GRASKALVEREN, Noord-Beveland het Nagras, verkoopen OPENBARE VERKOOPINGEN Ingezonden Stukken. BRAND. Leestafel. JACOB JOZIASSE, Woensdag 7 October 1896, Donderdag 8 October 1896, Woensdag 30 September 1896 Noord-Hollandsche overheid de stellige en dadelijke verplichting om primo alle schietoefeningen tijdelijk te doen schorsen en secundo een onderzoek in te stellen naar de doeltreffendheid der houten of aarden dekkingsmiddelen. Bij de manoeuvres van gisteren in het vuur ontving een sergeant majoor der jagers, die zich op 300 pas van de tegenpartij bevond, een schampschot aan het voorhoofd. De gewonde werd naar het hospitaal ge bracht. Er schijnt een scherpe patroon tusschen de losse gezeten te hebben. Arnh. Crt. Woensdagavond brak te Schiedam een hevige brand uit in de Zweedsche lucifersfabriek en wel op den zolder. Bene den merkte men hier niets van en werkte vlijtig door toen de politie binnendrong en de jongens en meisjes, daar werkzaam, uit de fabriek verwijderde. De directeur die zich op dezen zolder bevond toen de brand ontstond, trachtte nog dezen te blusschen, waarbij hij de handen ook deer lijk verbrandde. Drie jongens die op de vliering boven den zolder werkten, bevon den zich in een moeilijke positie. Twee hunner wisten zich te redden, doch be kwamen daarbij afzichtelijke brandwonden, zoo zelfs dat de een in hopeloozen toestand te bed ligtdoch een derde kon zich niet meer bergen, maar stortte met den instor tenden vliering in de vlammen, waar hij een jammerlijken dood vond. Een paar uren later was de brand gebluseht en vond men het verkoolde lijk van den li jarigen knaap bij de trap. Op het bene dengedeelte na is de geheele fabriek uit gebrand. Zij bestond ongeveer lVs jaar, waarvan zij ruim een jaar gewerkt heeft, In dien tijd hadden er dikwijls kleine branden plaats, die steeds nog bijtijds kon den worden gebluseht. De omwoners zijn blijde, voorloopig vaneen gevaarlijke buur verlost te zijn. Iedere immigrant, die in Argentinië aarkomt, wordt, indien hij het verlangt, op staatskosten vervoerd naar de plaats waar hij zich vestigen wil. Om zooveel mogelijk het misbruik van deze vergun ning tegen te gaan, wat niet geheel mo gelijk blijkt, verlangt men van den immi grant een soort pas of legimitatie-bewijs. Dat 't hiermee niet zeer nauw genomen wordt, toont het verhaal van een Duit- scher te Buenos Ayres in de Küln. Yolksz. die een nieuw-aangekomen jong landge noot vergezelde naar het bureau voor im migranten ten einde als tolk hem te helpen. De jonge man verklaarde hem niet in 't bezit te zijn van een pas of wat daarop leek, maar hij haalde een papier te voor schijn, waarop in de Hollandsche taal ver klaard werd, dat de bezitter door de po litie van ons land wegens landlooperij zonder middel van bestaan over de gren zen was gezet. Met dit papier, dat van vele zegels en stempel» was voorzien, trok ken de beide Duitscher» welgemoed naar het bureau. De Argentijnsche ambtenaar nam het merkwaardig document aan, be keek 't langen tijd, begreep natuurlijk geen woord van hetgeen er op te lezen was, wat hij echter niet wilde laten merken, en vroeg ten laatste, met de oogen op de groote zegels en dan weer op den trou wens behoorlijk gekleeden vreemdeling, aan den als tolk fungeerenden Duitscher, of hij ook niet meende dat 't passend was zoo iemand eerste klasse te doen reizen waarop hij natuurlijk een bevestigend antwooid kreeg. Maar de oogen, die de gewezen landlooper opzette toen hij later, buiten het bureau, hoorde wat 'n voor recht hem te beurt viel Aan den „Temps" wordt geseind dat er steeds meer Armeniërs te Marseille komen; er zijn er nu al ongeveer duizend, de meesten zonder middelen van bestaan. De prefecteur brengt hen hier en daar onder dak. Lady Somerset is uit naam van een Engelsch comité naar Marseille gekomen en heeft een conferentie gehou den met deB secretaris-generaal van depre- fectuur. Zij deelde mededat als de Eransche regeering voor het vervoer naar Calais zorgde, een Engelsche boot desnoods allen aldaar in ontvangst zal nemen en ze naar Londen overbrengen, in afwachting van hun vertrek naar Amerika. Tevens worden er pogingen in het werk gesteld ten einde de Vereenigde Staten te bewegen hun im- migrantenwet zoo zacht mogelijk op de Armeniërs toe te passen. Lady Somerset is tevens te Marseille werkzaam tot leniging van den oogenblikkelijken nood der onge lukkige vluchtelingen. Engelands minister van onderwijs heeft bij het Lagerhuis een ontwerp-school- wet ingediend, in welker toelichting staat: „De bijzondere scholen bestaanen wijl de Katholieken het als een gewetensplicht beschouwen, hunne kinderen godsdienstig op te leiden, zou men die kinderen niet kunnen dwingen de openbare scholen te bezoeken zonder zich schuldig te maken aan eene daad van onverdraagzaamheid, waartoe het Engelsche volk nooit zal overgaan." De regeering stelt dus voor een subsidie van 4 shillings per leerling te geven aan elke bijzondere sohool, die daaraan behoefte heeft. Hef internationaal anarchisten complot. Wat Tynan betreft, het is gebleken dat hij Amerikaansch burger is en dus uit levering onmogelijk is. Bell (Ivory) zit nog altijd in zijn cel in de Holloway-gevangenis niemand wordt bij hem toegelaten. De gevangene weet natuurlijk niets van hetgeen het publiek thans bekend is, d.w.z. van de arrestatie van Tynan, Hearney en Haines. Hij spreekt weinig, slaat geen boek op, schrijft geen regel en b»waart in één woord de houding van een {beklaagde, die de kat uit den boom wil kijken. Een brief door een onbekende aan Ty nan in het hotel Folkestone geadresseerd, •n door de politie gevonded heeft geen nadere opheldering omtrent de plannen dezer heeren gegeven. VELDWIJK. In Zomerzorg te Leiden werd giste ren onder voorzitterschap van den heer L. Lindeboom de 12e jaarvergadering gehou- den van de vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zeuuwlij- ders in Nederland. Zij werd geopend met gebed, psalmgezang en het voorlezen van een hoofdstuk uit den bij hel, waarna door de voorzitter doel en werkkring der ver eeniging, bovenal uit positief christelijk oogpunt, uitvoerig werd uiteengezet en toegelicht. Het jaarverslag over 1895/96 gaf aan leiding tot eenige aan- en opmerkingen, welke van de bestuurstafel ten genoege der interpellanten wetden beantwoord. Uit eene gedachtenwisseling tusschen verschil lende afgevaardigden bleek dat bij ver schillende burgemeesters vooral in Noord- Holland de waarschijnlijk onjuiste meening bestaat, dat ten behoeve van patiënten in gestichten van de vereeniging verpleegd geen gemeentelijk, provinciaal of rijkssub sidie wordt verleend. Naar aanleiding daar van stelde de voorzitter voor en vereenigde de vergadering zich daarmede, om onder zoek in te stellen naar de gegrondheid de zer meening en zoo noodig verder aan het bestuur op te dragen zich tot Gedeputeerde Staten te wenden met uitnoodiging het daarhenen te leiden, dat te dezen opzichte een gewenschte wijziging der betrekkelijke voorsch' iften in het leven worde ge roepen. Op voorstel van den voorzitter werd, buiten de agenda om, besloten tot het aan gaan van eene geldleening groot f 100,000 ad 4 pCt, tot het aanbrengen van ver schillende belangrijke verbouwingen en ge timmerten op de verschillende stichtingen der vereeniging. Een voorstel tot aanvulling van het re glement voor de ondersteuningskas, strek kende om te bepalen dat jaarlijks een lid af treedt van de commissie van beheer voor die kas, wordt aangenomen. Bij monde van den heer W. Hovy uit Amsterdam, wordt namens de commissie tot onderzoek van de rekening over 1895 rapport uitgebracht. De conclusie van dit rapport strekt die rekening goed te keuren in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 581.223.76Vs en den penningmeester, den heer S. baron van Heemstra, te deohargee ren voor zijn gehouden beheer. Dienovereenkomstig besloten. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Zeist wordt besloten het be stuur uit te noodigen zijn aandacht te wijden aan een onderzoek var, het vraagstuk der verzorging van zenuwlijders en daar omtrent c. q. in eens volgende jaarverga dering voorstellen aan de orde te stellen. Een voorstel van de afdeeling Oosterbeek om te besluiten, dat bij wijze van proef de afdeelingen gemachtigd worden voor hunne plaatselijke kosten lOpCt der con tributie in te houden werd verworpen. Besloten punt 7 der agenda tot wijziging van het algemeen reglement, betreffende het toekennen van een toelage aan leden van het centraal bestuur van eene door alg. bestuur vast te stellen jaarlijksche toelage te behandelen in klein comité. Na opheffing van het klein comité werd de behandeling der agenda voortgezet met de herbenoeming van de 2 aftredende be stuursleden, de heeren J. Brummelkamp en J. den Boer, benevens de benoeming van 3 leden van de commissie tot onderzoek der rekening ever 1896. Hiertoe werden gekozen de heeren W. Hovy, J. Hartge- rink en P. W. van der Yegt. Alsnu scheidde men tot des namiddags 2 uren, toen dr. J. H. A. van Dale, ge neesheer-directeur van hst gesticht „Veld wijk" te Ermeloo, in eene openbare samen komst het onderwerp „Bezetenheid en krankzinnigheid" inleidde. Spreker be handelde eerst een tweetal iu Duitschland over dit onderwerp verschenen brochures, waarvan éen opgedragen aan de Duitsche vereeniging van krankzinnigen-artsen en de uiteenloopende meeningen, welke daarin verkondigd worden. Daarin besprak de redenaar het onderwerp, beschouwd van het standpunt der vereeniging, welke zich christelij ke verzorging der arme krankzin nigen ten taak stelt. Voorts haalde spreker tallooze plaatsen aan uit de H. Schrift, in de voornaamste plaats uit de Evange liën, waaruit hij meende te kunnen bewij zen, dat de H. Schrift bezetenheid wel degelijk onderscheidt van krankzinnigheid. Uit de lotgevallen uit het leven van den Hëiland- 'nier op aarde meende spreker te mogefFopmaken dat het demonisme, de bezetenheid, juist ten tijde van Jezus'rond wandeling hier op aarde zich vele malen vertoonde, wat volgens hem een buiten gewone machtsontwikkeling aanduidde van den Satan, welke zich aankantte tegen den Zaligmaker en diens leeringen. Vervolgens weidde spreker in den breede uit over krankzinnigheid en de merkwaar dige verschijnselen, die deze krankheid des geestes vergezellen of zich bij den lijder voordoen, om te besluiten met de bede dat God die in zijne ondoorgrondelijke wijsheid alles ten goede leidt het verstand moge verlichten ook der psychiatren, teneinde hen de symptomen der geestesziekte te doen ontdekken en met vrucht te doen bestrij den. Van de gelegenheid tot debat werd slechts gebruik gemaakt door den voorzit ter, prof L. Lindeboom. Met gebed en psalmgezang werd hierop de vergadering gesloten. Zooals bekend is heeft br. N. Verhulst te Gapinge onlangs een zware slag ge troffen door het afbranden vam den molen. Hierdoor zag hij niet alleen zijn ganschen voorraad graan enz., alsmede den inventa ris, in de vlammen opgaan, maar zal hij bovendien maanden lang zonder verdienste zijn, daar hij zijn bedrijf niet kan uitoe fenen. Aangezien deze broeder zijne goederen uit conscientie-bezwaar niet geassureerd had, is hij van alles beroofd en geheel broodeloos. Om deze oorzaak hehben zich eenige brs. tot eene Commissie gevormd met het doel voor den beproefden broeder finantiëelen steun te vragen en heeft ook ondergeteekende zich volgaarne bereid verklaard hen hierin van dienst te zijn Doel van dit schrijven is niet om een pleidooi voor of tegen de assurantie te schrijven, noch om allerlei opmerkingen te beantwoorden, die in gevallen als dit, ge maakt worden, maar alleen om de aan dacht er op te vestigen, dat wij hier te doen hebben met een in nood verkeeren den broeder. Met iemand, die niet om des voordeels wil, niet uit gierigheid, maar om des gewetenswille bezwaar had zijn goederen te laten verzekeren. Neen br. of z., ik spreek nu in het bijzonder tot de belijders van den Christus, zeg nu niet „dan had die man zijn goede ren maar moeten laten assureeren." Dat is niet het rechte beginsel, waaruit ge reieneeren moogt. Op deze wijze voldoet ge niet aan Christus' bevel, om elkanders lasten te dragen. Zeg ook niet wij col lecteeren nu aiet voor dien man. Laat an deren maar voorgaan, wij zullen later wel zieu. Toen ik dit hoorde dacht ik dat is lief deloos. Men moest zich haasten om het be droefde hart door daden te verkwikken en te vertroosten. Ook hier is van toepassing het spreekwoordhet ijzer te smeden als het heet is. In dergelijke zaken mag men niet uit stellen noch te veel redeneeren. Vergel. Bred. 11: 1-4. Wij houden ons overtuigd, men zal meer blijdschap en vrede gevoelen, (want een goedertieren mensch doet zijn eigen ziel wel), meer ontferming en medelijden oefe nen als men hier een gave stort, dan wan neer men zijn assurantiepenningen betaalt aan een vreemde maatschappij. Bovenal men verwarmt het hart van den beproefden brooder en Gods naam zal er door verheerlijkt worden. Kom laat ons nu onze belijdenis waar maken dat wij alles om niet hebben ont vangen, dat het des Heeren is en dat wij slechts als rentmeesters zijn aangesteld. Vooral van hen, die zich tegenstanders van het assurantiewezen noemen, verwachten wij hulp. Zij toch moeten nu in het voorste gelid komen te staan. Zij belijden toch immers, dat de Heere in Zijn Vrij macht geeft en neemt, ja straft, in liefde kastijdtmaar ook dat ^Hij balsem wil doen in de wondendat Hij daartos in onze harten wil werken om zoo des naas ten leed te verzachten. O, mocht dit beter verstaan, mocht er meer op deze wijze gewerkt worden, deze opwekking zou overbodig geweest zijn, er zou meer onderlinge liefde openbaar wor den. Laat de wereld het zien opdat zij mogen zeggen„Ziet hoe lief zij elkander hebben." Voor de reeds door mij ontvangen gif ten zeg ik hartelijk dank en deze zullen later door mij verantwoord worden. K. LE COINTRE. P. S. Voor Vlissingen heeft dhr. M. Harpe Hobeinstraat 189, zich bereid ver klaard giften in ontvangst te nemen. Timotheus gaf dezer dagen 't eerste nom- mer van zijn tweeden jaargang ter perse. Wij ontvingen er 't proefnummer van en wii kunnen niet anders doen dan onze reeds meermalen uitgesproken meening her halen, dat wij een tijdschrift hebben dat aan eischen van degelijkheid en goeden smaak voldoet. De platen zijn prachtig, de verbalen boeiend, voor een rijke afwisseling is gezorgd. Een vierstemmig lied voor zang en piano, een prijsvraag, losse gedachten en varia zijn er zoovele bewijzen van. Een eigenaardige wedstrijd wordt aan de abonné's voorgesteld, namelijk om nieuwe abonnés te werven. Zij ontvingen daartoe een proefexemplaar met prospectus, en wie nu 't grootst aantal nieuwe abonné's werft dingt mede naar drie prijzen, groot resp. 25, 15 en 10 gulden. Minstens 2 abonné's moeten aangebracht zijn om te kunnen mededingen. Wij hopen dat Timotheus die goed voor uitgaat, zooveel abonnés wint dat zijn bestaan verzekerd is. Natuurlijk op voor waarde van toenemende verdienstelijkheid. Onze tijd stelt hooge eischen. Uitgevers zijn J. N. Voorhoeve, Dunne Bierkade Den Haag. Honig uit de Steenrots. Een kalender onder bovenstaanden naam is uitgegeven door Klemkerk Co te Goes. Het is de 2e jaargang. Wie den len jaargang kent, zal wel geen aanbe veling voor dezen 2en jaargang noodig hebben. Toch willen wij, na zeer nauw keurige kennismaking met den inhoud van dezen kalender ons oordeel niet inhouden en dat luidt in ieder opzicht gunstig. De technische inrichting is gelijk aan die van den len kalender. Het schild, nog fraaier dan 't vorige, bevat in sobere kleuren twee schoone momenten uit het leven van Ruth. Het dekschild draagt den tekst „Uw volk is mijn volk, uw God is mijn God". De blaadjes zijn geperforeerd, de zon- en feestdagen zijn met roode cijfers aangegeven; terwijl het blok aan het schild bevestigd is niet door stijfsel die half in 't jaar los gaat, maar met koperen punten die men slechts achter 't schild heeft om te buigen. De inhoud van 't agendum voldeed ons zeer. Van voren een dagtekst en een stich telijk woord; aan de achterzijde een en ander op elk gebiedmeest korte verhaaltjes, vooral die uit de Hervorming boeien zeer, terwijl een en ander van het meest on bekende uit de vaderlandsche geschiedenis en iets over Atjeh wordt ten beste gegeven, wat ons toeschijnt een goede maatregel te zijn tot verspreiding van zij het ook maar oppervlakkige kennis omtrent deze punten. Zagen wjj goed dan zal het verhaal over de geschiedenis van Atjeh in den volgen den kalender worden voortgezet. Deze kalender zal zijn weg wel vinden, en hij verdient het ten volle. Dinsdag 29 Sept. <So«*s 's Heer H. straat bij M. Rjjkl uur voor dhr. C. Wouters door not. de Vos glaskalvers, w. o. stieren. Woensdag 30 Sept. Colifnsplaat, op 6 maanden door deurw. Gelner in de Petri's 10 uur N. H. graskal veren. Donderdag 1 Oct. Oostburg, door not. Ie Nobel half 3 voor wijlen Pauw de herberg „De Vriendschap" 53 cA. Vrijdag 2 Oct. Vlissingen, in de Oude Vriendschap 7 uur door not. Bosch een huis Korte Noord- straat E 89 groot 93een dito Korte Groenewoud I 2 groot 41 cA. Te zien 30 Sept. en 1 Oct. 10—12 en 2—4 uur. Zaterdag 3 Oct. 'sHecr Arendslierke, door not. de Ronde Bresser by de Ruyter half 11 een huis, schilderswerkplaats en tuin van wed. J. Traas 370 cA. Woensdag 7 Oct. Vlissingen, door not. de Maret Tak 8 uur in de Oude Vriendschap 4 huizen en erven. lo. Ritthemsche Ma^kt I 184. 2o. Vlamingstraat I 91. 3o. met bovenwoning daarnaast 67,68a; en 4o. met bovenwoning daarnaast 66/66a. Resp. groot 1 A.; 44 cA. 140 CA.140 cA. Donderdag 8 Oct. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst een huis ingericht tot steendrukkerij enz. met alle onroerend ma teriaal Spanjaardstraat. 2o. een huis en erf Schuitvlotstraat N 207. 3o. dito Vlissingsche straat K 52. 4o. Leerlooierssingel Q 293b en 5o. dito daarnaast 293". Onmseteouwd GERRIT HENDRIK VERTREGT en JANNETJE DEKKER. Vlissingen -T..., 23 September 1896. Middelburg Ontijdig bevallen van eeu leven- loozen ZOON Mevrouw GERLACH—PENNY. Huize Arentsburgh. voorburg, 23 September 1896. Hedenmorgen om half drie ure overleed, na een langdurig doch ge duldig lijden, in den ouderdom van 68 jaar en 8 maanden onze geliefde Zwager en Oom de heer JACOB JOZIASSE. Hoe smartelijk zijn verlies ook zijn moge, geve God, Die geen reken schap van Zyne daden geeft, in Zij nen ondoorgrondelijken wil te be rusten. Zijn leven was Christus, zijn sterven gewin. Namens de Familie J. LOUISSE. Baarland, 24 September 1896. P.S. Gelieve fdeze algemeene, tevens als bijzondere, kennisgeving aan de vele vrienden en bekenden aan te merken. *s* Heden overleed te Baarland in den ouderdom van 68 jaar, de heer in leven particulier aldaar. Goes, 24 September 1896. W. PELLE, Executeur-testamentair. Ondergcteekenden betuigen hannen hartelijken dank voor de vele bewij zen van belangstelling en deelneming, zoo van hier als van elders, ontvangen gedurende de ziekte en bij het overly den hunner geliefde Echtgenoote en Moeder. Mede namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, J. C. LE COINTRE Sr. Middelburg, 25 September 1896. Hartelijk dank voor de talrijke bewijzen van deelneming, zoo van hier als van elders mij betoond, bij het verlies mijner geliefde moeder. K. LE COINTRE. Middelburg, 25 Sept. '96. De Notaris P. DE MARET TAK zal op des avonds te 8 uur in het koffiiehuis „de oude V uiendschap" aan de Korenmarkt te Vlissingen in het openbaar 1. MET HUIS en ERF te Vlissingen aan de kleine of Ritthemsche markt,gemerkt 1184,kad. grootte 1 Are. 2. Het MUIS en ERF aldaar aan de Vlamingstraat, gemerkt I 91, achter perceel I, kad.grootte 44 Centiaren. 3. Het HUIS en ERF met AFZON DERLIJKE BOVENWONING, op het Eiland aan de Kanaal straat, gemerkt M M 67/67» kad.: grootte 1 Are 40 Centiaren. 5. Het HUIS en ERF, met AFZON- DERL1JKE BOVENWONING, aldaar, naast perceel 3, gemerkt MM 6G/66a kad.: grootte 1 Are 40 Centiaren. Voorschreven onroerende goederen zijn te bezichtigen daags voor en op den dag van verkoop van 10—12 en 24 uur op vertoon vau een toegangskaart jverkrijgbaar ten kantore van voorn. Notaris, alwaar nadere inlichtingen worden verstrekt. De Notaris J. VV. VERHULST zal op des avonds ten acht uur op de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" op de Groote Markt te Middelburg, publiek pre senteeren te verkoopen lo. Een HUIS, ingericht tot woning en steendrukkerij, met ERF en TUIN, in de Spanjaardstraat te Middelburg, wijk E no. 71, be nevens de drukpersen en machi nerieën en verder al datgene wat tot de zaak is behoorende en wat door bestemming als onroerend goed moet worden beschouwd, zijnde een steendruksnelpers, een steendrukhandpers, een gasmotor en verschillende litograficche steenen 2o. Een HUIS en ERF, in de Schuit vlotstraat, op den hoek van de Lange Singelstraat, aldaar wijk N no. 207. 3o. Een HUIS en ERF in de Vlis singsche straat, aldaar, wijk K no. 52. 4o. Een HUIS en ERF aan de Leer looierssingel, aldaar, wijk Q no. 293i. 5o. Een HUIS en ERF naast her vierde perceel wijk Q no. 293». Voormelde onroerende goederen zijn daagr voor en op den verkoopdag te zien, d' voormiddags van 10 tot 12 en des namic dags van 2 tot 4 uur, op vertoon vau eei. permissiebiljet, met verdere inlichtinge. verkrijgbaar ten kantore van genoemdt Notaris. De Deurwaarder J. F. GELNER Cortgene, zal ten verzoeke van zij n princ paal, PUBLIEK VERKOOPEN 6 maanden credlet, op des voormiddags ten 10 ure te C o 1 ij n plaat, aan het Logement „De Pateijs1' EENE GROOTE PARTIJ BESTE TE KOOP in twee weiden elk vier a vijf geme ten met goed drinkwater, in de poel den gouden boom. Te bevragen bij J. BURGER, te Kapelle bij Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2