KERKNIEUWS. SCHOOLNIEÜWS. RECHTSZAKEN. Ingezonden Stukken. AFWOP MARKT van ier Swalme, tot leden de heeren P. Pouwer Azn., J. Borsius en L. Cysouw en tot hunne plaatsvervanger* de heeren J. Koene, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke en J. Kodde, die zich allen hunne benoeming laten welgevallen. De Voorzitter deelt mede dat than* aan de orde is de benoeming der commissie tot onderzoek der begrootingen en rekeningen 1897-1899. De benoeming laat de verga dering gewoonlijk aan mij over, zegt de voorzitter, en zoo zij hiertoe andermaal besluit, worden, nadat conform besloten was, tot leden dier commissie door mij be noemd de heeren Schorer, Allaart enFrancke die de benoeming aannamen. Nadat door den Voorzitter de dank der vergadering betuigd was aan de commissie die eerlang zal defungeeren, vraagt de Voorzitter, in verband met de vaststelling van het dijkgeschot, aan de vergadering de machtiging lo. om eenige daarvoor vatbare werken publiek aan te besteden 2o. de noodige plans en teekeningen daar voor te doen vervaardigen en 3o. het voor de paalhoofden benoodigde hout, benevens keien en straatklinkers onderhands aan te besteden, welke machtiging zonder beden king verleend wordt. Van het Bestuur van den Mortierepolder is een verzoekschrift ingekomen om ver gunning tot het leggen van 25 centimeters wijde Engelscire aarden buizen in den dijk die den Mortierepolder aan den polder Wal cheren verbindt, zulks ter verbetering van den waterafvoer van den uitgegraven grond der voormalige steenfabriek „Susanna Jo hanna." Het dagelijksch bestuur heeft niets tegen het verzoek, maar naar zijne meening zal het noodig zijn, wanneer het wordt toege staan, d« overeenkomst tusschen den Mor tierepolder en de voormalige centrale di rectie van Walcheren van 1 December 1856 te wijzigen, voor zoover betreft de daarbij vastgestelde wijze van suatie. Het doet derhalve het voorstel lo. om het verzoek in te willigen en 2o. om de bovenbedoelde overeenkomst dienovereen komstig te wijzigen, welk voorstel zonder discussie of stemming wordt aangenomen. Thans had eene vergadering plaats met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting «telt de voorzitter aan de orde het hierboven genoemde voorstel van den heer Snijders. Toelichtende brengt de laatste in herin nering hoe een voorstel van gelijke strekking hier reeds vroeger gediend heeft, bij de behandeling waarvan hij de motieven, die er voor pleiten, ontwikkeld heeft. Hij zal die motieven niet herhalen, maar nam de vrijheid op de zaak terug te komen, om de inlichtingen die hij heeft ingewonnen omtrent de zaak, die ook ter vergadering van Delfland een punt van beraadslaging heeft uitgemaakt. Dat spreker voorstelt eene commissie te benoemen, sluit niet in zich wantrouwen tegen het dagelijksch be stuur omdat het vroeger niet voor het denkbeeld gestemd wasintegendeel, hij wil die commissie onder de leiding des voorzitters doen werken en heeft er alleen mede op het oog te dezer zaak 't meest mogelijke licht te doen ontsteken. De Voorzitter zegt den hser Snijders dat hij in geen geval eenig deel aan die commissie zou nemen, waarom hij dien heer in .overweging geeft in dien geest zijn voorstel te wijzigen. Na de pertinente verklaring des Voor zitters, repliceert hierop de heer Snjjders, kan mijn voorstel niet anders dan schip breuk lijden. Ik trek het dienvolgens in met het volle bewustzijn mij van mijn plicht tegenover ingelanden, zooveel in mij was, te hebben gekweten. De punten der agenda afgehandeld zijnde doet de Voorzitter de rondvraag of nog iemand iets in het midden te brengen heeft, waarop achtereenvolgens door de heeren Sprenger, Allaart en Cijsouw het woord gevraagd wordt. De eerste vraagt inlichtingen omtrent den zandput achter Berkenbosch, waar een bord geplaatst is houdende verbod om zand te halen, waarop de Voorzitter antwoordt dat, na ingesteld onderzoek, bij verschil lende zandpntten aan den Westkant des polders dergelijke borden geplaatst zijnen daaronder ook valt de put door den heer Sprenger bedoeld. De tweede wijst op den Triton-sprink, waar delving een dringend vereischte is e-n waaraan hij meent dat streng de hand moet gehouden worden, ofschoon aangelan den er tegen opzien, waarop de Voorzitter antwoordt dat de uitnoodigingen tot delving reeds in het voorjaar zijn uitgereikt en dat hij, na een onlangs ingesteld persoon lijk onderzoek, tot de conclusie is gekomen dat de inspectie bij de najaarsschouw tamelijk wel zal uitvallen. Iets anders is liet met den Koudekerschen-Vlissingschen sprink. Deze zal door het aanwellea ran zand niet tot de vereischte diepte kunnen gebracht worden, waarom de polder ver moedelijk genoodzaakt zal zijn bij te sprin gen, waaromtrent na de najaarschouw de noodige maatregelen zullen getroffen worden. De derde klaagt over het vele voor het vee zoo nadeelige aanwezig zout water en vraagt of, met het oog op het zoet water dat dezer dagen overvloedig van den Rijn pleegt te komen, daarin geen verandering is te brengen, waarop de Voorzitter ant woordt dat de sluizen, zoowel te Veere als te Vlissingen, altijd open zijn, hetgeen ook noodig was met bet oog op het delven van den Veerschen watergang. Na het verstrekken dezer inlichtingen, verklaarde de Voorzitter de zitting ge leien. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudehoorn (toez.) en te Koekange Burger cand. te Leiden te Hffogwoud (toez.) Melchers te Zuid Schar- woude te Oud en Nieuw Gastel Janzen te Veessen; te De Lier Hulsbergen te Slochteren te Ee cand. Groenewoud te Harlingen te Tjerk werd Van Bin nendijk te Obergum. Bedankt voor Stadskanaal door Deeleman te Wezepe voor Ootmarsum door Wartena te Vleuten voor Lopik en Odijk door Lammerts v. Bueren cand. te Utrecht. St. Maartensdijk. Voor een talrijke schare nam ds. H. Snel Zondagnamiddag afscheid van de gemeonte naar aanleiding van Jez. 51 vrs. 6. Ie ged. Veere. Zondagmorgen werd de be roepen leeraar der Ned. Herv. Gemeente alhier in zijn dienstwerk bevestigd door ds. J. Moulijn te Nijmegen,, die tot tekst gekozen had Lukas 19 10. Des namid dags trad voor eene talrijke schare dr. G. J. Weijland op, die zich naar aanleiding van 2 Corinthe 1:20 op hartelijke wijze aan de gemeente verhond. Bij het einde werd ZEerw. de bekende zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Kloetinge. De notabelen der Ned. Herv. kerk alhier, hebben in hare verga dering van jl. Vrijdagavond tot kerkvoogd gekozen den heer A. Polderdijk. Schoondijke, Gekozen tot leden van het kiescollege de heeren Iz. Butler Sr. en Anth. Luteijn elk met 22, W. I. Leenhouts met 21, A. J. Versprille met 20 en Iz. de Hulster met 19 van de 22 geldige stemmen. En voor de vacature P. van Houte die ouderling werd, en I. Masclee die overle den is, beide aftredend in 1897, werd ge kozen met 11 van de 21 stemmen de heer Jos. Risseeuw Iz.Zoon, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Anth. Risseeuw met 8 en Iz. Dubois met 6 stemmen. Geref. Kerken. Tweetal te 's Gravendeel ds. C. J. Kap- teijn te Andel en ds. C. B. Schoemakers te O. en W. Souburg. Aangenomen naar Cubaard door T. Jongbloed, cand. te Leeuwarden naar Beetgum door J. Koppe, cand. te Zuidwolde. Bedankt voor Ottoland door ds. D. Koffij- berg te Barneveld voor Gouda B door ds. J. D. v. d. Munnik te Zaandam A voor Hindeloopen door J. Koppe, cand. te Zuidwolde. Goes. Niet een stilzwijgende maar een stille gedachtenisviering had gisteren in het kerkgebouw der gereformeerde kerk alhier plaats van het 60-jarig bestaan der gemeente. Den 18 September jl.. toch was het 60 jaar geleden dat de eerste kerkeraad der (chr. afgescheiden) gerefor meerden van Goes in een schuur van Stoffel Mol te Ondelande werd bevestigd. Met deze herinnering begon de geachte leeraar, ds. R. J. v. d. Veen, zijne leerrede naar Jesaja 33 20—24 welke leerrede ZEerw. eigenlijk den vorigen Zondag had moeten honden, doch waarin hij verhin derd was doordat hij dien dag de gemeente te Borsele te dienen had. De schoone rede over Sions heerlijkheid met de ern stige waarschuwing aan de gemeente om in heiligen wandel dat Sion gelijk te worden, werd met groote aandacht ge volgd. Moge de vrucht er van niet ach terblijven. Unie Collectie. Oud-Vosmeer (ger. kerk) f 10,50; Cam- perland f78; Grijpskerke met Buttinge en Hoogelande (ger. kerk) f 26,78. Krabbendijke- De gemeenteraad be noemde tot onderwijzeres alhier aan de o.l. school mej. Joritzaar te Scherpenisse. De rechtbank te Zierikzee heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen E. T., bootwerker te Rotterdam, beklaagd van mishandeling en wederspannigheii tegenover den ge meenteveldwachter te Bruinisse gepleegd en hem veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf. De eisc'n van het O.M. was een maand. Goes. De antirevolutionaire kiesver- eeniging „Voor Nederland en Oranje" al hier vergaderde jl. Vrijdagavond in „Sa muel" om het reglement te herzien. En kele wijzigingen werden aangebracht, mee- rendeels als vrucht van de veranderde tijdsomstandigheden de wijziging door het testuur voorgesteld dat men om lid te zijn of te worden der Kiesvereeniging niet mag zijn of worden lid eener andere politieke kiesvereeniging, lokte krachtig verzet uit, doch werd ten slotte met 28 tegen 5 stem men aangenomen. Grondslag en doel van de Kiesvereeniging werden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. De stem ming over het Reglement in zijn geheel werd uitgesteld tot de eerstvolgende ver gadering. Stavenisse. De vorige week is hier eene koe gestorven tengevolge van het eten van natte klavers. Dat is op zich zelf niets bijzonders, daar het eiken zomer en herfst op talrijke plaatsen voorkomt, dat eene koe zoogenaamd „gebarsten" is. Maar vreemd mag het heeten, dat niet meer gebruik wordt gemaakt van de maag sonde, een eenvoudig werktuig, dat door iederen leek kan gebezigd worden. Het overtollige eten, door gasvorming in de boekpens uitgezet, wordt daardoor uitge perst naar buiten, en het dier is behou den. De prijs ervan is slechts tien galden, voorzeker weinig in aanmerking genomen het nadeel dat de natuurlijke dood eene koe veroorzaakt. In Schouwen-Duiveland is het werktuig bij vele boeren aanwezig. Vlissingen. Sn de varkensfokkerij van den heer E. Bannet alhier is de vlek ziekte uitgebroken. De gezonde dieren zijn afgemaakt, 50 vau de zwaarste naar Engeland gevoerd, de overige worden Woensdag alhier verkocht. De zieke, zestien in getal, zijn gedood en in den put gestoken. De fokkerij telde 157 zwijnen. De tweede-luitenant P. J. Boogaert, van het garnizoen Middelburg, is aangewe zen om het bevel te voeren over het deta chement infanterie, dat gedurende de maan den October, November en Decembei a. te Ternenzen zal worden gedetacheerd. Mej. C. W. J. Smid te Sluis is be noemd tot stadsvroedvrouw te Culemborg. Voor de betrekking van gemeente bouwmeester te Vlissingen, op een salaris van f 1400 benevens vrije woning hebben zich niet minder dan 65 sollicf- tanten aangemeld. Rilland. Ook in deze gemeente komt de vlekziekte onder de varkens voor, na- melijk bij den landbouwer Bonte twee en een bij den arbeider Puivelde. Door het aankoopen van den hengst „Polidor" door den heer geer Harison is de Oost-Beveland- sche hengstenvereeniging alhier Zaterdag ontbonden verklaard. Ze heeft 5 a 6 jaar bestaan. Rilland. Iwee jongelui van ongeveer 14 jaar ond van de spoorwegwadhters S. en B., besloten Zaterdag de ouderlijke wo ning vaarwel te zeggen en een reisje te gaan maken. Teneinde geld te hebben gaven zij aan hunne ouders voor dat de landbouwer, bij wien ze werkten hen niet uitbetaald had en zij nog eens terug moesten komen. Zij kleedden zich wat aan en gingen op reis doch niet naar den landbou wer maar in de richting naar Antwerpen. Des avouds kwamen zij niet terug en de ouders verkeerden natuurlijk in ongerust heid over hun lang wegblijven. Zondag middag kwamen zij echter terug. Zij hadden den nacht doorgebracht bij een boertje kort bij Antwerpen, terwijl zij het nogal zuinig hadden aangelegd. Van de tien gulden die zij bij zich hadden, was nog f 9,40 over, alzoo een verteer van zestig cent. Vlissingen. Zaterdag j.l. heeft men een begin gemaakt met van den in de Marine haven zittenden pijler, het bovengedeelte te sloopen om daarna het andere gedeelte te lichten. Gisteren kwam daarvoor van Antwerpen weder een z.g. „Redder" i lich ter), zoodat er nu twee zijn om het ge vaarte hier te verwijderen. Men gelooft dat al die moeite wel te vergeefsch zal zijn. Wij vernemen verder dat nog 3 lichters moeten komen om dat gedeelte te lichten. Hoek. Terwijl Zaterdagnamiddag hon derden uit de omliggende gemeenten te Ter- neuzen samenstroomden) om het satanisch kermisfeest te vieren, hadden de Christelijke (Ger.) Jongelingsvereenigingen uit het Land van Axel zich hier vereenigd in de chr. school om feest te vieren tot eer van Gods naam. Eene openbare vergadering, waarop door een 7-tal jongelingen voordrachten en lezingen werden gehouden, volgde op het feestelijk deel der samenkomst. Als altijd hielden de leden de eere hunner vereeni- gingen op en toonden zij te weten wat den jongeling goed en nuttig is. De president zette het doel der J. V. helder en duidelijk uiteen. Het progromma bevatte ernst en scherts. Jammer, dat het ernstige gedeelte op eene enkele uitzondering na, geheel be stond nit Vad. Gesch. Hierop werd dan ook door den Eere-Voorzitter van Hoek gewezen, die aanraadde ook op de open bare vergaderingen vooral Bijb. en. kerke lijke geschiedenis niet te vergeten. Ook waren de geschiedenisopstellen wel wat lang, Tot aanmoediging der jongelingen strekte zeker wel het drukkere bezoek, dat haar in vergelijking met een vorige maal ten deel viel, ofschoon eerst zeer laat de bel van den uitklinker voor deze vergadering de aandacht trok. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de gemeente Gendringen breidt zich in de laatste dagen uit. Thans is van eenige gevallen, voorkomende onder een 150 stuks vee weidende op de gemeente weide, aangifte gedaan. Te Steenwijkerwold zijnZi.**- dag een boeren- en een arbeiderswoning afgebrand, benevens 20000 pond hooi. De bewoners waren reeds te bed en konden niet dan met groote moeite zich bergen. Te Amsterdam is volgens de Te legraaf in arrest genomen een vrouw, Rika Schermacher, die in een twist met een andere vrouw deze zulke zware verwon dingen heeft toegebracht dat zij kort daarop is gestorven. Aan de stichtingen van den heer ds. Van Dijk te Doetinchem, is een legaat vermaakt, bestaande in eenige boerderijen gelegen in het vruchtbaarste gedeelte van Friesland. Een heer te Breda die de onvoor - zichtigheid had van de stoomtram zijn afgewaaid hoofddeksel na te springen, kreeg de tram over zijn linkerbeen dat beneden de knie werd verbrijzeld. In de nabijheid van het Duitsche grensplaatsje Borken zijn V rij dagavond twee personen door een trein overreden en spoedig daarop aan de gevolgen ge storven. Zij zaten in een wagen en zagen den trein niet aankomen. Het paard heeft geen letsel gekregen. Omtrent den brand te Schiedam die eene lucifersfabriek in de ascb legde, verneemt men nader dat die vermoedelijk is ontstaan door bet vlamvatten van stroo- ken carton die een der jongens opnam oin er lucifers vau te knippen, wat door eenige wrijving kan ontstaan zijn. De jongen stoud dan ook terstond in brand en bij 't pogen om hem te helpen, veizuiinde inen| om de vlammen te dempen die zich aan zijn omgeving hadden medegedeeld. Ook deze jongen werd 't slachtoffer der raiup. Hy stierf namelijk aan de bekomen brandwon den. Er zijn dus twee slachtoffers. De Amerikaanschestaat Dakota heeft in den laatsten tijd veel te lijden van een heirleger muizen, dat op de velden, in graanschuren en pakhuizen groote ver woestingen aanricht. In de aangrenzende staten is daardoor een nieuwe industrie in 't leven geroepen namelijk de handel in katten. Te Dnbuke (Iowa) loopt sedert eenige n tijd een man de stad plat om alle katten, die men kwijt wil wezen, op te koopen; voor elk dier betaalt hij f 1.25 a f 2.50 naar gelang van de grootte en de bijzon dere qualiteiten. Bij dozijnen worden ze door den handelaar voor f 7,50 a f 10 ver kocht aan de boeren van Dakota, waar door de man een flink stuk brood ver dient. De consul Fitzmaurice, te Ourfa, in Mesopotamia, schat het aantal Armeniërs door de Turken aldaar vermoord, op 9 k 10.000 personen. Ziehier een uittreksel van zyn officieel verslag: „Zekere sheikh deed 100 jonge Arme niërs aanhouden en deed ze slachten ge lijk schapen, naar den ritus van Mekka, door hun de keel open te snijden. „Op Armeniërs, die in de bronputton waren gevlucht, wierp men brandende stoffen, met petroleum overgoten, neer, en loste revolverschoten in den hoop. Men plunderde huizen, tot tegen zonsonder gang by hoorngeschal het staken bevolen werd. „Den volgenden dag werd de woeste slachting voortgezet. 3000 Armeniërs waren in hunne kathedraal gevlucht. De mannen werden gedood, de jonge vrouwen ont voerd, de kerkschatten geplunderd; men daagde Christus uit op te komen, om te bewijzen dat Hy een grooter profeet was dan Mahomed! Van het altaar af schoten de Turken met revolvers in den hoop vrouwen en kinderen beneden en op de enkele mannen, die zich boven op de galerijen bevonden. Ten slotte staken zy door middel van kerosine-olie de kerk in brand, en 126 geheele families kwamen daarbij in de vlammen om". Een provinoiaal blaadje in Frankry k kon zijn bestaan niet langer volhouden en kondigde in zijn laatste nummer zijn dood op de volgende majestueuse wijze aan „Ter gelegenheid van de nationale feesten bij het bezoek van den Czaar, den door- luchtigen vriend van Frankrijk, zal ons blad ophouden te verschijnen!" Stokken worden in geen geval teruggezonden. Buiteil verantwoordelijkheid der Redactie. Indrukken, opgedaan van het groot festival te Borsele ter gele genheid van het 5-jarig bestaan, op 14 September 1896. Met ingenomenheid nam ik kennis dat Borsele den 14 September 1896 een groot festival zou geven, ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan, van het fanfarenkorps Oefening kweekt Kunst. Tot deelneming aan dit feest zijn alle fanfaren- en zang- gezelschappen in Zuid-Beveland uitgenoo- digd, dit bij te wonen, eene eigenaardige daad, echte provinciaals, omdat andere gezelschappen in Zeeland daar buiten ge sloten bleven. Hoog te waardeeren is die uitnoodigiug geweest omdat daardoor vriendschap en broederzin der onderschei dene dorpsbewoners bevorderd, werd en om bet geisoleerde Znid-Beveland nader bijeen te brengen. En zou die uitnoodi- ging ter bereiking van het eigenaardige beginsel, waardiger en schoonder kunnen plaats gehad hebben, dan deor Muziek en Zang Kon er edeler middel uitgedacht, om de menschen bij elkander te voeren, dan de toonkunst, die zoo boeiend op het hart werkt? Zijn het niet de goudeiiers in Venetië die de minnenden rond voeren om hunne hartstochten en serenades aan geliefden over te brengen Muziek en zang toch, wier beoefening den mensoh veredelt, en middelen zijn die hem als naar hoogere sphereu voeren, brengen vaak de gevoeligste snaren des harten in zenuwachtige trilling. Mnziek en zang zijn geen nieuwe toestanden, daar de vroegste oudheid het reeds heeft be wezen, dat dezelve met de wording van den mensch een waren De wilde grillige tonen der Aeolus-harpe werkten reeds boeiend op den mensch, veroorzaakt door den wind die door afgronden en spleten zijn woest geluid deed terugkaatsen en daardoor eigenaardige melancholische ac- coorden voortbracht. De eerste snaren tuigen zyn daarvan afhankelijk geworden, die zeer onvolkomen, met haren en peze bespannen waren, maar toch harmonise werkten. De karpe Davids die in na Gewijde boek besproken wordt, heeft he ook bewezen, dat het zieleleven van dei mensch vatbaar was veor aandeeninge die zich alleen laten gevoelen, maar nu- kunnen beschreven worden, vatbaar voos. harmonische accoorden die hem van h. s alledaagsche ievea losmaken, en den ziels toestand verheffen! Muziek en zaug zijn beide factoren die door alle tijden heen op bewondereuswaardtge wyze, hetgemoed» leven treffen, en vandaar dat de geschied-t rollen, bladzijden gevuld hebden, va minnen en vrouwen, die door hunne ga ven zich beroemd, hebben gemaakt. Een Baeh toch wist door zijn verheven orgeltonen Koning Erits zoo te betooveren dat hij de bekentenis aflegde Bach gi zoudt nog maken dat ik aan een God g - gelooven Was het niet een Haydn, die door zijn Seheppiugs-Symphonie de wereh. in beroering braebt De gewrochten van Mozari, Richard Hol, een Pagonini, Tieu- temps, die aan hunne speeltuigen tonen wisten te ontlokken, die onbegrijpelijk waren en tot aandoening stemden Was het niet Madame Cathaioni die eens op reis zijnde, by toeval een armoedige stroo- hut moest binnen treden, alwaar eene zieke vrouw te bed lag. Zij zich verve lende neuriede een harer scheppingen, die zoo betooverend op de arme zieke inwerkte, dat zij bijna genezen zich oprichtte. Was het niet een Jenny Lind die door haar betoo verend trillend gezang, niet ten onrechte de nachtegaal genoemd, hare hoorders in verrukking bracht? Niet moeilijk zou het mij vallen, om nog vele personen op te noemen, die door nunue byzondere gaven, zich vsreeuwigd hebben, maar ik zal geen anderen meer opsommen. Borsele heeft schoon feestgevierd, en die dag van 14 September 1896 is wel waardig met gouden letters eene plaats in de notulen ingeruimd te worden, en was het niet dat des avouds een kwade geest zijn gevloekte vleugelen over veel schoons had uitgespreid dan wil ik toch de gulle verklaring afleggen dat ik zeer veel heb genoten en zeker velen met my. Het geisoleerde Borsele mag door zijn schoon festival, en door haar oudheid, en door de plaats m de oude geschiedenis gegeven, uiet vergeten, maar met onderscheiding genoemd wordenAl vroeg mocht ik mij onder de vele bezoe kers scharen, en feestelijk gestemd waar toe het vriendelijke morgenuur, gevoegd bij het feestelijk aanzien van Borsele waar de vele driekleuren wapperend van de huizen woeien, waar de opgerichte eere- bogeu een aangenamen indruk veroorzaak ten, dat nog vergroot werd door den schoo- nen tempel dien de fanfaren- en zangge zelschappen zouden betreden. Dit alles bracht mij en zeker velen, om mede feest te vieren, dat aangemoedigd werd toen sein het fanfarenkorps van Borsele het gaf dat de wedstrijd begonnen was, De directeur de heer Eugelbert die zyn korps leidde, liet twee stuiken uit voeren die onberispelijk schoon kond.n genoemd worden. Maat en zuivere toon als glas, het piano, het forto en cres cendo, alles gaf blijk dat de directeur wel de man was, die bij diepe muzikale kennis tact bezat met waardigheid den dirigeerstok te handhaven. Ook doer de zang- vereeniging onder directie van den heer de Priester, die het vaarwel van Richard Hol, melancholisch, en de welsprekendheid van Haydn ten gehoore brachten, werd zeer gevoelvol gezongen, en was wel waar dig een aplaudissement te ontvangen. Het fanfarenkorps van Rilland waarvan de heer van de Griek directeur i», gaf blijk van studie en bracht heerlijke tonen voort. De zangvereeniging van Driewegen, onder di rectie van den heer Steuvoer heeft gevoel- vol gezongen, maar blijkbaar ontbrak er een zware toon. Het fanfarenkorps van 'g Heer Arendskerke heeft goeden wil ge toond, maar de daad liet veel te wenschen over. Blijkbaar waren beide neminers te zwaar voor de uitvoering, zoodat menige wanklank ons pijnlijk aandeed. Als de directeur, de heer Visser, mij raad vroeg om daarin verandering te brengen dan zou ik ZEd. aanraden Van begin af met kleine stukjes te beginnen, voorname lijk te zorgen dat de tonen zuiver werden geblazen, dan bestaat er wel kans dat dit korps wel een palmtak zal gegeven worden Ik hoop dat mijne opmerking niet zal be schouwd worden als vitterij, daar ik ge rust de verklaring durf afleggen, dat ik niet de eenige ben, die deze aanmerking gemav.kt heb. En getrouw aan mijn be ginsel om openhartig voor den draad f komen, zoo schroom ik niet de waarhei te verkondigen. Een vriend die mij mi feilen toont, heeft op mijn hart een gre vermogen, zegt van Alphen. En geen v it zwart te noemen, vind lk beter en ismija leer verbetering aan te brengen. De zangvereeniging van Wolfertsdijk. waarvan de heer Kosten directeur is, brack: in twee fraaie stukken ten gehoore, die ee.. goeden indruk hebben achtergelaten. De directeur verstaat de kunst om te inspi reeren. Het fanfarenkorps van Heinksns- zand, met het nieuwe prachtige vaandel, een geschenk van den heer Burgemeester, bracht schoone tonen voor, die in zui verheid nie t beter kunnen geblazen worden. „De eerste stralen der lentezon" droeg kennis van studie, eere aan den directeur van der Weele. De zangvereeniging van Kloetinge, directeur de heer Dekker, zong goed, zuiver en gevoelvol. Hst fanfaren korps van Hansweerd, directeur de heer Luijk, speelde schoon, kenbaar dat denom; mers goed ingest vereeniging van de heer Risseeuw prachtig met gev accoorden werde haar schoonheid piano'» en forto's Wolfertsdijk, di leverde twee sch als glas, en daar" der fanfaren- en digd. Ik zou d eindigen, maar da nogmaals persoo weinige ook niet gelegd worden. Allereerst moe festival geluk ge bijval die dat fee deel gevallen, wel als de vijf in de uitnoodigi der ontwerpers onbekrompen wij werd toegedeeld, eer van Borsele aanzien staat. Ook als tolk, eigendunkelijk h mijn dank uitspre maar geheel Zuid werpers op bet Ook de heeren en zanggezelscha van lof. Hun n voetbankje betrr sein door waardi geerstokje gaf vo heeren op hun p voerders wisten Ook zij die speelden, hebben als de zangers en ook vervuld ware blik. Allen die terd zij myn dan genot mij en ve festival niet licht tuigen de prachti tenr met een or gehangen. Post Festum. Nisse, 20 Sept. GOES. Door B aanbesteed leveri turf ten behoeve van 1 Oct. 1886 t vers K. Pik voor v. d. Reit a 81 een schreef ook in vo f 1.44 per 100 kilo en korte a f5 d geheele levering COLIJNSPLA Beveland der Ma van landb«uw en centrale guanofab gedragen de lev superphosphaat (1 phosphorzuur) te de 100 KG. lp Oude Tarwe f 7 f7.- a f7.50- R Wintergerst f6.50 a f—Haver f f6.30 a f7.-. V Paardenboonen f-.- af-.-. Alles per 100 Aardappelen f R Nieuwe Tarwe Haver 10, Kook 50 cent hooger. Buitenlandsche Tarwe. Nieuwe Tarwe Rogge NieuweW inter Zomergers t C h e valierge Haver Nieuwe Haver Paarde nbo on< Erwten Nieuwe Kook er Bruin e Bo oner Witte - Kanar i ezaad Nieuw K o o 1 z a Op de Veemarli gevoerd 234 runder pen of lammeren De pry zen ware le qual. 67, 2e qu kalveren le qual schapen le qual. le qual. 36 2e qu licht soort 32 a VLAS 2836 st 1000 steen Gronini AJUIN 7000 ba kilo. Zeeuwsche EII AARDAPPELS Zeeuwsche bla Zeeuwsche Jam F!akkee8che Ja Spuissche Jami Pooters fO,— a Muisjes f 1.80 Westlandsche Westlandscbe Aanvoer en vra Tamelijke aa Van de Makelaars te MEEKRAP. Or PETROLEUM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2