NOORD BEVELAND, EENESCHUUR Bouw-en Weiland, BOUW- EN WEILAND Bouw- en Weiland, 4lÉfj|L.fe Of LUCERNE XLAVERHOOI Openbare Verkoepiny. WOONHUIS, Grasetting van boomgaarden OPENBARE VEHKOOPINGEN BUMKHLUKfc STA Nil- MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIES Openbare Verpachting 23 PERCEELEN Woensdag 26 Augustus 1896, openbaar te verkoopen: dubbel Woonhuis, Bak- keet, Schuur met Stalling, Wagenhuis, steenen Var kenshok, Erf, Boomgaard en Moestuin, opWoensdag 2 September 1896, te verkoopen PUlktë VOEKBLOKM^S VERKOOPEN: Stal en verdere Timmering, Het Erfpachtsrecht Ongeveer 5 M', Aardappelen, Bruine Klavers, Lucerne Klavers en Suikerpenen. Schuur, Erf en Tuin, met SCHUUR,ERFen TUIN. Openbare Verpachting op Donderdag 3 September 1896, De laatste kermisnacht te Rotter dam is geëindigd met een feilen brand in de Boompjes, in het achtergedeelte van een perceel met 4 verdiepingen. De brand werd ontdekt door een tuurman die vlug naar huis ging om een ladder, een raam stuk sloeg op de le verdieping en den bewoner uit zijn bed haalde dat reeds brandende was. Alle bovenbewoners kwa men daarna met den schrik en per ladder er af. Drie groote panden en twee vlaspakhuizen werden een prooi der vlam men. De gezamenlijke schade bedraagt anderhalve ton. Aanvankelijk was 't een vuurzee gelijk; en moest de stoom eene poging wagen om de Maas tijdelijk door de panden te laten vloeien, wat vrijwel gelukte, dank zij de krachtige werking van zes stoombrandspuiten met meerdere stralen en .8 handbrandspuiten. De brandende gebou wen en belendende pereeelen geleken een snelvlietende beek; van zolder tot zolder, van kamer tot kamer daalde de water massa in cascades neder. In de Zaterdag te Bergen-op- Zoorn gehouden vergadering der Ver- eeniging tot bevordering der belangen der Zeeuwsche Oeeterindustrie, waar 13 van de voornaamste oesterindustrieelen tegenwoor dig waren, werd besproken de vraag, waarop de prijs van de oesters bij de opening van het seizoen kan worden bepaald. In het algemeen was men van meening dat als prijs voor le soort oesters kon worden aangenomen f55 h f 60 per mille. Aan gezien aangaande het gewicht van die soort niets kan worden bepaald, zoolang de groei nog aanhoudt, kon vooralsnog dat gewieht niet worden aangegeven. In bet vorige seizoen was het ongeveer 85 kilo bruto. M. C. Dat niet alle mevrouwen hun dienst meisje als een huisplaag beschouwen en er nog zijn die al 't mogelijke doen om haar te behouden daarvan leverde eer gisteren een bewoonster van het Konings plein in Den Haag een bewijs. Zij sloot nl. haar dienstbode, die in een andere betrekking zou gaan, in haar kamertje op. Het meisje riep echter uit het raam een besteller aan, om aan den nieuwen dienst te gaan vertellen, waarom zij niet kon komen. De man deed zijn boodschap en door tusschenkomst van de politie werd later het meisje in vrijheid gesteld. De mevrouw beweerde haar te hebben opgesloten „uit vreeB dat zij anders zou zijn weggeloopen". Tel. Onder de 23 landloopers, die Don derdag voor de rechtbank te Utrecht terecht stonden, meerendeels reeds in de kolonie waren geweest en wier verschijning te dezer plaatse zooals gewoonlijk het geval is hoofdzakelijk aan misbruik van sterken drank moet worden geweten, bevond zich ook een translateur (vertaler) in 'tFransch, Duitsch, Engelsch en Portu- geesch, die ook reeds eenige malen in de kolonie was geweest, en thans opnieuw voor geruimen tijd daarheen zal worden opgezonden. Te Roermond is een 50jarige zwer veling die reeds 30 jaar in gevangenissen of rijkswerkinrichtingen doorgebracht had, wegens diefstal opgepakt. Men biedt wel eens huizen te huur aan vrij van belastingmaar vrij van schut terij, dat komt zelden voor. In oen laan, door wier midden de grens scheiding loopt tusBchen de gemeenten Haarlem en Heemstede staat een beneden huis aan de Heemsteedsche zijde der laan; zijn bewoner kan dus niet voor den schut tersdienst opgeroepen worden, want te Heemstede is geen dienstdoende schutterij. Yan dit buitenkansje maakt de eigenaar gebruik en goede zaken. Zoo populair is de schutterij onder ons niet of men wil haar nog wel graag ontloopen, met een beetje geldelijke opoffering. Het flesschentrekkersgild, dat in het begin dezes jaars in Den Haag den eigenaars van het huiB hoek Kneuterdijk en Uooge Nieuwstraat en eenige leveranciers tot slachtoffer maakte van zijne oplichtingen, heeft de Parijsche politie niet kunnen ver schalken. De toen reeds als verdacht ge signaleerde bende, aan het hoofd waarvan zekere Yan den Akker verdacht werd te staan, die zich voor een Zweedschen graaf uitgaf, is, nadat de dupes van hun kunst grepen aangifte hadden gedaan, in handen gevallen van de Pransche politie. Naar de Telegraaf verneemt worden te Bergen op Zoom bij de veld-artillerie 20 jsnge hengsten verwacht om verder te worden opgekweekt. De beste exemplaren zullen later gebezigd worden tot veredeling van het paardenras, de overigen worden afgekeurd en verkocht. - De aanleiding tot het schenken van gratie aan den gep. kapitein van het Indisch leger v. Ymoet zooals men nader ver neemt, hierin gelegen zijn, dat de in vrij heid gestelde, die vóór zijn veroordeeling wegens verduistering van effecten voor zijne schoonmoeder steeds geweigerd had te openbaren, waar hij de stukken ver borgen had, na het ingaan van zijn straftijd de aanwijzingen moet hebben gedaan, waar door de geldtrommel ontdekt is en de waarde zonder dat daaraan iets ontbrak aan de eigenares of rechthebbenden kon worden terug gegeven. De schoolbank, waarin Nicolaas Beets zat toen hij zijn eerste lessen ontving van den lieer P. J. Prinsen, wordt nog steeds in hooge eere gehouden. Het instituut van den heer L. v. d. Wilk te Haarlem, waartoe die bank behoort, is uitgebreid en verplaatst, doch de oude schoolbank ging mee en kreeg een eereplaats in een der nieuwe lokalen. Het bericht uit Schiedam om trent een beursknecht die loonsverhooging vroeg en niet kreeg, maar wel een postje van onbezoldigd veldwachter en 't recht om een uur per dag een uniform te dragen, blijkt een passekwil geweest te zijn. Hij ontving wel loonsverhooging en onbezol digd veldwachter was hij al lang al. Een boer te Oud-Beierland huurde 2V2 jaar geleden een zaag, tegen een huur prijs van 30 cent per dag. Maar zooals meermalen gebeurt werd ook hier ver geten de zaag terug te bezorgen. De eigenaar meende, dat het nu lang genoeg geduurd had, en vroeg zijn zaag terug, benevens de huur daarvoor ad 20 cents per dag, dus f243,60. Dat de boer weinig lust gevoelde om te betalen, valt te begrijpen, en daarom heeft de eigenaar thans de zaak bij den bevoegden rechter aanhangig gemaakt. Bij het bouwen eener villa op den Pietersberg te Oosterbeek is men gestuit op drie groote steenen. Een der steenen wordt geschat op een gewicht van 15,000 kilo. Kwartjes in het brood! Een bakker te Scheveningen sluit zijne aankondiging van broodprysverlaging als volgt: „Een ieder zal moeten bekennen, dat zulk een groote afslag voor elk een groot voordeel oplevert, doch bovendien laat ik in een groote party brood kwartjes bakken, alleen op den dag van opening, zoodat men a. s. Zaterdag de kans heeft brood te koopen en geld toe te krijgen". Te's Gravenbage is een knaapje door zijn speelmakker onder het spelen met pijl en boog by ongeluk met de punt van het werptuig in het oog getroffen. Daardoor zal hy vermoedelyk aan dat oog van zyn gezicht beroofd zijn. Te Borculoo heeft men by het ver- bonwen van de kerk, onder de eerste rij banken eene cirkelvormige opening ont dekt. Onderscheidene ingezetenen, met een lichtje voorzien, hebben zich daaraan laten afzakken. En wat vonden zij? Een nog in vrij goeden staat verkeerenden grafkelder waarin op ijzeren schragen twee rijen doodkisten met looden bekleedsel. Een muffe lucht heerschte in die ruimte, welke welhaast weer zal moeten afgesloten worden van de buitenwereld. Gladstone is tegenwoordig bezig met het in orde brengen en schiften zyner cor respondenties, om zyn aanstaanden biograaf het werk te vergemakkelijken. Niettegen staande een menigte brieven in het vuur geworpen zyn, blijven er toch nog 60000 over, die netjes in pakjes gebonden en van opschriften worden voorzien. Den 12en Augustus duurde de groote hitte New-York nog steeds voort, ofschoon de lucht meer bewolkt was. In de stad zelf varieerde de temperatuur van 80 tot 103 gr. Fahrenheit. Er woei een fnssche Noord-W estenwind. De hitte heeft een zeer nadeeligen in vloed op den oogst in het gansche gebied ten Oosten van de Rocky Mountains. De katoen heeft het meest geleden. Den Hen Augustus stierven te New-York 91 personen door de hitte, te Brooklyn 20 en in de omstreken 71. De gemiddelde temperatuur was toen 907/s. Den 12 Augustus bedroeg het aantal dooden 36. Een groote brand heeft Vrijdag te Ostende de kerk van den heiligen Petrus en Paulus in de asch gelegd. Welke de oorzaken van den brand zyn weet men nog niet met zekerheid. Ver moedelijk hebben loodgieters die op het kerkedak gewerkt hebben er schuld aan. Reeds dadelijk was men er op bedacht de kostbaarheden uit de kerk, als kasuifels, relieken, kruisen en schilderstukken in veiligheid te brengen. Een uur nadat de brand ontdekt was, stondeu de drie torens van het gebouw in vuur en om drie uur had het vuur ondanks het kranig werken van de brandweer, zulke verwoestingen aangericht, dat het gebouw in elkaar stortte, de telefoonstellingen in den val meeslee- pend. Toen leek alles éen groote vuurzee, waartegen alle strijd nutteloos was. Men was nu meer bedacht op het behoud der aangrenzende huizen. Het gevaar was echter geweken en door aanhoudend water op de puinhoopen te werpen, slaagde men er in den brand te bedwingen. De kerk, waarvan nu alleen nog de muren staan, was in 1717 gebouwd. Zy omvatte vele kostbare schilderyan en mo numenten, 0. a. het monument voor de eerste koningin der Belgen, Louise van Orleans, dat gelukkig sleohtB weinig be schadigd is. Woensdag 19 Aug. llocdekenskerke, bjj Geluk door not. de Vos 10 uur voor wijlen den burgemees ter lo. een huis, schuur en tuin. 2o. een tuin 7 Aren. 3o. een huis en erf 185 cA. 4o. een schuur en erf 2 A. 5o. een kantoor en erf 5 cA. 60. 22,80 A. boomgaard. Tcrnenzen, door not. v. d. Moer half 3 by Donze een huis, winkel en bakkery. Donderdag 20 Aug. Middelburg, 1 uur in het Oost Indisch Huis door den ontvanger der registratie 2 zakken geraffineerde suiker 67% KG. 13 if-'10 "leerzakken een groot zeil lang en ok .meto&^ekb0ut6aff°l 0n giek slag- fok 9.30 by 3.70; een kluiffok 9.60 by 3.65; twee stel zijtakels met loopend want; blokken luiken, merkelhouten enz. 20 en 19 Aug. 9-1 uur te zien. Yrydag 21 Aug. Wlsaekerke, by mej. v. Datnme door deurw. Gelner voor de fcBrusselsche Maat schappij, 2 uur, 200000 kilo phospates du Cambresis opgeborgen alhier en te Yeere. Zaterdag 22 Aug. Serooskerke, half 10 bij r. Ham door not. de Vos nieuw hout. Uapluge, 12 uur bij v. Soige idem. Vcere, 2 uur op de Kade idem. Arnemulden, 5 uur bij wed. Menheere door not. Tak een huis en erf 83 cA. Te zien 10 uur en later op den dag van ver koop Molenstraat C 61b. Zlerlkzee, door not. Franse in het Huis v. Nassau 12 uur een windkorenmolen enz. 2380 cA. van Verton onder Noordgouwe. Houriekerke, voor M. Verhage door not. Loeff uur 8910 cA. bouwl. en een hofstede Breeden weg 7,2004 H. met wei- en bouwl. en sprink. Maandag 24 Aug. Goes, half 10 in de Prins van Oranje verpachting door not. Pilaar voor het Bur gerlijk Armbestuur 23 perc. bouw- en weiland in Ovezand, Baarland, Ellewoutsdijk, Hoe- dekenskerke, 's Gravenpolder en 's Heer Arendskerke. Inl. dhr. E. v. d. Bosch en den nótaris. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Bij de heden Maandag gehouden schietwedstrijd der dienstdoende schutterij behaalden le prijs Burghardt met 44 2e prys Jongepier met 383e prys Ha- riot met 37 4e prys Croin met 365e prys: Luit. jhr. Gevers met 36 6e prys: Hou top met 36; 7e pr: kapitein de Hoogh met 35; 8e prys Snoek met 33; 9e prys kapt. Van Teylingen met 3210e prys Ewaardt met 31; 11e prys Baars met 3112e prys Gabriëlse met 31 13e prys Van Meerendonk met 30; 14e pr v. Ham met 30 15e pr. Wets de Swart met 28 16e pr. luit. van der Leyé met 28 17e prys: v. Rotten met 28; 18e prys Akkerman met 27; 19e .prijs: Meertens met 25; 20ste prys: Lusjaen met 25; 21e prijs Mezger met 2322e prys Van Sluijs met 19 en 23ste prys luite nant Fiegen met 18 punten. De schijf was met vernauwde kringen en kleine roos. Van 16 - 17 Aug. 1896. MIDDELBURG. Ondertrouwd: P. Gerlag jm. 27 j- en W. C. van Heusden jd. 24 j. A. van der Schaaf jm. 22 j. en S. J. Degens jd. 20 j. BevallenL. C. Groen geb. Ooms z. W. van den Broeke geb. Verhage d. A. Nellen geb. Proos z. A. P. Sinke geb. Wonder- gem d. OverledenS. de Masier vrouw van J. van Gelder 71 j. - J. H. Overtveld 3 wk. z. - H. W. de Kok 1% mnd. z. - H. Ver meulen 4 mtidz. L. C. Breebaart 18 j. z. GOES Ondertrouwd15, Adriaan Harinck 22 j. jm. en Fidelia Maria Cornu 24 j. jd. Geboren: 16, Francina Theresia Maria d. v. Hendricus Johannes van Hove en Jo hanna Petronella Maria Boudier. 16, Fran- ciscus z. v. Franciscus Dirkse en Cornelia Hengstmengel. - 17, Pieternella Johanna d. v. Marinus Hillebrand en Cornelia Tim merman. AXEL, 15 Aug. 1896. Oude Tarwe f 7.25 a f 7.50. Nieuwe Tarwe f7.25 a f7.50. Rogge f6.—a f5.25. Nieuwe Wintergerstf7.— a f7.25. Zomergerstf a f—Haver f5.— a f 5.50. Kookerw ten f7.50 a 18.—. Voererwten 16.— a f6.50. Paardenboonen f-.— a f Lijnzaad f af—Koolzaad f—.— af—.—. Alles per 100 kilo. Aardappelen fl.30 a fl.40 perl04K.G. Rotterdam, 17 Aug. 1896. Tarwe jarige 10 cent lager, nieuwe 50 cent lager. Rogge en Wintergerst 20 cent lager. Kookerwten 50 a 76 cent lager. Koolzaad 25 cent hooger. Buitenlandsche vast. Meel 25 cent hooger. f 5.30 - 5.50 f 6.40 - 6,25 Tarwe Nieuwe Tarwe Rogge3.30 380 NieuweW intergerst- 3.40 - 4.60 Zomergerst - .- B Che va liergerst 4,30 - 4.80 Haver- 2.60 - 3.30 Nieuwe Haver - 2,40 - 3.— Paardenboonen. - a Erwten4,— B - 5,— NieuweKook erwten - 6,50 - 7,50 BruineBoonen - 9,75 -10,75 Witte- -.- Kanariezaad. - 4,— 5,80 Nieuw Koolzaad - 7.— - 7,25 Op de Veemarkt van heden waren aan gevoerd 154 runderen, 184 kalveren, 1447 scha pen of lammeren,| 609 varkens. De pry/,en waren als volgt: vette runderen lequal. 66, 2equal. 60, 3e qual. 56 a c, kalveren le qual. 82, 2e qual. 65 a 75 schapen le qual. 50, 2e qual. 45 c. Varkens le qual. 33 2e qual- 32 c. 3e qual. ct. licht soort 29 a 32- Ajuin 4000 balen f 1,10 a fl-20 per 50 kilo. Schapen handel traag. Varkens aanvoer ruim, handel vlug. VLAS 424 steen blauw. steen wit steen Groningsch. Geen aanvoer. Zeeuwsche EIEREN f3.— a f3.20 AARDAPPELS. Zeuwsohe blauwe f 0.— a fO.— Zeeuwsche Jammen fO.— a fO.OO. FJakkeesche Jammen f 0.— a 1 0,—. Spuissche Jammen fO.— a 10,—. Pooters fO,- a f 0, Muisjes f 1.— Westlandsché klei f 1.10 a fl.30. Westlandsche zand f 1.50 a f 1.75. Per half mud. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP onveranderd. PETROLEUM Loco f 7.85 E. Najaar f 7.70 E. Voor de vele bewijzen van be langstelling 15 dezer ondervonden, be tuigt ondergeteekende haren hartelijken dank. Wed. J. TH OREN AAR. 's-Gravenpolder, Aug. '96. Onzen hartelijken dank aan allen die deel namen bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader. Berssele17 Augustus 1896. Wed. B. OP 'T HOE en kinderen. o - - g des voormiddags te half 10 uren te Goes in het koffiehuis ,.de Prins van Oranje", vooT het Burgeriijk Armbestuur te Goesten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van in de gemeenten OvezandBaarlandElle woutsdijk, Hoedekenskerke, s-Gravenpolder en s-Jieer Arendskerke. Information zyn te bekomen ten kantore van den secretaris-penningmeester, den heer E. VAN DEN BOSCH, en van voornoem den Notaris, beiden te Goes. De Notaris HUVERS te Middelburg is voornemens om op des voormiddags te 10 uren in „Pax In- tbantibus", op het Zand, gemeente Kou- dekerke, in het EENE bestaande in henevens diverse pereeelen gelegen in de gemeenten Grijpskerke en Biggekerke te zamen groot 20 HECTAREN, 25 AREN, 46 CENTIAREN. In verschillende pereeelen en combina tiën. Breeder omschreven bij gedrukte notitiën, die met de kadastrale kaart, 10 dagen vóór den verkoop gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Notaris aan het Hofplein. De Notaris HUVERS, is voornemens om des voormiddags te 10 uren op de hof stede, bewoond door Jac. Wouters® te Grijpskerke,in Hooglande,in het openbaar djgt. 3 zeer schoone Werkpaar- tien, als: l bruin Merrie- paard oud 4 jaar, 1 blauw Merrie- paard oud 8 jaar, 4 zwart Merriepaard oud 13 jaar, 6 extra baatgevende Melkkoeien, Kalfvaars, 15 stuks jong Vee, Schaap, 3 Lammeren, Geit, 2 Varkens, 12 Biggen, 150 Kippen en Hanen, 12 Eenden en Woerd, Karnhond met Hok, Marktwagen. 2 Menwagens, Driewielskar, 4 Ploegen, 10 Eggen, "Wagenlichter, Rolblok, Molbord, Sleepdeur, Voorsleper, Vcldgang, Kortmolen, Windmolen, Mangelmo- len, Rookmachine, Dikhouten, Kol ders, Kiekenren, Meelkist, Karn- en Roomtonnen, Botertobbcn, Schalen, Gewichten, Maten, Emmers, Teelen, Kruiwagens, Ladders, Paardentuig, Zakken, Zeilen, Vaten, Tobben, Mut saards, Brandhout, Stal- en Zolder gereedschappen, Mest, Hooi, Stroo, MEUBELEN EN HUISRAAD, waaronderantieke Kast, Kabinet, Tafels, Stoelen, Kastklok, veeren Bedden, Spiegels, enz. f 2.50 per 50 Kilo. Zakje gratis. Bij M. HARTHOORN, j Schoorsteenvegerssingel Q 88, Middelb. zijn de weduwe en erven van Jacob Dorst voornemens, om, ten overstaan van den Notaris M. NOORDIJKE te Colijns- plaat, in het openbaar te veilen en te le. 's voormiddags 10 uur, in het koffie huis bewoond door dhr. Goudswaabd EEN waarin sedert jaren het Koemel- kersbedrijf is uitgeoefend, met op den daarbij behoorenden grond aan den VeeTweg te Kamperland, ka dastraal hekend gemeente Wissenkerke, Sectie B no. 411, groot 7 A. 50c.A. Te veilen in 2 pereeelen en in massa. 2e. Onmiddellijk daarna in gemeld koffie- hnis en te velde staande 3e. 's namiddags 1 uur, aan bovengemeld huis, thans nog bewoond door de wed. Dobst voornoemd 3 Melkkoeien, 2 Kalveren, een Schaap, 6 Kippen en een Haan, Meubelen, Melkgereedschappen enz. De Notaris J. LANSEN CROIN zal op Woensdag 26 Augustus 1896, des namiddags 2 uren, in de herberg bij H. Moddeekeeeke te Kieuwdorp ten ver zoeke van Mejuffrouw Lena Penny, weduwe van Jons. Minnaaed aldaar Ie. EEN DUBBEL te Kieuwdorp op het dorp, groot 4 Aren 3 Centiaren, bij het kadaster bekend als een Westelijk deel van Sectie Dno. 609, bewoond door de eigenares en Jacob Deonkees. 2e. Een daarachter gelegen Bij het kadaster hekend als Sectie D no. 663, geheel ter grootte van 0.00.45 H. A., en een Oostelijk deel van Sectie D no. 609, groot 0.03.92 H. A. Samen groot 0.04,37. 3i TIEND VRIJ gelegen in de Kieuwen Craaijert tegen het dorp, kadaster Sectie B nummer 46, groot 2.62.80 H. A. Te veilen in 10 pereeelen en in massa. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. 's voormiddags te IOV2 uur, te Kapelle, in de herberg van J. Hanson, voor Mej. de Wed. M. Sela en dhr. W. de Groene, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, voor den tijd van zeven jaren, van: op het dorp Kapelle, nabij den Postweg, en 49 Hectaren 5 Aren 70 Centiaren en alles gelegen in de gemeenten Kapelle en Kattendijke. Inlichtingen te bekomen bij dhr. de Gboene en den Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 3