Het Hooigras, BOUWLAND Vruchten te Velde, ISIil na zending der Gereformeerde Kerken. Noord Bevel and. Vruchten te velde, RECHTSZAKEN. verkoopen Zaterdag 18 Juli 1896, openbaar verkoopen Zaterdag den 11 Juli 1896, publiek verkoopen Maandag 13 Juli 1896, te koop aanbieden: Woensdag 15 Juli 1896, publiek verkoopen: op Vrijdag den 17 Juli 1896, eene groote partij Dinsdag den 21 Juli 1896, Dinsdag 28 Juli 1896, VERKOOPEN: gouverneur van New-York, steed» de machtigste mededinger voor democratische presidenten is gebrokengevolg van zijn dry ven voor het goudstelsel. Bland, uit Missouri, de leider der zil vermannen, schijnt nu de man. Be republikeinen-zilvermannen schoven de candidatuur van Teller op den voor grond. Maar over en weer ziet men de partijmannen deserteeren. Goudmannen uit 4e republikeinsche partij ziet men ijveren voor Hili hun grootsten tegenstander; zil vermannen uit de democraten zijn niet afkeerig van een candidatuur Teller een republikein. Zoo blijken partijen al meer den kaar tenhuizen gelijk te zijn. Het volk lacht er mee. 10 Juli 1896. Bij kon. besluit is aan jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van Oostkapelle. Bij kon. besluit is wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend aan jhr. M. C. Nahuijs te Middelburg als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterijen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 7 leden der commissie tot beoordeeling van het wetsontwerp van Gedeputeerde staten, betreffende de verandering der grens tusschcn Nieuw- en St. Joosland en Middelburg zijn in eerst genoemde gemeente benoemd de heeren J. Polderdijk, C. Ver hulst, P. de Kuijper, J. de Bree, G. J. van der Welle, J. K. Mesu en D. A. Din- gemanse. Ingeleverd waren 90 briefjes. Bij kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van het waterschap Groede en Baanst, tot dijkgraaf A. de Roo Pz. en tot gezworen J. A. Risseeuw gezworen voor den polder Stads, M. Noordhoek; tot gezworen voor het waterschap De Veree- nigde polders van Ossenisse J. de Wael en tot gezworen voor den Pierssenspolder A. Scheele. ATJEH. De tocht naar de IV en VI Moekims is geëindigd. Gewond twee officieven en vijf minderen. Kolonel Stemfoort is benoemd tot waar nemend gouverneur. Soemba. Br. Pos nam 23 Dec. j.l. een nieuw kerkgebouw in gebruik, tot welks bouw de Gemeente ijverig medewerkte. Op Kerstfeest doopte hij daarin 6 volwassene en 2 heidenkinderen, wier ouders vermoord waren en die door Christenen opgenomen waren. Al verstaan wij, hoe hard 't Br. Pos zou gevallen zijn de bede der pleeg ouders om den Doop af te wijzen wij begrijpen niet, wat hem tot doopen recht gaf: adoptie staat toch voor 't Verbond der genade geenszins met generatie gelijk. Br. Pos heeft veel zieken te behandelen en zag gaarne een zendeling-arts op Soemba werkzaam. Java. Br. Huijsingh te Batavia laat, naar 't schijnt, nooit iets van zich hooren Br. Bolwijn te Soerabaja zoo mogelijk nog minder behalve, dat hij nu plotseling zoo spoedig mogelijk naar Nederland wil komen. Dr. Wagenaar |uxt in „de Geld. Kerkbode" de vrees, dat hij „even onver wacht als Br. Horstman thuis zal komen", en de beslissing der saamgeroepen Deputaten niet afwachten. En wij beginnen te vree zen, dat allerlei betrokkon personen saam spannen, om de Gereformeerde Zending tot een belaching te maken. We doelen daarbij ook op wat we nu weer van Dr. Seheurer vernemen, dat hij n.l. beschul digd is van ontrouw en deze aantijging voor de Synode zal brengen. Br. Adriaanse ziet een gevaar van 't Noordoosten naderen nl. 't voortdringen eener Roomscke missie. (Onze lezes hebben zeker wel reeds 't allertreurigst bericht vernomen, dat de gewezen zendeling Teffer van 't Ned. Zendelinggenootschap tot de Roomsche Kerk overgegaan is, na eerst de hand ge leend te hebben in heillooze praktijken van Roomsche proselietenmakers op 't arbeidsveld der Salatiga-Zending. In elk geval is een openbaar tegenstander minder gevaarlijk dan een verborgenen). Ook 't Heilsleger arbeidt op Midden-Java, en Van der Steur schijnt thans zendeling der Baptistengemeente te Haarlem te zyn (Br. Adriaanse, Heidenb. Mei '96).. Br. A. heeft veel ziek en-praktijk en ontving van een vriend een homoeopatische apotheek voor dezen arbeid. Met zyn taalstudie is hy in zooverre op dreef, dat hij kan optreden voor de Gemeente. Br. Zuidema heeft een tijd lang een moeilijke zaak gehad. Hij was nl. benoemd tot voogd over twee natuurlijke kinderen van een overleden militair, op welke hy geenerlei betrekking had. Zulk een voogdij verplicht den benoemde, tegen wil en dank voor die kinderen te zorgen en stelt hem voor hun daden verantwoordelijk. Een dolle wetsbepaling, alleeu iu Indië denkbaar. Zuidema is na lang protesteeren en rekwe steeren van de voogdij ontgeven. Een hartelijk „In Memoriam" wijdt „de Heidenb. aan Mr. G. v. d. Jagt, 28 Mei j.l. overleden: oud-Raadsheer bij 't Hoog Gerechtshof in N.-I. was hij der Zending en den Zendelingen een trouw bescher mer en vriend. Hij ging heen in vast ver- trouwen op zyn Verlosser. In zyn lijden was hem meermalen 't schoone lied ten troost, dat wij niet kunnen nalaten uit „de H". over te schrijven „O, Gij, des moeden zpndaars Vriend, Die, wien Gij mint, ten eind toe mint, Wees G ij de Voorspraak van Uw kind, Ja, Heiland, pleit voor mij. Als mijne moede ziel verkwijnt, De eindpaal me onbereikbaar schijnt, Mijn hoop op Uw gena verdwijnt, Dan, Heiland, pleit voor mij. Als 'k van Uw wegen afgedwaald, Mij onheil heb op 't hoofd gehaald, En dan geen ster van hoop meer straalt, Dan, Heiland, pleit voor mij. Als Satan, door mijn zonden stout, Mij verre van Uw voeten houdt, En Gij mijn jammerstaat aanschouwt, Dan, Heiland, pleit voor mij. Als dan mijn laatste uur genaakt, Mijn ziel ten top van angst geraakt, Verschijn dan blinkend en volmaakt, Dan Heiland, pleit voor mij. En als het licht van Uwen troon Mijn gansche leven stelt ten toon, En Gij komt, God en Menschen-Zoon, Dan, Heiland, pleit voor mij". t Nederlandsche Zendingsveree- niging. Br. Miiller deelt een en ander mede over zijn eerste ervaringen op 't arbeidsveld. Hij maakte kennis met den werkkring der BB. De Haan, Tiemersma, Alkema en vooral van Br. Eendenburg, wien hij tijdelijk ver vangen moet. Terwijl hij op Panharepan een Christengemeente mocht aanschouwen vol leven en groei, zag hij te Soekaboemi 3 jonge Chineezen toetreden tot de Ge meente, en daarmee den smaad en soms zeil s de mishandeling trotseerende der Hei denen van rondom. Zijn hart verheugde zich in de blijdschap, waarmee zij 't Kruis aanvaardden. Br. de Haan merkt bij vele Chineezen te Buitenzorg op, dat zij weinig waarde meer hechten aan hun heidensche gebrui ken en gelooft, dat niet weinigen 't Chris tendom zouden aannemen, zoo niet vrees voor hun familie hen weerhield, vrees vooral voor ouders en schoonouders, die bang zyn dat 't hun na hun dood aan ver eering zal ontbreken, zoo hun kinderen Christenen worden. Een zieke voelde be rouw, dat hij steeds den Doop uitgesteld had en ontving op herhaald verzoek den Doop in zijn woning, na openlijke belijdenis zijns geloofs voor de daar verzamelde Ge meente. Br. Tiemersma deed colportagetochten met Br. Eldrige, tijdelijk agent van het Britsch Bijbelgenootschap. Daarbij had hij soms gelegenheid een 200 a 300 menschen het Evangelie te verkondigen. 115 Bijbel boeken werden geplaatst. Geeft het getrouw zaaien blijdschap, 't oogsten nog meer: Br. T. mocht op Kerstdag een Chineesche we duwe met haar kind doopen. Nog een jongeling trad toe, die met een christen meisje in 't huwelijk wilde treden. Br. Drost te Gombong werkzaam onder de pupillen geeft ons weer een kijkje in de jongenswereld om hem. De knapen hechten zich aan hem en velen toonen, dat een goed zaad in hun hart wortel schiet. Doch wat zal van het jeugdig plantje bij de meesten worden Nog zoo jong moeten zij by 't leger ingelijfd worden, 't Nederlandsch Indisch leger met zijn verleiding, zóó ontkerstend, dat 't schier geen spoor meer vertoont bewijzende, dat 'teen leger eener Christen natie is. „Arme jongens 1" zegt Br. Drost, en wie zou het hem niet nazeggen Toch, wij mogen hu- pen, dat ook zyn arbeid te Gombong niet ijdel zal zijn in den Heere. We maken onze lezers opmerkzaam op zyn verzoek om geschikte lectuur voor de jongens (adres Ds.Johs. Drost, emeritus predikant te Leiden.) Zending in Suriname. Ten vorigen jare sloot de rekening van de Zending der Broedergemeente met een tekort van 114000 Mark, dat is f68400. Binnen enkele maanden was dit tekort ge dekt, een heerlijk bewijs van den geest, die in de Broedergemeente woont, een erfenis van haar grooten voorganger Von Zinzendorfeen geest, die vele Gemeenten tot naijver moge we.<ken. Ook de Gemeente uit de Heidenen te Albine, nog slechts 70 zielen sterk, deed't hare. Op uitnoodiging van haar zendeling, Br. Kersten, bracht zij niet minder dan f167 bijeen. Daaronder waren penninkskens, waarop wij mogen gelooven, dat Jezus 't woord kon toegepast hebben: „meer dan de gaven der rijken". Zoo gaf een keukenmeid van haar spaar penningen zooveel, dat Br. Kersten bezwaar maakte 't te aanvaarden. Een 12-jarig meisje gaf haar fraaien halsketting; een arme neger, door een ziek been verhinderd te werken, zamelde in 't bosch een aantal zgn. „Jobstranen", die aan een draad ge regen een keten vormen. Zulke kleinig heden, in grooten voorraad aangebracht, vermeerderen, in Europa verkocht, 't boven genoemde bedrag nog met een aanmerke lijke som. Waarlijk vele onzer Gemeenten offeren vrij wat minder voor den zendings- arbeid dan die arme Neger- en Indianen- gemeente aan den oever der Marowijne. t Arrondissements-Rechtbank te Middelbug. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens uiederspannigheidH. V., 28 j.. werkman, Vrouwepolder, tot 2 m. gev. straf; overtreding der drankwet en weder- spannigheid H. J., 23 j., sjouwerman, en P. H., 34 j., stoker, beiden Vlissingen, ieder tot 6 m. gev. straf en 3 w. hechtenis mishandeling J. v. O., 43 j., koopman, Middelburg, tot 1 m. gev. straf, en A. H., 16 j., schoenmaker, Middelburg, tot f8 b. s. 8 d. h., en J. v. 0., 21 j., hvr. van C. V., zonder beroep, Weineldinge, tot f3 b. 3 d. h. strooperij A. P. d. W., 20j., sjouwerman, en I. VV., 17 j., smidsjongen, beiden Middel burg, ieder tot f—,50 b. s. 1 d. h.; poging tot diefstalL. v. W., 24 j., landbouwersknecht, Oost-en West-Souburg', tot 4 m. gev. straf, en diefstal met geweldplegingP. d. C., 68 j., en J. d. B., 26 j., poeliers, Hans- weert, thans te Middelburg in hechtenis, de le tot 4 en de 2e tot 3 j. gev. straf, met mindering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht. .P® ?0-jarige koopman uit Stekene (België) die ter zake van verschillende in het land van Axel gepleegde kippendief- stall >,n door de Middelburgsche rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aan- geteekend. Stavenisse. In de Woensdag gehou den vergadering van den dijkraad van het Calamiteus waterschap Stavenisse deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd, f 10.000 voor 't Grootboek af te schrijven ter tegemoetkoming in de oeververdediging en dijksverhooging van genoemd waterschap. Naar aanleiding van bet breken van het laatstgezonken stuk werd op voorstel van het bestuur besloten om het gedeelte, waar het afgebroken stuk zou moeten liggen, met steen te be storten, d. i. eene oppervlakte van 1020 M2. Aan Ged. St. zal machtiging worden gevraagd om de helft met gewonen steen, en de andere helft met afval van gewonen steen te mogen bestorten. Vlissingen. Wegens uitbreiding van personeel op het zeepostkantoor Vlissin gen—Queenboroug'a is met 16 Juli a. s. tot vierde condueteur benoemd de conduc teur Leenstra te Amsterdam die als zoodanig naar Vlissingen wordt overgeplaatst. Het vaartuig van scuipper Servaas waarvan wij in ons vorig no. melding maakten was niet uit. Ooltgensplaat, maar uit Colli nsplaat afkomstig. Het kind, 'dat verdronk, is niet het eenige van den schipperer was nog een kind aan boord, dat gered is en een is er te Colijnsplaat aan den wal en gaat daar school. Ieder, die te Colijnsplaat J. Servaas kent, heeft diep medelijden met hem en zijne vrouw; beide zijn brave oppassende menschen. Nog wordt aan de G. Ct. gemeld dat de ouders van de vrouw van den schipper Maandagavond een brief van haar dochter gekregen hebben, «Dor haar zelf geschreven, en waarin ze meldde dat ze naar om standigheden zeer wal was, dat ze haar kind van drie weken reeds gered en in haar armen had, maar door de groote golven verloor, terwijl haar man voor het andere kind zorgde. Goes. De leerlingen der openbare scholen onder leiding der onderwijzers en onderwijzeressen en de Commissie tot wering van Schoolverzuim, maakten hun jaarlyksch uitstapje gisteren, begunstigd door schoon weder; per trein naar Vlissingen, door Euphonia's muziek begeleid en werden aan 't strand, waar zij zich zeer vermaakten, ruimschoots onthaald. Te Vlissingen werden zij vanaf de Keersluis per tram vervoerd. Van 3 tot 5 uur hielde Euphonia onder leiding van den heer J. Kooiman haar directeur, aldaar een matinee aan het Badhuis. Te 9 uur arriveerde de stoet opgeruimd en wei in de vaderstad. Toen Dinsdagavond de tram van de lijn WageningenEde de Hollandsche Steeg passeerde, zat daar tusschen de rails een dochtertje van A. v. Kooten, 15 maan den oud. De machinist bemerkte het te laat en knn onmogelijk meer stoppen, zoo dat men meende dat het kind zou verplet terd worden. Toen de tram stilstond en men terugging vond men echter het kind naast de baan op de knietjes liggen, met slechts een onbeduidende hoofdwonde. De locomotief had het kind opgenomen en juist over de rails geworpen. Een helsche machine. In de Gulden straat te Groningen had men gisterenavond op het trottoir voor het sigarenmagazijn van de heeren Sijpkens en Lorgion een standje. Daar lag een gesloten sigarenkistje en in plaats van te denken, dat er sigaren in zouden zijn, liet „men" zijne fantasie den vrijen teugel en vermoedde er wie weet wat niet in, misschien wel eene hel sche machine. Niemand durfde het kistje opnemen, veel minder openen en daar de eigenaar zich niet aanmeldde, nam een agent van politie het koelbloedig onder den arm en opende het aan het bureau. En wat was er in? Een doode ringslang. N. Gr. Crt. Te Krawinkel-Geleen (L.) heeft een brand gewoed, die zeer noodlottige gevol gen had. In het huisje van B. brak brand uit. Drie kinderen, waarvan de oudste nog geen 12 jaren telde, bevonden zieh op een zolderkamertje en konden zich niet redden. Zij kwamen in de vlammen om.De vader was elders aan een steenoven werkzaam, terwijl de moeder, om een centje te ver dienen met een ouderen zoon zich reeds met het krieken van den dag naar Maas tricht had begeven, om daar zand te gaan venten. Hoe het onheil ontstaan is, zal wel een raadsel blijven. Nederlander. - De met naphta geladen schoener „West-Indië" is op de Kaspische Zee ver brand. Bij pogingen tot blussching, waarbij een ontploffing plaats had, werden de ka pitein, de stuurman en twee matrozen ge dood de overigen konden zich redden. Het hotel „Reicbsadler" te Kronach, Beieren, is vernield door een brand, welke, "naar men vermoedt, aan boos opzet is te wijten. Er zijn verscheidene personen, als verdacht van de brandstichting, in hech tenis genomen. De minister president van Nieuw- Zeeland heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij iedereen die 20 jaar in Nieuw- Zeeland heeft gewoond, op 65 jarigen leeftijd in het genot wordt gesteld va» een pensioen, tot een maximum van 10 sh. per week en een minimum van 5 sh. Te Ougré bij Luik is een huis in de lucht gevlogen, waarin buskruit voor de mijnwerkers werd bewaard. Een man is zoo ernstig gewond, dat hy na eenige uren van vreeselijk lijden stierf, een ander is mede zwaar gekwetst. De Standard verneemt dat de Trans- vaalsche regeering een bestelling gedaan heeft bij de firma Lüwe van zestig duizend geweren en andere wapenen. Reeds zouden tien duizend geweren zijn afgeleverd. In verband hiermede, beweert het blad, zou de heer Eloff' de fabrieken der firma Löwe bij zijn verblijf te Berlijn bezoeken. Er schijnt nog hoop te bestaan, dat men eenigen der ongelukkige mijnwerkers, die bij de ramp te Wilkesbarre (Pennsyl vania) een week geleden zijn bedolven, levend terug zal vinden. De mannen, die met het wegruimen van het instortsel be zig zijn, zeggen de gevangen werklieden te hebben hooren kloppen tegen, de wan den der mijn. Het geluid scheen uit een diepte van omstreeks 400 voet te komen. Ondertrouwd CORNELIS PIETER IS AAK DOMMISSE PKz., DINA GIJSBERTA GUILLAUME. Vlissingen, den 10 Juli 1896. Den 27 Juni overleed na een lang durig doch geduldig lijden van 6 maanden mijne geliefde Ëchtgenoote, WILHELMINA BLANKENBURGH, in den jeugdigen leeftijd van 25 jaar en 4 maanden. Zij mocht met volle vertrouwen getuigenis geven dat haar einde vrede was en dat hare schuld voldaan was door Hem die voor zondaren stierf en deze zalige troost dat haar einde vrede was, lenigt myne diepe smart. Des Heeren weg is recht en Hij doet met den mensch naar Zijn welbeha gen en Hij doe mij in Zijnen Hei ligen wil berusten. M. ZWEEMER. Sheboijgan Wiscons. (N.-A.) Allen, die iets te vorderen heb ben van, of verschuldigd zijn aan de na latenschap van Cornelia Cevaal, in leven weduwe Cornelis de Jonge, gewoond hebbende te Middelburg en aldaar overleden den 30 Juni 1896, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris HUVERS te Middelburg. De Notaris A. M. TAK zal op des namiddags te 2 ure, na afloop van de verkooping van veldvruchten op de ge sloopte steenfabriek „Suzanna Johanna" bij Nieuw- en St. Joosland in het EENE PARTIJ bestaande uit: Latten, Schragen, eiken Mestput- palen, Kolders, Ribben, Deelen, Planken, Kapgebinten in diverse grootten, Tonnen, Kisten, Deut en, Ramen, Ijzerwerk en Brandhout, benevens een Hitten wagen, Water wagen en een Kar met breede vel lingen. Notaris L. E. A. LIEBERT te Kapel zal op des middags 2 uren te Hoedekenskerke, in de herberg bij de Wed. Walraven, aan den Steiger, voor A. Geelhoed en G. van Liere te Biezelinge wassende aan den Zeedyk van af het groote licht tot aan de Kade, in 15 perceelen» De Notarissen A. M. TAK en Ma. JAN LOEFF zullen des namiddags om 2 uren, te Koudekerke bij OATH. ROOSE in het openhaar 3 Perceelen onder Koudekerke, aan den Zand weg naar de Duinen, bij de Hof stede van JAN DE KROO. Breeder omschreven bij aanplakbiljetten- Nadere inlichtingen ten kantore van ge' noemde Notarissen te Middelburg en Kou dekerke. De Deurwaarder HOLLMANN zal op des voormiddagsom 11 uren aan de herberg van Jb. van Eu keren te 'sHeer Arendskerke 7 gekalfde en Kalfkoeien, eenig jong Hoornvee, 15 Kalveren en Loopvarkens. Voorts: 6 Veulens (waaronder 4 afkomstig vari Belgische hengsten) en 2 at- tands Werkpaarden. De Deurwaarder J. F. GELNER te Cortgene, zal ten verzoeke van den heer Dingenis Remijnse, landbouwer te Kamperland des namiddags ten 2 ure, in de herberg van dhr. M. G. Riemens te Colijnsplaat, te weten TARWE, WINTERGERST. HAVER, ERWTEN, KROONERWTEN, AARDAPPELEN, enz. Alles wassende op de landerijen der Hofstede Welgelegen, bewoond door JAN JANSE in den Nieuw Noord Beve- landpolder gemeente Colijnsplaat, waarvan boekjes verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Deurwaarder alsmede bij dhr. M. G. RIEMENS te Colijnsplaat. De perceelen zyn op de terreinen afge bakend. De Notaris A. M. TAK, zal op voormiddags te 10 ure in den Scharen- polder, gemeente Nieuw- en Sint Joosland in het openbaar verkoopen EENE GROOTE PARTIJ als; Tarwe, Erwten, Bruine- en Witteboonen, Paarderiboonen Haver, Rogge, Aardappelen, Mangel wortelen en Klavers. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris en bij A. PHILIPSE aldaar. De Notaris II. ROELOF te Cortgene zal op des namiddags 5 nur, in de herberg „de Kroon" te Wissekerkevoor de erven van wijlen Leendert de Looff, EENE PARTIJ als: TARWE, HAVER, ZOMERGERST ROGGE, BEESTENPEEN en SUIKER- PEEN. De perceelen zijn door paaltjes op de gronden aangeduid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2