KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECIITSZA KEN. GEMENGDE BERICHTEN. hunne vergadering van 8 November 1895 met algemeens stemmen besloten hebbeu aan Uwe gergadering te verzoeken om te splitsen en onder een afzonderlijk beheer te brengen den Kruiningen polder c. a- ter oppervlakte van 189,1964 hectaren schotbare gronden en 13.1262 hectaren vrijland tot één waterschap, en Schouwersweel c. a. ter oppervlakte van 151.2960 hectaren schotbare gronden en 7.9924 hectaren vrijland tot een ander wateischap; dat de beide deelen niet aan elkandoi grenzendat de Kruiningen- polder c. a. zonder den Rondepolder hun water afvoeren naar het waterschap „Oosten en Midden Zwake",en „Schouwersweel c. a. met den Rondepolder naar het waterschap „de Breede watering bewesten Ierseke"dat evenwel de Rondepolder weinig of geen water naar voornoemde Breede watering afvoert en het voornemen bestaat om dit water naar Zwake te leidendat deze beide deelen geen gemeenschappelijke belangen hebben wat bp aanvragen voor bijdragen enz tot moeilpkheden aanleiding geeft; dat in 1895 zulks ook bleek bp het verzoek van het gemeentebestuur van Nisse voor eene jaarlpksche bpdrage tot aanlegen onderhoud van een grintweg waarbp alleen de gronden van den Kruiningenpolder c. a. betrokken waren; dat in Schouwersweel c. a.de heulen door de gebruikers der gronden moeten ge legd worden en daarentegen in den Krui- ni igcnpolder c. a. voor rekening van het waterschapdat deze verschillende behan deling van zaken in hetzelfde waterschap niet wenschelpk geacht wordt; dat dorgelpke en andere zaken in de toekomst meer kunnen voorkomen, waarom ingelanden het beter achten dat gemelde splitsing tot stand komt. Redenen waarom het bestuur zich tot Uwe vergadering wendt met het beleefde verzoek voornoemde splitsing uit te spreken, en hierbp overlegt afschriften der begroo- tingan, rekeningen en kohieren van aanslag over de laatste vpf jaren benevens afschrift van de notulen der vergadering van Inge landen waarin de splitsing van het water schap is behandeld. get. Minderhoud, dpkgraaf, v. d. Meer Mohr, ontv. griffier. Op een vraag om een historisch onder zoek dezer quaestie ontvingen gedeputeerde staten van den rijks-archivaris in Zeeland den heer Tb. Fruin, het navolgende: „Onder terugzending derbplage, gevoegd ge wee.-c bp bovenaangehaald schrpven heb ik de eer U.E.G.A. mede te deelen, dat noch over het tpdstip noch over de redenen van de vereoniging der buiten polders onder Nisse onder éen bestuur uit dit archiefdepöt iets blpkt. Het komt mp echter waarschpnlpk voor, dat de verschillendd reeds kort na de indpking van den Kruiningenpolder in 1511 onder een bestuur vereenigd zpn, en in elk geval reeds gecombineerd waren voor de indpking van den Lopsenpolder krachtens ootrooi van 1550, die thans de beide deelen van het waterschap scheidt. Het komt mp niet onwaarschpnlpk voor, dat de buitenpolders onder Nisse oorspronkelpk een samenhangend geheel hebben uitge maakt, zoodat ook een gedeelte van den tegenwoordigen Lopsenpolder er onder be grepen was, dat echter bp de Inundaties van 1530 en 1531 verloren kan zpn gegaan, tervvpl de in 1554 ingedpkte Lopsenpolder onder zelfstandig bestuur werd geplaatst en zoo de vroeger samenhangende deelen van de Buitenpolders scheidde. In het archief heb ik daarvan echter geene andere aan- wpzing kunnen vinden dan alleen dat mp bleek uit de le berekening van Adriaen van den Heetvelde, rentmeester van Bewes- ter-Schelde, dat de „acht poldersgeleghen in der proichievan der Nisse, niet begrepen in de Westwateringh" bp octrooi van 25 Maart 1534 vrpstelling van schot over de jaren 1532 en 1533 verkregen hebben, wat doet veronderstellen, dat zp aanmerkelijke schade geleden hadden door de bovenver melde groote overstrooming. Reeds hier ko men ook de Buitenpolders onder éen naam voor, wat een gemeenschappelpk bestuur doet vermoeden. „Sedert vindt men de thans gecombi neerde polders in den regel aangeduid als de „upt- of buitenpolder onder Nisse"; zoo b. v. in de akte van decreet van de goede ren van den markies van Veere dd. 1597, bp Boxhorn p. 85 en in den Tegenwoordi gen staat van Zeeland II p. 306. „Dit schrpven zou U.E.G.A. reeds vroeger bereikt hebben, zoo ik niet had gemeend ook in het archief der Buitenpolders zelf naar deze zaak een onderzoek te moeton instellen, dat echter tot mpn leedwezen geene resultaten heeft opgeleverd." Ook stellen Ged. Staten voor: vervulling is echter een „verrukkelijke" lach haar oenig antwoord. En altijd weêr zetten zij hunnen moeitevollen arbeid voort, welke slechts voor eene wijle afgebroken wordt, als zij den een of ander uit hun midden, onder den arbeid bezweken, treu rend naar zijne laatste rustplaats dragen. In dit smartelijk oogenblik herhalen zij elkander zijn laatste woord: „Wie weet, of hun, die na mij komen, niet ook door mijn arbeid het leven minder zwaar valt". Nu weifelt hij niet langer. Hij besluit zijne leidsvrouw te volgen en voelt zich opgewekt, om „te lijden, te arbeiden en lief ie hebben Ziehier de wereld- en levensbeschouwing, waartoe zijn denken en streven op gods dienstig gebied hem noodwendig moest brengen. Wij zullen niet vragen, of inderdaad de menschheid dan niets meer rest dan te lijden, te arbeiden en lief te hebben in den zin door Pierson bedoeldevenmin in hoever het visioen van zijne fantaisie met de werkelijkheid overeenstemt. Vergun ons liever naast of beter tegen over deze wereld- en levensbeschouwing eene andere over te stellen, te vinden op die aangrijpende bladzijde, waarop de Apostel de zuchtende schepping in hair reikhalzend uitzien en verlangen naar den dag der verlossing teekent, voorwaar geen onbe reikbaar ideaal, maar een ideaal, dat eerst dan volkomen werkelijkheid zal worden, aanvulling van het reglement op de tramwegen inwilliging van een verzoek van het comité voor een stoomtramweg Brouwers havenSteenbergen om verlenging van den termijn voor het in exploitatie brongen van den tramweg tot 1 Juli 1899, in plaats vau 1 Juli 1897 afwijzing van een verzoek van het be stuur der „atdeeling Axel" der Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Bieren betreffende het gebruik van honden als trekdieren. Na ernstige overweging der kwestie zqn Ged. Staten tot de overtuiging gekomen, dat zij niet kunnen adviseeren, om het gebruik van honden als trekdieren te ver bieden. Het komt hun voor, dat een der gelijk voorschrift te zeer zou ingrijpen in het maatschappelijk leven, vooral in dit gewest, waardoor zoovelen van trekhonden wordt gebruik gemaakt, die niet in staat zouden zqn deze door eene andere trek kracht te vervangen en derhalve door het verbod ten zeerste zouden worden bena deeld. Ook het geven van nadere voorschriften ter bescherming der trekhonden achten Ged. Staten onnoodig, daar hierin voorzien is door de artikelen 254 en 455 van het wetboek van strafrecht, terwijl, wat de veiligheid van het verkeer op de wegen aangaat, de artikelen 101 en 102 van het reglement op de wegen en voetpaden dit onderwerp voldoende regelen. Ook stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken op een verzoek der „afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Paarden stamboek om verplichte hengstenkeuring. Verder stellen Ged. Staten voor om, in verband met het voornemen van de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, om, te beginnen met 1898, geene voordracht meer aan de Koningin-Weduwe, Regentes te doen tot het toekennen van een .rijks subsidie ten behoeve der verbetering van het paardenras in ons gewest, tenzij alsdan een provinciaal reglement in werking zij getreden, krachtens hetwelk hengsten, be hept met erfelijke gebreken, van de fokkerij worden buitengesloten en de deswege op gevraagde rapporten van het hoofdbestuur der Maatschappij lot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, het bestuur der afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek en den provincialen vee arts der le klasse, de behandeling van het adres der afdeeling Zeeland aan te houden tot de a. najaarsvergadering, teneinde bij het nemen van eene definitieve beslissing met de gevraagde rapporten rekening kun ne gehouden worden. Verder wordt door Gedeputeerde Staten voorgesteld in te willigen een verzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland om een subsidie uit de pro vinciale kas ten behoeve van de paarden fokkerij en haar voor 1897 en 1898 een crediet te openen tot een maximum van f 2350, onder voorwaarde dat door de Mij eene jaarlij ksche bijdrage van f 400 verleend worde. Nog stellen Gedeputeerde Staten voor aan dezelfde Maatschappij een subsidie te verleenen van f700 voor een cursus in het hoefbeslag te verleenen, onder voor waarde lo. dat een subsidie van minstens f700 van wege het rijk of anderen worde verstrekt2o dat door de maatschappij een minimum bedrag van f400 tot dit doel worde beschikbaar gesteld; 3o dat na afloop van den cursus aan Gedepu teerde Staten worde ingezonden eene reke ning en verantwoording van alle ter zake ontvangen en uitgegeven gelden, onder bij voegingvan een verslag omtrent den cursus. Eindelijk stellen Gedeputeerde Staten voor in te willigen een verzoek van hetzelfde hoofdbestuur betreffende de aanwending der Provinciale toelage voor landbouw- lezingen. Ten slotte stellen gedeputeerde Staten, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken, met een ontwerp tot wijziging van tabel A der wet van 5 November 1852 (Staatsblad n° 197), voor zooveel het hoofdkiesdistrict als alle droombeelden eener dichterlijke verbeelding in het niet zijn verdwenen. Wij komen aan het einde van onze taak. Doch, alvorens wij deze vluchtige en hoogst oppervlakkige beschouwing over Pierson's leven beëindigen, kunnen wij niet nalaten, nog op ééne zijde van zijn veelvuldige werkzaamheid de aandacht te vestigen. Wij bedoelen zijn dichterlijken arbeid. Voor ons ligt zijn dichtbuudcl, een vrij lijvig boekdeel, dat in'82 werd uitgegeven. Vergeleken bij het groot aantal werken zijner hand, de vrucht van volhardende, diepe studie en onvermoeide werkzaam heid, voornamelijk als belletrist, theoloog en criticus, is zijn dichterlij ke nalatenschap niet groot te noemen. Trouwens dit behoefdt ook niet. De veelheid der voortbrengselen, zegt Da Costa, en hij kon het weten, is niet noodzakelijk, om den waren dichter te kenmerken. De adelaar heeft zijne vleu gelen niet een» uit te slaan, hij heeft ze slechts te toonen. Behalve Esther, een dramatisch fragment naar een Oostenrij ksch dichter, en Mithrida- tes, naar de bekende tragédie van Racine, welke samen een honderd vijftigtal bladzij- den beslaan, dichtte hq zijne zangen „Uit den Koran" en zijn „Vondeliana". Het overige van den bundel wordt ingenomen door eene reeks kleinere verzen, aan de meeste waarvan een gemoedeli'ke ernst ten grondslag ligt en welke alle in meer Middelburg.betreft, voor te berichten dat tegen de splitsing, wanneer die onvermq- delijk is, geen bezwaar bestaat. Volgens die tabel zon het hoofdkiesdistrict Middelburg bestaan uit de gemeenten Mid delburg, Aagtekerke, Arnemniden, Dom burg, Grijpskerke. Nieuwland en St. Joos- land, Oostkapolle, Serooskerke, St. Laurens, Veere en Vronwenpolder met 0 te kiezen leden en het hoofdkiesdistrict Vlissingen uit de gemeenten: Vlissingen, Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost- en West- Souburg, Ritthem, Westkapelle en Zoute- lande met 5 te kiezen leden. Het kiesdistrict Middelburg zal dan heb ben ongeveer 29000 zielen en heeft thans 2521 kiezers; en het kiesdistrict Vlissingen zal dan hebben ongeveer 25000 zielen en telt thans 2064 kiezers. Nog bieden Ged. Staten de begrooting aan over 1897 in ontvangst en uitgaaf op f 434,574,03l/s en een post groot f 9270,33Vs voor onvoorzien; en stellen voor aan de Rijks-regeering voor te dragen de heffing van 28 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwdeen van 32 op centen op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen over 1897 en van 18 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting, dienst 1897/98. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes ds. J. R. Callenbach te Iersekete 's Heerenhoek dbr. B. J. Bolwerk cand. te Utrecht. Bedankt voor 's Heer Hendrikskinderen ds. G. J. Weijland.te Driebergen. Beroepen te Streefkerk Var. de Plassche te Gouderak; .te Schoonoord en te Asch Griffijn cand. te Waarder Gunning te Oosthem te Hippolystuskoef Mie- dema te Eenigenburg te Lettelbert Bolwerk cand.te Neerlangbroek Ruys te 's Grevelduin Capelle te Capelle aan den Ysel de Bruijn te Pijnaker; te Ouddorp Feijkes te Dordrecht. Aangenomen naar St. Michielsgestel door de Groot te Koedijk. Bedankt voor Oppenhuizon door Ynso- nides te Stedum voor Minnertga door Lingbeek te Voorthuizen voor Leer broek door Bolwerk cand. te Utrecht; voor St. Antoniepolder door Wartena cand. te Gouda voor De Leek door Beukema te Oosterhesselen voor Ter Aar door Gunning te Leersumvoor Ee door Monsma te Well. Coes. In de heden gehouden classicale vergalering werd herbenoemd tot lid van het Provinciaal Kerkbestuur ds. M. W. Snoep lid predikant en benoemd ds. C. R. van Lelyveld tot secundus. Voor Classicaal Bestuur zijn herbenoemd: ds. R. Bokma, assessor, ds. C. van Koets veld, secundus, ds. A. F. Ch. Pont, lid predikant, ds. J. Pb. F. van de Plassche, secundus, de heer A. van D.imme, lid ouderling, secundus de heer J. Rottier oud-ouderling te Borssele, ds. G. E. Meloen, quaestor, ds. A. F. Ch. Pont, secundus. Middelburg. Inde classicale vergade ring van heden Woensdag waren tegen woordig 16 predikanten en 26 ouderlingen. Herbenoemd werden met 40 stemmen tot quaestor ds. Montagne tot praeses ds. ter Haar Romeny en tot assessor ds. de Veer elk met 40 stemmen tot primus gecommitteerd ouderling P. J. Siegerstot secundus van den quaestor ds. Poort beide met 41 stemmentot secundus van den gecomm. predikant ds. Vermaas met 37 stemmen tot secundus gecomm. ouderling H. B. Wijtman met 33 stemmen. Gekozen tot secundes gecomm. predikant voor ds. De Veer, die als assessor is op getreden, ds. Wanrdenburg met 27. en tot idem voor ds. Keers die de classis verlaat ds. Voorhoeve met 28 stemmen. Van de voorstellen werd. lo wijzing art. 27 van het Reglement voor de Diaconieën aangenomen met 36 2o ld. wijziging art. 12 Regl. op het Hooger Ou derwijs in de Godgeleerdheid tot vorming van Evangeliedienaren voor de M. H. Kerk dere of mindere mate een blik gunnen in 's dichters hart. Ook in zijne gedichten is het merkbaar, dat de „snaar j der mystiek" eenmaal in zijn gemoed heeft getrild. Even bescheiden als de titel van den gekeelen bundel is ook de verklaring van het ontstaan van sommige zijner verzen. Gewoon al wat ik lees, met de pen in de hand te lezen, zegt Pierson, zelf zie ik meestal mijne pen de nederige taak van een seeretaris vervullen, die met al de nauwkeurigheid, waarover zij beschik ken kan, het gelezene opteekent. Soms evenwel schijnt de ganzenveder zich haren oorsprong bewust, en tot een zeer bescheiden vlucht opgewekt te worden dan geeft zij met meer of minder zelf standigheid de gedachten weder, die de lectuur heeft opgewekt. Zoo bezwaarlijk of liever ondoenlijk het voor den oningewijde in de dichtkunst zou wezen, een juist oordeel te vormen ook over dezen bundel in zijn geheel of ieder der gedichten op zich zelf genomen, zoo gemaklcelqk zou het hem vallen, om naar den maatstaf van zijn gevoel, een keuze te doen uit de afzonderlijke verzen, waarvan zoo vele tot verstanl en hart spreken. Werd ons zulk eene taak opgedragen, dan ware spoedig onze keuze bepaald. Vooreerst zouden wij in zqn „Wederge boorte" opmerkzaam willen maken op de met algemeene stemmen. 3o. Veranderingen in het Reglement op de Kerkvisitatie en in verband daarmede in art. 44. 2o van het Alg. Reglementart. 4|Werd verworpen; art. 5 gewijzigd aan genomen. Voorstel 4 van ds. Poort: betere regeling van de positie der Godsdienstonderwijzers alvorens dispensatie te geven aan de rin gen ten behoeve van andere gemeenten wordt gecombineerd met Voorstel 5o wijzigingen in het reglement op het hulp predikerschap, zoo dat met inlassching nieuw art. 2* en 2** voor godsdienstonderwijzers die vier achtereenvolgende jaren werkzaam waren en aan een examen voldoen dit hulppredikerschap open staat. Aldus aan de Synode te adviseeren wordt met 34 tegen 8 stemmen goed gevonden, in zake het voorstel (6) der Gonfessioneele Vereeniging om aan de Synode te verzoeken op het bekende verzoek van de moderne leden (adres Bruins, c. 8.) tot voldoening aan de „rechten der minderheden", niet in te gaan, besluit de vergadering aan de Sy node het verzoek te richten dat zij ge noemd adres wijze van de hand. Gere.f Kerken. Beroepen te Driesum ds. H. M. Dethmers te Paesens. De WelEerwaarde Heer ds. G. H- van Kasteel van 'sGravenkage heeft de benoeming tot geestelijken verzorger te Bloemendaal (Looduinen) aangenomen. Middelburg. Aan de Chr. School (Gravenstraat) is tot tweeden onderwijzer benoemd de heer C. Hollestelle, thans onderwijzer aan de Chr. School (hoofd de heer Teijgeler) te Maassluis. Tot onderwijzeres te Oude Tongejis be- benoemdmej. A.M. Wemelsf elder, te Breskens. Stavenisse. De heerj. B. van derSlikke onderwijzer alhier staat no 1 op de voor dracht voor hoofd der tweede openbare school te Oude Niedorp. Aan de universiteit te Utrecht is het doctoraal examen geneeskunde afgelegd door den heer A. Schilham. Bij de overgangsexamens aan 'srijks- veeartsenij -school zijn tot het 4e studiejaar o. a. toegelaten üe candidaat-veeartsen C. S. Jeronimus, van Antwerpen, A. Iiisseeuw. van Groede, H. J. van Nederveen, van Middelburg en J. P. L. Goemans van Dreischor. Arrondissements-Rechtbanh te Middelburg Dinsdag zijn o. a. veroordeeld wegens: diefstal: E. M., 30 j., koopman en poelier Stekene (België), thans te Middelburg in hechtenis tot 3 jaren gev. straf, met min dering van den in verzekerden bewaring doorgebrachten tijd J. L. 30 j., sjouwer man, Vlissingen, en A. M., 20 j., werkman, Domburg, beiden tot 3 m.en F. W. d. B., 12 j., zonder beroep, Middelburg, tot 7 d. gev. straf mishandeling C. D., 23 jkoopman, Meliskerke, tot f5 b. s. 5 d. h. dierenmishandeling en beschadiging Th.J. B., 26 j., veldarbeider, Oostburg, tot 1 m. gev. straf wederspannigheid G. B., 19 j., visscher, Arnemuiden, tot 45 d. gev. straf. Hoedekenskerke. In de raadsver gadering van Maandag werd wegens ver trek aan den heer A. E. Welleman eervol ontslag verleend als telephoonhouder, in diens plaats werd benoemd mej. Dina Wal raven. Tot lid en voorzitter van het bur gerlijk armbestuur werden benoemd res pectievelijk de heeren C. Boogaard en M. J. Bakker. De heer G. J. C. Noothoven van Goor, tijdelijk gemeenteontvanger, deed daarna overdracht van boeken en kas aan den nieuw benoemden ontvanger, den heer L. Schouten. M. C. teekening van het „vriendelijk oudje", in de avondzon aan de deur harer woning ge zeten, den Bijbel opengeslagen op Johan nes 3 alsmede op het even openhartig als afdoend antwoord, dat zij op de veel- beteekenende vraag des dichters geeft, een antwoord uitloopend op eene vermaning, welke deze vooral van haar in dank aan neemt, hoewel hij toch zijns weegs gaat- Vervolgens zouden we u willen wijzen op een ander genrestukje, zqn „onver- geetlijk droomgezicht". De schilderij stelt een bosch voor waarin de lentezon de toppen der boomen bijwijlen in goud doopt. Op dnn voorgrond een jongeling in de lente des levens, nedergezeten op het donzig mos, naast hem eene vrouw „in 't schoonst d :r levenskracht" met edele, ernstige trekken, die het oog met in nige teederheid op hem laat rusten, ter wijl zij hem zijn verschiet toont. Op dsn achtergrond eene vroolijke kin derschaar, vol levenslust, met den blos der gezondheid op de wangen, en de vreugde in het hart. Die jongeling is de dichter van weleer, die vrouw „zijn dierbre moeder", die kinderschaar het deel zijner toekomst. Hoezeer ook met dit schoon verschiet in genomen, is de jongeling onvoldaan, omdat hij daarin te vergeefs het beeld zijner moeder zoekt. En op de vraag, waarom een toekomst, Te Scherpenisse kwamen reeds zes gevallen voor van de zoozeer ge vreesde besmettelijke vlekziekte bij varkens, waarvan vijf met doodelijken afloop. Coes. Van de heeren ds. J. H. Donner en ds. A. Doorn, in de jongste vergade ring van het Zeeuwsch Jongelings Verbond afd. van don Bond van J. V. op Geref. grondslag, tot leden van 't bestuur gekozen, heeft eerstgenoemde wegens drukke werk zaamheden voor de benoeming bedankt, terwijl laatstgenoemde haar heeft aangeno men. Vlissingen. De volgende week in den nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 Juli vertrekken de Noord-brabantsihe bijenhou ders weer uit Walcheren en Znid-Beveland met hun nijver volkje, om, nu het kool zaad hier is uitgebloeid in Noord Brabant van de boekweitbloemen de bijen te doen proliteeren. Zij vertrekken met een extra trein die 's nachts ten 12.10 van hier vertrekt, aan alle stations behalve te Vlake en Krab- bendijke stopt en ten 4.21 's morgens te Roosendaal aankomt. Middelburg. Heden Woensdag kwam alhier binnen het Engelsche stoomschip Iripoli, met Amerikaansch hout van Pen- sacale, laatst van Amsterdam, waarvoor dit stoomschip ook lading in had. Het restant is bestemd voor de firma G. Alberts Co. alhier. De Noorsche bark Teil, mede met Ame rikaansch hout voor die firma hier aange komen, vertrok gister ledig van hier. Brouwershaven. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. Braam met 51 van de 66 stem men. De heer J. den Boor Cz. had 15 stemmen. t HOOGSTEDEN. De voorloopige hechtenis van J. F. de Vos, verdacht van den moord op het jon getje van Hoogsteden, is door de Rotter- damsche rechtbank verlengd. Te 's Gravenhage is een smoordron ken man door de politie per brancard naar zijn huis vervoerd wordende, onderweg in den (irank gestikt. Een elfjarige knaap te Apeldoorn viel van een ladder op de punten van een ijzeren hek en is tenge volge van de bekomen wonden in zijn zijd» door bloedvergiftiging overleden. Te Amby bij Maastricht heeft een bejaarde vrouw door het vlamvatten harer kleedertn zulke hevige brandwonden bekomen dat zij aan de gevolgen bezweek. Dagelijks leest men in de bladen van ongelukken met rij wielen. Dezer da gen las men van een dame die een kind omverwierp en verklaarde dat dames nooit waarschuwen, wanneer zij aankomen. Een nog hatelijker geval is het van een wiel rijder te Soestdijk die een kind omver wierp en ernstig kwetste, terwijl hij als de leviet in de gelijkenis tegenover het zelve voorbijreed. Ook te Vlissingen is een kind door een wielrijder getroffen, wat het gemeenteraadslid dr. Callenfels in de jongste vergadering van den gemeen teraad deed vragen of van de zijde der stedelijke overheid geen maatregelen nood zakelijk worden. Te Amsterdam overkwam het ongeluk de wielrijdster zelf. Zij viel toet haar voertuig onder een paard en werd aan het hoofd gewond. Een onbegrijpelijk voorval heeft, naar het Dagblad meldt, onlangs in Constantino- pel plaats gehad.Twee matrozen teSmirna ach ter gebleven van Hr. Ms. Alkmaar, waren daarna tot Constantinopel afgezakt en kwa men zich daar bij de bevoegde autoriteit, den consul, melden en in arrest stellen. Geen gevangenis bezittende, verwees de consul ze naar de Nederlandsche havenka juiten, betaalde dagelijks 5 piaster (55 cent, niet fameus veel 11) per persoon voor hun onderhoud en stelde zich in verbin ding door middel van gezantschap en Bui- tenlandsche Zaken met Marine te 's-Gravenh. Na 33 (zegge drie en dertig) dagen wachten, kwam het antwoord, dat Marine zich van die luidjes niets kon aantrekken, dat zij de kosten van hun transport naar die hem van het beste berooft, is met haar zwjjgen, een enkele traan haar welsprekend antwoord. De moeder heeft echter den dichter niet begevenhij vindt haar in zijn eigen zieleleven terug hij is slechts speeltuig, zij de klank. En zouden we, hoe droevig en weemoedig het ook klinke, zijn lieve lingslied „o stille Nacht" kunnen verge ten Alleen zouden we gaarne, niet slechts om de somberheid eenigermate te verdrij ven, maar meest ter wille van den dich ter zeiven, het „kunt" van den voorlaat- sten regel in „zult" willen veranderen. Zie daar onze keuze. Doch a chacun son gout. Nog eene laatste volzin als resumé van onze gansche beschouwing. Hoe verschillend men overigens over de godsdienstige denkwijze en wijsgierige be- spiegelingen van Dr. Allard Pierson moge oordeelen, hij was ontegenzeggelijk een veel- zydig begaafde en edele persoonlijkheid, die door zijne uitstekende verdiensten op velerlei gebied, eene eerste plaats inneemt onder die „Mannen en Vrouwen van Be- teekenis" uit de tweede helft der negen tiende eeuw, aan wier streven en arbeid ook de Nederlandsche Letteren niet weinig zijn verplicht. Z. D. de R. o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2