Woon- en Winkelhuis DengÈHU: Alle de Vruchten te Velde. "gemengde berichten." ADV EKTENTIEN. NOORD-BEVELAND. »L Bakkerij en Erf, Zaterdag 4 Juli 1896, Timmermanswerkplaats en Erf, Openbare Verhuring OPENBARE VERKOOPING Op Woensdag 1 Juli 1896, openbare veiling en verkooping een flink betimmerd Maandag 6 Juli 1896, Dinsdag 7 Juli 1896, Woensdag 8 Juli 1896, Donderdag 9 Juli 1896, Vrijdag 10 Juli 1896, Woensdag 15 Jnli 1896, Bij kon. besluit is aam J. Noest J. te Sluis eervol ontslag verleend als '2en luitenant bij het 5e bataljon Tan het re. giment rusiende schutterijen in Zeeland, Bij kon. besluit is met ingang van 1 Sept. benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden L. Bogtstra, thans leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. Onder de adressen aan de Tweede Kamer is er een dat blijk geeft dat de in zender grooten dunk heeft van de be voegdheden der Staten Generaal. Hij, een arbeider uit Brabant, vraagt namelijk de medewerking der Kamer, dat een meisje, „aan welke hij kennis heeft" en dat naar hij beweert ten onrechte in een krank zinnigengesticht is geplaatst, weder op vrije voeten worden gesteld. Wij vestigen de aandacht op het voornemen derChr. Jongel. vereenigingen om a.s. Donderdag 2 Juli een zomerfeest te organiseeren, te Wemeldinge. Daar aan deze beweging nog al groote kosten verbonden zijn, dringen wij bij de vrinden der G. J. V. op een ruime deelneming aan. Er is een goedkoope gelegenheid per boot, voor 60 cent uit en thuis, voor de (jfoesche vrienden. Wij hebben echter een aanmer king die de commissie wel zal willen in gedachten houden. Wij zagen haar in 't vervolg liever wat meer „in democratische richting" sturen. De prijzen der program ma's 25 cent en op 't terein 55 cent zijn veel te hoog. Welk burgerman, gezwegen van onze boerenarbeiders die er heelemaal niet aan denken kunnen kan nu 50 of 70 cents missen om met zijn vrouw daarvan gebruik te maken En dan wie zal op hun kinderen passen Natuurlij k zullen zij zeiven, om eene rustige feest viering te hebben niet al hun kroost willen medebrengen. Maar had niet een bepaling kunnen ge maakt zijp. dat ook kinderen van boven de 10 jaar toegang hadden en zouden voort aan de programma's niet bijv. tegen 10 cents verkrijgbaar kunnen gesteld worden? Wij gelooven dat men al moet doen wat men kan om 't getal feestgangeis niet te beperken. Misschien is hierin nog een wijziging mogelijk, dan waren zeker velen gerustgesteld, die nu wel een weinig zijn teruggeschrokken. Vermelden wij nog dat het onderwerp van den heer v. Oosterwijk Bruijn luidt: „De roeping der leden onzer Chr. Jon- gelinfsv. in onze dagenruim van blik, nauwgezet van geweten, beolist in de goede keus. Door de Mij. „Castle-Lijn" is in om loop gebracht een geïllustreerd Handboek, dat voor hen, die zich in Transvaal wil len vestigen en voor allen, die belang stellen in Zuid-Afrika, een schat van wetenswaardige bijzonderheden op het ge bied van landbouw, nijverheid, mijnwezen, arbeid, middelen van verkeer, de politieke indeeling, het klimaat enz, bevat. Het is een tamelijk lijvig boekje, waar van de waarde verhoogd wordt door een zeer duidelijke kaart van Zuid-Afrika. Het werkje iB te verkrijgen bij de agenten en ook bij het hoofdagentschap der Castle-lijn, de Mij „Zeeland", te Vlis- singen voor f 0.15. Benoemd tot surnumerair bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen de heeren H. T. Koppen te Nijmegen, ter standplaats Kruiningen, en W. Gr. van Daalen te Zutphen, ter standplaats Mid delburg. In de Woensdag gehouden openbere vergadering van den Baad van State werd rapport uitgebracht door Staatsraad mr. Hubrecht in zake het geschil tusschen de gemeentebesturen van 's Heerenhoek en 's Heer Arendskerke over de woonplaats van den armen krankzinnige, Marinus Moerdijk. De kon. beslissing volgt later. De Commissie uit de Prov. Staten van Groningen tot onderzoek van het pro tectie-vraagstuk stelt voor aan|'H. M. de Koningin-Regentes een adres te richten en afschriften daarvan aan de Deide Kamers der Staten-Generaal om te ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat op het voorbeeld van het buitenland in voerrechten worden geheven van de in Nederland ingevoerde producten van land bouw en nij verheid en uitvoerpremiën worden verleend. Een Beuter-telegram uit Padua meldt, dat de kist met het stoffelijk overschot van prins Frederik van Oranje gevon den is. Het moet jaren geleden uit de kerk zijn overgebracht naar den tuin achter de pas torie, op last van den pastoor. ATJEH. „Het vertrek van generaal Vetter naar Java is uitgesteld, in verband met een spoedeischende expeditie naar Lepong, waar de vijand bentings opwierp en op onze oorlogsschepen vuurde." Lepong, een staatje aan de Westkust, gebied van Toekoe Oemar, werd na diens verraad op 29 Maart jl. reeds viermaal door ons getuchtigd en in brand geschoten. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van Woensdag 24 Juli 1896. Bij ontstentenis van den Voorzitter wordt de vergadering gepresideerd door den wethouder W. J. Spienger, terwijl van de leden met kennisgeving afwezig was de hoer A T. Snouck Hurgronje. Nu vooilczine: tn vaststelling van de Uutulcu der vorige zitting, komen aan de orde I. Ingekomen stukken Deze zijn: a missieven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van in vorige zit tingen genomen besluiten: b een proces-verbaal va» opname der kas van den gemeenteontvanger c een adres van C. Hondsmerk over toe passing te zijnen opzichte van het tarief der waterleiding d een adres van bewoners van den Vlissingschen Singel (gemeente Koude- kerke) over aansluitiug der door hen bewoonde panden aan het buizennet der waterleiding e een adres van bewoners van den Veerschen Singel, eveneens over aanslui ting van dien singel aan genoemd buizennet een voorstel van B. en W. om te benoemen stembureaux voor de verkiezing van eene commissie van 17 ingezetenen in zake grensveraDdering tusschen de gemeen ten Middelburg en Nieuw- en St. Joosland, welke verkiezing bepaald is op 13 Juli a.s. De stukken «en b worden aangenomen voor notificatie, die sub eden e gesteld in handen van het Dagelijksch Bestuur om advies, terwijl aan dat sub f besloten wordt onmiddellijk gevolg te geven. In het le stembureau zullen zitting hebben als voorzitter een lid van het Dagelij kscli Bestuur, als leden de heeren van der Swalme en W. H. Snouck Hur gronje in het 2e stembureau als voorzitter de heer E. P. Schorer, als plaatsvervanger de heer H. P. van de Bee en als leden de heeren Brevet en Gratama, terwijl al de andere leden van den raad plaatsver vangers zullen zijn bij eventueel e ont stentenis. Al de benoemden lieten zioh hunne be noeming welgevallen alleen de heer E. P. Schorer gaf te kennen dat het zijn plan was de geheele maand Juli uitstedig te zijn, waarom in zijne plaats tot voor zitter van het 2e stembureau gekozen werd de heer H. P. van de Bee, terwijl de vergadering van oordeel was dat de benoe ming van een plaatsvervangend voorzitter voor dat bureau, noodig geworden door de benoeming van den heer van der Bee tot voorzitter, gevoegelijk achterwege kon blijven, daar toch alle leden als plaatsver vangers waren aangewezen. II. De rekening van het concertgebouw over September 1895 tot einde Februari 1896, in ontvangst f489,15V2, in uitgaaf f 474,25l/a en aldus sluitende met een goed slot van f 14,90. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt die rekening goedgekeurd. III. Een voorstel tot wijziging der be grooting van de godshuizen over 1896. Het voorstel wordt zonder discussie aan genomen. IV. Een voorstel tot wijzigingen der ge- meentebegrooting over 1896. Ook deze wijzigingen ondervonden geen tegenspraak. V. Een voorstel van B. en W- tot aan koop van een strookje grond tussahen het oude Arnemuidsche voetpad ten behoeve van een daar te leggen riool. Hun voorstel is tweeledigzij willen vooreerst een strookje grond voor f 125 van Melse aankoopen en dan onmiddellijk met de rioleering beginnen, waarvan de kosten op f 240 geraamd worden. De Com- missiën van Fabricage en van Financiën kunnen zich wel met het eerste deel ver eenigen. doch wat de rioleering betreft, deze zouden zij willen zien uitgesteld tot meerdere woningen aan den Karelsgang verrezen waren. Nadat zonder discussie tot aankoop van het strookje grond besloten was, zegt de heer van Hoek dat hij met belangstelling kennis heeft genomen van het tweede ge deelte van het voorstel van B. en W. Hij brengt in herinnering dat de Gezondheids commissie reeds lang op het dempen van die sloot heeft aangedrongen en het ver wondert hem dat Fabricage die demping wil verdagen, te meer nu zij onder hare leden een lid dier Gezondheidscommissie telt. De heer van der Swalme antwoordt den heer van Hoek dat hij zich niet kan her inneren dat die sloot tijdens zijn lidmaat schap bij de Gezondheidscommissie ter sprake is gekomen als lid van Fabricage kon hij gerust met het advies zijner medeleden me degaan, wanneer hij nagaat dat de demping van de sloot de gezondheid van de bewo ners dier buurt niet veel zou bevorderen, daarin de onmiddellijke nabijheid meer dergelijke slooten aanwezig zijn. De heer Tak zou gaarne, alvorens eene beslissing te nemen, willen weten wat de Gezondheidscommissie voor beweegredenen aanvoert. Daar de betreffende stukken niet ter secretarie gevonden werden, doch zich, vol gens de meening des Voorzitters, waarschijn lijk in handen van den gemeentebouwmees ter bevonden, wordt, conform zijn voorstel, besloten het tweede gedeelte van het voor stel van B. en W. tot eene volgende zitting aan te houden. VI. Een voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van een adres van G. Alberts Lzn. Go, aan die firma in erfpacht te geven een terrein, thans openbare straat en sloot, gelegen ten westen en ten noorden van hare terreinen aan den Looierssingel en het Armeniaansch Schuitvlot. Van Boest, Meyer en verscheidene schuitenvoerders waren bezwaarschriften tegen die uitgifte in erfpacht ingekomen doch B. en W. en met hen de Commis sion van Fabricage en Financiën waren van oordeel dat die bezwaren zeer luttel waren en niet konden opwegen tegen het belang dat de betrokken firma bij de erf- p chtsuitgifte had, een belang dat evenzeer als een algemeen belang kon beschouwd worden. Na eenige discussie wordt dan oekmet algemeene stemmen tot de erfpachtsuit gifte besloten. In het desbetreffend, con tract zal echter worden opgenomen, volgens verlangen van den heer Schorer, dat vrije toegang moet worden verleend voor het storten van puin en aan werklui der ge meente, volgens voorstel van den heer van der Swalme, dat niet gebouwd of hout gestapeld mag worden dan op twee meter afstand van de afrastering, te plaatsen aan de zijde van het Armeniaansch Schuitvlot, wordende de redactie, conform den heer van Hoek, overigens aan B. en W. over gelaten. VII. Een voorstel van B. en W. om verlenging van erfpacht van grond achter de Houttuinen aan G. Alberts Lz. Go. Die firma is van plan om op den door haar in erfpacht bezeten grond machines te bouwen van de nieuwste uitvinding tot het voortbrengen van electriciteit. Daar echter de grond bij haar slechts tot 1910 in erfpacht is, meent de firma dat die termijn te kort is om haar voornemen, dat vele kosten met zich brengt, gevolg te kunnen geven en verzoekt zij derhalve ver lenging. B. en W. nu stellen voor dien termijn te verlengen tot 31 December 2000, waar mede de Baad stilzwijgend zich vereenig- de. Wel had genoemde firmr ook het voorstel gedaan den grond in kwestie aan haar te verkoopen, doch B. en W. oor deelden uitgifte in erfpacht verkieselijker voor de gemeente, te meer dewijl de koop penningen volgens een vroeger genomen raadsbesluit alleen zouden kunnen gebe zigd worden tot delging van gemeente schuld. VIII. Een voorstel vin B. en W. tot het aangaan van eene dading ten aanzien van strookjes grond aan het Molenwater. B. en W. stellen voor die strookjes grond van de eigenaren Mevrouw van Wag- tendonk en den heer Roest aan te koopen om ze daarna weder aan die eigenaren in erfpacht af te staan, waarmede de Raad zonder discussie genoegen nam. IX. Een voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op een adres van J. F. van der Weele te Amsterdam om een stuk door hem in erfpacht bezeten ge meentegrond aan de Stationstraat in eigen dom te mogen bekomen. B. en W, achten uitgifte in erfpacht verre voor de Gemeente verkieselijker boven verkoop. De heer Koole meent, waar anderen eigenaars van den grond zijn, men aan adressant ook hetzelfde voorrecht wel kan gunnen, waarop de heer den Bouwmeester opmerkt i'.at alle huizen aan de Station straat op erfpachtsgrond gebouwd zijn, welke tot hiertoe erfpachtsgrond geble ven is. Het voorstel van B. en W. wordt dan ook met algemeene stemmen, except die van den heer Koole, aangenomen. X. Een voorstel van B. en W. betref fende een reeds vastgestelden staat van on inbare posten hondenbelasting 1893. In Februari nl. was die staat vastge steld op f 160.25, thans wordt voorgesteld dien vast te stellen op f 144. Met die nieuwe vaststelling werd ge noegen genomen, nadat de Voorzitter ver klaard had dat die reductie een gevolg was van later gedane betalingen, hetgeen de heeren Schorer en Tak aanleiding gaf tot klachten over de wijze waarop tegen wanbetalers der hondenbelasting geageerd werd en vooral over de luchthartige ma nier, waarop men gewoon is de aanslagen dier wanbetalers op den staat van oninba re posten te brengen. XI. Een vooistel van B. en W. tot op zegging eener overeenkomst met de ge meente Koudekerks betreffende onderling hulpbetoon bij brand. B. en VV. zijn tot het voorstel gekomen bij hunne beschouwingen over de kolossale afmetingen die het bouwen op Koude- kerk's grondgebied onder den rook van Middelburg heeft aangenomen de bewoners di$r huizen genieten wel de lusten van Middelburg, doch dragen niet bij in de lasten. Blijkbaar was de Raad hetzelfde gevoe len toegedaan als B. en W. want geen enkele stem verhief zich tegen hun veorstel. XII. Een voorstel van B. en W. betref fende het toestaan van eene tweede brand- kraan aan de gemeente Serooskerke. Op eene desbetreffende vraag van die Gemeente hadden B. en W. goantwoord dat de kosten van aanleg ad f 100 voor rekening van Serooskerke waren, plus eene retributie van f 25 per jaar. Tegen de kosten van aanleg had het gemeentebestuur van Serooskerke geen bezwaar, dooh het difïiculteerde omtrent de jaarlijksche re tributie het wilde liever vastgesteld zien eene retributie van f25 telken reize dat van de kraan gebruik gemaakt werd. In dien geest nu luidde het voorstel van B. en W. waarmede de Raad zich zonder discussie vereemgde. XIII. Een voorstel van B. en W. om aan L. J, de Vries een eervol ontslag te verleeuen uit zijne betrekking van onder wijzer aan school B. Het eervol ontslag wordt verleend zonder tegenspraak. XIV. Een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres van J. Jansen c. s. om uitbreiding der dnin- waterleicing naar het Arnemuidsche voetpad. Volgens rapport van den directeur der waterleiding zouden de kosten van aanleg bedragen f1117,20, terwijl de jaarlij ksche opbrengst der 17 aan te sluiten woningen slechts f34 zou zijn. Onuer die omstandigheden achtten B. en VV. het verzoek van adressanten niet voor inwilliging vatbaar en de Raad ver- eenigde zich stilzwijgend met dat gevoelen. XV. Een voorstel van B. en W. tot het weder verleenen van subsidie aan de Am bachtsschool. Conform het voorstel wordt zonder dis cussie besloten gedurende de vijf eerst volgende jaren eene jnarlijksche subsidie van f 500 te verleenen. XVI. Kohier hondenbelasting 1896. Dit kohier wordt met unanieme stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 1040. XVII. Rooiing van boomen. Het voorstel luidt te doen vallen 2 linden aan het Veersche bolwerk tegen over de Lazarijstraat; 1 olm aan het Noordbolwerk bij het padje aan de Koepoort 1 treurwilg aan het Noordbolwerk tegen over de woning van den heer Boogaard; 1 treurwilg aan het Seisbolwerk tegen over den tuin van Daniëlse; 8 eiken en 2 olmen aan den Looierssingel 18 olmen aan den Sleeperssingel; 1 linde aan de Groenmarkt. 176 olmen aan den Nieuwlandschen dijk. Besloten wordt alle deze boomen te vellen, except de linde aan de Groenmarkt, waarop volgens verlangen van den heer Tak nog een jaar lang eene genezingskuur zal worden toegepast en de 176 olmen aan den Nieuw landschen dijk, voor welker behoud de heeren van Dunné en van der Swalme eene lans braken, zoodat met 9 tegen 7 stemmen besloten werd hen op hunne standplaatsen te handhaven. De agenda uitgeput zijnde, vraagt de heer Tak het woord. Hij vraagt hoe het thans staat met de gevaren voor voetgangers, die de Munt passeeren. Volgens zijne meening heefter nooit gevaar bestaan en, heeft het al be staan, dan is het al lang voorbij, zoodat eene verdere afsluiting van de Munt z. i. on gewettigd is. De voorzitter spreekt als zijne meening uit dat er wel geen gevaar meer bestaat voor voetgangers, maar wel voor de Munt zelve. De heer Tak vindt het zeer ongepast dat men ter wille van een aannemer een verkeersweg blijft afsluiten. De heer van der Swalme sluit zich aan bij den heer Tak daarentegen achtten de heeren Stoppelaar en van der Ree het oogenblik tot heropening der Munt nog niet aangebroken de laatste beweert zelfs dat nog werkzaamheden moeten plaats hebben ter plaatse zelf van den doorgang of verkeersweg. De heer Schorer brengt in het midden dat er praatjes loopen dat de Munt niet meer zal heropend worden, waarop de Voorzitter antwoordt dat hij die praatjes ook al gehoord heeft, maar dat er officieel niets van bekend is. De heer van Dunné doet nu het voor stel B. en W. uit te noodigen om te rap porteeren hoe het met de zaak staat, waarmede de Voorzitter genoegen neemt en hetgeen op verzoek van den heer Tak in de eerstvolgende zitting zal geschieden. Hierna gaat de vergadering uiteen. Wolfertsdijk. De uitslag der stem ming voor een lid van den gemeenteraad alhier (vacature Goetheer) is dat waren opgekomen 106 kiezers, van onwaarde 3 biljetten, zoodat de volstrekte meerderheid 52 bedroeg. Gekozen werd de heer J. M. Parhan met 60 stemmen terwijl op den heer C. Philipse 34 stemmen werden uit gebracht en de overige stemmen over ver schillende personen waren verdeeld. Men schrijft ons uit het eiland Tho- len Een wandeling door het land moet het oog van den landbouwer thans wel aangenaam aandoen, want alle veldvruch ten, uitgezonderd het vlas, staan keurig, of minstens goed. De zoozeer verlangde regen kwam juist vroeg genoeg, om de dorstige planten, gestoofd door de zon, ^te laven. Alleen voor het vlas kwam hij te laat. Dat heeft tengevolge van de droogte veel geledende zoogenaamde „koppe" is er in gekomen, waardoor sommige sten gels niet langer dan een paar dM. zijn. Een landbouwer, die verleden jaar f 130 per gemet maakte, vertelde ons blij te zullen zjjn als hij er dit jaar f70 voor maakt. En zoo is het bij de meesten Overigens, alles naar wenschGerst, tarwe, rogge staan best en beloven een flink beschot. De blauwe aardappelen (Zeeuwsche jammen telen onze boeren wei nig) staan uitstekend. Ook de suikerbie ten gaven overal reden tot lofdat ze volop gezaaid zijn is natuurlijk, daar de boeren konden contracteeren tegen f 10, waar dat het vorige jaar slechts f 9 bedroeg. De tuinvruchten geven eveneens alle reden tot dankbaarheid. Vervolg in het Bijvoegsel. De Heere verblijdde ons door de geboorte van een Meisje, MARIA ADRIAN A, dochter van A. J. M. GOOTE. P. A. GOOTE—Büijs Korte Delft F 15. Middelburg, 24 Juni '96. 's voormiddags 11 uur, te Colijnsplaat, in „het Wapen van Zee land ten overstaan van den Notaris M. NOORDIJKE aldaar, en ten verzoeke van den eerstingoschreven schuldeischer, laste Jacob Visser Abr.z., van een Jï\ MET te Colijnsplaat, Sectie A no. 1413, groot 80 Centiaren. De Notaris PILAAR zal des avonds te 7>/s uren, te Kloetin</e, in de herberg bij W. Akkenaab, verkoopen: voor de erfgenamen van P. Visser: op den besten stand van het dorp Kloe- tinge, sectie A no. 813, groot 278 Cen tiaren. be a TIENDEN, zoo van bet Kroon-Domein als van de particuliere tiendheffer" ten overstaan van de Notarissen J. E. MU- LOCK HOUWER, te Goes en Pn. M DE RONDE BRESSER te Heinkenszand des voormiddags te 9 uren, te Wemeldinge in de herberg bij M. Koestanje des voormiddags te lOVa uren, te Ierseke, in de herberg van C. Klaasse des namiddags te I uur, te Kapelle, in de herberg bij J. Hanson, voor Kapelle c.a. en Kattendijke des voormiddags te 9 uren, op het Stad huis te Goes voor Rilland, s-Graven- polder, HoedekenskerkeBorsele en Goes des voormiddags te 11 uren, te Kruinin gen, in het gewone lokaal, voor Krui ningen c. Waarde en een gedeelte van Valkenisse des namiddags te 1 uur, te Schore, in het Schoollokaal, voor Schore en Vlake-, des namiddags te 2 Va uren, te Kloetinge, in de herberg bij W. Akkenaae; des voormiddags te 10 uren, te Nisse, in de herberg bij C. de Blakij, voor Nisse en voor s-Heer Abtskerke c. a. des middags te 12 uren, te Heinkenszand, in de herberg bij P. Rijk, voor Ovezand s- Heer Arendskerke en Heinkenszand des namiddags te 2 uren te Wolfertsdijk, in de herberg bij J. Vooebeijtbl des voormiddags te 10 uren, te Oudelande, in de Gemeentekamer, voor Driewegen, Ellewoutsdijk, Baarland en Oudelande. ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg op te Vrouwepolder op „Catharine Hof" van A. 's Morgens te 10 uren. 3 paarden, 25 stuks Hoornvee, 50 Kippen 2 Geiten, 6 Eenden en Wertel, Wagens, Ploegen, Eggen, Melkers-, Zolder-en land bouwgereedschap enz. B. Dadelijk daarna: Een en ander breeder bij biljetten te pn' liceeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2