RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Gemengde Berichten. kööp wordt 5% gestort In het 'weduweri- en weezenfonds der .maatschappij Arti et Amicitiae waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Sedert 1893 traden 2179 nieuwe leden toe, terwijl het aantal correspondenten steeg van 145 tot 281. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich tot de correspondenten, die in Zeeland zijn de navolgende heeren, te Aardenburg nr. P. C. J. HennequinSt. Annaland J. W. Slager; Axel B. van Ruijven; Brou wershaven A. Nooteboom Goes dr. J. Koo- man Azn.Groede J. G. Gerritsen Krui- ningen J. H. O. DominicusMiddelburg W. J. v. d. Berghe Sluis A. J. Berghstijn; Tholen C. A. van den BurghtVlissingen C. A. Kalbtleisch IJzendijke F. P. lles- sels en Zierikzee jhr. W. M. H. de Jonge. SYNODE. De Synode der Ned. Herv. kerk 15 Juli, a. te houden, zal als volgt zijn samen gesteld. A. Hoogleeraren vanwege de Nedorland- sche Hervormde Kerk uit de Universitiets- stedeudr. J. Offerhaus Lz., sec. dr. M- A. Gooszen, beiden hoogleeraar te Leiden dr. T. Cannegieter, sec. dr. E. H. v. Leeuwen, beieen Hoogleeraar te Utrecht. B. Van wege de provinciale kerkbesturen en de commissie tot de zaken der Waalsche Kerken: C. van Dis, pred. te Sil volde sec. P. Romjjn, pred. te Arnhem; G. van der Flier, oud. te N ij Kerksec. P. A. baron van der Boroh van Vorden. oud. te Vorden dr. G. J. van der Flier, pred. te 's-Graven- hagesec. dr. J. Riemens, pred. te Rotterdam D. van Popta, p ed. te Papendrecht; sec. J. Steenbeek, pred. te Vianen; J. W. van Hoogstraten,pred. te Edam; sec. A. W. van Kluijve, pred. te Schagen; dr. E. van der Ven, oud-oud. te Haarlemsec. J. van Leeuwen, oud-oud. te Monnikendam; J. F. Zeeman, pred. te Zonnemairesec. A. Scholte, pred. te üostburg; dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht; sec. G. Nyhuis, pred. te Ve- nendaal; mr. J. Bredius. oud oud te Zeist; sec. WA. Sandbrink, oud. te ReenenE. B. Gunning, pred. te Oosthem; sec. J. van der Weide, pred. te Workum H. A. Leen- mans Jr., pred te Harlingen sec. A. E. Kingma, pred. te RinsumageestJ. Vermeer Az., pred. te Zwol.e; sec. B. 1). Breunese, pred. te Raai te; C. A. C. Krujjder, oud. te Deventer, sec. J. V. Hendriks, oud. te De venter dr. J. Peiinck, pred. te Farmsum sec. G. W. van Eerde, pred. te Huizinge mr. G. Nauta, oud oud. te Veendamsec. T. W. P. Hotstede, oud oud. te Grootegast; A. A. van Meuis, pred. te Breda; sec. D. G- M. Roldanus, pred. te 's-Hertogenbosch R. H. van Heusden, oud. te Rosmalen sec. E. Elemans, oud. te 's Hertogenbosch J. G. Busch Keiser, pred. te Dalen; sec. P. A. Busch Keiser, pred. te Kolderwolde; M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam; sec. C. G. Chavannes, Waalsch pred. te Leiden. C. Vaste leden met adviseerende stem dr. C. G. von Reeken, quaestor-generaal te Haarlemsec. dr. C. E. B. Uloth, te Am sterdam L. Overman, secretaris te 's Gra- venhagesec. C. F. Zeeman, pred. te Zon nemaire. De synode der Geref. kerken te Mid delburg te houden, zal aldus zijn samen gesteld Groningen. Primi. ds. T. Bos. te Bedum. ds. J. Nederhoed te Middelstum. oud. P. Dijkhuis te Midwolda en D. Rjjpstra te Groningen. Secundi, ds. Ph. W. H. Eskes ds. F. Oegema, oud. J. Hemmes en M. Ritzema. Friesland Primidr. J. Hania te Ooster- bierum, ds. J. R. Dijkstra te Joure, oud. H. Kamstra te Franeker en A. Elshout te Kollum. Secundi: ds. A. de Geus, ds. D. Tom, oud. L. J. Visser en G. J. Burgsma. Drente. Primi: ds. A. M. Donner te Assen, ds. H. Dijsstra te Smilde, oud. H. Eleveld te Smilde en J. Kok te Dwingeloo. Secundi: ds. J. A. de Bruijn, ds. T. Noordewier, oud J. v. Dalen en G. A. Besch. Overijsel. Primids. J. Offringa te Dedems- vaart, ds. J. Hessels te Zwolle, oud. W. J. Klokert te Dedemsvaart en I. G- v. d. Hoogt te Kampen. Secundi: Js. L. M. A. Scheps, ds. J. Bavinck, oud. K. v. Dijk en F. van den Vorm. Gelderland. Primi: dr. L. Wagenaar te Arnhem, ds. W. J. de Haas te Culemborg, Oud. W. v. d. Bleek te Voorthuizen en J. Koopman te Harderwijk. SecundiDr. J. Fransen te Winterswijk, ds. J. N. Lindeboom te Zutphen, Oud. T. te Winkel te Winter- wijk en G. v. Zwaluwenborg te Oldenbroek. Utrecht, dr. G. v. Goor te Bunschoten, ds. J. v. Henten te Baambrugge, oud. Tukkink en A. Dingemanse te Utrecht. N. Holland. Ds. W. H. Gispen te Amster dam, ds. B. v. Schei ven te Amsteidam- 0ud. K. Olthof te Krabbendam en P. Ver, meulen. Z-Holland.Ds. J. H. Hoekstra te Schiedam, ds- J. v. d. Linden te 's Gravenhage, oud, A. W. Schippers te Vlaardingen, en J. Muys- winkel. N. Brabant en Limburg. Ds. J. Feringa te Klundert, ds. J. A. Goedbloed te Almkerk, oud. L. Punt te Klundert en J. den Boer te Almkerk. Zeeland. Primids. A. Littooij te Middel burg, ds. J. Hulsebos te Vlissingen, oud. D. Mulder te Zierikzee en J. Louwerse te Middelburg. Secundids. J. D. v. d. Velden te Middelburg, ds. W. H. Oosten te Middel burg, oud. C- Verhage te Middelburg en M. de Jonge te Goes. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ritthem door A. J. War- tena, cand. te Gouda. Beroepen te Hooge Zwaluwe Plaatsman te Doeveren; te Zutfen Reijnders te Wognum. Aangenomen naar Kolhorn door Bax, cand. te Zaandam. Bedankt voor Vauraehe door Havinga te Aadel voor Minnertga loor Lingbeek te Voorthuizen; voor Alsmeer doorPostina te Zaandamvoor Lettelbert, Ennmatil en Colmsehate door Bolwerk cand. voor Oosterwolde en Knijpe door Bax te Zaandam voor Meeuwen door Plaats man te Doeveren voor Randwijk door Leeumans te Hoogeveen voor Hoornaar door Postma te Ameide. St. Maartensdijk. Bij dej.l. Vrij dag gehouden herstemming werd tot nota bele bij de Ned. Herv. kerk alhier geko zen de hr. Anth. Hage met 122 stemmen. De heer P. A. Westerweel verkreeg 69 stemmen. Geref. Kerken. Drietal te Oppenhuizen en Uitwellerin- ga (Friesl.) S. de Jager te Serooskerke A, J. Boeijenga te N.-Scharwoude en E. J. Koppe te Idskenhuizen. Beroepen te Ooltgensplaat ds. A. L. Ruijs te Serooskerke te Tzumraarum ds. J. J. Berends te St. Anna parochie B. Aangenomen naar Oosterend op Texel door ds. M. Rooseboom te Wirdum. Bedankt voor Ten Boer door ds. P- Veenhuizen te Workum. Prof. Dr. A. Kuyper te Amsterdam, uitgenoodigd |om den aan de Generale Synode te Middelburg .voorafgaanden bid stond te leiden, heeft deze uitnoodiging aangenomen. Hoewel de gezondheidstoestand van prof. Fabius vooruitgaande is, is hij toch nog niet zoover hersteld, dat hij den 2n Juli de jaarvergadering der Vrije Univer siteit te Leeuwarden zal kannen presidee- deeren, waarom daartoe is aangewezen prof. Woltjer. De examens aan de Theol. School te Kampen zullen dit jaar beginnen 7 Juli a. s. Er hebben zich aangegeven voor het Litter, eind-examen 21 voor het Theol. examen A 21 en voor het Theol. examen B 11 studenten. Kantongerecht te Goes. Op de heden gehouden terechtzitting in strafzaken werden D. K., J. W., H. d. V., J. v. B. en J. W. te Borssele, in hechtenis genomen en ter beschikking van den off. v. Just, te Middelburg gesteld, allen ver dacht van meineed in zake J. V. T. onbe zoldigd rijksveldwachter te Borsele verdacht van openbare dronkenschap. Vrijgesproken van openbare dronken schap J. V. T. voornoemd. Het gerechtshof te 's Gravenhage, heeft inzake J. C., spoorwegarbeider te Kapelle, de opgelegde straf van f 8 boete wegens mishandeling verminderd tot f 3 boete. Kloetinge. De oudste inwoneres de zer gemeente Lourina Baas is Zondag op ruim 95jarigen leeftijd overleden. Zij werd geboren den 11 Januari 1801 en moest reeas óp jeugdigen leeftijd hare ouders missen. Zij wist zich nog zeer goed te herinne ren dat zij met andere weezen op een bank werd geplaatst om aan den minst biedende uitbesteed te worden. Later trad zij in dierst bij de familiën van Liere en van de Linde dewelke zij ruim 32 jaar trouw en eerlijk heeft ge diend. Beide familiën hebben een tal van jaren tot op het laatst van haar leven, ruimschoots in haar onderhoud voorzien. Tot op het laatst van haar ,leven had zij nog over al hare geestvermogens te be schikken. Thans is de rustend landbouwer Jan van Liere de oudste inwoner dezer ge meente. Hij is geboren 9 Mei 1801, be schikt eveneens nog over al zijne geest vermogens en wandelt bij wijlen nog een half ur.r ver. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van Ingelanden van den Brui nisse- en Stoofpolder werd de rekening van den dienst 1895-'96 vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 2993,24V2 tegen eene uitgaaf van f2219.37. Het goed slot bedraagt derhalve f 773.87Va. Bruinisse. Evenals men van elders hoort is ook hier het vlas voor een groot deel mislukt. Had men eerst gehoopt dat de regen het vlas nog wat zou doen rek ken, van achteren blijkt dat de regen vooral voor het vroeg gezaaide te laat kwam. Het is daarom te begrypen dat de prijs, ook met het oog op de lage markt van het bereide vlas, gering is. Voor enkele par tijtjes die hier verleden week zijn verkocht bedroeg de prijs respectievelijk f40, f60 en f 80 per gemet. Eene vrouw te Kortgene stak zich met de punt van een mes in den vinger. De wond werd eerst onbeduidend geacht, doch verergerde zoodanig dat de vinger moest afgezet worden. Colijnsplaat. Vrijdag was het hier feest in de school. De gemeentegenees heer, Dr. Aaltsz, erkentelijk voor de har telijke ontvangst hem en zijne echtge- noote Maandag 15 dezer bereid, onthaalde thans de kinderen op chocolade en brood jes. Een twaalftal jonge dames, hiertoe door Mevrouw Aaltsz uitgenoodigd, voor zagen de kinderen van het noodige. Bij hun bezoek aan de school werden gast heer en gastvrouw door het hoofd der school gecomplimenteerd, terwijl menig gelegenheidslied door de jeugd werd aan geheven. Te vier uren was de feestelijk heid afgeloopen en keerden allen dank baar en voldaan huiswaarts. De heer en Mevrouw Aaltsz hebben zich door hun gul onthaal en voorkomendheid een plaats veroverd in het hart ook der toekomstige burgers van Colijnsplaat. Bruinisse. Zondagavond ontstond bij aankomst aan Zijpe van de pleizierboot van Zierikzee naar Rotter lam eene hevige vechtpartij tussohen eenige feestgangers en ingezetenen onzer gemeente. Van heide zijden werden eenige personen vrij ernstig gewond. Aanleiding tot de vechtpartij wa ren eenige dronken feestgangers tegen wie proces verbaal werd opgemaakt. COLIJNSPLAAT. Het overzetveer van hier op Zierikzee, dat heden, Maandag, door den gemeenteraad zou worden verpacht, is onverpacht gebleven, aangezien er zich geen enkele inschrijver had opgedaan. De thans nog fungeerende veerschipper was in de 1 mtste jaren pachter voor f 1 's jaars, terwijl er een tijd is gewe.st, dat het veer meer dan f200 gold. Vlissingen. In het Militairen Tehuis alhier bestaat een Militairen Schietvereeni- ging, op 't oogenblik 32 leden tellende. De naam der vereeniging is „Koningin Wilhelmina". Genoemde vereeniging vierde Zaterdag haar 2-jarig bestaan op luisterijke wijze. Er waren tegenwoordig ruim 40 militairen en eenige genoodigden. Het feest werd geopend door den heer T. C. Dommisse, bestuurslid van het Tehuis. Verslagen werden uitgebracht door den Secretaris en den Fenningmeester. Uit het verslag van laatstgenoemde bleek dat de ontvangsten in het tweede jaar bedra gen hadden met het saldo van het vorige jaar f56,17 en de uitgaven f42,89'/s, zoo dat de rekening nu sloot met een saldo van fl3,27Vs. In de dagen voor de feestviering had een onderlinge schietwedstrijd plaats gehad waarbij flink werd geschoten. De bij die gelegenheid gewonnen prijzen werden thans uitgereikt door den hoer Dommisse, en wel als volgt Milicien de Groen, schrijfwerk in étui met 58 punten, Milicien v. Tatenhove, Lepel en vork in étui met 57 p. Milicien Robijn, Portretalbum met 56 p., Milicien Visser, Schilderij, Korporaal Dattin, Olie- en azijnstel, Sergeant Dijkstra, Kristallen bierglas met deksel, Milicien I'oppe, Siga- renpijp in étui alien met 55 p. Korporaal den Hamer, Kristallen Inktstel, Milicien de Lijs, een Schilderij, Korporaal v. Laere een Schrijfmap, Huisvader Meerman een Brievenhanger (Chinees), allen met 54 p. Korporaal Broekman Tabaksdoos, Milicien Oste Portemonaie, beide met 53 p. Milic. v. Gijs Tabakspijp, Milic. Lucieer, Chineesch presenteerblad, Milic. de Pagter, een boek Fransch-Duitschen oorlog en Milic. Schout een boek Fancij de Koningsdochter allen met 52 p. Even na het uitreiken der prijzen wer den wij verrast door een bezoek van den Bataljons-Kommaudant den HoogEd. Gestr. Heer L. 14. A. Bonemeijer waarop na ge complimenteerd te zijnstaande door de verga dering werd aangeheven het 1 en 3 conpiet van het Wien Neerlandsch bloed, gevolgd door een driewerf hoch voor den Bataljons Commandant. Nadat nog enkele leden een paar voordrachten hadden gehouden, ver kreeg de Majoor Commandant het woord. Hij richtte een woord tot het bestuur van het Tehuis en tot de Militairen en beval den miliciens zeer aan het Tehuis meer te bezoeken. Spreker meende dat het ledental der schietvereeniging minstens moest ver dubbeld worden. Met nog eenige voor drachten en voorstellingen met de sciopti- con (tooverlantaarn) door den heer Dom misse, met zang en muziek werd het ove rige van den avond aangenaam doorge bracht, terwijl ook ruimschoots voor ver- verschingen was gezorgd; en zoo keerden alien (enkelen waren vroeger weggegaan) tegen twaalf uur opgewekt en hoogst vol daan Kazerne waart» iu de hoop nog meer zulke feesten te mogen bijwonen. Als een bijzondere gunst vau den Majoor- Kommandant mag nog wel genoemd wor den dat niet alleen allen permissie gekregen hadden tot 12 uur maar een paar waren op het feest tegenwoordig die geen per missie hadden die het toch nog van hem kregen op verzoek van het bestuur terwijl hij op het feest was. De leden die geen prijs hadden gescho ten werden nog verrast met een plaat voor stellende H. M. de Koningin Wilhelmina ge zeten in een Duc-de-Dame besturende vier javaansche paardje»ook de twee gescho ten schilderijen waren van gelijke strek king. De platen waren welwillend ter be schikking gesteld door een der bestuurs leden van het Tehuis, den kapitein der Infanterie den heer G. W. Mossel. Van de prijzen werden er 12 door de vereeni ging aangekocht, de andere vijf waren van verschillende personen gekregen. Vlissingen. Een 23-jarig meisje af komstig uit Amsterdam en sedert een 7 tal maanden alhier woonachtig, werd eergis teren alhier naar het huis van bewaring overgebracht als beschuldigd van oplichting. Onder voorgeven van eene erfenis te goed te hebben, wist zij zich alhier een onderkomen te verschaffen. Met hare kost- juffrouw begaf zij zich naar een advocaat te Middelburg, die zich bereid verklaarde de zxak te onderzoeken. Daar er reeds ongeveer 7 maanden verstreken waren en de kostjuffrouw nog niets van den advo caat had vernomen, begaf zij zich naar hem toe en vernam daar dat van de ge- heele zaak niets aan was. Het bleek haar toen ook dat de brieven, die het meisj-j aan haar had laten lezen, vermeldende hoe ver het reeds met de zaak gevorderd was, valsoh waren. N. R. C. '8 Heerenhoek. Bij den wielerwed strijd waaraan door 25 rijders werd deel genomen, behaalde de keer Jergen uit Vlissingen den eersten prijs, Hij legde 2500 M. af in 4 m. 39 sec.bij den beslissinga- strijd 2500 M. in 4 min. 09 sec. Stavenisse. Zooals wij vroeger meld den, brak van het tweede zinkstuk, dat eenige weken geleden werd „gezonken", een vierde deel af, waardoor de aannemer groote schade leed. Van wege dezen werd Donderdag 1.1. door den duiker Visser uit Bruinisse een onderzoek ingesteld naar de ligging van het stuk, wat evenwel geen resultaten opleverde. Daartoe is de duiker 4 malen naar den bodem der zee geweest op eene diepte van 37 M. Dat die diepte hem zeer zeker moet belemmerd hebben bij zijn werk moge hieruit blijken, dat, om goed te kunnen duiken, de diepte uiter lijk 30 M. mag bedragen. Er zijn een honderdtal beri-beri-lij- ders van liet oorlogsfregat Johan Willem Friso te Nieuwediep in het marinekospi- taai opgenomen. Er kwamen twee sterf gevallen voor. Het verloop der ziekte is zoo gunstig, dat men verwacht, dat de meeste verpleegden tbinnen 14 dagen uit het hospitaal kunnen worden ontslagen. Er zijn slechts zeer enkele ernstige ge vallen. Door den hond gered. Nabij Kam pen vermiste een schipper zijn 3-jarig meisje, dat hij nog even te voren aan boord spelende had gezien met een hond. Na lang vergeefs gezocht te hebben, werd er ge roepen dat er een kind te water lag, en werkelijk zag men op eenigen afstand van het schip iets drijven. Er onmiddellijk heen roeiende, zag men alleen een hoofdje boven water, rustende op den kop van den langzaam voortzwemmenden hond die met het kind te water was geraakt. De kleine bracht het er met een hevigen schrik af. Utrecht viert zijn lustrum- en pick pocket feesten. De politie had overal doen aanplakken: Fas op de zakkenrollers. Toch vloog er nog een vreemdeling in. Hij mengde zich in een (op touw ge zette vechtpartij en vermiste na afloop zijn portefeuille met f 400 aan bankpapier. In een hotel te Sittard liet de doch ter des huize» op weg naar haar slaap kamer een brandend petroleumlampje val len hetwelk hare kleeiteren aanstak. Schoon snel op haar hulpgeroep toegeschoten, ver mochten de huisgenooten niet haar te red den. Met levensgevaarlijke brandwonden over geheel het lichaam werd zij opge nomen. Een Amsterdamsche notaris zou Donderdag in het café van den heer P. van den Boogaard te Sloterdijk een veiling van huizen houden nadat de conditiën waren voorgelezen, deelde de caféhouder mede, dat er een persoon aanwezig was, dien hij niet in zijn herberg wilde hebben. Deze werd daarop ondanks het protest van den notaris door hem verwijderd. Zelfs de tnsschenkomst van den burge meester mocht niet baten. Het gevolg was aat de verkooping daar niet kon door gaan als zijnde niet publiek in verplaatst werd naar het „Rechthuis", alwaar ze, op nieuw begonnen, zonder nstoornis afliep. De raad van Alkmaar heeft besloten met 't oog op de malversatie van den ge meente ontvanger, tegen D. Pol als schul denaar en tegen de vennootschap „de Ne- derlandsche Maatschappij van zekerheids stelling voor ambtenaren en beambten", als borg een rechtsvordering in te stellen tot vergoeding eener som van f 59,394,26. (Ned.) Een rooverbende van 15 personen overviel, volgens een bericht uit St. Pe tersburg, het station Molokero, aan den Baltiscken spoorweg, juist toen een per sonentrein binnen kwam. Tusschen het treinpersoneel en de reizigers eenerzijds en de roovers anderzijds ontstond een verwoed gevecht, waarbij vier roovers doodelijk gewond werden. De werkstaking te St. Petersburg duurt nog steeds voort. In enkele weve ryen is de arbeid hervat. Het einde der staking is nog niet te voorzien. Eenige industrieelen zijn geneigd, de eischen der arbeiders in te willigen, doch de regeering staat dit niet toe. In verschillende provinciale bladen van jDuitschland werd onlangs geadver teerd „sprekende papegaaien voor drie Mark." Iemand uit Charlottenburg zond drie mark en ontving daarvoor een klein kistje. Daar er in dit kistje geen enkel luchtgaatje te ontdekken viel, opende de kooper het spoedig om te voorkomen dat de papegaai zou stikken. Tot algemeene verbazing ontdekte hij nu eerst een massa papier en daaronder zat ongedeerd de papegaai, die helder en dui delijk telkens „papa" en „mama'1 riep als men namelijk aan en touwtje trok dat aan het apparaat bevestigd was Een levende papegaai was het niet, maar dat stond ook niet in de advertentie. £)e nieuwe Shah van Perzië heeft al een ondervinding opgedaan dat een vorst niet op rozen gaat. Er is namelijk een aanslag op zijn leven gedaan door een lid van de secte der Babïst. De vorst werd niet geraakt en de moordenaar werd in hechtenis genomen. Een Servisch blad publiceert een verzoekschrift uit Pozarevatz aan den- ko ning van Servië, hetwelk het vreeselijk feit onthult, dat de gevangenen in de Ser vische kerkers gefolterd en verminkt wor den. Het verzoekschrift meldt, dat zulks geschiedt door 's Konings ambtenaren, en dat de gevangenen onschuldig zijn gevan gen gezet, onder hen bevinden zich de aanzienlijkste, eerlijkste en de meest wel gestelde mannen van de gelieele streek, die herhaaldelijk tot aanzienlijke posten geroepen werden. In deze gevangenissen worden zij levend begraven gehouden en slechts van tijd tot tijd klinkt een kreet van vertwijfeling uit deze rooverholen, waar de ongelukkige slachtoffers van een beestachtig geweld onder de vreeselijkste forteringeu gemarteld en verminkt worden. Aan hun lichaam vertoonen zich de sporen der verschrikkelijke pijnigingen, die zij ondergaan. De handen van enkele ge vangenen zijn verdord, omdat men hen aan de handen ophing en zoo lang liet hangen tot hun de ledematen afgestorven waren. De veepest blijft de Transvaalsche Boeren verontrusten. Zij nadert al meer hunne grenzen. Al» een staaltje hoe groot de inderdaad gegronde vrees is, dient dat een deputatie van Boeren bij den districts- raad te Vrijburg is geweest met 't aanbod om de Tranvaalsehe grens af te sluiten met ijzerdraad als de Kegeering de draden en de palen wil aanschaften. Voorwaar geen kleinigheid De Raad zal dit aan bod bij de liegeering sterk aanbevelen, en verzoekt haar wel te willen bevelen, dat heesten die de Transvaalsche grens over schrijden, op «taanden voet worden dood geschoten. Louis Charles Philippe Raphael van Orleans, geboren te Parijs 25 Oct. 1814 en tweede zoon van Koning Louis Philippe en Koningin Maria Amelie, is eergisteren te Versailles overleden. (Louis Philippe was koning der Franschen van de Juli-omwen- teling 1830 tot de Februari-omwenteling 1848.) Nadat de overledene in 1830 met het Fransche leger naar België was getrokken om de Nederlanders te verdrijven en deel te nemen aan het beleg van Antwerpen, werd hij het volgende jaar door het Natio naal Congres te Brussel met 97 stemmen tot koning der Belgen gekozen, doeh zijn vader weigerde het aanbod. In 1841 nam hij deel aan den besÜBsenden tocht tegen Abd-el Kader. Toen de Februari-omwen teling uitbrak had hij het bevel over eeu aantal troepen op de Place du Caroussel. Later vertrok hij naar Claremond, doch na den oorlog van 1870—'71 keerde hij naar Frankrijk terug. De hertog van Nemours trad jn 1840 in het huwelijk met Prinses Victoria Augusta Antonetta van Saksen-Coburg-Gotha, gebo ren 1822, van moederszijde erfgename van het groote vermogen der Prinsen van Kohary. In 1857 stierf zijn gemalin. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen geboren, waaronder twee zoons: Louis Philippe, Hertog van Eu, die in 1864 in het huwelijk trad met de Kroonprinses Isabella van Brazilië en bij de omwenteling van 1889 uit Brazilië verjaagd werd en Ferdinand Philippe, Hertog van Alengon, gehuwd met Prinses Sophia van Beieren. De vreemdelingen, die zich ter ge legenheid van de kroningsfeesten voor de eerste maal te Moskou bevonden, hebben zich verbaasd over den ellendigen toestand waarin het plaveisel der groote Russische stad verkeerde. Ongelijke, hobbelige kei- steenen, als 't ware bij toeval hier en daar neergeworpen, gaven iemand, die van een izvostchik (rijtuig) gebruik maakte, een denkbeeld van een reisje in een omnibus met vierkante wielen. Velen konden zich niet begrijpen, dat een stad als Moskou zulk een bestrating kon dulden. Toch is deze toestand even onvermijdelijk als onhoudbaar. Wanneer na den Russischen winter, die den grond steenhard maakt, de dooi invalt, zijn de Russische steden, met name Moskou, enorme slijkpoelen. Wat door de vorst ontzet en ontwricht is, valt dan uiteen en het straat- vuil, dat met de sneeuw een vaste, ijzer harde massa is geworden, verandert in een modderpap, die de straten bijna onbegaan baar maakt. Het is te denken, dat geen enkel plaveisel tegen dergelijke weersin vloeden bestand is, en zoo men te Moskou een goede bestrating wilde hebben, zon men elk jaar het plaveisel moeten ver nieuwen. De gemeenteraad van Moskou heeft reeds meermalen deskundigen geraad pleegd over de invoering van een beter bestratings-systeem, doch telkens stuitte men op de ontzettende kosten, aan die verbetering verbonden. Wanneer de verbe tering eenigszins ingrijpend zou moeten zijn, zou men al direct het enorme bedrag van 56.000.000 roebels of f76.000.000 noodig hebben voor eerste onkosten, ter wijl elk jaar, in de maand Mei, de noo dige vernieuwingen zouden moeten worden aangebracht. Een jubileum. Dit jaar viert een on ontbeerlijke dienares, die bijna in ieder huis te vinden is, haar jubileumde naaimachine. Elias Howe van Massachusetts was het, die na lang zoeken, de eerste naaimachine uitvond. In 1846 werd zijn uitvinding in Amerika gepatenteerd, nadat hij zich de grootste ontberingen had getroost, om de noodige gelden daarvoor bijeen te krijgen. Hij hoopte, dat zijn uitvinding in Engeland vruchten zou afwerpen, doch zijn pogingen om zijn idéé daar ingang te doen vinden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2