NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ha: 149. 1896. HonMag 17 Sepfemfier. tiende laatgaag, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IlijflttE** Zij die zich met 1 Octo- ber op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. De Taak derKiesvereenigingen. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ii. Na het priücipiëele gedeelte harer taak te hebben aangewezen, komen wij van zelf op het technische deel. Gelijk elke corporatie die werk verricht en uitbreiding zoekt en tot op zekere hoogte met hare zusteren in ijver en zielental concurreeren moet, heeft ook de kiesver- eeniging een kas noodig, en liefst een gevulde. Maar zou het zoeken naar de mogelijk heid van een gevnlde kas in eene kiesver- eeniging niet een vraagstuk zijn, zoo wat ongeveer gelijkstaande met de quadratuur, de vierkantheid, van den cirkel Zou er eeue kiesvereeniging zjjn die wat de financiën aangaat, niet lijdt aan geeuw honger En wie stilt dien Men hoort algemeen klagen dat eene verkiezing zooveel geld kost en dat de contributiën zoo gering zijn. De klacht is billijk. Met is een feit dat in de antirevolutio naire kiesvereenigingen de inkomsten de uitgaven nimmer dekken, en dat de te korten, zelfs zeer belangrijke tekorten in den regel moeten aangevuld worden door vermogende geestverwanten. De leden der kiesvereenigingen toch zijn „«iet vele rijken, niet vele edelen" en die nog een weinig met aardsch goed gezegend zijn, hebben aan allerlei zaken zooveel te geven of bij te dragen, dat er voor de kiesvereeniging heusch zooveel niet meer af kan. Natuurlijk zwijgen wij van die uitzon deringen in de breedte of in de smalte, teweten hen die toch nog een aardige con tributie afzonderen en hen die meer konden doen doch eenvoudig niet willen. Maar in den regel is het toch zoo, gelijk wij hierboven hebben aangegeven. Er komt te weinig in en er is te veel noodig. Elke kiesvereeniging dient nu weder eens per maand eene bestuursvergadering en een ledenvergadering te hebben. Met lokaal moet gehuurd, vuur en licht moet betaald worden. Een enkel boekwerkje moet wor den aangeschaft voor elk der leden. Dit zijn de uitgaven voor den gewonen dienst. Doch die voor den buitengewonen dienst zfin zooveel te zwaarder. Enkele sprekers van elders moeten optreden. Hunne reis- en verblijfplaatsen zullen in den regel wel nihil beloo^en, maar de huur van het lokaal kost geld. Enkele leden der kiesvereeni ging moeten den boer op om in de dorpen waar nog geen kiesvereeniging bestaat maat regelen te nemen om er een op te richten deze nieuwe zusterverenigingen moeten op beenen gezet en gesteund wordenaanvan kelijk ook financiëel. Eens per maand zoo mogelijk moet er een lid van de kiesver eeniging heen om de kiezers omtrent het een of ander onderwerp in te lichten. De reiskosten moeten uit de kas van een der kiesvereenigingen gevonden worden. En in verkiezingsdagen Dan komt de grootste drukte eerst aan Hoe 't dan gaan moet, zal zeker den Bestu ren onzer Kiesvereenigingen nog wel niet helder zijn. Wanneer het aantal kiezers in een district minstens verdubbelt, moeten ook de krachten dubbel worden ingespannen. Dan zijn de uitgaven ook zooveel grooter. En na- tuurlijk moeten dan ook de bedragen der, wij zouden ze kunnen noemen der losse dona teurs verdubbelen. Deze heeren zullen daartoe zeker wel niet gezind zijn en zelts is men van al deze heeren niet zeker meer. De een zal zich uit het politieke leven terugtrekken, de ander zal 't met den nieu wen koers uwer kiesvereeniging niet eens zijn; weer een derde zal aan kiesvereeni gingen in zijn naaste omgeving meer moe ten ten koste leggen. Bij grootere uitga ven zullen de penningmeesters dor kies vereenigingen stellig geringere uitkomsten hebben te boeken. De nieuwe kiezersi vergelijkt men ze met de tegenwoordige zullen op zijn allermooist kwartjesleden zoo geen dubbeltjesleden zijn. Hoe wei nigen toch van de tegenwoordige kiezers zijn guldensleden, de groote meerderheid zijn nu reeds kwartjesleden, de bijdragen der volgende zijn stellig niet hooger. On der hen zullen dubbeltjes- en gratisleden zijn. Wat volgt hier dus uit? Dat de kiesvereenigingen hunne inkom sten op een andere wijze hebben uit te breiden, of de uitgaven moeten inkrimpen. Wij kunnen op dit gebied heel wat lee- ren van de socialisten. Wij hebben dit ook vroeger reeds opgemerkt. In belangstelling, in geestdrift voor het ideaal, in wilskracht om iets te laten voor bereiking van T doel, in kloekheid van mee betalen zijn deze menschen ons ver vooruit. Is er vergadering bij de socialisten, waar bij sprekerB, tot zelfs van den tweeden of derden rang optreden, de socialist trekt er heen hij neemt vaak vrouw en kinderen er bij meehet vergaderlokaal is vol. Zij vergaderen naar onze meening zelfs te druk, zoodat zg de huiselykheid er mede moe ten verleeren; maar in onze politieke kringen vergadert men te zelden. In ieder geval beschaamt ons hierin de socialist. Dat is zyn belangstelling. De jongeren onder hen hebben geestdrift voor het ideaal. Vindt men dat by ons? Is er onder onze jongelingen groote zin voor iets degelijks t Een ieder zie slechts rond in eigen omgeving. Wandelen ja, en op de stoep zitten, gelykvloerBche ge sprekken voeren, weinig degelijke lectuur of weinig degelijk gezelschap zoekenhet niet nauw nemen met de beginselen of waar men dit wel doet, in het drijverige overslaan weinig den lust tot onderzoek voeden, hei heertje uithangen, met een meisje loopen om niet te spreken van den trek naar glaasjes bier, die sommiger hart vervult. Zegt mij, is niet van velen het hoogste ideaal geteekend in het woord ge not, vermaak of sporten is het „God schept den dag en ik wandel" niet de levensleus van zoovele jongelingen die hunne frissche krachten geven moesten in den dienst des Heeren op welk terrein ook En zie nu den socialist. Hij colporteert, hij leest en schrijft, maakt opstellen en gaat ter cursusvergadering marcheert soms uren ver om het blad uit te venten dat naar zijne meening het levensbrood bevat voor den werkman. Wie onzer jongelingen zag men ooit met den kleinsten vinger aanra ken, wat deze zich tot een levenstaak heeft gesteld Wilskracht spreekt ook uit het feit dat menige socialist, teneinde zijn geld voor propaganda, of in ieder geval voor betere doeleinden te besteden, den drank uit zyn kring weert, niettegenstaande hy ze gaarne lust. Hy wil er wat voor laten, wanneer hem voorgespiegeld is, of hij zeker ver trouwt dat dit hem en der maatschappij ten goede komt. Wanneer gij het voorstel deedt aan onze nieuwe kiezers die tot de onzen behooren, om lid te worden eener kiesvereeniging, hoe weinigen zouden naar ons hooren en die velen, die ons zouden afschepen met de boodschap dat het niet lij en kan, zouden de meesten hunner u niet uitlachen wanneer gy hun aankwaamt met den raad de eene of andere overtol lige, of schadelijke uitgaaf, bijvoorbeeld aan bier of drank, er voor te laten Dit doet wel de socialist. Er valt waarlij k van deze menschen nog veel te leerenal zijn zij, naar onze mee ning, in menig opzicht, ons -ten voorbeeld hoe men niet ijveren moet. Zoo diende dus voortaan in elke kies vereeniging een afzonderlü ke kas te worden ingericht, strijdpenning gèheeten,uit welke de verkiezingskosten ot propagandakosten voor een deel konden bestreden worden. En wat de openbare vergaderingen aan gaat, er ie niets tegen dat de besturen der kiesvereenigingen, in stede van de kiezers in gesloten lokalen bijeen te roepen, open lucht-meetings organiseeren. Dat spaart lokaalhuur uit eqi men bereikt e, een vrij wat grooter aantal kiezers mede. De ver kiezingen hebben immers in den zomer plaats. Deze samenkomsten zullen derhalve geen gevaar voor de gezondheid opleveren. Waarom zouden ook wy niet een enkele maal in het jaar zeo iets van een Areopa gus in 't klein kunnen hebben, waar van de publieke spreekplaats: de denkbeelden worden gepredikt en desgevorderd bestre den? Zal een debat in de open lucht niet minder gevaar voor warme hoofden opleve ren, als een politiek debat in een besloten lokaal op een zoineravoud by gaslicht In ieder geval moet de tactiek om het district met strooibiljetten te besneeuwen, uit zyn. Trouwens dat zal wel moeten. Een circulaire met een cents-postzegel bezwaard, aan alle kiezers in het district verzonden, kost in een district met 6000 kiezers reeds zestig gulden alleen aan port. Wordt dit getal kiezers verdubbeld, dan wordt ook deze uitgaaf aan de post twee maal zoo groot, derhalve wordt dan een onnoozele circulaire behalve de druk- en exploitatiekosten met f 120 betaald. Dit wordt een uitgaaf van Ïj.50. Welke kies vereeniging zal dat kunnen betalen? Komt er dan nog een herstemming by, dan krijgt men die uitgaaf nog eens. Reden te meer om deze tactiek te wijzigen. Gezwegen nog van de omstandigheid dat vele nieuwe kie zers, met alle respect voor hunne eerlij k- heid en ordelievendheid, heel weinig le zen, heel weinig notitie nemen van zoo'n ding van „de bode" en heel weinig tc overtuigen zullen zyn door een circulaire waarvan zy misschien heel weinig begrijpen. Het beste was dus zeo een der bladen bijv. de Standaard eenige artikelen schreef en die op gezamenlijke kosten ODder alle kiezers door geheel Nederland verspreidde. Of ook dat de strooibiljetten werden afge- sohaft en de kiezers hetzij in bovenge noemde samenkomsten of daarna zeo 't voor sommigen nog noodig bleek door bezoek aan huis werden op de hoogte gebracht. De verkiezingskosten door den candidaat te doen dragen, dat verbiedt de wet, en door den Staat te doen dragen is een on gerijmdheid, wijl dan immers ten slotte de kiezers toch zelf de verkiezingskosten dra gen, zy 't ook in den vorm van belas tingen. In ieder geval zal echter van de vrij- gevigheid en hulpvaardigheid der kiesver eenigingen nu meer dan ooit gevergd wor den. Hun beurs, hun paard, hun rijtuig, hun zedelijke steun zullen meer dan ooit worden aangesproken. En kans op ver mindering is er niet, want deze kiesrecht uitbreiding was niet finaal. Eerlijk gezegd wy hadden wel gewild dat zy 't ware, dat de agitatie konde ge staakt, maar te avond of morgen krijgen wij het lieve leven nog eens ven voren af aan. De antirevolutionaire kiesvereenigingen volgden reeds sinds 1888 de goede ge woonte om ook niet-kiezers in hunnen kring op te nemen. Welnu laten zy die gewoonte aanhouden. De niet-kiezers van nu zyn de kiezers der toekomst. Laten zij maar in grooten getale toetreden. Dat vergemakkelijkt de taak der besturen voor later en ieder kwartje is er een Beperken wy ons ditmaal tot het geven van een kort verhaal omtrent de arrestatie van een viertal Fenians of Anarchisten of hoe meu ze noemen wil, in welke arrestatie ook een Nederlandsche stad, Rotterdam, is betrokken. Beginnen wy met den lezer te herinneren dat de treurige staatkundige en agrarische toestand in Ierland reeds voor vijftig jaren oorzaak was van groote ontevredenheid. In 1846 dreef het hongersnoodjaar duizenden boeren naar Amerika, waar zij het zaad der ontevredenheid medebrachten. Staat kundige partyschappen voegden zich daarbij zoodat de regeering, die trouwens voor het arme Ierland zoo goed als niets deed, knapjes de handen vol kreeg. De Fenians begon nen hun werk. Zij droegen dezen naam naar een oud-Iersche op oud-Romeinsche leest geschoeide militaire instelling, Fronna Eirum geheeten. Deze Fenians, met name O'Conner, deden veel van zich sprekenwerkten veel in 't gebeim, en verspreidden de meest revo lutionaire geschriften. Met anarchisten en nihilisten in andere landen stelden zij zich in verbinding. In den aanslag te Chicago en den moord van keizer Alexander te Moskou waren zij betrokken. Doch te voren reeds hadden zij het in bun eigen vaderland zoo bont gemaakt dat vervolging der Feni ans noodzakelijk werd. Een hunner, Patrick J. Tynan, was de ontwerper van den dubbelen moord in 1882 in het Phoenixpark te Dublin gepleegd op lord Cavendish, broeder van een der minis ters en gouverneur va» Ierland, en diens secretaris Burke. Een zijner handlangers. Carey, wees hem als zoodanig aan waarop Tynan naar Amerika de wijk nam. Thans naar het vasteland van Europa teruggekeerd bezocht hij enkele steden, onder anderen Antwerpen en Parijs waar hij samenspre- kingen had met verschillende vrienden, die betrokken schenen in een plan waarvan Tynan zich noemende Gordon de ziel was en wat niets minder bedoelde dan den Czaar van Rusland te vermoorden, en ver schillende aanslagen in Engeland te beproe ven, met het doel om aldaar een schrik bewind te vestigen. Van een dergelijk plan was de politie eenigszins op de hoogte. Te Londen meende men grond te hebben voor de meening dat er een reusachtige internationale samenzwe ring bestond, welke haar vertakkingen had in de voornaamste steden van Europa en Amerika. Maar het „Criminal Investigation Department" (het hoofdbureau van politie te Londen) heeft insgelijks zijne voelhorens over de geheele wereld en zoo ontving het een maand geleden van zijn agenten te New-York een telegram in geheimschrift, meldende dat vier; gevaarlijke anarchisten Bell, Graty, Kerry en nog een vierde naar Europa waren afgereisd. De Engelsche politie hield dit nieuws voor zich, doch zond een tiental van de schranderste en fijnste speurhonden naar verschillende Eu- ropeesche zeehavens, die met Amerikaansche havens scheepvaartbetrekkingen onderhou den, terwijl anderen over het geheele En gelsche grondgebied een waakzaam oog hielden. Zoo kwam men er achter dat een bende fenians uit Amerika, die in nauwe verstand houding stond met de Russische nihilisten zich bezighield met het voorbereiden van bovengenoemde aanslagen. Dit gaf de ze kerheid, dat het hoofdkwartier der bende te Antwerpen was gevestigd, waar aanzien lijke inkoopen van chemicaliën voor het vervaardigen van bommen waren gedaan, en juist op het oogenblik, dat de plannen zoover gevorderd waren, dat men tot de uitvoering kon overgaan, werden, zooals uit het volgende zal blijken, deleden der bende gearresteerd. Natuurlijk vertelt de politie, en vooral in dergelijke zaken, niet alles tegelijk. Maar de loop der gebeurtenissen is wel een weinig op te maken uit de verschil lende arrestatiën die onmiddellijk hebben plaats gehad en de brieven, bommen enz. die bij de gearresteerden gevonden zijn. Die loop is aldus. Het viertal was uit Amerika te Liver pool aangekomen. Daar verdeelden zij zich om de detectives (onkenbare politie mannen die als opspoorders dienst doen) te misleiden, in twee groepen en begon nen het vasteland van Europa te doorreizen. Steeds door de Engelsche speurhonden op de hielen gevolgd, vertoonden zij zich. achtereenvolgens te Antwerpen, te Berlijn, waar zij de tentoonstelling bezochten, aan de Rijnoevers, en ook Nederland werd met een bezoek vereerd. Graty en Bell leidden een leven van aristocratische toeristen, be zochten Brussel, Spa en andere steden, waar zij wellicht met Belgische anarchisten be raadslaagden. Op zekeren morgen keerden Graty en Bell, om geen argwaan te wekken, naar Engeland terug. De detectives hen onge zien na. Ook de beide anderen kwamen op zekeren dag, insgelijks met de politie als schaduw achter zich, te Antwerpen aan. Een hunner, Kerry heeft daar een schoonzuster, vrouw G., een anarchiste die nog al veel drinkt, en wier man agent is in landverhuizerszaken. Deze vrouw huurde voor Kerry en zyn vriend een huis te Berchsm in een afgelegen straat. Zaterdag morgen begaf de politie zich naar de wo ning van vrouw G. om de beide anarchisten die nu lang genoeg hadden geopereerd, gevangen te nemen. Doch zij waren er niet en vrouw G ook niet. De politie vertrok hierop naar Berchem. In 't huis werd niet opengedaan; zoodat de politie besloot door een aangrenzend huis en door den tuin langs acüter binnen te treden. Alzoo ge schiedde. Beneden vonden de agenten niets bijzonders doch bovenvonden zij een volledig laboratorium voor de vervaardiging van dy- namietbommen en een recipient van faïnce porselein, die geheel in het ijs stond, om den inhoud op een lage temperatuur te houden, wel een bewijs dat het een ge vaarlijke stof moest zyn. Een der agenten lichtte he; deksel op en aanstonds verspreidde zich een ondra- gel .jke stank door het vertrek, zoodat men de recipiënt weer spoedig sloot en de ramen opende. In een kast stonden twee mand- flesschen, ongeveer 40 liter groot, waarvan de eene zwavelzuur, de andere nitroglyce rine bevatte. In een hoek van het vertrek vond men bovendien een groote hoeveelheid leem, noodig bij het werken met ontplof- fingsstoffen. De vogels waren gevlogen. Om hen te vinden moest vooreerst vrouw G. worden opgespoord. Deze werd in de buurt ge vonden ze was dronken ei, op behendige wijze ondervraagd liet ze zich ontvallen, dat haar schoonbroeder en zyn metgezel naar Rotterdam waren vertrokken. Dat zij nog niet lang geleden waren heenge gaan, bleek duidelijk uit de verschesporen in het leem en uit het nog ongesmolten ijs in de keuken. Nu werd torstond naar Rotterdam ge telegrafeerd. Daar kwam de politie te weten dat de beide heeren in een hotel op de Leuvehaven gelogeerd waren. Een inspecteur en eenige agenten begaven zich Zondagmorgen vroeg er heen, openden de deur der kamer van genoemde heeren, welke deur niet op slot was, en arresteerden de heeren in hun bed. De heeren ver scheurden nog een paar brieven doch de agenten verzamelden de stukken en plak ken ze bijeen; uit den inhoud bleek dat er plan was om den Czaar op zyn reis te Londen te vermoorden. De anarchiste» werden in arrest gesteld. Zij heeten John Kearney, zich noemende Wallace, oud 41 jaar; en Thomas Haines, oud 31 jaar. De namen zoo straks genoemd schenen derhalve verzonnen. Kearney is de leider der bende, welke in 1883 de gasfabriek te Glasgow in Schotland in de lucht deed vliegen. Terwijl deze gebeurtenissen te Antwerpen en te Rotterdam voorvielen, was intus- schen te Boulogne sur-Mer in Frankrijk, de beruchte leider Tynan in hechtenis ge nomen. Van Engeland over Antwerpen en Parijs daarheen getogen, altijd gevolgd door een detective van Schotland Yard (het centraal bureau der geheime politie te Lon den), werd hij Zaterdagmorgen om 4 uur in zijn slaapkamer door een sterke politie macht gearresteerd, in het hotel Folkestone, waar hij Vrijdagavond was gearriveerd. Wetende dat men te doen had met een kerel die voor niets stond, had de detectieve een geladen revolver meegenomenTynan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1