RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SGHOOLNIEUWS. Uit de Pers. aterèr ons in zijne taemgvuldige gëechrU- ten lieeft nagelaten. Onwillekeurig treft het u, bij het lezen van die geschriften, hoe deze christen- Staatsman ongeveer op dezelfde wijze werd bestreden als thans Dr. A. Kuyper. Zoo werd aan Mr. Groen v. Prinsterer overdrijving verweten. Hij antwoordde daarop „In dit ééne woord overdrijving waar mede men den strijd der beginselen ontwijkt, de veerkracht van het Eutwe- desoder in de ontzenuwende slapheid en slaperigheid van een meer of minder verloren doet gaan, ligt, daargelaten mijn eigen loopbaan, de sleutel der geschiedenis van Nederland sedert 1813. In 1830, in 1848 en tot op den huidigen dag." Onder de vele grieven, die de bedacht zame lieden tegen Mr. Groen van Prinste rer hadden, behoorde ook dezo„Hij loopt met den kop tegen den muur.u „Biedt weerstand aan de vermaningen der practisohe lieden, die u naar vroeger gowoonte ten duidelijkste zullen bewijzen, dat uw leaderin zijn onstuimigheid, door gebrek aan menschenkennis en politieke tact, de richting vernietigen zal, die hij zelf gevormd heeft." Om de goê gemeente tegen dezen Chris ten-Staatsman op te zetten, werd hij door de fatsoenlijke, deftige lieden een demagoog een volksopruier, enz. genoemd. Daarop schreef hij „In veler schatting ben ik een de magoog. Anderen hebben mij volksman genoemd. Op deze benaming stel ik prijs. Hierin vlei ik mij dat realiliteit (dit is werkelijkheid) ligt". Een andere beschuldiging betrof zijn persoonlijk karakter. IJdelheid werd hem verweten. Naar aanleiding van dit verwijt, merkte hij op: „Soortgelijk een schijn van ijdelheid, hier te lande, naarmate het groote publiek zich minder ernstig met politieke stu die inlaat, onuitwijkbaaris er in mijn gedrag dikwerf geweest". Mr. Groen van Prinsterer is voor de bedachtzame vrienden altijd een soort ultra geweest. Ook toen schermde men met ultra als wapen, omdat ons volk bang is voor dat woord. In 1871 schreef hij naar aanleiding van de vraag, of het geoorloofd is, een onzer uitvallende vertegenwoordigers te herkie zen, dit „Ik verlang niet alles of niets. Ik vraag iels alB merkteeken van overeen stemming in beginsel en gedragslijn. Ziedaar het zeer weinige dat gevraagd werd. Het antwoord vindt men of juis ter vindt men (omtrent de Kamerleden) niet in het Bijblad." Met voordacht zoo zeggen vrijDeGraaf- schapper navoegen wij hier niets aan toe. Ter opfrissching van het geheugen, ook van hen, die Mr. Groen van Prinsterer's dagen meeleefden, kunnen deze citaten uit den ouden tijd misschien geen kwaad. Wellicht komt er iets in voor, dat wij op heden kunnen toepassen. 22 Juli 1896. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den Molenpolder A. v. d. Burght en tot gezworen van den Noord- Kraayertpolder G. de Jager. De heer C. J. de Vulderv. Noorden, burgemeester te Tolen heeft tegen 1 Oct. a. mede eervol ontslag gevraagd als bur gemeester dier gemeente. Goes.Vergadering vanden gemeenteraad a. s. Vrijdag 24 Juli des avonds te 8 uren. Punten van behandeling lo. Re sumtie der notulen van de vorige verga dering. 2o. Mededeelingen. 3o. Ingeko men stukken. 4o. Verzoek van jhr. W. A. Teding van Berkhout om eervol ontslag als leeraar aan de H. B. S. en benoeming casu quo ter zijner vervanging. 5o. 1ste suppletoir kohier van den Hoofdelijken om slag 1896. 6o. Als boven van belasting op Honden. 7o. Begrooting schutterij voor 1897. 8o. Wijziging begrooting 1894 van het gasthuis. 9o. Staten van restanten en oninbare posten van de plaatselijke belas tingen. 10o. Afschrijvingen van de kohie ren van H. O., belasting op de honden en schoolgelden. Het op 1 dezer tijdelijk gesloten tele foonkantoor te Hoedekenskerke is thans heropend. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Lohman in ons) blad, meldt de verslaggever van De Nederlander, daarin genoemd, „dat de heer Lohman zich te Goes inderdaad nauwkeurig heeft uit gedrukt. De bewering van de Standaard, dat „de edelen" (in 't algemeen) zich van het volk afwendden, werd ontwricht met een reeks van feiten, waaronder ook dat van de verkiezingen op Zondag. De heer Mackay werd hierbij niet genoemd, maar voor den toehoorder was het duidelijk genoeg, dat de bedoelde feiten niet liepen over één persoon, maar over al de verte genwoordigers eener fractie, Zoo was 't trouwens in het verslag ook voorgesteld. Wat de voorstelling van den heer Hu vers aangaat alsof de heer Lohman te Goes een apologie hield voor eigen persoon, zijn indruk was een geheel andere. Hij zag in 's heeren Lohmans rede, voorzoover deze een apologie was, een apologie voor de oud-antirevolutionaire party in 't algemeen, d. w. z. voor allen die, in of buiten de Kamer, het Yrije woord ook tegenover dr. Kuyper wenschen hoog te houden." Bij kon. besluit is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Scheele Jz. en A. Dieleman WGz. respectievelijk als gezworen van het waterschap Love en Willemskerke. Verder is benoemd tot burgemeester van Schoondijke P. van Houte. Staats Crt. Naar aanleiding van het bekende, door Zeeland ter zijde gelegde, adres uit Wagenborgen in zake graanrechten is door de provinciale staten van Groningen met 22 tegen 20 stemmen besloten om niet bij de hooge regeering aan te dringen op invoering van graanrechten. Het is op Lombok nog niet zuiver. Althans men ontving het navolgende telegram Mami Otjitalib en 14 opstandelingen verscholen in de missigit van Praja op Lombok, hebben een Europeesch soldaat met speren gedood. Zij sloegen vervolgens ep de vluchtonze troepen vuurden op hen zonder resultaat. De majoor der in fanterie W. P. Wetselaar blijft te Praja. ATJEH. Een officieel telegram luidt „Gebergte, dat Westelijk begrenst de kloof van IBeradin en Noordelijk VI Moekims, tot Belang Kala doorkruist Geen benden. Bivaks niet beschoten. Bevolking van IV Moekims begint terug te komen." Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goes ds. J. W. Gunning Jr. te Eerbeek, dr. A. J. Th. Jonker te Dord recht en ds. G. v. d. Giesen te Leusden. Bedankt voor Ellewoutsdijk door ds. J. ten Oever te Hoedekenskerke. Beroepen te Oppenhuizen Jellema te Berlicumte Vlachtwedde Hofstee te Finsterwolde. Bedankt voor De Lier door Van Endt te Woerden voor Eist door Ruijs te 's Grevelduin Capelle. Geref. Kerken. Tweetal te De Lier ds. F. C. v. Dorp te Uelsen (graafschap Bentheim) en ds. R. Smeding te Yselmonde. Beroepen te Hattem ds. A. Voogel te Dinteloord. Bedankt voor Gouda B en voor Baren- drecht door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Chr. Gerf. kerk. Bedankt voor Dordrecht door ds. G. Bos te Aarlanderveen. Geslaagd te Breda voor de Hoofdacte dhr. J. Schotsman te Middelburg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling: P. E. S., 19 j., landbou wersknecht, Axel, tot 2 m., en L. B., 17 j., arbeider, Westkapelle, tot 14 d. gev. straf, en J. d. R., 21 j., werkman, Ter- neuzen, tot f8 b. s. 8 d. h.G. P., 32 j., landbouwer, Domburg, en B. J. H., 20 j., werkman, Terneuzen, beiden tot f5 b, s. 5 d. h., en A. v. d. W., 20 j., ar beider, Domburg, tot f3 b. s. 3 d. h. beleediging van een ambtenaar', L. T., 24 j., arbeider, Heinkenszand, thans uit andere hoofde gedetineerd in de strafge vangenis te Goes, tot 2 m. gev. straf strooperif: C. L. van H., 18 jvoer man Clinge tot f3 b. s. 3 d. h.; en poging tot diefstalJ. J. v. d. W., 12 j., loopjongen, Middelburg, tot 4 m. gev. straf. Vrijgesproken J. N., 20 j., koopman, 's-Heer Areadskerke, beklaagd van ver duistering. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 81-jarigen kassier J. B., van Bolsward, schuldig verklaard aan verduistering en veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met korting va» den tijd der preventieve hechtenis. 's Heer Abtskerke. Bij de ver kiezing voor twee leden van den gemeente raad te 'sHeer Abtskerke op 21 dezer, noodig door periodieke aftreding van de heeren M. van Iwaarden en P. Polderman met September a. s., zijn genoemde heeren herbenoemd met 22 van de 23 geldig uit gebrachte stemmen, welke deze benoeming hebben aangenomen. Colijnsplaat. Maandagmiddag even voor schooltijd had alhier een negenjarige knaap het ongeluk van een boerenwagen te vallen met het treurig gevolg dat hij een arm brak. Wanneer men de gymnastische toeren van dergelijke jongens op en aan stilstaande en ook in beweging zijnde rij tuigen ziet, moet men zich verwonderen dat er niet veel meer ongelukken gebeuren. Sport. Dat de aftrek in rijwielen tegenwoordig groot is blijkt wel hieruit, dat tot welke magazijnen van veloeijèdes in Nederland de kleinhandelaren zich ook wenden ze in den regel, eerst weken, soms maanden, na de bestelling, het verlangde kunnen verkrijgen. Hansweert. Het Nederlandsch houten aakschip Dageraad, schipper H. Vos, belast met ijzererts, is alhier zoodanig lek bin nengekomen, dat het met pompen boven water gehouden moest worden. Het schip, komende van Antwerpen en naar Ruhrort bestemd, heeft de reis met een sleepboot voortgezet. Schoondijke. In de vergadering van den gemeenteraad op 20 Juli jl. alhier ge houden werd besloten de wed. van J. Bruinooge, welke laatste in het begin dezer maand overleden, als gemeentewerker, bijna 45 jaar de gemeente trouw en eerlijk heeft gediend, een gratificatie toe te kennen van 30 gulden. Voor de vacante betrekking zullen solli citanten worden opgeroepen, terwijl het aansteken enz. der straatlantaarns zal wor den aanbeateed, en het schoonhouden der openbare school A aan de weduwe van ge noemden Bruinooge zal worden vergund. Het request der onderwijzersvereeniging in het district Oostburg dat aan de ver schillende gemeenteraden in dit district is toegezonden, werd daar het niet van zegel was voorzien serzyde gelegd. Uit de aangeboden rekening over 1895 bleek dat ontvangen was f 11574.73 uitge geven f 10879.64 en dus sluit met een batig saldo van f 695.08. Schoondijke. Aan conducteurs en kantoorknechts in dienst der Posterijen, alsmede aan brievenbestellers en postboden zal een linnen zomercostuum worden ver strekt, bestaande uit pet, kiel eu broek. Bruinisse. De zoozeer gevreesde varkensziekte (vlekziekte) heeft zich dezer dagen ook in pnze gemeente vertoond. Sinds Zondag zijn twee varkens aan die ziekte gestorven. lerseke. De Minister van Justitie heeft dd. 13 Juli aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter Dingenis Glerum, alhier. Te Z andam kocht een man de vorige week als voeder voor zijne honden eenig afval van den slager. Bij het snijden van een milt streek hij met de hand over een klein wondje in zijn gelaat. Het gevolg was dat na enkele dagen het gezicht op zwol, waardoor de man reeds Zaterdag ge heel blind was en hij Maandagochtend onder de verschrikkelijkste pijnen aan miltvuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar oud en laat een weduwe en een jong kind je na. Een gepast antwoord. In een gezelschap vroeg een geestelijke afin een zesjarig kind „Zeg mij waar God is en ik zal u een sinaasappel geven." Waar op het kind antwoordde„Zeg my waar hij niet is eu ik zal u er twee geven." Zaterdagmiddag werd te Rotterdam een achtjarig knaapje in de Kalverstraat door een man aangesproken, die het kind, onder belofte van snoepgoed en geld, wist mee te lokken. Twee makkers, die het gesprek gehoord hadden, volgden het paar en zagen dat de man met den jongen in de v. Oldenbarneveltstraat op den tram stapte. Toen gingen zij terug en waarschuwden de moeder. De moeder deed aangifte bij de politie wie het gelukte den kerel aan te houden. Hij was met den jongen te Delftshaven uitgestapt, en is een zeer on gunstig bekend sujet, die reeds vijfmaal met de justitie in aanraking geweest was gruwelijk bleek de knaap door hem mis handeld. Het publiek begreep blijkbaar wat er gaande was, want het nam bij de over brenging tegen den kerel een dreigende houding aan en enkele mannen brachten hem zelfs vuistslagen toe, op den weg naar het bureau. Daar werd het gebouw formeel belegerd. Een woedende menigte stond voor de deur en eischte dat op den misdadiger de lynch wet zou worden toegepast. De chef vroeg telephonisch hulp aan een ander bureau. Eenige agenten werden van daar uitge zonden en zij kwamen juist op tijd om het bureau te ontzetten, dat e :en later zeker zou ingenomen zijn. De man, die 38 jaar oud en kleermaker van beroep is, diende vroeger in het Ned. Oost-Indische leger, doch werd met een briefje van ontslag uit de gelederen ver wijderd, Hij is naar de strafgevangenis, de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. Een 14 jarig meisje is te Neeroeteren in het veld door den bliksem doodgeslagen. By de schietoefeningen der infante rie te Laren ontving een korporaal in den observatiepost een kogel in het been, ter wijl hij een fout aan de trektouwen wilde verhelpen. Hij had het sein op onveilig gezet, doch niet gewacht op het sein be grepen. Een 8-jarig knaapje, spelende met een geladen jachtgeweer, zonder te weten dat het geladen was, heeft daarbij zichzelf bij ongeluk doodgeschoten. Te Lippenhuizen is een man overleden, ten gevolge van het drinken van veel karne melk tijdens de jongste heete dagen. Te Rijssen zijn twee spoorwegwerkers door een zandtrein gedood. Te Maastricht is een 18-jarige smidsgezel bij het baden ver dronken. De voorloopige hechtenis van W. J. de Vos is weder door de Rotterdam- sche rechtbank verlengd. Een leuk ambtenaar. Onder dit op schrift lezen wij in de „Nieuwe Amster dammer" Men herinuert zich, dat indertijd op een deel vau het loon van eenige werklieden, aan de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek verbonden, beslag was gelegd wegens ach terstallige belastingschuld, nog te betalen door de betrokken werklieden. Door de bevoegde autoriteit is toen uit gemaakt, d„t dit niet strookte met de wet. Die beslissing heeft echter den gemeente ontvanger van Grave volstrekt niet weer houden, om in eene soortgelijke zaak als de Delftsche fiscus deed te handelen. Het geval is overigens plattelandsch ver makelij k. Een paar brave spuitgasten hadden iets te vorderen voor door hen gepraesteerde diensten. Ds secretaris der brandweer zoude dat uitbetalen. Deze dignitaris is echter tevens ge meenteontvanger. En wat geschiedde Van hetgeen de wakkere pompiers te vorderen hadden, hield hij in zijn qualiteit van gemeente-ontvanger, een deel in, om dat de heeren nog niet hadden voldaan, wat zij aan plaatselijke belasting hadden te betalen. Zoo hielp de gemeente-ontvanger-brand- weer-secretaris van Grave zich. Of dat mocht Dat zal wellra onderzocht wordendoor de bevoegde uiachte.;. De zaak gaat althans „hooger op." In Engeland is Donderdag de tempe ratuur vrij aanzienlijk gedaald. De ther mometer stond te Londen niet boven de 77 graden Fahrenheit. Uit verschillende deelen des lands werd melding gemaakt van donderbuien, welke vooral hevig ge weest zijn in het district Bexhil-on-Sea. Veel schade is daar door den bliksem ver oorzaakt. Twee huizen werden in de asch gelegd, een voerman en een paard werden gedood. Eveneens had men verandering van weer in België. Te Antwerpen heeft het zwaar geonweerd, zooals trouwens in geheel Brabant en andere streken. Te Nijvel, zegt het „Handelsbl. van Antwerpen", rommelden schrik ver wekkende donderslagen en de regen heeft op de tabaks- en beet- velden veel schade aangericht. Nabij Vil voorde is ook veel schade aangericht door den regen. Te Weerde is eene hoeve door den bliksem in brand gestoken. Te Boitsfort is het onweer verschrikkelijk ge weest; hoven en villa's zijn in ware woes- ternijen herschapen, de tarwe en rogge liggen plat. Te Leuven heeft de slagregen meer dan volle drie uren geduurd. Alles in het veld ligt plat, alsof men er met de wel over geweest ware. Schrikkelijk veel schade is veroorzaakt aan de vruclit- boomen. Te Blankenberghe (de bekende bad plaats) sprong Maandag in de brouwerij van Cyriel v. d. Putte de stoomketel. De werkman Jan Dierickx werd door den stoomketel gebrand en verscheidene meters boven den schoolmuur omhoog geslingerd. Naast de brouwerij staat namelijk een school. De stukken van den ketel dron gen door het venster in de school en kwet sten verscheidene leerlingen. In het afgeloopen voorjaar was een der jonge beren uit den Berenkuil te Bern afgestaan aan den heer Bosz, kastelein van het hotel te Grinielwald, waar „In de beer" het uithangbord is. De heer Bosz wilde het dier groot brengen en tot vermaak van zijne gasten bij zich houden. Aanvan kelijk ging alles best. 't Was een lust den kleinen wolzak uit een zuigflesch te zien melk drinken. Maar met het vermeerderen zijner levensdagen vermeerderde ook zijn ondernemingsgeest. Al te gauw had hij het in de gaten, dat er middeltjes waren om uit zijne gewone verblijfplaats te ontsnappen. En zoo geschiedde het, dat op een goeden morgen eene in het hotel logeerende Engel- sche dame bezoek van bruintje kreeg, die eerst met de voorpooten op het dekbed tikte en, toen dat niet hielp, zoo vrij was om bij de slaapster in het bed te klimmen. Dat deze eene geweldige keel opzette laat zich hooren, en dat de kleine ondeugd veel schik had, is even natuurlijk. De dame troostte zich weldra met het besef, dat ze voortaan boven andere Engelsche vrouwelijke touristen althans eéndingvoor had, namelijk dat ze een avontuur gehad had met een beer in levenden lijve. Het beest werd naar den dierentuin te Bazel gestuurd. Twee meisjes te Sermaire (Frankrijk) namen dezer dagen een bad in de rivier de Saula toen zij plotseling in de diepte wegzonken. Haar jongeren broeder, die in de nabijheid baadde, sleepten zij in haar angst naar de diepte mede.Op het hulpgeroep der drenkelingen snelden een aantal werk lieden toe, die er slechts in slaagden den jongeling te redden. De beide meisjes, resp. 22 en 23 jaar oud, verdronken. In een weide te Pau, waar men aan het hooien was, is, terwijl een hoog opge laden wageu hooi op het punt stond te vertrekken, een hooivork naar beneden gevallen en trof een 26-jarigen arbeider met de scherpe punten juist ter hoogte van het hart. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een patrouille politieagenten ontmoette eenige dagen geleden omstreeks midder nacht in een der achterbuurten van Parma een zekeren Cassinelli, die onder politie toezicht staat en dien menjwilde arresteeren, omdat hij zich aan dat toezicht had ont trokken. Een groot aantal personen trok echter partij voor Cassinelli en viel de politie aan. In de hierop gevolgde wan ordelijkheden, werd Cassinelli door een revolverschot gedood. De menigte achter volgde de politie met een hagelbui van steenen tot aan de kazerne, waarvan de deur werd opengeloopen. De politie, die zich ernstig bedreigd zag, opende een kara- bijnvuur op den volkshoop, met het gevolg dat vier der belhamels zwaar gewond werden. Niet zonder moeite slaagde de politie er eindelijk in, de orde te herstellen. Een veete, die sinds jaren in de familie van den landbouwer Kiefer te Hiittersdorf bestond, gaf dezer dagen aan leiding tot een tragisch feit. Kiefer was oudergewoonte met zijn oudsten zoon in een woordenwisseling geraakt en maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij een geweer greep en uen ongelukkige door het hart schoot. De moordenaar werd onmiddellijk gearresteerd. Een akelig ongeluk heeft eergister- middag aan het station nabij Meaux plaats gehad. Een goederentrein was daar aan het rangeeren om den expresstrein, die dadelijk komen moest, een vrije lijn te laten. Een vier en tachtig jarig man, wilde de baan oversteken. De beambten waarschuwden hem, maar de oude ging zijn weg. Toen sprong een moedig man van de baan. De grijsaard wachtte tot de goederentrein voorbij was en ging dan den naderenden exspresstrein niet ziende, opnieuw op den weg. Hij snelde hem opnieuw te hulp. Hij greep hem bij den arm, doch op hetzelfde oogenblik rolde de trein aan en doodde beiden. Dieven die den geestelijke van Barjas in Galicië wilden bestelen legden twee (lynamietbommen onder zijn slaapkamer en lieten die moordtuigen ontploffen. Maar hoewel de ontploffing groote schade aan richtte, bleef de pastoor ongedeerd, ont dekte de dieven en schoot erop, maar zonder succes. De boeven ontsnapten. Een merkwaardig schouwspel was onlangs te zien aan het station van Ausbach. Uit den van Neurenberg komenden trein steeg een landman met een regenscherm en een stok toegerust en om den rechter hand een touw gewonden, waarvan het andere eind was vastgemaakt om de borst van een 19 jarig meisje, dat met betraande oogen den man volgde. Natuurlijk wekte dit tooneel de opmerkzaamheid van vele menscheu. Een heer trok partij voor het meisje, dat geen slechten indruk maakte, en zeide tot den man, die het touw vaster om zijn arm wikkelde, dat hij zich moest schamen een meisje zoo mee te voeren. De eerzame boer antwoordde hierop, dat als de heer wi3t wat deze geboeide al had uitgevoerd, hij haar in zyn plaats nog steviger zou vastbinden. Reeds driemaal was zij het vaderlijk huis ontloopen en nu had hij haar uit Neurenberg terugge bracht. Schuw en met tranen in de oogen liep het meisje voort aan het touw, be schaamd ter zijde kijkende en meestal haar gelaat in den zakdoek verbergende. De socialistische gemeenteraad van Seraing had besloten een belasting te heffen van stoommachines 6 fr. gemeente belasting voor elke paardekracht per jaar. De Koning heeft dit besluit echter niet bekrachtigd. Zendelingen uit Zuid Formosa berich ten, dat Japanners daar allerlei gruwe lijkheden tegen de Ohineesche bevolking plegen, zoodat deze weldra geheel uitge roeid zal zyn. Ruim 60 steden zijn verbrand en duizenden menschen op verschrikkelijke wijze omgebracht. In haar artikelreeks „De politieke par tijen" behandelt de Hollander ook de fractie-Lokman.Zij zegt dat tusschen de leden dier fractie in de Kamer een hartelijke betrekking schijnt te bestaan; uitgezonderd misschien de heer Beelaerts dia niet als lid der club wenscht te worden beschouwd. Zij wijst op de eigenaardige positie dezer mannen die, behalve Mackay en Lohman, niet door een aangesloten Kiesvereeniging zijn gecandiieerd, later allen met de partij hebben gebroken en, met uitzonde ring van den heer v. Limburg Stirum, niet meer door de aangesloten Kiesvere nigingen kunnen werden gecandideerd, Welke plannen die heeren voor de toe komst hebben, zoo gaat de schrijver voort, is onbekend. Van eenige organisatie onder de kiezers, die het met hen eens mochten zijn, vernam men nog niets. Een wolkje als eens mans hand vertoonde zich in den afgeloopen winter, toen een poging te Rotterdam werd aangewend om de daar bestaande christelijk-hisiorische kiesveree niging als basis van operatie in het land te gebruiken. Maar die poging mislukte, naar het schijnt op grond van de onze kerheid, waaromtrent de leden dier kies verenigingen, schier alle trouwe minnaars van „de vaderlandsche Kerk", verkeeren ten aanzien van de kerkelijke of kerk rechtelijke denkbeelden van den hoofdman der zes of zeven genoemde afgevaardigden. Het wolkje verdween al spoedig, zoodat thans die Kamerleden nog altijd buiten alle partijverband staan. Trouwens volgens de jongste uitlatingen hecht men aan die zijde niet veel meer aan een partij. Het beginsel moet, naar het heet, op den voorgrond gesteld wor den, dat is hoofdzaak; partij is bijzaak. Wanneer die stelling zoover doorgetrokken wordt, dat in 't volgende jaar zij zich laten candideeren niet als mannen van een par-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2