KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RE Gil TSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. havendijken, tot recht ovet Nieuwland. Hier mondde de haven uit in een der Zeeuwsche stroomen, de Welsinge, die tusschen het tegenwoordige Nieuw- en St. Joosland, toenmaals nog een schor, en Ritthem liep en zich dicht bij het tegen woordige fort Rammekens met het Sloe vcreenigde en samen de beroemde reede vormde, waarnaar genoemd fort. eigenlek Zeebrug geheeten, zijn naam kreeg. Deze tweede waterweg heeft nimmer voldaan. Steeds heeft men tegen verzanding moeten worstelen. In 1550 werd binnen Middelburg het Molenwater gegraven, dat door het Spui in verbinding met de haven gebracht, meer schuring in de haven moest brengen. Het heeft weinig geholpen. Verbazende sommen zijn aan hetdiephouden ten koste gelegd. Alleen in 1792 werd er f 274000 voor besteed en toch raakte in 1793 een O. I. Compagnieschip weer zoo aan den grond, dat het gesloopt moest worden. Hadden de concurreerende steden Vlissingen en Veere het niet belet, men had in de zeventiende eeuw stellig een nieuwe haven gegraven. Toch wekt deze slechte haven aangename herinneringen op. Door haar zijn de Bchatten uit Oost- en West-Indië vervoerd, die Middelburg twee eeuwen hebben; gemaakt tot een der rijkste en fraaiste steden van ons land en Walcheren tot een lustoord, met heerlijke buitenplaatsen als overdekt. Het waren die schatten, welke, ja, de kooplieden rijk maakten, maar de burgerij tevens ongeloofelij k welvarend en zelfs den kleinen man een buitengewoon goed stuk brood verschaften. Ook andere herinneringen wekt deze oude haven op. In het voorjaar van 1574 voer door deze haveu de Spaansche bezetting van Middelburg met den voortrefl'elijken Mondragon aan het hoofd na de overgave van Middelburg aan den Prins van Oranje en werd Walcheren een der eerste plekken gronde, waar de Spaansche heerschappij geheel vernietigd was. Teizelfder tijd ver trokken door de havende Geestelijken der Abdij, de kanunniken van St. Pieter, be nevens de overige monniken, nonnen en burgers, die niet in de stad hadden willen blijven, naar Vlaanderen. Hun geesteljjk opperhoofd, Nicolaas de Castro, Middelburgs eerste en laatste bisschop, was tijdens het beleg aan den roode loop overleden. De eerste, alleroudste waterweg van Middelburg mondde op dezelfde plaats in de Schelde uit als de derde en geen wonder, want hij bestond geheel uit de Welsinge, die ongeveer tegenover het huidige Oude dorp, een gehucht in Nieuwland, een boeht maakte en eerst in N. W. en daarna in N. richting naar Middelburg voortliep. De tegenwoordige Welsingsche watergang onder Kitthem is er een overblijfsel van. In de oorlogen tusschen de graven van Holland en Vlaanderen om het bezit van Zeeland voeren langs dezen waterweg, waar nu nauwelijks een schuit passeeren kan, de Middeleeuwsche schepen, veelal door tal van riemen voortbewogen en bemand met velerlei krijgers in hunne eigenaardige wapenrustingen. In Mei 1303 b. v. moest Jonker Willem van Holland, de latere graat Willem III, Middelburg aan de Vlamingen overgeven. Beurtelings droeg de Welsinge toen Hollandsche en Vlaamsche schepen op haren rug. De oude WelsiDge was geen menschen- werk, maar een der vele zeestroomen, die in overoude tijden ook Walcheren in dee- len splitste gelijk Zuid-Beveland. De opening der jacht op waterwild: eenden, duikers, waterhoenders, watersnip pen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie is door Gedeputeerde Staten bepaald op Zater dag 11 Juli aanstaande. Bij K. B. is aan J. Bevelander eervol ont slag verleend als dijkgraaf van het wa- tarschap Gouweveer en Zelke en als gezwo ren van den polder de Vier bannen van Duiceland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ellewoudsdijk ds. J. ten Oever te Hoedekenskerke. Beroepen te Hempens Hefting te Sidde- buren te Elburg ten Have te Polsbroek te Ter Apel Lofvers cand. te Bedum te 's Gravenmoer Peaux te Wijk aan Zee. Bedankt voor Helenaveen door Van Krevelen te Hoogvliet voor Hilligers- berg door de Groot te Houtenvoor Workum door Mac Pherson te Goënga voor Ootmarsum door Pos te Losser*, voor Asch door Griffijn cand. "te Utrecht voor Oudbeijerland en voor Waarder door Gunning te Oosthem voor Kapelle aan den Ysel door de Bruin te Pijnakker voor Ulrum door André Douwes te 't Zand. De algemeene synodale commissie heeft aan het verzoek van den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Sloten om dispensatie van art. 52 regl. op de vac. voor den heer A. H. H. Bechger, om dezen na een gehouden colloquium doctum te kunnen beroepen, niet kunnen voldoen, omdat uit inlichtingen der classis van New- York der Dutch lteformed Church gebleken is dat hij in Amerika niet is bevestigd geweest als predikant in den zin van bovengenoemd artikel 52, 'maar „missionary pastor" (zendeling-leeraar) is geweest en ook als zoodanig niet bevestigd. Geref. Kerken. T ivectii! te Barendreclit ds. J. IT. D<>nner Jr. te Nieuw dorp en dB. J, II. M. G. Wolf te Maasland; te Gouda B ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp en ds. D. King- nalda te Oudshoornte Amersfoort B ds. H. Teerink te Werkendam B en ds. P. C. Koster te Velp. Beroepen te Zalt-Bommel C. Lindeboom, cand. te Kampen. Bedankt voor Oostburg door ds. C. Hoek te Longerhouw en Schettensvoor Hattem door ds J. van Haerengen te Katendrecht; voor Paterson (N. A.) door ds. A. Makkenze te Dirksland Aan de hoogeschool te Groningen is gisteren afgelegd bet doctoraal in de godgeleerdheid (met lof) door den heer G. Renting, geboren te Groningen, .candidaat bij de gereformeerde kerken. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen rechtswetenschap de heer J. J.Heijse. Theologische School. Maandagmiddag 12 ure namen de over gangsexamens een aanvang. Behalve de docenten waren tegenwoordig de curatoren Dr. v. Goor en Ds. Bavinck. Van de Lit teratoren der eerste klasse slaagde R. Ham ming niet bevorderd 1. Van detweede naar de 3e klasse slaagden :J. E. Colenbrander, W. F. Geerds en M. P. de Ruijter niet bevorderd 1. herexamen 3. Van de derde naar de 4e klasse slaag den F. Algera, L. A. Groenewegen, D. Hogenbirk, P. Hommes, D. v. d. Meulen, J. v. Mechelen, W. Oosterheert, A. Taal, E. Woudstra, R. Zijlstra; 2 adsp. namen door omstandigheden geen deel aan 't exa men 2 herexamen3 niet bevorderd. Bovendien deden examen voor de 4e kl. p. Koppe, B. Koppe en Joh. Wielenga die vroeger niet aan de School studeerden. Het overgangsexamen van de 4e naar de 5e klasse werd door 16 litteratoren af gelegd. Geslaagd lit. w. de h. h. G.Bax, M. Bosch, H. Brinkman, J. Brinkman, G. Diemer, F. Gerber, J. Gunnink, D. Hoek, C. Staal, G. v. d. Vegte, J. Tangsma. 5 herexamen. Hiermede zijn de overgang-sexamens ge sloten. Begin volgende week zal een aan vang gemaakt worden met het litterarisch eindexamen. Goes. In de maand Juni werd de Bijzondere School bezocht door 245 leerlingen, waarvan 212 geen enkelen schooltijd verzuimden 26 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en bij 7 beliep het verzuim van 8 tot 15 school- tijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,12 pet. tegen 0.96 pet., in Juni 1895. 1 leerling was wegens ziekte afwezig. Kantongerecht te Goes. Strafzitting van 30 Juni 1896. JachtwetG. d. W. te Colijnsplaat 2maa) f 3 s. 2maal 3 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en haas, met bevel tot uitlevering dezer voorwerpen of te betalen fl voor elk voorwerp s. 1 d. voor elk voorwerp C. A. te Kwadendamme 2maal f 5 s. 2maal 4 d., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f2 s. 2 d.; M. P. te Baarland 2maal f5 s. 2maal 4 d. verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer en haas met bevel tot uitlevering of te betalen voor het geweer f2 s. 2 d. en voor den haas f 1 s. ld.; C. T. te Heinkenszand 2maal f 5 s. 2maal 4 d., ver beurdverklaring niet in beslag genomen geweer en haas met bevel tot uitlevering of te betalen voor het geweer fl,50 s. 2 d. en voor den haas f 0,60 s. 1 d.A. W. te Ellewoutsdyk 2maal f 4 2maal 4 d., met verbeurdverklaring niet in beslag ge nomen geweer bevel tot uitlevering of te betalen fis. 1 d.M. S. en J. S. te Baars- dorp ieder 2maal f5 s. 2maal 4 d., met verbeurdverklaring 1 van het in beslag genomen geweer en 2 van het niet in be slag genomen geweer, bevel aan ieder hun ner dit uit te leveren of te betalen f 1 s. 1 a. voor ieder hunnerF. B. te Kwa dendamme 3maal f 5 s. 3maal 4 d., ver beurdverklaring niet in beslag genomen ge weer en eieren of te betalen voor het ge weer f 2 s. 2 d. en voor de eieren fis. ld.; C. d. D. te Hoedekenskerke f5 s. 4 d, verbeurdverklaring niet in beslag ge nomen wildstrik, met bevel tot uitlevering b. 1 d. hechtenis en in geval van uitleve ring bevel tot vernieling van dezen strik; J. C. v. H. te Goes f 3 subs 3 dagen, ver beurdverklaring niet in beslag genomen haas bevel tot uitlevering of te betalen f 1 s. 1 d.J. T. te Heinkenszand f5 s. 4 d. ver beurdverklaring niet in beslag genomen haas met bevel tot uitlevering of te beta len f 0,60 s. 1 d.P. P. Cz. te 's Heeren- hoek f 5 s. 4 d., verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken, met bevel tot vernieling M. K. v. 't V. te Oude- lande f 3 s. 2 d., verbeurdverklaring in beslag genomen wildstrikken met bevel tot vernieling wet op het stoomwezen C. N. te Hans- weert f25 s. 10 d.; wapenwetJ. T. Cz. te Heinkenszand 7 dagen hechtenis, verbeurdverklaring in be slag genomen geweer te hard varen in eene sluisJ. B. te Keulen (zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande) f5 s. 3 d. reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen C. S. K. Ad., C. W. K. Ad., J. C. Pd., J* P. Mz., J. P.Sz. allen te lerseke ieder 2maal fis. 2maal ld.; W. P. D. Izn., G. S. Ad., M. E. Cd. en J. M. Jz. allen lerseke f 1 s. 1 d. palderreglementC. G. en J. NVte W ol- phaartsdijk fl s. 1 d. nachtelijk burengerucht: A. V. en A. d. F. te Goes ieder f3 s. 2 d. overtreding veldpolitieW. 1. en G. 1. Jz. beiden te Colijnsplaat ieder f5 s. 3 d. als voren en opgeven van een valschen naam ,T. G. te Middelburg f 1 s. 1 d. en f 5 8. 3 d. dronkenschap en overtreding gemeente verordening te GoesM. L. C. te Goes f 3 s. 3 d. en f 1 s. 1 d. dronkenschapJ. F. A., J. v. D., beide te Goes, H. D. te 's Heer Abtskerke en V. P. te ltamskapelle (België) tijdelijk te Goes ieder f 1 s. 1 d. dronkenschap bij herhaling J. B. te Hein kenszand 3 d. pnnc. hecht. De rechtbank te A lkmaar veroordeelde heden D, P., ontslagen gemeente-ontvanger overeenkomstig den eisch van het O. M., tot drie jaar, met mindering van den in voorloopige bewaring doorgebraehten tijd, en J. N. v. d. V., ontslagen secretaris, te gen wien Iwee jaar en zes maanden geëischt werd, tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen J. li., warmoezenier, we gens diefstal te Hoedekenskerke veroordeeld mi> ar bepaald dat de voorloopige hechtenis ia mindering van de straf komt. Goes. A. s. Vrijdag zal „Euphonia" weer een volksconcert op de tent geven, volgens programma 1. Salut au drapeau, marsch, Mantu nach; 2. Fleurs des Bois, fantaisie, v. Perclc3. Intermezzo russe, Francke4. Le Premier jour de bonheur, Auber-Alullot. 5. Sou venir de Goes, marche de festival, J. Kooi man 6. Donauwellen, Invanovici7. Fi nale aus der oper „Dornröschen", Neibig 8. Marche populaire, M. J. H. Kessels. Bruinisse. Omtrent het gebeurde op j.l. Zondagavond kan nog het volgende worden gemeld: Zooals dikwijls plaats heeft waren ook nu velen uit onze gemeente naar 'tZijpe gegaan om bij het aanleggen der pleizier- bool tegenwoordig te zijn. In het eerst werd van den kant der feestgangers noch van het publiek iets gedaan dat tot wan ordelijkheden aanleiding gaf, totdat een rijtuig met feestgangers die van Zierikzee naar hier waren gereden met veel drukte aankwam. Men zegt dat iemand van hier toen tegen een dier feestgangers zei „Wil ik je een gulden leenen waarop die per soon dadelijk begon (natuurlijk driekwart dronken) met rechts en links klappen te deelen. O. a. kreeg een algemeen geacht persoon uit onze plaats een slag onder de kin met een gebroken flesch, zoo erg, dat hij genoodzaakt was zich door dr. Spruit te laten verbinden. Na dien onverwachten uitval was de vechtpartij spoedig algemeen. De anderen voegden zich bij hun kame raad en in een oogenblik leverde de steiger een tooneel van strijd. Gillende vrouwen en kinderen verdrongen zich op het plankier en het mag waarlijk een wonder heeten dat er niemand te water is geraakt. Doordat de feestgangers een goed heenkomen zochten op de boot, werd de vechtpartij geëindigd, evenwel niet voordat een dozijn dier oproermakers goed klop hadden gehad. Naar wij later vernamen moest de hoofdaanlegger bij zijn aankomst te Rotterdam dadelijk naar het ziekenhuis worden vervoerd. Evenals zoovele andere feiten levert deze geschiedenis ook weer het bewijs wat er van deze Zondags-ple ziertochten komt. Waarlijk,de Zierikzeesche stoombootmaatschappij heeft eer van hare plannen, eerst het gevalletje te Nijmegen en nu weer deze banaliteit er over heen. Bruinisse. In het vorig nummer van van dit blad werd in een bericht uit Sta- venisse gemeld dat de hier wonende duiker Visser op grooter diepte had gewerkt dan hij gewoon is. De gevolgen van deze duiking zijn dan ook niet achtergebleven. Dadelijk na zijne terugkomst hier moest hij te bed, en reeds spoedig daarop was zijn toestand van ernsti- gen aard. Gelukkig voor hem vernamen wij echter zoo even dat zijn toestand zoo danig is verbeterd dat er alle kans bestaat op herstel. Stavenisse. Gedurende het eerste haltjaar van 1896 werden door het Rijks- telephoonkantoor 953 berichten behandeld, waarvan 508 verzonden en 445 ontvan gen. Het grootste aantal werd behandeld in April, n. 1. 104 verzonden en 109 ont vangen, het kleinste aantal in Juni, n. 1. 65 verzonden en 50 ontvangen. Oostkapelle. Onze burgemeester jhr. de Jonge v. Ellemeet, heeft wegens ver andering van woonplaats als zoodanig eer vol ontslag aangevraagd. Heinkenszand. Bij den landbouwer J. Braamse ontstond Dinsdagmiddag onge veer 12 uur een begin van brand in de schuur. Door spoedige hulp der buren werd de brand beperkt tot eenige bossen stroo. De oorzaak is onbekend. Vlissingen. Maandag avondstonden belanghebbenden te vergeefs te wachten op de dagmiilboot Engeland tot eindelyk ongeveer halfacht telegrafisch bericht kwam dat genoemde boot ter hoogte van Heijst voor anker lag met gebroken zuigerstang waarop tegen 8 uur tweesleepbootender waarts vertrokken met een paar heeren van de Maatsckuppij Zeeland aan boord, en de Engeland op sleeptouw werd genomen, on geveer half twee des nachts werd zij hier binnen gebracht. Post en Passagiers ver trokken gisteren morgen met een faculta- tieven trein om 3 uur 45. De Engeland is gisteren namiddag tusschen 3 en 4 uur binnen geschut om gerepareerd te worden wpar minstens een maand mee verloopen zal. Hiernevens een bevolkingstaatje van eenige Zuid-Bevelandsche gemeenten op 1 Jan. 1800 en 1 Jan. 1896 Goes3711 inw. lerseke580 Wolfaartsdijk 667 Wemeldinge 866 Rilland-Bath357 Kloetinge 558 Waarde.... 351 Schore 314 Gelyk men ziet is Goes het minst in be volking percentsgewijze toegenomen. Daar de welvaart er niet toegenomen is, moest dit op het bevolkingscijfer wel een nadee- ligen iuvloed uitoefenen, lerseke en Wemel dinge zijn door de oestercultuur sterk vooruitgegaan in bevolking. In Wol- faartslijk en Rilland-Bath had men nieuwe polders en sedert nog schorren inge dijkt, vandaar de toestrooming van werk krachten. Te Schore is de bevolking snel toege nomen sedert het Zuid-Bevelandsche kanaal gegraven is, te Waarde door inpoldering. Kloetinge is 'steeds een zeer welvarend dorp geweest, waar grootere en kleinere renteniers zich gaarne vestigden. Een man met een ondernemingsgeest! Vijftien jaar geleden trok de toen 55- jarige J. Boelens met zijn gezin van Zuid- hom naar Noord-Amerika om daar als landbouwer „zijn geluk te beproeven." Hij vestigde zich in den staat Yowa en werd daar een welvarend man. Ruim een half jaar geleden greep het verlangen naar het oude vaderland, naar vrienden en kennis sen hem aan en zocht hij zijn oude woon plaats nog weer eens op. De kloeke levens lustige grijsaard is thans weder naar Ame rika vertrokken. Voor eenige dagen zou een knecht voor zijn patroon te Dinksperloo aan het station te Terborg een kilometerboekje halen, waarvoor hem f 27.50 was medege geven. De man kwam echter met het geld, doch zonder kilometerboekje terug. Toen men hem naar de reden vroeg, was het antwoord„Ja, men wilde mij een boekje met een paar velletjes papier in de hand stoppen, die nog geen vijf penningen waard waren." Nadat den man aan het ver stand was gebracht wat een kilometerboekje is, kon hij weder naar Terborg gaan o.n meer gerust dan de eerste maal het kilome terboekje in ontvangst te nemen. Een aardig klankovereenkomst heeft men in de volgende drie woorden solda- tententen ter tentententoonsteliing. Te Velzen is een 3 jarig zoontje door het omvallen van een brandend petro- leumtoestel in brand geraakt en aan de brandwonden bezweken. Te Hillegersberg is een 6 jarig knaapje door een schommel, waarop drie heeren stonden, zoodanig tegen het hoofd gestooten, dat hij met een levens gevaarlijke hersenschudding werd opgeno men. Te Scheveningen heeft men een rijwiel gestolen dat een dokter die een pa tient bezocht aan de deur had laten staan van diens woning. Te Utrecht werd een jongetje gedood door een neerstortende balk bij 't afbreken van een oud gebouwtje op den Dam. De heer Elofï'. luitenant der artil lerie en hoofd der pelitie te Krugersdorp (Transvaal) die nog een poos krijgsgevan gene van Jameson is geweest, toen hij ais onderhandelaar op hem was afgezonden, in deze week in Nederland aangekomen; en logeert straks te Kampen, waar hij heeft school gegaan; en de huisvriend was van de docenten der theologische school. Hij is een kleinzoon van Kruger. In een huis te Arkel werd al ver scheidene avonden achter elkander een vreemd gedruisch achter het behangsel van het woonvertrek vernomen, zonderdat het gelukken mocht de oorzaak te ontdekken. Deze week zag men uit een gat in een buitenmuur een vleermuis te voorschijn komen, gevolgd door nog zeventig van die fladderaars, welke langs denzelfden weg hunne gemeenschappelijke schuilplaats ver lieten. Te Sellingen is tengevolge van het onvoorzichtig spelen door kinderen met lucifers bij een hooischelf een groote boer derij in de asch gelegd. Ook eene nabij gelegen wiekelhuizing met manufacturen werd daardoor aangetast en werd een prooi der vlammen, terwijl de pastorie zeer beschadigd werd. Men meldt uit Amsterdam De voerlui, die het bier der Amster- damsche brouweryen tij de klanten bren gen, hebben sinds lang de slechte gewoonte, jongens van 8 of 9 jaren te belasten met het wegrollen der vaten. Heeft zoo'n knaap met een makker eenige vaten verrold, dan schiet erallicht voor hen een „half tieschje" over, dat dezen arbeid voor de woelige jeugd reeds aantrekkelijk, nog zoeter maakt. In deze vrij willige diensten, aan bier brouwersknechts bewezen, zou weinig kwaads steken, indien zij niet schoolver zuim ten gevolge hadden. Er zijn knapen, die dagen lang met de brouwers onder zeil blijven de nacht wordt dan in een pakhuis, op een trap of onder een brug doorgebracht, en vader en moeder en ook meester blyven onkundig van hun verblijf tot de heeren eindelijk komen Opdagen. In den zomer is zulk een leventje beter te leiden dan in den winter. Het aantal knapen, dat 's nachts bui tenshuis blijft, is grooter dan men denkt; zij zijn de echte straatjongens, die nu en dan een paar centen of een stuk brood opdoen op een manier, als hier aangegeven is en overigens zooveel gelegenheid tot kat tenkwaad en ernstiger misdrijf vinden, dat er licht van die jeugdige misdadigers uit groeien, met wie politie en justitie in den laatsten tijd de handen vol hebben. Vrijdag jl. waren weder drie jongens, die op dat oogenblik op de schoolbanken thuis behoorden, met het verwerken van vaten op de De Ruyterkade bezig; twee hun ner vielen met hunne vaten te water; de een werd door den derden kamera id ge red, maar de ander, zekere Gerrit Vrees, verdronk. Zijne beide makkers, in plaats van de politie te waarschuwen, verzwegen het ongeval uit vrees voor straf of slaag. Nadat de politie enkele dagen lang op verschillende plaatsen in de stad gedregd had, kwam eindelijk de waarhoid uit en werd het lijk van Gerrit Vrees bij de De Ruyterkade opgehaald. Een bekend Amsterdammer laten wij hem A. noemen miste dezer dagen zijn rijwiel. Het was gestolen. Heel toevi llig komt de dief bij den handelaar, waar het wiel gekocht was, voor het doen van eenige reparatie. De handelaar (verwonderd)„Is dat niet de machine van mijnheer A De dief (op beslisten toon) „Ja zeker, de machine is van mijnheer A. Ik kom namens hem bij u, om u te verzoeken even het wiel te herstellen. Ik wacht er even op, en wilt u de rekening aan mijnheer A. zenden Het wiel wordt gerepareerd en de dief rijdt heel kalm weg. De rekening werd naar mijnheer A. ge zonden, die wel heel verwonderd opkeek, maar hij vond, dat hij zoo handig beet genomen waB, dat de rekening on middellijk voldaan werd Een arts te 's Gravenhage, vroeger practiseerend geneesheer op Tessel, wenscht bij advertentie aan alle bewoners van Tessel een prettige kermis beginnende Maandag a. s., toe, zich tevens aanbevelende in de herinnering van hen, die hem te zamen nog zes duizend guld. aan onbetaalde rekeningen schuldig zijn. Hij meent, dat het geen pas geeft, voor zijn geld kermis te houden. Te Wensleydale in Engeland is dezer dagen een arme vrouw begraven, die den respectabelen leeftijd van 106 jaar had be reikt. Betty Webster, zoo heette de over ledene, was tot aan haar dood in het volle bezit harer geestvermogens en haar gezond heidstoestand liet niets te wenschen over. Gedurende de laatste vijftig jaar van haar leven, rookte zij met smaak haar half onsje tabak per dag Faardenworst te Eerlijn.. Een fabrikant van paardenworst in de Mantenlfelstrasse te Berlijn, die met stoom kracht werkt, verzendt groote quantiteiten zijner producten aan de groote Berlijnsehe hotels en voornamelijk aan de spoorweg restaurants. Ongetwijfeld zouden deze in richtingen de worst niet bestellen en ont vangen, wanneer zij wisten, dat ze afkom stig was van paarden. Deze dwaling der stationsrestaurateurs is wel te verklaren, daar de leverancier uit de Mantenlfelstrasse in het adresboek niet als paardenslachter, doch eenvoulig als worstfabrikant gequa- liliceerd is. Een verordening diende daar te worden tot stand gebracht, waardoor paardenworst door voorschrijving van een bijzonder merk, van andere worst kan worden onderscheiden. In het keizerlijk politechnikum te Gharlottenburg is van Li-Hung-Chang den Chineeschen opperbevelhebber die thans de gast van den Duitschen keizer isdoor prof. Staby met Röntgenstralen een afbeel ding genomen, om een tot nog toe niet gevonden revolverkogel op te zoeken die in het hoofd van Li-Hung-Chang is blijven zitten na den aanslag van Simonoseki. Na dat Li-Hung-Chang 20 minuten geposeerd had was de loop dien de kogel genomen had, onder het linker oog, en de kogel zelf, die mat dieper ingezonken was, in duidelijke omtrekken op de plaats zicht baar. Voor de eerste maal misschien heeft zich in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika eene werkstaking van dienstboden op groote schaal voorgedaan. De stad, waar deze zeldzame gebeurtenis voorviel, heet Superior en ligt in den staat Wisconsin. Naar het voorbeeld van andere vakveree- nigingen hadden zich het meerendeel van de dienstboden van die stad georganiseerd en lieten, toen hunne mevrouws weiger den het maand-salaris van f30 op f37Va te brengen, gezamenlijk hunne mevrouwen zelf den pot koken. Gebeurt zoo iets nog in deze ver lichte eeuw In de Britsche kolonie Sierra Leone zij n dezer dagen weder twee mensche- lijke „luipaards" gevat, inboorlingen, die, in luipaardshuiden gekleed, reizigers over vielen, vermoordden on opaten. Zij werden naar Freedon gebracht en daar tei; dood veroordeeld. In Januari werdentwee mannen wegens hetzelfde misdrijf ter dood gebracht. Dezer dagen heeft in de Elisabeth- kazerne te Brussel een beschonken mili tair op de chambrée als een dolle man met een geladen geweer op zijn kamera den gevnnrd en daarbij een politieagent gedood, die toesnelde om hem ie arrestee- 6832 4474 2040 1984 1698 1252 763 734 inw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2