M £S 1 SS Werkliedeu-kiesveretnigingen. Het weekblad Patrimon'um ontraadt het oprichten van werklieden-kiesvereenigingen en hoopt, dat „Patrimonium"-mannen zich wel tienmaal zullen bedenken, alvorens hiertoe over te gaan. Aansluiting aan geestverwante kiesver- eenigingen, is, zoo dit maar eenigszins kan, meent het blad, bepaald plicht. Saamwer king met wie eens anderen gee&tes zijn evenwel, loochening van het eigen begin sel. Aparte kiesvereenigingen oprichten sticht verwarring. „Men zij hoogst voorzichtig", vervolgt Patrimonium„en late zich niet verlokken tot dingen die niet goed en recht zijn voor God. Men lette niet op gevrij en gevlei van hen, die zijne souvereiniteit ontkennen, doch ze voor zich op eischen en allerlei sckoone beloften doen en voor het oog begeerlijke zaken aan de werklieden voorstellen en dingen beloven, waarvan toch niets komen kan. Al deze macht en heerlijkheid zal ik u geven, werklieden indien gij mij verkiest! en alle dergelijke beloften en voorstel lingen, van candidaten voor 's lands raad zaal, (lie het Godsbestuur loochenen, worde beslist als misleiding verworpen, en daar om die vrijerij en vleierij afgewezen. God en de wereld beiden dienen kunnen wij niet, maar een ander kan het evenmin. Patrimonium blijve hun getrouw, die ook de heerschappij over deze aarde voor den Christus Gods opeischen. Want Hem, Hem alleen komt het bewind toe en wie Hem vreezen en liefhebben te verlaten of zich van Hem te verbijzonderen is Christus' vijanden dienst bewijzen. Men doe dus niet mede aan het oprich ten van werklieden-kiesvereenigingen." De vereeniging „Elfatha," ten doel hebbende de opleiding van doofstomme en blinde kinderen, in een gesticht te Leiden, hield onder leiding van prof. L. Lindeboom haar achtste algemeene vergadering. Uit de verslagen van den secretaris en penning meester bleek dat de toestand der vereeni ging vooruitgaande is. Het ledental be draagt 1571, terwijl de vereeniging mede gesteund wordt door 6 afdeelingen en 25 corporation. Door den directeur der stichting, den heer Oranje, werd een gunstig verslag uitgebracht over het onderwijs gedurende het vijfde schooljaar. In de vorige algemeene vergadering was een commissie benoemd, ter onderzoek van de vraagIs het gewenscht ook blinden kinderen onderwijs te geven, of daarvoor een tweede vereeniging op te richten De commissie was tot de conclusie geko men dat „Elfatha" daartoe het initiatief dient te nemen, en voorloopig beginnen kon met een onderwijzer aan te stellen, bekwaam om blinde kinderen op te leiden en te verzorgen. Besloten werd in een volgende vergade ring omtrent deze conclusie een definitief besluit te nemen. Participatie-stelsel. In het Noorden van ons land zal een beetwortelsuikerfabriek worden opgericht, waarbij het participatie stelsel tusschen oprichters, leveranciers en persoi eel zal worden toegepast, en wel in hoofdzaak op deze wijze Ten laste der winst- en verliesrekening wordt jaarlijks voor afschrijving op fabrieks gebouwen en machinerieën een vaste som van f25,000 gebracht. Van de nettowinst wordt allereerst éen Gulden per gefabri- ceerden zak suiker afgenomen en aan aan deelhouders toegekend als vergoeding voor het in deze onderneming vastgelegde kapitaal. Daarvan zal tot aan een dividend van 5 pCt. toe aan aandeelhouders worden be taald, terwijl van het overblijvende Vs zal worden gestort in een reservefonds en Vs zal worden verdeeld als volgtaan den directeur 50 pCt. aan de gezamenlijke commissarissen 30 pCt., aan de aandeelhou ders 20 pCt. Van hetgeen na aftrek van den voor melden Gulden per gefabriceerden zak suiker van de winst zal overblijven, wordt 45 pCt. uitgekeerd aan de leveran ciers van bieten, berekend op de wij ze als bij de statuten bepaald, 45 pCt. aan aandeelhouders als extra-dividend en 10 pCt. aan het personeel. De wijze, waarop deze 10 pCt. aan het personeel zal ten goede komen, wordt ter bepaling aan com missarissen overgelaten. Vivisektie. Naar wij vernemen, is op het interna tionaal congres van dierenbescherming, dezer dagen te Budapest gehouden, een motie aangenomen van den Duitschen Ryksdag- afgevaardigde Paul Burster, waarbij de wensch te kennen gegeven werd, dat de vivisectie over de geheele wereld straf rechterlijk zou worden verboden. Een voorstel tot beperking van en con trole op de vivisectie verviel. De motie werd aangenomen met 177 tegen 17 stemmen. Van stemming ont hielden zich 10 afgevaardigden. Onder deze laatsten bshoorde de voorzitter der Ned. Ver. jhr. mr. R. A. Klerck. Hij verklaarde een beslist tegenstander van de vivisectie te zijn, daar naar zijn opvatting de naamlooze smarten, den dieren aange daan, door de resultaten niet werden ge rechtvaardigd. Trouwens al kon op goede resultaten worden gewezen, dan zou, volgens spreker, het doel toch de middelen niet kunnen rechtvaardigen. Bovendien wordt het nut der vivisectie reeds door tal van deskundigen, waaronder verscheidene vivisectoren, betwist. Toch meende spieker zijn stem aan het voorstel te moeten onthouden, daar zoowel bij het bestuur als onder de leden der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren in deze quaestie niet eenstemmig wordt ge dacht en hij zich daarom tot goedkeuring eener zoo verstrekkende motie niet ge rechtigd kon achten. Ten slotte protesteerde jhr. Klerck tegen de redevoeringen der uitersten, die zich wensch ten af te scheiden tan de Vereeni- gingen, welke geen voorstanders waren van de afschaffing der vivisectie. Die gedragslijn zou naar sprekers overtuiging de zaak der dierenbescherming ten zeerste schaden. Waar nog in veel gemeenschappelijk kan worden gearbeid, zouden by een scheiding alleen de tegenstanders der beschermings zaak zich kunnen verheugen. De dames Groshant en Jungius, die den Nederl. Anti-Vivisectiebond en nog twee andere vereenigingen vertegenwoordigden, verklaarden zich natuurlijk voorde motie. De consequentie in de toepassing van haar beginselen en de wijze, waarop zij deze wisten toe te lichten, vonden bij de ver gadering een levendigen en welverdienden bijval. Vad- ATJEH. Officieel. Toestand XXV Moekims guns- stig; XXVI Moekims rustig excursie XXII Moekims. Bentings Blang-Bintang, genomen. Doorgerukt is tot het verblijf van den pretendent-sultan te Piëng. Hier bivak op geslagen en vervolgens de kampongs langs de Atjehrivier tot Lambada getuchtigd. Gewond éen officier, gesneuveld 3 en ge wond 31 militairen beneden dien rang. KERKNIKTJWT Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen ter Haar Romeny te Middelburg. Lamers te Rijsoord, Mans- velt te Scherpenzeel en Van Paassen te Meppel. Beroepen te Meliskerke ds. K. Loggers te Velzen. Berospen te Nieuw-Beijerland Westrik ie Somraelsdijk; te Ee Migendans te Oosterzee en Echten te Vnezeveen Rijnenberg te Kampen te Hillegersberg Idenburg te Ter Aate Heicop liuys te 'sGrovelduin Capelle. Aangenomen naar's Gravenhage door dr. J A. Cramer te Alkmaar; naar Capelle aan den Ysel door Gunning te Leersnm. Bedankt voor Ter Aar en voor De Lier door Rappard te Zuilichem voor Echteld door Gunning te Leersum. Kloetinge. Gisteren, (Zondag 2 Aug.) was het voor de Gemeente der Ned. llerv. alhier, een blijde dag. Sinds drie maanden had men in de zoogenaamde preekkerk wegens restauratiën, schilderwerk enz. geen godsdienstoefeningen gehaden had de dienst plaats gehad in het koor. 1 hans kon de preekkerk weder in gebruik ge nomen worden. Ten 2 uur was de ge meente daartoe weder vergaderd. Na het zingen van Ps. 84 vers 1, het lezen van de Geloofsbelijdenis en een gedeelte van Zach 4 en gebed, opende onze beminde leeraar, ds. Meloen in schoon gekozen woorden deze samenkomst. Hij herinnerde er aan, hoe voor 40 jaar toen ds. Kamer man hier stond dit kerkgebouw ook was geschilderd geworden. Hij sprak een passend woord tot de leden van den ge meenteraad, de kerkvoogdij en notabelen den kerkeraad, den koster en den organist en de gemeente waarna gezongen werd Gezang 91 vers 1 en 3. Verder sprak hij naar aanleiding van Zach 4:6b. Na het dankgebed en na het zingen van Gezang 155 4, verliet de schare haar schoon kerkgebouw. Jammer, zoo dacht schrij ver dezes, toen hij het kerkgebouw ver liet dat de zes zich in de kerk bevin dende beeldjes, en de acht kopjes, ook niet eens van hun kalklaag verlost zijn. Geref. Kerken. Beroepen te Giessen-Oudkerk ds. W. Mulder te Maassluis. Bedankt voor Ter Neuzen doords. J. li. Donner te Nieuwdorp. Chr. Gerf. kerk. Beroepen te Urk ds. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn te Groningen dhr. T. A. Bakker cand. te 's Gravenhage, doch hij heeft bedankt. SCHOOLNIEUWS. Geslaagd te Arnhem voor de hoofdacte de heer P. v. d. Dries te Noordwijk. N. B. C. Geslaagd voor diploma landbouw kunde aan de Rij kslandbouwschool te Wageningen, de heer B. J. Winkelman te Vlissingen. Cats. Wegens het vertrek van Mej. J. J. Baardolf, onderwijzeres alhier, is be noemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes Mej. R. C. Schroe- vers te Cats, en zulks met ingang van 17 Augustus a. s. Door den heer Den Hartog is volgend schrijven gezonden aan de heeren Baert en Van Doorne, de beleedigde schoolhoofden Mijnheer Hoewel ik sinds geruimen tijd tot de overtuiging gekomen ben, dat ik u op den bewusten Woensdag op het Leidscheplein onrecht aangedaan heb, en 't mijn aanvan kelijk voornemen was u, na de te vallen beslissing in den Raad, dat te bekennen, zal ik echter nu reeds met de volgende verklaring tot u komen Ik betuig dan bij deze mijn leedwezen, dat ik u in het openbaar, tegenover men- schen, die van de zaak niets al wisten, heb aangesproken op een wijze, die niet met de weiten van fatsoen en wellevendheid is overeen te brengen en bied u daarvoor mijn verontschuldiging aan. Gereformeerde Kerken. Aan 't verslag der Deputatenvergadering (30 Juni 1.1.) ontleenen wij 't volgende; „Deputaten tot de Zending met veront waardiging kennis genomen hebbende van een „open brief" van den heer J. J. van Alphen, d.d. Batavia November 1895, aan den Zendingsdirectorvan oordeel, dat door dergelijk schryven de Zendingsdirec tor niet kan beleedigd worden dat daar entegen wèl de eere van den Zendings director zou worden weggeworpen, zoo hy ook maar op eenigerlei wijze aan dit geschrijf gevolg gave dat bovendien deze zaak niet is de zaak van den Zendings director, maar van Deputaten, en derhalve van de Gereformeerde Kerken in Neder land; besluiten: lo. het mandaat van hun Moderamen te continueeren2o. hun verontwaardiging uit de sprekon over dergelijk niet nader te qualificeeren ge schrijf 3o. deze verklaring (met meergemeld schiyven als bijlage) over te leggen ter Generale bynode van de Gereformeerde Kerkon in Nederland." We zouden van deze onaangename zaak geen melding maken, zoo sommigen onzers lezers niet een en ander er van gelezen hadden uit een ander blad, dat (wederom op gezag) de zaak anders voorstelde, dan ze (volgens dit verslag) is. De kwestiën- Bolwijn en- Schenrer kunnen we veilig laten rusten, onze lezers zullen zeker, evenals wij, al lang genoeg hebben van t onverkwikkende gehaspel der Gerefor meerde Zeudingsinannen. Waar ook wij weieens aanmerkingen maakten op 't nietszeggende der Deputaten- verslagen nemen wij nota van 'tschrijven van ds. H. Dijkstra, in 't jongste no. van t „Mosterdzaad" overgenomen. We geven gaarne toe, dat niet gevorderd mag worden, dat de Deputaten alles aan de groote klok hangen, doch laat ze dan uit de verslagen, die voor de pers bestemd zijn, eenvoudig alle aanduidingen weglaten van zaken, die niet voor openbaarmaking vatbaar zijn en daarentegen wat daarvoor wel vatbaar is zóó meedeelen, dat ieder er uit wijs kan worden. Nu zijn de meeste verslagen slechts voor ingewijden begrijpe lijk en dient hun openbaarmaking nergens toe, dan om wantrouwen te wekken bij ieder die in zijn Bijbel gelezen heeft: „wie het kwaad doet, haat 't licht." Br. Pos, de eeuige der Gereformeerde Zendelingen, die geregeld beriehten en mededeelingen geeft en dit zoo onderhou dend weet te doen, dat zijn schetsen zeker voor kinderzendingsvereenigingen als ge knipt zijn, spreekt ditmaal over het huwe- lijk bij de Soembaneezen. Wil iemand voor zijn zoon een vrouw kiezen, zoo zendt hij een bruidwerver. Deze valt niet met de deur in huis, maar blijft eenige dagen schijnbaar doelloos bij de ouders der maagd aan huis en komt ten slotte langs veel omwegen met zijn zaak voor den dag. Dan wordt over 'de huwelijksgiften onder handeld, wat soms weken duurt. Naafloop daarvan gaan 50 of 100 Soembaneezen, mooi gekleed, de bruid afhalen. Dit gaat echter zoo gemakkelijk niet. 't Heet dan, men heeft elkaar niet goed begrepen, of aan de giften ontbreekt wat. Soms duurt 't ook nu nog verscheidene dagen, eer men gereed is, en al dien tijd voeden de men- schen, die de bruid afhalen, zich op kosten baars vaders. Is nu alles in orde, dan wil de bruid niet mee, en haar betrek kingen willen ze niet laten gaan. Doch haar moeder zendt ze om water, en nu komen de mannen uit een hinderlaag te voorschijn en nemen haar mee. Doch dit laten de karapoenglieden der bruid niet zoo maar toe. Zij beginnen een gevecht met de „schakers", met handen, vuisten, voeten meenens in zoover, dat menigeen een wond opdoet, doch waarvan altijd 't einde is, dat de bruid met de „roovers" meegaat. Nu wordt ze gesluierd. Komt ze aan de karapoeng haars bruidegoms, dan mag ze niet binnen de omheining komen, soms in geen drie dagen. Ze wordt dan in een huis door haar slavinnen be waakt, en de bruidegom mag niet bij haar komen, dan na 't huwelijk en als alie feestelijkheden afgeloopen zijn; dan komen de slavinnen der bruid en brengen hem tot zijn vrouw. Het Rijkstelegraaf kantoor te Coes verzond gedurendo de maand Juli 1896,766 telegrammen, ontving 712, over genomen en verder geseind werden 405, totaal 1883 telegrammen. Out- Ver- Kantoren. vangen, ronden. Totaal Baarland18 15 33 Borsele14 17 31 Driewegen 9 6 15 Ellewoutsdijk 21 20 41 's Gravenpolder 30 34 64 's Heer Arendskerke 36 26 62 's Heerenhoek 27 29 56 Heinkenszand 16 25 41 Hoedekenskerke 7 9 16 Kloetinge14 15 29 Nieuwdorp 14 11 25 Nisse 12 12 24 Ovezand12 19 31 Wolfertsdijk 32 28 60 Kamperland 20 25 45 Bruinlsse. Door het Rijkstelegraaf kantoor werden in de maand Juli ontvangen 249, verzonden 158, opgenomen en verder geseind 43, totaal verhandeld 450 telegrammen. Het telefoonkantoor te Oostorland ontving 18 verzond 16, totaal 34 verhandelde be richten. Dat te Sirjantland verhandelde 20 be richten waarvan het ontving 10 en ver zond 10. Krabbendijke. In de afgeloopen maand Juli zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 68 stuks telegrammen, zijnde ontvangen 39 stuks en verzonden 29 stuks. Colijnsplaat. Aan het telephoonkan- toor alhier weiden in den loop der maand Juli behandeld 99 berichten, waarvan verzonden 47 en ontvangen 52. Zaamslag. In de afgeloopen maand zijn op het rijkstelefoonkantoor behan deld 78 stnks telegrammen als50 ont vangen en 28 verzonden. Stavenisse. In de maand Juli wer den door het telefoonkantoor alhier ver handeld 196 telegrammen, n.l. 74 ontvan gen en 122 verzondeu, In geene enkele maand van dit jaar werden er zooveel verzondenhet geringste aantal, dat ver zonden werd, was in Januari, n.l. 61, dat is dus ju .St de helft van dat in Juli. Het groote aantal is voor een groot deel het gevolg van de werken, die hier dit jaar worden uitgevoerd. Op Woensdag 12 Augs. laat de Mij tot Expl. van Staats Spoorwegen weder een pleiziertrein loopen van Vlissingen, Middelburg, 's Heer Arendskerke, Goes, Kapelle- Biezelinge, Vlake, Kruiningen- Ierseke, Krabbendijke en Roosendaal naar Rotterdam Delftsche Poort en terug vertrekkende op de heenreis ten 5,40 's morgens van Vlissingen om ten 9.24 te Rotterdam aan te komen en terug van Rotterdam ten 8.44 's avonds, aankoms te Vlissingen 12.28 's nachts. Vlissingen. Zaterdagavond sprong van een stoomschip komende van Antwerpen naar zee gaande een stoker in beschonken toestand overboord. De bemanning van de Belgische loodssloep, die het schip van een zeeloods had voorzien, wist hem met veel moeite te redden en in de sloep te houden. Na aan wal gebracht te zijn, werd bij door de politie onder een toeloop van een tal rijke menigte, geboeid naar het politie bureau gebracht. Stavenisse. Nu de te korten in kas sen van ontvangers aan de orde van den dag zijn, wordt van verschillende zijden aangedrongen op betere contröle. In theorie klinkt dat voorzeker heel raadzaam jam mer, dat het in de praktijk zoo moeilijk kan ten uitvoer gelegd worden. Men schijnt twee dingen over het hoofd te zien, n.l. ten eersten dat ontvangers gewoonlijk de kassen beheeren van meer dan één corpo ratie, terwijl de wet geen gelijktijdig na zien daarvan toelaat. Eu wat nog de con tröle meer bemoeilijktde ontvangers, voor wie naderhand beter toezicht was gebleken noodig te zijn, dreven bijna allen finan- ciëele zaken voor particulieren. In zoo'n geval is het natuurlijk onmogelijk, dat contröle aan het doel beantwoordt. Het is daarom te wenschen, dat de lichtgeloovig- heid en de hebzucht van hen, die 5 a 6 percent rente meenen te kunnen mi ken, genezen mogen zijn door de talrijke voor beelden, die hun de spreuk aanschouwelijk maakt, dat hij zich zacht spiegelt, die zich spiegelt aan anderen. Renesse. De heer Th. Lange is bij herstemming met 19 van de 36 stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen. Hij had per advertentie voor de candidatuur bedankt. De heer Steur verkreeg 17 stem men. Een nieuwe verkiezing zal derhalve te wachten zijn. Rilland. Gisteren ontstond alhier brand bij den broodbakker J. Vogel in de schuur die gelukkig door het werpen met water uit de regenbak spoedig kon gebluscht worden. Als men weet dat aan den eenen kant van het schuurtje de openbare lagere school grenst terwijl aan de andere zijde een vijf en twintigtal huizen tegen elkan der gebouwd zijn en allen als 't ware on der een dak voortloopen en er totaal geen water is om te blusschen dan dat uit een paar regenbakken, behoeft het geen betoog dat indien men niet vroegtijdig de brand ontdekt had de gevolgen niet berekenen zouden geweest zijn. De brand ontstond doordaf een zoontje van den bakker met styoo en lucifers had gespeeld. Rilland. Hoe sterk de gehechtheid aan zijn stal bij een dier wezen kan blijkt uit het volgende. De koemelker A. Moer land had op den koopdag bij den heer van der Weele te Waarde een koe gekocht; haar mede naar huis genomen en des avonds naar de weide gebracht. Den anderen mor gen was ze spoorloos verdwenen en bleek weldra dat zij van uit den Engelschen- polder langs verschillende dij ken en wegen haar oud stal weer had teruggevonden. De gemeenteveldwachter te Ooster- hesselen had, om een revolver schoon te maken, getracht twee daarop reeds sedert lang zittende schoten in den tuin te lossen, maar was daarin niet geslaagd. Van den tuin naar huis gaande en op °de stoep bij de voordeur zich bevindende, ging eeusklaps, terwijl hij du loop dei revolver schuins naar beneden hield, een der schoten af. De kogel vloog voorbij de vrouw van den veldwachter en de vrouw van diens bunrman en trof het 9- iarig zoontje van dezen buurman, die jop een afstand bezig was te spelen. Hij jwerd in het hoofd getroffen, zakte bewusteloos ineen en overleed zonder weder tot be wustzijn te zijn teruggekeord. Uit een put te Grootebroek (Noord-Holland) heeft men vrij zuivere petroleum opgepompt. De luitenant Z. van het 2e regiment huzaren te Venloo moet volgens de N. R. C. aangehouden zijn op grond eener klacht ingediend door den grootvader zijner vrouw, als zou hy getracht hebben dezen te ver geven. Te Amsterdam zijn dooreen volgma- chine van den trein Zaterdag een ploeg baas en twee arbeiders, alle drie gehuwd en uit Haarlemmerliede, terwijl zij voor een trein wilden uitwijken, gegrepen en gedood. Op eene der laatste fruitverkoopingen in De Betuwe biacht het fruit van een omstreeks 3 morgen grooten boomgaard, gedeeltelijk beplant met appel- gedeeltelijk met kerseboomen slechts fcén gulden op! Te Bergeik ie bij het uitgraven van een vloer bij den heer B. eene pot met geld onder den dorpel gevonden, ongeveer een waarde van f 600 vertegenwoordigende en meerendeels besjaande uit rijksdaalders met de Beeltenis Willem II. Waarschijn lijk zyn ze door eene vroegere bewoonster aldaar begraven, uit vrees voor diefstal De gefopte fles8chentrekker 1 Een flessentrekker,- die met een koopman te 's-Gravenhage zaken wilde doen, is door dezen op de volgende wijze beetge nomen De flesschentrekker vroeg op monster een bezending thee aan. De koopman zond ze af, doch betaling volgde niet. Een tweede bestelling doet de flesschen trekker en de koopman geeft daaraan ge volg, doch door in plaats van thee een pak met steenen te zenden en wel tegen rembours, om zoodoende de bekomene scha de door het eerste pakket ondervonden, te herstellen. Het pak komt bij den flesschen trekker aan, deze betaalt het rembours, doet het open en vindt de steenen met het voorschrift„te gebruiken na den eten". De flesschentrekker heeft nu wraak willen nemen door een klacht in te dienen bij den officier van justitie te 's-Gravenhage. Woensdagavond had bij Deventer, waar kermis werd gehouden, tusschen eenige bewoners van zoogenaamde woonwagens een hevige vechtpartij plaats. Een hunner werd met een bijl een ernstige verwonding op het hoofd toegebracht; twee anderen, man en vrouw, werden in 't gelaat met een mes verwond. De strijd moet zyn ont staan, doordien een kermisreiziger een col lega verweet, dat hij oneerlijk met kaarten speelde. Ook een meeting. Men schrijft uit Borculo dato 29 Juli Op het zoogenaamde Hambroek een weiland van eenige Bundertallen, vlak bij Borculo, vergaderden heden middag meer dan 100 ooievaars. Iedereen was nieuws gierig deze verzameliug te zien, en kon dan ook ooggetuige zyn met welken def- tigen pas deze heeren over de weilanden stapten. Een grappenmaker braoht deze vergadering in verband met de verdere plannen tot verbetering van de rivier de Berkel. Het was tot nu toe weinig be1 end, dat in het bergdorpje Tschitschmang in Hongarije nog een communistische familie- regeering bestond. Het onroerend familie bezit is onverdeelbaar en niet te verkoopen. Bijna alle mannelijke leden der familie brengen een groot deel van het jaar bui tenslands door en zijn voor het meerendeel marskramers. Wat ieder verdient, zendt hy naar huis, waar het in een kist wordt geborgen. Aan het eind van het jaar wordt de inhoud gelijkelijk verdeeld. Iedere jonge man is bij het 24e levensjaar verplicht te huwen. Het bestuur is in handen van den oudste der familie of van iemand die gekozen is. Even primitief als het bestuur is de levenswijze dezer lieden. Ieder vervaar digt zijn eigen kleeren ea 's winters kan men zelfs de mannen aan het spinnen zien. Een ontzettend ongeluk heeft dasot dagen te La Livinière aigemeene deel neming gewekt. Een troep acrobates gaf op het plein voor het raadhuis voorstel lingen in de open lucht, die door een groot aantal kinderen werden bijgewoond. Plotseling viel een der aan een koord op gehangen petroleumlampen tusschen den dichten hoop jeugdige toeschouwers, met het gevolg, dat twee meisjes en een knaapje met de brandende vloeistof overgoten werden. De dorpsschoolmeester, die juist aanwezig was, wikkelde het knaapje in zijn overjas, zoodat het vuur verstikt werd en de knaap met lichte brandwonden vrij kwam. De beide meisjes echter kwamen er niet zoo goed af. Een harer had een lederen ceintuur om, zoodat men haar de brandende kleeren niet zoo spoedig kon afrukken en hoewel men alles in het werk stelde om haar te redden, verbrandde zij levend. Het andere meisje bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het dcnzclfdcn avond bezweek. Een geheel 1 vergiftigd door he vader, Lauriers, d stand der vrouw Die lieden hadden vooreerst niet zeer tweede die gevanj tigd water der Oi Een wervelst dagavond jl. barst geweldige tornado sonen werden ge< ook in het graafsi delijk Ohio, waai lingen in het Lin en vernielde. Ve blissementen werd schade in het pet! éen millioen guld In Amerika lijke predikanten noemd" lot predil en miss Margetts welke kerk, dat Eaber, lid i raad en potlooden by na 80 jarigen de vader der Pabe bestaat al sinds 1 vlucht sinds 1856 verkreeg van het Sajani-gebergte in was Faber, overg overledene. Menschlievet neel voorval had Engelsche zeeba ltamsgade plaats ling hijgend op vendam keuvelen en verklaarde, da der oeverrotsen dr menden vloed wi zee te stormachti plek te hevig w middel van een Verscheidene ma een lang touw n rotsen en een hun verklaarde zich liet hem zakken gelukkig een achtj Vervolgens redde Hy wilde nu beneden gaan, do door de scherpe verwond, dat de Derhalve werd gelaten, die er ir kleine te redden derde moedige me door een opening gevaarlijke plek met levensgevaar de knapen meege eveneens gelukk boven geheschen. Een massa men rotsen verzameld waren van de r« met stormachtig Een merki dezer dagen te gevecr vijftig roo tochtelijke veree kruid, waren bij selyk „rookrecor kander de vrij tal Na door het lot ten de concurrent die door de coh De strijders voor Goudsche pijp, een pot bier, wa men een dorstige de wanden van 1 de concurrenten o met woede te ro smook voor zie weldra verscbeic café binnensneld* er een ernstige broken. Na twi rookers hun hi blazen, terwijl over deden. W koperslager Daa signaal „aanstek tabak in rook den wedstrijd festiviteitje aa ware animo mist onder bedenkelij ziekte naar huis Een vreeseh in Amerika pla kwam met een schok der ontn volle vaart vo zoo vreeBelyk, vulde waggons elkander gedrukt ravijn geslingerd werden gedood De locomotief verpletterd en sprong de stoomk slachtoffers werd nist van den de vrouw van nieuws vernam het opruimen beide treinen gescheurde led De kostb bevindt zich in Victoria van digd in de berve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2