iiij zou üe doodsteken en was daardoot oorzaak dat 't getal leerlingen van 60 op 43 daalde. Een ander liep weg naar Tangerang, en was, teruggehaald, onhan delbaar. Veel hulp heeft G. van een Amboineesehen helper, die de school hondt, en 't goed doet ook. Br. Haag arbeidt niet zonder zegen in gevangenis en hospitaal. In de eerste vond hij begeerte naar 't lezen der Schrift, in 't laatste ontmoette hij o. a. een Room- schen lijder, die hem vertelde, dat hij voor een operatie zich even verwijderd had, om te bidden, en toen geheel gerust was. Veel ziek- en sterfbedden werden bezocht en Br. H. zag meer dan een heen gaan, dien hij met zegen 't Woord des Levens gebracht had. O. a. kwam hij ook bij de familie Engko, waarvan de dochter ernstig krank wi s en sedert eenige dagen buiten kennis lag. Hij kon niets doen, dan voor haar bidden. In haar ge- gebed noemde hij haar „onze lieve kranke." Toen hij „amen" zei, bleek zij 't gebed verstaan te hebben, want zij zei „Mijn heer, u heeft mij „een lieve kranke" ge noemd, en dat ben ik nietik ben een groote zondares en ongeduldig." Br. Haag zei„lief kind, juist omdat gij erkent, dat gij een groote zondares zijt, heeft de Heere u lief en zijt gij ook onze lieve kranke, en anders niet". Toen zij hersteld was kwam, zij Br. Haag zelf bedanken. Niet onaardig is, wat Br. v. d. Spiegel over 't vasten der Mohammedanen schrijft „Er wordt (in de vastenmaand, waarin de Islamieten alleen bij nacht mogen eten) te Bondowoso druk gevast. Toch zijn er slechts enkelen, die de geheele maand dag aan dag streng vasten. Velen beginnen er mede, maar geven het den 4den, lOden of 15den dag reeds op. „Ik bedank er voor", zeggen sommigen, ,,'t Is al mooi genoeg geweest," zucht een ander. „God heeft zeker reeds gezien, dat mijne bedoe ling goed is", redeneert een derde, terwijl hij zijn lekker bakje koffie uitdrinkt. Anderen waarschijnlijk afstammelingen van de Farizeeën, eten in het verborgen, binnenshuis, en komen dan met een vroom gezicht naar buiten. Weer anderen, en dat zijn de wijsgeerigen, eten thuis niet immers dat is verboden. Zij vasten. Maar vasten is zwaar. Wie kan dat nu uithou den 1 Zou er niets op te vinden zijn Welzeker, waar een wil is, is ook een weg. Zij herinneren zich een broeder of vriend in de buurt, die niet aan vasten doet. Heel leuk lo >pen zij bij dezen in, en nuttigen alles, wat hun daar voorgezet wordt. En waarom zouden ze niet In eigen huis mogen ze niet eten, maar hier, waar ze toevallig of onder hoogere be schikking zijn binnengekomen, hier mogen zij niet weigeren, 't Zou zonde zijn. Immers 't is hier, of de Iieere zelf het eten als met eigen hand toereikt. „Arglistig is 't hart, meer dan eenig ding In de vasten, waarin alle zaken stil liggen en veel feest gevierd wordt, wordt ook veel gestolen, want met Nieuwjaar, na de vasten, moet men nieuwe kleeren hebben, en in de vasten mag men vrij alle „onge- loovigen" bestelen De helper Paulana had een gesprek met een hadji, die beweerde, dat op den oordeelsdag Jezus de schoonzoon van Mo hammed zal worden, doch die teB slotte Faulana weinig meer tegen wist te werpen. t KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht. Bedankt voor St. Annaland door ds. J. de Visser te Brakel. N. R. C. Beroepen te Oldeholtpade Wilod Ver sprille te 's Heerenberg. Tot lid der synodale commissie (va cature Bronsveld) is benoemd ds. C. J. Gronemeijer te Amsterdam. Geref. Kerken. Drietal te Franeker ds. A. Doorn te Axel, ds. W. Breukelaar te Halfweg en ds. K. Troost te Ambt Vellenhove te Ten Boer ds. R. Smeding te Yselmonde, ds. K. v. d. Wal te Hillegom en ds. H. J. Willering te Arum. Beroepen te Stedum ds. H. D. Drenth te Nieuwolda. Bedankt voor Wezep door ds. C. H. Ph. Krohne te Zoutkampvoor Ierseke door ds. S. O. Los te Zalk. Chr. Gerf. kerk. Aangenomen naar Utrecht door ds. H. M. v. d. Vegt te Heerde. Naar de Nederlander verneemt is ten overstaan van den Notaris J. F. Neeb te Harderwijk de overgang der stichtingen van wijlen Ds. H. W. Witteveen en de nieuwe organisatie, tot stand gebracht, on der deu naam van„Zendingsstichting Huizen pan Barmhartigheid te Ermelo." De volgende heeren hebben zich bereid verklaard het bestuur over de tegenwoor dige Stichting te aanvaarden, n. m.P. van der Eist, Inspecteur bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen te Zwolle, Jhr. Mr. C. H. T. A. Hooft Graafland te Rijswijk, H. G. Keppel Hesselink te Er melo, A. A. graaf van Limburg Stirum, Majoor by het Regt Huzaren te Amers foort, Ds. C. B. Oorthuijs te Katwijk aan Zee, L. Rooseboom, gep. Kapt. der Artillerie te Nijmegen, die zich allen tot het geven van inlichtingen bereid verklaren. Direc trice der stichtingen blijft Mej nkvrouwe A. A. van Halteren. SCHOOLNIEUWS. Geslaagd te 's Gravenhage voor acte Engelsch de heeren J. Hage te Hoek en J. de Meijer te Cadzand. Tel. Op het examen Stenografie, is diploma A, acte voor de zuivere toepassing van het Correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze Wéry" verstrekt aan den heer J. Luitjes te Tholen. Goes. In de maand Juli werd de Bijzondere School bezocht door 246 leerlingen, waarvan 180 geen enkelen schooltijd verzuimden 56 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en bij 10 beliep het verzuim van 4 tot 45 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 2,V4 pet. tegen l.Vi pet., in Juli 1895. Benoemd tot hoofd der Chr. School te IJselstein dhr. Schroeder, onlangs ont slagen als hoofd der Chr. School te Wilnis, Goes. Gaarne brengen wij langs dezen weg het verzoek over van het Locaal Comité van de Unie Een School met den Bijbel alhier dat de samenkomst van heeren collectanten a. s. Vrijdag (7 Aug.) zal plaats hebben in de Chr. school 's avonds te 8 uur. Coes. De harmonie Hosanna heeft den leden en begunstigers der Chr. Jon- gelingsvereeniging alhier met hunne ge- noodigden jl. Maandagavond een genot volle feesture bereid bij gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Regentes. Er heerschte een opgewekte, rustige toon in den met lampions verlichten tuin der Chr. Jongel. Vereeniging. Het leverde een fantatischen aanblik bij schoon weder tusschen de met klimop begroeide muren der ruïne van de oude meelfabriek. Het was een feest zonder wanklank en de uitvoering der nommers van het pro gramma, met name „La fête triomphale" maakte een aangenamen indruk. Wij zijn veler tolk, naar wij meenen, wanneer wij de Chr. Jongelingsvereeniging en Hosanna voor een en ander hartelijk dank zeggen. Wissenkerke. Het kantoor alhier behandelde over de maand Juli 1896 50 telegrammen, zijnde ontvangen 30, en verzonden 20. Het kantoor te Kamperland ontving 20 verzond 25, samen 45. Te Middelburg werd een visclr vrouw, die een pieterman uit hair mand wilde nemen, gewond door een der rug stekels van dien visch. Hoewel het wond je oogenschijnlijk onbeduidend was, gevoel de de vrouw heel veel pijn, terwijl de hand opzette Waarom ook bij ons niet evenals in Spanje en Frankrijk de bepaling gemaakt, dat geen pieterman mag worden verkocht, als men niet onmiddellijk na het vangen de rugvin en de stekels op het kieuw deksel heeft afgesneden R. N. 's Heer Arendskerke. Van wege den algemeenen Nederlandschen Politiebond is den 31 Juli 1.1. aan den heer I. J. Drever, Brigadier titulair der Rijks veld wacht al hier, de verguld zilveren medaille uitge reikt wegens 30 jarigen getrouwen politie dienst. Een aantal ingezetenen van Scherpe- nisse hebben van den waarnemenden ge meente-ontvanger eene waarschuwing ont vangen tot betaling van den nog openstaan- den hoofdelijken omslag over 1895. Velen hebben echter hun quitantie nog kunnen vertoonen. Schoondijke. De beweging die het suikerbietenvervoer hier in den herfst mede brengt zal dit jaar worden verplaatst van de markt, naar even buiten de kom der gemeente. Aan de Z. Oostzijde zal door de IJzendijksche stoomtrammaatschappij een wissel werden gelegd op een stuk grond daarvoor gehuurd van de heeren Neeteson en van Male, op den Oranjedijk een tweede wissel, terwijl bij beide een weegbrug wordt geplaatst, en door de Stoomtrammaatschappij Breskens Malde- ghem zal aan de Z. Westzijde der gemeente naar het moleneind een wissel worden ge legd, op bouwgrond van den heer A. Leenhouts. St. Annaland. De rekening van den Calamiteusen Suzannapolder over het dienst jaar 189'/6 is door den Dij kraad vastgesteld in ontvangsten op f 3872.51 en in uitgaaf op 3614.07, gevende alzoo een goed slot van f 258.44. Vande ontvangsten teekenen wij aan goed slot vorige rekening f 854.64' en dijkge- schot en bijdragen f 2950.74'. De uitgaven waren kosten van beheer f 1276.76, kosten van zeeweer en oeververdediging f 2137.36, rente f108, andere uitgaven f91.95. AanGed. Staten zal medegedeeld worden, dat de Dij kraad goedvindt de vaste arbei ders voortaan rechtstreeks uit de kas der Waterkeering te voldoen. Colijnsplaat. Door eenige landbou wers onderling is, na bekomen machtiging van Ged. Staten, eene verplaatsbare weeg brug geplaatst aan Glasjesnol (voormalige oesterput). Dezer dagen zal er ten behoeve van den weger ook eene houten loods ge bouwd worden. De omwonende boeren kunnen nu ook in hunne nabijheid van eene weegbrug gebruik maken, terwijl zij er vroeger een uur of meer voor moesten rijden. Vooral in den tijd van het beeten- vervoer zal hun dit te stade komen. Een nieuw costuum voor 50 kadetjes Bij een bakker in de Choorstraat te Delft komt een net gekleed heer, bestelt 100 kadetjes, geeft een aires op voor het be zorgen en betaalt contant. Daarna begeeft hij zich naar een in de zelfde straat wonenden kleermaker en koopt een costuum voor f50, het geld was niets, dat kwam 's avonds terecht, want, en hier werd de naam van den bakker genoemd, „dien heb ia zooeven f 100 geleend, die ik van avond terug krijg." De kooper verd wij nt, het gekochte costuum medenemende. De kleermaker, die niet geheel en al tevreden is, wil zich overtuigen en gaat naar den bakker, doch nauwelijks daar komt ook de onbekende kooper en zegt tegen den bakker „Geef hem vanavond er maar 50 van, dat heb ik afgesproken." De kleermaker, in de vaste meening dat hier spraak is van guldens, gaat tevreden weg en wordt 's avonds aangenaam ver rast door het bezorgen van 50 kadetjes. Hij naar den bakker, doch toen bleek de sluwe oplichterij Tel. Sommige streken van Friesland be ginnen, wat de konijuenplaag aangaat, op Australië te gelijken. Hier en daar, vooral in de nabijheid van bosschen, zijn de akkers letterlijk kaal gevreten. Op onderscheidene plaatsen in Fries land heerscht tegenwoordig reeds werkeloos heid. Mannen in de kracht van 't leven zijn reeds sedert 4 weken gedoemd tot niets doen, hoe gaarne ze ook op eerbare manier hun eigen verdiend brood zouden willen nuttigen. Dat velen dus met schrik den naderenden winter tegemoet zien, behoeft wel geen nader betoog. En toch, toch is ook in Friesland werk in overvloed, alleen ontbreekt het den Frieschen boer aan geld omloonen uit te keeren. Iemand te Leiden is de dupe ge worden van oplichterij. Een als heer ge kleed persoon, vervoegde zich Vrijdag te zijnent, om een hit met karretje in huur te mogen hebben, onder voorgeven een rijtoertje te makenniets kwaads vermoe dende, voldeed hij aan het verzoek, doch kwam den volgenden dag tot de minder aangename ervaring, dat er misbruik van zijn vertrouwen was gemaakt. De huurder had, na eerst flink getoerd te hebben, het gehuurde te 's Gravenhage verkocht voor f62.50. Te Steenbergen heerscht de ziekte onder de varkens zeer hevig. De dieren krijgen de huid vol blauwe vlek ken en sterven na drie a vier dagen. Geen dag gaat er voorbij of de gemeentearbeiders moeten er eenige verbranden. Te Nieuw Beierland is een 8- jarig knaapje onder een met koren geladen boerenwagen gevallen, waarbij hem de wielen over het hoofd gingen. Kort daarop overleed de knaap. Te Kampen is een 7-jarig meisje, op het klinkerpad van de Oudestraat loo- pende, door een wielrijder omver gereden. Zij kwam zoo hard neer, dat zij drie tanden uit den mond verloor. In een twist heeft te Doetinchem een zoon met een revolver op zijn vader ge schoten. Hij raakte hem echter niet, en misschien is het sehot ook meer gelost om den vader vrees aan te jagen. De mare chaussee doet onderzoek. Dat Rosendaal het kikvorschenland bij uitnemendheid is, blijkt hieruit dat een aldaar woonachtig Belgisch kiirvorschen- vanger in de afgeioopen maand niet minder dan 34 manden kikvorschen-billetjes naar bekende Brusselsche en Parijsche hotels heeft afgezonden. Voor deze zending, 50 billetjes tot een tros geregen en 12 trossen in iedere mand, hebben tien duizend twee honderd kikvorscken het leven moeten laten. Dezer dagen werd verteld dat eenden eieren hadden gelegd met een zwarten dooier. Dit blijkt juist te zijn. De zwarte kleur is daaraan toe te schrijven dat de eenden eikels hadden gegeten deze toch bevatten veel looizuur en in den dooier is veel ijzer aanwezig. Met de chemische verbinding dezer twee stoffen ontstaat looi- zuur-ijzer, de grondstof vroeger veel ge bruikt voor de bereiding van inkt. Men kan volgens proefnemingen eieren krijgen met een schitterend rood gekleur- den dooier, door aan de kippen den afval van kreeften te geven, waarop zij zeer verlekkerd zijn. Wij gelooven evenwel niet dat de smaak zal winnen door deze kunstmatige kleuring. Men meldt uit Mijdrecht Aan den rijksveldwachter alhier zou van rijkswege een paar schoenen worden ver strekt. Hij kreeg hiervoor een reisorder naar Breda, ten einde daar in de gevan genis zijn schoeisel te gaan passen. De twee stoutmoedige Amerikanen, die in eene 18 Eng. voet lange boot te New-York van wal staken, om den Oceaan over te roeien, zijn Zaterdagochtend te elf uur, na een overtocht van 55 dagen, op de Sciliy-eilanden, ten W. van Corn wall, aangekomen. Zij waren zeer vermoeid, maar gezond. Gelijk twee Noordsehe scheepskapiteins, die hen onderweg praaiden en de boot onderzochten, getuigen, hadden de mannen geen zeilen aan boord en hebben zij den tocht dus al roeiend vol bracht. België zoowel als Denemarken schijnt vast besloten om aan Engeland melk te leveren. De Belgische regeering gaat voor het doel een jaarlijksche som van f 120.000 opolleren en te Kopenhagen is eene maat schappij gevormd, die geregeld bevroren melk wil zenden. Reeds zijn de noodige machiueriëu aangeschaft en contracten ge sloten voor de levering van 110.000 Eng. pon len per week, die in blokken over de ge heele wereld zullen worden verzonden. Bij aankomst in de huizen der verbruikers heeft men slechts de noodige stukken af te slaan en te smelten, of bij koffie of thee te voegen en alles is gereed. Eenige dagen' geleden stierf te Trig- nano, nabij Verona, een advocaat, die blijkbaar in armoedige omstandigheden leefde, llij had vier kinderen, waarvan een der dochterHes als dienstmeid zich moest verhuren. Aan een zijner zonen gaf hij 40 francs per maand, waarvoor quitantie moest worden gegeven. Bij het opmaken der inventaris bleek het, dat de advocaat een kapitaal naliet van 800.000 lires aan effecten, die ver borgen waren in twee laden eener cem- rnode. De laden waren gevuld met eindjes sigaren. Een oester als muizenvang ster. In een provisiekast was op den vloer een oester blij ven liggen; 's nachts opende het dier zijne schalen, waarvan drie muizen gebruik maakten, om er hare koppen tus schen te steken en van het inwendige een proefje te nemen. De oester, die onraad bemerkte sloot daarop hare schalen en hield de indringers zoo goed gevangen dat zij niet meer konden ontkomen. Een photographische afbeelding van deze won derbaarlijke muizenval is te zien in een der laatste nummers van de „Scientific American." Wolven in Erankrijk. Nabij het dorp Péreuil bracht een 65-jarige vrouw dezer dagen omstreeks 4 uur in den morgen haar kleine kudde, bestaande uit drie schapen en twee lammeren, naar de weide. Ongeveer tweehonderd meter voorbij de laotste woningen bleef zij nabij een ko renveld staan, em haar schapen te laten grazen, toen zij in haar nabijheid twee dieren zag, die zij voor honden hield, doch die in werkelijkheid wolven waren. De verschijning dezer dieren verontruste haar hoegenaamd niet, zoodat zij zeer verbaasd was toen zij haar schoondochter en haar zoon, die naar het veld gingen om te maaien, verschrikt hoorde schreeuwen. De zen hadden namelijk twee reusachtige wol ven zien vluchten, terwijl zij van de kleine kudde niets meer ontdekten dan éen lam, dat angstig blaatte. Een paar honderd me ter verder vonden zij de drie schapen, die half verscheurd den laatsten adem uit bliezen, terwijl een der lammeren sterk bloedde uit verscheidene bytwonden aan den hals. De arme lieden waren in enkele oogen- likken door het verscheuren d gedierte van hun eenigen rijkdom beroofd en troosteloos weenden zij bij het droevig overschot van hun kleine kudde. Lissabon in donker De gasfabrieken te Lissabon hadden achthonderd werklieden afgedankt, die de verwijdering van buit.enlandsche gaswer- kers eischten. Er wordi gewacht op ont boden werkvolk uit België, doch in afwach ting dat zulks geschiedt zit Lissabon in donker. Eindelijk gevonden. Te Caprino Ve ronese, nabij het Garda-meer in Italië, is dezer dagen de dader van een voor vier jaar gepleegden moord ontdekt. In 1892 werd een welgesteld landbouwer aldaar onverwachts in zijn huis vermoord. Alle pogingen om den moordenaar te vinden, bleven vruchteloos. De erfgename van den vermoorde was zijn nicht Marina, die zijn huishouden bestuurd had en die, omdat zij geen verst nd van zaken had, het beheer van de haar gelegateerde bezittingen toe vertrouwde aan haar zwager Sasselli. Deze had voor het plegen van het mis drijf dikwijls op het punt gestaan om failliet te gaan, doch daar de oude Bertolini wiens schuldenaar hij was, hem herhaalde- lij k uitstel op wissel had verleend, had hij zijn zaken min of meer drijvende weten te houden. Deze uitgestelde wissels nu werden onder de nagelaten papieren van den vermoorde niet teruggevonden. Men koesterde echter geen verdenking tegen Sasselli, totdat hij, na twee jaar de bezittingen van zijn schoon zuster te hebben beheerd, deze moest ver klaren dat hij alles opgemaakt had. De geruïneerde erfgename stierf niet lang daarna in ellende en groote armoede. Van toen af stapelden de vermoedens tegen Sasselli zich op tot een ernstige beschul diging en tosn onlangs een smokeiaar aan een kasteleines verklaarde, dat hij in den nacht van den moord Sasselli uit de boer derij de vlucht had zien nemen, had men eindelijk aanwijzingen genoeg om den moordenaar te arresteeren. Een groote gebeurtenis staat het vor stendom Lichtenstein te wachten. Vorst Johan zal zijn goede hoofdstad Vadus be zoeken, waarin hij sedert 20 jaren niet geweest is, want de souverein van den kleinen staat woont te Weenen. Evenwel bezit de staat een Parlement, saamgesteld uit drie door den Vorst benoemde leden en uit twaalf door het volk gekozen. Ge durende de laatste twintig jaar is er vol strekt geen verschil ontstaan tusschen den Landdag en den landvoogd des Vorsten_ Het vorstendom heeft geen leger te onder houden, en staatsschuld is er ook niet. De hoofdstad telt maar 1140 inwoners, het geheele land telt 4757 mannelijke en 4677 vrouwelijke inwoners, nog niet eens de helft van Vlissingens bevolking. Sedert 1881 is de bevolking der hoofdstad slechts met 140 inwoners toegenomen. Vorst Johan II zil weinig veranderd tinden in zijn hoofdstad. De Antwerpsche liberalen hebben bij herstemming een der hunnen er door gekregen voor lid der provinciale staten. Hun candidaat Van Olphen hal 2000 stem men meer dan de clericale candidaatdr. Nuijens Over 'talgemeen verspelen de liberalen en de socialisten eenige zetels; doch de clericalen verloren hunne meerder heid in de staten van Brabant. Het totaal der gekozen Statenleden bedroeg 421 cleri calen, vroeger 412; 174 liberalen, te voren 182; en 60 socialen, eertijds 61. De toestand is dus niet veel veranderd. De hevige donderbui, die Zaterdag over \V eenen en de omgeving is losgebarsten heeft aanzienlijke schade aangericht. Met stroomen viel de regen neer, bijna zonder ophouden van één uur des middags tot zeven uur des avonds zoodra het regenen ophield kwamen er zware hagelbuien. Zooj groot waren de steenen, dat zij de ruiten ver brijzelden. De eigenaars van wijngaarden en de boeren in de nabijheid der hoofdstad en zelfs tot bij de Hongaarsche grens, hebben het meest geleden. Groote schade is ook toe gebracht te Weenen aan de bouwonderne mers, daar door de groote menigte water verscheiden in aanbouw zijnde huizen zoo beschadigd zijn, dat zij dreigen in te storten. Eén huis is inderdaad reeds in elkaar ge zakt en de politie heeft honderden personen bevel gegeven, hun woningen te verlaten. Tevens werd de passage over sommige brug gen en langs enkele straten gestremd. Door dit alles ontstond in Weenen een koortsige onrust, welke nog werd vermeerderd door branden, die op verschillende plaatsen uit braken. Dienzelfden avond werd ook Buda-Pesth door een heftigen storm geteisterd. Tal van personen zijn gewond. Verschillende groote fabrieken zijn ernstig beschadigd. De kleine Querlbach is veranderd in een woedenden stroom, die velden overstroomt, boomen ont wortelt huizen en straten vernielt. Keizer Wilhelm ontving van Presi dent Foure een betuiging van deelneming, wegens het vergaan van de „litis". Even voor het schip reddeloos onder ging, dus boodschappen de overlevenden, hieven commandant en bemanning een driewerf hoera aan voor den Keizer. ui»uiMn..Imm nr rriTB ^imia—H AFLOOP VERKOOPINf.EN ENZ- DOMBURG. Ten overstaan van not. Tak word heden Woensdag publiek geveild de hofstede Babel alhieren verkocht als volgt: lo. de hofstede met arbeiderswoning, boom gaard, bouwl. enz. samen 18.95.50 H. voor f 9550 aan den heer J. de Visser alhier2o. 1 H. 36 A. 40 cA. bouwl. voor f 956 aan den heer W. A. de Rjjcke te Middelburg; 3o. 1 H. 27 A. 40 cA. weiland, kunstweide, voor f902 aan dhr J. Davidse te Middelburg. 4o en 5o. 2 H. 54 A. 40 cA. weiland, saam voor f 1900 aan den heer S. Brouwer alhier 6o. 1 H. 42 A. bouwland voor f1200 aan dhr. A. Schout alhier. 7o. 1 H. 22 A. 50 cA. id. voor f810 aan dhr. J. Moens alhier. So. 1 H. 26 A. 10 cA. id. voor f940 aan dhr. S. Boeselaar te Aagtekerke. 9o. 1 H. 31 A. 90 cA. id. voor f 1035 aan dhr. S. de Visser alhier. lOo. 1 H. 78 A. bouwl. voor f 1190 aan dhr. J. de Pagter alhier. 11e tot 14e- 3 H. 42 A. 90 cA. bouwl samen voor f1962 aan dhr. W. Maas te Seroosserke. 15o. 2 H. 2 A. 10 cA. tiend- vrij bouwl. voor f 1660aan dhr. S. Brouwer alhier. 16o. 1 H. 10 A. id. voor f 1000 aan dhr. S. de Visser alhier. 17o en 18o. 2 H. 69 A. 60 cA, id. voor 11674 aan dhr. W- Maas voornoemd. Alles gelegen in deze gemeente. Voorts 19o tot 21o. 3H.3A. 40 cA. weiland gemeente Biggekerke, samen voor f3532 aan dhr. A. Wisse te Meliskerke- Alles onverminderd 8Vs procent voor on kosten. NAPOLEON EN DE VROUW. In eene vergadering van het Friesoh Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, te Leeuwarden gehouden, heeft dr. D. C. Nijhoff uitVechel een voordraoht gehouden over „Napoleon en de vrouw". Aan het verslag dier voordracht, opgenomen in de Leeuw. Crt., is het volgende ontleend: „Men weet van Napoleon dat hij even eerzuchtig als driftig was en moeilijk te leiden. Zijn moeder had moeite om hem in toom te houden. In de eerste jaren nadat bij als luitenant der artillerie in dienst was getreden, namen dienst en studiën al zijn tijd in beslag en tydens zijn verblijf te Marseille, waar een deel zijner familie gevestigd was, kwam hij wel in aanraking met een familie, waar hij een dame ontmoette, op welke hij wel wat verliefd geraakte, maar zijn hoogere aspi- ratiën verflauwden die neiging zonder ze geheel uit zijn geheugen te doen gaan. Het groote succes, dat hij te Toulon behaalde, deed hem als gevoelen, wat hij zou kunnen worden. Onder de middelen, die hij ter bereiking van zijn doel ge schikt achtte, behoorde ook het aangaan van een huwelijk. Liefde was toen bij de keuze van eene levensgezellin niet in het spel. Volgens zijne eigen verklaring was het hem onverschillig of zijne vrouw 20, 40 of 60 jaar was en op den vooravond van don 13 Vendémiaire zou hij zelfs eene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2