rclen rkocht oortgezet 125 jaren voor ibroeken NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH rg. 119 en 120, abriek, laats van 1w er It en9 van Haarden. senv.MelIe d rskueclit i SKNECHT, 114. 1896. Mewfaij 27 Juni. tienife laargntig. zijnen van i nderde prijzen. 'mansknecht, iTANGEI lïRICOT'S. ne KNECHT VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LEVENSVERZEKERING. Uit de Pers. 1 'oom. J ?ers, pen, den-. HM® ■Nez- SP lit.en, lsen. soorten artikelen voor ak-,Tafel-, Dessert-, Sla- dieermessen, Trocarts en (nieuwste kapperschaar) bele-, navel en kindei Doctoren. ICHT 1852, digd een r geruimen tijd werk, STEIN te Zaamslag. EEFELS—DE MARET vraagt met Augustus tl JOES. uwd, gevraagd. Adres S. OCHTMAN ZOON, bij L. YADER, Vlissingen. ïkwame persoon bij S. MULLER, n of met October KOOLE, Souburg, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN en va-n 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VI. „Geef een deal aan zeven, ja ook aan acht want gij weet niet, wat kwaad op de aarde wezen zal", 'zegt Salomo. (Spr. 112). Aan deze woorden dacht ik bij bet inzien van tarief XX der Amsterdamsche Maatsch. v. L. V. Z., een tarief, dat terecht ten opschrift draagt Het eenvoudigste Pensioenstelsel. PÉNSIOENVERZEKEHING voor Werklieden, Dienstboden, Kantoorbe dienden, Onder wijzers, enz. Doch laat ik voor dezen keer hier weer geven, wat de Directie dier Maatschappij zelve als toelichting, bij dit scboone tarief geeft. Men leest daar dan Het bier aangegeven tarief, is voor algemeene deel neming vatbaar, omdat bij deze manier van verzekering niet de verplichting is ge steld om gedurende een bepaald aantal jaren eene vaste premie te moeten betalen. Veeleer is het beginsel aangenomen dat ieder een passend beurag kan afzonderen, zooveel en wanneer dat met ieders belangen en omstandigheden overeenstemt. Elke storting is een koopsom, men. legt dat weg, en geniet op den vooraf bepaal den leeftijd pensioen. Als maatstaf is aangenomen bet jaarlijkech pensioen voor eene storting van één gulden, ingaande op den leeftijd jdie vooraf wordt vastge steld. hetzij op 55, 60, 65 of 70 jaar. Elke nieuwe storting verhoogt het pensioen. Op eenvoudige en doeltreffende manier kan alzoo bet sparen in beoefening worden gebracht, en tevens gezorgd worden voor de dagen waarin men niet meer werken kan. Bij verjaardagen, bij familiefeestjes, bij bijzondere voordeelen die genoten worden, kan iets worden afgezonderd voor den ouden dag. Van elk afgezonderd bedrag kan vooruit gezien worden welk pensioenbe drag daardoor kan verkregen worden. De verzekerde is alzoo geheel vry ten opzichte van het bedrag en den tijd van elke storting. Toch kan ook de storting jaarlijks herhaald worden. Elke storting geeft den verzekerde recht op pensioen tot een bedrag als voor den ouderdom waarop de storting plaats heeft, in verband met den leeftijd, waarop het pensioen ingaat, is aangegeven. Deze stor ting kan door hem of ten zijnen behoeve ook jaarlijks herhaald worden, ofwel op zoodanige tijdstippen, en tot zoodanige be dragen als hij zelf zal goedvinden. Ie Voorbeeld: A. oud 18 jaar, wil zich een pensioen verzekeren, in te gaan op 65-jarigen leeftijd, en stort daarvoor tien gulden, welke storting hem op genoemden leef tijd een pensioen waarborgt van 10 X f 1.355 f 13.55 herhaalt hij deze storting op 19jarigen leeftijd, dan verhoogt dit zijn pensioen met 10 X f 1.295 - 12.95 op 20jarigen leeftijd met 10 X f 1.237 - 12.37 Blijft A met deze storting jaar lijks voortgaan tot hij 64 jaar oud is, dan is het bedrag van zijn jaar- lijksch pensioen- 256.71 Wenscht hij echter vroeger, b.v. op 55jarigen ouderdom de stortin gen te doen ophouden en toch het pensioen te doen aanvangen op 65 jaar, dan heeft bij zich een pen sioen verzekerd van.240.35 indien bij de betaling doet op houden op 50 jaar227.76 2e Voorbeeld: B. oud 19 jaar stort tot en met zfin 30e jaar jaar lijks twintig gulden, en verze kert zich daarvoor een pensioen ingaande op 65jarigen leeftijd, van - 243.72 3e VoorbeeldC. oud 20 jaar, stort tot en met zijn 27e jaar jaar lijks dertig gulden, waardoor hij op 65-jarigen leeftijd een pensioen geniet van- 253.77 De pensioenen worden uitbetaald aan het einde van elke 3 maanden, en wel voor de eerste maal, 3 maanden na het voleindigen van het 65e levensjaar, of van dat jaar waarop de eerste uitkeering be dongen wordt. Bij de berekening van het bedrag der pensioenen wordt in aanmerking genomen de leeftijd in jaren enkwartalen, en wordt het ingetreden kwartaal als voleindigd beschouwdbijv. voor iemand van 18% jaar oud is bet pensioenbedrag het gemiddelde van de bedragen voor den 18-jarigen en 19-jarigen leeftijd aangegeven. Ook is deze wijze van pensioneering zeer geschikt voor H. H. Patroons, Besturen van stichtingen en dames die dienstboden houden. Vooral rekening houdende met het feit dat verandering van dienst of betrekking zoo veelvuldig voorkomt en niemand gerekend kan worden, verplich tingen te hebben ten opzichte van perso nen die hun betrekking verlaten hebben, is bet van groot belang die verplichtingen te vervullen zoolang de dienstboden en werklieden nog in bun dienst of betrek king zijn. Zulks kan door deze wijze van pensioenverzekering geschieden. Die werk lieden of dienstboden houdt, legge jaailijks een bedrag voor ieder weg. Zij kunnen zelf daarbij voegen zooveel in hun ver mogen is. Verlaten zij den dienst, dan blijft het reeds gekochte pensioen staan, en kunnen zij de stortingen zeiven voortzet ten, of uitstellen, of ook kunnen die door anderen worden voortgezet. De belangheb bende ontvangt natuurlijk zijn bewijsstuk, maar ook, al raakt het bewijsstuk zoek, keert de Maatschappij het Pensioen uit. Indien deze wij ze van pensioen verzekering algemeen wordt ter hand genomen, dan zullen vele bezwaren worden opgeloet. „Selfhelp" en „helpt elkaar", kunnen hier hand aan band gaan, en wederzijdsche belangen zullen worden gebaat. Daar was eens een molenaar, die vele kippen had. Het leven en vooral het eierenleggen van die beestjes na te gaan was zijn dagelijksch tijdverdrijf. Hij had ook een thermometer in het hok geplaatst een ouderwetsohen met groote indee lingen een van Reaumur en hij had waargenomen, dat als die 10 graden wees, begonnen de kippen te leggen. Hoe hooger dan de thermometer steeg, hoe meer eieren hij kreeg. Maar wat doet nu de schalk: op een morgen zeer vroeg, als alle kippen nog op stok waren, sloop hij in het hok en verwisselde den Réaumur- tegen een Cel sius-thermometerdie wees al 10, als de andere nog maar 8 graden wees. Een naneef wil nu bij alle Nederlan ders op een goeden morgen de uurwerken 40 minuten vooruitzetten, opdat zij allen, verschrikt dat het al zoo laat is, vroeger zullen opstaan en aan het werk gaan, om ook zooveel vroeger te gaan slapen. Zou dat gelukken? Wij vreezen zeer. 'Telegraaf Pensioen voor allen billijk. Pensioen voor enkelen onbillijk. In het dagblad de Nederlander lazen we onder bovenstaand opschrift het volgend ingezonden stuk „In den laatsten tijd is er sprake van pensi en voor den ouden werkman en voor de weduwen van onderwijzers. Over pen sioen-regeling voor alle anderen wordt niet gesproken. Het heeft er veel van of de bovenge- noemden, te zamen met de rijksambtenaren voorrechten boven anderen moeten genieten. Op pensioen-regeling bij de wet hebben m. i. allen gelij ke rechten. Waarom moeten daarvan uitgesloten worden oude landbou wers die verarmd zijn, winkeliers, nering doenden, ambachtslieden, kooplieden, vele gemeente- en provinciale ambtenaren, kler ken, winkelbedienden, dienstboden en in het algemeen alle vrouwen die op hun 60e jaar hulpbehoevend zijn? Kunnen dezen beter voor den ouden dag zorgen dan de hooggeplaatste ambtenaren "Neen Dat is een gevolg der zelfzucht, naar het mij wil voorkomen en die m. i. door zoo velen niet moest worden beoefend met een philantropbisch tintje. Eerst hebben de bestuurders aan zich zelf gedacht, daaraan danken wij de pensi oenen van de rijksambtenaren, daarna is er ook gezorgd voor de ambtenaarsvrouwen, eerst van de hooggeplaatsten, en eindelijk zijn de pensioenen ingevoerd voor onder wijzers en vele andere ambtenaren. .Nu zijn de vrouwen daarvan aan de beurte De werklieden zijn niet minder z lfzuck- tig, deze vragen bet nu alleen voor zich zei ven, aan de vrouwen, zelfs aan hun eigen vrouwen, wordt niet gedacht. Alle andere standen worden vergeten, en toch behooren allen gelijk te zijn voor de wet. Waarom nu niet voor anderen, evenals voor ambtenaren, regeling der pensioenen bij de wet Ieder zal er gaarne iets voor betalen, en ten slotte komt het toch ten laste der gemeenschap. Iemand die tot zijn 60e, laat het zijn 65e jaar, in het belang der gemeenschap gewerkt heaft, van welken rang of stand, man of vrouw, zij hebben er allen evenveel recht op, en de vrouw veelal niet het minst, die meestal veel meer lijdes en ontbering in het algemeen heeft door te staan dan de man. En mogen de invaliden, die zeker het ongelukkigst zijn, vergeten worden Overigens is het middel dat de Neder lander aanbeveelt uitstekend, en het bedrag a f 156 per hoofd voldoende, doch er gaat nog een gansch geslacht, 30 a 40 jaren, heen voor het volledig tot uitvoering kan komen. Al de thans levenden boven de 50 jaren ja misschien boven de 40 jaren, kunnen sterven, velen in de diepste ellende, zonder dat zij een cent pensioen zullen ontvangen hebben. En dat getal is niet gering. Volgens het Wagenborger Werklieden adres zijn er 260.000 mannen en vrouwen boven den leeftijd van 64 jaar. Waarom nu niet, zooals in dat adres omschreven is, pensioen, dadelijk ingaand, voor allen, man nen en vrouwen boven de 60 of 65 jaar, te bestrijden uit de opbrengst der invoerrechten op granen, zooals in dat adres wordt ge vraagd. Hoeveel lijden zou daardoor gelenigd worden De toestand van den landbouw en het platteland zou er dadelijk door verbeteren, er zou weer meer werk komen in het va derland, en duizenden bij duizenden onzer werklieden zouden niet langer behoeven te werken in Duitschland. Gelijktijdig kon in uitvoering komen het plan van de Nederlander, en naarmate daar van meer geld inkwam, konden de graan rechten verminderd worden en werd men in ieder geval daarvan minder afhankelijk. Philantroop De Nederlander schrijft hierbij het vol gende „Aan dit aan ons adres gericht stuk voe- wij een paar opmerkingen toe lo. Het is ook o. i. volkomen juist, dat indien men van staatswege wil pensionnee- ren, allen, en niet alleen de arbeiders, pen sioenen moeten ontvangen. 2o. Dat tegenwoordig de ambtenaren en zelfs hunne weduwen pensioen ontvangen, is volstrekt niet een gevolg van zelfzucht, maar van het dienstcontract tusschen over heid en ambtenaar, waardoor de laatste gedwongen wordt zijn eigen pensioen te be kostigen. 30. Voert men algemeene pensionneering in, dan is zeker het denkbeeld om die uit een algemeene verteringsbelasting te beta len zeer aanbevelenswaardig, omdat dit een middel is om de belanghebbenden indirect te dwingen iets voor hun pensioen af te zonderen. In boever dit en andere dergelijke denkbeelden tot practiscbe resultaten kunnen leiden, zal zeker de penBionneeringseom- missie in het licht stellen. Zulke ver strek kende maatregelen vereiscben vaak langdu rig onderzoek. 4o. Maar waarom begint men niet al vast, zich thans te verzekeren Hoe jonger men aanvangt, hoe beter Elk jaar voert een groot aantal onverzekerden aan, die vast geholpen konden worden. Patrimonium. 26 Juni 189G. Stbl. nr. 91 bevat het besluit van den 8sten Juni 1896, tot wijziging van het kon. besluit van 15 Mei 1885, no. 7, houdende vergunning aan de Vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen en ze- nu wlij ders in Nederland, gevestigd te Utreebt, tot oprichting van een krankzinnigengesticht op bet landgoed Veld wijk,gemeente Ermelo, alsmede bepaling van het maximum van bet aantal verpleegden en bet minimum van bet getal geneeskundigen. Bij deze wijziging werd overwogen dat bij koninklijk besluit van 15 Mei 1885, no. 7, de bepaling was gemaakt dat bet maxi mum van bet getal verpleegden 200 en het minimum van het getal geneeskundigen aan het gesticht te verbinden één inwonend geneesheer zou zijn en dat zonder des Ko- nings vergunning geene belangrijke veran deringen in het gesticht mochten gemaakt worden, maar dan wanneer bij den bouw of later kleinere wijzigingen van het plan doeltreffend geacht werden, daartoe door den minister van binnenl. zaken machtiging kon worden verleend dat nu echter dit gesticht voltooid en in gebruik genomen is en voorts zoodanig is uitgebreid, dat daarin een grooter aantal krankzinnigen kan worden verpleegd. Bij het besluit wordt nu bepaald dat in het krankzinnigengesticht „Veldwijk", ge meente Ermelo, bestaande uit 8 paviljoenen voor mannen en 11 paviljoenen voor vrou wen, benevens dienstgebouwen, observatie kwartieren en een ziekenpaviljoen, niet meer dan 353 krankzinnigen, 159 mannen en 194 vrouwen, verpleegd mogen worden dat in elk voor meer dan éen verpleegde bestemd slaapvertrek op eene duidelijk zicht bare plaats bet aantal personen aangewezen wordt, waarvoor het bestemd' is dat zonder goedkeuring van den minister van binnen- landsche zaken noch in de lokalen noch in hunne bestemming eene verandering ge maakt mag worden, die invloed heeft op de plaatsruimte of den aanvoer van versche lucht in de voor de verpleegden bestemde dag- of nachtverblij vendat de geneesk. behandeling der verpleegden wordt opge dragen ean tenminste drie geneeskundigen, die gevestigd moeten zijn in woningen op bet terrein van bet krankzinnigengesticht en buiten het gesticht geene geneeskundige praktijk mogen uitoefenen. Erg noemde men onlangs in een be richt aan de Tel. de wijze, waarop te platten lande met het geheim der Bedrijfs belasting soms wordt omgesprongen. Erger zegt de Noordbrab. is 't dat op oen dorp in Brabant, bij bet re gelen van den hoofdelijken omslag der gemeente door den burgemeester de geheim houding van de Bedrijfsbelasting werd ge schonden, door bij den aanslag te verklaren die of die persoon moet booger worden aangeslagen in den hoofdelijken omslag, want hij betaalt die som (met opgaaf van het cijfer) in de Bedrijfsbelastingen enz. Is dit geen groot misbruik maken van bet kohier der Bedrijfsbelasting? vraagt dat blad. Zeker is 't dat omdat de wet op die belasting geheimhouding gebiedt en wets- scbennis door een burgemeester inderdaad een groot misbruik moet worden genoemd. Maar 't ergste van alles is toch, dunkt ons, het feit, dat belastingschuldigen zich trachten te onttrekken aan de betaling van wat zij aan de openbare kas schuldig zijn, dat op een dorp in Brabant (en waar schijnlijk niet in dat dorp alleen) sommige lieden hunne medeburgers bestelen, door minder belasting te betalen dan zij in evenredigheid behoorden te doen, en dat de geheimhouding, o. a. bij de Bedrijfsbe- iastingwet voorgeschreven, al deze en soort gelijke diefstallen in de hand werkt en bevordertH.Ct. Onderzoek naar het vaderschap. Het „Comité tot verbetering van den maatschappeHj ken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland" doet thans ter raede-onderteekening een adres cireuleeren, dat binnenkort aan H. M. de Koningin Re gentes verzonden zal worden. Dit adres strekt ten verzoeke, dat uit onze wetgeving geschrapt worde het artikel, waarbij het onderzoek naar bet vaderschap verboden is. Ter ondersteuning van dit verzoek ver wijzen adressanten o. a. naar de artikelen over dit vraagstuk in bet Januari-nummer van De Gids en het Juni-nummer van de Vragen des Tijds terwjjl zij voorts nog het velgende aanvoeren Nagenoeg overal, waar het verbod van het onderzoek naar het vaderschap nog geheel of met kleine beperkingen is ge handhaafd, openbaren zich meer en meer teekenen van een opkomend rechtsbewust zijn, dat zich verzet tegen het onrecht het natuurlijke kind aangedaan, door hem in zijn kans op leven te beperken, door hem het recht te onthouden, steun te zoeken bij dengene zijner ouders, die hiertoe ge woonlijk bet meest in staat is. Ook in Nederland uit zich steeds ster ker de wenscb om dit verbod uit onze burgerlijke wetgeving te doen verdwijnen, terwijl de hiertegen aangevoerde bezwa ren denkbeeldig of overdreven genoemd mogen worden. De ondergeteekenden, leden van „het Co mité ter verbetering van den maatschap- pelijken en den rechtstoestand der vrouw iu Nederland" achten het een plicht en een voorrecht de aandacht van Uwe Maje steit op eene zoo belangrijke aangelegen heid te vestigenmocht nog gedurende Uw Regentschap deze zoó noodzakelijke en nuttige wetswijziging tot stand komen, vele moeders, vele natuurlijke kinderen, en allen, wien de zedelijke ontwikkeling van ons volk ter harte gaat, zouden uwen ge- eerbiedigden naam deswege in dankbare herinnering te houden hebben. Het comité bestaat nit de heeren E. Fokker, W. L. P. A. Molengraaff, W. v. d. Vlugt, JC. Overvoorde en de dames Jeltje de Bosch Kemper (Voorz.) H. H. Scholten-CrommelinM. v. d. Laan-De Joode en H. Boddaert-Schuurbecque Boeye. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat bet aan hen, die overeenkom stig de bepalingen, den graad van mees ter op een van de drie wapens (geweer, sabel of degen) bezitten, vergund wordt buiten dienst en voor eigen rekening, een degen te dragen waarvan het model tevens is vastgesteld. Het is gelijk aan dat, voor de stafmu zikanten bij de Regimenten Infanterie vastgesteld, met dit onderscheid, dat op de omgebogen stootplaat een embleem is bevestigd, van wit metaal, bestaande uit twee gekruiste degens. De degen mag worden gedragen aan een verlakt jlederen koppel met drager; de koppelplaat moet van het nummer of het onderscheid]ngsteeken van het korps zijn voorzien. Aan de onderofficieren en minderen die thans het recht hebben een sabeldegen te dragen en zich zulk een wapen hebben aangeschaft, wordt toegestaan als zij den graad van meester behouden den degen te dragen, dien zij thans bezitten. Deze vergunning wordt evenwel slechts verleend tot 1 Juni 1897, waardoor aan hen, die prijs stellen op dit distinctief als Meester, geruimen tijd de gelegen heid wordt geboden zich dit aan te schaffen. S4Q-Ar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1