NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wie wordt kiezer? Ho: 116. 1896. DotuMag 2 Mi. lienife laarpng. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nu de Kieswet aangenomen is, wordt het tijd dat de Kiesvereenigingen aan het werk gaan om de nieuwe kiezers voor te lichten. Wij wenschen haar hierin een handje te helpen. Het zal wel niet noodig zijn van anti revolutionair standpunt in herinnering te brengen dat 't de dure roeping der Kiezers is om waar 't immer kan aan de verkie zingen deel te nemen. Niets geschiedt bij geval. De voorzie nigheid Gods, die over alles gaat, heeft ook gewild dat deze kieewet er komen zou om aan zoovelen het kiesreoht te verlee- nen. Ieder kiezer heeft zich derhalve in dien weg te stellen en van zijn kiesrecht gebruik te maken. De vraag is niet of hun die kieswet, ook niet of het hun verleende kiesrecht hun aangenaam is. Zij hebben slechts te nemen wat hun geboden wordt. Het is een constitutioneel recht, van hetwelk Groen van Prinsterer eens ge zegd heeft (Heraut 25 Sept. 1863) „Een constitutioneel recht dat beteekenis en kracht heeft, het petitierecht in omge keerde verhouding. „De meerderheid der Tweede Kamer regeert het land, ook waar het Kerk en School geldt. „Daarom is het ongebruikt laten van dit recht een inzonderheid voor den Christen onverantwoordelijk verzuim. „Daarom, zoo mijn raad iets bij mijne geloofsgenooten vermag, zal voortaan niet licht iemand hunner zich aan de stembus onttrekken." Dezen raad van Groen van Prinsterer op te volgen, laat dit ons aller doel en eere zijn. En dan, laat ons gedachtig wezen wie kiezer worden. Wij hebben 't al meer gezegd. Wij krijgen nu a. belastingkiezers. b. woningkiezers. c. loonkiezers. d. pensioenkiezers. e. kapitaalkiezers. f. examenkiezers. En al deze kiezers moeten geboren of genaturaliseerde mannelijke Nederlanders zijn van minstens 25 jaar; en daarboven. Wie zijn belastingkiezers Dat zijn zij die over het laatst verloo- pen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste f 1 vermogensbelasting, bedrij fsbelasting personeele belastingde vijf eerste grond slagen. Wie in een van deze vijf belastingen aangeslagen is wordt kiezer. Het verloopen dienstjaar. Hiermede wordt bedoeld het dienstjaar 1895/96. De grondbelasting moet vóór of op den len Maart 1897 zijn voldaan. Eigenlijk behoorde deze belasting reeds met 1 Janu ari voldaan te zijn. Er is dus niets on billijks in dat wie op 2 maanden na dato nog niet heeft afbetaald, van kiesrecht wordt uitgesloten. Ook de overige straks genoemde be lastingen moeten voor of op 1 Maart be taald zijn. Hier is echter geen bepaling gemaakt van f 1 gelijk bij grondbe lasting. Iedere som waarvoor men is aangeslagen, hoe klein ook, geeft 't kies recht. Wie dus geen belasting betaalt, is of wordt geen kiezer? Mis gezien. Wij hebben ze u reeds opgenoemd de verschillende soorten van kiezers. Onder hen zijn vijf groepen die niet behooren tot de belastingkiezers en die dus ook kiezer zijn, al zijn zij ook niet aange slagen in eenige belasting, of al hadden zij van hun aanslag in de belasting op 1 Maart nog geen cent betaald. Men onthoud e wel dat het dienstjaar piet is 't loopende maar het laatste, het afgeloopen dienstjaar. Wie in 1897 wil weten of hij op de kiezerslijst komt, moet maar zien of hij zijn belasting over het (dienstjaar 1895/96 heeft voldaan. Voor de personeele belas ting loopt het dienstjaar van Mei '95 tot Mei '96. Al hadt gij derhalve den vollen aanslag, dienst 1896/97 ten volle betaald, en gij waart bijv. over 1895 96 niet aangeslagen geweest, bijvoorbeeld dewijl gij toen nog niet getrouwd waart, of omdat gij toen bedeeld werdt of ook omdat gij dien aan slag verzuimdet te betalen, dan wordt gij dit jaar geen kiezer, wanneer gij namelijk niet behoort tot de woning-, loon-, pensioen-, kapitaal- of examenkiezers. Welke eischen stelt de wet nu aan de woningkiezers Een woningkiezer moet als hoofd van het gezin of als alleenwonend persoon op den 1 Februari 1897 sedert 1 Aug. 1896 of vroeger bewo >nd hebben eenzelfde huis, maar hy mag tusschen de genoemde datums éen keer verhuizen, mits in de zelfde gemeente. Dit huis mag ook een deel van een huis zijn, maar de huurprijs van het huis dat hij bewoont, of de huurprijs van een deel, hetzij kamer, of beneden- of bovenwoning, dat hij bewoont moet bedragen zekere som die niet lager mag dalen dan fl.75 te Vlissingen f 1.50 te Middelburg f 1.25 te Koudekerke (Zandt) en O. en W. Souburg fl voor de overige gemeenten dat zijn al de gemeenten op Schouwen, (Zierikzee uitgezonderd), Duivelend, St. Philipsland, Tholen, Noord-Beveland en Zuid-Beveland, en Walcheren behalve de bovengenoemde; en in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. alleen de gemeenten Axel (kom), Neuzen (kom), Hulst en Sas van Gent f 0,80 voor de overige gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. en W. D. Nu iets over de Loonkiezers. Zijt gij op den len Februari, sedert den len Januari van 't laats verloopenjaar, dus gedurende de laatste dertien maanden, bij denzelfden persoon, dezelfde onderneming, in openbare of bijzondere dienstbetrekking, dan zijt gij kiezer, indien gij over dat jaar een inkomen hebt genoten of als inwonend zoon in het bedrijf of beroep uwer ouders een loon hebt verdiend, min stens gelijk aan het bedrag dat ook weder voor al de genoemde gemeenten door de wet is aangegeven. Dat loon moet bedragen voor iemand te Vlissingen per jaar f 450 dat is nog geen f 9 per week Middelburg f 400 of nog geen f 8 't Zandt en Souburg f 350 of nog geen f 7 Goes, Ierseke, St. Laurens (Brigdamme), Neuzen (kom) en Zierikzee f 325, of nog geen f 6,50 per week Al de overige hierboven genoemde ge meenten op de eilanden benevens Hulst, (kom) f 300 of nog geen f 6. Het overige Zeeuwsch-Vlaanderen f275 of f 5.50 per week. Pensioenkiezers. Indien datzelfde bedrag niet als loon maar als pensioen van een openbare instelling wordt genoten dan zijn dezulken ook kiezers. Wie een pensioentje geniet te Goes van f 6,25 per week te Middelburg van f 8 per week, die is dus kiezer. Wie 't ook van de overige gemeenten weten wil, die leze 't bovenstaande om trent het loon nog eens na. Kapitaalkiezers noemen wij gemakshalve allen die sedert een jaar vóór den 1 Feb. f 100 op het Grootboek of f 50 op de Rijkspostspaarbank hebben, in eigendom met recht van vrije beschikking. Ten slotte herinneren wij er aan dat zelfs zij die aan geen van al de boven genoemde vereischten voldoen, daarom nog niet behoeven te wanhopen dat zij geen kiezer zullen worden. Zij kunnen 't ook worden, wanneer zij maar voldaan hebben aan een examen waardoor zij volgens de wet benoembaar zjjn voor eenig ambt of eenige betrekking, eenig beroep of bedrijf. Van het kiesrecht uitgesloten zijn na tuurlijk allen, wien het ontzegd is bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak, die in de gevangenis of in hechtenis zijn het beheer over hunne goederen hebben verloren. Wie kiezer wordt, die wordt het voor de Tweede Kamer, voor de Prov. Staten en voorden Gemeenteraad. Op voorwaarde in het laatste geval, dat hij ingezetene zij. Moet ik mij ook aangeven om op de kiezerslijst te komen? Als gij belasting betaalt niet. Als gij geen belasting betaalt wel. En wel voor geval gij u als loon-kiezer of woning-kiezer aangeeft, tusschen 8 en 15 Febr. aan het gemeentehuis. De looukiezer moet zich ieder jaar tusschen bovengenoemde datums aangeven. De woning-kiezers alleen voor het geval zij verhuisd zijn. Wij zouden aan d#ze mededeelingen wel den wensch willen aanknoopen dat de kies vereenigingen moeten trachten wakker te worden en de nieuwe kiezers te bewegen om lid der kiesvereetfi^ing te worden. De toestand van dofheid en lusteloosheid, waarin zij door de onverwachte en on- gewenschte schipbreuk der wet Tak geraakt zijn moet nu plaats maken voor een flink actief optreden. Meer toch dan ooit zal nu van hare krachtsinspanning gevorderd worden. Die leden, welke het missen kunnen be ginnen al vast met bunne contributie te verdubbelen. De besturen beginnen alvast te bespreken hoe zij door reorganisatie va* den arbeid der kiesvereenigingen, waardoor deze bij mindere kostbaarheid dezelfde vruchtbaarheid belooft, de verkiezingen kunnen leiden in 't gewenschte spoor. De leden der kiesvereenigingen dragen zorg dat zij bij de aftreding der oude be stuursleden alleen die leden herkiezen, welke blijk geven van doorzicht en krachtsin spanning. Mannen die meer voor de zaak geven dan hun naam onder eene advertentie. Mannen die zichzelf geven; die „den boer op" willen, die de kiezers ten platten lands in openbare vergaderingen met of zonder debat, willen gaan voorlichten. Want meer dan op het geschreven zal 't nu op het gesproken woord aankomen. En voorts trachten allen, doch de be stuursleden vooral, zooveel mogelijk de aanstaande nieuwe kiezers in de kiesver- eeniging op te nemen. Is 't minimum een kwartje 's jaars contributie nog te veel, dan zette men de contributie op een dubbeltje; en houde bij iedere vergadering een collecte. Vooral moeten de besturen, zoodra de oogst binnen is, een paar avonden in de maaid uitkiezen, om de leden bijeen te roepen en hen van den toestand op de hoogte te stellen en de verschillende vraag stukken die aan de orde zijn principieel toe te lichten. Van de leden mag geëischt worden dat zij getrouw opkomen. Dit liet in de laatste paar jaar veel te wenscben over. In een enkele plattelandsgemeente, waar een der onzen den afgeloopen winter optrad, be droeg 't aantal opkomende leden stellig niet meer dan twintig eer minder. Dit is niet aanmoedigend voor een spreker die van elders komt. De nieuwe kiezers dienen man voor man bewerkt te worden. Daartoe moeten de leden zich splitsen in buurtcommissiën van 2 of 3 ledenwelke dan op zich nemen, die leden aan welke een bezoek te brongen gewenscht is, aan huis op te zoeken. Kan 't bestuur 't met weinig kosten gedaan krijgen dat in den vorm van een gesprek, of hoe dan ook, in populairen sty 1 de ver schillende quaestiën werden toegelicht op kleine blaadjes, die als vliegende blaadjes konden worden verspreid, ook dat zou een goed middel ter voorloopige propaganda wezen. Misschien ware het 't meest gewenscht dat een onzer uitgevers zich in contact stelde met het Centraal Comité of omgekeerd en dat door hunne samenwerking dergelijk blaadjes werden geleverd tegen een zeer goedkoopen prijs. Bijvoorbeeld van f 1 de duizend, welke dan door gezamenlijke be sturen van kiesvereenigingen konden wor den gekocht. Want vooral de linanciëele toestand der kas van de meeste jKiesvereenigingen zal geen groote uitgaven meer permittee ren. Penningmeesters van de meeste onzer kiesvereenigingen gaan gebogen onder schuld of zijn verplicht uit eigen zak het tekoit te dekken. Werken de kiesvereenigingen op den ouden voet voort, dan zal die schuldenlast belangrijk stijgen. En vooral sedert de uittreding uit de antirevolutionaire partij van zoovele rijken en edelen, wier financi- ëele steun ook wel verloren zal zijn, zullen de kiesvereenigingen er al meer op be dacht moeten worden om zelf allo kosten der verkiezingen op zich te nemen. En dit is geen kleinigheid, al schijnt 'tniet onmogelijk. De Standaard schrijft het volgende stukje onder het opschrift Verlegen „Dat de Standaard eenigszins verlegen is met de houding der oud-anti-revolutionnaire partij (alias club-Lohman) bij de behande ling der kieswet, is een alleszins juiste opmerking van de Nederlander (R.) Een anti-revolutionnair orgaan kan moei lijk anders dan verlegen zijn met de hou- diug, die door deze dissentieerende broederen werd aangenomen. Of hoe het te vergoelijken, dat deze zich noemende „anti-revolutionnaire" club bij zoo belangrijke wet,op niet éen punt voor het beginsel in het krijt trad. Dat ze noch tegen de liberalen, noch tegen de conservatieven, noch tegen het kabinet het zwaard ophief, maar uitsluitend de eigen broederen aanviel. Dat ze elke poging tot hereeniging van wat uiteeniging, afsloeg en tegenwerkte. Dat ze voor een deel met de meest reactionnaire amendementen meeging. Dat bet eenige beteekenend amendement dat ze voorstelde, strekte om door een hyper conservatief voorstel ben te bevredigen, die oordeelden dat men „te ver ging". Dat de voorzitter van deze club den minister van Houten, na aanneming van de kieswet, een handdruk ging geven, die aan den woordvoerder van onze club ge weigerd werd. En dat buiten het Kamerdebat om, de haar naaststaande Kamerleden gekozen werden tot het mikpunt voor de pijlen van verguizing. Metterdaad, zulk een houding maakt u verlegen. Ge weet niet, hoe ze goed te praten." Dit stukje overnemènde voegen wij er voorloopig aan toe de betuiging van ons hartelijk leedwezen dat het reeds zoo ver met den heer Lobman en zijn# politieke vrienden gekomen is, dat met name de heer Lohinan zelf, tot zelfs in de vergade ring der Volksvertegenwoordiging zijne antipathie tegen den leider der antirevolu tionaire partij niet wilde verbergen. Natuurlijk miskennen wij de rondheid van karakter die ook uit deze zijne hande lingen spreekt, niet. Doch te verbloemen valt het feit niet meer dat op terugkeer tot de oude sym- pathieëem en samenstemming tusschen twee mannen, door wier bezielend optreden in dertijd onze antirevolutionaire partij werd gebouwd, bij den heer Lohman niet meer valt te rekenen. Wij gaan niet diep in op de drijfveeren en beweeggronden tot de breede reeks van afwijkingen die de heer Lohman tot den einde toe met zorgwekkende -consequentie heeft afgeloopen. Misverstand, wantrouwen, wortels der bitterheid, 'tzijn slechts schakels in deze rij, die ten slotte in vierkant positie nemen tegenover de oude wapenbroeders is uit- geloopen. En ook ons komt het feit bedenkelijk voor, dat de Goesche afgevaardigde, na zoo meesterlijk juist bij de algemeene beraad slaging de breede klove tusschen de anti revolutionaire beginselen en die welke aan het ontwerp Van Houten ten grondslag liggen, geteekend te hebben, aan den vader dezer kieswet de hand der gelukwensching biedt, waar hij diezelfde hand aan een ouden medestrijder schijnt te hebben ge weigerd. Het is de pijnlijke vrucht van zijne tac tiek om de conservatieve elementen in de Kamer op zijde te nemen in plaats van hen met hunDe achteraankomende staatkunde alleen te laten staan. Er is wel eenig verschil nog, maar iets van het fanatisme der Van Zuijlens tegen Groen van Prinsterer wordt in het optre den der groep-Lohman tegen Groens opvol ger openbaar. Dit langer zwijgend aan te zien, zou te kort doen zijn aan de broederlijke liefde die ons jegens de dissentiëerende broederen1; zeker maar meer nog jegens de broederen, die den principiëlen strijd nu laatst met zooveel tact en volharding gevoerd; hebben, past en betaamt. 1 Juli 1896. Ierseke. Gemeenteraad van Maandag 11. 's namiddags te 3 uur. Tegenwoordig 6 leden. Ingekomen is van het Burgerlijk Arm bestuur lo. de kennisgevingj dat de heer W. van Oeveren Jr. tot zijn voorzitter is gekozen en dat deze de benoeming heeft aangenomen. En 2o. verzoek om machtiging tot wij ziging der begrooting voor 1895 en af- en overschrijvingen op die begrooting. De wijziging bestaat in het plaatsen van f 243.50 aan buitengewone inkomsten op den post voor onvoorziene uitgaven. De af- en overschrijvingen beloopen te zameii een som van f 932,65. Beide verzoe ken worden met algemeene stemmen inge willigd en daarna de vergadering gesloten. Bij kon. besluit herbenoemd tot bur gemeester van Hengstdijk G. van Trappen, en tot burgemeester van Nieuwerkerk F. Bouman. - De 2e luit. Abresch, van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen, wordt gedurende 3 maanden te Terneuzen gedetacheerd. Tot ontvanger der dir. bel. enz. te Hontenisse is benoemd de heer G. Kleber, thans ontvanger te Vlodrop (station). De collecte voor uit- en inwendige Zending gehouden op het vierde VI. Zen- dingfeest bij Terneuzen bedroeg f 171, en is aldus verdeeldZending der Gere formeerde kerken f 40, Nederl. Zendingsver. f 28, Nederlandsche Vereeniging voor Israel f 20, Martliastichting f 25, Hulpgenootschap van de Zending der broedergemeente te Zeist f 30, Armeniërs f 30. Zendeling van Balen ontving bij het latenzien der voorwerpen van Nieuw Guinea ongeveer f 30J Onder het opschrift „De vier Middel- burgsche Waterwegen" schrijft de Vliss.Crt.: Het tegenwoordige Walchersche kanaal, dat Middelburg in verbinding met de zee brengt, is de vierde waterweg sedert de grondvesting der stad. Den derder. waterweg heeft ieder nog gekend, de voormaligeMiddelburgsche haven, niet lang na den Franschen tijd, gegraven en geopend, gelijk een monument in ge noemde stad nog aanwijst. Deze haven is thans grootendeels met het kanaal ver- eenigd. Tusschen Veere en Arnemuiden is er nog een klein overblijfsel bij de vroegere uitmonding gebleven. Deze haven stond met het buitenwater in open ver binding, zoodat men hoog- en laagwater in de Middelburgsche kaaien had. De tweede waterweg is geopend in 1535. Hij liep langs dentegenwoordigen Nieuw- landschen straatweg, een der twee vroegere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1