NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 158. 1896. toertkg 26 Sepfem6ec. tiende laacgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De tfeur van het Torentje. Goes. Het bestuur der „Yereeniging tot verbetering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland" verzoekt ons het volgende te melden: „Binnen eenige dagen zullen aan de ingezetenen, van wie verwacht mag werden dat zij in boven genoemde vereeniging belangstellen, circu laires worden aangeboden waarin het doel en de middelen, tot bereiking van dat doel, zijn omschreven. Stavenlsse. De zoo gevreesde var kensziekte heerschte hier twee maanden geleden, maar maakte toen geen enkel slacht offer. Thans is die ziekte echter in veel heviger mate uitgebroken, en zijn er reeds een tiental varkens aan gestorven, terwijl er nog minstens evenveel door aangetast zijn. Door ontsmetting van de hokken, waarin zieke dieren waren, traeht het ge meentebestuur zooveel mogelijk de versprei ding tegen te gaan. Rilland. Meldde ik eenige dagen ge- led ea dat de Anna Mariapolder binnen eenigen tijd voltooid en afgewerkt zou zijn thans valt hierover geheel wat anders te melden. De geweldige storm van eergis teren gepaard met ergen golfslag, heeft ook lerseke. Woensdag is nabij Antwer pen een mosselschipper van hier verdronken. Hij was met mosselen naar Brussel geweest en moest dus geld by zich gehad hebben, maar dit werd niet op zijn lijk gevonden. Heden, Donderdag, morgen is dit hier met zijn vaartuig aangekomen. Zijn beide knechts kunnen geen inlichtingen geven, daar de schipper alleen was uitgegaan. Nadere opheldering zal zeer gewenscht zijn. De verongelukte laat een vrouw en een kind na. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 25 Sept. '96. Bij kon. besluit is herbenoemd tot plaats vervangend kantonrechter te Goes G. H. v. d. Meer Mohr. Een subsidie van f 4000 is door den minister van oorlog aangevraagd voor het fonds ten behoeve van onderofficieren, teneinde dit in staat te stellen zijn ver plichtingen tegenover alle deelgenooten na te komen en zulks met de bedoeling om dit gedurende 20 jaren te doen, waar door, volgens de berekening van prof. Van Geer te Leiden, de balans zou sluiten. De door den Middelburgschen ge meenteraad benoemde commissie tot onder zoek van het ontwerp van Ged. Staten voor de nieuwe grensregeling tusschen Middelburg en Nieuwland heeft zich met 11 (tegen. 5 stemmen met dat ontwerp vereenigd. Nu de nieuwe Kieswet er is, doen reeds de namen van enkele leden der Tweede Kamer, die geen deel meer zouden wenschen uit te maken van de nieuwe Kamer, de rondte. Onder hen, die daar toe behooren, worden bepaaldelijk ver meld de heeren Van Delden en Viruly Verbrugge. Door de Exploitatie-maatschappij zijn o. a. tot surnumerair benoemd de heeren J. J. Crucq van Bergen op Zoom te Wouw H. W. Blij ham van Groningen te Krab- bendijke; en J. B. Ie Grand van Vlissingen te Utrecht. (N. B. C.) In de begrooting voor binnenlandsche zaken is gerekend op een bedrag van f22,250 voor de versterking, herstelling verbouwing en inrichting der vergader zalen voor de Staten van Zeeland en de afdeelingen van den thans ontruimden vleugel, die vroeger afgestaan was tot het houden van concerten enz. De totale uitgave van deze, ook uit een technisch oogpunt, onvermijdelijke herstel- lings- en consolidatie werken wordt geraamd op ongeveer f 60,000 in verschillende ter mijnen te verwerken. Door den kerkeraad der Nederland- sche hervormde gemeente 's Heer Arends- FEUILLETON. Op zekeren fraaien, kalmen avond in den nazomer wandelde ik, als naar gewoonte, •door de oude stad. Toevallig liep mijn weg Voorbij de oude kathedraal en de stilte en Eenzaamheid daarbinnen trokken mij zoo 'machtig aan, dat ik het hek doorging en het voorplein betrad. De kraaien zochten juist in de olmen, *welke het gebouw beschaduwden, een rustplaats voor den nacht. De groote, grijze torens, welke zich hoog in de lucht ver hieven, werden deor de laatste stralen der ondergaande zon mei purper en goud overgoten. Terwijl ik wij langzaam over het voorplein naar de steenen treden be gaf; die zich in de schaduw van de breede kerkdeur verloren, bereikten de geluiden der stad slechts flauw en bij iusschenpoo- zen mijn oor. Toen ik aan de groote deur van de ka thedraal kwam, vond ik die gesloten. Maar het kleine deurtje in het paneel stond open en een gezelschap vreemdelingen zocht j uist een ouden pedèl te overtuigen, dat het nog niet te laat was, om het kerk gebouw van binnen te bezichtigen. Juist toen ik het groepje bereikte, was zijne aarzeling overwonnen en keerde hij zich om, ten einde hun den weg te wijzen. De heeren en dames volgden hem en ik ook. Daarbinnen was de stilte hoorbaarde lichtste voetstap weergalmde door de holle gewelven. Het avondlicht, dat door de kerke is ten behoeve van het rijksarchief depot in Zeeland afgestaan Gerechts register van Svnoutskerke, 15601739, le deel. Aan den kerkeraad s daarvoor de dank der regeering betuigd. (St. Ct Daar de vereeniging zich op een breed standpunt plaatst, cn het haar blijkbaar te deen is allen die verbetering wenschen in de vakopleiding onder welken vorm dan ook als lid der vereeniging te laten toetreden, zullen zeer zeker velen bereid worden gevonden deze jonge vereeniging te steunen. Het lidmaatschap bedraagt fl.OO, dat van donateur f 2.50 per jaar. Het correspondeerend lid voor Goes en omstreken, de heer A. D. F. van der Wart, is gaarne bereid meerdere inlichtingen te geven. Men legge in ieder geval de circulaire niet ongelezen ter zijde. geschilderde glazen naar binuen viel, be scheen tooverachtig het donkere houtsnij werk der banken, de groote pijpen van het orgel en de opschriften op de marmeren beelden van helden, priesters en koningen. De stilte van het oude gebouw, het ge kleurde schemerlicht door de geschilderde glazen, de hooge oudheid, die hier uit alles sprak, overweldigde] mij geheel. Ik was de kathedraal alleen uit nieuws gierigheid binnengegaan en verwachtte niets anders dan de gewone eigen aardigheden van zulk een bezoek. Geen sterveling ter wereld was] minder voorbe reid op een avontuur. Hoe kon ik ook ge droomd hebben, dat een vreemde en aller zonderlingste ontmoeting mijn deel zou worden, eer ik weder deze oude, grijze muren verlaten had? En toch, zoo was het. Tal van personen kunnen de waarheid van dit zonderlinge verhaal bevestigen. Men kan dus mijn waarheidsliefde gemakkelijk aan hunne ge tuigenis toetsen. Ziehier wat er gebeurde Het gezelschap, waarbij ik mij had aan gesloten, had juist onder geleide van den kerkbewaarder de gewone ronde gedaan door het oude gebouw en stond gereed het te verlaten. Ik was een oogenblik aohtergebleven, ten einde een fraai belang wekkend houtsnijwerk te bezichtigen, dat den geheelen muur bedekte, waarbij ik stond. Wel kon is op de plek, waar ik mij bevond, de hoofddeur van de kathe draal niet zien, maar hoorde toch duide lijk hun stemmen om den hoek van den muur. Ik merkte wel, dat ik niet dralen moest, indien ik niet voor dien nacht op gesloten wenschte te worden. Ik wierp dus hier zeer zijn invloed doen gevoelen. De inlaagdijk voor den Damespolder die met vetten grond bedekt was, is geheel wegge slagen en ook de nieuwe dij k, die nog niet geheel met vetten grond bedekt is, is voor een groot gedeelte weg. De schade wordt op eenige duizenden guldens geraamd. Woensdag liep men overal personen zoeken em door het zoogenaamde „krammen" het werk verder tegen de woedende elementen te beschermen. M. C. De storm van eergisteren heeft ont zettend veel schade gedaan aan de boom gaarden. De hevige en aanhoudende wind vlagen deden de boomen geregeld schudden en de takken met zooveel kracht heen en weer slingeren, dat bijna geen appel of peer aan het hout is gebleven. Als men nu in aanmerking neemt dat afgewaaid fruit niet eens de helft waard is van ge plukt goed, is wel na te gaan, dat zoe'n storm vooral den fruithandelaar aanzien lijke schade berokkent. De werkstaking onder de sigarenma kers der firma Van Vliet te Alfen, na ruim 2 maanden geduurd te hebben, kan als geëindigd worden beschouwd. De sta kers trachten elders werk te zoeken. De uitkeering van het hoofdbestuur schijnt de laatste week niet meer te hebben plaats gehad, zoodat geldgebrek den stakers nood zaakte, van Alfen te vertrekken. Te Bussum is een dienstmeisje met achterlating van drie brieven waar, van één aan hare ouders, één aan haar ge wezen minnaar en één aan hare meesteres was gericht uit de woning haars meesters verdwenen. Het dreggen door de politie heeft nog tot geen uitkomst geleid. De ouders van het meisje wonen te Venloo. Thans wordt bericht, dat het lijk van 't meisje is opgevischt. nog een laatsten blik op de rijke lijneu van het houtsnijwerk en wilde juist met tegenzin heengaan. Plotseling werd mijn oog geboeid door gedeelte van het werk, dat eenigszins in relief scheen vooruit te springen. Ik legde mijn hand op het hoofd van den apostel Petrus. Tot mijn verbazing opende zich plotseling een deur in het snijwerk, die toegang gaf tot een donkere gang. Ik boog mij voorover om er in te zien. Juist sloeg de deur, die zwaar en dik was en wegens den hellenden stand der scharnie ren door haar eigen zwaarte zich sloot, zoo hard tegen mij aan, dat ik in de donkere ruimte werd geworpen en de deur achter mij dichtviel. Het plotselinge van dit ongeval en de tastbare duisternis, waarin ik mij bevond, verschrikten mij en deden mij een oogen blik mijn tegenwoordigheid van geest ver liezen. Toch gevoelde ik nog geen be paalden angst. Ik beproefde dadelijk de deur open te stooten, maar tot mijne ver bazing bewoog zij zich niet. Ik duwde al harder en harier ik spande al mijne krachten in, maar er was geen verwik ken aan. Toen ik bespeurde, dat al mijne pogin gen vruchteloos bleven, trachtte ik de aandacht van den kerkbewaarder en de vreemdelingen te trekken. Ik verhief mijn stem, terwijl ik, zoo hard ik kon, met mijn stok op de deur sloeg. Dan hield ik weêr eeos op en luisterde in de verwachting, spoedig verlost te zullen worden. Maar tot mijne verbazing en mijn schrik gingen de minuten voorbij, zonder dat er antwoord kwam. Te Amsterdam liep een gebrek kig persoon, Oude Janus, langs de huizen met eea harmonica, waartoe hij van den commissaris van politie vergunning had gekregen. Zijn instrument werd langzamer hand zoo door den tand des tijds aange tast, dat hij besloot aan de Regentes om een nieuw instrument te verzoeken. Aan dit verzoek is voldaan. Hij kreeg een orchestrion met 6 daarbij behoorende pla ten ten geschenke. Leveren tentoonstellingen gewoonlijk een tekort op, met de onlangs te Am- Sterdam gehouden postzegeltentoonstel ling was dat anders. De inkomsten be droegen f 1027,08, de uitgaven f 1027.07, zoodat er een batig saldo is van één cent. Gisteren is te Drachten een vier jarig meisje door de stoomtram onthoofd Een 12 jarige knaap te Dordt kreeg lustin reizen, stal ruim f100 van zijn vader en ging met een 15 jarigen buur jongen er vandoor. De vader bemerkte pas den volgenden dag iets omtrent den diefstal en gaf de politie kennis. Deze vond een paar dagen- later beide knapen te Amsterdam, waar zij de bezienswaar digheden der stad opnamen. Ook Rotter dam, Den Haag en Scheveningen had tot ditzelfde doel een bezoek van de heertjes gehad. Zij hadden 't nogal zuinig aange legd, een groot gedeelte van het gestolene bleek namely k nog in hun bezit. Drie Brusselsche toeristen, eene dame en twee heeren, zijn eergisteren met hun luchtballon van een slechte reis thuis ge komen. In den namiddag daalde de ballon nee r onder Prinsenhage. Het aan land stappen ging alles behalve gemakkelijk. De sterke wind joeg den ballon nu eens door eenige slooten, zelfs dreigde hij in de rivier de Mark te vallen, dan weer sloeg het schuitje tegen den grond, waardoor.de luchtschippers, die doornat waren, kwetsuren bekwamen, tot eindelijk het anker hield en de in doodsangst verkeerende toeristen den ballon konden verlaten. De dame werd bewuste loos in een nabyzynd koffiehuis gedragen. De vermoedelijke daders van den moord op den gemeenteveldwachter Jos van Loo zijn in arrest genomen. Het zijn Nu begon ik toch eenigszins angstig te worden en hernieuwde mijne pogingen. Ik schreeuwde dat de kerk weergalmde, maar geen stem antwoordde daarbuiten, g6en hand opende het slot. Langzamerhand drong zich de overtuiging aan mij op, dat ik te lang met roepen gewacht had. Terwijl ik tevergeefs poogde zelf de deur te openen, hadden de bezoekers de hoofdkerk verlaten. Misschien hadden zij myne afwezigheid niet bespeurd, of ge dacht dat ik voor hen was uitgegaan. De kosterknecht had het gebouw ge sloten en niemand kon mij hooren of helpen. Men kan zich voorstellen, hoe ik schrikte. Ik kon mij maar niet met het denkbeeld verzoenen, dat ik hier, in deze nauwe] en donkere gevangenis, den nacht zou moeten doorbrengen. Ik wierp my telkens en telkens weder met een wanhopige woede tegen de houten deur en staakte deze po gingen niet eerder, dan nadat ik geheel uitgeput was, en alle hoop haÜVipgegeyen. Nu begon ik de plek zelve eens I. uógén- schouw te nemen. Ex bleef mij immers niets anders over, dan het my zoo ge makkelijk mogelijk te maken, totdat er hulp van buiten kwam opdagen. De ruimte, waarin ik mij bevond, scheen niet veel meer dan een diepe nis in het metselwerk, zoowat een voet of drie in het vierkant. Van te gaan liggen in myne volle lengte was dus geen sprake. Het gewelf had een steenen vloer en was zoo laag van verdieping, dat ik rechtopstaande met het hoofd de zoldering raakte. De muren waren eveneens van steen, maar toen ik vlak by een er van stond, deed ik eene ontdekking die my eerst verraste en later twee Belgen, woonachtig te 's Gravenvoe ren. De twee gearresteerden, Kersse en Tennissen, bekende wildstroopers, werden door twee personen uit Reymerstok-Gulpen omstreeks tegen den avond van 12 Septem ber jl. gezien, gaande in de richting van het bosch alwaar de moord gepleegd is. Twee jaar geleden werden zij verdacht van den moord op don veldwachter van Touron le-Comt. Nog verleden jaar werd eene instructie tegen hen geopend, wijl zij met een geladen geweer den veldwachter van den graaf de Galoes te Eisden zouden bedreigd hebben. Doch de bewijzen ont braken, zoodat de zaak 't gewenschte ge volg niet had. Ook thans houden de ge arresteerden vol, de daders van den moord niet te zijn. Tevergeefs hebben zij getracht hun alibi te bewijzen. Zware vermoedens rusten op hen. Dinsdagmorgen is te 's Gravenhage op de vlakte van Waalsdorp bij eene schietoefening met het nieuwe geweer een milicien van de jagers, die belast was met het dichtplakken der kogelgaten in een ingezonken observatiepost, door een kogel in den rug getroffen. Geheel opgehelderd is dit vreemde geval niet dadelijk kunnen worden, maar het meest voor de hand ligt om aan te nemen, dat men als bedekking is blijven beschou wen, wat na het gebruik van het moderne klein-kaliber wapeR geen bedekking tegen die gevaarlyke indringers meer opleverde. De kogel schijnt aangeslagen en door een houten bovenbedekking van den waar nemingspost te zijn heengedrongen, waarna hij nog kracht genoeg bezat om 's mans kleederen te doorboren en zich in de rug zijde van het lichaam vast te zetten. De operatie tot verwijdering van den kogel uit het lichaam van den getroffen soldaat heeft nog niet plaats gehad. De stand van den man was gisteren verbeterd. Het legerbestuur dient ernstig te onder zoeken in hoeverre net materieel by de moderne schietoefeningen in gebruik, in overeenstemming met het groote indringings- vermogen van die kleine, maar hoogst gevaarlyke blauwe boon. Immers waar het vaststaat dat hel on geluk noch aan eigen onvoorzichtigheid noch aan onoplettendheid van schutter of officier te wijten is, daar rust op de militaire zeer in verlegenheid bracht. Ik wist er letterlijk geen mouw aan te passen. Tusschen de zoldering en den muur be merkte ik een ruimte van minstens 4 duim. Door deze spleet scheen een flauwe licht straal, heel, heel in de hoogte. Teneinde mij van de lengte van deze opening te ver gewissen, liep ik langs den wand en hield mijn oog onafgewend op de spleet. De lichtstraal verdween niet, waar ik mij ook in deze ruimte bevond, wanneer ik slechts de vier wanden volgde. De zoldering raakte nergens een der vier muren. Eerst was ik over deze ontdekking zoo verbaasd, dat ik mijne zintuigen begon te wantrouwen. De zoldering zweefde naar het scheen als een andere doodkist van Mohamed in de lucht. Ik sloeg er met mijn stok tegenop den klank afgaande was zij zwaar en stevig, als de muren, maar de trillende toon scheen eerder uit staal dan uit steen te komen. Het scheen wel ean stevig blok ijzer. Maar dat kon immers niet waar zijn. Daar ik letterlijk niets van deze ont dekking begreep, plaatste ik mij op den grond van de cel. Met den rug tegen een der muren en myne voeten tegen den tegenoverliggenden muur, was het my een troost te ontdekken, dat deze houding draaglijker was dan ik verwachtte. Ik hoopte zelfs te kunnen slapen en zoo in de armen der vergetel heid een gedeelte der uren te kunnen doorbrengen, die voor my zoo traag zouden verloopen. Weinig vermoedde ik, wat mij alsdan zou wekken. Slaap|Helaas geen slaap was mij beschoren. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1