KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. 20 Juli 1896. MIDDELBURG. Woensdag Raadsvergade ring te 3 uur. Runten van behandeling lo. Ingekomen stukken. 2o. Ontwerp van wet tot gronsvorandering Middelburg—Nieuw en St. Joosland, met voorstel van burg. en weth. 3o. Beslissing aangaande her al of niet reeds aanstonds aanleggen van een riool in Karelsgang. 4o. Verzoek vauT. L, Wag- tendonk om oervol ontslag uit zijn betrekking van lid der commissie van toezicht op de gymnastiekschool. 5o. Voorstel van burg. en weth. tot toekenning pensioen aan M. J. Guldenberg, keurmeester van het slacht vee, vieesch en spek, en 6o. betreffende het branden van lantaarns op de Markt. 7. Benoeming van twee onderwijzeressen, be doeld in het vierde lid van art. 1 der ver ordening II, regelende het lager onderwijs in die gemeente. 8. Voordracht van burg. en weth. tot benoeming (overplaatsing) van mej. A. Boucherie tot eerste en van mej. M. P. Meertens tot tweede onderwijzeres in de handwerken aan school B (vacature De Jongh en Visser). Door de Regentes is afwijzend beschikt op het verzoek van den Bond van klerken bij de rechterlijke machtom tot rijksambtenaren te worden aangesteld. De miliciens van de lichtingen 1892 en 1893, die aanvankelijk op 15 Augustus e. k., ouder de wapenen zijn geroepen, zullen eerst op den 17 d.a.v. bij het korps present moeten zijn. De bataljons uit Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom zullen niet deelnemen aan het kampeereu in de Legerplaats bij Rijen. De verlofgangers keeren den 28en Augus tus weer naar hunne haardsteden terug na geoefend te zijn in de behandeling van het nieuwe geweer M 95. De Israëlitische militairen, niet bij het Depot van discipline gedetacheerd en die verlangen hunne eerlang invallende gods dienstige feesten ten hunnent te vieren, kun nen verlof bekomen van 7 September a. s. tot en met 1 October d.a.v. Wonen hunne ouders of betrekkingen in het garnizoen, dan zal aan hen vrijstelling van dienst worden verleend van 7 tot en m. 9, van 16 tot eu met 17, en van 21 tot en met 30 September e.k. De heer Ed. de Thouars, chef van dienst bij de stoomtram Mij BreskensMal- deghem, is benoemd tot directeur der stoom tram Mij. 's-Bosch—HeusdenWaalwijk. Zaterdag waren de Prins en de Prin ses Van Wied 25 jaar getrouwd. De Prinses is de dochter van wijlen prins Frederik, oud-oom der Koningin. De Duitsche keizer heeft den prins Von Wied bij gelegenheid van zijn zil veren huwelijksfeest benoemd tot Ridder van den Zwarten Adelaar en den erfprins Von Wied tot Ridder der 3e klasse van den Rooden Adelaar met de Kroon. ATJEH. Volgens een door de N. R. Ct. ontvangen telegram is majoor D. A. Okhuijzen op Atjeh aan wondkoortsen overleden. Oemar's afval 1 Toekoe Oemar heeft in zijn brieven al lerlei onwaarheden omtrent de aanleiding tot zijn al val verkondigd en ook thans is men il nog niet achter, üpmerkii g ver dient echter een zinsnede uit een rapport van den waam. assistent-resident van Groot- Atjeh dd. 9 Mei 11. Daarin wordt nml. vermeld, dat aan Oemar medegedeeld zou zijn een uitspraak van den eeuigen in Groot- Atjeh overgebleven hoofd-oelama Tengkoe Hoesin Tanah Abee uit de XXII Moekim, gedagteekend 1 Ramalan 1313 (15 Februari 1896), luidende dat het vermoorden van Toekoe Oemar een verdienstelijk werk zou zijn en gelijk zou staan met het dooden van 100 kafirs, indien hij den ongeloovigen hulp bood om verder in de XXII Moekim door te dringen. Indien dit waar is, valt het wel eenigs- zins te begrijpen dat Oemar weinig roeping gevoelde het in die XXII Moekim gelegen Lamkrak te bestrijden, daar hij het dweep zieke karakter van zijn landgenooten kent, terwijl zijn ij delheid hem dan misschien weerhield aan den gouverneur te bekennen, dat hij, „Toekoe Djohan Pehalawan, Pang- lina Prang Besar van het gouvernement'1 bang was Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biezelinge ds. K. Loggers te Velzen (N.H.)(f) Beroepen te Wildervank Piccardt te S charmer. Aangenomen naar Hooge Zwaluwe door Plaatsman te Doeveren. Bedankt voor Hempens door Hefting te Siddeburenvoor Oudenbosch door Yoors te Kuinrevoor Rhenen door Steenbeek te Weesp; voor Hilvaren beek door Pecker te Gorinchem. Geref. Kerken. Tweetal te Reitsum ds. E. Prinzen te Oostwold en ds. H. J. Reuyl te Dordrecht. Beroepen te Ierseke ds. S. O. Los te Zalk en Veecaten; te Ter Neuzen ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Breda, -2 Juli 1896. Heden was het voor de ger-eente alhier een dag van groote blijdschap en dankzegging daar wij voor het eerst in het nieuwe kerkgebouw met een talrijke schare waaronder vele Her- (t) 48 van do 50 opgekomen stemgerech tigden biuchieu up ZEerw. hunne stem uit vormden en Roomschen mochten samen komen om den Heere te danken voor Zij ne weldadigheden aan deze gemeente be wezen. Onder leiding van onzen hooggeachten en geliefden Herder en Leeraar Ds. W. Kap- teijn, die met alle ijver en toewijding den bouw der nieuwe Kerk bevorderde, werd de plechtige ingebruikname van het Kerk gebouw aangevangen aan de hand van psalm 10.3 vers 2 en werd door Zijn- eerwaarde Gemeente bouwcommissie en Kerkeraad, alsmede architect en aannemer een hartelijk woord toegesproken. Vervolgens sprak Ds. Feringa vun Klun- dert, Deputaat der Inwendige Zending voor Noord-Brabant en Limburg, die mede in een zeer bemoedigende rede van de groote daden Gods getuigde. Daarna beklom ds. C. J. Kapteijn van Andel het gestoelte en bepaalde de ge meente eveneens bij de groote voorrechten die thans genoten werden, maar ook bij de roeping daaraan verbonden. Ook ds. H. J. Binnema van Tilburg trad in deze feesture voor de gemeente op, en schetste met innige bewoordingen, hoe ZEerw. het voorrecht had mogen genieten, juist 5 jaar geleden voor de jeugdige kleine gemeente van Breda op te treden, en het hem nu door den Heere vergund werd ook ditmaal voor de ge meente te spreken en aan zijne blijdschap uiting te geven nu het ruime bedehuis aan den Heere werd opgedragen. Ten slotte werd de vergadering nog har telijk toegesproken door ds. N. G. [Kapteijn van Leerdam. Gideon. Chr. Gerf. kerk. Beroepen te Noordeloos ds. G. Bos te Aarlanderveen te Suawoude de heer T. A. Bakker, cand. Geslaagd te 's Gravenhage voor de hoofd acts mej. M. C. Berdenis van Berlekom aldaaren te Deventer dhr. J. Risseeuw te Arnhem. Goes. Vrijdag werden aan echool E (Meisjesschool) bevorderd van de eerste naar de tweede klasseJ. van Nieuwenhuize, M. Muelinan, N. Isebree Moens, S. Sturm, C. Sprenger, J. Roskes, F. Kakebeeke, J. v. d. Meulen en L. Barends 6 leerlingen werden niet be vorderd van de tweede naar de derde klasse C. Bannet, L. Prins, J. Breetvelt, N. Muel- man, M. Isebree Moen», J. Laban, J. Ysen- dijk, C. Sprenger, F. de Ligny, F. Fransen van de Putte, en J. Ysendijk; 2 leerlingen werden niet bevorderd van de derde tot de vierde klasse A. Bierenbroodspot, A. Breetvelt, C. Franken, A. v. d. Linde, C. Sprenger, E. de Koning, J. de Jonge, D. Arentz, B. Goemans 2 leerlingen werden niet bevorderd van de vierde tot de vijfde klasse C. Timmerman, M. Prins, N.Prins, J. Hanninck, A. Boone, G. Mulock Houwereen leer ling werd niet bevorderd. Aan drie leerlingen uit de vijfde klasse werd het diploma uitgereikt wegens wei volbrachten leertijd, nl. P. J. Kakebeeke, M. W. Vonk en M. C. Breetvelt. De onderwijzer Den Hartog zou, vol gens de bladen, den schoolhoofden Baert en Van Doorne op het Leidsche plein te Amsterdam, de volgende woorden hebben toegevoegd „Zoo Baert, ben je daar Heb je je 89 gulden al te pakken Of hoeveel is 't? Ben jij een kerel, je moest je Bcha- men, je bent een kwajongen En aan jou Van Doorne, heb ik hetzelfde te zeggen. Je bent eveneens een kwajongenHet zou volgens die bladen beslist onwaar zijn, dat Den Hartog de beide schoolhoofden met de vuist zou hebben bedreigd. Nu. de gebruikte woorden zijn al fijn genoeg! gllilKS. Salatiga-Zending. Br. Kamp heeft te Tempoerang en Soe- dagaran veel belangstelling de menschen komen trouw ter kerk; zelfs zag hij eens een man in een boom klimmen, om te beter te kunnen luisteren, 't Moge een Zacheüs zijn! De Roomsche propaganda had opzijn gebied geen zieltjes kunnen winnen. In zijn Militair Tehuis (ouders, die zonen te Salatiga hebt, maakt hen er eens opmerk zaam ophad hij doorgaans tusschen 15 en 25 bezoekers. Zijn zoontje, door een dollen hond gebeten, genas onder de be handeling Pasteur. Zoo heeft hij over veel en velerlei oorzaak van dankbaarheid. Evenzoo br. Jüngst. Van zijn gemeen teleden raakte er één in de strikken van Rome verward, doch vond geen vrede en keerde weder. Te Ambarawa en Djamboe ging de Gemeente in getal en kracht voor uit. In de laatstgenoemde plaats werd een Christen als loerah (burgemeester) a nge- steldook andere ambtenaren zijn uit de Christenen gekozen. Br. Zimmerbeutel bouwde zich te Blora een nieuw huis. Maar, zegt licht een onzer lezers, zijn zulke bijzonderheden wel 't meedeelen waard Och, op zichzelf haast niet. Maar als men nagaat, wat de vestiging van een bode des Evangelies in een Ja- vaansche dessa beteekent, zeker wel. 't Is met zulke bijzonderheden, als met enkele in den Bijbel: men leest er over heen, en toch steekt er iets indenk b. v. aan de herhaalde mededeeling dat Abraham een bosch plantte. Br. Zimmerbeutel heeft er onder zijn gemeenteleden helaas, enkelen die hij onder tucht heeft moeten stellen üie wel soms schijnen berouw te gevoelen, maar toonen, dat 't niet uit 't harte komt. Onder 8 volwassenen, die hij op 't kerstfeest doopen mocht was een bloedverwant van den Soesoehoenan van Soerakarta, wegens een huwelijk beneden zijn stand uit den dienst van diens kleinzoon ontslagen; thans verdient hij den kost als kleermaker. Toen Z. hem vroeg, waarom hij den doop begeerde, antwoordde hij „omdat ik erken, dat uw leer rein en heilig is, omdat Jezus mijn Redder en Zaligmaker wezen wil en omdat mijn hart in den Heere Jezus ge looft en Hem volgen wil". Ook zijn vrouw ontving met hem den doop. Aanzoeken en aanbiedingen, hem van uit Solo gedaan, om hem ontrouw te maken, doen zijn trouw niet wankelen. Br. Heller in 't Kondalsche arbeidende onder volgelingen van Sadrach, deed een en andermaal de verblijdende ervaring op, dat van dezen enkelen komen tot inzicht hunner dwalingen en van 't ware Chris tendom. Onder hen de oude Jacob, een man als helper van Sadrach van veel invloed, doch die dien invloed er aan gaf, om een trouw volgeling van Jezus te kun nen zyn, die om den doop te kunnen ont vangen, met droefenis zijn tweede vrouw van zich zond, maar toch den moed had tot dien stap. Voorzeker ook al wordt 't Evangelie gepredikt onder een deksel, vruchtloos blijft 't nooit. Br. Kühnen hoopt te Kalitjerd een eenigs- zins groote school te stichten, daar hij zeer noodig acht dat de kinderen der gemeente eenigszins ontwikkeld zijn, ook om gewa pend te zijn tegen de listen van Rome, dat ook op 't onderwijs zijn krachten richt. Door J. d. B., poelier te Hansweert gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg dd. 10 Juli 1896, waarbij hij ter zake van: dief stal met geweldpleging werd veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Goes. De heer Roskes verzoekt ons te melden dat hij van de Goesche boot vrijdom van vracht heeft verkregen voor 't vervoer der sigarenpuntjesen ook van de zijde der winkeliers en van particulieren vele blijken van waai deering ondervindt. Goes. De harmonie „Hosanna", direc teur de heer L. de Beste, hoopt a. s. Don derdagavond 8 uur, in de Prins van Oranje voor hare begunstigers en begun- stigsters eene uitvoering te geven. Wij hepen dat dit voornemen met een druk bezoek zal worden beloond. Hosanna heeft nog slechts eene gelegenheid overgehouden om openbaar op te treden, dewijl zij tot spelen in de tent op de markt niet is uitge- noodigd. Nu, spijten doet ons dit niet. Al moeilijker toch wordt het ons te gelooven dat daar 's avonds de plaats is voor onze kinderen. De door en door wereldsche toon die daar heerscht onder het opkomend ge slacht belet althans Godvreezende ouders er hunne kinderen zonder goed toezicht heen te zenden. Maar laten dan de vrienden van Hosanna door een goede opkomst a.s. Donderdag toonen dat zij om het bijkomstige de Kunst zelf niet verachten en die met hunne toestemming er heen gaan, laten zij toonen ook op Christelijke wijze haar te kunnen genieten. Als een bewijs dat het sigarenvak druk wordt bereisd, kan dienen dat kort geleden in een hotel te Middelburg negen heeren aan de table d'hóte vereenigd wa ren, waarvan bij de tafelgespekken bleek dat acht in sigaren reisden. No. 9 was een „lapjes" man, die zoo getroffen was dat hij aan den „ober" een waaier vroeg om den rook te verdrijven Heinkenszand. Maandagmorgen is de oudste bewoonster dezer gemeente, de wed. H. Driedijk op ruim 94 jarigen leef- tij 1 overleden. Zij mocht zich nog altijd in een goede gezondheid verheugen, doch eenige dagen geleden had zij het ongeluk een been te breken doordat een paar voorbijtrekkende honden haar omverliepen, wat waarschijnlijk den dood heeft veroor zaakt. Hoek. Als met 1 October het werk aan den Schelde-oever bij den Nieuwe- Neuzenpolder zal opgeleverd zijn is daar mede deze gansche polder van bazalt- glooiing voorzien. De bange jaren van '60 en '70 zijn gelukkig voorbij, toen dijk- vallen en oeverafschuwingen telkens weder het ergste deden vreezen en toen door braken het noodzakelijk maakten, dat dik wijls een ganschen winter moest gewerkt en gewaakt worden. Toen en na dien tijd werden de dijken verhoogd en een slaperdijk aangelegd, terwijl voor duizen den guldens werd bezonken, zoodat een gordel van hout en steen dezen polder omgeeft. Hierbij zijn nu ook nog de bazaltglooiingen gekomen, terwijl de stroom zich naar den Goeschen wal, dwars door de Suikerplaat heen zoodanig heeft ver legd, dat de meeste zeeschepen, die vroeger onder den Nieuwen polder doogingen, thans onder Ellewoudsdijk doorvaren. Dit alles te zamen veroorzaakt, dat de bewoners van dezen schoonsten en vrucht baarsten polder uit deze streken thans heel wat geruster kunnen leven dan in de dagen, toen bij storm en hoogen vloed het vee naar naburige polderdyken werd gedreven of op hooischelven in veiligheid werd ge bracht. Maar zoo elders, dan geldt ook hier met het oog op de dure en sterke oever verdedigingen, als zoovele bolwerken tegen de macht van het water opgeworpen de oude spreuk „Deus mare, Batavus litora fecit" d. i. „God schiep de zee, wij de kuststrook," Waarlijk met Gods hulp is hier veel gedaan. Ten behoeve van den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten zal op Maan dag 27 Juli een extratrein loopen van Vlissingen naar Roosendaal ter inspectie van de aan die lijn gelegen stations en andere werken, vertrekkende ten 1.30 nm. van Vlissingen en aankomende te Roozen- daal ten 4.50. Scherpenisse. In de gemeenteraads vergadering van Vrijdag 1.1. zijn benoemd tot waarnemend gemeente-Secretaris de heer C. D. Bolier, burgemeester en tot waarnemend gemeente ontvanger, de heer J. N. Oudesluis Wethouder. Wissenkerke. Op de Nederlandsche internationale postzegeltentoonstelling (af- deeling Kunstvoorwerpen), te 's Gravenhage is de le prijs (zilveren medaille) toegekend aan de inzending van Hendrik Gerard de Smit alhier. Naar men ons mededeelt zou er bij de Belgische regeering bezwaar bestaan, om het vervoer van zand voor het alhier te graven kanaal langs Zeeland te doen plaats hebben en dit nu hoogstwaarschijnlijk van uit Holland langs de lijn Antwerpen wor den vervoerd, zoodat dus per slot van reke ning men noch te Breskens, noch bij de Stoomtram-Maatschappij aldaar, iets daar van zou profiteeren. Onder Steen wij ketwold sloeg de bliksem in de woning van den vrijboer J. Van der Laan te Willemsoord. De vrouw, die het jongste kind op haar schoot had, werd met den stoel waarop zij zat eer, eind verplaatst, en kreeg hevige brandwonden aan beide beenen, terwijl nog twee kinderen aan nek en rug belangrijk letsel bekwameneenderde kind werd eenige meters weggeslingerd en geraakte geheel bewusteloos. Van der Laan en het jongste kind bleven onge deerd. Het huis brandde tot den grond toe af, terwijl van den inboedel waar van niets verzekerd was zeer weinig kon gered worden. Van der Laan is door dit ongeluk totaal arm geworden. Volgens het Utr. Dgbl. zal Koningin Wilhelmina in het begin van September te 's Gravenhage Haar belijdenis doen en als lidmaat der Ned. Herv. Kerk worden bevestigd. Die plechtigheid zal geschieden in een zaal in het paleis in Den Haag (Noord einde) na afloop der plechtigheid keeren de Vorstinnen naar Soestdyk terug. Te Bodegraven ging een 7-jarig knaapje by het neerlaten van de valbrug over den Rijn voorover liggen met 't hoofd boven 't water, met 't gevolg dat de zware brug met het volle gewicht op het hoofd neerkwam en dit nagenoeg verpletterd werd. Het jongetje gaf kort daarop den geest. De brugwachter had aan dit onge val totaal geen schuldde jongen was onder de afsluiting doorgekropen en de brugwachter bevond zich natuurlijk aan den anderen kant van het val. De verpleging eener krankzinnige uit Nijmegen werd dezer dagen gevraagd bij de gestichten te Medenblik, Zutphen, Roomalen, Deventer, Vucht, Maastricht en Utrecht, doch bij geen dezer was plaats. De broeder van een ingezetene te Amersfoort vond, na het nemen van Toekoe Oemar's huis te Lampisang, diens Koran en mocht die als een aandenken behouden. Hij zond hem zijn broeder, die hem zal doen bezichtigen ten voordeele van een liefdadig doel. Een dametje, netjes gekleed, jong, vroolijk, maar met een of ander op haar jeugdig geweten, werd te Breda onder geleide van een paar marechaussees in den gevangeniswagen van het Huis van be waring naar het spoorwegstation vervoerd. Daar aangekomen verliet zij den celwagen, lachte vroolijk den koetsier toe, nam een kwartje uit haar portemonnaie en gaf dit den koetsier, die waarschijnlijk niet zeer dikwijls een dergelijke attentie van zijn passagiers zal ondervinden. Te Schiedam is een werkstaking van stoommoleuaars, die verleden week onver wacht afgewend, scheen, uitgebroken, daar de bazen de toegezegde loonsverhooging weder introkken. Te Solingen wierp, tijdens |de af wezigheid der moeder, een achtjarig knaapje petroleum in de kschel, waar loor een ont ploffing ontstond. De kleeren van het kind vatten vuur, dat zich ook mededeelde aan de kleertjes van zijn twee kleine zusjes. De drie. kinderen zijn levend verbrand. Een brutale dief. Een galanterie - koopman te Turijn wilde onlangs savonds zijn winkel sluiten, toen er een wagen voor de deur stilhield, waarop een kofler stond. De bestuurder van den wagen bracht de koffer voor de deur en deelde den koopman mede, dat hij door een be paald persoon was afgezonden. Daar de winkelier den afzender kende en zijn adres bovendien op de koffer stond, werd de zending door hem in ontvangst genomen en in den winkel geplaatst. De koopman vond het echter te laat, de kofler direct te openen en verklaarde zyn bediende, dit tot den volgenden dag te zullen uitstellen. Op het punt te vertrek ken, hoorde de bediende leven in den koffer waarom men besloot, het deksel onmiddellijk te openen. Nauwelijks was dit geschied, of plotseling sprong er een jonge man uit de kist, die hoewel hij ijlings door de openstaande deur ontsnapte, herkend werd als de jongste broeder van den patroon, een verdorven sujet, die reeds herhaaldelijk veroordeeld werd. Den volgenden dag slaagde de politie eiin, hem en een half dozijn medeplichti gen te arresteeren. De cholera maakt groote verwoes tingen onder het expeditieleger in Egypte. Tot nu toe zyn er 000 gevallen waarvan de meeste doodelijk. "Woensdag Drak boven Pittsburg in Amerika en een aantal andere steden in West-Pennsylvanië een geweldige storm los. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de materieele schade, in eenige uren aangericht, wordt op f 2.500.000 begroot. Een Spaansche schatgravergearres teerd. Te Tarragona ir Spanje werd dezer dagen een zoogenaamde „Enterrador", dat is een zwendel, ar, die dommen vreemde lingen door valsche voorspiegelingen van begraven schatten het geld uit den zak klopt, door de politie ingerekend. Hij noemde zich Joaquin Pereira Espejo en speelde te Tarragona den grooten mijnheer. Bij een huiszoeking vond men een massa papieren met valsche zegels en stempels, waaruit bleek, dat zijn zwendelzaakje ta melijk bloeide. Zijn zoon had onlangs de dochter van een bankbeambtc ontvoerd, om zich het geld, dat het meisje meege nomen had toe te eigenen. Door dit feit kwam de zwendelarij aan het licht. Een geniaal mensch te Washington heeft patent verkregen op een door hem uitgevonden hoed. Het is een heel gewone hooge hoed, waaraan van buiten niets bij zonders te zien is. Het bijzondere zit echter van binnen. Men vindt daar een kleine, goed afgesloten van een ondoordringbare stof gemaakte ruimte, waarin een stukje ijs wordt gedeponeerd. Dit ijsreservoirtje heeft slecht geleidende wanden, evenals een ijskast, zoodat het ijs zeer langzaam smelt. Volgens den uitvinder wordt nu een heerlijk koele temperatuur in den hoed ontwikkeld, zoodat het hoold van den drager zelfs in de hondsdagen steeds frisch blijft. Onder den nieuwen genialen hoed behoeft men zich dan ook alweer vol gens den uitvinder nooit bezorgd te maken over de mogelijkheid van zonne steek. Van den onlangs overleden geleerde Ernst Curtius worden verhalen gedaan, die zonden doen gelooven, dat destaaltjes van der geleerden verstrooidheid die de Flie- gende Blatter soms meedeelen, volstrekt niet overdreven zijn. Eens kwam Thode, nu een bekend kunsthistoricus, toen nog student, den professor opzoeken. Hij komt binnen, vindt Curtius boven op een trap bij zijn boekenkast staan, en zegt: „Mijn naam is Thode". „Dadelijk, dadelijk",ant woordt de professor en blijft boven staan. Een lange pauze. De student hoest eens, noemt zijn naam nog eens, en eindelijk komt Curtius naar beneden. Hij gaat zitten tegenover zijn bezoeker en mompelt„Ja, ja, Thode, Thode, zegt u eens, heeft hij een moeilijk sterfbed gehad?" De kunsthandelaar Gurlitz vertelde Cur tius eens, dat zijn jongere broeder verloofd was. „Wel, dat vind ik aardig", zegt .Curtius. „Dat zal uw ouderspleizierdoon. Uw jongere broer! Hebt u nog een jon geren broer En daaarop verzinkt de professor in na denken, herhaalt nog een paar maal zoo voor zich hee*„uw jongere broer", en vraagt dan„uw jongere broer is die nog op school Intusschen is die verstrooide man, zooals wij reeds gezegd hebben, een groot ge leerde geweest. Niet voor niets staat zijn borstbeeld te Olympia; niet zonder reden was hij eerst de leermeester, later een groot vriend van keizer Frederik, wiens dood voor Curtius dan ook een zware slag was. Op 27 Januari 1859 kreeg Curtius een telegram van den toenmaligen kroonprins: „Beste Curtius! Zooeven is mij een jongen geboren. Uw Friedrich Wilhelm." Die jongen was de tegenwoordige keizer. In een hotel te Londen had dezer dagen een allermerkwaardigste ontmoeting plaats. Er zaten veel Amerikanen aan de table d'höte, waarvan de meeste elkaar niet kenden. Eeu hunner had een Engel- schen vriend ontmoet en zat met dezen hardop te praten. Na eenige oogenblikken liep het gesprek over den Amerikaanschen oorlog, en de Amerikaan, die tot de Federa listen had behoord, vertelde|o.a. dat de solda ten van de beide partijen zoo dicht bij elkaar aan het werk waren in de loopgraven, dat zij met elkaar konden praten en zelfs ta bak, waarvan de zuidelijken goed voorzien waren, ruilden tegen thee, die de Noorde lijken in overvloed bij zich hadden. Zelfs had de verteller eens een pakje kinine geruild tegen een pond tabak, en de ge confedereerde had hem er nog een pijp bij gegeven. Die pijp had zijn leven gered, beweerde de man er bij, want zijn officier, die bemerkte dat hij rookte, had hem ge roepen, om hem te rapporteeren hoe hij er aan gekomen was, en toen hij terug kwam, had er juist een schermutseling plaats gehad, waarin de man die zyn plaats had isgenomen gedood was. Toen de man dit verhaal gedaan had, stond plotseling een groote, door de zon verbrande Amerikaan met grijs haar en grijzen baard van de tafel op, ging naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2