ÜEKKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. OPENBARE VERKOOPINGEN maai' zoodra, de winter in het land ia, kan men, tenzij het hart verateend is, niet doof blijven voor de kreten der noodlijdenden en ik vertrouw dat men hiermade rekening zal houden. Gedurende de maand Augustus gaven wij f 18.000. Hiervan werdt de helft ver deeld onder de dorpen volgens advies der regeeringf 5600 werden in de stad uitgedeeld, ofschoon geen middel onbeproefd werd gelaten om hierop zooveel mogelijk te besparen, f 550 worden besteed voor zieken en gewonden. Meer dan 100 ge wonden werden ten tijde van den moord opgenomen en verscheidene kamers in onze scholen tot hospitalen ingericht. Circa 100 personen, meest dorpsbewoners zonder vaste woonplaats, lijdende aan typhus, dyssen- terie, enz. werden bovendien voor 2 maan den in die gebouwen gehuisvest. Ik ben zeker, dat geen van onze uitgaven zoo nuttig zijn besteed geworden als deze f 3000 werden uitgegeven voor de weder oprichting van het Nijverheidsbureau, dat gesloten werd vóór de troebelen, omdat men geen katoen kon verkrijgen. In ruil voor deze uitgaaf hebben wij reeds eene belangrijke hoeveelheid katoendraad in handen gekregen713 huisgezinnen zijn er mede aan het werk, waardoor 3556 menschen in het leven worden gehouden. De giften, die ons deze maand werden toege zonden, bedragen slechts ruim f7000. Terwijl ik mij veroorloof dringend milde gilten te vragen van de vrienden der Ar meniërs, beloof ik mijn uiterste best te zullen doen, deze getrouwelijk te verant woorden en zuinig te administreeren." 12 Oct. '96. De Roomsche leden der Tweede Kamer hebben besloten tot het vaststellen van een staatkundig program over te gaan, en benoemden tot dat einde een commissie, bestaande uit de heeren Bahlmann, Dob- belmann, Sehaepman, Travaglino sn Ver meulen. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan A. H. de Vries, hoofd der o. 1. school te Zaamslag ten bedrage van f834. Het j aarlij ksch congres van den „So- cialistenbond" zal gehouden worden op de Kerstdagen te Amsterdam in „Constaatia" Bij kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1887 aan N. W. Hocke, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als barge- meestor van Kerkwerve. Door den minister van finanoiën is de verplaatsing van den kemmies der le klasse P. C. A. van der Loef met 1 Nov. a. s. van Hansweert naar Heinkenszand ingetrokken. N. R. C. Aan W. M. Janssen, muzikant bij de d.d. schutterij te Middelburg, is het eereteeken tot belooniugj van langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen by kon. besluit toegekend. De machinisten le klasse v. k. der Marine J. Verschoor, en H. J. A. Lagaaij worden met 1 November a. s. aan de fa briek der Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vliasingen gedetacheerd, en be last met het dagelijksehe toezicht, op den bouw der flotielje vaartuigen Edi en Serdang en de verder in aanbouw zijnde werktuigen en ketels, voor rekening van de departementen van koloniën en marine. M. C. In de St. Crt. zijn opgenomen de statuten van de schermvereeniging Konin gin Wilhelmina te Middelburg. Zij stelt zich ten doel de schermkunst te bevorderen, zeowel door oefening in eigen kring, als door het geven van open bare uitvoeringen, en werdt aangegaan voor een tijd van 29 jaren. Suikeraccijns. Het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal een adres verzonden in zake het wetsont werp op den suikeraccijns. Bij adressant rees de vraag of de be doeling van dit schijnbaar zoo onschuldig wetsontwerp niet is, om van de Kamer reeds bij voorbaat een zedelijk bindende beslissing over het hoofdprincipe, neerge legd in het definitief wetsvoorstel, te ver krijgen, zoowel wat betreft het entrepot stelsel als de hoegrootheid van het premie bedrag. Het Comité vreest verder dat het wets voorstel alleen ten gevolge heeft in onze beetsuikerindustrie den landbouw ernstig te benadeelen. Even ernstig acht het Comité den toe stand voor den Nederlandschen landbouw, wanneer niet spoedig eene beslissing valt onder welke wettelijke accijnsbepalingen op de suiker de aanstaande campagne 1897/98 door de industrie zal kunnen gewerkt worden. Reeds einde December toch is het tij dstip voor het contracteeren der beetwortelen weder aanbrekende, en de landbouw heeft dringende behoefte in vele gevallen aan de voorschotten, die op de contracten worden verstrekt. Ten slotte richt het Landbouw-Comité tot de Tweede Kamer het verzoek zoo mogelijk het wetsvoorstel, behelzende eene herziening van de wettelijke bepalingen omtrent den accijns op de suiker alsnog spoedig tot beslissing te brengen, zoo noo- dig onder opname van zoodanige bepalin gen waardoor een minimum-accijnsopbrengst voor 1897 wordt verzekerd. Maar zoo dit verzoek niet te verwezenlijken is, dan het wetsontwerp alleen te aanvaarden na verwijdering van art 1, met dien verstande dat tevens de minimum accijnsopbrengst voor 1898 zal worden geregeld voor het geval, dat voor 1 Jan. 1897 geene definh tieve regeling van den suikeraccijns heeft plaats gegrepen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezande ds. P. J. Wauters te Rozenburgte Colijnsplaat ds. G v. d. Giesen te Leusdente Asch c P. de Haas te Hoek. NR. C.) Drietal te Amsterdam ds. C. J. Lamme rink te Scheveningen, dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht en ds. J. Wieten te Apeldoorn, Beroepen (toez.) te Overschie dr. J. D, de Lind van Wijngaarden te Utrecht te Gieterveen Samplonius cand. te Lutje- gast te Exmorra Gerretsen cand. te Oosterbierum te Ede en te Hedel Bout hoorn te Groot Ammers. Aangenomen naar Kolderveen door Stel len cand. Bedankt voor Midwolde door Juursema cand. te Grijpskerk; voor Sloten door Groenewoud, cand. te Harlingen voor Giessen-Rijswijk door Beijer te Eemnes- binnen. Goes Was voor enkele jaren het schoone orgel in ons kerkgebouw reeds aanmerkelijk verbeterd door de plaatsing van enkele nieuwe stemmen, dezer dagen werd deze verbetering voortgezet en deed Zondag 1.1. het instrument zich aldus voor het eerst hooren. Zulks gaf dan ook ds. Meloen, van Kloe- tinge, die de avo'ndbeurt vervulde, aan leiding de gemeente er op te wijzen, dat zeker elk reeds had kunnen hooren, hoe het orgel, door meesterhanden bespeeld, in schoonheid van toon gewonnen had na de belangrijke wijziging thans aange bracht en noodigde hij de aanwezigen uit om, na het uitspreken der zegenbede, nog enkele oogenblikken te vertoeven ten einde een ieder zich daarvan zou kunnen overtuigen. Door hetgeen dan ook de kunstvaardige organist, dhr. J. Kooiman te hooren gaf bleek dat zoowel in de zachte stemmen als met het volle werk de verbetering groot is en komt zeker ook een woord van lof toe aan dhr. v. d. Bijlaard, Orgelmaker te Dordrecht, die ook deze veranderingen aanbracht terwijl mede een woord van dank past aan H.H. Kerkvoogden waar zij blijk gaven het gewijde gezang zoo volmaakt mogelijk te willen doen begeleiden. Naar wij vernemen bestaan de wijzigingen in het aanbrengen van een Trompet 16 voet, Dolce en Voix Céleste 8 voet op het Manuaal en Bazuin 8 voet op het Pedaal, terwijl de Viool di Gamba thans doorloopend gemaakt is. Colijnsplaat. Tot leden van het kiescollege alhier zijn de aftredende leden N. de Regt, Marc.s de Regt Jz., Mar.» de Regt Jz. en J. Potappel herkozen, terwijl in de vacature H. de Bruin gekozen is de heer Mare.» de Regt Nz. Geref. Kerken. Beroepen te Maassluis ds. P. C. Koster te Velp. Doopsgez. Gemeente. Beroepen te St. Anna Parochie Reinders, prop. te Noordbroek. Evang. Luth. Kerk. De heer ds. C. W. Pohlmann te Delft hoopt 29 October, a. s. zijn 25-jarige ambts bediening te vieren. ZËerw. werd den 29 October 1871 te Wildervank (gecom bineerd met Veendam) bevestigd van 1875 tot 1883 diende hij de gemeente te Groede en trok van daar naar Weesp den 29 Augustus 1886 werd hij te Delft bevestigd. Unie Collecte. Nagiften Goes f 5.86. Axel f 26.01. Oud-Vosmeer. Op de voordracht voor een te benoemen hoofd der openbare school alhier komen voor de heeren Mee ster te Nieuw-buinen, Blankert te Rotter dam, Van Dorp te Haarlem en Van den Ende te Oud-Vosmeer. De benoeming geschiedt Woensdag 21 October. Goes. Vrijdag 16 Oct. a. s. hoopt den heer M. van Kalmthout Gz. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als koster en organist bij de R. K. Parochie alhier. Goes. Op verzoek deelen wij mede dat in de jongste vergadering der Christe lijke Jongelingsvereeniging alhier eene collecte, gehouden voor den arbeid van broeder Van der Steur, opbracht een som van f 1,70en tevens dat de voorzitter van genoemde J. V., de heel J. J. Visser gaarne elke gift, hoe gering ook, voor het zelfde doel wil in ontvangst nemen, ver antwoorden en verzenden. Men zie ons vorig no. Versche doperwten Een tuinier te 's Heer Hendrikskinderen die einde Juli nog doperwten heeft gezaaid, kan, wanneer het weder een beetje meewerkt, half deze maand voor de tweede maal zij n klanten van deze gewilde zomergroente voorzien. De meeste peulen zijn al vrij goed met erwten gevuld. R. N. Krabbendijke De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Vrijdag 1.1. de cegrooting voor 1897 vastgesteld met een eindcijfer zoo in ontvang als in uitgaaf van f 14483,40 waaronder o. a. f 3950 hoof- delijken omslag, f 1800 buitengewoon sub sidie, f 100 subsidie Armbestuur en f 112,95 voor onvoorziene uitgaven. Vlissingen. De heer R. Boomgaard le stuurman bij de Maatschappij „Zeeland" alhier is benoemd tot havenmeester te Breskens. Vrijdagavond werden te Vlissingen twee personen, die met den laatsten tram uit Middelburg waren geaomen, op heeter- daad betrapt op 't invoeren van eene hoe veelheid van 30 liter gedistilleerd, zonder gsdekt te zijn door geleide-of vervoerbiljet. Terwijl zij even buiten de stad uit de tram waren gestapt en zich langs esn donker pad in de stad wilden begeven, werden zij kort daarop door den commies bij de plaat selijke belastingen, H., aldaar aangehouden. Hun kostbare last werd terstond in verze kerde bewaring genomen. Middelburg. De Anti Rev. kiesver- eonigmg „Nederland en Oranje" albier, houdt D. V. op Dinsdagavond 20 October a. s. eene vergadering in de zaal Bogerd- straat alhier, ter bespreking van de te volgen gedragslijn en der noodige orga- nitatie voor de A. R. partij in verband met de nieuwe kieswet. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck het onlangs gekozen Lid van de le Kamer der Staten-Generaal voor Zeeland, heeft eene uitnoodiging tot bijwoning dezer ver gadering aangenomen. Tot deze vergadering worden tevens toegelaten alle tegenwoordige en toekom stige Kiezers, die, hoewel geen Leden der Kiesvereeniging zijnde, met de beginselen der Antirev. party volkomen instemming wen8chen te betuigen. Aan de leden der Kiesvereeniging zal mitsdien worden ver zocht anderen te introduceeren, terwijl ook de Besturen en de Leden van alle antirev. Kiesvereenigingen op Walcheren zijn uit- genoodigd deze vergadering bij te wonen. Trouwe opkomst is zeer gewenscht. Hoek. In de Zaterdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad, werd op voorstel van het D. B. besloten 2 onder wijzers op te roepen op een jaarwedde van f 600. De heeren De Regt en Dieleman wenschten het tracteraent vast te stellen op f550, doch dit na twee jaren dienst met f 50 te verhoogen. De voorzitter deelde mede, dat hij in eene vorige zitting door de leden niet begrepen is. Hij bedoelde niet een protestantsch onderwijzer op te roepen, doch onder de advertentie te plaat sen, dat de gemeente hoofdzakelijk prote stantsch is, omdat vele onderwijzers in de meening verkeeren, dat onze gemeente bijna uitsluitend katholiek is. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen, en tevens bepaald, dat zal worden apge- roepen tegen 1 Nov. a. s., daar het perso neel aau de gemeenteschool thans geheel onvoltallig is. De gewijzigde verordening op de Brand weer is van Gedeputeerde Staten terug ontvangen met eenige aanmerkingen daar zij bepalingen bevat die reeds voorkomen in het Wetboek van Strafrecht. Besloten werd deze bepalingen te schrappen. Naar aanleiding van een verzoek ge daan door het Bestuur der Brandweer om den kerkeput te vergrooten en uit te diepen besloot de Raad, zoodra de water stand in dien put het toelaat, na bekomen verlof van het Kerkbestuur der N. H. de noodige verbeteringen aan te brengen. Eenige bewoners van de zuidelijke ach terstraat wenschten in hunne buurt een lantaarn geplaatst. Op voorstel van den heer Jurry werd besloten een lantaarn te verplaatsen, waardoor requestanten zullen geholpen zijn. De gemeentebegrooting over 1897 werd zonder aanmerkingen goedge keurd tot een bedrag van f 11473,67. Eenige ingekomen stukken, waaronder één van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, werden voor kennisgeving aangenomen. De heer Van Wijck drong een op betere reiniging der straatgoten vooral bij de openbare school laat zulks veel te wenschen over. De voorzitter zeide er met de gemeente-arbeider over te zul len spreken. Met het ambt komt de bekwaamheid? Voor de betrekking van gemeente-ontvan ger te Nijeveen hebben zich niet minder dan 101 sollicitanten aangemeld, onder wie deurwaarders, touwslagers, kerkvoog den, tappers, molenaars, bierhuishouders, reuteniers, vrachtrijders, organisten, boeren, smeden, commezaalkouders, schatters van localiteiten, enz. Te Groningen heeft een knaap van zes jaar eergisteren een zakje met ruim 5 gulden gerold uit den zak van iemand, die voor den stal van het circus Corty-Althoff stond te kijken. Hij en twee zijner makkertjes van 4 en 6 jaar hebben van het gestolen geld broodjes, koek en lekkers gesnoept en het overblij vende geld had hij vermoedelijk verstopt. De jeugdige deugniet wil evenwel niet zeggen waar hij het gelaten heeft. De sergant-maj oor-titulair te 's Graven- bage, die onlangs bij een manoeuvre gewond werd, moet zijn oog missen. Bij nader on- zoek is gebleken, dat een stuk van een koperen huls van een losse patroon in zijn oog is blijven zitten, zoodat dit lichaams deel geheel verloren is. De milicien Van Wijk, mede van dat regiment, die bij het schijfschieten een kogel in de zij kreeg, zal dezer dagen het militair hospitaal verlaten de kogel is echter niet uit zijn lichaam verwyderd. Een flink bezoldigd reporter is m is- tress Marie Robinson Wright, de bekende Mexicaunsche reizigster, die den hoagsten prijs ontving welke ooit voor een kranten artikel betaald werd. Het Mexicaansche gouvernement betaalde haar namelijk voor een geïllustreerd artikel over Mexico, dat in de New-York World gepubliceerd werd de som van 20,000 dollars of f50.000. De pokken-epidemie heeft te Madrid zulk een omvang aangenomen, dat zij ern stige bezorgdheid wekt. Voornamelijk zijn het de buitenwijken, die onder de ziekte lijden. In het stedelijk lazareth voor lijders aan besmettelijke ziekten be vinden zich thans 103 poklijders. Men meent de epidemie te moeten toeschrijven aau den invoer van een groot aantal aan pokziekte lijdende schapen, welke zonder eenige veeartsenij kundige controle Madrid zouden zijn binnengebracht. In eene kamer vroeger bewoond door Bestman, een anarchist, die reeds voor langen tijd Chicago verliet, werd door de politie een groote hoeveelheid dynamiet gevonden, groot genoeg om eeu heel blok huizen in de lucht te doen vliegen. Bestman is op aanwijzing der politie in Dallas, Texas, gearresteerd en schijnt iets uitgelaten te hebben van een grooi com plot dat gevormd was, doch niets uitge voerd heeft. Lothaire, die zijn verloving met mil. Van Hecke verbrak wordt door de moeder der jonge dame vervolgd. Zij eischt 50,000 frs. schadevergoeding. Woensdag zijn een aantal bekende anarchisten in Parijs gearresteerd. Zij hadden de stad verlaten, daar zij wel dachten, dat voorzorgsmaatregelen zouden genomen worden. Voor Althuzema hebben een aantal Mooren, gezeten in verscheidene bootjes, een Fransche bark aangevallen, geplunderd en de bemanning als slaven meegevoerd naar Marokko. Het Spaansche stoomschip „Sevilla" zette de zeeroovers na en slaagde er in, één van de ontvluchtende bootjes in te halen. De Mooren «penden een heftig geweervuur op het schip, zoodat twee Spanjaarden gedood werden en één gekwetst, doch ze werden overmeesterd. Zij bleken vijf Fransche gevangenen bij zich te hebben. Deze werden bevrijd, de Mooren in boeien geslagen en gevankelijk meegevoerd. Volgens de „Christian World" bestaat er te Cambridge een geheime vereeniging, die de studenten der hoogeschool tot het felste ritualisme der Roomsche kerk tracht over te halen. Men verzoekt dan de studenten, die pas in Cambridge gekomen en daar nog vreemd zijn, op de soirées en. in de salons van den een of anderen dignitaris, die ook van die richting is. Daar worden zij dan door allerlei voor komendheden voor die beginselen inge nomen en ten slotte overgehaald om, buiten medeweten hunner ouders, zich bij hunnen bond voor het Puseyïsme te voegen. Zelfs verbiedt men hun, zulks aan hunne familie te schrijven. Men hoopt, dat de ouders dubbel verdacht zullen zijn op zulke Jezuietische machinatiën, vóór zij hunne zonen naar Cambridge zenden. Op de internationale tentoonstelling van lederwaren en schoenwerk te Islington (Engeland) kan men een schoenmachine bewonderen, die honderdveertig maal vlugger werkt dan de vlugste schoenmaker. Het ruwe leder wordt aan de eene zijde dei- machine verzwolgen, om er aan de andere zijde, tien minuten later in den vorm van net afgewerkt schoenwerk, zorgvuldig ge glansd en gelakt weer uit te komen. Deze machinale schoenen zijn dan geheel Afge reed om geëtaleerd of aangetrokken te worden Echt Amerikaansch Voor den straf rechter te New-York verscheen dezer dagen een jonge Daitscher, Josef Rabeneck ge- na md, onder de aanklacht, als zou hij in Augustus jl., op den openbaren weg een dame van haar beurs hebben be roofd. Beklaagde bekende het feit te hebben gepleegd, do h voerde tot zijn verdediging aan, dat hij door den honger tot het feit was gedreven, daar hij den hongerdood nabij was. De politieagent, die hem arresteerde verklaarde, dat Rabeneck bij zijn aan houding zoo zwak was, dat hij nauwelijks staan kon. De informaties, betreffende de antecedenten van beklaagde brachten aan het licht, dat alle door hem gedane op gaven juist waren, en dat hij inderdaad de zoon was van een adellijke familie te Coblenz, zooals hij verklaard had. De gezworenen moesten Rabeneck natuur lij k schuldig verklaren, doch bevalen hem aan in de genade van den rechter en ver klaarden dat zijingeval deze het vonnis wilde schorsen, de noodige middelen bijeen zouden brengen, om hem weder naar Coblenz terug te laten keeren. De rechter stelde de uitspraak voor onbepaalden tijd uit en de jury bracht geld bijeen om kleederen voor beklaagde te koopen. Vervolgens be. gaven zij zich met hem naar het bureau eener stoomvaartmaatschappij, namen daar een plaatsbiljet \oor hun beschermeling, voorzagen hem van zakgeld, en verzekerden zich nog persoonlijk van zijn afreis. Bijgeloof in China. Eenigen tijd geleden gaf de gouverneur van Mantsjoerije kennis aan het hof, dat de keizerlijke graf kelder te Mukden dreigde in te storten, zoodat reparatie dringend noodig was. Op hoog bevel werden de hof-sterrewichelaars geconsulteerd en dezen beslisten in hun hooge wijsheid dat dit jaar een rouwjaar zou zijn. Men zal dus genoodzaakt zijn, de graven der voorvaderen des keizers te ont ruimen om ze elders weer op te bouwen in afwachting dat door de astrologen daar toe een gunstig tijdstip wordt aangewezen. Bij keizerlijk decreet zijn dezen gemach tigd, den datum der ontgravingen vast te stellen. Een zonderling avontuur is onlangs een onderwijzer te Schiltigheim in den Elzas overkomen. Eenige weken geleden redde deze wak kere opvoeder der jeugd met levensgevaar een zijner collega's, die zich wilde ver drinken. Wie waagt het, de geweldige verbazing van den moedigen paedagoog te schetsen, toen hij een proces-verbaal in optima-forma entving, waarbij hem op poene van zooveel dagen hechtenis de gelegenheid werd ge opend, een boete van 2 mark 50 pfen nig, mitsgaders de kosten te betalen wegens het baden op een ver boden plaats De waardige schoolmeester was ontdaan van verontwaardiging. En geen wonder De drenkeling namelijk werd niet vervolgd; hij was niet vrijwillig te water gegaan, doch bij ongeluk er in ge vallen. De redder daarentegen had uit eigen beweging een bad genomen.... Een onderwijzer te Carlsbad, ging eenigen tijd geleden in de vacantie opreis. Maar de vacantie was al lang voorbij en de scholen waren al lang begonnen, zonder dat men iets van den man had vernomen. Dezer dagen keerde hij te Carlsbad terug en nu bleek het, dat hij zich op een rei» door Frankrijk in Aug. uit onbekendheid op verboden terrein van de vesting Belfort had begeven, met het minder aangename ge volg, dat bij gevangen werd genomen. Eerst na lange verkooren te hebben onder gaan, die de Fransche militairen eindelijk tot de overtuiging brachten, dat er een vergissing in het spel was, had men den reiziger in vrijheid gelaten. Een gezelschapsdame) gevraagd! Dezer dagen bevatte een groot dagblad een advertentie van den volgenden inhoud „Een ziekelijke dame zoekt een gezel schapsjuffrouw. Deze moet huiselijk van aard zijn, muzikaal ontwikkeld, beminnens waardig, vroeg kunnen opstaan, een onbe rispelijk uiterlijk hebben. Eenige kennis van ziekenverpleging zou aanbevelens waardig zijn. Zij, die geen bier of sterken drank drinken, genieten de voorkeur". Eenige dagen Inter ontving de dame die deze advertentie ingezonden had, een mand, waarop de aanwijzing was aangegeven: „Deze zijde boven voorzichtig breek bare waar". Toen de mand geopend werd, sprong er een mooie zwarte kat uit. Deze droeg een brief om den hals, van den volgenden in houd „Geachte dameNaar aanleiding van uw advertentie, doet het mij genoegen, dat ik zoo gelukkig ben u een „gezelschaps dame" te verschaffen, die aan al deze eischen voldoet. Zij is zeer huiselijk, bezit een zeer muzikale stem, staat vroeg op, en men vindt haar algemeen mooi. Zij is zeer er varen in de verpleging, want zij heeft een talrijke familie 'grootgebracht. Ik behoef er zeker niet bij te voegen, dat zij niet van bier en sterke dranken houdt. Daar zij volstrekt geen salaris verlangt en met een goede behandeling tevreden is, zal zij zeker een trouwe gezelschapsjuffrouw voor u zijn en blijven!" Men maakt zich wel eens bezorgd over de duurzaamheid van onze ijzeren spoorwegbruggen. De volgende mededee- ling, zal zeker kalmeerend j werken. In Engeland was men in de laatste jaren genoodzaakt enkele spoorwegbruggen, we gens de onverwachte toeneming van 't verkeer, door nieuwe te vervangen. De toestand, waarin die bruggen zich bij 't afbreken bevonden, gat een afdoend bewijs van de betrouwbaarheid van ijzeren brug- gan, zelfs bij zeer langdurig gebruik. Zoo was o. a. de Hammersmith-brug in Londen 62 jaar in gebruik geweest en be vond zich nu nog in een toestand alsof zij bijna nieuw was. Een andere brug, de Bonaabrug, die 80 jaren in gebruik was, bevond zich evenzeer in zeer goeden toe stand. Die feiten zijn nog van meer ge wicht, omdat men in den tijd toen de Druggen gemaakt werden wat constructie en materiaal betreft, veel minder op de hoogte was dan thans. Woensdag 14 Oct. 's Heer Arcnilikcrkc 10 uur b\j wed. J. Traas door not. De Ronde Bresser maho niehouten linnenkast geschilderde dito, huisorgel, bedden met toebehooren, naai machine, kachels, spiegels, ornamenten, schildersgereedschappen, verf, ladders, stroo, aardappels. Donderdag 15 Oct. Icrsekc, half 1 b(j dhr. Bouwens door deurwaarder Hollmann mahoniehouten kast en secretaire, orgel, ronde en andere tafels, spiegels, Friesche klok, ledekant, 2 veeren bodden met toebehooren, barometer, gang lamp enz. Middelburg, 1 uur door not. de Vos aan den stal van dhr. Wouters 45 N. H. graskalvers, 3 kalfvaarzen, 1 zwarte ponny 4 jaar. Middelburg, 8uur in de Vergenoeging door not. de Vos lo. een huis, stal en erf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2