dus in het blinde tasten, als zij bij de vast stelling der begrootingen voor 1897 het cijfer der opcenten moesten moesten bepa len naar de nieuwe belasting. Boviendieu is er een nieuwe regeling der gemeente lijke iluanoiën in aantocht, die wederom tot veranderingen leiden zal. Daarom stelt de Regeering voor, dat de Staat aan de gemeenten zal vergoeden wat zij over 189798 minder uit de opcenten outvangen dan volgens de oude wet op de personeele belasting, mits dat verschil meer dan 1 pCt. of 50 bedraagt. Daarbij wordt aangenomen dat de opbrengst in gelijke mate zou zijn gestegen als in het vorig jaar. Ook is in een afzonderlijk artikel reke ning gehouden met de kwade posten. Het minimum der uitgaaf voor het Rijk wordt geraamd op f767,500, waarvan later een zeer belangrijk deel zal worden terugont vangen als meerdere vergoeding voor kwade posten. lerseke. Donderdagavond hield de Ge meenteraad een vergadering, die door den burgemeester werd gepresideerd en waarin alleen de heer Spruijt ontbrak. Ingekomen was een verzoek van den heer Z. Bouwer.s om eervol ontslag als hoofd van school 1 en als klokkenist en klokluider. Aangezien de heer Bouwens op 1 Sept. zonder verlof zijne betrekkingen heeft ver laten en sedert niet is teruggekeerd stelden B. en W. voor het ontslag niet eervol maar ambtshalve te verleeneu. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan het waarnemend hoofd de heer M. A. de Man werd een tijdelijke belooning van f950 'sjaars toegekend. B. en W. wenschen met het oog o^ de behoefte aan taalonderwijs en taalkennis in deze gemeente een hoofd te benoemen met de 3 taalactes op een tractement van f 1150, doch dit werd verworpen omdat één onderwijzer toch niet alle 3 de talen kon onderwijzen, omdat het salaris boven de krachten der gemeente gaat en de heer De Man, die alleen acte-Duitsch heeft, dan niet kon meedingen. Een voorstel van den heer Sinke om één taal te eischen met meerdere als aanbeveling op een salaris van f 950 werd aangenomen. Een voorstel van het Burg. Armbestuur tot af- en overschrijving van f 400 op zijn begrooting werd unaniem goedgekeurd. Op een verzoekschrift an de handboog- schutterij St. Bastiaau om overname door de gemeente van de haar (St. B stiaan) in eigendom toebehoorende schuttershof- stiaat werd goedkeurend beschikt, mits de straat eerst in goeden staat wordt ge bracht. Nog was ingekomen een verzoek van de onderwijzers (op éen na) aan school 1 en 2 om belooning voor het geven van herhalingschool in den vorigen winter, wijl de verplichting daartoe niet in hun aanstellingen vermeld staat. Vroeger konden de hoofden der scholen dit onderwijs zelf geven, maar nu was liet getal leerlingen te groot. B. en W. stelden voor afwijzend op het adres te beschikken, maar zij hebben een regeling getroffeu waarbij het herhalingsonderwijs beter tot zijn recht zal komen en onbezoldigde hulp waarschijnlijk niet meer noodig zal zijn. Het verzoek werd van de hand gewezen. Bij de behandeling der begrooting, die nu volgde, werden wel verscheidene uit gaafposten besproken, maar slechts een viertal veranderd. Voorgesteld was de sa larissen van den burgemeester, den secre taris en den ontvanger ieder met f 100 te verhoogen en de in 1895 door den Raad zelf geschrapte presentiegelden weder te herstellen en tot f 100 te verhoogen. Dit alles werd verworpen, doch de bezoldigin gen van den burgemeester en den secretaris met f 50 verhoogd. Daardoor daalde het eindcijfer met f 300, waarom van de ontvangposten de aan te vragen buitengewone rijkssubsidie voor lager onderwijs ad. f 5525 met f 300 werd verminderd. Ten slotte weid met algemeene stemmen de begrooting vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 31063,83». Van de rijkssubsidie is f 2700 bestemd voor een zesde lokaal aan school 2. Daar door wordt tevens een nieuwe onderwijzer noodig. TWEEDE KAMER. De tijdelijke voorzitter, de heer Donner laat voorlezing doen van een Koninklijk besluit, waarbij mr. J. G. Gleichman be noemd is tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuwe zittingsjaar. De tijdelijke voorzitter, de heer Donner staat van zij u zetel op, en zegt Hooggeachte heer Gleichman Het heeft H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes behaagd, in overeenstemming met de keuze der Kamer U tot voorzitter te benoemen gedurende het tijdperk van het nieuwe zittingsjaar. Die herhaalde benoeming, waarmede de Kamer U en zich zeiven gelukwenscht, is waardig de gaven en bekwaamheid voor de betrekking aan U opgedragen. Uwe bekwaamheid en gaven verheffen kan ik ze wel maar dat zou in strijd zijn met Uwe bekende bescheidenheid. Maar vergun mij, in naam der Kamer den wensch uit te spreken, dat God U het leven spare, uwe gezondheid beware en u sterke tot de veeleischende taak, waartoe gij in dit zittingjaar geroepen zijt. Eu hieraan paar ik den wensch, dat gij getuige moogt zijn van even zoovele be raadslagingen en besluiten, die kunnen strekken tot eere van Hem, uit Wien alle aardsche macht is, tot versterking van den band, door God en de geschiedenis gelegd tusscben Oranje en het Nederland- sche volk eu tot de bevordering van de ware welvaart van het Nederlandsche volk in al zijne rangen en standen in de maat schappij. En hiermede heb ik de eer en het voorrecht U wel te willen uitnoodigen, den voorzittersstoel te willen innemen. De heer Gleichman, den voorzittersstoel innemende, houdt de volgende rede „Mijne Ileeren Niet minder groot dan vroeger is mijne erkentelijkheid voor het bewijs van ver trouwen, door H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes op uwe vereerende voordracht mij geschonken. Het zal mijn ernstig streven zijn mij dat waardig te maken. Van bijzonderen aard is de nu geopende zitting. Zij zal het laatste jaar omvatten waarin de Tweede Kamer, benoemd naar in het jaar 1882 gestelde regelen, werkzaam is. Straks wordt hare taak overgenomen door eene andere, naar nieuwer bepalingen ge kozen. Maar inmiddels hebben wij gedu rende den ons nog gesehouken tijd niet stil te zitten. Menige gewichtige enjdringende maatregel wordt of is ons in een ontwerp voorgelegd en wacht op afdoening. Aan 's lands belang, aan den naam, waaronder ons deel aan het beleid der zaken in de geschiedenis zal te boek staan, zijn wij verschuldigd, met opgewektheid te blijven arbeiden. Verantwoordelijk zijn wij niet slechts voor hetgeen met onze medewerking tot stand gebracht zal zijn, maar ojk hetgeen wij mochten hebben verzuimd of nagelaten. Met goed vei trouwen spreek ik den wensch en de bede uit, dat wij onaf han- kelijk van de vraag tot welke staatkundi ge richting wij gerekend worden te belmo ren, tot het laatste toe allen, hierin éen mogen zijn, dat wij ons doordrongen too- nen van de verplichtingen, die jegens het Nederl. volk en onze beminde Koningin op ons rusten. Ik betuig onzen hooggeschatten waardi- gen tijdelijken voorzittermijnen dank voor de tot mij gesproken, zeer gewaardeerde, mij onvergetelijke woorden en verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." '""KÊRKNiiiüWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats dhr. J. Lammerts van Bueren cand. te Utrechtte Ritthem dhr. D. Gerretsen, cand. te Oosterbierum. Bedankt voor Aardenburg door ds. R. G. C. Oldeman te Akersloot. Beroepen te Vriezen veen Knottnerus te Rhoon te Kolderveen Steller cand. te Utrechtte Dinter (toez.) Wassenaar te Nieuweschans te Zwaag Westeinde en te Stavoren Groeneweg cand. te Rot terdam te Sloten Groenewoud, cand. te Harlingen te Minnertsga Hulsbergen te Slochterente Hoog Blokland J. Lammerts v. Bueren cand. te Utrecht. Aangenomen naar Boyl door Kan Jr. cand. te Velp; naar Oud-Beijerland door van Boven te Ede. Bedankt voor Herkingen door Jonkers te Zuid Beijerland. Van 3 tot 5 Sept. kwam 70 studenten daartoe opgeroepen door deNed.-Christen- Stud.-Vereeniging. bijeen in het schoon gelegen Laren om daar eenige dagen van afzondering met God te hebben. Een hun ner roemt in een verslag aan „De kleine Courant" over den zegen daar genoten. Er waren oogenblikken zoo schrijft hij waarop wij merkbaar de tegenwoordig heid van onzen God gevoelden. De confe rentie werd geopend door een bijeenkomst in de kerk te Laren, waarep de pastor loei en eenige andere sprekers het woord voerden en vele broederen behoefte gevoel den om in het gebed deze dagen en de geheele studentenwereld aan God op te dragen. Het was een goede ure. Alles wat er gezegd werd concentreerde zich eigenlijk om deze ééne vraag Wat wil God van een ieder van ons van mij persoonlijk dat ik doen zal Welken weg wijst Hij mij aan Dat was de grondtoon van De student in eigen levenssfeer van „Onze verantwoordelijkheid tegenover In- die", van „Reinheid van Zeden", van „De studenten en de Zending", terwijl door „Het gemeenschapsleven met God",en „Het lezen van den Bijbelons geesielijk leven werd versterkt en wij dieper werden ingeleid in een schatkamer van dikwijls nog begraven rijkdommen. Dit waren in hoofdzaak de onderwerpen welke behandeld werden afgewisseld door gezang en een ernstig gebed, en de bespre kingen, die daaruit voortvloeiden, droegen zoozeer het karakter van broederlijkheid en liefde, dat een ieder zich op het nauwst verbonden gevoelde met allen daar aan wezig. De inleider van het Zendings-referaat plaatste ons voor de vraagHebt gij u al eens afgevraagd of God ook soms tot u zegt ga het Evangelie verkondigen in het Heidenland. Een ander vroeg naar aanlei ding van de voetwassching van onzen Hei land en de zaligsprekingen in de Bergrede. Dienen wij, die toch ons geheele leven heb ben gesteld in de handen van den Heere, als wij ons meer of minder in weelde baden terwijl onze broeder gebrek lijdt Er zijn groote beschuldigingen uitgespro ken tegen een ieder van ons, op menige wondeplek, in ons aller leven, is de vin ger gelegd. En het was in ons aller hart, toen na eenige besprekingen over het laat ste punt een van de broederen zeide „Laten vvo er maar niet langer over praten laten we er maar voor gaan bidden". En toen hebben we het gevoeld dat het nog wat anders is den Heere te willen dienen en dat in waarheid te doen. SCKOOLNIEUWS. Het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis en schoolonder wijs in de vrije- en ordeoefeningen zal aanvangen 13 October a. en er zal zitting zijn te Dordt, Haarlem, Zwolle, Groningen, Maastricht en Hijraegen. Voorzitter is: te Nijmegen Jhr. Ver- heijen te Dordt mr. A. M. de Cock. Onder de exminatoren te Dordt is o. a. plaatsvervangend lid mejuffrouw A. S. Breugel te Middelburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling P. H., 51 jkoopman, Goes, tot 1 m. en J. L., 24 j., werkman, Middelburg, tot 14 d. gev. straf, en G. A. J., 41 j., werkman, Axel, en P. J. R., 19 jlandbouwersknecht, Hoofdglaat, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h., en R. D., 23 j., werkman, Zaamslag, tot f3 b. s. 3 d. h. diefstalM. M., 18 j., werkman, Wemel- dinge, tot 3 m. gev. straf onbruikbaarmaking L. S. d. J., 16 j leurster, Kruiningen, tot f5 b. s. 5 d. Ij., en vernieling L. P. F. G., 28 j., kantoor- bed ende, 't Zand, tot 7 d. gev. straf. Vrijgesproken J. M. S., 53 j., timmer man en metselaar, Vlissingen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, beklaagd van oplichting. Ter griffie der arrondissements-recht- bank voornoemd is door den heer officier van justitie hooger beroep aaugeteekend tegen de door genoemde rechtbank op den 4en dezer gewezen vonnissen, waarbij 5 jongelingen uit Borsele wegens meineed werden vrijgesproken, terwijl het openbaar ministerie 6 jaren gevangenisstraf tegen ieder hunner te dier zake had gevorderd. Hansweert. Nabij Bath zitten twee zeebooten aan den grond. De sleepbooten „Cosmopoliet" en „Fenace" zijn van hier ter assistentie vertrokken. Verdere bijzon derheden ontbreken. Oud-Vosmeer. Ter eere van den burgemeester die heden Vrijdag beëedigd en geïnstalleerd zou worden, was het heden morgen reeds druk in 't anders zoo stille dorp. Op vele plaatsen waren eerepoorten opgericht en de huizen met groen ver sierd. Te 2 uur werd ZEA. aan de grens der gemeente feestelijk opgewacht en ingehaald, door een eerewacht van 56 ruiters, ge volgd door de leden van den raad en der feestcommissie, er waren ook twee wagens met ambachtslieden, een schip met inven taris en bemanning, twee lichtingen infan terie, wagen met kroners, een en ander opgeluisterd door de muziek van hier en dat van Tholen. Dit alles gaf een schoon en recht feeste lijk aanzien aan deze plechtigheid. De optocht in de gemeente liep in goede orde af. 's Avonds gaf de zangvereeniging „Concor dia" alhier eenige liederen ten gehoore. Het feest zou geheel wel geslaagd mogen heeten, indien 't niet te betreuren was dat velen geen verstand hebben van gepaste feestviering wel van brasserij en helsch lawaai maken. Stavenisse Woensdagavond hietd al hier de heer A. K. Okkinga van Nijmegen op verzoek van eenige landbouwers eene voordracht over zuivelbereiding en veevoe- dering, welke met de meeste aandacht werd gevolgd. Het is ondoenlijk van de keurig gestijleerde voordracht die ruim twee en een half uur in beslag nam een volledig resumé te geven. Het worde daarom vol doende geacht, dat ik slechts enkele pun ten aanstip. Spreker begon de inleiding tot zijn eerste onderwerp, de zuivelberei ding met eenige algemeene opmerkingen, die hij bij zijn gehoor als genoegzaam bekend onderstelde, maar niettemin noodig achtte in herinnering te brengen. Hij noemt boter eene fijne juffer, t ie niet zoo spoedig, als velen meenen, met genoeg onderschei ding wordt behandeld. Boter is spoedig verKnoeid, van 18 monsters uit zuivelfa brieken in Noord-Brabant was slechts één monster door hem als keurmeester best genoemd, terwijl geen enktl monster koog fijn mocht heeten. Veel, wat hooge zorg vereischt, wordt veelal te onzorgvuldig behandeld. Er wordt bijv. dikwijls niet genoeg gelet op zuiverheid van vaten, op de vereischte temperatuur bij de bereiding der boter, enz. enz. Spreker achtte daartoe in eene zuivelfabriek eene locomobile en een melkvoopwarmer, waar de melk over heen stroomt, onmisbaar. In het tweede deel zijner rede, de vee- voedering, die met het eerste in reckt- streeksch verband staat, betoogde spreker, van hoe groot gewicht de voeding is voor de qualiteit en de qnantiteit der boter, Hij noemde verschillende veel gebruikte voe dingsmiddelen, die door betere kunnen wor den vervangen krachtvoeder alleen is niet voldoende, het is noodig, er droge stoffen aan toe te voegen. Hij eindigde zijne rede met de aanbe veling van gedroogde spoeling en grond- notenkoek voor veevoeder, waartoe hij eenige tabellen uit dr. Staring's landbouw almanak aanhaalde ten bewijze dat genoemd voeder het vermogen bezit, het hoogst te verkrijgen gehalte eiwitstolfen en vetten waarop het toch by slot van rekening maar aankomt, aan de melk te geven. Men schryftons uit Zeeuwsch-Vlaan- deren (Westelijk deel): Gelijk gewoonlijk liet geval is dat na een drogen zomer granen meevallen zoo ook nu. De tarwe geeft een goed beschot en is mooi van korrel. Het gewicht be loopt tot 80 K.G. per H.L. Evenmin valt te klagen over de andere granen. Met het hooien is het minder goed af- geloopen. Eigenlijk is men daarmede nog niet geheel klaar. Behalve wat klaver- hooi toch, heeft men hier alleen dat wat men van de kanten en middensloofjes (reeën) haalt waar het gras niet wordt afgesneden, zooals in vele andere streken, maar gemaaid en daar dit eerst na den oogst plaats vindt, heeft het hooi dit jaar te veel regen gehad. In de aardappels is, als overal, veel kwaad gekomen, zoodat van overvloed geen sprake meer is. Suikerbieten zijn er reeds zooveel ge stoken en vervoerd, dat die in de volgende maand geen groote drukte meer zullen geven. Sommige landbouwers berekenen dat het voordeeliger is om ze tegen den gewonen prijs te leveren en ze te laten staan tot in October, doch anderen weer meenen dat men dit in zijn land wint, vooral wanneer men een natie bouwmesse (herfst) heeft. De opbrengst overtreft over het algemeen de verwachtingzoo koorden we van een landbouwer die er 24000 K.G. per gemet heeft geoogst. En toch, niettegenstaande dit alles heersoht ook hier malaise op landbouwgebied. Van dit laatste valt echter weinig waar te nemen wanneer het kermis of zooals nu pas te IJzendijke, tentoonstelling is. Het ii daar druk geweest, vooral Zondag, niettegenstaande het regende, waaide en onweerde. Wanneer men er aan begon de Zondags wet te wjzigen dan ware het zeker ge- wenseht dat er zoodanige bepalingen wer den gemaakt dat op Zondag niet zooveel werd toegelaten als ouder de tegenwoor dige w et. Gisterennacht woedde le Rotter dam een felle brand in de touwslagerij van Hoos te Oud Kralingen, en wel in de spinnerij waar zich een 80tai weefge touwen bevonden. Een dertigtal arbeiders in de fabriek werkziam, moesten zich door een overhaaste vlucht redden. Behalve de groote stoommachine is alles vernield of onbruikbaar gemaakt. De ramp maakt 180 mannen en vrouwen we.kloos. De op 4 September jl. onder de wapenen geroepen miliciens van het 4e reg. infanterie, lichtingen 1892 en 1893, om in de behandeling van het nieuwe geweer te worden geoefend, zijn weder met verlof naar huis gegaan. Verlofgangers van de lichting 1892 reden te Haarlem rond in eeu grooten Jan Plei- zier, met een schild, waarop het opschrift Hulde aan het nieuwe geweer. De lichting 1892 zien ze niet meer. De Sera. C r t. van 10 Augustus meldt het volgende omtrent het verbran den van het Nederlandsche barkschip Noach V, gezagvoerder R. H. Vil. De welbekende bark „Noach V" van de Rotterdamscke reederij der heeren De Koning Van Delden, had te Cheribon cokes enz. gelost en ondernam den len Augustus jl. de reis van Cheribon naar Pekalongan, alwaar bet ïestantje lading, bestaande uit sttenkolen, cokes, salpeter en ijzer gelost moest worden. Door tegen wind duurde dat kustreisje vrij lang. Zondag 2 Augustus had de „Noach V", halfweg Cheribon en Pekalongan, onder de kust het anker geworpen teneinde daar het aanstaande ochtendbriesje af te wachten. Tusschen 5 en 6 uur 's middags waren eenige matrozen aan het lenspompen, en bespeurden toen gasdampen die uit een openstaand luik opstegen. Ze gaven hiervan onverwijld kennis aan den stuurmau der wacht, die dit den ge zagvoerder rapporteerde. De gezagvoerder deed alle luiken zoo hermetisch mogelijk sluiten, ja zelfs de kettingkokers werden met hennep dicht gestopt. Maandagochtend, 3 Augustus, juist toen men weder onder zeil wilde wilde gaan, bespeurde de gezagvoerder rook in de ka juit en belegde toen een soort SGkeepsraad, waarin besloten werd de afsluiting van de lading met de buitenlucht zoo zorgvul dig mogelijk te bestendigen en daarna on der zeil te gaan. 's Avonds tegen 6 uur ging de „Noach V" weer voor anker en kon men de vuren van Pekalongan reeds zien. Een uur na middernacht (Maandag 3 op Dinsdag 4 Augustus) vlogen met een kevi- gen slag plotseling de dichtgesjorde luiken open en zag men uit het groot luik een vlam opstijgen, hooger dan de groote mast van de „Noach V". In de kajuit vlogen de deuren open en slingerden de kussens van de banken. De vlammen namen in hevigheid toe en indien de zee niet zoo kalm geweest ware, zou de equipage in een gevaarlijk parket verkeerd hebben. Twee van de drie aanwezige sloepen waren intusschen gestreken, maar bleken allesbe halve zeewaardig te zijn; ze lekteu als mandjes en moesten door hoozen boven water gehouden worden. Een sloep kon zelfs door hoozen Diet blijven dry ven en verdween in de diepte. De gezagvoerder, de tweede stuurman en de zeilmaker begaven zich in de ge streken sloep, waarin de lichtmatroos J. Koning zat, met de vierlijn in zijn handen. De gezagvoerder wilde al aanstonds met de sloep waarin hij zat, het sehip verlaten, uit vrees vooreen nalere ontploffing. Over de aan boord aanwezige équipage scheen hij zich niet te bekommeren. De lichtma troos J. Koning weigerde echter het bevel van den gezagvoerder, om de vierlijn los te laten, op te volgen. Koning zeide „neen kapitein, dat kan ik niet doen, want wie weet of er geen dooden of gewonden on der de equipage zijn, die hulp noodig heb ben". Hij riep verder zoo hard hij kon de aan boord achtergeblevenen toe, die den gezagvoerder noodzaakten weder aan boord te komen. Nu werden noodsignalen ge geven, de klokkbn geluid, enz. Brand- bluschmiddelen waren niet aan boord en met het strijken van de groote sloep, die op het voordek stond, ondervond de be manning bijna onoverkomelijke hinderpalen, omdat er (het klinkt bijna ongeloofelijk) geen voldoende trossen voor waren. Toen eindelijk die life-boat (sic) gestreken was, bleek zij ook zoo hevig te lekken, dat geen hoozen hielp. De life-boat zonk. „Dat had ik wel gedacht" zeide de timmerman van de „Noach V" „want toen de reederij de wegens on lerdom ver sleten reddingsboot van het loodswezen te Vlissingen kocht en ik de aanmerking maakte dat die boot niets meer waard was ingeval van nood, kreeg ik tot antwoord: „die boot is goed genoeg voor de Noach V"". Daar zit men nu op een brandend schip met 20 man en één kleine boot (vlet), daar de andere twee wegens onzeewaar digheid gezonken waren. Toen het Dinsdag 4 Augustus begon te dagen, naderde een schoener, de „Venus", wier Chineesche be manning hen opnam. Terstond daarop zonk de „Noach V". De vermoedelijke moordenaar van den veldwachter Van Loo te Gulpen is in arrest. Het is de 24 jarige Jan Gerads, een ruwe snaak die door een vrouw in loerende houding met geweer tot schieten gereed, op zijn hurken zittend, even voor den moord moet gezien zijn. Om kakkerlakken of torren op te ruimen neme men een pannetje met een weinig water en een scheutje eau de cologne. Men legt naar het bovengedeelte der pan reepjes bordpapier of iets dergelijks wat door die insecten beloopbaar is, en men kan er zeker van zijn dat er den volgen den morgen veel gedoode snoeplustigen zullen zijn. AmhCrt.) Over het gebrekkig hechten en daar door spoedig loslaten van postzegels is herhaaldelijk geklaagd. Bij de nieuw in te voeren postzegels zal hierin verbetering gebracht worden. MeH zal weer Arabische gom gebruiken in plaats van het minder voor het doel geschikte mengsel van Hon- gaarsche lijm en Arabische gom. In een der plattelandsgemeenten lichtte onlangs een postbode zijn bus en vond daarin tot zijne verbazing een open enveloppe zonder adres, waarin zich zes gulden bevond. Op het hulpkantoor geko men, meldde hij zijne bevinding en na lang zoeken mocht er een slecht geschreven brief kaart ontdekt worden, waarop stond, dat de schrijver f'6 per post had verzonden. Een „kennis" van den te Boulogne ge- snapten anarchist Patrick Tynan, schrijft „Ik woonde in den herfst van 1881 te Londen bij een koopman, die er van hield goed ontwikkelde Schotten bij zich aan tafel te noodigen. Zulke gasten brachten op een middag, toen ik ook aan het diner deelnam, een deftig heer, met grooten vol len baard, mede, die zich zelf Percy Tynan noemde, doch zooals later bleek, in werke lijkheid Patrick Tynan heette, die zijn al te Iersch klinkenden voornaam scheen te willen verbergen. Tynan was destijds zonder betrekkingen zag uit naar een goed bezoldigde plaats, lielst als handelsreiziger. Na het diner was Tynan de ziel van het gezelschap. Hij tin telde van geest, nam de dames geheel voor zich in en sprak zelfs een deel van den avond geheel in goed geslaagde verzen. Daar hij dus de aanwezigen op zijn zijde had gekregen, deden velen moeite, om hem een betrekking te bezorgen, wat dan ook spoedig geluktehij trad ia dienst bij de firma sir Joseph Causton Co. te Londen. Tynan was nu voortdurend op reis. In tusschen had in 1882 het vermoorden van Lord Cavendish en diens secretaris in het Phonixpark te Dublin plaats gevonden. Reeds uit de eerste, vrij verwarde be richten bleek, dat een welgekleed man aan het hoofd der samenzwering moet hebben gestaan, want zulk een had den beiden eigenlijken moordenaars, die hun slachtoffers niet kenden, met een regenscherm het teeken gegeven en was toen spoorloos verdwenen. In den winter van 1883, toen de regee ring in staat was een tipje van den sluier op te heffen, die over de misdaad lag, en een aantal verdachten voor de rechtbank werden gedaagd, vertelde een dezer laatsten, een zekere Carry, alles wat hij van de samenzwering wist, om daardoor zichzelf te redden. Hij deed een verhaal van de voorbereiding, gaf een beschrijving van de messen, welkegebruikt waren en die hij, Carry geruimen tijd onder het dak zijner woning had verborgen. Tevens deelde Carry mede, dat hij en anderen in het geheim waren ingewijd door iemand, die rijkelijk van geld voor; zien was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2