N1EÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH rerkoopen 122. 1896. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Eerste Kamer. Woensdag 22 Juli 1896, Doïitetag 16 Mi. tieiufe lanrgaiig. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en vasi 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Men leest in de „Heraut" Waarschuwing. In de nieuwe kieswet is een boete van honderd gulden bedreigd voor elk Diaken indien door bet College van Diakenen niet of niet behoorlijk voldaan wordt aan de verplichting, om voor de kiezerslijst op te geven wie onderstand genoot. Te Amsterdam zou dit, na de ineer.smel- ting van onze beide kerken, op zeven duizend gulden kosten kunnen beloopen, voor elke niet behoorlijke opgave. Zeer terecht heeft daarom de heer Mr. Heemskerk in de Tweede Kamer met na druk de aandacht op zulk een enormiteit gevestigd en gevraagd of Art. 51 Wet boek van Strafrecht ;hier van toepassing was. Dat artikel bepaalt, dat „geen straf wordt uitgesproken tegen den bestuurder, van wien blijkt dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd." Dank zij deze vraag van den heer Heemskerk, heeft de Minister zich toen hierover uitgesproken, en verklaard, dat deze boete alleen zou beloopen worden door den voor deze opgaven aangewezen Diaken, mits duidelijk bleek wie hiervoor aangewezen was. Ter voorkoming van ongerief is het daarom geraden, dat elke karkeraad, of waar een afzonderlijk college van Diakenen is, elk college van Diakenen, in de bepa lingen of regelingen van de Diaconale werkzaamheid o. a. de bepaling opneme, „dat in de eerste vergadering van Januari telken jare ëen of meer Diakenen zullen worden aangewezen, als belast met het doen aan de Overheid van de noodige op gaven voor de kiezerslijsten." Heeft die keuze van aanwijzing telken jare in de maand Januari plaats en wordt dit besluit en deze benoeming behoorlijk in de notulen opgenomen; dan moet na tuurlijk het antwoord aan den burgemees ter alleen door dezen aangewezen broeder geteekend en opgezonden worden, als daartoe door den kerkeraad of van de Dia conale vergadering gemachtigd. Hierdoor heeft men dan de zekerheid, dat, komt er een kink in den kabel, alleen deze ééne broeder in rechten aansprakelijk is, en dat de boete nooit hooger kan loo- pen dan f 100. D« bladen maakten dezer dagen gewag van 33 millionairs uit New-York, die, woonden zij in Holland, tusschen 2 en 25 miljoen pond sterling elk aan belasting zouden betalen en een totaal van onge veer 270 miljoen dit is 33C0 miljoen gulden. Het is een bericht dat weinig om het lijf heeft. Het zou meer beteekenis gehad hebben, indien er in gestaan had dat deze millionairs hun domicilie van New-York naar Holland inderdaad hadden overge bracht. De verkiezingen in België zijn afgeloopen. De herstemmingen gaven in alle districten de meerderheid aan de katholieken. Alleen de socialisten wonnen een zetel op een liberaal. De stand der partpen in de Belgische Kamer is thans: 111 Katholieken, 29 So cialisten, 10 Radicalen en 2 Liberalen. De eens zoo groote liberale partij in België, de roemrijke partij der Bulsen en Graux's en Frère Orbans geslonken tot 2 leden, leden nog wel van den zooveelsten rang. Het wordt in België en waar al niet? steeds meer de vraag: wie voert de beste sociale staatkunde wie waakt 't getrouwst voor de belangen der arbeiders Yan daar de strijd tusschen Socialisten en Katholieken. Zoo zal 't ook in ons land worden de strij d tusschen die partij en welke de verheffing van den vierden stand bedoelen, de eene o p het standpunt van Ongeloof en Revolutie, de ander op dat van Evangelie en Geloof. De democratie der sociaal democraten of die der christelijke democraten van allerlei kleur, mits staande op den bodem des Geloofs. 15 Juli 1896. Wij herinneren dat Donderdag 16 Juli (dus morgen) de heer de Savornin Lobman te Goes voor de kiezers en verdere belang stellenden optreedt. Yrij debat is aan alle Goesche kiezers en niet-kiezers toegestaan. Zie Advertentie in dit nommer. Middelburg. De keeren door Gemeen tebelang aanbevolen tot goedkeuring der grensregeling MiddelburgNieuwland, in gevolge art. 131 der gemeentewet zijn met 140 tot 158 stemmen gekozen. Behoudens enkele verspreide stemmen zoo goed als unaniem. Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van den Clara-polder E. Cuelenaere, en verder tot gezworenvan denzelfden polder V. Verrosteden polder Nieuw- Othene C. A. Butler den polder Van Lijn den J. de Eeyter Jacobuszoon voor het waterschap Loven- en Willem3kerke A. Franse Corneliszoon en den polder Weste ren Ban van Schouwen J. Lemson. Bij kon. besluit is met ingang van 16 Juli aan P. M. v. d. Mandere op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als schoolop ziener in het arrondissement Goes. Bij kon. besluit is met ingang van 15 Juli aan den klerk 2e kl. ter directie van de rijkspostspaarbank te Amsterdam, .T. K. Pilaar, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking. Gisteren vergaderden de Provinciale Staten in alle gewesten (behalve Utrecht en Drente) tot verkiezing van leden der Eerste Kamer. Gekozen zijn LimburgW. H. Pijls (aftredend). Noord-Holland H. F. Bultman, mr. H. J. Kist en mr. G. Van Tienhoven (allen aftredend). Zuid-HollandF. H. P. van Alphen met 52, mr. E. J. J. B. Cremers met 53 en mr. H. A. Nebbens Sterling met 58 stem men (allen aftredend). ZeelandJhr. mr. T. A. J. Asch van Wijck met 21 van de 41 stemmen, mr. E. Fokker (aftredend) kreeg 20 stemmen. Noord-BrabantJhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen en W. Merkelbach (beiden aftredend). O verijselMr. A. Van Naamen van Eemnes (aftredend). Gelderland Mr. F. J. J. A. Reekers (k).,oud-lid der tweede kamer met 30 stem men, J. A. Koenen (1)., oud-lid, bekwamen 28. J. E. N. Schimmelpenninck (A). aftr. met 33, Coenen had er 21. Friesland: Mr. W.A. Bergsma(aftr.) en H. Fennema, notaris te Sneek, in plaats van dr. Breuning die zich niet herkiesbaar stelt. Groningen Mr. Alberda van Eken- stein (aftr.) met 38 van de 42. Zomervergadering der Provincialle Staten van Zeeland. Morgenzitting van 14 Juli 1896. o Tegenwoordig 41 leden, met kennisgeving afwezig de heer van Buren. De notulen der openbare en geheime zittingen van 7 dezer worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde stelt de Voorzitter daarna het in de najaarszitting van 1895 aange houden voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegen van secundair belang. Op dat voorstel waren toenmaals de vol gende amendementen ingediend I. van den heer Hammacher om het onderdeel sul 1 te wijzigen in dier voege dat gelezen worde, „dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verlee nen voor hoofdverbindingen, in beginsel aangenomen wordt dat voortaan dergelijke voorschotten zullen kunnen worden ver leend voor de verbering van openbare wegen- en het onderdeel 3 te wijzigen als volgt: „dat het niet wenschelijk is voor het verleenen van rentelooze voorschotten enz." II. van den heer van der Have om in punt 3 der resumtie van keeren Gedepu teerde Staten de woorden „na advies van den Provincialen Hoofdingenieur en in ver band met den toestand der Provinciale geldmiddelen te worden beslist" te behouden. III. van den heer Hombach om punt 1 te lezen„dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofdverbindingen, in beginsel als algemeene regel aangenomen wordt, dat voorschotten ad hoogstens 50% der kosten voor aanleg ook zullen kunnen worden verleend voor de verbetering van wegen, waarvan de verharding noodzakelijk zal blijken te zijn." IV. van den heer Hennequin om het onderdeel sub 3o. in volgender voege te wijzigen: „dat het niet wenschelijk is voor het verleenen dezer voorschotten „andere vaste regelen dan die welke rekening hou den met de draagkracht des aanvragers, maar dat overigens elke aanvraag om enz." Gedeputeerde Staten hunnerzijds hebben in een nader rapport op door hen aange voerde gronden verklaard alleen te kunnen overnemen het amendement van der Have, doch bepaald te moeten ontraden de aan neming der amendemanten Hammacher, Hombach en Hennequin. Nadat de heer Hombach tengevolge van dat nader rapport verklaard had zij namen dement in te trekken, ontspon zich eene langdurige discussie, waaraan achtereen volgens deelnamen de heeren Pompe van Meerder voort, Hammacher, Hennequin, Heij- se, de Smidt en van der Meer en van Gedeputeerde Staten de heeren de Casem- broot, van Waesberghe Janssens en Lucasse. De heer Pompe van Meerdervoort diende een amendement in om in het voorstel van Gedeputeerde Staten op te nemen d.:t voortaan zullen kunnen worden verleend voorschotten van in den regel niet meer dan hoogstens 50 pCt. der aanlegkosten. De amendementen werden met kracht door hunne voorstellers verdedigd en even krachtig bestreden door de heeren de Casem- broot en van Waesberghe Janssens, totdat de reeks amendementen ten slotte nog werd vermeerderd met een van den heer Lucassedie verklaarde omtrent het punt in quaestie het niet eens te zijn met zijne medeleden van Gedeputeerde Staten, en liever alle amendementen te zien vervallen, om daarvoor in de plaats te stellen een eenig luidende: „dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor zoover de Provinciale fondsen zulks ge- doogen, dergelijke voorschotten zullen kun nen worden verleend voor de verbetering van openbare wegen, mits het algemeen belang kan geacht worden daarbij te zijn betrokken." Na indiening van dit amendement wor den de discussiën daarover opnieuw hervat, totdat de heer Fokker ten Blotte het voor stel doet die te sluiten, hetgeen met alge meene stemmen, behalve die der heeren van Waesberghe Janssens en van Deinse, wordt goedgekeurd. Onmiddellijk daarop wordt: lo. verworpen het amendement Lucasse, dat het eerst in stemming gebracht werd, als hebbende de verste strekking. Voor stemmen de heeren van Deinse, den Boer, de Jonge, Kakebeeke, Maas en Lucasse, tegen de heeren Snijders, de Casembroot, Fruijtier, van Waesberghe Janssens, van Rompu, Siegers, van Teylingen, Pompe van Meerdervoort, Hammacher, Hollestelle, Vader van 's Gravenpolder, Heijse, van der Have, de Bats, de Smidt, J. A. Bolle, van der Lek de Clercq, M. Bolle, Huvers, van der Beke Callenfels, Kloppers, Dronkers, Hennequin, van Houte, Moerdijk, Oggel, Erasmus, van der Meer, van Lijnden, Hombach, IJsebaart, Fokker, van Woelde- ren, Moes en Noordijke; 2o. verworpen het amendement Ham macher. Voor stemmen de heeren Snijders, Hammacher, de Jonge, Hollestelle, Kake beeke, de Bats, de Smidt, M. Bolle, van Houte en Lucasse, tegen de overige heeren. 3o. verworpen het amendement Pompe van Meerdervoort. Voor stemmen de hee ren Pompe van Meerdervoort, van Deinse, den Boer, de Jonge, van der Have, Huvers, Kloppers, Maas en Oggel, tegen de overi ge heeren. 4o. aangenomen het (amendement van der Have. Voor stemmen allen uitgezon derd Jde heeren Snijders, Fruijtier, van Deinse, Hammacher, de Jonge, Hollestelle, Vader van 's Gravenpolder, de Smidt, van der Beke Callenfels, Oggel, Erasmus, Lu casse en van der Meer. 5o. verworpen het amendement Henne quin. Voor stemmen de heeren Snijders, van Deinse, Hammacher, Heyse, van der Have, Kakebeeke, de Bats, M. Bolle, van der Beke Callenfels, Hennequin, van Houte en Erasmus, tegen de overige heeren. 6o. aangenemen het met het amendement var.- der Have 'aangevulde voorstel van Gedeputeerde Staten. Voor stemmen allen uitgezonderd de heeren Pompe van Meer dervoort, van Deinse, Hammacher, de Jonge, Hollestelle, Heyse, van der Lek de Clercq en Lucasse. Alsnu komen aan de orde de in de na jaarszitting van 1895 aangehouden voor stellen tot inwilliging van de verzoeken van het waterschap Oranje-Dierentijd en van bet bestuur van den Margarethapolder om rentelooze voorschotten voor wegsver- betering, welke voorstellen thans zonder discussie of hoofdelijke stemming wordeu aangenomen. Van het gemeentebestuur van Oudelande was mede een verzoek ingekomen om een renteloos voorschot van f 6450 of zoo veel meer of minder als noodig zal zijn voor de begrinding van den weg, loopende van de grens der gemeente Nisse tot aan het begrinde gedeelte van den Olivierschen zandweg. Gedeputeerde Staten echter, uithoofde de ontworpen wegsverbetering slechts aan éene zijde aan verharde wegen zal aanslui ten, zijn van oordeel dat zij niet van ge noegzaam algemeen belang kan worden geacht en stellen voor het verzoek af te wijzen. In de afdeelingen onderzocht, was geene bedenking tegen dat voorstel gerezen, zoo dat het ook nu, na voorlezing van het algemeen verslag der afdeelingen door den rapporteur van der Have, zonder discussie of stemming wordt goedgekeurd. Dit was mede het geval met lo. Een voorstel van Gedeputeerde Sta ten tot inwilliging van een verzoek van J. van Haartzen e. s. pachters van tollen in het voormalig 4e district, om teruggaaf van de rechten van zegel en registratie wegens de onderhandsche verpachting dier tollen voor éen jaar. Blijkens het alge meen verslag der afdeelingen, dat Jvoorge- lezen werd door den rapporteur Vadervan 's Gravenpolder, hadden alle leden zich met het voorstel vereenigd. 2o. Een voorstel van Gedeputeerde sta ten tot het aanbrengen van eenige wijzi gingen in het reglement voor de School- onderwijzeisweduwenbeurs. Ook tegen dit voorstel had in de afdeelingen, waarvan het algemeen verslag werd voorgelezen door den rapporteur Moerdijk, niemand zich verzet. Gedeputeerde Staten hadden een voorstel gedaan tot het verleenen van een subsidie aan de Ambachtsschool te Middelburg ge durende vijfjaren ad f500 'sjaars. Blijkens het algemeen verslag der afdee lingen, voorgelezen door den rapporteur de Bats, hadden zich bij het onderzoek slechts 5 leden tegen het voorstel verklaard. Het lokte dan ook geen discussiën uit en bij hoofdelijke stemming, die plaats had op verzoek van den heer Snijders, werd het aangenomen. Tegen stemmen alleen de heeren Snijders, Hollestelle, de Smidt, van der Beke Callenfels, Dronkers, Maas en van Houte. Hierna wordt de zitting opgeheven om die in eene namiddagzitting te vervolgen. Namiddagzitting van 14 Juli 1896. Over de maand Juni 1896. 7 AARDE. Levenloos aangegeven den jen zoon van Antonie vai: der Vliet en ia Wisso. verleden: 27, Pieterz. v. Cornells Zandpk Lena Mol. H. M. HARTMAN, tgenoote van P. J. DE BROEKERT. liddelburg, 13 Juli '96. un die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap Quinten van de Vrie, overleden 's Heer Abtskerke, den 2 Juli 1896, dt verzocht daarvan opgaaf of betaling doen ten kantore van den Notaris jAAR te Goes, voor den 22 Juli a s. )e Notaris A. M. TAK, zal op rmiddags te 10 ure, op de hofstede aldamme", bewoond door Joos Lange re, in de gemeente Middelburg, bij den iwlandschen weg, in het openbaar bruin Merriepaard oud 16jaren, vart. IVfprrifinnarït Onmiddellijk daarop bad plaats de be noeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Uitgebracht worden 29 stemmen, waarvan 2 in blanco, 1 op den heer Hennequin en 36 op den heer Kakebeeke, zoodat laatst genoemde gekozen is. Op de vraag des Voorzitters verklaart de benoemde, onder dankbetuiging aan de Vergadering voor het in hem gestelde ver trouwen, zich bereid zijn hernieuwd man daat ie aanvaarden. Thans komt ter tafel een voorstel van Gedeputeerde Staten om den afstand ter afpaling van de eendenkooi, welke de Minister van Justitie aan Kornelis Smit Janszoon te Krimpen aan de Lek vergund heeft op te richten in de gemeente Ellemeet, te bepalen op 150 M. gemeten uit het midden d6r eendenkooi. Blijkens het algemeen verslag der af deelingen, dat voorgelezen werd door den heer Homb. ch, ondervond het voorstel nog al tegenkanting, in eene afdeeling was het zelfs met 10 tegen 3 stemmen verwor pen. Het hoofdmotief dier tegenkanting was het nadeel dat door het oprichten eener eendenkooi aan de naburige lande rijen werd toegebracht. Tot tolk dier tegenkanting maakte zich de heer M. Bolle, die, ondanks eene hef tige bestrijding van den kant der heeren van der Lek de Clercq, van der Have en Rompu een amendement indiende om de afpaling te bepalen tot aan den ringdijk rondom de eendenkooi. Dat amendement wordt aangenomen met 24 tegen 17 stemmen. Voor stemmen de heeren Snijders, Pompe van Meerdervoort, van Deinse, den Boer, Hammacher, de Jonge, Vader van 's Gravenpolder, Heijse, Kakebeeke, de Bats, de Smidt, M. Bolle, Huvers, Kloppers, Hennequin, van Houte, Oggel, Erasmus, van der Meer, Hombach, Ysebaert, van Woelderen, Moes en Noor dijke, tegen de heeren de Casembroot,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1