 1897 te Hulst te wonen. Bij Kon. besluit is met ingang van 20 October 1896, aan jhr. H. F. M. E. Sandberg tot Essenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van administrateur van het Kroon domein, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot administrateur van het Kroondomein, jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, rijksingenieur voor de spoorwegen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den polder Alteklein L. A. Yinktot heemraad van het waterschap Schouwen C. J. van den Bout; tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder, Nieuwe Neuzen, D. Scheele Janszoon; tot gezworen voor den polder Dreisohor H. der Weduwen. Een wetsontwerp is ingediend tot opheffing der belemmeringen bij de uit voering van werken in het openbaar be lang bevolen of ondernomen, uit bepalin gen van verordeningen voortspruitende. Deze voordracht berust op het beginsel, aangenomen door de Staten van Noord- Brabant in 1884, waarbij aan Gedep. Staten de bevoegdheid is verleend om op verzoek van belanghebbenden de noodige vergunning te geven, wanneer het water schap weigert, te strenge voorwaarden stelt of zijne beslissing te lang aanhoudt. De waterschapsbesturen worden vooraf gehoord in zoodanig geval. Deze voordracht wordt tevens toepasse lijk verklaard op verbodsbepalingen van provinciale- of gemeente-, of veenpolder- verordeningen. In het ontwerp wordt tevens aan alle besturen de verplichting opgelegd om, voor zooveel noodig, mede Jte werken tot de uitvoering van werken, in het openbare belang noodzakelijk of wenschelijk, waarbij geen andere voorwaarden zullen mogen worden gesteld dan die in het belang der instelling volstrekt vereischt worden. Ged. Staten treden ook hier als beoordeelend en zoo noodig uitvoerend gezag op. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 18 Oct. 1896, inge trokken zijne beschikking van24 Sept. 1896, waarbij het verveer van herkauwende dieren en varkens is verboden uit een kring in de gemeenten Ylissingen en Oost- Souburg, alsmede in de gemeente Ritthem. De min. v. oorlog heeft bepaald, dat evenals ten vorigen jare van 1 Nov. tot 1 Maart a. s. in alle garnizoenen, waar zich daartoe een voldoend aantal onder officieren vrijwillig opgeeft, door een officier van gezondheid les zal worden gegeven in het aanleggen van verbanden en in het verleenen der eerste medische hulp bij ongevallen. Dit onderricht, dat ook door officieren kan worden bijgewoond, zal 2 maal per maand plaats hebben. Wanneer zich echter in eenig garnizoen minstens 5 officieren daartoe aanmelden, zal voor hen een afzonderlijke cursus wor- deu geopend. Naar wij vernemen zullen bij het wapen der inf. ook brevetten uitgereikt worden voor bedrevenheid in het bajonet- schermen. Tel. De titels onzer Koninqin. Wijlen Koning Willem III, incognito reizende, noemde zich graaf van Buren, waarschijnlijk wijl die titel de eerste Ne- derlandsche was, dien de Nassau's kregen. Willem I nl. verwierf het grafschap Buren in 1551 door zijn huwelijk met Anna van Egmond. De overige titels der Koningin zijn prin ses van Oranje, hertogin van Limburg, gra vin van Catzen-ellebogen, Yianden, Dietz, Spiegelberg, Leerdam en Kuilenburg, mar kiezin van Veere en Vlissingen, barones van Breda, Beilstein, Grave, Kuik, IJsel- stein, Cranendonk, Eindhoven en Liesveld, vrouwe van Bredevoort, Turnhout, Geer- truidenberg, Willemstad, de Klundert, St. Maartensdijk, Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Diest, Grimbergen, Herstal, Arlay, Noeeroy, St.-Vith, Bu.tgen- bach, Dansburg. Warneton en 'tLoo, onaf hankelijke vrouwe van het eiland Ameland en erf burggravin van Antwerpen en Be- sangon. Yan de bij het 3o regiment infan terie nieuw benoemde officieren komen de 2e luits. J. van Dijk en V. F. J. Bou- meester te Ylissingen in garnizoen. De gemeenteraad van Wolfaarts- dijk benoemde Yiijdag jl. tot onderwijzer aan de school te Oud-Sabbinge den heer P. Valkier te Tholen, den eenigen solli citant. Een tweede had zijne stukken terug gevraagd wegens benoeming elders. Op een verzoek van den houder van de telephoon, »m verhooging zijner jaar wedde werd afwijzend beschikt. Nog werd besloten een paar lantaarns te plaatsen op gedeelten van Oostkerke, waar het nog al eens donker kan zijn. Aan de zangvereeniging Ons Genoegen werd toegestaan op Vrij dagavond de school te Oostkerke te gebruiken voor het houden harer repetitiën. M. C. lerseke. Raadsvergadering van Zater dag 17 Oct., des namiddags te 1 uur. Tegenwoordig 9 leden, voorzitter de burgemeester. De voorzitter zegt, dat de Raad met spoed is bijeengeroepen naar aanleiding van een missive van Ged. Staten betref fende het vastgestelde salaris voor het te benoemen hoofd van school 1. Ged. Staten vinden het onbillijk dat deze niet meer krygt dan het hoofd van school 2, vooreerst omdat school 1 meer leerlingen telt dan school 2, en ten tweede omdat de nieuwe titularis minstens één vreemde taal zal moeten onderwijzen. Zij verzoeken daarom den Raad het salaris te verhoogen. B. en W. zijn het geheel met Ged. St. eens en stellen daarom eene verhooging van f 100 voor, dit kan zonder vermeer dering van uitgaven geschieden, want, daar het nieuwe hoofd van school 1 waarschijn lijk bevoegdheid zal hebben tot het geven van Fransch onderwijs, kan in plaats van een onderwijzer met die acte, waarop bij de begrooting gerekend is, een gewoon onderwijzer worden aangesteld. De heer Sinke herinnert er aan, dat de tegenwoordige hoofden op f 850 zijn aan gesteld en later met f 100 verhoogd zijn. Dit kan ook met het nieuwe hoofd geschie den. En als Ged. St. spreken van onbil lijk, dan vindt spreker het niet billijk dat het hoofl van school 2 een waar schijnlijk veel jonger collega naast zich krijgt, die hooger bezoldigd is dan hij. l)e heer Spruit zegt, dat de heer Sinke de vereischte taalacte vergeet. Onderwij zers met taalaotes, bijv. de heeren Van Noppen en de Man krijgen mser dan an dere onderwijzers. De raad zou zich aan in consequentie schuldig maken als zij met het te benoemen hoofd niet eveneens deed. De heer Sinke meent, dat het te benoe men hoofd voor de ééne vereischte taai- acte f 100 zal genieten omdat ook vroeger de hoofden op f 850 zijn aangesteld. Moet hij meer dan één taal onderwijzen dan kan dit later in aanmerking komen. De heer Cupérij is niet ongerust dat het hoofd van school 2 zich door de hoogere bezoldiging van zijn toekomstigen collega verongelijkt zal achten. Hij meent hem daartoe te goed te kennen. Hij wijst op de stremming die ontstaan zal, als de Raad het verzoek van Ged. Staten niet opvolgt. De Voorzitter vindt dat Ged. Staten een prachtig standpunt innemen door meerdere bekwaamheden en studie te willen beloonen en gebruik te willen maken van een aan bod, dat de vraag overtreft. Daarna wordt het voorstel van B. en W. tot verhooging met f 100 met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt, dat er een nieuwe oproeping zal plaats hebben. Daarna slui ting der vergadering. Vrijdag werd voor de rechtbank te Zierikzee behandeld, (gelijk in het kort door ons is gemeld) de zaak van M. K. Mz. oud 52 jaar, ontvanger-griffier enz. te Scherpenisse, beklaagd lo dat hij op ver schillende tijdstippen in 1895 en 1896 te Scherpenisse als ontvanger-griffier van het waterschap Scherpenisse opzettelijk ver scheidene geldsommen, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f4000, die hij in voormelde bediening onder zich had, heeft verduisterd; 2o dat hij als beëedigd ont vanger-griffier van het waterschap Scher penisse het journaal heeft vervalscht; 3o dat hij als bezoldigd gemeenteontvanger te Scherpenisse datzelfde gedaan hoeften 4o dat hij van het laatste vervalschte jour naal opzettelijk heeft gebruik gemaakt. 14 getuigen waren gedagvaard en als gekozen raadsman trad voor beklaagde op de heer mr. A. J. F. Fokker. De beklaagde bleef ter terechtzitting bij zijn vroegere bekentenissen en ophelde ringen; hij hield vol niet te weteu waarom hij verschillende posten, die hij heeft ont vangen, niet heeft opgeschreven, niet op zettelijk te hebben verduisterd, dikwijls ongesteld te zijn geweest en nog veel last te hebben van oogziekte, terwijl alle gelden gemeente-, polder- en armbestuur in éen kas terechtkwamen. De ambtenaar van het O. M. achtte de ten laste gelegde verduistering en valsch- heid in geschriften wettig en overtuigend bewezen en vorderde, zooals in ons vorig nommer in het kort werd medegedeeld, beklaagdes veroordeeling tot 18 maanden gevangenisstraf. De verdediger echter meende dat bekl. onwillens en onwetens handelde, envroeg op dit punt ontslagvan rechtsvervolging. Yoorts wees hij op den liohamelijken toestand van bekl. waarom hij op een lichtere straf aandrong. Uitspraak 30 Oct. a. Coos. Het bekende en beminde „Koor" der Ned. Herv. gemeente, dat reeds zoovele schoone uitvoeringen gaf en daarmede een totaal van f 250 voor de armen verdiende, verkeert thans in zoodanigen geldelijken nood dat het ditmaal eens eene uitvoering wenseht te geven ten bate van zichzelven. De leden konden ook wel bij de vrienden rondgaan en een gave vragen, doch zij meenden dat 't meer in den smaak der vrienden zou vallen, wanneer zij geen gave vroegenmaar eene uitvoering aanboden zoodat de gevers der bijdragen nog een genotvollen avond er voor kunnen terug ontvangen. Wij juichen het denkbeeld toe en zetten 't daarom in de krant, juist zooals het ons ter oore kwam. Wij voegen er den wensch aan toe dat velen tot de verwe zenlijking er van zullen willen bijdragen. Het gestaureerde orgel zal de waarde dei- uitvoering van het Zangkoor zeer verhoo gen. Wij herinneren er aan dat aan den ingang van het kerkgebouw ditmaal geen programma's zullan te bekomen zijn. Uit sluitend bij den heer Bolland. Middelburg. De wisselwachter J. Snoep alhier is met ingang van 1 Nov. a. s. verplaatst naar station Rotterdam Delft- sche Poort, terwijl de hulpwachter Boone van station Arnemuiden in zijne plaats is benoemd. Wissenkerke. Alseen bijzonderheid wordt gemeld, dat op de buitenplaats „Sorgwijek" van één pompoeneplant drie pompoenen gegroeid zijn, wegende één 78, één 68Vs en één 68 pond. Hoek. Kost het tegenwoordig vrij wat moeite om voor puike aardappels flinke prijzen te bedingen, des te [[gemak kelijker gaat de slechte qualiteit van de hand. Zieke aardappels, zoo lang ze niet tot verrotting zijn overgegaan, worden in deze streken opgekocht om vlug verzonden te worden, vooral naar Antwerpen. Daar weet de kunst uit de vroeger waardelooze knollen aardappelbloem te bereiden. Er is zooveel vraag naar de blauw-gevlekte aardappels, dat op menigen akker de knollen, die daar reeds eenige dagen lagen en wachtten op den ploeg, nog in haast door de armen worden opgezocht en ver zameld. En als nu met deze aardappelbloem zooals men fluistert de sago wordt ver valscht, zijn zieke aardappelen een voedings middel geworden voorzuigelingen. Stavenisso. Suikerbieten en modder, modder en suikerbieten ziedaar twee dingen, die hier tegenwoordig het meest in 'toog vallen. Waar de eerste langs vervoerd worden, is de tweede te vinden, vooral in deze veel begoten dagen. De regen maakt het den arbeiders op het veld danig lastig, en doet hen hun loon zuur genoeg verdienen. De boeren kunnen over hunne „peeën" tevreden zijn, daar vrij algemeen zoowel qualiteit als quanti- teit ten volle aan de verwachting beant woorden. Het is verbazend, zooveel als er dit jaar zijn. Dat [rost en draaft den ganschen dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, om ze gescheept te krijgen. Enfin, de boer mag er wel veel voor doen, daar hij uit zijn product goede munt slaat. Ik hoor van iemand hier, die van het ge- met 30.000 Kg. oogstte, waarvoor hij dus, tegen f 10. de 1000 Kg., f 300 maakt. Nemen we ran, dat het wieden en botten (uitdoen) hem f 25 kost, dan houdt hij f 275 over, wat voorzeker ieder veel zal noemen. Aan het aardappelen botten wordt nog zeer weinig gedaan. Bij het duistere weer der laatste dagen zijn de „kwade" te moeilijk er uit te zoeken. Slechts enkelen zijn aan het zaaien der wintergranen. De akuers zijn te drassig voor de paarden, zoodat heldere zonne schijn moet afgewacht worden. (Met deze zeer juiste beschrijving der najaarsdrukte besluiten wij de reeks be richten van dit soort. Red.) Stoomvaart ZierikzeeRotterdam! De Zierikzeesche Stoombootmaatschappij dienst ZierikzeeRotterdam, zal een nieuwe schroefboot in de vaart brengen, type „Stad Zierikzee", die geheel zal in gericht worden naar de eiscben dos tijds. Met het stoomschip „Zeeland" zal onder de bestaande Maatschappij een nieuwe dienst, vermoedelijk op Tiel, worden ge opend. Vrijdagmiddag i« het Groninger tjalk schip De twee Gebroedersschipper D. Vis ser, tehuis behoorende te Yeendam, gela den met suikerbieten, van Tholen naar Roosendaal, op de Grevelingen veor Briii- nisse door een hevige windvlaag omver gewaaid en dientengevolge gezonken. De opvarenden, schipper en knecht, T. Nooitgedacht, gedomicilieerd te Groningen, werden door de stoomboot Telegraafvan de firma Braakman te Rotterdam, komende van Rotterdam, gered en te Zijpe ontscheept. Heinkenszand. Een paar dagen ge leden begaf zich een gezin alhier naar bed, terwijl zich in de slaapkamer gloeiende briquetten bevonden. Door een schreiend kind. gewekt, stonden man en vrouw op, doch vielen bewusteloos neer. Een persoon die boven hen sliep, op het rumoer afko mende redde het gezin van een wissen dood, althans van een gevaarlijke bezwij ming. (Wij plaatsen dit bericht gaarne als waarschuwing voor den ganschen naderen den winter. Wij kunnen echter de waar schuwing niet herhalen. Voor menigeen toch helpt geen waarschuwing dan die der ervaringRed.) Bij Qrouw is Vrijdag ruzie ont staan onder de bemanning van de s'oom- boot „Hunze VI," naar Groningen bestemd. Er volgde eene vechtpartij, waarbij twee mannen te water geraakten. Wel gelukte het aan een schipper, die daar met zijn schip lag, beiden op het droge te brengen, doch een hunner, de stuurman, was reeds overledep, terwijl de andere, de machinist, in bewusteloozen toestand verkeerde. De verdronken stuurman laat ;eene vrouw en twee kinderen achter. Te Echt (Limburg) heeft eene vrouw die een wondje aan hare hand en bij ge legenheid van de kermis veel geld in banden bad gehad, bloedvergiftiging gekregen. Zij is nu buiten gevaar, doch zal twee ham- vingers moeten verliezen. Door de Koningin is de gevangenis straf van een dag en eene week, waartoe een gemeenteraadslid te Maastricht en diens zoon ter zake van verzet tegen de politie zijn veroordeeld, veranderd iu eene geldboete van f 1000 voor ieder. Een molenaarsknecht te Vlaardin- gen is Zaterdag, terwijl hij bezig was met maïs te ontvangen, op de bovenste verdie ping van een huis tusschen de luias en het luitouw doodgeklemd. Toen de andere man- Den naar boven snelden, vonden zij hun makker met ingedrukte borst. Te Weert viel Woensdagavond in eene woning een brandende petroleumlamp van de tafel, waardoor bet zevenjarig dochtertjedes huizes zoodanige brandwonden aan het onderlijf bekwam, dat zij den volgenden morgen na vreeselijk lijden overleed. Door enkele lotelingen te Lisse zijn bezwaren ingebracht tegen de gehouden loting voor de nationale militie, op grond dat de nommers, na in de bus te zijn ge daan, niet door elkaar zijn geschud. Op merkelijk is het dat toen 8 iotelingeu hun nommer hadden, er nog slechts 4 dienst plichtige nommers overbleven tegen 20 vrij nommers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1