DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. Opiumpacht en pachters. üeekmeüws. schoolnieuws. marktberichten. humïeüluiv*; stanu- afloop \erkoöpiniikn enz- s©hoy wing. VAN van Zaterdag 26 September 1896. Het woord schuiven is een vreemd Kollandsch woord, dat rooken beteekent De bereide opium op Java tjandoe geheeten met andere ingrediënten als tabak, enz. vermengd om er een zekere vastheid aan te geven, wordt ter grootte van een kleine erwt die op den kop van de opiumpijp gelegd wordt, in een vlam gehouden en de door verbranding voort gebrachte rook wordt door den schuiver ingezogen. De hoeveelheid is zoo klein dat ze na twee of drie inademingen ver teerd is. Welke uitwerking die twee of drie trekjes op den schuivenden rooker heb ben, die den drempel der amfioenkit over schreed, hebben wij den lezer met een aanhaling uit Perelaars Baboe Delima aan getoond. En de uitwerking van het veelvuldig gebruik lieten wij hun door zendeling Janz. vertellen. Zeker, er zijn in Indië vele matige schui vers, gelijk er ten onzent vele matige drinkers en rookers zijn. Maar 't gevaar om van een gebruiker tot een slaaf van het opium te worden, is in Indië nog grooter dan bij ons 't gevaar om van matigheids man tot dronkaard te vervallen. „Toon mij één schuiver", zegt een Chi nees in een brief aan een groot Engelsuh dagblad The Times, „die met zekere dosis begonnen is en tien jaren daarna dezelfde dosis nog gebruikt, en ik zal voor dien eenen er u honderd aanwijzen die met een kleine dosis aanvingen en tien jaren later verslaafde onmatige schuivers zijn ge worden." De voorbeelden uit het vorige nommer van ons blad hebben 't begrip al gevestigd dat een opinrasohuiver, wanneer hij 't schuiven bijv. een enkelen dag laat, zich akelig, onwel, ondragelijk, rampzalig ge voelt; en de pijnen des liohaams niet alleen maar ook de wroeging der consciëntie en de ellende der ziel niet anders zijn tot zwijgen te brengen dan door opnieuw te grijpen naar de opiumpijp. Een oogenblik van zalig droomen, een korte poos ver stomming der zenuwpijnen en de lijder want zoo mag men deze menschen wel noemen zinkt weder in de oude dofheid en krachteloosheid terug om weder in de verdooving van den opium, in het zoete genot der uitputting stilling van zijn ellende te zoeken. Dat is de hoogst betreurenswaardige toe stand waarin de opiumschuiver zich bracht. Maar wanneer nu deze ellende zoo groot en zoo algemeen is, waarom wordt dan de opium in Indië verkocht, waarom wordt deze verkoop door de regeering begunstigd? Men zegt dat dit een veiligheidsmaat regel is. Zoo iets om ergers te voorkomen. De cultuur dezer plant wordt in Ned. O. Indië niet toegestaan. De invoer van het opium op Java en elders in den Ned. Ind. Archipel anders dan ten behoeve en voor rekening van het Gouvernement is verboden. Het Ned. Indisch gouverne ment voorziet zich op een buitenlandsche markt van de hoeveelheid noodig voor het gebruik op zijn grondgebied, en verstrekt die tegen verhoogden prijs, thans tegen de som van f 30 per kati, tot een bepaald maximum jaarlijks aan hen die het recht tot verkoop in het klein in bepaalde ge- Westen, tegen een hooge som gelds, pacht schat genoemd, hebben verkregen. Elout in zijn „Opiuinvloek op Java" geeft onderstaande ruwe schets van dit pachtstelsel. „Het verpachten van het recht van be lastingheffing was eertijds een zeer gewild middel voor den Staat om zonder admi nistratieven omslag en zonder directe uit gaven inkomsten te verkrijgen. Door de staathuishoudkunde is dat stelsel intnsschen totaal veroordeeld, omdat èn de Schatkist, èn de Bevolking daaronder lijden en alleen de Pachter er wèl hij vaart. Voor de schatkist blijkt bet een duur middel te zijn en de bevolking wordt uit gemergeld. Een verarmde bevolking nu is onvoor- deelig voor de schatkisten gevaarlijk voor de rust. Als voorbeeld denke men aan Frankrijk iu 't laatst der vorige eeuw, waar de en°ler8-généraux den scepter zwaaiden en millioenen oogstten; en aan Oost Europa, waar willekeur en knevelarij een uitvloeisel zijn van deze verouderde instelling. Op Java nu worden nog verscheidene belastingen verpacht, waarvan die op de opium de oudste en de voornaamste is. Voor de opiumpacht is Java in verschei dene (op het oogenblik 14) districten 'ner- ceelen) verdeeld en het recht om gepre pareerde opium in aldaar door de Regee ring aangewezen verkoopplaatsen te slijten Wordt voor een of meerdere jaren tegelijk toegewezen aan hem die onder behoor lijken borgtooht by opbod'de hoogste som Voor dat recht biedt. Daarbij moot hij de opium voor een be paalden prijs (thans 2 a 3 maal hooger dan de marktprijs; van het Gouvernement ne men. Eea zeker maximum mag daarbij niet worden overschreden. Hij ontvangt dns slechts een beperkte hoeveelheid. Aan gezien nu de staat heet uit te gaa i van het denkbeeld dat opiumgebruik, als na- deelig, zooveel mogelijk behoort te worden beperkt, zoo ia de debitant, volgens de vigeerende bepalingen niet vrij om zijn monopolierecht op de voor hem meest voor- deelige wijze te exploiteeren. Hij mag slechts een zekere door de Regeering be paalde hoeveelheid opium verkoopen en alleen in officiéél erkende verkoopplaatsen, waarom het getal voor elk distriet van bestuurswege bepaald is." Tot zoover deze korte uiteenzetting. Wij mogen nu de vraag stellen: Wordt deze bepaling nageleefd? Bezien wij daartoe den pach er van naderbij. De pachters zijn, gelijk den lezer be kend is, in den regel Chineezen. De Chinees is een eigenaardig mensoh. Hij deugt goed voor emigrant, wijl hij zich in alle levensomstandigheden te schik ken weet. Hij komt arm in Indië, maar hij is slim, werkt hard, leeft matig, loert met gelaten, kruiperige, vriendelijkheid op den tijd dat hij zich een goede positie zal verzekerd hebben, en gaat om die te ver krijgen op de meest gewetenlooze wijs te werk. Daarbij heeft hij een groot organi- seerend talent en weet door samenwerking met zijn landgenooten iu vereenigingen (kongsis) een macht te ontwikkelen die geen andere natie hem zal nadoen. De Chinees is wel eens de vleesehge- worden schraapzucht genoemd. En van al deze eigenschappen nu heeft de Javaan het tegendeel. Zorgeloos, kin derachtig, goedaardig, gedwee, belust op* onmiddellijk genot en bevrediging van de begeerten van 't oogenblikbereid zelfs om voor oogenblikkelijk genot een rijke toekomst prijs te geven daarbij speel- en spilziek; ook wsl geld willende maken, doch niet anders dan door verpanding zijner bezittingen. En nu komen die twee tot elkander. Is 't te verwonderen dat de Chinees den Javaan baas wordt; gene de meester, deze zijn slaaf? En de meester wordt dit langs den weg van kruipende vriendelijkheid. Hij biedt den ander zijn zeer dure hulp aan en de aader neemt ze aan om later te worden uit gemergeld of doodgedrukt. En de oud resident Wijnen over de Chi neezen op Java sprekende, beschuldigt rond uit de regeering dat zij een bestuursin richting volgt, die juist berekend is, om de Javaansche bevolking sraffeloos over te leveren aan deze hartlooze door teugellooze geldzucht gedreven uitzuigers. Dat is zegt hij, de kanker, die aan Java In de binnenlanden, sshoon het hem ver boden is, nestelt hij zich, de Chinees en is er een vloek voor debevolking. Arm, doodarm komt hij in de desa, zijn eenigste kapitaal bestaat uit wat op crediet gekochte, in den regel half verlegen handelsgoederen en zijn relaties met den smokkelaar van opium. Doch weldra komt hij waar hij wezen wil nederig, kruipend als eene slang, komt hij elke deur binnen. „Hij doet zegt de heer Van Keste- rei. „als een druppel olie op het papier, hoe langer hoe verder zich uitbrei dende, hoe langer hoe meer bedervende en besmettende. Niet dat hij den in lander slaat, hij mat hem slechts af. Niet dat hij steelt, daarvoor is hij te geslepen. Niet dat hij gezagheb- benden omkoopt, hij geeft hun slechts ge schenken, en steeds met een betuiging van allen eerbied. En is hij eenmaal ge komen waar hij wil, is het desabestunr door bem gewonnen, door schulden in zijn maeht, dan toont hij zich zooals hij wer kelijk is; dan blijkt het dat in den hulp vaardigen, kruipenden Chinees een tyran versoholen was, lager en verachtelijker dan eenig ras ter wereld ooit heeft voortge bracht, dan is hij door middel van net dorpsbestuur, dat vroeg of laat in zijn handen komt, de meester der desa gewor den, en gebruikt zijn macht om den inlan der alles te ontnemen wat hij heeft, de eer zijner vrouw en dochters' niet uitge zonderd dan wordt hij van bloedzuiger beul." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes ds. H. v. Selms te Kralingen te Borsele dhr. D. Gerrit sen candidaat te Oosterbierum. Bedankt voor Bruinisse door ds. D. E. J. Hupkes ie Sprang. (V. R. C.) Bedankt voor Biezelinge door ds. F. J. J. Loeff te Heiloo. Beroepen te Bladel Rijnenberg ie Buur- malsente Burgwerd Magendans te Oosterzee;te Garsthuizen Groenewoud cand. te Harlingente Kedichem Jungius te Poortugaalte Mijnsheeren. land Eringa te Hemelumte Ooster. wijtwerd Groeneweg cand. te Rotterdam, Aangenomen naar Waarder door Rappard te Zuilichemnaar Aalsmeer door Gijsman te Beekbergen. Bedankt voor Rhenen door Jaarsma te Balk voor Fijnaart door Rappard te Zuilichem voor Leerbroek door Van de Plassche te Gonderak. Geref. Kerken. Bedankt voor Kamperland door ds. N. J. Engelberts te Giessendam voor Biezelinge door ds. J. van Henten te Baambrugga. Vrije Evangelische Gemeenten. Beroepen te Kapelle ds. P. van (Paaasan te Fraueker, vroeger te Kapelle. Doopsgez. Gemeenten. Beroepen te Berlioum Glasz cand. te Joure. Ds. Engelberts is op dit oogenblik zoo ernstig ongesteld dat zijn toestand beden keljjk is. Voorzoover ons is medegedeeld mag de leeraar niet spreken. Een vriend heeft aan den kerkeraad op ZEerw. verzoek den brief geschreven. De heer L. B. v. d. Slikke te Stavenisse, benoemd hoofd der school te Oudelande, staat op de voordracht voor hoofd der school te Uitwijk. R.N. Wy ontvingen Maandag uit Krab- bendijke bericht dat een onderwijzer aldaar geboortig, en thans te Putten, was ge slaagd voor de acte Fransch. Wij dach ten terstond aan een aardigheid, en vroe gen Taad by het hoofd eener school en een geacht leeraar by 't middelbaar ouder wijs te Goes. Beiden meenden dat 'tbe- richt waar kon zijn, daar nog examens Fransch (middelbaar onderwijs) te wachten schijnen. Schoon 't ons wel wat bevreemdde dat 't bericht Zaterdag niet in de bladen gestaan had en 't ons wel wat vaag toe scheen, namen wij 't op, vertrouwende op de secuurheid van onzen berichtgever. Spoedig daarop echter vernamen wy dat ▼an 't geheele bericht niets waar was. De bedoelde onderwijzer had maar eens een loopje willen nemen met de Krabbendij kenaars en deze goedgeloovig uls ooit, hadden den grappenmaker met zyn succes hartelijk gefeliciteerd. Krabbendijke. De voordracht benoeming van een onderwijzeres aan openbare sebool alhier bestaat nit de mes M. L. Joritzaar te Scherpenisse J. M. Verhoeren te St. Philipsland. Tot onderwijzer met hoofdaete aan de school voor geref. onderwijs te Mid delburg is benoemd de heer J. Notting te Driesum. De heer J. C. Kerkmeyer te Middel* burg, die dezer dagen te Amsterdam de aote M. O. bouwkundig teekenen behaalde, is met ingang van 5 October, benoemd tot leeraar in het hand- en rechtlijnig tee kenen aan de door het Rijk, Provincie en gemeente gesubsidieerde burgeravondschool te Amstelveen, en heeft die benoeming aangenomen. De heer L. A. r. Melle slaagde te Utrecht voor het theologisch examen I. gen. Geneeskundige hulp werd verleend J en door dokter Geill. Vlissingen. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen is met ingang van 1 October a. s. vastgesteld dat paarden en vee bevracht tegen het tarief van enkele stuks niet anders meer worden verzonden dan met goederentrei nen terwijl met personen-, gemengde-, vee- en snelgoederentreinen slechts worden ver zonden zendingen paarden en vee, bevracht bij wagenlading en die, welke in stelwa gens zyn geladen tenzij van een wagenlading enkele stuks overschieten, deze worden dan tegen het stuks tarief bevracht ook met personen-, gemengde-, vee- en snelgoe derentreinen verzonden. De bepalingen betreffende de doorzen ding onderweg, die betreffende de bevraoh- ting van paarden volgens het militair tarief en van en naar harddraveryen blijven gehandhaafd. Tholen. De gemeenteraad heeft tot secretaris benoemd den heer P. Laban. dus by het verlaten der school eet» loffelyk getuigschrift werd uitgereikt aan den smid J. Th. Adriaanse en aan de timmerlieden AF. Augustijn, J. A. Baljeu, A. L. J. Goedhals, H. Gort, Cd J. L. v. d. Harst, A. M. Jochem, C. Polet, P. Rey- nierse en J. G. Stasse. Met die bevordering en die getuigschrif ten wenschte de Voorzitter de leerlingen gelukvooral hen die de school verlieten, epoorde hy aan het rechte pad niet te verlaten en te toonen dit het hier ont vangen onderwijs voor hen zegenrijke vruchten had gedragen. Voor getrouw schoolbezoek werden nu nog de volgende pry zen uitgereikt: een waterpas aan J. A. Baljeu, een duimstok aan R. Reynierse, een rolmaat aan P. van Meerendonk en een diktemeter aan J. P. Timmermans, waarna de Voorzitter de aanwezigen uitnoodigde tot bezichtigen der doer de leerlingen vervaardigde stukken en de plechtigheid voor geëindigd ver klaarde. ter de da en Arrondissements-Rechlhank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens oplichting-. S. M., zonder beroep, zonder bekende woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis, tot 6 m. gev straf, met mindering der preventieve hechtenis mishandelingP. G. K., 22 j., stoker, Middelburg, tot 1 va. en P. J. L. S., 18 j., varensgezel, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf, en J. B. d. Ie L28 j., slager, Yzendyke, tot f 10 b. s. 10 d. h. in staat van dronkenschap de openbare orde verstoren en weder spannigheid: C. A., 20 j., werkman, Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. en 6 w. gev. straf; overtreding der drankwet en weder- spannigheidP. M., 27 j., scheepmaker, Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. en 2 m. gev. straf; diefstalE. v. L., 22 j., dienstbode, Kleverskerke, tot 1 m., en J. C., 11 j., zonder beroep, Middelburg, tot 7 d. gev.; overtreding der drankwet, nachtelijk burengerucht en b'leediging van een amb tenaar-. D. K., 51 j.,dienstbode, Middelburg, tot 1 m. gev. straf en 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h., eu overtreding der wet op de bedrijfsbe lasting W. J. A. T., 30 j., stuurman op het stoomschip „Sliedrecht", laatstelijk liggende te Dordrecht, tot f3 b. s. 3 d. h. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij J. J. D. Fzn., winke lier te Ttiolen, word veroordeeld wegens misdrijfeg ten de zeden. LAATSTE BERICHTEN. Goes. Maandagavond 8 uur, 28 Sept. vergadering van den gemeenteraad. Agenda: le. Resumtie notulen. 2e. Mede- deelingen. 3e. Ingekomen stukken. 4e. Ver zoek C. Duvekot. 5o. Verzoek B. M. den Boer en J. Polderman. 6o. Voorstel B. en W. omtrent pensioen A. Dronkers. 7o. Kohieren schoolgeld Hoogere Bnrgerscbool en school 8o. Rekeningen Gem., Gast huis en Burgerl. Armb. 1895. llo. Reola- mes H. O. 12o. Afschrijvingen op plaatse lijke belastingen. Vlissingen. Behalve dat de mailboot Koningin Regentes" Woensdag averij be liep, is ook de dagboot „Willem, prins van Oranje" met een belangrijk defect aan een der ketels op de haven gekomen, tij delijk buiten dienst gesteld, en ligt thans in reparatie. Heinkenszand. Woensdagnamiddag had de landbouwer K. G. hét ongeluk van een dilt in de schuur te vallen, waardoor hy een ernstige wond aan het hoofd be kwam en bewusteloos werd binuengedra. Candidaat ook tan den Bisschop Prof. dr. W. Nolens te Roldue is candi daat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer in het kiesdistrict Venlo, vacature Haffmans. De bisschop van Roer mond, Mgr. Boerman», heeft aan de keuze zyn goedkeuring gehecht om mogelijke bezwaren te voorkomen. Indien de nieuwe kieswet thans reeds in werking was, zou er geen verkiezing behoeven plaats te hebben, wijl men niet hoort van een tegencandidaat. En de nieuwe wet zegt, als er geen tegen candidaat is, dat dan de candidaat die door 40 kiezers wordt aanbevolen, door den burgemeester in de hoofdplaats van het steindiBtrict gekozen verklaard wordt. Vereeniging de Ambachtsschool te Middelburg. Plechtige prysnitdeeling en promotie der leerlingen by het eindigen van het studiejaar. Het geheele bestuur was aanwezig met uitzondering van de heeren Schorer en van Pagé, die kennis gegeven hadden verhin derd te zyn, terwyl de plechtigheid mede werd opgeluisterd door de aanwezigheid van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland. De heer L. K. van der Harst deelt mede dat hy op welwillend verzoek vau het Bestuur deze vergadering zal presidee- ren, terwijl de heer P. Polet de functiën van Secretaris zal waarnemen. Daarop leest de Voorzitter de verslagen voor van de jury's. Die voor het timmer vak bestond uit de heeren H. P. van de Ree, W. P. van Pagé en W. A. van der Heil, die voor het smidsvak uit de heeren R. de Mnijnck, P. Geldof en M. Pluymers. Hy brengt een woord van hulde en dank aan de Jnry voor hare omvangrijke taak, aan den Directeur en de onderwij zers voor de moeite die zy zich hebben getroost, aan hen niet het minst dia de school steunen. Die school blijft hy voort durend in hunne welwillendheid aanbe velen, ook in de belangstelling der pers en vooral in de waardeering van ouders en leerlingen. Onder eene plechtige stilte heeft thans, naar de uitspraak der jury's, de uitdeeling der prijzen plaats door den heer Commis saris der Koningin, die verklaarde dat het hem een waar genoegen deed die taak op zich te nemen. De prijzen vielen ten deel Timmervak 3e klasse le pr. (een rols- maat en waterpas) aan J. G. Stasse, 2e pr. (een veerploeg) aan J. A. Baljeu. 2e kl., Ie pr. (een amer. schaaf) aan J. B. A. van Miert. 2e pr. (een bossingsehaaf) aan J. Jongepier. le kl. le pr. (een reeschaaf) aan A. P. Lorier, 2e pr. (een booromslag met kuikens) aan J. N. de Witte. Smidsvak. 3e klasse le prijs (een snyd- ijzer) aan J. Th. Adriaanse. 2e kl. le pr. (een drilboor) aan J. W. F. Franso. le kl. ie pr. (een drilboor) aan J. Stroo. 2e pr. (een bankhamer) aan P. J. C. v. Meerendonk. De diverse klassen hadden bestaan Timmervak. 3e klasse uit 9 leerlingen aan wie als prijsvraag was opgegeven een dak met raam en overstekende kap metverdere betimmering voor aansluiting. 2e kl. uit leerlingen prijsvraag een denr met onder- en bovenpaneel. le kl. uit 8 leer lingen prijsvraag een kozijntje met raam. Smidsvak 3e kl. uit 1 leerling prijs vraag een eenvoudig vuurscherm. 2e kl. uit 3 leerlingen prijsvraag een sier- of gevelanker, le kl. uit 7 leerlingen, prys vraag oefeustukkea in het plat- en vlsk- vijlen. Bij monde van den voorzitter werden de bekroomlen hartelyk geluk gewenscht en hoopte hy dat die prijzen voor hen een spoorslag zullen zyn om op den inge slagen weg voort te gaan. Wat de promotie der leerlingen aangaat verklaarde dc voorzitter dat bevorderd worden Timmervak. Van de le naar de 2e kl. J. Botting, C. Compeer, J. Koole, P. Krij ger, A. P. Lorier, J. M. Nieuwenhuyseu. J. van Riel en J. N. de Witte. Van de 2e naar de 3o kl. A. Besuijen, H. Enting, J. Jongepier, H. J. Lucas en J. B. A. van Miert. Smidsvak. Van de le naar de 2e klasse J. Ackerraans, A. Hiidernisse, R. Kampman, van Meerendonk, J. Stroo en J. P: Timmermans. Van de 2e naar de 3e klasse J. A. Dekker, J. W. T. Franso en J. M. Remyn, terwyl bij het beeindigen hunner studiën Blijkens eene in de Stct. (no. 226) opgenomen bekendmaking heeft de minister van binnenlandsohe zaken bepaald A. dat, met ingang Tan 25 September, het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring in de gemeente Vlissingen en Oost-Souburg, als mede in de gemeente Ritthem, waarvan de grenzen zyn als volgt: ten Westen het kanaal van af de rivier de Schelde tot aan het overzetveer van den Abeelschen straat weg ten Noorden, Noordoosten van de Abeelsche straatweg, de Vlissingsche straat weg tot aan het Ronde Pietje, de Schroe- weg tot de kruising met den Zuidweg ten Oosten de Zuidweg en de Noordlood- weg, de Zuidweg tot aan den Ritthemschen straatweg, de Ritthemsche straatweg tot aan Zuidzicht en den Looisenweg tot aan den Zeedijk, en ten Zuiden de rivier de Schelde tot aan de Vlissingsche haven B. dat wanneer bijzondere redenen af- wyking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan respectievelyk door den burgemeester van Vlissingen, Oost-Souburg of Ritthem. VLISSINGEN, 25 Sept. 1896. Boter fl.10 a fl.20 per kilo. Eieren 14.— a f4.40 per 104 stuks. MIDDELBURG, 25 Sept. 1896. Uit Walcheren was heden een ruimen aan voer van Granen en Peulvruchten ter markt. Naar alle artikelen bestond een levendige traag vooral naar Witte- en Bruineboonen, waarvoor daa ook boven vorige weekprys werd beraald. Jarige Tarwe in puike kwaliteit f6 be taald. Nieuwe dito werd van f5.75 tot f6 gekocht. Dito Rogge naar deugd f 3,75 a f 4. Dito Wintergerst weinig getoond f 4.40 a f 4.50. Dito Zomergerst I 3.75 a f 3.80. Nieuwe Groene Kookerwten t 7. Poldersoort hooger. Dito Kroonerwten werden weder veel gevraagd en in de beste soort f8 betaald. Nieuwe Witteboonen z(jn in de puikste kwali teit met t 10,75 betaald, mindere soort f 10,25. dito Bruineboonen gevraagd en iu puike ronde soort f 11 betaald. Jarige Paardeboo- nen opgeruimd. Nieuwe dito nog weinig getoond tot f 5 aangeboten. Winter Kool zaad hieid men op f8. Versche Boter f 1.05 af 1.15 per kilo. Eieren per 100 stuks f 4.20. ZIERIKZEE, 24 Sept. '96. BOTER. Hoogste koers f—.70 a f— laagste koers f —.55 per 5 ons. KIPEIEREN hoogst» koers fl.20; laagste koers f—.76. EENDEIEttEN hoogste koers f laagste koers f de 25. Van 24 en 25 September 1896. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J.J.Peters jm. 20 j. en C. P. Arnoldus jd. 21 j. C. van der Kleijn jm. 24 j. en T. Davidse jd. 29 j. G. H. Vertregt jm. 29 j. en J. Dekker jd. £2j. Getrouwd T. P. Bos jm. 26 j. en J. E. de Jonge jd. 25 j. A. W. F. van der Horst jm. 26 j. en A. A. Schoep jd. 23 j. Bevallen: C. Buys geb. Bos d M. P. de With geb. Koeleman z. J. C- S. Holle- brands geb. Laros z. - J. de Wolff geb. Verschieie z. W. Timmerman geb. We melink Entink d. OverledenM. van Boven 8 m. z. J. P. Koolwijk wede van A. van der Maninck 76 jaar. GOES. Ondertrouwd 24, Herman Lampen 31 j. jm. en Gosina Florentina de Jonge 32 j. jd. 26, Fianciscus Luijks 30j. wedr van Johanna Huiberdina de Jong te Goes en Petronella Elderhorst 32 j. jd te Goes j' onlangs te Maasland. Geboien23, Jan Pieter z. v. Johannis Bruel en Maria Maat. —Jacobus Francis- cus z. v. Jehannis Franciscus Borgs en I Maria Theodora Polüiet. Overleden: Maria Warnsinck82j. ougeh. I VLISSINGEN. Dooi not. Huvers werden Woensdag in het openbaar verk ebt: v(jt '1 aaneen gebouwde en nieuw gestichte woon huizen met erven te Vlissingen aan den Singel weg wijk M nos 28e, f, g, h, en i. Koop as daarvan wei den heeren M. Goote voor f1321; I. Harder voor 11221M. Goote I voor f1210, I. Harder voor f1300 en C. P. Louwerse voor f1180. Een perceel bouw- I terrein, «en heerenhuis, erf en tuin, aan I den Singelweg, en vier perceelen bouwter- I rein aldaar werden opgehouden. 28 Sept. GOESCHE POLDER. 1 Oct. BREEDE WATERING. 2 Oct. DOMBURG.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5