KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. „Het Luciferianlsme," zegt een blad „heeft een persoonlijke godheid, een constitutie, een pans, kerken, altaren, ceremoniën, die aan de It. K. Kerk doen denken. Te Char leston in de Vereenigde Staten van Amerika is de directie gevestigd, het uitvoerend couiité is te Rome, het administratief te Berlijn. Het doel van de vereeniging is niet zoozeer politieke macht nit te oefenen als wel de gansche wereld van het Chris tendom af te trekken. De Luciferianen geven voor, dat zij reeds Indië en China in bezit hebben, dat Amerika ook weldra in hun macht zal zijn, dat de eindbeslissing tusschen de volgelingen van den Christus en die van Lucifer in Europa zal plaats hebben." Een der vrouwelijke leden geeft voor eene openbaring te hebben ontvangen, dat zij als de „koogepriesteres van Lucifer", de overgrootmoeder zal zijn van den Antichrist. „Het getal der pausen," zegt zij, „van Adonai (de Hebreeuwsche benaming voor het Opperwezen, in onzeu Stitenbij bel met Heere vertaald) is, naar luid der profetie, beperkt. In drie-en dertigjarigen ouderdom zal ik de moeder worden eener dochter, die zelf in drie-en-dertigjarigen ouderdom een dochter zal te voorschijn brengen, welke op hare beurt de moeder zijn zal van den Antichrist." Men zon uit dit een en ander wel kunnen opmaken, dat deze vrouw in de hersenen gekrenkt is. Maar wie zich herinnert, de philosophie van Nietz sche, die zooveel aanhangers vond, hoewel zijn godslasteringen hemeltergend waren, zal ook in deze nieuwe sekte een „teeken des tijds" zien, dat ons tot waken en bidden roept. Tegelijk komt er uit Amerika een voor stel van een Joodschen Rabbi, die Phila delphia tot woonplaats heeft, ter vereeniging van Christenen en Joden in een nieuwe godsdienstige sekte, genaamd „Faith Uni versal" (Algemeen Geloof). De godsdienst zal dan een nationaal Amerikaanschen vorm aannemen met vastgestelde feestdagen, onder welke de volgende uitblinken, t, w.: Nieuwjaarsdag Martelaarsdag, 30 Mei Onafhankelijkheidsdag, 4 Juli; Dankdag. „Beproef de geesten of zij uit God zijn", zegt de Schrift. Wel is dat wóórd een waarschuwing ook voor onze dagen. Jongelingsbode. 14 Sept. '96. Aan de Polytechnische school te Delft is benoemd tot adjunct-leeraar in de Werk tuigkunde dhr J. Z. Risch, teekenaar te Vlissingen. Wij ontvingen het Programma der Rijks- Landbouw-Wiuterschool te Goes voor den cursus 1896/1897. Gaarne vestigen wij op deze nuttige inrichting de aandacht. Zij is nu geen onbekende meer. De resultaten van haar ouderwijs zijn reeds eenigszins beüend. Laten de overige landbouweis die zich tot nog toe van verre hielden, er hun voordeel mede doen door er hun zoons heen te zenden. De verkiezing voor een lid der tweede kamer in 't kiesdistrict Haarlem is bepaald op 6 Oct. a., de herstemming zoo noodig op 20 Oct. d. a. v. De kapt. B. van Bekum, geplaatst bij het 3e reg. inf., is ingedeeld als kapi tein van speciale dienst bij de bataillons in garnizoen te Bergen op Zoom. Tegen 1 Oct. a. is tot adjunct gemeen tearchivaris te Middelburg door burg. en weth. benoemd de heer W. O. Swaving. M. C. Zaterdagmiddag heeft, in de gewone jaarlij ksche vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, de minister van Binnenlandsche Zaken de navolgende sluitingsrede uitgesproken „Mijne Heerenl In let afgeloopen zittingjaar werd over eenstemming verkregen omtrent twee der gewichtige ontwerpen van wetgeving; wel ker nieuwe regeling de regeering zich meer in het bijzonder tot taak had gesteld: de personeele belasting en het,kiesrecht. De aanleg van openbare werken, zoowel hier te lande als in Oost- en West-Indië werd krachtig bevorderd. De invoering van de nieuwe wet op het faillissement en de surséance van be taling kon na regeling van den overgang van de oude tot de nieuwe wetgeving on langs plaats vinden. De verwijzing van de veroordeelden in strafzaken in de gerechtskosten werd af geschaft. De langgewenschte uitbreiding van grond gebied van de gemeenten Amsterdam e.i Leiden kwam tot stand. Op gunstige voorwaarden werd de 3Vs pet. N. W. Schuld in eene van 3 pet. ge converteerd. Tot de vaststelling der door art. 152 2e lid der grondwet gevorderde wet betreffende de militaire inundatiën werd uwe mede- werkiug verleend. Een wetsvoorstel tot instelling van een militairen pensioenraad mocht uwe goed keuring verwerven. Aan uw initiatief zijn eene omvangrijke wijziging van het wetboek voor burgerlijke rechtsvordering en eene nadere regeling der eedsaflegging door leden van de Pro vinciale Staten en van de gemeenteraden te danken. Op menig ander gebied van wetgeving werd iets belangrijks tot stand gebracht en voorbereid. De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren pank te betuigen voor den ijver en toe- w5^ing aan's lands belangen, door u op nieuw betoond. Door de Koningin-WeduweRegentes daar toe gemachtigd, verklaar ik deze zitttng der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." De commissie, die den minister van bin nenlandsche zaken in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren Sassen, Van Alphen, Schimmelpenninek van der Oye en Muller, van de Eerste Kamer, en Harte, Van Gennep, Bouman en Van der Kun, van de Tweede Kamer. Gelijk men weet wordt dergelijke slui- tings-zitting steeds gepresideerd door den voorzitter der eerste kamer, en zijn van de 150 leden, die er bij tegenwoordig be hoorden te zijn, in den regel geen andere tegenwoordig dan die daartoe geprest of uit de verschillende wijken van Den Haag, waar zij toevallig thuis zijn, bijeen ge schommeld worden, teneinde commissie van in- en uitgeleide te zijn voor den betrokken minister. Morgen Dinsdag opening der nieuwe zitting, waarbij de drukte grooter is. Huldeblijk aan H. M. de Koningin- Regentes. De hoofdcommissie voor het nationale huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes is samengesteld als volgt Voorzitter.- mr. J. Heemskerk Azn., mi nister van Staatde burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam, en de hoofdplaatsen der provinciën; de voorzitters der elf provinciale commissiën; de heeren jhr. mr. van Humalda van Eysinga en T. M. C. Asser, leden van den Raad van Statejhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. C. J. E. graaf van Bylandt, baron Michiels van Verduynen, leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; de generaals jhr. Verspyck en Ridder Alewijn; de vice-admiraal jhr. Roëllde Heeren R. C. Kroesen, oud- vice-pres. Raad Ned.-Indië, jhr. VanAsch van Wijck, oud-gouverneur van Suriname. Secretarts de Heer L. E. Uyttenhoven, te 's Hertogenbosch. Penningmeester de Heer Heldring, te 's Gravenhage. Gemeente-financiën Binnenkort kan de indiening verwacht worden van een wetsontwerp inzake de gemeente.financiën. Het ontwerp bepaalt, - volgens de Tel. dat in de gemeente belastingen ook zal worden bijgedragen door hem, die zonder in de gemeente zijn hoofdverblijf te houden, gedurende meer dan negentig dagen van het dienstjaar voor zich of zijn gezin een gemeubelde woning of een kantoor of andere inrichting tot persoonlijke uitoefening van eene be trekking, beroep of 'bedrijf beschikbaar houdt. Voorts door hem, die er in het dienstjaar gedurende meer dan negentig dagen verblijf houdt, en eindelijk door hem, die er in het dienstjaar meer dan negentig dagen aanwezig is tot uitoefening van een beroep of bedrijf in een kantoor, winkel, werkplaats of andere vaste inrich ting, of tot vervulling eener aienst betrekking. De hierboven bedoelde personen dragen in de belasting bij voor vier twaalfde gedeelten van den Jaanslag over een vol jaar. De gemeentebesturen zullen mogen heffen hoofdelijken omslag naar het inkomen, hetzij volgens schatting, hetzij volgens classificatie in eens. Aan de gemeentebesturen wordt verboden progressieve inkomsten-belasting te heffen. Wel wordt toegestaan een zeker vast be drag op gelijken voet voor ieder berekend, af te trekken van het belastbare inkomen, als dienende dat bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud. Voorts wordt {uitdrukkelijk veroorloofd het heffen van belasting als straatgeld. Ook de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten wordt geregeld. Algemeene Nederl. Politiebond Eergisteren werd te Utrecht de 15e alge meene vergadering gehouden van boven- genoemden bond, onder voorzitterschap van J. |P. Engelman, burgemeester van Schoterland. Aan de wed. Van Vliet, wier man te Groningen op zulk een treurige wijze om het leven kwam, is een som van f 50 door deu Bond uitgereikt. Het aantal leden bedraagt 2004, het aantal donateurs 273 en het aantal begun stigers 434. De ontvangsten hebben bedragen f5194.80Vs, de uitgaven f 3070.80, zoodat er een batig saldo is van f 2124.00V2. By acclamatie werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, om zich te wenden tot de Regeering, met verzoek het in dien weg te willen leiden, dat ook de gemeentepolitie worde gepensioneerd. ATJEH. De N. R. Ct. ontving gisteren het vol gende telegram uit Batavia „Men verzekert, dat de Sultan gedurende onze excursie naar Selimoeu gewond werd en naar Pedir ontsnapte. Een excursie daarheen is waarschijnlyk." De redactie herinnert hierbij, dat zij in Juli voorspelde, dat wij wellicht zouden moeten voortrukken tot Pedir en Gighen om onderwerping te verkrijgen. Daarop schijnt nu plan te bestaan. „Daarmede behoeft geen hevige strijd gepaard te gaan," zegt de N. R. Ct., „want Pedir begreep reeds voor jaren, dat het voordeeliger was op goeden voet met ons te staan, ten minste daarvan den schijn aan te nemen, dan openlijk vijandig tegen 0ns op te treden. Komt bet tot een tocht naar Pedir, dan zal het gedwongen worden dien schijn in wezen te veranderen, en dan met onze hulp in staat zijn, Gighen, waarmede het eeuwig aan het kibbelen is, tot onderdanigheid te noodzaken. De staatjes, die oostelijk van Pedir langs de kust gelegen zijn, zullen dan in Pedir een bufferstaat vinden, die het doortrekken hunner benden verhinderen kan." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midwolde Juursema cand. te Grijpskerk te Bunnik, te Nienwpoort en te Ter Aa Lammerts v. Bueren, cand. te Utrecht; te Leerbroek Van de Plas- sche te Gonderak te Echteld Creutzberg te Pernis; te Loon op Zand Waarden burg te Goedereede te Vuursche Kals- hoven te Kesteren te Kampen lloo- genraad te Wageningen. Aangenomen naar Didam door Lofvers cand. te Bedum. Bedankt voor Hedel door Van der Plas- sche te Gouderak voor Tjerkgaaat do r Van Esveld te Hattemvoor Hempens door Borgesius Sikkema te Gieten. Vlissingen. Hedenmiddag werd door het zoontje var, ds. Uhr. Hunnigher de eerste steen gelegd van het gebouw voor Evangelisatie op het z. g. Eiland. Deze stichting gaat uit van de Ned. Herv. Kerk en is noodzakelijk geworden door h.et steeds grooter wordend aai tal ingezetenen, die daar komen wonen. Geref. Kerken. Tweetal te Terneuzeu alfabetisch) ds. H. Bouwman te Berlikum en ds W. H. Oosten te Middelburg. Beroepen te Ridderkerk ds. E. J. de Groot te Koudekerks te Hazerswoude ds. II. Bouwman te Berlicum. Aangenomen naar Ierseke door dhr. J. Visser cand. te Harderwijk. Bedankt voor Rhoon, Oldeboorn, Beet gum, Capelle aan den Ysel en Houwerzijl door dhr. J. Visser, cand te Harderwijk voor Hattem door ds. F. G. Petersen te Oude Pekelavoor Veere door ds. J. Van Henten te Baambrugge. Oudelande. In de gemeenteraads vergadering van jl. Zaterdag werd de heer L. B. v. d. Slikke, onderwijzer te Stave- nisse, benoemd tot hoofd der school alhier. Middelburg. De schuttersraad alhier heeft den schatter J. K. v. d. V., terzake dat hij niet voldeed aan het hem gegeven bevel om op 19 Augustus jl. zijn wapens in ontvangst te komen nemen, veroordeeld tot betaling van een geldboete van f6,50 en in de kosten, desnoods beide op hem te verhalen bij provoost-arrest. N. R. C. Stavenisse. We raken weerjzoo zoet jes aan in het najaar (biiraese, met dubbele i, zooals men het hier noemt), dat zegt ons de almanak, dat toont ons het vlaag- aehlige biimesweer, dat geeft ons het veld te zien. De zomergewassen zijn zoo wat alle opgeborgen, bijna zonder uitzondering goed van qualiteit en quantiteit, geheel naar de gekoesterde verwachting. Alleen de aardappelen vallen allengs meer bitter tegenhet kwaad dat alleen gevreesd werd het loof te zullen aantasten, is, ook door den regen, tot den knol doorgedron gen. Bij sommigen zijn slechts de hellt goed, soms zelfs nog minder. De jeugd is druk bezig met zoogenaamd aardappelen „nahakken", dat is nazoeken, wat weinig ople* ert. Het „tollen" van witte boonen is druk aan den gang. Hetzelfde kan worden ge zegd van het levereh van uien. De op brengst en het gehalte er van zijn goed, maar de prijs is laag tengevolge van den grooten aanvoer. De landerijen, waarvan de vruchten zijn binnengehaald, worden gereed gemaakt voor de wintergranen. Vóór een paar dagen is men reeds be gonnen met het leveren van suikerbieten, die in kolossale hoeveelheden gezaaid waren. De opbrengst is daaraan evenredig. De levering aan de fabrieken begint eigen lijk eerst a.s. Dinsdag 15 Sept., en zal waarschijnlijk tot November duren. Velen laten zich verleiden, het zoo spoedig moge lijk te doen, daar op 15 dezer voor elke 1000 KG. f 11.50 wordt betaald en elke dag later een dubbeltje minder, tot de mi nimumprijs van f 10 is bereikt. Waarde. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van den 12 dezer vastgesteld de begrooting van 1897 aanwij zende in ontvangsten en uitgaaf f 8539,10l/s. De begrooting van het burgerlijk of alge meen armbestuur werd goedgekeurd, het eind cijfer in ontvang en uitgaaf op f 926,64 V2. Door meerdere opbrengst van landpachten behoefde geene subsidie van de gemeente gevraagd te worden. Colijnsplaat. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat in den tuin van den heer A. de Graaf alhier eene zonne bloem (helianthus giganteus) is gegroeid, die de buitengewone hoogte van 3.1 M. heeft bereikt. De plant pry kt met een dertigtal bloemen en knoppen. De eerste bloem heeft eene zaadkelk nagelaten met eene middellijn van 37 cM. Hieruit blijkt weer tot welke prachtige resultaten men kan komen door zorgvuldige en gepaste behandeling. In de meeste wetenschappe lijke boeken toch wordt de hoogte dezer plant tot slechts 2 M. opgegeven. De koetsier A. van Kemseke te Hulst, is Zaterdagmiddag aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Het lijk zal geschouwd worden door den com mandant der brigade aldaar en twee des kundigen. Gelijk men zich herinnert werd Van Kemseke gewond door het afgaan van een jachtgeweer. Rilland. Door de aandeelhouders van de Üost-Bevelandsche hengstenvereeniging is de hengst „Polidor" .verkocht aan den heer Ch. Harison alhier. Den len October a.s. zal te Vlissin gen wederom eene nieuwe fabriek in wer king treden. Den 29en Juli werl aan den Singelweg aldaar de eerste steen gelegd van deze voor rekening ,van twee onder nemende ingezetenen te bouwen fabriek ter vervaardiging van houtskool-briquetten. Deze inrichting beslaat eene ruimte van 260 Ma. en is voorzien van werk-berg-droog- ketel en machinekamers, benevens kantoer, De machines worden door stoom gedreven en ontwikkelen een vermogen van 25 paardekrachteu. Ze zijn van de nieuwste vinlingen voorzien, waardoor men instaat is 9000 stuks briquetten in 12 uren te kunnen afleveren. De stoomketel is lang 5V2 M., heeft een doorsnede van 1.50 M. en kan wei ken met 7 atraospheren over druk. Dit is de tweede faoriek, welke binnen een kort tijdsverloop te Vlissingen tot stand is gekomen. Tel. Aan de Tel. schrijft inen het volgende omtrent het eiland Tholen. (Op sommige punten schijnt ons de teekening minder juist. De lezer oordeele): Als we ons, uit Bergen op Zoom komende, met de pont van den Noord- Brabantschen wal laten overzetten, komen we in Tholen, de stad Tholen meen ik. Dat is het neusje van den zalm, zoo meenen de „stedelingen" het ten minste zelf. Nu een stedeling moet dat op prijs weten te stellen, niet waar? Noblesse obligeIk verzeker u lezer, dat zij den zin dier woorden goed verstaan. Ze doen als vele bewoners van kleine „steden" (misschien moppert do een of an Ier: er zijn geen steden en dorpen meer, maar alleen ge meenten) en nemen de allures aan van echte stedelingen. Daartoe behoort 0. a. scheiding te maken tusschen rijken en armen, adel en bargery, patriciërs en plebejers. Eene vrucht dier scheiding is eene so ciëteit voor elk der categoriën, eveneens een „Nut" voor ieder harer, terwijl ze, indien ik goed ben ingelicht, ieder een rederijkerskamer er op na houden. Zoo weet men daar op echt militaire wijze de afstanden te bewaren. Men ziet er dan ook eerbiedsbetuigingen in den vorm van hoofdontblootingen en knipmesbuigingen, dat een doodgewoon democratisch monsch er koud van wordt. Vaarwel, Tholen, wij verlaten u en gaan het westen in, ilen straatweg op, die ons in Poortvliet brengt. Poortvliet heet onder ons, Tholenaars, den Poortvlietschen Haag. Zeker, omdat het iets vorstelijks, iets residentieachtigs over zich heeft Pardon, lezer! Wij spreken over den Poortvlietschen Haag spottenderwijze, om dat Poortvliet in bouw enz. letterlijk alles mist, wat het schoonheidsgevoel streelt. Wie er als vreemdeling komt, staat ver baasd over de vele draaien, die hem Poort vliet door brengen. En de menschen? Een type van droog stoppelige, eenzelvige achterlanders. Ge komt, vreemdeling, door het dorp, en tal van oogen bespieden u van onder door of van achter de neergelaten gordijnen, als waart ge regelrecht uit de maan komen vallen. Ieder leeft er op zich zelf, voor zoover ze geen familieverwanten zijn in den eersten of tweeden graad. Hoewel het woord uitspanning in hun index schijnt te staan, is dat met het woord uitspatting niet het geval. We wandelen verder en komen na drie kwartier wandelens in Scherpenisse, welks bewoners niets bijzonders hebben. De Scherpenissenaars zijn geen kwaad slag van menschen; zij zijn nocb verdeeld als de Tholenaars, noch eenzelvig gelijk de Poortvlietenaars. We gaan verder en komen al spoedig in Sint Maartensdijk, de zetel der boeren- aristocratie. De plaats wasin vroeger eenwen eene „smalstad", en men spreekt er daarom ook altijd van het sto/huis. De kling- klang-muziek van een klokkenspel herinnert u aan eene stad, de inderdaad fraaie markt met hare net gebouwde huizen doen het zelfde, maar hare bevolking? Zoo ik zeide: eene bóeren-aristocratie met lange pijpen en ouderwetsche hooge hoedenver waaide nieuwbakken aristocraten met pauwen-manieren en daarachter een breede zoom van „gewone luyden". De grintweg voert ons naar Stavenisse, het Eldorado der kooplui, die ons eiland bereizen. Stavenisse heeft een waarlijk goeden klank van wege zijne gezelligheid en gastvrijheid, terw jl het hatelijke klassenverschil, zich uitende in clubs, er geheel ontbreekt. Men rekent het niet op een centimeter uit. of men hooger den wel lager staat dan zijn buurman. Een „mijn heer" vreest niet zich te zullen compro- mitteeren of encanailleeren door een praatje te maken met een „arbeider". Over het geheel genomen is het gevoel van eigen waarde niet sterk ontwikkeld. Sint-Annaland, aangrenzende gemeente ter noordzijde, doet ons weder met een gansch ander slag van volk kennis maken niet kwaad, maar ruw, meer „gerizzele- veerd", zooals men in ons dialect zegt, meer gereed, om er met de botte bijl op in te hakken, als ze '\etstegen iemand hebben. Eene bevolking, die den tappers geen ge brek laat lijden, en veel lawaai maakt, waar het gansch niet noodig was ziedaar den Siut-Annalander. De reis wordt gesloten door Oud-Vosmeer, dat, waarschijnlijk door het groot aantal katholieken, meer het karakter draagt van een Noord-Brabantsch dan van een Zeeuwsch dorp. Rpcht prettige, gulle menschen, niet behept met eigenwaan, niet verdeeld, alleen mat den verkeerden trek, die trouwens aan alle Zeeuwsche dorpen met veel katho lieken eigen is, dat zij ds huiselijke ge zelligheid te veel in de kroeg zoe.-en. Maar dit daargelaten, hadde ik mijne woon plaats vrijwillig te kiezen op een der Thoolsche dorpen, ik koos zoo niet in de eerste dan toch steliig in de tweede plaats Oud-Vosmeer. De vlekziekte onder de varkens blijft te Poortvliet nog steeds voortduren. Reeds zyn er 90gevallen aangegeven, 43 varkens zijn aan de ziekte gestorven, 27 geslacht en slechts 16 kunnen als hersteld worden be schouwd, terwijl nog 4 dieren lijdende of ziek zijn. en Th. Ct.) De nieuwe postzegels van f5 zijn in vorm geheel gelijk aan die van f2.50. De beeldenaar is roodachtig bruin op groe nen grond. Twee meisjes, oud 5 en 3 jaren, speelden aan den straatweg onder Nieu- wenhoorn. Door een toeval gleed de kleinste in een sloot. De oudste riep dadelij k moeder en zuster, die, beiden van schrik verbijsterd, wel liet kind wisten te vinden en op den kant te brengen doch vergaten de bekende voorschriften toe te passen, zoodat het kind weldra een lijkje was. Een vink van den heer K. te Enk huizen ontsnapte voor ruim 6 weken uit zijn kooi; dezer dagen vertoonde het beestje zich voor de keukendeur; het liet zich rustig grijpen en scheen zeer in zijn schik, toen het zich weer in zijne kooi bevond. Te Zutphen is overleden een 66- jarige vrouw, die onder den naam van „millioenjuffrouw" in de wandtling alge meen bekend was. Zij had dezen veel- zeggenden naam te danken aan eene ge beurtenis, die eenigen tijd geleden plaats vond. Bij een brand ten haren huize vond men namelijk bij het naar buiten brengen harer goedereu, behalve kaartjes van be deeling door de diaconie zij genoot se dert jaren onderstand beschimmeld brood, bedorven vleesch en andere bedorven eet waren, die zij achtereenvolgens van liefda dige personen in ontvangst had genomen, ook nog een spaarpotje van omtrent f 6000. Dit bedrag werd door de bevoegde autori teiten belegd en zij leefde van de rente daarvan. Dat zij bijzonder graag „potte", blijkt wel uit hel feit, dat men bij haar overlijden weer een aardig bedrag aan geld vond, benevens gouden en zilveren voorwerpen. Hare nalatenschap zal voor hare naaste betrekkingen die dit zeer te stade komt een welkome en vroeger nooit gedachte erfenis zijn. (A. C.) Door den burgemeester van Pernis js een huwelijk voltrokken, waarvoor de toestemming van H. M. de Koningin Re gentes noodig was. Bruidegein en bruid zijn te zamen 32 jaar oud. Een sjofel gekleede Hagenaar bracht op een der jongste nachten een dronken student van den Haag naar Delft, waar hij hem op diens kamer (e bed bracht, terwijl hij zelf op diens canapé den morgen afwachtte, 's Morgens bij zijn ontwaken ontdekte de student dat wel de oude plunje van zijn geleider op de canapé lag, doch dat de geleider zelf verdwenen was en met hem een best pak van den student, dat de geleider blijkbaar voor het oude pak had ingeruild. Daar de student den geleider niet bij name kent is 't natuurlijk nogal moeilijk dezen op te sporen. Wie niet bidden. Een oude potten bakker bevond zich eens in het gezelschap van eenige lustige jongelieden. Menging aan tafel en de oude man deed, eer hij ging eten zijn gebed. Spottend vroeg hem nu een hunner: „Niet waar, bij u bidt zeker wel alles?" „Alles", antwoordde de bespotte man, „dat weet ik juist niet ik heb twee zwijnen, die bidden nooit als zij gaan vreten". Geref. Kerkbode. Eet vruchten! Menige moeder klaagt: „Mijn kinderen blijven zoo bleek!". Een goed middel hiertegen is, gelijk altijd, de natuur. Eet vruchten, vruchten en nog eens vruchten, bij 't ontbijt en 's avonds. Dan zal het niet lang duren, of de kleinen hebben even roode wangen als de appels. Het eten van vruchten maakt de men schen opgeruimd en vroolyk, verdrijft het booze humeur, verheldert de gelaatstrekken en verjaagt ook bij volwassenen zwart galligheid. Turfstrooisel bindt den vluchtigen, prikkelenden ammoniak, een gas, dat zich in den stal uit de uitwerpselen der dieren on wikkelt, vooral uit ds urine, en dat nadeeling op de oogen werkt. Ook om deze r=den verdient turfstrooisel dus aanbeve ling in het boerenbedrijf. Men heeft waar genomen, dat 11a 15 dagen in de lucht van paardenstallen, met turfmolm gestrooid, niet meer ammoniak aanwezig was dan reeds den zesden dag in stallen, die met stroo waren belegdvoorts dat na 30 dagen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2