klein is rne. n schuld!!! „DE ZEEUW" öurg. Sigaren mokt, E N S E N, BIJVOEGSEL SCHOOLNIEUWS. RE GUTS ZAKEN. 4 O stuks prima kwaliteit n voor f 1,40. u deze Sigaren voor 2 lendt Postwissel of onder ontvangt franco huis. 500 stuks /6.50 door IG ADBES je Vorststraat, Goes. PfELDE. pbe of Spoortijd. Tm. 11,55c), nm. 3,25*) ,nm. 12,25c), 3,55 enskerke vm. 8,10. en 8,40. geen vee vervoerd en .25 naar Breskens en Dinsdag en Vrijdag. -e) 8,30c) 11,55 3,25*) j>r 8 50e) 12,15 3,45 lOe) 7,15e) 10,10 1,55 V 7,35e) 10,30 2,15 tBDAGS geen vee en 8,60 4,1 4,8 4,21 4,30 4,38 1,44 4,49 4,59 6,6 5,19 5,29 5,38 5,47 7,17 angekomen Venlosen 5,25 55,88 l 5,44 sf p 56,08 M O 9 p to a E co ot 3 56,36 6,80 56,49 7,55 8,46 9,58 8,56 9,31 6,40 6.49 6,56 7,9 7,17 7,25 7,82 7,37 7.47 7.55 8.8 8 18 8,27 8 38 9.65 10.30 11 38 10.47 11.30 passagiers en bagage. 10,88 10,28 11,40 12,22 12,38 12,55 2, 1,25 3,10 3,50 4,13 4,30 6,25 6,7 7.25 8,10 8.26 8,48 van van Zaterdag 3 October 1896. 2 Oct. '96. Bij kon. besluit is W. Z. van Teylingen beneemd tot burgemeester van Oostkapelle. Benoemd tot surnumerair bij de poste rijen en telegrafie standplaats Ierseke, de heer Isidorus Emanuel te Goes, Xederlandsch Jongeling» Verbond. De ringcommissieleden, ringagenten en correspondenten van het Nederiandsch Jon- gelings-Verbond zullen 7 Oct. a. s. te Utrecht een buitengewone vergadering bonden, ter bespreking van de belangen van dit Verbond. A. s. Zondag (waarom de Eegeering bier de Natie in de ontheiliging van den Dag des Heeren moet voorgaan a. s. Zondag zal van 's Eij kswerf te Amsterdam te water worden gelaten H. Ma. kruiser „Holland", waarvan den 6en Mei van bet vorig jaar de kiel werd gelegd. Zooals men weet zal de Minister van Marine de verder bouwen kruisers naar dit type doen vervaardigen. De kruiser „Holland" is geheel van staal gebouwd en beeft eene lengte van93,4 M. Genoemde bodem heeft geen ramsteven noch pantsergordel maar alleen een boog vormig pantserdek. Het vaartuig zal twee masten met marsen ontvangen en twee schoorsteenen. De waterverplaatsing zal pl. m. 4000 ton zijn, de grootste diepgang pl- m. 17 Eng. voet. De twee machines zijn van hst triple-expansie-systeem, die in staat zullen zijn 9250 I. P. K. te kunnen ontwikkelen.Acht waterpijpketels (Yarrow's watertube boilers) zullen met twee don keyketels de machine» van stoom voorzien. Het schip zal door twee voortstuwers een aan B. B. en een aan S. B. zijde worden voortgestuwd. De snelheid van het schip op den proeftocht moet 20 mijl bedragen. De beschieting van het schip zal hoofdza kelijk van ijzer worden vervaardigd; bet geschut is snelvurend. De grootste kanonnen zijn de twee ka nonnen van 15 cM. In iedere mars komen 2 kanonnen van 3,7 cM. Evenals op de ramsohepen type Kortenaer krijgt het tor- pedolanceerinrichtingen, in 't geheel vier. De verlichting van het schip is electrisch. Het aantal electrisehe zoeklichten is 2, éen van voren en een van achter. De état major zal bestaan uit den commandant, 22 officieren, de bemanning uit 283 onderofficieren. Het schip zal op een „cradle" te water worden gelaten. Van do hoogo autoriteiten die bij deze gelegen heid tegenwoordig zullen zijn, worden ge noemd de Directeur vau Scheepsbouw C. L. Loder, de Inspecteur van 's Eijks Stoom vaartdienst I. H. Beuoker Andreae, e. a. Naar wij vernemen is het oudste lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal* de heer J. H. Donner benoemd tot ridder in de orde vau den Neder.andschen Leeuw. De nestor werd met deze onderscheiding door den minister van binnenlandsche za ken in de vergadering van gisteren per soonlijk geluk gewenscht en ontving ook de felicitatiën zijner medeleden. Benoemd tot voorzitter van het be stuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen mr. A. J. F. Fokker, lil van dat bestuur te Zieriksee. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Zaamslag is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen dc heeren D. Dekker Sr. met 65 en J. de Mul met 58 stemmen. De heer H. Eiemens Hz. verkreeg 44 stemmen. t De Haagsche correspondent van de Z w. C t. geeft volgend recept van de vroegere Atjeh-politiek Neem 6000 soldaten, 12 oorlogschepen, een dozijn toekoe's, een paar duizend kwaadwilligen, een dozijn ambtenaren van het civiel bestuur, kanonnen, kogels, een stapel papier, een hectoliter inkt en een centenaar smeer, laat dat zachtjes stoven, bedruppelt het ieder jaar met een zik deceratiën, bestrooi het rijkelijk met peper, om de vijf jaar heftig roeren, en verder oppassen voor aanbranden en overkoken- Benoemd tot onderwijzer aan eene chr. school te 's Gravenhage de heer W. F. Coumou te Barendreclit. De heer J. Notting te Driesum, be noemd tot eersten onderwijzer aan de school voor geref. onderwijs te Middelburg heelt daarvoor bedankt, wegens aanne ming eener benoeming in gelijke betrek king te Gorinckem. - Aan mej. Jonker is op verzoek eervol ontslag verleend als onder-wijzeres in de handwerken aan de o. 1. s. te Zoutelando. Unie Collecte. Aagtekerke f 40,04". Woensdag werden na gehouden exa men aan het gymnasium verbonden aan de Theolog. School, toegelaten Voor de le klasse: J. H. Broekroelofs K. J. Kokbergen, J. Lammertsma, K. v. d'. Veen en J. N. Vermeulen. Voor de 2e klasse H. H. Schoemaker, en N. Frenniugvoor de 3e klasse K. J. van Dijk, H. A. Kievit», M. F. Stolk en G. Veldman; voorde 4e klasse M. Elzinga, G. de Jager (Jac.Zn. uit Goes), S. O. Los A. A. Koppe, W. J. Koppe en J. J. Wie- lenga en voor de 5e klasse H. de Walie. Het examen wordt voortgezet met 3 ad- spiranten, die als student aan de Theol. School wenechen te worden ingeschreven- Vrijdagavond zal de cursus in een ver- eenigde zitting van studenten en gymnasi. asten geopend worden. Zaterdag zullen de herexamina worden afgenomen, terwijl Maandag de colleges en lessen een aanvang zullen nemen. Ar rondissements-Rech thank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingS. J. V., 17 j., en A. S. J. V., 18 j., beiden zonder beroep, Vlissingen, de le tot f 25 b. s. 15 a. h. en de 2e tot f 15 b. s. 10 d. h.P. B. E. O., 50 j., landbouwer, Sas van Gent, tot f5 b. s. 5 d. h., en A. v. d. B., 46 j., koopman, Goes, tot f 3 b. s. 3 d. h. overtreding der drankwetnachtelijk bu rengerucht eu wederspannigheid C. v. H., 24 j., werkman, Goes, tot 2 maal f3 en f5 b. s. 2 maal 3. d. en 5 d. h., en straatschenderij J. C. v. S., 25 j., werk man, O. en W. Souburg, tot f3 b. s. 3d. h. ontslagen van rechtsvervolgingK. W. N., 10 j., zonder beroep, Middelbu.-g, be klaagd van diefstal, met last tot zijne op zending naar een rijksopvoedinggesticht tot den leeftijd van 18 jaar. Vrijgesproken: P. J. S., 24 j., werkman, Axel, beklaagd van verduistering en D. S., 34 j., dienstknecht, Sluis, beklaagd van diefstal. De officier van justitie desisteerde heden van het kooger beroep aangeteekeni tegen vonnissen waarbij beklaagden uit Bor- sele wegens meineed werden vrijgesproken. (Dit wil zeggen dat ZEA. van hooger beroep afziet. Eed.) Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis bevestigd der Middelburg- scüe rechtbank inzake H. V., werkman te Vronwepolder, veroordeeld wegens weder spannigheid onder verzwarende omstan digheden. Middelburg;. Woensdag hield de Middel burgsche kolenvereeniging Eendracht maakt macht alhier haar eerste algemeens jaarvergadering. Deze vereeniging bedoelt aan hare leden een goede qualiteit steenko len te verschaffen tegen den kostenden prijs, en om tot di' doel te geraken, stort ieder lid een inieggeld van minstens 10 cent per week. Na een inleidend woord van den voor zitter bracht de secretaris verslag uit, waarin hij herinnerde aan de aanlefding tot de oprichting dezer vereeniging, met het bestuur bestaande uit de heeren J. F. Baans voorz.D. Binimel, ondervoor zitter, H. Tinbergen 2e secr.. A. de Troye le secr., K. Slimmen, penningmeester, J. v. Loo, 2e; penningmeester enJ. van Hoefla- kenen voorts A. Bosselaar, J. K ijger en Wessels als Commissarissen. De kolen geleverd door firma Labrijn te Goes en Wibaut te Vlissingen bleken van puike qnaliteit. De kolen wegen 91 kilo per H.L. Geen enkele kolenvereeni ging in de omgeving levert ze zoo goed koop, wat 't verslag door cijfers trachtte aan te toon en. De vereeniging, begonnen met 83 leden, telt thans 223 leden, aan wie in 't voorjaar geleverd zijn 23 hoed en in 't najaar ruim 198 hoed, resp. a flO en f 10.20. Uit het medegedeelde door den penning meester bleek dat de inkomsten hebben bedragen f 2313,48; uitgaven f2311,93; goed sot derhalve van fl.55. De rekening was nagezien en accoord bevonden door een commissie bestaande uit de heeren M. V. Goeman en G. van Westen. De secretaris en de penningmeester ontvin gen dank, den penningmeester werd een vergoeding toegekend van f 5. Het bestuur voert de administratie gratis. Eekening enz. werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig no. over het meer zieke aard appels zijn op velden met guano bemest schrijft iemand uit W. Zeeuwsch Vlaandereu ons het volgende Ook hier beweren sommigen hetzelfde, anderen daarentegen zeggen weer dat dit er niets af of toe aan doet. Men haalt als voorbeeld aan dat er velden zijn die wei bemest en waar niet meer zieke zijn dan op die niet bemest zijn, terwijl er zelfs van de laatste zijn waar zich meer ziekte ver toont ook bij eenzelfde soort grond en aardappelen dan op sommige van de eerste. Wie nu hier gelijk heeft? Yoor dit jaar misschien wel de eersten, maar o. i. zeker niet wanneer ze meenen dat men ook voor volgende jaren bij minder guano min der ziekte zal hebben. Gelijk men bij ondervinding weet heeft men in de knol gewoonlijk de ziekte het minst, wanneer ze zich heel vroeg en ook wanneer ze zich heel laat vertoont. Valt ze er echter in op het tijdstip dat de aard appelen bijna ten einde groei zijn, gelijk dit jaar het geval is geweest, dan heeft men meestal veel zieke knollen. Nu leert de ondervinding eveneens dat op de velden met guano bemest het gewas vroeger aan het groeien en dientengevolge ook vroeger uitgegroeid is en sterft. Nu zijn er jaren geweest waarin de ziekte zich eerst vertoonde, wanneer de niet bemeste begonnen te sterven en die waar wel mest was bijgedaan reeds bijna of geheel doo^ waren en deze laatste bijna niets van de ziekte te lijden hadden terwijl er in de eerste veel waren. Hetzelfde dus dat het eene jaar oorzaak is van veel kwaad is dit het andere jaar van het tegenovergestelde. Gelijk zooveel in de natuur is echter ook tot nu toe nier verklaard hoe het komt dat men bijv. aan de eene struik bijna geen zieke knollen aantreft, terwijl ze van een struik die ernaast staat bijna allen ziek zijn. Onbekende oorzaken dus. De ziekte zelve is echter een gvoote ramp, die evenals alles, ons niet bij geval overkomt. Ritthem. Sedert het laatste bericht over den staat van den landbouw in Wal cheren is er veel ten nadeele van den landbouwer veranderd. Langen tijd zagen mensch en dier ver langend uit naar verkwikkenden regen. Eindelijk werd hun wensch vervuld. Het behaagde den Heere de sluizen des hemels te openen om het dorstige aardrijk met frissche regenvlagen te drenken. Doch de waterstroomen vielen in de September maand in zulk een overvloed geen dag bleef 't haast droog op de nog te velde staande gewassen, dat de witte- en bruine boonen welke eene maand geleden zoo veelbelovend waren, den nadeeligen invloed van het langdurige vochtige weer in hooge mate ondervonden. Vooral de witte boonen hebben het meest geleden. Ook de aardappelen zijn er in den laatsten tijd niet beter op geworden. De aardappelziekte heeft zich ook hier aller wegen vertoond. Gelukkig dat het loof van vele aardappelen reeds voor den mee sten regen verdord was, anders zouden er niet veel goede aardappelen overge bleven zijn. Iioe groot het verlies ook zij, dat de landbouwersstand in den laatsteu tijd heeft ondervonden, toch kan de markt prijs nog een groot deel van de schade vergoeden. De Suikerbieten hebben geen nadeel van het gure en natte weer gehad. Een droge Octobermaand tot het rooien en vervoeren dezer vrucht is zeer gewenscht. Op suikergehalte wordt in Walcheren niet gecontracteerd. Doch we zouden ondankbaar zijn, als we zwegen van hot onschatbare voordeel, dat de regen ons bracht. Wij noemen alleen den overvloed van voedsel en drink water voor het vee. Het is een lust langs de groene weiden te wandelen, om daal de koeien en paarden zich als het ware in weelde te zien baden, eene weelde, waarvan zij door de langdurende droogte zoo langen tijd verstoken geweest waren. Rilland. Er heerscht bier tegenwoordig aan het station eene buitengewone drukte tengevolge van het bietenvervoer. De op brengst der bieten in den Eeijgerbergschen polder is dan ook buitengewoon groot. De landbouwers C van Damme en C. van der Werff spitten niet minder dan 26000 en 25000 bieten per gemet, en over het algemeen hebben de meeste landbouwers een gewicht van meer dan 20000 KG. per gemet. Een opbrengst dus die van den Keijgerbergschen polder zeldzaam genoemd mag worden. Ook de uien zijn goed van schot. Bij een landbouwer werden van bijna acht gemeten 1800 mud uien ge trokken, alzoo een opbrengst van ruim 200 mud per gemet. Oostburg. Woensdagavond werden door den tram die te half negen van uit deze gemeente vertrekt, twee koeien van den landbouwer Moelaart alhier, die op den weg tuss -hen deze gemeente en Draai- brng liepen dood gereden. De eene koe w. s dadelijk morsdood, van de andere werden de ribben stuk gereden, waarop men haar dadelijk heeft afgemaakt, een derde, allen waren melkkoeien, werd licht aan een harer pooten gekwetst. De beesten waren uit de weide gebroken en bevonden zich toen ze werden aange reden aan de zijde der sloot waar de rails langs liggen, zoodat ze daar inrolden, wat gelukkig is te noemen, daar anders wel licht het ongeval, door een ontsporing van den tram vergroot ware geworden. Heinkenszand. De vrouw van den landbouwer C. M. or.der deze gemeente, werd door een veulen een zoo hevige slag tegen het hoofd toegebracht dat zij bewus teloos neerviel en alzoo moest worden bin nengedragen, en geneeskundige hulp moest verleend. 's Heer Ablskerke. Woensdag had de dochter van den landbouwer M. v. I. terwijl ze bezig was met den zolder schoon te maken, het ongeluk dat de ladder waarop zij stend onderuit schoof en zij met den arm in een gzereu haak die iu den muur zat moest blijven hangen waardoor de arm een heel eind werd opengereten en aan den haak bleef hangen totdat een mede schoonmaakster haar uit hare nood lottige positie verloste. Heelkundige hulp werd verleend door dr. Weijerman van 's Heer Arendskerko. Dreisohor. J. C. Modderkreeke, gemeente veldwachter alhier (sedert 1863), heeft wegens gevorderden leeftijd als zoodanig ontslag aangevraagd tegen 1 Jan. 1897. De 3e klerk bij de centrale controle van Nederlandsche spoorwegen J. W. Laven is overgegaan bij den dienst der exploitatie van staatsspoorwegen, ter stand plaats Arne-uuiden. M. C. Ter bepaling van de onzuivere op brengst der landerijen, gelegen in den Nieuw Noord-Bevelandpolder, bedoeld in de vierde alinea van art. 6 der wet op de calamiteuse polders in Zeeland, is door de rechtbank te Middelburg tot schatter benoemd de heer G. Miuderhoud Pz. te Borssele. M. C. Te Vlissingen werden dit jaar genomen 5200 zeebaden tegen 3000 in het vorige jaar. Vlissingea. Op het z. g. Eiland alhier, zijn vier woningen wegens onvoldoenden bouw, door de gemeente-bouwcommissie gedeeltelijk afgekeurd. De aannemer moet het afgekeurde natuurlijk duor ander ma teriaal vervangen, waarmede men reeds begonnen is. Aan den loodsschipper 2e klasse F H. Jilleta, kwartiermeester der roeiers, en C. de Mul, D. van Sprang, H. Mommaas, J. Verboven, C. H. Lems en J. M. Douw, roeiers, allen van het loodswezen in het 6e district, is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van de „médaille_ civique ponr actes de courage et devoue ment 2tae classe", hun geschonken door Z" M. den Koning der Belgen. Bruinisse. Door het Bijkstelegiaaf- kantoor werden in de maand Sept. verhandeld 991 berichten. Het ontving 512, en verzond 347, terwijl het opnam en verder seinde 132 telegiammen. Het telefoonkantoor te Oosterland ontving 32 verzond 25, totaal 57 verhandelde be richten. Dat te Sirjansland verhandelde 88 be richten waarvan het ontving 43 en ver end 45. Colijnsplaat. Aan het telephoonkan- toor alhier werden in den loop der maand Sept. behandeld 154 berichten, waarvan verzonden 73 en ontvangen 81. Stavenisse. Inde maand Sept. wer den door het telefoonkantoor alhier ver handeld 203 telegrammen, n.l. 86 ontvan gen en 117 ver zondeu. In het geheele dei de kwartaal van dit jaar waren die getallen 231 en 328, totaal 559. Kamperland. Aan hettelephoonkan- toor werden in de maand September ver zonden 49, ontvangen 61 tele grammen samen 110. Krabbendijke- Aan het telephoonkan" toor alhier w erden in den loop der maand Sept. behandeld: 105 ontvangen 43 ver zonden. Totaal 148 stuks. Te Zalt-Bommel is een tweejarig kind in een tobbe met water verdronken, terwijl de moeder afwezig was. Om eenigszins een denkbeeld te vormen hoe de muizeu hebb-n huisgehouden iu het koren te Staphorst moge dienen, dat een landbouwer bij het ombouwen vau 12,5 are, een hectoliter boekweit in den grond verborgen vond in verschillende zeer net uitgeholde gaten. De boekweit was goed droog en zeer gaaf. Moet men het instinct dezer dieren bewonderen, die op deze manier voor de winterprovisie zorgen, het neemt niet weg, dat de landbouwer er enorme schade door lydt. Een reus geveld. Bij den jongst en storm is eeu der oudste, zoo niet de oudste eik ia ons land, Btaande op de heuvelkling tusschen Mechelen en Nijswiller, nabij Vaals, op een der hoogste punten van Nederland gevallen. Bedoelde boom was bijna 20 meter hoog en aan den voet vijf meter in omtrek. Op alle oude landkaar ten stond hij aangegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag der vorige week, werden bij den goud- •n zilversmid Meijer in de Molenstraat te Gorinchem door middel van een zeldzaam brutale inbraak o. a. gestolen 150 gouden heeren en damesringen, 14 gouden en 15 zilveren horlogekettingen, medaillons, enz. Een groot deel van het gestolene is te Amsterdam opgespoord en de vermoedelijke daders zijn te Botterdam aangehouden. Op volgende wijze werd deze goede vangst bewerkstelligd Zekere P., opkooper te Amsterdam, kwam den commissaris van politie waarschuwen det bij hem gouden voorwerpen waren te koop aangeboden. Deze dacht terstond aan den Gorcumschen diefstal en gaf aan alle goudsmeden in de stad kennis, met het gevolg dat bij een hunner een groot aan tal gouden voorwerpen aan het licht kwa men die waarschijnlijk van diefstal afkom stig waren. Men meende dus de daders op 't spoor te zijn. De aangever vertelde, dat van de twee mannen, die het gestolen goed bij hem hadden gebracht, een oude kennis van hem was uit de Eotterdamsche gevan genis (het was dus zeer verklaarbaar dat zij juist bij hem kwamen). Maar de naam van dien ouden kennis wilde hem niet meer te binnen schietenechter gaf hij zoo nauwkeurig mogelijk het signalement van den bedoelden persoon op en de hoofd commissaris seinde nu aan zijn ambgenoot te Botterdam of iemand met dat signale ment aldaar gedetineerd was geweest en, zoo ja, welken naam hij droeg. Als antwoord kreeg men weldra, dat inderdaad dat signalement daar was her kend als behoorende bij een vroeger wegens diefstal gedetineerd persoon, genaamd E., die in Juli uit de gevangenis ontslagen was, na er 4 jaar gezeten te hebben en toen die naam aan P. werd genoemd, verklaarde hij ook, dat die inderdaad de naam van den persoon was, die met nog een ander de voorwerpen aan hem had verkocht. De heeren waren inmiddels verdwenen en er werd geseind aan alle groote plaat sen en nog denzelfden dag werden twee verdachten, nl. E. en nog een ander te Botterdam gepakt. E., schoon door den opkooper herkend, zegt van niets te weten en zijn kameraad ook. De in beslag genomen voorwerpen zijn door den eigenaar herkend als de van hem ontvreemde. Een speelbank in H klein. Uil Delfzijl meldt de Volksst. Bij de politie is aangifte gedaan dat hij den winkelier J. van Betum, wonende in de Mosterdgang alhier jeugdige en ook meer opgeschoten knapen op de hoogte gebracht worden met het kaartspelen. Van B. doet zelf ook mee en wel zoo, dat hij wel zorgt winner te blijven en de knapen hun geld in zijne woning laten zitten. Hoe de jon gens aan het geld komen om te kunnen spelen is reeds begrijpelijk; dat wordt op oneerlijke wijze door hen verkregen uit het ouderlijk huis. Wij hoorden üat één knaap sedert eenigen tijd wel een bedrag van f25 van zijne ouders heeft ontvreemd het juiste bedrag kan men in die geval len niet te weten komen. Vooral des Zondagsavonds trok Van Be tum vele van die jeugdige bezoekers. De hartstocht voor het spel is bij die knapen zoo groot geworden, dat zij zelfs tijdens de godsdienstoefening op de gaanderij iu de Herv. Kerk aan het kaartspelen zijn. Dat appelen en peren, vooral som mige soorten, zoo wormstekig zijn, komt omdat de insecten zoo'n heerlijken zomer hadden. Vele, ja, de meeste dezer insecten overwinteren iu den grond onder de hoo rnen. Door dezen grond ffink met, onge- blnschte kalk te bedekken en die kalk later onder te spitten, verdelgt men er heel wat. Worm tekige vruchten of de wormstekigs gedeelten van vruchten moeten worden verbrand of gekookt, om de insecten, welke daarin zitten, te dooden. N. w. s. Na glasslijpers de glasblazers. Uit Maastricht wordt gerueid: De firma Eegout heeft voorioopfg ge weigerd den van alle rechtsvervolging ontslagen glasblazer Bobeers zijn werk terug te geven. Ze heeft hem niet ontslagen, maar hij moet wachten tot er weer plaats voor hem is als meester blazer en dat wel totdat al de andere meesters, die thans als knecht werken, eerst geplaatst zijn. Tusscheu dit en ontslag is practisch totaal geen verschil, en daar de firma zelfs weigert dan man voorioopig als „relais" d. i. ledige, wachtende, werk te geven, is de algeineene overtuiging dat het een ontslag is. Van daar heerscht er onder de glasblazers groote ontstemming. Het bestuur der glas- blazersvereeniging deed reeds een poging om den patroon tot andere gedachten te brengen, doch tevergeefs. Men is thans aan 't pogen een bcmiddelings-comité tot stand te brengen. Het bestuur heeft de grootste moeite de verbitterde arbeiders tot kalmte te bewegen. Tel. Von Gating, professor aan de Bern" soke Hoogeechooi, waar hij colleges gaf in de muziekgeschiedenis, maakte eeni gen tijd geleden van de gelegenhei d gebruik, het groot zegelcachet der school van het handvatsel los te schroeven en daarmee te verdwijnen. Men vernam weldra wat hij er mee uitvoerde. Uit Weenen, Pesth en Borne werden brieven gezonden aan onbekende geleerden, waarin hij dezen voorstelde, zijn invloed aan te wenden om hun een diploma van doctor te bezorgen. En na eenige briefwisseling, waaruit het oogmerkt van den Bernschen professor duidelijk sprak, ontving de bescheiden reflectant een prachtig, volmaakt authen tiek diploma, voorzien van valsche hand- teekeningen. Een Engelschman betaalde voor zulk een kostbaar document zelfs f 1200. Al heel spoedig kwamen tal van klachten in bij den senaat der Bernsche universiteit, de politie kwam den fabrikant van valsche diploma's op het spoor, en deze vluchtte naar Londen, waar hij gear resteerd werd. De Engelsche autoriteiten wilden den ex- professer echter slechts uitleveren op grond van diefstal van een zegel-cachet. Von Ganting werd naar Bern getransporteerd en door het gerechtshof aldaar alleen we gens diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Von GaatiBg, wiens straftijd bijna g. heel geaunnileerd werd door een langdurige preventieve hechtenis, bleef slechts twee dagen iu zijn geboortestad en keerde dan weer naar Londen terug, waar men hem zijn voor.aad formulieren voor valsche diploma's teruggaf. Hij ging nu weer aan den arbeid en opereerde voor namelijk in Duitschland, waar men veel waarde hecht aan den titel van doctor. Hij beging echter de onvoorzichtigheid zich naar het vastland te begeven, om eenige „zaken" af te doen. De Duitsche politie Uie hem in het oog hield, arresteerde hem dezer dagon te Mainz, vanwaar hij onmid dellijk aan de Bernsche autoriteit werd uitgeleverd. Voti Ganting arriveerde een paar dagen geleden te Bern, met den trein in gezelschap van een gendarme. Hij zal nu vervolgd worden wegens alle door hem gepleegde feiten. De kleinste der grootste kerken van Europa is de St. Marco te Venetië; daar kunnen slechts 7000 menschen in. De Dom te Pisa is al grooter, deze biedt plaats aan 13000 menschen, de Notre Dame te Parijs aan 21000, de Aya Sophia te Constantinopel aan 23000, de St. Paulskerk te Londen aan 25000, de Dom te Milaan aan 37000 men schen, terwijl de St. Pieterskerk te Eome 't bagatel van 45000 menschen kan bevatten Een nieuw goudrif is ontdekt te Cape Broyle, op New Foundland. Het is 200 yards lang en 33 voet breed, maar de diepte is nog niet bekend. Het erts ziet er goed uit, maar is nog niet onderzocht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5