KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. dat zij den beminden Christengouverneur Hassan Pacha door den beruchten Kur- den-hoofdman Abdullah nit Macedonië vervangen deed, een vent die vroeger ma joor der gendarmerie op Creta was en er een ongunstigen naam van wreedheid heeft achtergelaten. Dat 18000 Muzelmannen door Christe nen, uit hunne dorpen verdreven, met twee lijken kabaal kwamen maken aan de poorten van Herakleion, is bekend maar ook dat zij teruggekeerd zijn en hier en daar op hunne beurt huizen van Christenen bezet hadden, terwijl H&ssan Pacha op deze dingen orde gesteld heeft. Nu echter deze is afgezet en Ablullah hem vervangt, kan men het ergste vrezen. Nabij de hoofdstad Kandia moeten de moorden reeds begonnen zijn. Daar hebben duizend Mohammedanen dertig weerlooze Christe nen overvallen en afgemaakt, waaronder drie predikers en zes vrouwen en kinderen. Daarop verwoestten ze drie dorpen eu plunderden drie kerken, terwijl zij een priester roosterden op een vuur waartoe schil- derijenuitde kerken de brandstof leverden. "Wanneer het waar is, is 't verschrikke lijk, en mag gevraagd of dit nog langer straffeloos zoo gaan moet. Nu nog een enkel woord over Macedonië. Macedonië was vroeger een machtig ko ninkrijk onder Philippus en Alexander den Groote. De bewoners waren oorspronkelijk een Illyrisch herdersvolk, dat door Griek- sche volksplantingen, omstreeks 800 v. Chr., in aanraking kwam met de toenmalige wereldbeschaving. Na Alexanders dood viel 't groote Macedonische rijk uiteen, ge raakte in bezit der Oost Romeinsche Christe nen en viel, gelijk wij boven zagen, in de 15e eeuw den Turken ten buit. Ook Macedonië is ons uit de Schrift geen onbekende. Het is hetzelfde Macedonië, waarheen Paulus overkwam, na het bekende gezicut te Troas (Handel. 16 9), waar hij te Filippi de eerste bekeerlingen in Europa gewon in Lydia de purperverkoopster en den stokbewaarder met zijn gezin. Waar Paulus de gemeente der Filippenzen, straks door die der Thessalonicenzen gevolgd, tot openbaring bracht; en herhaaldelijk met zegen arbeidde. De Macedoniërs van thans vertoouen niet veel meer van die liefde welke Paulus in de eerste Christenen van Macedonië had te roemen toch wonen er nog dui zenden Grieksche Christenen de bewoners hebben in de laatste jaren herhaaldelijk getracht van onder het Turksche dwangjuk uit te komen. Gelijk wij boven zagen, was hun dit zelfs reeds gelukt, in 1877 en hadden zij zich reeds met hunne stamver wanten in Bulgarije vereenigd Doch de Engelsche diplomaten met hunne goddelootze zelfzuchtige staatkunde, verzet ten zich daartegen, de groote mogendheden gaven Engeland zijn zin en door hun on herroepelijk besluit werd Macedonië ander maal aan Turkije geketend. Eenige maanden geleden brak opnieuw een opstand nit onder de dappere bevol king, terwijl zij door hunne Bulgaarsche rasgenooten gesteund werden. De beweging beperkte zich echter tot het noorden en verliep, dank zij de willoosheid der Ser viërs. Doch onverwachts traden dezer dagen Grieksche vrijbuiters in het zuiden de grens over en maakten er een Zuid Macedonische beweging van. In het zuiden namelijk wonen enkele Grieksche Macedoniërs. Zij zagen hun kans te schooner, nu de Turksche troepen uit hunne landpale waren weggetrokken om de Cretenzen te bevechten. De groote mogendheden waarschuwden terstond de Turksche regeering om de meest krasse maatregelen te nemen. En zoo deed zij. Turksche troepen werden te Saloniki ontscheept en bij een laatste treffen wer den de opstandelingen geslagen. Toch zal het haar wel niet gelukken zonder hulp der groote mogendheden den opstand te bezweren. De opstandelingen toch zijn met den moed der wanhoop bezield en hun haat jegens demoordenaars hunner Armeensche broeders is grenzeloos. Reeds dreigt de opstand zich over geheel Macedonië uit te breiden. En dat niette genstaande de Turk daar reeds veertig bataljons heeft gelegerd met dertig batte ry en. (Wel heeft de Porte een zware taak, welker uitoefening nog bemoeilijkt wordt door openbare steunbieding van Grieksche vrijwilligers en tot voor eenige dagen ook der Grieksche regeering. Voorts door eigen manschappen gelijk bijv. in Epirns. een Turksche provincie, in welks hoofdstad, Janina, twee regimenten redifs weigerden tegen de Macedoniërs op te trekken. Dan door de weinige vredelie vende gezindheid welke door de regeerin gen van Servië en Bulgarije wordt aan den dag gelegd. En eindelijk door de weifelende staatkunde der groote mogend heden. Het is zeer te betreuren dat de politiek der vorsten, de naijver der groote mogend heden, waarvan de een den ander den buit van het te verdoelen grondgebied misgunt, en zij daarom den Turk liever in zijn bezit wenschen te bestendigen dan recht te doen aan de verdrukten, die nog energie genoeg hebben, om vooruit te willen het is zeer te betreuren dat deze egoïstische staatkunde der vorsten de arme bevolking van Creta en van Macedonië en Thracië zoo tegenwerkt. De Turk had nimmer in Europa moeten geduld worden. De Halve Maan had reeds lang onder ons moeten ondergaan. De Christenen hadden reeds lang van onder Mohammeds magere klauwen moeten zijn uitgehaald. En John Bull, die zich zoo gaarne met den Christennaam siert, laadt eene groote verantwoordelijkheid op zich met dit aldoor maar te blijven beletten. 17 Aug.'96. By beschikking van de i minister van waterstaat is W. A. Dormaar Pzn. te Hansweert benoemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat by de in richting tot doorvaart van de brug in den Schoorschen weg. By Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November a. s., aan den opzichter van den Rijkswaterstaat der le klasse, J. van Kluyve, als zoodanig eervol ontslag verleend. De minister van'binnenlandsche zaken, gelet op een aantal beschikkingen in 1896 genomen waarbij voorschriften gegeven zijn tot tegengaan van het mond- en klauwzeer onder het vee, heeft bepaald, blij kens een mededeeling in St.-Ct. no. 192, dat do voorschriften, vervat in de bovengenoemde ministerieele beschikkingen, worden ge handhaafd krachtens het Koninklyk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104). De middernachtzending te Leeuwarden. Omtrent het verhaal van den machinist E, die op alleronhebbelijkste wijze ontsla gen zou zyn, toen ontdekt werd, dat hij de zaak B. had aangebracht, wordt nu door het N. v. d. D. een andere lezing gegeven. Het blad heeft te Lee awarden een onderzoek ingesteld, waarby haar werd medegedeeld, dat het ontslag van E. in niet het minste verband staat met de miidernachtszending de directeur vernam de verhouding van E. tot die zending eerst na diens ontslag. Volgens verklaring van genoemden di recteur is, na herhaald aanzoeken E. den 19n Mei jl. aan de fabriek aangenomen als magazijnmeester, niet als machinist. Hy toonde echter dadelijk al zeer weinig geschiktheid voor die betrekking, maar daarentegen een groote mate van eigen waan te bezitten. Daar geen der hem op gedragen werkzaamheden naar behooren werden verricht en hy veel aanleg en ijver betoonde, werd hy 2 Juli uit zijne betrekking ontslagen. Dienzelfden of wel den volgenden dag begaf E. zich ongeroepen naar 't kantoor van den directeur, dien hy daar heeft uitge scholden voor „gemeene smeerlap," enz., welke scheldwoorden door onderscheidene personen zyn gehoord. Een paar dagen later wist E. des avonds om 9 uur de machinekamer der fabriek binnen te sluipen waar zijn zoon als stoker werkzaam was, en wist dien te bewegen met hem mede te gaan die zoon heeft toen de vuren, die hem waren toevertrouwd, in den steek gelaten, heeft de fabriek verlaten en is daar niet meer teruggekeerd. En ofschoon E, in het door hem zelf gegeven verhaal verklaart, dat hij door den directeur zoodanig was mishandeld, „dat ik ongeveer 14 dagen met een dik gezicht en een blauw oog moest loopen", de commissaris van politie, by wien hy zich den 2en Juli kwam beklagen en wiens steun hij inriep, om weder op de fabriek te worden geplaatst, verklaart, dat toen by E. geen enkel uiterlijk teeken van mishandeling was waar te nemen. ATJEH Van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië is aan het departement van koloniën ontvangen het navolgende telegram dato 15 Aug. Toekoe Oemar, in Lehong vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lambesoi. Een gevecht vond plaats met Oemars achterhoede, die eene sterke heuvelstelling had ingenomen. Een Afri- kaansche fuselier gesneuveld, een officier en 3 Europeesche fuseliers gewond. De vesting van Oemar vernield. Troepen alle teruggekeerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groningen ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg te Nieuw en St. Joosland ds. J. C. S. Locher te Birdaard, c. a. Aangenomen naar Lunteren door Klomp te Oud-Beyerland. Bedankt voor Bruinisse door ds. J. Waardenburg te Goedereede. Beroepen te Mijdrecht Doornveld te Den Hamte Melissant Schreuder te Bleiswyk. Bedankt voor Heicop door Ruijs te 's Grevelduin Capelle;voor Neerlangbroek door Leenmans te Hoogeveen voor Helenaveen door Hoek te Brussel voor Minnertsga door Van Brummen te Haskerhorn voor Sloten door Hattink te Muidenvoor Usseloo door Couvret te Hall. 's Heer Arendskerke. Zondagna middag deed de WelEerw. Heer Ds. W. A. Keers na des voormiddags door zijnen ambtsbroeder den WelEerw. Heer ds. P. de Buck van Oostkapelle naar aanleiding van Zach. 4 6 in zyn dienstwerk te zyn bevestigd, intrede in de Ned. Herv. Ge meente alhier, met eene rede ontleend aan 1 Johs. 1:3. Beide malen was het kerkgebouw met belangstellenden gevuld, onder welke ook de heer Burgemeester dezer gemeente was. Geref. Kerken. Viertal te Cubaard ds. C. S. Boss te Hoogeveen B, H. Brouwer cand. te Kam pen, T. Jongbloed cand. te Leeuwarden en E. Troost cand. te Ambt Vollenhove. Tweetal te Oldeboorn J. Visser cand. te Harderwijk en JTh. Jongbloed cand. te Leeuwarden. Beroepen te Ierseke dhr. Joh. Visser cand. te Harderwyk (met 58 van de 60 geldige stemmen, 2 op ds. Doorn uit Axel) te Ten Boer ds. R. Smeding te Yselmonde; te Terneuzen ds. M. Schuurman te Alfen a. d. Rijn. Zitting van Vrijdag. Nadat het laatste vers van den 99sten Psalm gezongen en Jes. 6 18 gelezen was, ging de praeses voor in gebe i. Uit de presentielijst bleek, dat alle stemge rechtigde leden tegenwoordig waren. De lste scriba doet voorlezing der notulen. Prof. Lindeboom vraagt of het niet wen- schelyk zou zyn, hetgeen gisteren besloten is aangaande de notulen, ook in overwe ging te geven aan de broeders die voor de pers zorgen, want het komt hem voor, dat ook in hun verslag het persoonlijk gevoe len wel eens wat te veel ep den voor grond treedt. Daar geen der afgevaardig den hiervan een voorstel maakt, wordt op dez e zaak niet verder ingegaan. Prof. Kuyper, die lid uitmaakt van de commissie, aangewezen om de Synode van advies te dienen inzake de Zending deelt mede, dat deze commissie hare werkzaam heden moeilyk kan voortzetten, zoo ze geen inzage kan nemen van het notulen- en correspondentieboekstelt voor, dat Ds. de Gaay Fortman, als zendings leputaat, verzocht wordt, wanneer deze zaak behan deld wordt, ter synode te komen en voorts dat, na beëinding der voortgezetten, discus sie van gisteren, een gedeelte der zendiug behandeld worde. Dit werd aangenomen en besloten, dat daar Zaterdag en Maan dag geen zitting zal gehouden worden Dinsdagmorgen de zaak der zending aan de orde gesteld zal worden. Eveneens wordt het verzoek van Dr. van Goor, om alles over te leggen, wat er va* br. van Alphen, na diens ontslag is ingekomen, in gewilligd. De praeses deelt nog mede, dat als afgevaardigde van de Reform. Church in Amerika, ter Synode verschenen is Rev. Van der Wart. Alsnu wordt de discussie over het Bezwaarschrift van Bedum voortgezet. Het kerkgebonw was vooral gedurende de namiddagzitting meer dan vol. Tal van sprekers voerden het woord over deze zaak. Niet zoozeer omdat men het voor 7,ich zelve noodig oordeelde, maar om zelfs maar den schijn te my den, dat men zich te gemakkelijk van deze zoo hoogst ge wichtige zaak afmaakte, werd het bezwaar schrift Bedum en het Rapport van Andel c. c. in zyn geheel voorgelezen. Nadat bovendien cj.e vier professoren der Theol. School, die dbor hunne verklaring, dat ze principieel aan de zijde van Dr. Kuyper stonden, in den breede betoogd hadden, dat die aanklacht dus ook tegen hen gericht was en hun gevoelen te dien opzichte nader uiteengezet hadden nadat het woord gevoerd was door de afgevaar digden ds. Hulsebos, ds. Gispen, ds. Feringa, dr. Rutgers, ds. Hessels, dhr. Vermeulen, Ds. Dijkstra, dhr. Kolkert, Prof. Linde boom, dr. Geerink, dhr. Tukking, dhr. Dingemanse, dr. van Goor, dhr. v. d. Bleek, ds. Bos, dhr. Kamstra, ds. Offringa, ds. de Haas en dr. Hania, was de geheele voormiddagszitting en een groot gedeelte van de namiddagzitting verstreken. Let tende op de vele en gewichtige zaken, die nog voor doze Synode zijn weggelegd; alsmede op het feit, dat deze zaak letterlijk van alle kanten besproken is, zoodat de kerkeraad van Bedum nooit zal kunnen zeggen dat aan zyne zaak niet de noodige aandacht gewijd is, stelt ds. Littooij voor: de debatten te sluiten en tot stemming over te gaan. Dr. Rutgers ondersteunt dit voorstel, doch voegt er als amendement aan toe, dat, voor de discussie gesloten wordt, nog vier minuten aan de commissie van praeadvies gegeven worde om enkele broeders te beantwoorden. Verrijkt met dit ameudement wordt het voorstel aangenomen. Alvorens de conclu sie,' waartoe de commissie van praeadvies in deze zaak gekomen is, in stemming wordt gebracht, dient ds. de Haas het vol gende amendement op deze conclusie in „de Synode spreekt uit, dat ze haar ver trouwen blijft stellen in dr. Kuyper" ter wijl de afgevaardigden van Zeeland het amendement inleveren „de Synode spreekt uit dat ze haar vertrouwen blijft stellen in de Hoogleeraren der V. U. en der Theol. School, die verklaard hebben principiëel aan de zijde van dr. Kuyper te staan." De commissie neemt beide amendementen in hare conclusie op en na hoofdelijke stemming bleek, dat éen afgevaardigde (met goedvinding der Synode) zich van stemming onthield, éen afgevaardigde tegen en 38 voor de conclusie stemden, die nu in haar geheel luidde „De Synode spreekt uit, dat zij, om formeele bezwaren, niet op den inhoud van het Bezwaarschrift van den Kerkeraad van Bedum A kan ingaan doch dat zij in het te harer kennis gekomene geene redenen vindt zich tot H. H. directeuren over hooger onderwijs te wenden en haar vertrouwen blijft stellen in Prof. Dr. A. Kuyper en in de Hoog leeraren, die verklaard hebben principiëel aan de zyde van Dr. Kuyper te staan." Nadat nog door dr. Kuyper voorlezing gedaan was van een rapport der commissie van' prseadvies inzake de zending, werd deze zitting door den praises met dank zegging gesloten. De heer P. L. Los, ondrw. aan de Chr. school te Ter Neuzen die het onderwijs verlaat, heeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag gevraagd en verkregen. Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heer Anthonie Boot, onderwijzer aan de Chr. School ,te Zierikzee. Mej. A. C. Theunisse te St. Annaland is benoemd tot inwonend kweekelinge aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. L ANDB ÖU W. Men schrijft ons uit Ritthem Wanneer dit bericht in Uwe Courant zal verschjnen, zal het inzamelen van den Oogst weer tot de geschiedenis behooren. Over het algemeen heeft de landbouwer in Walcheren reden van tevredenheid. Het spreekwoord „Een boer zal niet zoo gauw uitdrogen als uitregenen" is weer bewaarheid. Door het droge weder kon het binnenhalen van hooi en granen bijna zonder stoornis geschieden. De qualiteit van het eerste produkt laat niets te wen schen over, ofschoon de qualiteit vooral op de hooge weiden beueden het middel matige bleef. Wat de opbrengst der granen betreft deze was zeer uiteenloopend, doch er is meer lichte dan zware tarwe geoogst. De aardappelen zijn hier, op heel enkele uitzonderingen na, van de gevreesde ziekte verschoond gebleven. Zij beloven, hoewel er hier en daar van doorgroeien sprake is, eene goede opbrengst. De suikerbieten staan goed. Door de nog in tijds gevallen regenvlagen zijn ze veel bijgekomen, terwijl de boonen evenals verleden jaar een uitmuntend aanzien hebben. Al de andere vruchten verlangen, evenals de weiden naar een' overvloedigen regen. Door den drogen zomer is het zoogenaamde nagras kort en dor gebleven en zijn de waterputten uitgedroogd. God geve ons, nu het koren in de schuren ge borgen is, het zoozeer begeerde hemelnat, opdat er voeder en drinkwater voor het vee komen, waardoor de burgerij van de dure boter verlost worden zal. Omtrent de Beetwortelcontracten- Ylekke schrijft men aan de N. R. C. Het vorige jaar werd door den heer Vlekke te O. Gastel voor 't eerst op groote schaal een nieuwe wijze van contracteeren met zijne bietenleveranciers toegepast. De prijs der beetwortelen evenals bij andere fabrieken vastgesteld op f 9 per 1000 kilo, zou vermeerderd of verminderd worden naar gelang van den rijkdom aan suiker enden prijs der suiker op het tijdstip der levering. Daartegenover moesten de wortelen franco aan de fabriek geleverd worden. Het is gebleken dat met uitzondering van een, alle leverancies, sommige zeer aanzienlijk, voordeel hebben gehad by deze overeen komst. Bovendien was echter nog bepaald dat elke leverancier zou deelen in de winst op het einde van het dienstjaar gemaakt. Reeds tijdens de campagne bood de directeur aan eiken rechthebbende f 1.50 per 1000 kilo voor dit vermoedelijk winstaandeel; omdat de uitslag in alle opzichten gunstig scheen te zullen zijn. Slechts weinigen hebben gebruik gemaakt van dit aanbod en dezer dagen heeft de definitieve afrekening plaats gehad waarbij f 45000 kon worden verdeeld zoodat voor elke 1000 kilo f2 kon worden uitgekeerd. Geen wonder dat vele bieten verbouwers zich hebben gehaast ook voor de nieuwe campagne op dezelfde voorwaar den te contracteeren. Middelburg. Van wege het Leger des Heils zal Woensdag bij Middelburg een Zuiderkampdag worden gehouden, geleid door den commandant Bootb-Clibborn. Middelburg. Dat de achteruitgang en de armoede nog niet zoo groot zyn, zou men haast mogen afleiden uit het feit dat Zaterdag ruim 550 plezierreizigers naar Rot terdam togen om deel te nemen aan den laat- sten kermiszaterdag- en nacht aldaar. Middelburg. Burgemeester en Wet houders hebben besloten geen kinderen uit andere gemeenten meer op de scholen te zullen toelaten. De maatregel is noodig gebleken door verhuizing van verscheidene Middelburgers naar 't Zandt. Middelburg. Bij het versjouwen v n balken op het terrein van de firma G. Al berts Lz. Co., op de Loskade alhier had heden Maandagmiddag een werkman, de Groot genaamd, het ongeluk onder een balk te geraken, aan de beenen zwaar gekneusd werd hij er van onder gehaald, Hij werd per brancard naar zijne woning vervoerd. Scherpenisse. Terwijl een voerman van twee kipkarren op het werk ter ver zwaring van den zeedijk van den Poort- vlietschen polder zou afrijden, liepen de karren, doordat de rem niet voldoende werkte, tegen de achterpooten van zijn paard, met het ongelukkige gevolg, dat hij viel en met een zijner heenen op de rails terecht kwam, zoodat beide wagens er over heen reden. Hoewel dit niet gebroken werd, bekwam hij er toch ernstige verwon dingen aan. Na voorloopig in de woning van den dijkbaas verbonden te zyn, werd de ongelukkige zekere D. D. naar zijne woning alhier overgebracht waar genees kundige hulp verleend werd. Waarschijn lijk zal hij langen tijd buiten staat zyn, zijne gewone werkzaamheden te verrichten. Middelburg. De mailboot „Willem Prins van Oranje" kwam heden Maandag alhier binnen om te dokken. Vlissingen. Woensdag 26 Augustus zal een pleziertrein loopen van Rotterdam Delftsche Poort en Beurs, Barendrccht, Zwyndrecht, Dordt, Lage Zwaluw e, Zeven bergen, Oudenbosch, Breda, Prinsenhage, Etten-Leur, Roosendaal en Bergen op Zoom naar Goes, Middelburg en Vlissingen en terug, vertrekkende van Rotterdam Delftsche Poort ten 6.07 uur en van Breda ten 7.10 uur de trein komt te Goes aan ten 9.12, te Middelburg ten 9.43 uur en te Vlissin gen ten 9.56. De terugreis wordt aangevangen van Vlissingen ten 7.20 's avonds, van Middel burg ten 7.38 en van Goes ten 8.10 om ten 10.14 te Breda en ten 11.24 te Rot terdam D. P. terug te keeren. Vlissingen. Zondagavond vertrokken van tiiermet nachtmail boot naar Queenboro Sir Horace Rnmbold Engelsch gezant bij ons Hof en Lady Rumbold. Zij waren met mailtrein 10.45 van 's Gravenhage aange komen. Hoek. In de zitting van den gemeen teraad van Zaterdag 15 Aug. kwam in behandeling een request van 6 herbergiers, die nogmaals aandrongen op het houden van kermis. Het vond verdediging van de zijde der heeren Wolfert en De Feijter en werd bestreden door de leden De Regt en Dieleman. Besloten werd met 4 tegen 2 stemmen (die van Wolfert en De Feijter) geen kermis te houden. De heer Van Wijck was afwezig. De gemeenterekening en die van het Algemeen Armbestuur werden zonder aanmerking goedgekeurd. De eerste bedroeg in ontvangsten f 10923,82, in uitgaven f 10130,70, alzoo met een goed slot van f 79312. De tweede gaf een goed slot van ruim f9.Vastgesteld werd de begrooting Burg. Armbestuur tot een bedrag van f 1036,21 en aangenomen het voorstel van B. en W. om daarvoor opnieuw f 1000 subsidie aan te vragen. De rekening van den grintweg TerneuzenHoek bedroeg in ontvangsten f 1080, in uitgaven f 946,58l/s (waarvan de gemeente Hoek f 640 by- d raagt) en had alzoo een batig Baldo van f 13 3,41 Vv. De begrootiDg daarvan werd vastgesteld op f 1108,41Vs. Met algemeene stemmen werd tot onderwijzer aan de Openb. School benoemd, de heer C. A. Kok van Othene (Zaamslag) om zoo spoedig mogelyk in functie te treden, terwijl aan den heer W. J. Bliek op zijn verzoek tegen 1 Oct. eervol ontslag uit zijne be trekking werd verleend. B. en W. stellen voor een onderwijzer op te roepen op een salaris van f550. Een voorstel van den heer de Feijter om het tractement op f 600 te brengen werd met 6 stemmen tegen 1 verworpen, dat van het dagelijksch bestuur met gelijk aantal aan genomen. (De heer Van Wijck was inmiddels ter vergadering gekomen). Een voorstel van den heer Wolfert (voorz.) om uitsluitend protestantsche onderwijzers op te roepen, werd met 4 tegen 3 st. ver worpen. Voor, de ledenWolfert, De Jonge en Van Wijck. Daar de heeren De Regt en De Jonge aftreden als leden van het college van zetters werd als viertal gekozenM. de Regt, J. C. de Jonge, W. G. Dieleman en J. Jurry. Nog werd goedgekeurd een voorstel tot overschrijving van een post op de begroo ting, noodig door plaatsing van eene krank zinnige in een gesticht, groot f 106,88. Schoondijke. In de vergadering van den gemeenterasd op jl. Vrijdag die door al de leden behalve door den heer Iz. Risseeuw Johz. werd bijgewoondhad vaststelling plaats van de rekening der gemeente ovsr 1895 idem van de voor waarden van aanbesteding voor het opste ken enz. der straatlantaarns. Tot gemeente werker werd uit een drietal sollicitanten met algemeene stemmen benoemd A. de Koek alhier, die sedert den dood van J. Bruinooge als zoodanig tijdelijk werkzaam was. Op de voordracht voor zetters plaatste men de als zoodanig aftredende heeren A. Leenhouts en Adr. Luteyn en als vervangers de heeren A. van Male en P. van Lopik. Voorts weid nog besloten om in den vijver aan den dam, waarin een opene ton staat, waaruit een 40 a 50 gezinnen drinkwater halen, wat echter de vorige week onbruikbaar was gewor den door dat er een hond in verdron ken was, een pomp te plaatsen. Door den heer van Bortel was reeds vroe ger het wenschelijke daarvan uitgespro ken. Het laatste punt.„Wijziging ver ordening van den Hoofdelijken Omslag," werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Naar de Zz.Nieuwsbode verneemt, is de tot standkoming van de stoomtram Brou wershavenZierikzee-Rotterdam verzekerd en zal in September a.s. het daartoe betrek kei yk wetsontwerp der Tweede Kamer be reiken. Er zullen alsdan twee wegen worden geopendlo. Brouwershaven SteenbergenRoosendaalen 2o Brouwers havenZijpeNumansdorpRotterdam. De bisschoppen van den Bosch, Breda en Roermond hebben in hun diocees ver plichtend gesteld de verzekering tegen on gelukken voor werklieden by den bouw van kerken, pastorieën en kerkelijke in richtingen. Te Baarn is het café Kuyer aan- de Eem in de asch gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2