KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. HE OU 'I'S'ZAKEN. Uit de Pers. AFLOOP YEHROÜPINGËN ENZ- hovëj henevens van dë gezaigende Lof zang van Simeon, de Tien Geboden en bet Gebed voor de predikatie, „o God die du onse Vader bist". Van deze 25 Psalmen traden in 1566 vooral zeven door de tijdsomstandigheden op den voorgrond, Zij Psalm 1, 2, 79, 115, 121, 130 en 143 meer nog dan de andere weerspiegelden de verdrukking door de vorsten, den nood der tijden, de stem ming der gemoederen, de afkeer van den beeldendienst, het diep besef van zonde en het vast vertrouwen op Gods genade. Deze na zong men het liefst bij de gemeenschap pelijke samenkomsten ouder de geuzenpreek. Zoo is over deze een nieuw licht opgegaan en weet men hoe ook de verdrukte geloofs- genooten dier dagen een werkzaam aandeel namen aan de godsdienstoefeningen in het open veld. De Staatscourant van 5| Oct. bevat de Statuten der ehr. school te Goes, waarop gelijk wij reeds vroeger meldden, de Ko ninklijke goedkeuring verkregen was. De Haagsche briefschrij ver der N. Gron. Crt. geeft in orakeltaal aan het pu bliek kennis dat als opvolger in den Raad van State van jhr. Van Panhuijs niet in aanmerking komen de reeds genoemde hee- ren Mackay en Gleichman maar iemand uit de ministers en dat jhr. Van Panhuijs uitgenoodigd schijnt om zitting te houden tot een van deze ministers zijn plaats kan komen innemen. Zou hier nu Roëll of Van Houten bedoeld zijn? De man dreigt ons razend nieuwsgierig te maken LOMBOK. Het stoomschip „Atjeh" heeft naar aan de N. ft. Crt. geseind wordt 100 matrozen aan land de kust van Lombok gezet. De kampongs Gondok en Kimbang werden verbrand 40 oproerlingen werden gedood en 25 gevangen genomen. De vijand vluchtte. Wij leden geen verliezen meer. Het is nu rustig. Het Handelsbl. ontving volgend telegram: Acht kampongs op Oost-Lombok waren tegen ons opgestaan. Honderd mariniers zijn daaiop gelanden verbrandden 3 kam pongs 40 opstandelingen werden gedood en 25 gevangen genomen, de overigen na men de vlucht. Vijftig soldaten onder bevel van 2 offi cieren, ondersteunden de mariniers. De rust is hersteld. 'tls te wenschen, dat door het snel en krachtig optreden onzer Janmaats, de rust op Lombok voorgoed verzekerd moge zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wilhelminadorp door dhr. W. Groeneweg cand. te Rotterdam voor Ritthem door den heer D. Gerritsen cand. te Oosterbierum. Beroepen te Meedhuizen Samplonius cand. te Lutjegastte Urk Voors te Kuinre te Etra Krull te Zeerijp. Aangenomen naar Vriezeveen door J. Boer Knottnerus te Rhoonnaar Sta voren door Groeneweg cand te Rotterdam. Bedankt voor Hoogersmilde door Ger- retsen cand. te Oosterbierumvoor Oosterwijtwerd en Garrelsweer doer Groe neweg cand. te Rotterdam voor Elburg door Homoet te Staphorstvoor Streef kerk door Wauters te Rozenburg; voor Rijperkerk en voor Bleskenegraaf door Postma te Ameide. J.l. Zondag werd ds. H. Snel van St. Maartensdijk overgekomen, te Gameren bevestigd in de voormiddaggodsdienstoefe- ning door ds. P. Bokma te Gorinchem naar Openb. 1 46. De bevestigde deed des namiddags intrede met Ezechiël 36 9. Kloetinge. Herkozen de aftredende leden van het kiescollege de heeren D. Moojen met 58, Andr. Verlare met 57, B. van Liere met 45 en J. van Liere met 44 van de 61 stemmen. De overige stemmen waren uitgebracht op de heeren Jac. Oele en I. Wagenaar. (Wij herinneren dat wij van herkiezin gen in 't kiescollege niet dan bij uitzon dering melding maken. Red.). Geref. Kerken. Tweetal te Tiel ds. N. H. Koers te Wanswerd en (ds. P. Bos te Zuidbroek. Beroepen te Kamerik ds. J. R. Dijkstra te Joure:te Eraneker ds. A. Doorn te Axel A. Aangenomen naar Zalt Bommel door ds. H. Buitenhuis te Sleeuwijk naar 01- deboorn door F. Bruinsma cand. te Warns. Bedankt voor Rinsumageest door dr. J. Hania te Oosterbierumvoor Oudega (Sim.) door ds. S. Datema te Murmerwoude. Doopsgez. Gemeenten. Beroepen te Hollum op Amelaad v. d. Goot, prop. te Wissekerke te Broek op Langendijk Fleischer, prop. te Amsterdam, Aangenomen naar Rottevalle door Glasz prop. te Jourenaar Tjallebird door Van Loghum Slaterus, prop. te Oudkerk. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Bchool te Kampen de heer N. J. Verhorst te Wissenkerke. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg. jRsteren, Dinsdag zijn veroordeeld wegens: beschadiging: P. TL, 20 j., sjouwerman^ Ter Neuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandelingM. K., 21 j., M. de J., 22 j., boerenknechts, A. K., 22 j., en J. C., 20 j., arbeiders, Wissenkerke, de le tot 4 m., en de 2e, 3e en 4e, ieder tot 14 d., A. A., 24 j., landbouwerskuecht, Zoutelande, tot 3 m., en N. de M., 17 j metselaar, Middelturg, tot 14 d. gev. straf; beleediging van een ambtenaar: J. S., 42 j., leurder, Arnemuiden, tot 7 d. gev. straf wederspannigheid: J. G. K., 20 j., land bouwersknecht, Arnemuiden, tot 14 d. gev. straf; vernielingJ. G., 20 j., Ritthem, en J. C., 17 j., O. en W. Souburg, landbouwers knechts, ieder tot f5. b. s. 5 d. h., diefstal: A. M., 21 j., koopman, Dom burg, tot 6 m. gev. straf. Vrijgesproken: E. S., 19 j., schippers knecht, Graanw, beklaagd van strooperij. Goes. De lotelingen en ingeschrevenen voor de brandweer worden herinnerd dat zij, redenen van vrij stelling hebbende, deze ter secretarie moeten opgeven voor of op 16 Oct., zoo noodig met verklaring van den geneesheer der gemeente. Goes. De Novembermarkten zullen dit jaar gehouden worden 10, 17 en 24. lerseke. Nu het leveringssaizoen in vollen gang is, blijkt dat de groei der oesters dezen zomer veel minder is dan den voorgaanden. De sterfte was even groot, zoo niet grooter, doch de visch is blank en vet, dus veel beter. De prijs der leverbare aanvankelijk hooger. Zwart le soort op f 55, begonnen is door onderlinge concur rentie nu reeds op f45, per 1000 gedaald. Wel is er groote voorraad lichtere soorten, die nu voor f40, en lager aangeboden worden. De aanslag op pannen en schelpen is boven het gewone, dientengevolge is de handel in zaaioesters onbeduidend en onge kend lage prijzen. Gedurende de maand September zijn te Hansweerd gepasseerd 1806 schepen, waarvan 990 met bestemming naar Neder land en Duitschland en 816 naar België, Waarde. In den tuin van den land bouwer C. Bal, alhier Valkenissepolder, is een pompoen gegroeid die het kolossale gewicht had van 42l/s kilo. Borssele. Maandag vernam de dijk- raad in zijne toen gehouden vergadering dat Ged. staten bezwaar blijven maken tegen de invoering van couponbladen bij de bestaande obligatiën. Op voorstel van het bestuur besloot de dijkraad dien dag tot het aangaan van e ene tijdelijke geldleening, ter voorziening in kasgeld, en tot aaukoop van grond te El- lewoutsdijk. M. C. Men schrijft ons uit Oud Vosmeer Yoor den t# bezetten zetel in den ge meenteraad, vacature Maris, worden ge noemd de heeren F. J. Ampt en de Graaf, burgemeester. De begrooting dezer gemeente over 1897 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 14000. De nieuw gebouwde pastorie der ned. hervormde gemeente mag een sieraad van ons dorp heeten. Of deze gemeente nu na eene jarenlange vacature te spoediger een flink geloovig orthodox leeraar zal verkrijgen, zal de tijd moeten leeren De opmerking uit de Telegraaf in uw blad overgenomen als zou dit Zeeuw- sche grensdorp den vreemdeling duidelijk in het oog springen door zijne vele Roomsch Catholieken, is niet geheel juist. Op de 2000 zielen telt Oud Vosmeer nauwelijks een vierde Roomsche ingezetenen en van de 165 kiezers in deze gemeente zijn nog geen 30 Roomschen. St. Annaland. Dinsdagmorgen merkte een voorbijganger, dat er brand was in eene woning alhier. De bewoners zaten in de achterkamer t6 ontbijten, terwijl het vuur de gordijnen reeds aantastte. Spoe dig aangebrachte hulp voorkwam uitbrei ding. Eenige emmers water uit de vlak bijzijnde kerkgracht doofden de vlammen. De schade zal dan ook niet groot zijn. Vlisslngen. Er heeft zich hier een derde kantoor gevestigd van bookmakers gelijk als dat van Hardeway Topping en Pateraon, onder den naam van George Burton. Vlissingen. Aangekomen H. M. Fre gat „De Ruijter" van Hellevoetsluis, com mandant H. O. Feith, om kompassen te stellen en daarna te vertrekken naar Oost- In dië. Oudelande. Dinsdag was het veertig jaar geleden dat de heer J. Agterbergals hoofd der school alhier werkzaam was. Had de jubelaris gemeend dien dag in alle stilte te herdenken, de burgerij echter meende dat zoo een dag niet onopgemerkt mocht voorbij gaan, hetwelk zij reeds 's avonds vooraf toonde, door het aan brengen van groen en versieringen voor de school en voor de woning, terwijl een schoollokaal, netjes en smaakvol door de meisjes was omhangen en versierd en uit vele woningen de driekleur wapperde. Toen de jubilaris te twee uur in de school verscheen werd hij met gioote geestdrift begroet, de kinderen zongen eenige ge paste liederen waarna de heer Agterberg een woord van dank en vermaning tot hen richtte. Daarop werd den jubilaris namens de leerlingen een leuningstoel aangeboden en werden de kinderen door hem op melk en koekjes onthaald. Ook werd hem door de jonge meisjes een inktstel aange boden, terwijl de burgemeester hem namens den raad een waschtafel aanbood, wat nog gevolgd werd door andere stoffelijke blijken van belangstelling, onder anderen van de jongelingsvereeniging, en felicita tion. Bijna al de onderwijzers uit de na burige gemeenten brachten hem een bezoek. Tot laat in den avond was men gezellig bijeen. Jammer dat het publiek bij zulke gelegenheden ook in onze ge meente zich maar al te veel aanRacc6ss over geeft. Zijn wij goed ingelicht dan zal de heer Agterberg met 15 Oct. het onderwijs verlaten, ten einde dan een welverdiende rust te genieten. Voor onze gemeente is 'tte hopen, dat hij zijn overige levens dagen die vele mogen zija! onder ons mag doorbrengen. Een familie van oudjes Te Dokkum kwam per stoomboot van Groningen aan Antje v. d. Schaaf, 75 jaar oud. Zij liep op krukken en zou een bezoek brengen aan hare 96-jarige moeder, de wed. v. d. Schaaf-Dorhout te Ferwerd, twee uur van Dokkum. Hare moeder heeft nog twee zusters, -die 83 en 81 jaar oud zijn en Antje is ■oog in 't bezit van een broeder die 72 en van twee zusters, die 63 en 61 jaar oud zijn. Toen Antje vroeger bezig was met steenbikken, viel een muur om, waar onder zij bedolven werd en zoodanig be zeerd, dat zij sedert dien tijd op krukken moet loopen. Een tweede „Huibert, en Klaartje" Te Ottoland werd door een Rotterdamsch heer, die geen kinderen heeft en er gaarne een verzorgde, voor een kind van zekeren B. f 20.000 geboden. De ouders wilden hun lieveling evenwel niet afstaan. Te Silvolde is een dronken man die met zijn vrouw van de kermis kwam, ge vallen hij kreeg daarbij een scherp mes, dat hij juist gekocht had, in de buik, zoodat hij aan bloedverlies bezweken met zijn bewustelooze vrouw naast zich liggen de 's anderen daags gevonden werd. Te Amsterdam is een jongeling die in een .vletje stond te hengelen, ten gevolge van de deining veroorzaakt door een passeerende boot, er uit gevallen en verdronken. De vorige week is te Amsterdam een meisje van 22 jaar die van het pro testantisme tot het katholicisme wilde over gaan door haar broeder, gemachtigd door haar vader, die predikant is, uit de kerk gehaald vóór dat de herdooping had plaats gehad. Is het Hbl. goed ingelicht dan is tegen net jongmensch een vervolging ingesteld wegens huisvredebreuk, daar hij bij zijn optreden tegen den wil van den pastoor de pastorie was ingedrongen (Art. 138 Strafwetboek). Tegen den pastoor is intusschen een aanklacht ingediend wegens onttrekking van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag en ver berging van een minderjarige (art. 279 en 280 Strafwetb.). Reizigers voor de gemeente Hillegom wordt er op gewezen, dat door de opheffing van het Btation Veenenburg het meest na bijgelegen station, om naar Hillegom te komen, niet is de halte Hillegom maar het station Hillegommerbeek. Het groot-Kapitaal. Volgens een meedeeling van Dr. Bruinsma in het Landb. Weekbl. heeft nu ook onze bietenverbou- werij eerlang de zware eoncurrentie te duchten van het groot kajptaal. Dit ge vaar dreigt uit Amerika „De bekende groot-grondbezitter Claus Sprekelsen heeft eenige duizenden acres best tarweland aangekocht in de dalen van San Joaquin en Sacramento met het voornemen op uitgebreide schaal suiker bieten te verbouwen. Hij wordt gesteund door kapitalisten te New-York, die reeds een bedrag van tien millioen dollars te zijner beschikking hebben gesteld, om zeer goote suikerfabrieken volgens de beste en nieuwste systemen op te richt»». Spre kelsen zelf bevindt zich reeds in Europa, om zich op de hoogte te stellen van het geen betrekking heeft op deze suikerfa- bricage, de inrichting der fabrieken, enz. „Het doel is om de 60 millioen dollars, die ieder jaar uit Amerika naar Europa verhuizen tot aankoop van suiker, in het land zelf te houden door voldoende produc tie van suiker binnenslands. Welk een doodelijke slag dit zou wezen vnor de overproductie van suiker in Europa, dus ook in ons land, is gemakkelijk te berekenen. De Engelsche post heeft het jaar, eindigende 31 Maart, vervoerd 3,030,527,000 postpakketten, brieven, briefkaarten, circu laires, kranten, enz., of gemiddeld 77 per hoofd. Er werden in het Vereenigd Ko ninkrijk 78,839,600 telegrammen verzonden. De netto-opbrengst der posterijen was 3.632.122 pond sterling. Kon men al die brieven, enz. naast el kander leggen, dan zou men een lengte krijgen van ten minste 54.555.000 uren gaans, of 62 eeuwen en 30 jaren Samuel. Zorgvuldig heeft men voor het Engel sche publiek en voor de pers een ernstig feit verborgen, dat zich Zondag heeft voor gedaan tijdens de reis van keizer Nicolaas van Balmoral naar Portsmouth. Een uur voordat de keizerlijke trein het station Garstang (Lancashire) moest passee- ren, heeft men op den spoorweg een groot blok hout gevonden, waarschij ulij k met het doel om den trein te laten derailleeren. Het stuk hout is onmiddellijk weggenomen en het strengste bevel tot geheimhouding uitgevaardigd, terwijl onmiddellijk naar alle stations werd geseind dat men dubbel waakzaam moest z n. Men begrijpt niet hoe, met het oog op de nauwkeurige bewaking van den spoor weg, het mogelijk is geweest, dat een blok van zulk een gewicht op de lijn is gelegd kunnen worden. Eén mau heeft het niet kunnen transporteeren. Lijkverbranding te Pretoria. De pers schrijft „Het blijkt dat Pretoria onder hare in woners een 6tal Indische Boeddisten telt. Een dier lieden stierf onlangs, waarop de overige 5 bij den landdrost appliatie maak ten om het lijk te mogen verbranden tot asch overeenkomstig hun geloofsleer. Hun verzoek werd toegestaan. De plechtigheid vond plaats op een der heuvelen om het dorp. Hout werd over kruis gepakt tot een hoogte van 18 duim. Het lijk, in dun linnendoek gehuld, werd toen schuins er op gelegd. Meer hout werd toen rondom en boven op gepakt. De boel werd toen bij het voeteind in brand gestoken, en spoedig had een aantal omstaande nieuws gierigen de reuk van brandend menschen- vleesch in de neusgaten. Het lijk werd gereduceerd tot asch." Naar aanleiding van dit geval beweert de Pers verder, niets er tegen te hebben, „dat Boeddisten hunne lijken verbranden, aangezien hun geloofsleer nu eenmaal het ter aarde bestellen van »en lijk, om de prooi te worden van wormen, afkeurt maar dan behoort de afzichtelijke lijkver branding niet in het openbaar te geschieden". De heer Meijer had in de Volksstem betoogd dat „de verschillende groepen van belanghebbenden, in een billijke verhou ding tot hun beteekenis, in de Tweede Kamer behooren te worden vertegenwoor digd, en dus ook de landbouw, meer dan misschien tot nog toe, een stem in het ka pittel moet hebben". De heer De Boer, radicaal lid der tweede kamer voor Zaandam, stemt hiermede in doch wraakt „zijn zeer eigenaardige op vatting van de taak der gekozenen, die volgens hem, zich dan ook alleen hebben te beschouwen als de vertegenwoordigers van die bizondere belangen". Toen de tweede kamer door verwerping \der motie Dobbelmann had beslist dat in het belang van het geheele volk bescher mende rechten niet noodig zijn, had de heer Meijer gezegd dat deza invoering voor de landbouwers noodig en wenschelijk en in het belang van de landbouwers is. De heer de Boer noemt dit een zwak standpunt, maar gaat er liever niet verder op in. Hij wil het met den heer Meijer eerst nog eens hebben over die „verte genwoordigers van den landbouw" en vraagt daarom Wie zijn de deskundigen die naar uw oordeel den landbouw mogen vertegenwoordigen en zijne belangen moe ten voorstaan, en wat moet het program ma zijn waarmede die landbouw vertegen woordiger» moeten optreden Ter toelichting van de eerste vraag zegt de heer de Boer onder anderen „Wie het niet zijn hebben wig gehoord o. a. advocaten en professoren, maar wie zijn het dan wel? „Het zal den heer M. niet onbekend zijn, dat de meest kenmerkende eigenschap van deskundigen is, dat zij het nooit met el kander eens zijn niet alleen, maar meestal precies tegenover elkander staan, en de landbouwdeskundigen maken daarop geen uitzondering. Om een voorbeeld te noe men, in een brochure van den Boerenbond wordt gesproken van „de beroemde des kundige Jan Truyen" en, zonder iets aan de verdiensten van mijn geacht medelid te kort te doen, geloof ik toch dat velen met mij een deskundige van dit soort nog niet onvoorwaardelijk zouden willen aan bevelen. „In vorige nummers van de Volksstern heb ik getracht de landbouwspecialiteiten in drie groepen te verdeelen. Welke soort acht gij het meest aanbevelingswaardig?" En ter toelichting van de tweede vraag zegt de heer De Boer „De mogelijkheid is niet buitengesloten dat hieromtrent nog wel eenig verschil van gevoelen bestaat onder hen die zich de vrijheid voorbehouden om over land- bouw-aangelegenheden te spreken, ook al worden zij daartoe onbevoegd verklaard, en toch behoort hieromtrent eenige over eenstemming te bestaan. De heer M. is een veel te scherpzinnig man om te ge- looven dat onder de nietszeggende leus „de landbouw moet vertegenwoordigd wor den," ieder bereid zal wezen hem blinde lings te volgen. Met eenige verdere toe lichting zal dus de heer M. ons zeer verplichten." Patroon en werkman Aan de Nederl. (antirevol.) wordt het volgende geschreven Tegenwoordig kan men geen courant in handen nemen, of men verneemt 't een en ander over de arbeidsbeweging. Hier leest men van werkstakingen, daar hoort men van ontslagen arbeiders. Werkelijk, bij vroeger vergeleken, toen men nog kon spreken van eene goede ver houding tusschen werkgever en Werkman, hebben tegenwoordig de arbeiders niet te klagen dat er te weinig aandacht aan hem wordt geschonken. Kom op publieke plaatsen en opper eenigen twijfel omtrent de rechtmatigheid van som mige grieven door den werkman geuit, men kijkt u aan, alsof gij mede tot de groote bende „uitzuigers" behoort, of men beant woordt uwe opmerkingen met een mede lijdend schouderophalen. De sociale politiek is het heilig huisje van een groot deel onaer volksleiders. Hij, die de groote trom kan roeren, is de beste vriend van den werkman, is de beste democraat. Toch willen wij vragen, of er niet in gelijke mate dient gelet te worden op d» belangen van den patroon. Denkt men ook aan zijne zorgen, aan zijne moeiten. Het heele land wordt in rep en roer gebracht om ontslagen of stakende werk lieden te helpenmaar wat doet men, waaneer de fabrikant of de koopman niet langer het hoofd boven water kan houden en aan de zware concurrentie niet meer weerstand kan bieden. Dezer dagen werd wedsrom op allerlei wijze het bericht geëxploiteerd, dat door een firma te Rotterdam een werkman is ontsla gen. Hierin wordt weer een aanslag op het vereenigingsleven gezien, daar de man secretaris is van den bootwerkersbond en als zoodanig de stukken, van dien bond uitgaande, heeft onderteekend. Dat dit geheel onjuist is, bleek uit een nader onder zoek. Het ontslag moet hoofdzakelijk ge zocht worden in de wijze waarop het or gaan van den bond „De bootwerker" gere digeerd wordt. In den laatsten tijd heeft dit blad een veldtocht geopend tegen de werkgevers, die met allerlei liefelijke namen van „loondieven", „uitzuigers", „na tuurlijke vijanden van den werkman" worden bestempeld. En nu bezit bedoelde firma geen lust te arbeiden met mensehen die haar beschouwen als tot eene dieven bende te behooren. Zij stelt hat bestuur aansprakelijk voor hetgeen in het officieel orgaan is gedrukt. Vandaar het gegeven ontslag. Naar onze meening heeft de firma daar toe het volste recht ook van een zedelijk standpunt bekeken. Ook wij zonden zoo handelen en wei geren langer menschen in dienst te hebben, die week aan week lasteren en in uitge- breiden kring het zaad der ontevreden heid strooien. Waarlijk, 't komt ons voor, dat men wel eens te eenzijdig oordeelt in de arbeids vraagstukken. Niet dat wij willen bewe ren, dat alle grieven tegen de werkgevers geuit, ongegrond zijn niet dat wij het ver eenigingsleven, eene goede organisatie en het oprichten van weerstandskassen af keuren Neen, wij willen ook, dat de arbeiders bestand zijn tegen onbillijke eischen. Maar, waar we tegen opkoman is, dat men enkel oog heeft voor de belangen van den werkman, zonder op die van den patroon te letten. Hebben de arbeiders recht op een „mensoh- waardig bestaan", de patroons hebben ook te zorgen dat hunne zaken recht loopen. Een program. Nederland afglijdend op het hellend vlak der Revolutie of terugkeerend tot den levenden God Uw volksjeugd voor het meerendeel op een school zonder den Christus opgevoed of naar eisch der gewetensvrijheid aan den Heer van hun doop ook op de school teruggegeven 1 Uw land en volk overheerd door een machtige coterie of door breeder grond slag der verkiezing aan den invloed van zijn volkskarakter teruggeschonken Aanwas van staatsmacht ten koste uwer vrijheden of uitbreiding uwer burgervrij heden met beperking van staatsbemoeiing. Dus omschrijven we liefst de punten waarop tusschen ons en het Staatsbeleid naar deze Grondwet beslissing komen moet. Ons volk moet weten datherleeft ons Christelijk beginsel in de Natieer naar eisch van den Gereformeerden volksaard ook een practicale toepassing in uitbreiding onzer volksvrijheden volgen zal Ziedaar een Standaard-Programdat ik met ingenomenheid onderschrijf. Mr. Groen van Prinsterer. Graafschapper. 's HEER ARENDSKERKE. Zaterdag werd door not. de Ronde Bresser publiek geveild het woonhuis enz. van wijlen dhr. J. Traas. Koeper de heer P. Mol voor f1100 en de kosten. HEINKENSZAND. Maandag werd alhier aanbesteed, voor den heer L. Valkier van Wolfertsdljk, het bouwen van een dubbel woonhuis in hot Oudeland onder deze gemeen te. Ingeleverd 8 biljetten.Hoogste inschry ving f1646. Laagste inschrijving f1100. Gegund aan den laagstsn inschrijver J. B. Koch, alhier. LAATSTE BERICHTEN. (Per Tel.) Haarlem. Gekozen tot lid der tweede kamer, vacature Sanders, de heer mr. A. J. Rethaen Macarè (lib.) met 959 van de 1441 geldige stem men. Dr. A. E. van Royen (cand. der Antir. en Roomschen) bekwam 475 stemmen. (Bij de verkiezing op 10 April 1894 werd gekozen de heer Roëll (lib. en R.) met 993 vau de 1450. Sanders (aftr. rad. en antir.) had 652. De daaropvolgende verkiezing door het bedanken van den heer Roëll werd Sanders gekozen met 1221 van de 2145 stemmen),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2