RECHTSZAKEN. SCHOOLNIEUWS"! Ingezonden Stukken. na te gaan. Voorts moet hy opmerken, dat, naar 't hem voorkomt, niet in 't Rap port zit wat de commissie er uit gehaald heeft, n. 1. dat het 't streven is om de Theol. Fac. aan de V. U. te veranderen en het onderscheid met de Theol. School uit te wisschen dat wetenschap en prac- tijk in het rapport vyandig tegenover el kaar zouden staandat het beginsel van vrije studie wordt vernietigd. Met nadruk laat hij uitkomen, dat, indien dit werke lijk de strekking van het Rapport is, het dan in strijd is met zijne bedoeling en 't geen hij steeds gewild heeft, zooals blij ken kan uit het amendement door hem reeds in Kampen ingediend, waarbij immers de Vrije studie erkend is. Nooit maakte hij een dogma van de opleiding aan de eigen inrichting der Kerken, hoewel by deze, als de meest gewenscht6, steeds heeft be geerd. Daarop werd het woord gevoerd door Dr. A. Kuyper en ik wenschte wel, Mijnh. de Redacteur, dat ik u dat woord in zijn geheel kon geven, edoch, stenegra- pheeren kan ik niet. Het was keurig en boeiend en in den beginne, toen Z.H.G. mededeelingen deed aangaande zijn reis naar Engeland, welke reis hij ter bijwo ning van de Synode afgebroken had, ver gat men bijna, dat men een zitting van de Synode bijwoonde. Meesterlijk was het inderdaad, hoe zijn Z.H.G. hetgeen hij op die reis gehoord en gezien had in verhand bracht met de aanhangige kwestie. Duidelijk en onomwonden sprak hij zijne liefde uit voor de Theol. School, die hjj niet gaarne genoemd zag „eigen inrichting" maar „godgeleerde school", welke school door de vereeniging ook de zijne geworden was. Ook Z.H.G. moest adviseeren tegen aanneming van het Deputaten-Rapport. Prof. Lindeboom is door al het gespro kene bevestigd in de meening, dat men liever over het Rapport heen stapt, dan het stuk voor stuk behandelt en stelt nu vooral de vraagWaarom de Kamper hoogleeraren wel en de üoogleeraren van de V. U. niet het Dordtsche formulier hebben onderteekend en dringt er op aan, dat deze Synode dit aandurve. De beide professoren Geesink en Wielenga bespreken met een enkel woord nog deze kwestie beide adviseersn het Deputaten-Rapport te verwerpen. Nadat Dr. Rutgers de verschil lende broeders nog met een enkel woord van advies gediend had en nadat de D. D. Franssen, llulsebos, Feriuga, Littooij, bene vens de ouderlingen Louwerse en KamBtra nog eenige inlichting met betrekking tot de stemming gevraagd hadden, ging men over tot het steramen over de conclusie Bavinckc.s. met dien uitslag, dat zij met 30 tegen IO stemmen aangenomen werd. Een half uur over den vastgestélden tyd, werd deze zitting, die tot het einde toe door een talrijk publiek bijgewoond was, met dankzegging door den praeses gesloten. Zitting van Donderdag. Gelijk den vorigen dag met het oog op de afgevaardigden, die in Vlissingen lo geerden besloten was werd deze zitting op gebiuikelijke wijze door den Praeses ge opend. Uit het nominaal appél bleek, dat allen tegenwoordig waren. De 2e scriba doet voorlezing der notulen. Dr. Wage naar doet het voorstel, waardeerende den arbeid van den scriba, de notulen veel kor ter op te stellen dit voorstel vindt krach- tigen steun bij Dr. Rutgers, die er in den breede op wijst, dat korte notulen van veel meer nut zijn. Het voorstel wordt aangenomen. De taak der commissie (in ons vorig verslag genoemd) was nog niet geheel ten einde, zij toch had nog te onderzoeken het Rapport van Deputaten voor de oefening van het verband met de Theol. Fac. der V. U.\ en het Beswaarschrift-Bedum. Voorzeker weer belangrijke zaken, ge tuige de talrijke schare, die opgekomen was. Genoemd Rapport, opgesteld door de D.D. Van Andel, Klaarhamer en Wagenaar, wordt voorgelezen door Ds. van Henten, terwijl als rapporteur van het bezwaarschrift Ds. Donner Jr. zal optreden. Uit dit rapport blijkt, dat de deputaten verscheidene malen de colleges der Theol. hoogleeraren aan de Vrije Universiteit en de candidaats-examina bijgewoond hebben, zoodat ze kunnen conptateeren, dat hun bij de hoogleeraren niets is voorgekomen, wat afwijkt van de belijdenis der Geref. Kerk. Voorts: dat sedert de laatst gehouden Sy node 20 candidaten met goed gevolg hun examen aflegden, terwijl Ds. Hania pro moveerde tot doctor dat zij het weRschelijk achten dat thans, na het overlijden van Dr. de Hartog een nieuwe hoogleeraar en een regent voor het Hospitium worden be noemd dat de studenten, zonder daartoe de bevoegdheid te hebben, nu en dan in de kerken hebben gepreektdat by hen een bezwaarschrift is ingekomen van den Kerkeraad te Bedum A tegen de recht zinnigheid van den hoogleeraar Dr. A. Kuy per, dat zij echter gemeend hebben aan den Kerkeraad van Bedum te moeten ant woorden, dat zij in dit bezwaarschrift geen oorzaak tot twijfel hebben gevonden aan gaande de rechtzinnigheid van Dr. Kuyper en mitsdien geen reden hadden in dezen handelend op te treden. De voorlezing van dit Rapport werd gevolgd door eene breede discussie. Ten eerste werd gesproken over de gelijkmaking van het preekconsent. Sommigen meenden, dat de studenten te Kampen daarin voor hadden, omdat zij, als ze na twee jaar in de Theologie gestudeerd en met gunstig gevolg examen gedaan hebben, zoo nu en dan voor de gemeenten mogen optreden, terwyl dit te Amsterdam eerst aan de studenten werd toegestaan als ze drie jaar in de Theologie gestudeerd hadden. Ande ren waren van oordeel, dat de studenten van Amsterdam in het voordeel waren, aangezien zij zich niet aan de bepalingen hielden, en velen, lang vóór zij daartoe verlof hadden, uit preeken gingen. Prof. Wielenga wijst er dan ook op, hoe de studenten te Kampen, wanneer ze zonder verlof gaan preeken, zwaar gestraft worden, bijaldien hun dan dit recht voor tal van maanden ontnomen wordt en vraagt of dit te Amsterdam ook het geval is. Prof. Gee sink zegt dat daar ook streng toezicht ge houden wordt, doch dat dit uit den aard der zaak niet zoo goed kan geschieden als te Kampen. Prof. Kuyper komt er tegen op, dat de steen geworpen wordt op de studentendeze zijn niet de schuldigen, maar de kerken, die hen uitnoodigen en zoodoende door hunne verzoeken verleiden. Hij adviseert dan ook, dat de Synode op deze zaak terugkome en den studenten eerst verlof verleend worde wanneer ze kerkelyk geordend zijn. Ds. Bos wijst nog op een ander onder scheid, dat er bestaat tusschen Amsterdam en Kampen. Te Kampen moeten de hoog leeraren het Dordtsohe formulier onder teekenen, terwijl de hoogleeraren te Am sterdam de Formulieren van eenigheid moeten onderteekenen. Ook dit moet tot eenheid komen. Nu is de vraag maar welk formulier is het beste dan gelooft hij het Dordsche formulier en stelt voor dat ook de hoogleeraren te Amsterdam dit onderteekenen waarvan dan kennis kon gegeven worden aan de directeuren. Dr. Bavinck zegt, dat beide formulieren zakelijk op hetzelfde neerkomendoch maakt van deze gelegenheid gebruik om er op te wijzen dat door dit formulier een band gelegd wordt tusschen de professoren en de prov. syn.een band, waaraau door de Gen. syn. nooit de hand gehouden is. Dit dient dus eerst uitgemaakt te worden. Dr. Rutgers beveelt het voorstel-Bos aan, aangezien er niet het minst bezwaar tegen bestaat, daar de hoogleeraren art. 2 hebben onderteekend, en dit van veel verdere strekking is dan het Dordsche formulier. Doch dringt er op aan, dat hetgeen Dr. Bavinck opgemerkt heeft, dan eerst uitge maakt worde. Dr. v. Goor is er wel voor, doch ver zoekt, dat in de notulen wordt opgenomen, dat het uitsluitend geschiedt ter gelijkmaking Dr. Kuyper en Dr. Rutgers zijn er ook voor, met dien verstande dat hiervan geen kennis gegeven wordt aan directeuren maar aan deputaten. Ds. Bos wijzigt zijn voorstel in dien zin, waarop het aangeno men wordt. Wat betreft het prediken der studenten, hieromtrent zal de commissie van praead- vies der Synode een concept-regeling voor- leggen. Aan de orde kwam nu het bezwaarschrift van Bedumdat als afzonderlijk stuk bij de Synode is ingekomen. Ds. Donner van Assen treedt als praeadviseur op en zegt dat de commissie na ernstige overweging tot dit praeadvies is gekomen het bezwaar schrift niet in behandeling te nemen, op grond dat de beschuldigingen niet genoeg zaam zijn gepreciseerd en eene ernstige behandeling van zoo gewichtige zaak mitsdien onmogelyk zou zijn. Ds. Bos spreekt nu een woord van verklaring en verdediging der handelwijze van den Ker keraad van Bedum en toont aan hoe deze hiertoe gekomen is en waarom hy juist dien vorm aan zijn stuk gaf, waarin het thans ter tafel gebracht is. Nadat Dr. Bavinck in den breede de conclusie der commissie heeft toegelicht wordt de bespreking meer algemeen, waar aan tal van afgevaardigden deel namen en die uren duurde. Daar het een zeer teedere zaak is, waar het in dezen geheel een persoon geldt, zoodat het er voor de sprekers ten zeerste op aankomt, dat hun woorden precies worden weergegeven en dit bij zoo'n wydloopende discussie niet wel gaat, (temeer, waar er voor den ver slaggever geen gereserveerde plaats is en hij zyn aanteekeningen, staande of zittende tusschen het volk maken moet) volstaan we met de mededeeling, dat de bespreking heel de middagzitting in beslag nam Vrijdagmorgen voortgezet werd, en dat een zeer talryk publiek den geheelen dag het kerkgebouw vulde. Besloten werd nog Zaterdag en Maandag geen zitting te houden. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Urk door de Bruin te Apeldoorn. Mejuffrouw M. Waale te Oosterland is benoemd tot onderwijzeres aan een neutrale bijzondere school te Eindhoven. Geslaagd te Arnhem voor de hoofdacte de heer G. Beneker te Hoedekenskerke; te Breda de heer J. Petri te Bruinisse en te 's Gravenhage voor acte Fransch mej. G. 0. Batenburg te Noordwelle. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zyn veroordeeld wegens overtreding der drankwet en omkooping van een ambtenaarL. S., 67 j-, werkman, IJzendijke, tot f 3 en f8 s. 3 en 8 d. h. beleedigingH. L. d. C., 13 j., zonder beroep, Terneuzen, tot f0,50 b. s. ld. h.; huisvredebreukJ. C., 25 j., klompen maker, Heinkenszand, tot 7 d. ge v.; mishandelingJ. M. v. d. B., 20 j arbeider, Heinkenszand, tot 14 d. gev., en L. v. E., 22 jzonder beroep, Arne- mniden, tot f5 b. s. 5 d. h.; verduisterhig en overtreding der drankwet: C. R., 35 j., werkman, Goes, tot 7 d. gev. en f 3 b. s. 3 d. h.; beleediqing van een ambtenaarA. d. M., 25 j., schoenmaker, Wachtebeke (België), tot 7 d. gev.; wederspanniglieidL. v. E., 40 j., zonder beroep, Arnemuiden, tot 14 d. gev. Vrijgesproken: J. V., 27 j., zonder be roep, Hulst, beklaagd van mishaudeling van een dier. A. d. M., 25 j., schoemaker, Wachtebeke (België) beklaagd van be dreiging. A. 1. S., 21 j., arbeider, Arne muiden, beklaagd van mishandeling. Goes. Naar men ons meldt is de heer A. Boosten (wij meldden abusievelijk J.) niet naar Vierlingsbeek maar naar Blerick verplaatst en belast met het toezicht op de sectie Blerick Vierlingsbeek, met ingang van 1 Sept. a. Scherpenisse. De heer J. N. Oude- sluis, wethouder alhier, heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, daartoe genoodzaakt, omdat hy voorloopig met het ontvangerschap dezer gemeente werd belast. lerseke. By den Donderdag al hier gehouden zeilwedstrijd is de 28-jarige schipper P. van Breem over boord geslagen en verdronken, als toeschouwer was hij met een boot de om den prijs kampende vaartuigen gevolgd. Hij laat eene weduwe en twee jonge kinderen na. Bruinisse. Een onzer dorpsgenooten, de heer A. J. Gideonm, werd deze week op de nationale Bakkerij-Tentoonstelling te Dordrecht bekroond op eene inzending beschuit met een bronzen madaille en daarbij behoorend Eere-Diploma. Bruinisse. De zoozeer gevreesde vlek- typlius onder de varkens neemt hier on rustbarend toe. De ziektegevallen komen nu in de laatste twee dagen met tientallen voor. Door velen wordt uit vrees voor ziekte overgegaan tot slachten, terwyl an deren hun varken voor nog minder dan de helft van de waarde aan de verkoopers van de hand doen. Krabbendijke. In de jongst gehouden gemeenteraadsvergadering werd de rekening der ontvangsten en uitgaven over het dienst jaar 1895 voorloopig vastgesteld met een ont vangst van f 35019.14 en een uitgaaf van f 34080.30 bedragende alzoo het goed slot van f938.84. Veere. Woensdag is ep het strand onder Yrouwepolder aangespoeld het lijk van een man, waarschijnlijk een Engelschen visscher, een der slachtoffer» van de Illtry die in December des vorigen jaars op den Banjaard verging. Kwadendamme. De werkman Chamuleau dia de vorige week, gelijk wij reeds gemeld hebben, van een stelling is gevallen, is gisteren aan de gevolgen over leden. 's Heer Arendskerke. Bij den spoor- wacbter P. v.d. Vreugd ontstond Donder dagmorgen, brand in een strooklamp, welke benevens eenig waschgoed dat daar dicht bij geheel verbrandde. Een varkens- en gei tenhok, d«t er dicht by stond, bleef be houden. De brand was veroorzaakt door kinderen die met lucifers speelden. Bij den grootsten landbouwer der gemeente Biervliet, W., is Dinsdag onder de arbeiders een werkstaking aangevangen daar hij weigerde het loon aan te geven van den te snijden haver, voor het afdoen. Als nieuwe boer had hij hen teleur gesteld met het loon van de afgedane tarwe. By een der buren van een politie-beamb- te heeft men de jonge kippen weggehaald. T. N. Ct. De Koran van Toekoe Oemar, die een paar maanden geleden in Oemars woning te Lampisang werd gevonden, is thans in het bezit van de familie Kenninck, te Helder. Op een der schutbladen van het boek leest men „Op den 25sten Mei 1896 (tweede Pinksterdag) is deze Koran door ondergeteekende buit gemaakt in het huis van Toekoe Oemar, te Lampisang. Kota Radja, 6 Juni 1896. F. Kennick, 2de luit. kwartiermeester." Zonder deze verklaring zou men zich moeilijk kunnen voorstellen, dat het in rood leder gebonden boek van iemand als Toekoe Oemar afkomstig is, zoo eenvoudig, zoo doodgewoon ziet het eruit. Daartoe welwillend in staat gesteld, komt menigeen een kijkje van het merkwaardigo boek nemen. Wordt niet vergeten Gearresteerd is een gesignaleerde man (Cohen), die in 1888 wegens opzettelijke beleediging van den Koning tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. Na uit zyn woning te Watergraafsmeer te zyn gehaald, is hij ter beschikking gesteld van den officier justitie te Amsterdam. Een 4-jarig meisje te Nieuwolda is spelende in aanraking gekomen met een ketel kokend theewater, waardoor het zoo erge brandwonden heeft bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Het lijk van den huzaar Sanderse (in ons vorig no. stond abusievelijk Van Zanten) die jl. Maandag overleed aan de gevolgen van een val van zijn paard, dat van de stoomtram schrikte, is Woensdag ochtend militaire eer ter aarde besteld op de Algemeens Begraafplaats te Haarlem. De vader van den zoo ongelukkige om gekomene, die naar de M. C. meldt in do gemeente Kondekerke woont, was by de begrafenis tegenwoordig. Uit Stevensweert schrijft een inzender aan de L. K.\ We waren altijd in de meening dat de kieviet geen rootvogel was. Gisteren was ik getuige van een voorval dat me daar omtrent aan 't weifelen brengt. Wandelende langs de Maas deed ik een vlucht spreeuwen opgaan, waar ik mijn oog op gevestigd hield. Eensklaps naderden twee kievieten ep een grootere hoogte dan de spreeuwen. Toen ze juist boven deze waren, schoten ze op eens, snel als de bliksem, naar bene den. Als een wervelwind vloog de tro.:p spreeuwen door elkaar, terwijl de kievieten zichtbaar worstelende, op een weiland neer streken. Snel begaf ik me nu daar naar toe en vond daar tot mijn grootste ver wondering twee bijna geheel verscheurde spreeuwen. Dus een verandering in de natuurlijke historie. De kieviet is een roof vogel. Er zou te Arnhem een protest mee ting worden gehouden tegen de straf aan den milicien Coenders opgelegd, die geen liedjes wilde zingen uit den bundel van luitenant Brousson. Tegen dit plan is ech ter, naar R. v. A. meedeelt, weer protest aangeteekend door den betrokkene zelf, die nl. een aanhanger is van de anarchis tische fractie, terwijl het plan uitging van parlementair socialisten eu Coenders gaf nu te kennen dat hy „zich niet wilde laten gebruiken als reclamemiddel en dat hij niet gediend was mot een protest van een zijde, die zijn kameraden op het laatstleden congres heelt uitgesloten en alzoo hetzelfde heeft gedaan als de militaire autoriteiten tegen wie men nu wil protesteeren." Een militaire manoeuvre Maandag was een 25-tal infanteristen van het 3e regiment infanterie bezig zich te oefenen in het leggen van bruggen. Een drukte van belang. Eindelijk was de brug klaar en zou men overgaan tot de beproe ving. Met hun vijf-en-twintigen zouden zy op de brug gaan staan. Zoo gecom mandeerd, zoo gedaan. Zij gingen er op staan, maar zij stonden niet lang. Krak krak daar ging de boelde geheele brug met de 25 infanteristen en al viel in 't water, dat gelukkig niet diep is, zoodat zij allen zich betrekkelijk spoedig wisten te redden. Een hunner kwam met het hoofd op een balk terecht, waardoor hij vrij ern stig verwond werd. De moraal van de ge schiedenis is, dat het voorloopig niet zaak is, door dit 25-tal een brug over de Lek bij Kuilenburg te laten slaan Te Lommei kon men dezer dagen twee bedelaars zien, die van het eene huis naar het andere fietsten om aalmoezen te vragen Professor S. botaniseert met eenige vriendenmen raakt van den weg en na uren lang dwalen ontmoet men een land man die het gezelschap op zijn kar naar huis rijdt. Op de vraag: Wat zijn we u schuldig krabt de boer zich verlegen achter het oor en zegt Jaweet je, voor het vervoer van tak kenbossen krijg ik f 1, voor een kar met mest 75 cent, maar omdat jelui nette menschen zyt, geeft dan óók maar 75 cent! Te Meedhuizen heeft men een vreemde ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met het afbreken van den achtermuur der Hervormde kerk, welke vernieuwd zou worden, vond men daarin beenderen, ja geheele geraamten van menschen, die blijk baar daar waren ingemetseld. Ook een lotsverbetering. De Schiedamsche Raad is royaal geweest. De beursknecht te Schiedam vroeg eeni- gen tijd geleden tractementsverhooging. Dit wees de raad wel is waar af, doch hij verschafte hem een uniform, die hij dan dagelijks op het beursuur van 1 tot 2 maar ook alleen dan mocht aantrekken. Die uniform verhoogde 's mans aanzien zoo, dat hij daarna benoemd werd tot ....onbezoldigd agent van politie. Tel. Een vrachtryder te Kedichem had door het omslaan van een wagen met hooi, waar hij op zat, het ongeluk een val te doen, waaraan hy oogenblikkelijk overleed. Te Naarden zal op 25 dezer een in de militaire wereld zeldzaam voorkomend jubileum gevierd worden. Dan toch zal het vijftig jaar geleden zyn, dat Louis van der Burch, thans conducteur der lste klasse als kanonnier in dienst trad by het 3e regiment artillerie. Twee bewoonsters van een befaamde straat in Den Haag hielden Woensdagmid dag een gezellig praatje. Een harer liet tot verhooging van 't genot een „beetje" jenever halen en ook op andere wijze toonde zij zich zeer royaal, wat de achter docht der andere vrouw wektebij on derzoek miste zy f3,50 en haar beursje. De politie, in stilte verwittigd, haalde de verdachte vrouw naar het bureaudoch onderweg sprong deze in het waterzoo dat zij er uitgehaald moest worden en nat op 't bureau kwam. Men vond daar het bewuste beursje onder haar Kleeding. Te Meppel op het stations-emplacement bij het rangeeren van treinen had Woensdag een wisselwachter het ongeluk door een ijzeren bout te worden getroffen, ten ge volge waarvan hy op de plaats dood bleef. Een huzaar te Amersfoort by het le regement, die gisteren juist zes jaar dienst had bij de remonte, werd door zijn paard afge worpen, met het hoofd tegen een pomp geslingerd, wat hem den schedel verplet terde. De man bleef'op de plaats dood. Woensdagavond ontdekte de dochter van den bakker O. Staal te Oudepekela, terwyl de andere huisgenooten reeds slie pen, brand in de bakkerij. Dadelijk naar buiten gaande zag zij twee mannen de vlucht nemen, waarvan een eene flesch liet vallen, met petroleum er in. Gelukkig kon de brand nu in tijds worden gebluscht. Te Tunis heeft men door een huis zoeking in drie verschillende woningen, de grootste fabriek van valsch Fransch bankpapier ontdekt, waarvan men ooit hoorde. Honderdduizend biljetten van 100 francs, of een nominale waarde van f 5,000,000, werden in beslag genomen bovendien vond men een aanzienlijke voor raad papier voor bankbiljetten, een waarde van f500.000 vertegenwoordigende. De na bootsing is zoo prachtig, dat zelfs de kas siers van verschillende banken, die den geheelen dag niets anders doen dan bank papier tellen en uitgeven de valsche bil jetten niet van de echte kunnen onderschei den. Verscheidene personen zijn gearres teerd. Hevige woudbrandtn in Algiers. Maan dag jl. brak een hevige brand uit in de Dosschen rond de stad Suk-Ahras, ten zui den van Bona, waardoor deze plaats ge durende geruimen tijd door het vuur om ringd was en met ondergang bedreigd werd. Een groote uitgestrektheid woud en een groot aantal hutten van inboorlingen wer den vernield, terwijl de geheele oogst in de omstreken der stad verbrandde. Een uit zes personen beslaande inboorlingen familie kwam in de vlammen om. Een slachtoffer van de vliegmachine De 45-jarige ingenieur Otto Lilienthal, de uitvinder van een bestuurbare vlieg machine, maakte dezer dagen een proef tocht to Rhinow by Berlijn. Zonder in cidenten had hij tweehonderd meter on geveer gevlogen, toen hij door een ruk wind omhoog werd gesleurd, tengevolge waarvan de vleugels der machine onklaar geraakten. De ongelukkige smakte op den grond, brak zijn wervelkolomen bezweek kort daarna. Lilienthal had eenige j&reu geleden ook reeds een ongeluk, toen hij by Grosz-Lichterfelde zijn vliegtoestel beproe ven wilde. Hij stortte by die gelegenheid van een boogen heuvel, waardoor hij vrij ernstige kwetsuren bekwam. De gezinnen der werkstakende kleer makers te New-York doorleven moeilijke weken. Gewoonlijk verdient een middel matig werkman in dat vak 12 dollar per week. Doch sedert de werkstaking zyn aldaar ruim 20 duizend kleermakers werk loos, dat wil zeggen dat in de ellendige verblijven der Hester- en Essexstraten een honderdduizend menschelijke wezens de middelen tot levensonderhoud missen en stryden tegen den hongerdood. Hier komt de buitengewone hitte bij, terwijl aan deze menschen zelfs een behoorlijke lig plaats ontbreekt. Zij wonen opeengehoopt tegen 8 a 15 dollar maandbnur en met hun tienen slapen ze in vertrekjes waar nauwelijks lucht is voor een. Men ziet ze des nachts dan ook buiten tegen de voordeuren |liggen, tevreden dat zy de stikkend benauwde kamertjes uit zijn. De kleine winkeliers geven geen krediet meer en zoo leven zij van slechte vruchten, slecht vleesch en gekaapt brood. Gelukkig hebben vele patroons nu toegegeven, zoo dat althans de grootste helft weder aan den arbeid gaat. Te Wyoming(N. A.) moeteen nieuwe gouverneur gekozen worden. Candidaat is miss Estelle Real. Zij maakt haar verkie- zingsreis te paard en spreekt onvermoeid overal waar men maar luisteren wil. Overal nadat ze uitgesproken heeft, worden de stoelen en banken opgeruimd en een paar uur aan den vroolijken dans gewijd. Zoo gaat de geestdrift voor deze candidaat aan het rollen, en zoo werft men stemmen in het land van Koning Dollar. SUkkeu worden in geen geval teruggezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nederlaudsclie Bond van' Gemeenteambtenaren. o Aan Heeren Burgemeesters-Secreta rissen, Secretarissen, Ontvangers, Amb- tedaren en Volontairs aan Secretarieën der gemeenten in de provincie Zeeland. Zooals velen uwer reeds bekend zal zijn, bestaat het voornemen in deze provincie over te gaan tot de oprichting van eene afdeeling van den „Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren". Ten zeerste is het gewenscht, dat deze Vereeniging direct bij hare oprichting, door algemeene deelneming van de gemeente ambtenaren in de provincie, krachtig kan optreden. Het zij ons daarom vergund den Bond van Gemeente-Ambtenaren, voor zoover u met zijn doel niet op de hoogte mocht zijn, met een enkel woord bij u in te leiden. De Nederlandsche Bond van Gemeente- Ambtenaren, erkend als rechtspersoon bij Koninklijk Besluit van 27 Juni 1894, no. 49, beoogt: lo. Bevordering van het aankweeken van administratieve kennis by den ge meente-ambtenaar. 2o. Verbetering van diens maatschappe lijke positie, tractementsverbetering, wette lijke aanstelling en rechtszekerheid omtrent ontslag, enz. enz. 3o. Het aanwenden van krachtige, ernstige pogingen tot het verkrijgen van een Ryks- pensioenregeling voor de gemeente-ambte naren bij de Statuten bedoeld en verzorging hunner weduwen en weezen, By dit laatste m de pogingen totopri het groote doel d den weg kunnen s Dnt een ieder u van de vorenstaan inzien, hieraan tw blik, want men b gangen der admini meentelijk gebied jaren na te slaan te komen, dat er in moet gebeuren, wa weer staren die re tikelen en adressen dat er nog zoo wei ambtenaren is ged meentestem van 18 waar vele secretari Noord-Brabant reed seerden en zoovele De noodkreten al ze hebben even wei als die eens loepen Zal hier verbete heeren, dan dienen ambtenaren doordro billijke en rechtvaa en moeten zy eenp- toetreden. Het is waarheid, dat de e verschilligheid en sluiting onder de ara deel schuld zijn da komst van vele am zinnen er nog zoo vooral de meer be ook zy in de steden 't genot eener geme ling is, door hunne hun het wel en we ambtenaarswereld te Ook gij, mijne he vak grijs zyt gewor zoo werkzaam aande geen noodig is om bereiken, helpt ons want door uwen na Bond te verlcenen kracht van ons uitg Met enkele losse wy nimmer ons dc blijvende vereeniging land aangesloten, z ons doel leiden. Tot toelichting die afdeelingen zijn gev Noord-Brabant, Zu Gelderland, Overyse nu ook in Limburg 4ü-tal gemeente-aml aangemeld voor de deeling van den Boi bij welk getal wij zich zullen aansluite eerstdaags de Bond woordigd, terwijl ei Groningen eenige zich bereid hebben nemen van het init afdeeling van den De contributie bed: leden f2,50, waarvan kas; voor de donate' zooveel meer als men en voor Volontairs per iaar. Ook vooral bij heer velen wy onzen Bond zeer aan. Wy noodigen daaro inzenden van een brief aan 't adres van een G. ter Meulen, secreti (Walcheren), P. de Yey, secretaris lerseke, T. C. Dommisse, Vlissingen, J. H. S. de Hoogh, te Middelburg, J. Polderman, secreti St. Annaland, A. J. B, Dootjes, sec G. A. Sevenhuijsen, te Duivendyke, D. Kousemaker, Arnemuiden, A. J. Borghstyn, te Sluis, N. Polderman, burgem van St. Maartensdyl J. Dieleman, secretar J. F. Rottier, secretai P. J. van Braband tenisse, J. Polderman, griffii St. Maartensdijk, Jac. van der Laan, vo te Wolvega, te doen blyken, dat de Beleefd wordt Aug. a. s.spoedig gemeene vergadering einde tot de benoeming van een overgaan. Deze of meer leden van het bijgewoond, ten einde lichtingen die te kunnen verstrekkeD Ten overvloede zij Bond zich op geenerlei terrein beweegt, zoodat hoofde zich weerhouden om toe te treden. Ten slotte nogmaals aan u allen, heeren eenparig als lid toe, z waren, als gy die laat niet eigen pyu, dat de gem secr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2