NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 8. 1896. Huisdag 6 €)cfo6ec. tffife faaEgang VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buifenlandsch Overzicht. fëuT ll e t~ö n. Een Goesenaar. RE 6 li TSZA. K.K N. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pr 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. Naarmate de dag der presidentsverkie zing in de Vereenlgde Staten nadert, naar die mate neemt de opgewondenheid der kiezers toe. Vooral de republikein- sche bladen storten de fiolen hnnner bitterheid uit over den persoon van den demoerati8chen candidaat Biyanen dat te meel dewijl sommigen vreezen dat deze gekozen zal worden. Toch schijnt deze vrees niet gewettigd. De republikeinen kunnen rustig zijn, tenminste vooralsnog dreigt ben van die zijde geen gevaar maar de overwinning die zij met bunnen candidaat Mc. Kinley behalen zullen, zal eene Pyrrhus-overwinning zijn. Want grooter en schrikwekkender zal de be weging worden van allen die verbetering van zoowat van alles begeeren. De atmosfeer is onhoudbaar drukkend ge worden. En bet onweder dat ontspanning geeft, mag nog wat toeven, het komt en dan wacht zoo de Heere het in zijne lankmoedigheid niet verhoedt Amerika wel geen bloedige maar toch eene ingrij pende omkeering. Wij zullen de horoskooptrekkers, die voor elk der partijen een meerderheid hebben weggelegd, nu maar laten praten. Tenslotte is 't toch niet meer de vraag ■wie wint? maar wat wint? Want de zegepraal van Bryan brengt geen verbe tering en de zegepraal van Mc. Kinley heft de malaise niet op, die in verkiezings dagen vooral de minimumlijders tegen de toongevende partij doet coDspireeren. Maar geld is de zenuw vsn den oorlog. Een verkiezing voor den presidents-zetel kost in Amerika miljoenen en die moet ten slotte de „geldmacht" tegen wie men zich verheft weer betalen. Voor de eerste maal beeft thans een Amerikaansche bank zich aangesloten bij de verkiezingsbeweging. Een der oudste en meest eons8rvatieve bankiersbuizen van New-York heeft 25,000 doll, gegeven voor het kiesfonds der republikeinsche partij. De directeuren hebben verklaard dat het belang van hun deposito-houders eischte, dat Bryan wordt overwonnen. Andere ban ken zijn geneigd dit voorbeeld te volgen. De secretaris van de Bimetallistische Liga van de zilverstaten heeft aan de eigenaars van zilvermijnen een circulaire gezonden waarin bijdragen worden gevraagd voor het verkiezingsfonds van het Bryan- comité. In de circulaire wordt gezegd, dat indien Bryan wordt verslagen, het zilver Er zijn altijd personen geweest, die groo- te aanspraak hebben op onzen lof en onze bewondering, en die, al staan er geen ge- denkteekenen voor hen {opgericht, toch voortleven in de gedachtenis der nakome lingschap, zelfs wanneer zij reeds lange tot beter leven zijn ingegaan. Onder dezen behoort Bernardus Smijtegeltdoor ons ge- heele land bekend, en door velen met eerbied genoemd. Bernardus Smijtegelt was de zoen van Marinus Smijtegelt en Anna Lambrechtse. Mij werd te Goes geboren den 20 Augus tus 1665. Zijn ouders waren burgerlieden. Zijn vader was boekverkooperen bekleed de de kerkelijke betrekking van Siecken- trooster. Zijn eerste wetenschap ontving hg op de Goesche schoole. Later deden zijn ouders hem op de Goesche Latijnsche schoole om de oude talen te leeren bij den toenmaligen reetor Johannes Biscop. Op 19 jarigen leeftijd vindt men hem op de beroemde Utrechtsche hoogeschool waar hij zich onderscheidde door naarstigheid en schranderheid. Vier jaren bracht hij aldaar door, hij ontving zijn theologische opleiding van de professoren Melchior Leidekker en Herman Witz, de laatste meer onder zijn latijnschen naam, Witzius, zal dalen tot 40 cent per ons, maar dat, indien hij verkozen wordt, de mijneigenaars een winst zullen maken van 64 cent per ons. Overigens blijkt ook bij deze campagne weer hoe hopeloo3 de scheuring is, waarin de partijen, die tot kort geleden zoo on deelbaar een waren de republikeinen en de democraten, uiteen liggen. Trouwens dat is overal zoo. In Duitsch- land zouden de socialistische en de chris telijke werkliedenpartijen elk afzonderlijk eene macht kunnen vormen, om zich tegen over elkaar te meten. En zie zij zijn hopeloos verdeeld. Ook de christelijke werkliedenpartij, van welke Stöcker de ziel is, ligt in tweeën. De ééne helft, onder den predikant Nau- mann heeft zich afzonderlijk geconstitueerd als de partij der niet-conservatieve cliris- telijk-socialisten. Het is te betreuren dat een partij die blijkens haar program zeer krachtige maatschappelijke hervormingen op de basis van het cbristelij k geloof voorstaat in twee fraetiën, die blijkbaar hetzelfde bedoelen, uiteengaat. Zoo worden de krach ten verbrokkelden de actie in christelijken geest wordt met lamheid geslagen. Intusschen hebben de Naumannisten ook de „volkssohool op confessioneelen grond slag" de christelijke school op den grond slag der gereformeerde of Luthersehe be lijdenis op hun program geschreven. Nog iets anders valt uit Duitschland te melden. Namelijk dat daar het grootste stoomschip der wereld gebouwd is. Het is de „Bremen" van de Nord-Deutsche Lloydhet staat op de werf te Stettin, en is 195 meter lang, dat is ongeveer 7 torens van Kapelle en 2Vg maal de „lange Jan". De waterverplaatsing bedraagt 20,000 ton, de machines hebben een vermogen van 27,000 paardekraebten. Het zal voor het vervoer van passagiers en goederen dienst doen tusschen Bremen en New-York. De takelage er zijn twee masten heeft alleen ten doel het schip bij zware zeeën eenigszins te kunnen steunen. Achttien reddingbooten zijn voor de veiligheid van de passagiers afwezig. De Great Eastern net reuzenschip dat in 1852 voor het eerst zee koos, was nog langer, doch had in verhouding tot zijn lengte een veel geringere snelheid. De Czaar en zijn gemalin zijn uit Lon den naar Parijs vertrokken. Het Fransche volk zal hun een hartelijke ontvangst bereiden. Het contrast is wel groot, tus schen de meest democratische, anarchis- ■HMII iMMBBBBMM—■■onwwinwil i 'i i »bguit«iuuia onder ons bekend, en nog voortlevende in de gedachtenis der Goesche gemeente. Wie kent niet zijn Twist des Heeren met Zijn wijngaard"waarin hij zijn verblijf in de Goesche gemeente zoo treffend beschrijft. Na volbrachte studie keert Smijtegelt terug in zijn vaderstad en verschijnt 8 Juli 1687 ter Classicale Vergadering, waar hij verzoekt geëxamineerd te worden. De Voorzitter J. Leydekker geeft hem tot tekst Col. 2 vers 15, en draagt hem op om over drie weken over dezelve voor de Classis te preeken. Op den bepaalden tijd doet hij de preek tot groot genoegen der aanwezigen. Zijn tweede predicatie voor de Classis wordt bepaald op 12 Augustus 1687 uit Joh 117. Weder wordt bij aangeboord tot genoegen der predikanten. En eindelijk wordt hem verzocht zijn derde of laatste preek te houden voor de Classis op 23 Sept. 1687 over het 3e gebod uit de Wet des Heeren. Ook deze preek wordt goedgekeurd en Smijtegelt is proponent der Classis Zuid- Beveland. Twee jaar oefende hij zich practisch in het prediken. Op den 19 April 1689 wordt hij beroepen te Borsele in plaats van ds. Servatis Amijs die naar Cortgene vertrokken was. Smijtegelt nam het beroep naar Borsele aan en deed aldaar intrede met eene pre dicatie uit 2 Cor. 4 7. Hij was volgens getuigenis zijner tijd- tische natie en de meest autocratische van Europa's vorsten. De uitersten raken el kander. Wat de verhouding tusschen Rusland en Engeland aangaat, deze zal nu, door het bezoek van den Czaar aan Koningin Victo ria, ev wel op verbeterd zijn. Eene quaestie tusschen beide regeeringen over de afperking van Ruslands gebied in Afghanistan, is thans op vredige wijze beslecht. Volgens de overeenkomst, juist gesloten, zijn thans de Khanaten van Shig- nan, Roskan en Wakban, waarvan de Afghanen in 1888 bezit hebben genomen, door dezen ontruimd en aan Rusland over geleverd, terwijl Darwaz, een deel van het gebied van Bokhara, gelegen op den lin keroever van de Amoe Darja, onder Af- gaanscb bestuur is gekomen. Shignan, Ros'nin en Wakhan zijn bezat door de Begs, die daartoe machtiging had den gekregen ran den Emir van Bokhara, daar deze drie staatjes niet direct aan Rus land, maar aan den vazalstaat zijn afge staan, als vergoeding voor het afstaan van de bij Afghanistan getrokken landstreek Darwaz. Koning Karei van Rumenië ontving in zijn hoofdstad Bnkarest bezoek van den Oostenrijkschen Keizer, welke ontmoeting door het Rumeensche, volk met ingenomen heid werd begroet. Spanje heeft het nog altijd met Cuba en de Phillippijnen te kwaad. Een leger van 20 duizend vrijwilligers wordt door generaal Blanco dringend ingewacht. Hij ziet, zegt hij, zonder deze geen kans den opstand te onderdrukken. Uit Turkije geen nieuws. Dat bet er nog niet zuiver is, mag wel blijken uit het feit dat Zaterdag een der voornaamste hoofden der opstandelingen ia Macedonië heeft slag geleverd aan een detachement Tarksn, sterk vijftig man, dat geheel vernietigd is. 5 Oct. '96. Te 's Gravenhage is overleden de ond-resident van Amboina en Menado, vroeger gouvernements-secretaris in Indië, de heer Van Deinse, die in 1822 te Goes Goes werd geboren. Eervol ontslagen P. M. Voerman, opziener le kl. bij de Visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen. Met ingang van 16 dezer wordt de surnumerair bij de posterijen en telegrapbie, genooten een ijverig leeraar. Ook in de gemeente Driewegen die hij als oonsulent diende onderscheidde hij zich doer grooten ij ver. De vreugde der Borselsche gemeente was echter van korten duur. Zijn Godza ligheid en buitengewone, schoon vreemd soortige, predikgaven deden de gemeente in zijne geboorteplaats besluiten hem te beroepen in plaats van den overleden pre dikant J. v. Dort. Het was zeker voor hem een moeilijk beroep. Niet dat hij er tegen zal opgezien bebben om naar zijn vaderstad te gaan, maar dewyl 't toen was in de dagen der burgertwisten binnen Goes in 1692. Temeer wijl in dien tijd het kerkelijke leven met het burgerlijke innig vereenigd was, waarvan de kerkelijke ge meente te Goes gelijkte begrijpen is, veel nadeel ondervonden heeft. Immers de Goe sche predikanten droegen wel het hunne bij tot de felheid van den politieken strijd in dat jaar. Toch besloot Smijtegelt naar Goes te gaan, en zijne prediking vond hier eenen zeidzamen bijval, zoo zelfs dat som mige vromen zeiden dat de oude tijd van Witzius teruggekeerd scheen te zijn. Ook hier bleef hij kort: slechts drie jaar, toen hij als opvolger van Thilenus naar de gemeente te Middelburg vertrok. Daar kwam hij tegelijk te staan met zijn geliefden Godzaligen oom Ds. Petrus Smij tegelt, welke hem op 16 Jan. 1695 beves tigde met eene leerrede uit Jes. 3020. De bevestigde koos tot intreetekst Hand. de heer W. F. Dhont, te Middelburg, werkzaam gesteld aan het post- en tele graafkantoor te Breskens. M. G. Volgens den staat, gevoegd bij de memorie van toelichting tot het wetsontwerp regelende de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en herziening van de regeling der plaatselijke belastingen, worden onder de gemeenten in Nederland met meer dan 10,000 zielen, er slechts drie aange troffen waar geen hoofdelijke omslag of andere plaatselijke directe belasting als bedoeld in art. 243 der Gemeentewet en dus ook geen opcenten op het personeel worden geheven en wel te Kampen, Rheden en Roermond. Vijf gemeenten zijn er, waar wel hoofdelijke omslag, doch geen opcenten op de personeele belasting worden geheven, zijnde de gemeenten Menaldumadeel, Sneek, Tjietjerkstradeel, Venlo en Zntphen. Pacht-contract! Mr. Z. v. d. Bergh behandelt in het Sociaal Weelchlad het pachtcontract, naar aanleiding der praeadviezen voor de jaar vergadering der Vereeniging voor de Statistiek. Hij vat de hoofdgebreken van het pachtcontract alias te zamen lo. Een risico bij den pachter dat hij niet behoort te dragen. 2o. Tal van voor den paehter onbil lijke bepalingen (uitvloeisel van des ver pachters overwicht.) Daarmede is aangewezen in welke rich ting de verbetering moet gezocht worden. Het risico eener belangrijke daling van den prijs der producten evenals dat der vernietiging van een belangrijk deel van den oogst, kome voor rekening van den eigenaar. Nog grooter verbetering zal 't zijn als, waar mogelijk, de vaste pacht worde ver vangen door een van jaar tot jaar vast te stellen som. Daarnaast moet men trachten te bereiken dat in 't algemeen bet paebtcontract rede lijker zij tegenover den pachter en doel matiger bepalingen bevatte ten opzichte van de cultuur. Daartoe rekent hij bij name dat den pachter vergoeding worde gewaarborgd voor zekere door hem aan gebrachte verbeteringen, waarvan zijn opvolger profiteert. Al deze verbeteringen zijn zijns inziens hnogelijk op ééne voor waarde: dat over het geheels rijk worden aangesteld rijks-pacht-adviseurs, die voor een deel de taak te vervullen bebben, thans toegedacht aan de pachtcommissies, en die overigens het middeipuut kunnen vormen, waar omheen zich de commissies groepeeren. 10: 33. Veel heeft hij ts Middelburg gearbeid. De kerken, waar hij predikte, liepen vol. Tweemaal werd hij te Rotterdam en een maal te Utrecht beroepen er ging zelfs sprake van dat men hem in Engeland be geerde om zyn preekgaven, maar de Mid- delburgsche gemeente lag hem zoo na aan het hart, dat hij voor elke roeping bedankte. Hij hield vol met preeken, ook nadat eene pijnlijke kwaal hem had aangetast, die hem het preeken hoogst moeilijk maakte. Hij verflauwde even weinig, toen inde gemeente sommigen toonden dat zij hem niet welge zind waren. Nu eens had hij te kampen met onverschilligen, die zijne gasten na bootsten bij anderen was hij te mild evan gelisch. Het ontbrak zelfs niet aan naam- looze lasterschriften en paskwillen die tegen hem werden uitgegeven. In veel en lang preeken gaf hij het zijn collega's niet gewonnen; het eerste blijkt duidelijk uit zijn uitgegeven predikatiën, het laatste zou reeds daaruit opgemaakt kunnen worden dat de uitgegeven stukken slechts schetsen zijn van betgeen bij breed voerig van den kansel behandeld heeft. Men verbaalt dat zekere Maria Boter, die Smijtegeld boog vereerde dertig jaren lang zijn leerredenen heeft opgeteekend. Smij- tegelds pijnlijke kwaal verergerde in 1734 zoodanig dat hij met veel pijn en smart zijn laatste predikatie deed uit Hoogl. 14. In dienzelfden nacht, 24 Oct. 1735, weïd LOMBOK. Volgens een {telegram uk Batavia aan de iV. R. Crt. is ;het huis van den agent der Pak et vaart maatschappij te Sisi op Lombok geplunderd en verbrand. De controleur Engelenberg viel met cavelerie een sterke bende aan. Een cavalerist werd gedood en een gewond. De Atjeh is er bee'n met den assistent-resident. Van Praja wordt versterking gezonden. Dit bericht wordt bevestigd door een bij de regeering ontvangen officieel telegram uit Lombok, luidende „In Oost Lombok twee kampongs nabij Sissi oproerig. Muiters, door cavalerie overvallen, leden veel verliezen. Onzer- zij ds gesneuveld een en gewond een ca valerist." Vrijdag stond voor de rechtbank te Zie- rikzee terecht M. P. F., oud 18 jaar, dienstbode te Stavenisse, beschuldigd van brandstichting bij den landbouwer G. te Stavenisse. De beklaagde bekende onder tranen den brand gesticht te bebben, welke bekentenis werd bevestigd door de verkla ring der geboorde getuigen. De gemeente-veldwachter gaf omtrent beklaagde gunstige getuigenis en verklaar de het onbegrijpelijk te vinden dat zij tot deze daad is overgegaan. Alleen kon hij als oorzaak vinden, dat de landbouwer en zjjne vrouw dikwijls nit waren, terwijl beklaagde dan alleen zat op de afgelegen hoeve. De beklaagde zei de nog, dat de gedachte om brand te stichten plotseling bij haar opgekomen is, omdat zij een voortdurend verlangen had om naar St. Annaland terug te keeren, waar zij een paar dagen met haar vrijer had doorgebracht. De eiscb van bet O. M. luidt drie jaar gevangenisstraf. De conclusie van den verdediger luiddelichtere straf. De be klaagde behoorde tot die ongelukkigen welke van „den armen" bij den minstbie denden worden besteed een stelsel waarbij veel gezondigd wordt, ook beklaagde on- dervoud dit, dewijl vrouw G. haar vaak verweet dat zij toch niet weg kon, wijl zjj van „den armen" bij baar besteed was. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedurendo de maand September 1896, 836 telegrammen, ontving 869, over- hij doodelijk ziek, doch het beliefde den Heere hem te herstellen. De geneesheer verklaarde echter dat hij niet meer in staat zou zijn te prediken, waarom hij op 9 Mei 1735 emeritaat vroeg en verkreeg. Rustig was zijn levensavond. Nog vier jaar genoot hij de hem vergunde rust, tot hij op den 6 Mei 1739 overleed, ten einde toe getuigenis gevende van zijn geloof. Zeker zal Smijtegeld niet vermoed heb ben dat zijn preeken ooit bet licht zouden zien, maar de zoo straks geneemde Maria Boter gaf ze met milde hand aan de druk pers over. Yan zijn breed exegetisch en homilet"sch talent getuigen onder anderen zijn 145 voorstellen over „Het gekrookte riet". Vermoedelijk heeft deze bescheiden pre diker, die voor zeer velen ten zegen was, nooit gedacht of bedoeld dat hij nog na twee een wen met zooveel liefde door het na geslacht zou worden gelezen en genoemd met name zijn Cathechimus blijft voor velen een geliefd boek en voer menigen predi kant een gezochte vraagbaak, al is ook deze arbeid, gelijk al wat menschelij'k is, niet zonder gebreken. Niets zon schrijver dezes aangenamer zijn, dan door een der lezers met een portret van wijlen B. Smijtegeld te wor den ve-reerd, hetwelk de redacteur van dit blad gaarne in ontvangst wil nemen. Gr. De K.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1