•BBB- KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. aard als glstereii avond; het vraten rap porten en nog eens rapporten. Prof. Noordtzij brengt namens zijne commissie bet praeadvies uit over de vol gende zaken: 1. De Frov. Synode van Friesland ver zoekt nader verklaring van art. 176 Acta Gen. Synode 1893. (In dit art. 2e alinea staat: „van de opbrengst dezer collecten vloeie minstens een vierde deel in de algem. kas".)De Friesche kerken collecteeren tweemaal voor de Hulpbehoevende kerken ééns voor die in eigen classis en ééns voor die uit de Prov. kas ondersteuning ont vangen. En nu is de vraag: van welke van die twee collecten moet V* worden gestort? De commissie is van oordeel, dat van elke collecte Va moet worden gestort; wat dan ook besloten wordt. 2. De Prov. Syn. van Zeeland, gelezen hebbende art. 126 van de acta der Dortsche Synode 1893 en overwegende, dat in vele kerken deze collecte niet gehouden is en dat er k. i. geen kans bestaat ,om in dezen toestand verandering te brengen, besluit o. a. der Gen. Syn. voor te stellen dit artikel in deze voege te wijzigen: a. De Deputaten ad hoe vragen alleen gelden voor die kerken, welke krachtens een besluit door de Synode te Amsterdam (1892) genomen (Kootwijk) aanspraak kun nen doen gelden; b. Voor andere Kerken worde eerst gecollecteerd, nadat Cl. en Prov. waaron der die Kerken ressorteeren, zich onmach tig hebben verklaard, om in den nood te voorzien en de namen dier Kerken in het Kerkblad zijn bekend gemaakt. De Synode besloot de voorstellen van Zeeland niet aan te nemen. Dr. Bavinck krijgt nu het woord over het Rapport van de Archief bewarende Kerk, waaruit bleekdat de Geref. Ker ken een archief hebben, dat doer den Kerkeraad van Amsterdam bewaard wordt welke stukken dit archief zal bevatten dat den Kerkeraad opgedragen zal worden te zorgen voor de registreering van dit archiefdat Ds. v. Loon verzocht zal wor den alle verspreide stukken zoo goed en zco spoedig mogelijk te verzamelen; dat dit ook verzocht zal worden aan den ar chivaris te Kampendat den Kerkeraad verzekerd zal worden dat dit archief eigen dom van de Geref. Kerken is dat van dit archief op verzoek inzage moet verstrekt worden. Ds. Nederhoed brengt rapport uit inzake de voorstellen door de provinciale Synoden van Drenthe Overijsel en N .-Brabant ge daan, die allen hierop neerkomen dat de gezamenlijke onkosten van de Gen. Synode niet meer door de provinciën gelijkelijk gedragen worden maar dat er een regeling worde getroifen, naar de draagkracht der pnovinciën. De commissie adviseert dat voortaan Friesland 10/n>oGroningen "/iooDrente ViooOverijsel 8/iooGelderland 8/ioo, Utrecht '%oo, Z.-Holland 18/io«, N.-Hol- land "Aon., Zeeland 7„0N. Brabant en Limburg 7ioo in de onkosten van de Gen. Synode zullen bijdragen. Alzoo werd be sloten. Eveneens brengt Ds. N. rapport uit inzake het voorstel van de Prov. Synode van N. Brabantluidende „De Gen. Synode legge rekening en verantwoording der generale kosten voor, alvorens betaling gevorderd wordt. Hierbij zal tevens een gegrond bevonden aanmerking op de in het Kerk blad voorkomende rekening ingediend wor den." Op het advies der commissie werd be sloten, dat deze voortaan binnen 3 maanden in het Kerkblad zullen gepubliceerd worden terwijl aan het Modersmen opgedragen wordt de fout, die in dej rekening der vorige Synode ingeslopen is, op te sporen. Prof. Lindeboom doet voorlezing van enkele rapporten. 11e commissie in wier naam Prof. L. rap porteerde, had te onderzoeken 1. Een schrijven van ds. F. W. A. Win- ckel over proceskosten en een schrijven van den heer W. Hovy over 4hetzelfde onderwerp. Besloten werd het eerste schrijven niet ontvankelijk te verklaren en aan het ver zoek, uitgedrukt in het tweede schrijven, te voldoen. 2. De ingekomen voorstellen der Prov. Synoden van Groningen, Friesland, Drenthe Gelderland en N. Brabant en Limburg, al len hierop neerkomendea. dat de prijs der Synodale acta te hoog is b. dat iedere kerk een present-exemplaar dezer acta wordt toegezonden. Besloten werd aan de leden van het Mo- deramen 2 deskundigen, niet belangheb benden, toe te voegen n.l. de HH. Dr. Kuyper en Van Golverlingen, om dan gezamenlijk te zorgen dat de uitgave zoo goedkoop mogelijk geschiede, terwijl elke kerk een exemplaar zaf toegezonden worden. 3. Een verzoek van de Classis Gorinchem om een verzoek te richten tot de Regeering en tot onderscheidene maatschappijen om ernstige pogingen aan te wenden tot het bestrijden van het lasteren van Godsnaam, van alle vloeken, van het spotten met het heilige en van onzedelijke gesprekken in publieke vervoermiddelen, als treinen, boo ten, trams, omnibussen enz. De conclusie der commissie werd niet aangenomen. Na eenige bespreking werd dit besluit genomen. De Synode zakelijk met deze conclussie instemmend, acht dat de kerkan daarvoor nog niet rijp zijnen de tijd daar voor nog niet gekomen is. 4. Schrijven van het Hoofdbestuur van de Nationale Chr. Geheel-onthoudersver- eeniging. Besloten werd de Kerkeraden te ver zoeken voortdurend te waarschuwen tegen dronkenschap en het gebruik van bedwel mende dranken. Dr. Wagenaar brengt een ingekomen schrijven van J. Stieler ter sprake. Be sloten werd niet op dit schrijven in te gaan. Om 11 uur ging de Synode in comité generaal over. In de namiddagzitting kwam aan de orde het benoemen van een primus en een secundus deputaat uit iedere provincie. Deze tien deputaten zullen te zamen met Cura toren en Hoogleeraren het kiescoliege vor men om te voorzien in eene eventueele vacature aan de Tkeol. School. Tot depu taten werden door de Synode beneemd voor Gr. Ds. Nederhoed, prim. Ds. Schol ten sec., voor Fr. Dr. H. Kuyper, prim. Ds. J. li. Dijkstra sec., voor Dr. Ds. T. Noordewier prim. Ds. de Bruijn sec., voor Ov. Ds. Hessels prim. Ds. Westerbeek van Eerten sec., voor Geld. Dr. Wagenaar prim. Ds. v. d. Zande sec., voor N.-H. Ds. B. van Schelven prim. Ds. v. d. Mun- nik sec., voor Z. H. Ds. Hoekstra prim. Ds. v. d. Linden sec., voor Utrecht Ds. Ho nig prim, Ds. Barger sec., voor N. Br. en Limburg Ds. Feringa prim. Ds. Mulder sec. voor Zeel. Ds. v. d. Velden prim. Ds. Oosten sec. Prof. Noordtzij doet voorlezing van het Rapport van Deputaten voor de correspon dentie met de Hooge Overheid voor. De commissie doet naar aanleiding van dit rapport negen voorstellen, die allen aan-, genomen worden. De drie deputaten wor den herbenoemd t. w. de heeren Prof Noordtzij, Mr. de Savornin Lobman en Ds. J. H. Donner. De Praeses doet voorlezing van een stuk dat ter tafel gekomen is, onderteekend door de heeren Rutgers, Noordtzij, Wie- lenga, Lindeboom, Biesterveld, Bavinck en J. H. Donner. In hoofdzaak komt dit stuk hier op neer: genoemde zeven adviseerende leden hebben bij den aanvang der Synode met al de andere leden door hun opstaan instemmig betuigd met de Geloofsbelijdenis, evenwel zonder uitdrukkelijk melding te maken, dat zij een gravamen hebben tegen een dezer artikelen. Daar langer stilzwijgen ongeoorloofd is, zijn ze van oordeel deze Synode niet te mogen verlaten, dan na openlijk uitgesproken te hebben, dat zij een gravamen hebben tegen de 3e zinsnede van art. 36 als zijnde niet conform den Woorde Gods. Op een vraag van Ds. Wagenaar of zij, die dit stuk niet onder teekend hebben, geacht worden wel met art. 36 in te stemmen, antwoordt Dr. Rut gers, dat dit uit hunne niet-onderteeke- ning niet voortvloeitDr. Rutgers c. s. wisten wel, dat er meerdere broeders te dien opzichte bezwaard waren, doch zij meenden de andere broeders hierin niet te moeten betrekken. Dr. Rutgers c. s. wo nen als adviseerende leden de Synode voor hun persoon bijDr. Wagenaar c. s. ver tegenwoordigen als stemhebbende leden de kerken. Besloten werd dit stuk te stellen in handen van Deputaten om de Synode e. k. van advies in dezen te dienen. Benoemd werden de H.H. Ds. Bos, Ds. Littooij, Dr. Bavinck, Dr. Kuyper, Mr. Heemskerk, Mr. Fabius, Tromp en de Wind. Deze commissie moet uiterlijk binnen twee jaar met haar Rapport gereed zijn, het dan toezenden aan de Buitenlandsche Kerken om hun oordeel en advies in te winnen. Afgevaardigde van Buitenlandsche Kerken zullen dan verzocht worden voor deze zaak op de eerstvolgende Gen. Synode te komen. Alsnu werden verschillende deputaties benoemd. Voor Buitenl. Kerken werden herbe noemd Prof. Lindeboom, Ds. van Schel ven, Ds. v. d. Linden en ouderling Schip pers. Voor oefening van verband tusschen de Theel. Fac. aan de V. U. werden her benoemd Ds. Klaarhamer, Dr. Wagenaar en Ds. v. Andel. Voor de zending onder de Joden! Ds. Kropveld, Ds. van Andel en Ds. Ge- zelle Meerburg. Voor de hulp aan Catechiseermeesters: Prof. Rutgers, Ds. v. Veeloo en de heer Grosheide. Aan de deputaten voor de corr. met de Hooge Overheid worden, om de Ker ken, bij gelegenheid van de troonsbe klimming van H. M. de Koningin, te ver tegenwoordigen, toegevoegd Baron S. van Heemstra, Ds. van der Linden en Ds. van Schelven. De vaststelling der acta wordt opge dragen aan de leden van het Mode- ramen. Dr. Kuyper geeft nog enkele voorschriften in overweging, die hij gaarne tot besluiten zag verheven, voor de verschillende depu tation, die inzake de zending benoemd zijn. Alzoo geschiedde. Dr. Wagenaar stelt voor het Rapport Doopleden met het oog op den tijd, nu niet in behandeling te nemen, maar het als hoofdpunt te plaatsen op het agendum der e. k. Gen. Synode. Ds. v. d. Linden doet verslag van de onkosten, waaruit blijkt dat deze Synode ver beneden de begrooting gebleven is. Nog is aan de orde te bepalen de plaats van samenkomst der eerstvolgende Synode. Nadat zich enkele stemmen verklaard hadden voor Artihem, werd vastges'eld dat de eerstvolgende Generale Synode te GRONINGEN zal gehouden worden. Hierop is het uur van sluiting dezer Generale Synode aangebroken. De Praeses staat op van zijn zetel en zegt ongeveer het volgende Waar ik gereed sta den hamer neer t* leggen die vier weken door mij gebruikt is, is het mij eene behoefte des harten aan de leden, zoowel adviseerende als stem hebbende leden, mijn persoonlijken dank te betuigen, waar ze mi) de taak van voor zitter dezer Synode zoo zeer vergemakke lijkt hebben. Ik mag en zal het niet ver helen dat ik er tegen opzag, die zware taak te aanvaarden. Dat opzien is spoedig eenig8zins geweken, toen ik bemerkte de sympathetische toon die in onze zittingen heerschte. Namens Je vergadering een woord van dank aan de Commissie van Advies, die zooveel arbeid heeft moeten verrichten. Wij hebben slechts de uitkomst gezien de rapporten, wanneer ze gedrukt voor ons lagen of wanneer we ze boorden voorlezen; doch wie het vergund werd een kijkje achter de schermen te nemen, weet hoe ontzettend veel arbeid er door hen in deze vier weken verricht is, bij- name door de commissie belast met „Zen ding", „Tucht en Geschillen". Een woord van dank aan den assessor, die zoo trouw mij terzijde stond en niet minder aan de scribae, die zulke keurige en correcte notulen leverden, wat een arbeid tot laat in den nacht ver- eischte. Een woord van dank aan de Kerk van Middelburg voorde wijze waarop zo alles heeft voorbereid zij heeft aan haar kant alles gedaan wat ze kon om het ons zoo a angenaam mogelijk te maken. Zij nam al de zorgen van huisvesting op zieh en een woord van hartelijken dank aan die vele broeders en zusters die ons zoo vrien delijk herbergden mag niet ontbreken; evenmin aan die zusters, die zich bereid verklaard hadden ons in de pauze te be dienen. De kerk van Middelburg in wij deren zin heeft huis en hart voor ons opengesteld; met blijdschap hebben zij zich voor deze taak geschikt. Het heelt ons goed gedaan van den morgen tot den avond zooveel broeders en zusters te zien, die opkwamen om getuigen te zijn van de beraadslagingen der vertegenwoordigers van de kerken. Daarom nog eenswij danken vriendelijk voor al de hartelijk heid die we genoten, ook te Vlissingen, binnen welke veste zich vele huizen ont sloten om gasten te herbergen. En nu zouden we kunnen heengaan. Maar neen, we mogen niet van hier gaan zonder uit te spreken den grooten zegen, dien God de Heere aan onze kerken in deze Gen. Synode gegeven heeft. Nog zoo kort geleden zijn we uit twee groepen bij elkaar gekomen en zien we terug op dien korten tijd, dan kan het niet anders of we moeten verbaasd staan over hetgeen thans genoten is. De letters A en B zijn er nog wel, maar .die moeten weg, ze mogeu niet bestendigd. Eu gelukkig, ook thans zijn we niet blijven hangen in dat conseivatisme dat we hadden uit kracht van vroegere gewoonte, neen, een heilige bezieling vervulde ons. En nu voorwaarts, heizij dan dat de weg reeds gebaand of nog ongebaand is. Wanneer het is, zooals we voor onze vergaderingen telnens baden, dat Gods heilig woord de eenige regel en richtsnoer van al onze raadslagen is, dan ruischt weer over de hoofden der kerken, dat God ons niet zal begeven of verlaten, dan hebben we den waarborg dat onze kerken weer zullen zijn een pilaar en vastigheid, een bron van tijdelijk en eeuwig geluk. Dan gaat ook ons oog heen over de grenzen van ons vaderland naar onze zusterkerken, opdat zij voor ons en wij voor hen ten zegen mogen zijn. Mot een toon van dank aan den God en Vader van onzen Heere Jezus Christus besluit ik. God geve veel zegen over al de provinciën opdat de kerken mogen groeien en bloeien Hierop neemt Ds.v.d. Linden het woord. Redenaar als altijd, zegt hij ook nu weer op aangrijpend schoone wijze den praeses hartelijk dank voor de uitnemende lei ding. Nadat Dr. Rutgers namens de ad viseerende leden een woord van dank ge sproken had, werd door de vergaderden Ps. 89 7, 8 gezongen, waarop de praeses eindigde met dankzegging. ERRATUM. In ons verslag van de zitting op Woens dag is eene zinstorende fout geslopen. In de daar genoemde resolutie staat„niet verhelende, dat zij in veel van de belijders van den Christus verschilt". Dit moet zijn „van den Christus der Armeniërs". Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Veere door dr. J. G. Weyland em. pred. te Driebergen, laatst director van het Zendingshuis van het Ned. Zend. genootschap te Rotterdam. Bedankt voor Nieuw- en St. Joosland door ds. J. C. S. Locher Birdaard voor Colijnsplaat door ds. C. J. L. Ruys van Dugtjten te Strijen. N. R. C. Beroepen te Kwadijk Tammens te Wer- vershoefte Amersfoort (vacature Im- mink) Mansvelt t.e Scherpenzeelte Stadskanaal Deeleman te Wezepete Zutfen v. d. Bergh van Eysinga te Stiens; te Waarder Rappard te Zuilichem te Berlicura (toez.) Doornveld te Den Ham. Aangenomen naar Vierlingbeek door Van Elden te Heemskerk naar Alfen aan den Rijn door Vethake te Overschie naar Waaxens door Kylstra te Kortezwaag. Bedankt voor Oosterwierum door Van Elden te Heemskerk voor Wilnis door Rappard te Z.iilichem. Geref. Kerken. Beroepen te Montfoort en Linschoten E. Troost, oanj. te Ambt Vollenliove; te Ottoland ds. D. Kofïieberg te Barneveld te Gouda B ds. J. 1). v. d. Munnik te Zaandam Ate Voorst ds. J. H. F. Gangel te Rijswijk;te Biezelinge ds. J. van Henten te Baambrugge. Aangenomen naar Spijkenisse door J. Dounia cand. te Rotterdam. Bedankt voor Haamstede, 's Gravendeel en Wezep door J. Douma cand. te Rot terdam voor Franeker door ds. W. Breukelaar te Halfwegvoor Baren- dreeht door dr. J. P. Hania te Oosterbie- rumvoor Terneuzen door ds. M. Schuurman te Alfen aan den Rijn;voor üoltgensplaat door ds. J. Gommer te Grij pskerke. In het Amsterdamsche predikbeurten blad komt eene oproeping voor van eenige leden van kerk A aldaar, die niet kunnen meegaan met de plaatselijke ineensmelting, om eene vergadering bij te wonen in Odéon Vrij lag avond 11 September. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dordrecht 2e maal G. Bos te Aarlanderveen. Coes. Bij het toelatings-examen tot de Burgeravondschool alhier, j.l. Zaterdag gehouden, zijn van de 18 candidaten toe gelaten 12, n.l. H. D. Nagelkerke, P. Bakker, M. W. v. d. Weert, C. Peels, A. Grootemaat, P. C. Zandee, L. C. van Vijven, J. Kooman, C. Hootsmans, J. K. Crucq, N. N. Baarends, allen van Goes, en R. J. de Blaeij van Nisse. Oudelande. De voordracht voor hoofd der school alhier bestaat uit de heeren L. B. van der Slikke onderwijzer te Sta- venisse, en J. v. d. Spek hoofd der school te Haamstede en J. van Weele onderwijzer te Heinkenszand. Tot onderwijzer met hoofdacte te Poortvliet is benoemd de heer P. van Hekken, onderwijzer te Oost- en West- Souburg. De heer K. van der Slikke van Wolfaartsdijk behaalde te Wageningen de akte landbouwkunde L. O. De Provinciale Unitvergadering der Groningsche voorstanders van Chr. Onder wijs zal D.V. te Groningen gehouden worden op 22 Oct. a.8. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke en Baar land benoemden in de gecombineerde vergadering, te Hoedekenskerke gehouden, met algemeene stemmen dhr. Van Ingen Schouten, medisch doctorandus en arts te Oudewater tot genees-, heel- en verloskun dige. Er waren vier sollicitanten. G. C. Oud Vosmeer. Zaterdagnamiddag omstreeks 5 ure woedde aan de N. O. zijde dezer gemeente een zwaar onweder, felle bliksemschichten gevolgd door zware don derslagen deden mensch en beest sidderen. Het geroep van brand werd weldra ver nomen en werkelijk zag men dicht bij, aan de overzijde der Eendragt een feilen brand op de hofstede van de wed. de Wit onder Nieuw Vosmeer. De schuur met den gansehen inboedel ging in de vlamme op, terwijl het huis door de gunstige wind richting gespaard bleef. Bij dezen brand is te betreuren de dood van een 45-jarige timmerman die juist in de schuur werkzaam was, van zijn lijk was bijna niets meer te vinden, ditzelfde lot onderging ook nog een paard en een kalf, 't voorgevallene wekt algemeene verslagenheid. Oud-Vosmeer. Tegen de installatie van onzen nieuw benoemden burgemeester den heer G. J. de Graaff worden door eeni ge ingezetenen alhier pogingen aangewend tot voorbereiding van een algemeen volk sfeest. D ze gemeente van 2000 zielen gevoelt thans hare vrijheid na een bijna 40-jarige annexatie bij Tholen. Hoek. De Lovenpolder watert door twee sluizen, vlak bij elkander gelegen, af op de Schelde. Het kost vrij wat moeite, die afwateringen open te houden. Twee diepe geulen, door plank-en rijswerk aan de wanden gestut, doorsnijden eene dikke slibbank en voeren het water van de sluizen af. Doch, daar de afvoerende stroom niet sterk genoeg is om meer klei af te schuren dan de vloed aanbrengt zal men wellicht binnenkort maatregelen moeten nemen om opslibbing te voorkomen. Het is zelfs al eenmaal voorgekomen, dat de sluisdeuren, tengevolge van bin nengekomen slijk en modder weigerden te draaien. Erger was het, toen kort ge leden een boomplank van een wagen met opkomenden vloed de sluis binnen dreef en tusschen de deuren klern raakte. Het water stroomde toen in groote massa den polder binnen en daar dit 's avonds laat gebeurde had het Jicht kunnen gebeuren, dat niemand het opmerkte. Er zou dan 's morgens in slooten en greppels wat te zien geweest zijn Gelukkig bemerkte een boer, die wat later dau gewoonlijk op was, dat er iets aan de sluizen mankeerde, en liet het schof vallen, dat als tweede afsluiting is aangebracht. Zaterdag werd te IJzendijke eene vergadering gehouden van ingelanden van den Magdalenapolder, ter benoeming van een afgevaardigde van dien polder ter al gemeene vergadering van het waterschap voor de uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdalena polder. Gekozen werd de heer C. J. Sturm met twee stemmen. De heer De Bats werd als gevolmachtigde niet toegelaten, wat protest uitlokte. Een verkiezing van het aftredend lid, den heer C. J. Sturm met 2 van de 5 stemmen, op 1 Aug. jl., werd door de Ged. staten veruietigd. Toen verkreeg de heei A. B. Thomaes 3 stemmen. M. C. Uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen sohrijft men ons Ofschoon de oogst binnen is, de drukte voor de landbouwers is daarmede niet af- geloopen. Veel drukker toch dan de graan oogst is voor velen tegenwoordig die van de suikerbieten. Er zijn boeren die er 20 tot 30 gemeten hebben.Enkelen zijn reeds be gonnen met „steken", om te kunnen leveren voor 16 September. Zooals men weet wordt voor de lot op 15 dezer aangevoerde f 1.50 per duizend KG. boven den prijs van het gewone contract betaald. Ze zijn hier dit jaar bijzonder goed, sommigen berekenen tot 20000 KG. van het gemet te zullen oogsten. Ook de kwaliteit is goed, mon sters die tot onderzoek naar de fabrieken werden gezonden, bevatten een suikerge halte van 1315 procent. Ook met het aardappelen rooien gaat men zoo zachtjes aan beginnen. „Wonde ren" hoort men soms over grootte en zwaar te. Zoo speekt men van een. die 6Vs ons woog. Ofschoon hier en daar nog al over ziekte wordt geklaagd, zal dit nog wel veel moeten verergeren, wil men geen goed beschot hebben. Hooge prijzen zijn natuurlijk niet te ver wachten. Al verkoopt men ze tegenwoordig in sommige gemeenten, o.a. te IJzendijke, voor 25 cent „den emmer" dat is hier een zevende gedeelte van een mud ia den groothandel zal die prijs wel niet worden besteed. Hoe dit zy, voor den werkman en zijn gezin is de overvloed van dit voedings middel een groote vervulling, ook omdat hij er tevens zijn varken mede mest. De zware regens die tegenwoordig vallen doen echter vreezen. Op Zuid-Beveland moet zeer veel kwaad in sommige aardappelen ontdekt zijn. Red.) Goes. De oudste inwoner dezer stad, de bekende Carolientje (Castelijn) is gister op ruim 95 jarigen leeftijd overleden. Zy had jarenlang de familie de Meulemeester en den pastoor alhier trouw gediend en genoot een vriendelijken levensavond ten huize van de dames de Meulemeester. Stavenisse. Naar men zegt heeft de dienstbode van den landbouwer Gaakeer bekend moedwillig den brand op 3 Sept. jl. gesticht te hebben. Daarop is zij ge vankelijk naar Zierikzee gebracht. De Bredasche Druïde. Een vrouw, voor velen van groote beteekenis, werd gisteren te Breda ter aarde besteld. Wie Bredanaar is heeft haar gekend, en velen, die verre buiten die gemeente wonen, heb ben van hare wonderen gehoord, of hare adviezen ingewonnen. Het is bekend hoe groote dames hare nederige woning binnentraden en als aan hare lippen hingen om te hooren wat de kaart vertellen zou. En de burgervrouw, het dienstmeisje, ja mannen zelfs, zij togen naar de woning van „Rooie Mie" om het orakel uit haar mond te vernemen, als zij daar troonde als wijlen de priesteres van Delphi. „Rooie Mie" is dood. Breda telt eene type minder. En wie zal nu voortaan be vredigen de behoefte van bijgeloovigen en armen van geest naar een dosis optimisme, getrokken uit kaarten en koffiedik (AT. B. C.) Te Termunten zijn twee kalveren die aan pas geverfd yzerwerk hadden gelikt, aan loodvergiftiging gestorven. Vrijdag had in de haven te Harlin- gen een matroos het ongeluk uit de bramra te vallen. Door de tuigage van het schip werd de val gebroken en viel de man ach terover te water, en kwam zoodoende met een nat pak vrij. Te Utrecht liet een aankomend jong- mensch met een bokkenwagen, waarin twee kinderen waren gezeten eenige oogenblik- ken onbeheerd, om een weinig gras voor den bok te snijden. De bok zette zich in beweging, met het gevolg, dat hij van de helling in het water reed, en een der kinderen verdronk. Een dienstbode te Zaltbommel werd door de huiskat in de hand gebeten. Wel werd de wonde uitgewasscben, doch daar de hand ging zwellen, moest de hulp van een arts worden ingeroepen. Het bleek noodig, daar reeds bloedvergiftiging moest geconstateerd worden. Men hoopt bet meisje ;n het leven te kunnen behouden. Te Ver.loo werd een driejarig meisje dat buiten speelde door een kar overreden, en terstond gedood. De voerman viel van schrik in een flauwte en bleef twee dagen bewusteloos. Te Barendrecht is een werkman aan het spoor door den trein gedood,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2