RECHTSZAKEN'. KERKNIEUWS. SCIIOOLNIEUWs! Jndisclie ieger, onlangs hier te lande terug gekeerd, waaruit andermaal wordt beves tigd dat men ginds lioogelijk is ingenomen met de nieuwe geweren, zoodat de nieuwe bezendingen met verlangen worden tege moet gezien. „Onze zegsman noemde dat alleszins ver klaarbaar, en haalde hierbij het geval aan, dat een afdeeling infanterie bij de operaties in de kloof van Beradin (Lampisang) reeds gernimen tijd een versterking had bescho ten, zonder dat de vijand zich san dit vuur stoorde. Toen kwam een klein detachement cavalerie, de manschappen stegen af en beschoten mot hunne repete -rkarabijnon de versterking met het verrassend gevolg, dat de Atjehers in een oogwenk alles in den steek lieten, met achterlating van dooden en gewonden. De Atjehsche bentings, in hun soort dikwijls meesterstukken van versterkings kunst, waren tot dusver geheel berekend op de uitwerking van het Beaumontgeweer, maar kunnen tegen het nieuwe geweer niet meer baten. Stevige klapperboomen en aarden wallen van ruim Vs M. dikte vormen geen voldoende dekking meer by liet groote indringingsvermogen van de Mauser-projectielen. De kogels gaan er door „als koek." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tubbergen (toez.)- dB. P. de Haas te Hoek te Vinkeveen de Groot te Houten te Ulruin Zoete te Augu- stinusgate Waaxens Kijlstra te Kortezwaagte Colijnsplaat Da. C. J. L. Ruijs van Dugteren te Strijen. Bedankt voor Stavoren door Hacquebord te Hoogkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Franeker ds. W. Breukelaar te Halfweg te Wezep J. Douma cand. te Rotterdam te Oostburg ds. C. J. v. Binsbergen te Loosduinen te Olde- boorn J. Visser cand. te Harderwijk. Aangenomen naar Giesen Oudkerk door ds. W. Mulder te Maassluis. Bedankt voor De Lier door ds. R. Smeding te Yselmonde. Tot voorganger bij de geref. kerk te Giesendam is benoemd de heer J. H. Landwehr te Leiden. Ds. Gispen te Amsterdam, vroeger (185962) te Vlissingen, herdacht Zondag zijn 40 jarige ambtsvervulling. Ds. Dter- manse te Apeldoorn, vroeger (18621863) te Vlissingen en (18771880) te Ter Neuzen, heeft na 34 jarige ambtsvervulling eeivol emeritaat aangevraagd. Gen. Syii. der Geref. Kerken in Ne derland. Zitting op Dinsdag 18 Augustus. IV. 't Is inderdaad eene aangename drukte, die de Generale Synode van ide Gerefor meerde Kerken in Nederlandin onze, anders zoo stille stad teweegbrengt. Vry- dagavond was de wachtkamer van het station gevuld met afgevaardigden, die, tot de zittingen heropend werden, de stad verlieten teneinde deze dagen van rust bij de hunnen of bij kennissen door te brengen. Een klein gedeelte bracht echter den Zondag in Middelburg door, waaronder ook enkele predikanten, zoodat de pastores loei (de predikanten van de plaats), die het steeds druk hebben met de toebereid selen voor de Synode, het zeldzame voor recht smaakten op te mogen gaan onder het gehoor van ambtsbroeders, die den dienst des Woord» voor hen waarnamen. Voor de drie gemeenten werd in de beide kerkgebouwen dien dag gepredikt door dr. Wagenaar, prof. Jager, ds. Kropveld, ds. Hessels en ds. Dijkstra. Maandagavond brachten de verschillende treinen de afge vaardigden weer in onze stad bijeen, ter hervatting van den arbeid, hetzij reeds dien eigen avond, doordat ze deel uit maakten van eene commissie, hetzij den volgenden morgen. Dinsdagmorgen bracht de klok van 9 ure weer allen in het kerkgebouw saam, waar, door de goede zorgen van den heer P. G. Stomps, de bloemen en planten er weer even frisch uitzagen als bij de eerste zitting. Nadat Ps. 117 gezongen, Matth. 28 16einde gelezen is, gaat de praeses voor in gebed. Uit het appél mominaal bleek, dat voor Groningen de secundus dhr. Hemmes-, voor Gelderland de secundus dhr. G. van Zwaluwenburg, en voor N.-Brabant de primus ouderling dhr. L. Punt, ter ver gadering gekomen waren. De 2e scriba doet voorlezing der notulen. De praeses deelt mede, dat als afgevaardigden van Buitenland8che kerken aangekomen zijn: de professoren Spencer en Morton uit SchotlandRev. Campbell en mr. Barger uit Engeland en Rev. Bishop uit Amerika. Dr. van Goor deelt mede, dat br. Bol wijn in het vaderland vertoeft en vraagt of de synode dezen broeder verzoeken wil ter commissie vergadering te komen. Men belooft hiervoor te zullen zorgen. Nadat ds. Dijkstra eenige mededeelingen heeft gedaan aangaande de verdeeling van den arbeid der commissieleden (inzake de Zen ding) vraagt de Praeses of het Rapport van praeadvies inzake de Zending, dat gedrukt en aan de leden rondgezonden is, nu reeds in behandeling kan komen. Men is van meening, dat dit nu nog niet kan, aangezien dit Rapport eerst bij het begin van deze zitting ter hand is gesteld, waar door de tijd van overweging geheel ont breekt. Wordt besloten deze zaak nog Uit te stellen tot Woensdagmorgen 9 uur. De praeses vraagt of de Commissie, belast met letter A van het agendum Woord en Belijdenis'''' reedi van advies dienen kan. Deze commissie bestaan le uit de predikanten Littooij en Wagenaar, de ouderlingen Kolkert en Kok, de advisee- rende leden, prof. Wielenga en or. Gee- sink deelt bij monde van haren rapporteur dr. Wagtnaar mede, dat zij, hoewel nog niet geheel met haren arbeid gereed, dit toch reeds met betrekking tot verscheidene zaken doen kan. I. Van de Prov. Synode van Drenthe is het volgende verzoek irgekomen „lat, met het oog op het vele twistgeschrijf in den laatsten tijd in publieke bladen over verschillende leerstellige punten (o.a. de wedergeboorte, de doop, roeping, recht- vaardigmaking enz.) de Gen. Synode eenige deputaten benoeme, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen wat volgens Gods Woord en de belijdenisschriften aangaande genoemde punten moet worden verstaan". De conclusie, waartoe deze commissie ge komen was, n.l. om dit verzoek niet in te willigen en geen deputaten te benoemen, wordt door de Synode aangenomen. II. In zake art. 36 der Confessie, dat de Prov. Synode eener provincie voortaan „zonder voorwaarde" wil onderteekend hebben, totdat „revisie" noodig wor.lt geoordeeld, oordeelde de Synode, dat het recht van onderteekening der Formulieren met eenig giavamen niet kan worden ge schorst en dat de classen in eventueele ge vallen over een ingebracht gravamen moe ten oordeelen. De Synode kan eerst ingaan op behandeling van eenig artikel der con fessie, als er eenig gravamen ter harer ken- nisse komt langs den wettigen kerkelyken weg, terwijl intussc'nen geen stilzwijgend gravamen meer zal worden geduld. Dit was een zeer aangenaam en leerzaam de bat, waaraan door vele leden der Synode werd deelgenomen. III. De vraag van den Kerkeraad van do Geref. Kerk van den Helder of hij den doop, bediend met de formule Ik doop u tot de belijdenis van den naam des Vaders enz.", als wettigen doop moet er kennen, wordt uitgesteld tot men dienaan gaande nadere inlichtingen heeft bekomen. IV. De Prov. Syn. van Z. Holland stelt voor „De Gen. Syn. doe een authen- tieken tekst van de formulieren van Een heid en Liturgie bezorgen". De conclusie der commissie, die, na eenige bespreking door de Synode aangenomen werd, luidde: de Synode houde dit punt aan tot een volgende Generale Synode, omdat reeds van bevoegde zijde een arbeid wordt oaderno- men, waarvan later misschien gebruik kan worden gemaakt. V. De classis Haarlem spreekt de wen- schelykheid uit, dat er bij het doen van openbare belijdenis eenstemmigheid zy en wendt zich daarom tot de Gen. Syn. met het verzoek, dat deze eenige vragen op stelt of reeds bestaande aanwijst, die dan in alle kerken bij het doen van openbar» belijdenis gebruikt moeten worden. Zonder discussie wordt de conclusie der commissie, om niet te treden in hst verzoek der Classis Haarlem, aangenomen. VI. Een schrijven van J. Stieler over de 3e doopsvraag is door de commissie gelezen. Aangezien de uitdrukking: „waar van gij vader of moeder of getuige zijt" aanleiding geeft tot moeite, wordt hiervoor een vaststaande uitdrukking gsvraagd. Daar met dit verzoek niet de kerkelijke weg is bewandeld, wordt het voor kennisgeving aangenomen. Daar deze commissie nog niet verder met haren arbeid gereed is, wordt nu het woord gegeven aan Ds. Bos, die zich te kwijten heeft van een opdracht, hem en nog twee deputaten op de Sj node van '93 te Dordt gegeven inzake een geschil te Hollandsche- veld. ZEw. doet voorlezing van dit rapport, dat, onder dankbetuiging, voor kenuisge- ving wordt aangenomen. Dr. Wagenaar krijgt nu weerhet woord om rapport uit te brengen over het be handelde onder letter D van het Agendum „Kerkenorde". De Prov. Syn. van Drenthe stelt voor te besluiten dat voortaan weer geleefd worde naar art. 47 der Dortsche Kerken orde inzake particuliere Synoden. De com missie adviseert in beginsel te besluiten, dat art. 47 voortaan weer zal worden na geleefd, ditmaal echter hierop niet verder in te gaan, maar de voorstellen der ver schillende provinciale Synoden in dezen af te wachten. Een zeer lang debat volgde hierop, totdat de afgevaardigden van Drenthe mededeelden, dat ze dankbaar en voldaan waren, veel uit dit debat geleerd hadden eu hun voorstel introkken. Hierop werd pauze gehouden. Nadat de vergadering heropend is, ver zoekt de praes"ste zingen het le en 4e vers uit den 134sten psalm en houdt een hartelijke toespraak tot ds. Cispen, die Maandag jl. den dag herdenken mocht, waarop hij voor 40 jaar, door den Koniug der Kerk in dienst werd gesteld. De Voorzitter wees er op, hoe wél besteed het leven van dezen jubilaris was, rijk aan menigerlei arbeid op allerlei gebied en bood hein de hartelijke gelukwenschen van de geheele vergadering aan. Door van hun zitplaats op te staan, betuigden allen hunne h rtelijke insiemming met hetgeen door den praeses gesproken was. Ds. Gispen schetste op de manie hem eigen, en die ook nu weer bij al den ernst een lach afdwong, de wijze waarop hij tot den dienst des Woordswas toegelaten; sprak een woord van hartelyken dank tot den praeses en in hem tot de vergadering eu eindigde met een woord van dank aan God, die hem dat groote voorrecht ge schonken had. Alsnu wordt het woord gegeven aan die Buitenlandache afgevaardigden, die spoedig weer vertrekken moeten. Rev. William Campbell, Zendeling op Formosa, brengt den groet over van de Presbyteriaansche Kerk in Engeland en doet eenige mede deelingen aangaande zijn arbeid. Deze toespraak, in de Engelsche taal gedaan, wordt door Ds. Feringa vertolkt. Zijn mede afgevaardigde, „de heer Jan Barger, regeerend ouderling", spreekt in onze eigene taal eenige hartelijke woorden, waaruit de sympathie bleek, die tusschen zijne en onze kerk bestaat. Ds. Lion Cachet beant woordt namens de Synode, deze beide af gevaardigden in hunne eigene taal. Voorts werd nog het woord gevoerd door den afgevaardigde van de oud-Pruisische Gere formeerde kerk, Prof. Jiiger, die door Prof. Wielenga uit naam der Synode beantwoord werd. Hierop wordt voorlezing gedaan vaneen schrijven van het curatorium van het gym nasium op gereformeerden grondslag te Zetten. Als afgevaardigde is ter vergadering gekomen de voorzitter van het curatorium mr. D. P. D. Fabius, die nu het woord verkrijgt om het voorstel van Zetten nader toe te lichten. Spreker brengt den dank over van het Curatorium aan de Synode, waar deze toestond een commissie in haar midden te ontvangen; doet enkele mededeelingen aan gaande het gymnasium te Zetten en zet het voorstel, dat namens het curatorium ter Synodale tafel gekomen is, nader uiteen, welk voorstel hierop neerkomt dat het Cu ratorium vraagt of de Synode niet zou kunnen besluiten nog enkele jaren te wach ten met ingrijpende maatregelen te nemen inzake het litterarisch onderwijs aan de Theol. School te Kampen, om dan te zien of een vereeniging van het gymnasium te Zetten en het litterarisch gedeelte van Kampen mogelijk is. Op de vraag van den praeses of er ook nog broederen zijn, die inlichtingen ver langen, wordt bevestigend geantwoord door Dr. van Goor en Ds Littooij, welke beide broeders Mr. Fabius van bescheid dient. Bij monde vanj den rapporteur Prof. Noordtzij komt nu aan het woord de com missie belast met letter F van het agendum „Opzicht, Tucht en Geschillen", welke commissie bestaat uit de predikanten Bo«, Hania, Hulsebos, Offringa de ouder lingen v. d. Brink, v. d. Hoogt, Mulder, Vermeulen de adviseerende leden Geesink, Lindeboom, Noordtzij. I. Do Prov. Syn. van Gelderland stelt voor: De Generale Syn. besluite, dat bij vertrek van leden (belijdend zoowel als doopleden) eener Geref. Kerk door den kerkeraad, die tot dusverre het opzicht oefende, ten spoedigste bericht van verhui zing, zoo mogelijk met opgave van het juiste adres gezonden worde aan den Kerkeraad onder wiens ressort zy komen te wonen. In deze zaak is genoemde commissie tot de conclusie gekomendat men bij vertrek uit eene gemeente hiermede dadelijk den kerkeraad in kennis stelt en zoo er op de plaats waarheen men vertrekt meer dan een kerkeraad is, het aan de wijsheid van den kerkeraad overlaat bij welken kerke raad dit bericht moet worden ingezonden. Deze conclusie werd aangenomen. II. Komt in behandeling het Bezwaar schrift vanMej. de wed.DonkersDijkshoorn waarin ze voor haren reeds overleden echt genoot herstel van eer en ontheffing] van het vonnis tot schorsing vraagt, daar ze zich niet kan vereenigen met het te Dordt in '93 beslotene. De commissie adviseert, daar er geen nieuwe motieven zijn deze zaak niet by vernieuwing te onderzoeken, en het besluit van '93 te handhaven, w aarbij op daar omschrevene gronden, afwijzend op baar verzoek is beschikt. Dit wordt door de Synode aangenomen. Thans komt de rapporteur Dr. Wagenaar, namens de Commissie bovengenoemd, weer aan 't woord. De Provinciale Synode van Zeeland stelt voor-r De Generale Synode make de nale ving van art. 55 D. K. O. naar den geest mogelijk door de benoeming van Deputaten tot onderzoek van boeken, die hun moch ten worden aangeboden en tot bet geven van een teeken hunner goedkeuring aan de door hen gewaarborgde, zoodat al wie het begeert hierin een leiddraad hebbe voor de leerstof zijner kinderen. Na een breede discussie wordt de conclusie der commissie om Zeeland's voorstel ter zijde te leggen aangenomen. Voorts werd nog behandeld het verzoek van de leden van de Geref. Kerk van N. Loosdrecht om uitbreiding van art 22 JB. K. O. De synode zal zich later hieromtrent weder uitlaten in verband met andere ver zoeken van dien aard. De praeses sluit met dankzegging. Ge durende den ganschen dag woonue een zeer talrijk publieh de Vergadering bij. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Monnikendam De Meijere te Bodegraven. Geslaagd te Amsterdam voor de hoofdacte mejuffrouw W. G. Deibei te Middelburg. Oudelande. De heer Jan Agterberg, sedert October 1856 als hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier werkzaam, heeft wegens hoogen ouderdom eervol ontslag gevraagd. Voor het kantongerecht te Oostburg zijn behandeld de zaken tegen de heeren F. P., apotheker aldaar en dr. J. L. J. de G. en P. M. D., respectievelijk artsen te Aardenburg en te Zuidzande. De heer P. werd, blijkens het verslag in de Midd. Ct., ten laste gelegd, dat hy geneesmiddelen zou hebben verstrekt, zon der dat hom een recept was aangeboden. Eisch was f 50 boete subs. 40 dagen hechtenis. De verdediger van beklaagde, de heer mr. A. C. Jacobso Boudewijnse, toonde aan dat bekl. geen verboden terrein heeft be treden, dat hij niets anders heeft verstrekt dan hem gevraagd wasbekl. heelt vol strekt geen geneesmiddelen aangeraden. Den heer De G. was het feit ten laste gelegd dat hy geneesmiddelen zou hebben geleverd te Oostburg, eene plaats waar een apotheker is gevestigd. Bekl. betoogde echter dat hij die ge neesmiddelen niet te Oostburg had gele verd, doch wel te Aardenburg aan den lasthebber zijner patiënten. Het O. M. meende dat ook hier wel de gelijk wetsovertriding had plaats gehad; z. i. moet er scheiding bestaan tusschen dokter en apotheker; dit is volgens de letter en ook volgens den geest der wet. Op grond van een arrest van den Hoogen raad van 29 Sept. 1893 achtte het 0. M. dat het hier duidelijk bleek dat bekl. te Oostburg geneesmiddelen had geleverd en meende dat ook hier een tamelyk zware straf wenschelijk was. Tegen bekl. werd geëischt eene geldboete van f 50 subs. 40 dagen. Tegen den heer D. werden dezelfde feiten aangevoerd als tegen dr. De G. Bekl. verklaarde wel geneesmiddelen te hebben geleverd te Zuidzande, niet te Oostburg; zyne patiënten te Oostburg be talen den |bode of boodschapper, die de geneesmiddelen op eene bepaalde plaats afhalen. Bekl. stemde toe, dat hij medi cijnen heeft gereed gemaakt en bezorgd in het bestelhuis; doch ze zijn door den lasthebber zijner patiënten afgehaald. Uit de gehoorde getuigenissen en de gedeeltelijke bekentenis van bekl. achtte het O. M. genoegzaam bewezen dat hier het zelfde feit was gepleegd als door De G.; het bezorgen der geneesmiddelen in het bestelhuis te Zuidzande en het daar afhalen van de medicijnen door den last hebber moet toch worden beschouwd als indirecte levering van geneesmiddelen te Oostburg door dr. D. Tegen den heer D. werd dezelfde straf geeischt als tegen den vorigen beklaagde. Uitspraak 25 Augustus, a. s. Goes. Zaterdag a. te 3 uur gemeen teraad ter behandeling vanNotulen, In gekomen stukken, Verzoek om eervol ont slag van Mej. Nijland als onderwijzeres en voorziening in de vacature, Benoeming leeraar H. B. S. Voordracht college van zet ters. Wyziging begrooting 1896 van Burgerl. Armbestuur. Indiening gemeen'erekening '95 tn begrooting '97. Af- en oveischrij- vingen op de begrooting 1896. De export-slachterijen te Vlissingen betrekken het vee tegenwoordig ook uit België, hetgeen tot nu toe niet het geval was. Voor de tweede maal kwam te Roosen daal jl. Vrijdag een lading vette kalveren voor genoemde export-slachterij aan. Een paar damts te Colijnsplaat hebben aan de gereformeerde kerk aldaar ten geschenke gegeven een zilveren doop bekken, alsmede een zilveren kan en bekers voor de bediening van het H. Avondmaal. Yzendijke. Bij het helpen mennen had de zoon van den landbouwer S. L. alhier, het ongeluk, op een staak een lies slagader stuk te vallen. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, mocht nog in tijds het verlies van bloed, dat reeds aanmer kelijk groot was, doen ophouden. Middelburg.De directie der op Rotter dam varende stoombooten Valk I en II alhier, kreeg Dinsdag bericht dat de op de Valk II varende dekkneckt A. K., bij het aan boord gaan te Rotterdam heeft misgestapt en is verdronken. Hij laat een weduwe met zeven jeugdige kinderen na. Het stoffelijk overschot wordt Donderdag met de Valk II hier verwacht. St. Maartensdijk. Benoemd tot Waterbouwkundig Ambtenaar by het Waterschap St Maartensdijk, de heer B. J. van Oost, altiier. Yzendijke. Daar is nog wel geld voor! In deze gemeente waar naar men be weert veel armoede heerscht, was verleden week, voor versiering, verlichting enz. bij gelegenheid van de tentoonstelling van bloiraen, ooft en groenten, alhier te houden op Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 September a. s., door de burgerij'reeds f1700 bijeen gebracht. Wolfertsdijk. Maandag had J. S., boe renknecht in den E. P. polder onder deze gemeente het ongeluk op hol te geraken, met het treurig gevolg dat hij erg gekwetst werd. Zoo aan zijn achterhoofd als bezijden het oog kreeg hij erge wonden en moest de geneesheer meer dan een uur werken om een en ander trachten te heelen. Een boerenknecht in Malland, nabij Scherpenisse, kreeg van een hengst zoo'n slag tegen het hoofd, dat hij in een sloot tuimel le, waaruit hij bewusteloos werd opgehaald, Vrouwepolder. Zaterdagmiddag ont lastte zich boven deze gemeente een kort, doch hevig on weder waarbij een jongen, bezig met de koeien t» hoeden, door een bliksemstraal doodelijk getroffen werd. Biggekerke. Door den gemeenteraad alhier is tot gemeente-bode, grafdelver en keurmeester benoemd C. Sturm Jz. in plaats van A. Simpelaar overleden, en tot klok kenist P. Florusse in plaats van G. K. Allaard, mede overleden. Hoek. Het kustlicht van het Belgische loodswezen op den hoek van den Nieuwen- Neuzenpolder aan den Braakman zal ver plaatst worden, zeker in verband met de verlegging van het vaarwater. Het vroeger vrij uitgestrekte schor aldaar is zoo goed als verdwenen. Daarentegen worden de zandbanken aan den ingang van den Braak man voortdurend grooter. Bijna al het water, dat den Braakman vult, moet bij opkomenden vloed door de nauwe geul ten O. der banken, het vaarwater der Philip- pinesche visschers, binnenkomen. Een sterke schuring en snelle stroom is hiervan het gevolg, en zoo is het dan ook te verklaren, dat groote massa's zand binnenkomen. Wel liggen om den Kleinen Stellepolder vrucht bare schorren, die op herschepping in pol derland wachten, doch zooals het onderzoek jaarlyks aantoont, bestaat meer oostelijk in de richting van den Bontepolder de aan slibbing uit niets anders dan onvrucht baren zandgrond. In Middelburg dreigt weer eer.e schuttersquaestie, daar de bekende leider der Zeeuwsche socialisten, de heer J. K. van der Veer, die in de termen viel om bij de schutterij ingedeeld te worden, in een brief aan den commandant verklaard heeft, aan geen oproeping gevolg te zullen geven, wat er ook de gevolgen van zijn. Borsele. Maandag onderzocht de Dij k- raad voor de waterkeering van het Cala- miteuze waterschap Ellewoutsdijk-Borsele de rekening over 1895/96 na atioop waarvan de ontvangsten voorloopig werden vastge steld op f 62101.41Vs en de uitgaven op f 72395.51l/s, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen f 10294.10, in welk tekort is voorzien door subsidiën van het rijk en de provincie. Op voorstel van het bestuur verleende de dijkraad een crediet van f 1370.50 voor onafgehaalde renten van vorige jaren. Ten aanzien der loonen van de vaste arbeiders besloot de dijkraad te berichten dat de verrekening buiten bemoeiing van den aannemer wenschelijk en voordeelig wordt geacht. Uit -le deskundige heoordeeling der voor jaarspeilingen bleek den dijkraad dat de uitkomsten niet ongunstig waren, doch dat herpeilingen werden aanbevolen. M. C. Een knaapje van 6 jaar dat bij familie te 's Gravenhage logeerde, is gisteren on gezien in een der stadsgrachten verdronken. Bij gelegenheid eener plankenverkoo- ping te Geldermalsen is gisteren een stelling omgevallen. Verschillende personen raakten er ondereen werd zelfs zoodanig ver wond dat hij terstond daarop is overleden. Een reclame gegrond verklaard. De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft den korporaal J. v. d. B van het depot-escadron van het 3e regiment huzaren te Leiden in zijne reclame tegen een straf, hem door zijn escadrons-commandant, ritmeester M., opgelegd, in het gelijk gesteld de reclame gegrond verklaard en royement van de straf gelast. Te Buitenpost heeft tijdens de kermis een hollend paard een oude vrouw omvergereden, die aan de gevolgen over leden is. Volgens de Limb. Koer. neemt de werkstaking te Maastricht een ongunstige wedning. De stakers zijn nl. begonnen met meer kracht dan voorheen de aan het werk getogen confraters lastig te vallen. Een zou zelfs met geweld uit zijne woning ge haald zijn, indien de politie niet ware tus schen aeiden gekomen. „Van socialistische zijde aangestookt, zegt het blad, zijn ze druk in de weer om de reputatie, die hunne over het algemeen fatsoenlyke houding hun tot nu toe verschafte, af te breken. De politie moet telkens hulp verleenen. De zeven wedergekeerde slijpers kunnen met de enkelen, een vier- a vijftal, die wegens vergerorderden leeftijd of de bij te dragen stuivers niet tot de vereeniging toetraden, aaa het werk zijn, slechts een klein ge deelte van de voor hen liggende taak ver vullen, terwijl de vele nieuwelingen uit den aard der zaak slechts langzaam vor deren. „De toestand blijft, hoe men het zich soms ontveinst, ernstig en gespannen en al hoort men soms denbanaleu uitroep „het nieuwe is er af", de nadenkende burgerij ziet met vrees de ontknooping te gemoet van deze crisis." Kleine Kareltje, een lekkerbek bij uitnemendheid, heeft bij het dessert adem loos geluisterd naar het verhaal van een tijgerjacht, door een der gasten ten beste gegeven. Flotseling barst hij in tranen uit. Wat heb je? vraagt men bezorgd. Huilend antwoordde Kareltje Ik heb mijn taart opgegeten zonder 't te merken Een Engelsch matroos door drank opgewonden, verstoorde gisteren nacht in een café te Rotterdam de orde, door twist te zoeken met bezoekers, jvan welke hij er een verwondde. De politie kwam te hulp doch kon niet verhinderen dat bij de voortzetting der kloppartij den armeq

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2