NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jlo. 113. 1896. 3)otnMag 23 3uni. Iiemfe laargann. VERSCHIJNT Provinciale Staten van Zeeland, Prof. Dr. Allard Pierson. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers 0,025. tB 1 'In de a. s. Zomervergadering, "Woensdag 8 Juli, zijn aan de orde na het onderzoek der geloofsbrieven van den beer Van Teylingen en het doen van mededeolingen en verslagen, in de eerste plaats de ver kiezing van een lid der eerste kamer, aftreding mr. E. Fokkeren van een buitengewoon lid van. gedeputeerde staten, aftreding J. M. Kakebeeke. Natuurlijk zijn beiden herkiesbaar. Onder de voorstellen vermelden wij Het aangehouden voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent het verleeuen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang, met een nader rapport te dezer zake. In het rapport bespreken Gedeputeerde Staten de verschillende, op hun in de vorige vergadering gadaan voorstel inge diende amendementen lo dat van den heer Hammacher, strek kende om „het onderdeel lo. te wijzigen als volgt „dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voor schotten te verleenen voor hoofdverbin dingen, in beginsel aangenomen wordt dat voortaan dergelijke voorschotten zullen kunnen worden verleend, voor de verbete ring van openbare wegen" „het onderdeel 3o. te wijzigen als volgt „dat het niet wenschelijk is voor het verleenen van rentelooze voorschotten enz." 2o dat van den heer Van der Have luidende „om in punt 3 der resumtie van heeren Gedeputeerde staten de woorden na ad vies van den provincialen hoofdingenieur en in verband met den toestand der pro vinciale geldmiddelen te worden beslist te behouden." 3o het door den heer Homback voor gestelde amendement, zooals dit nader door hem gewijzigd is, strekt om punt 1 te lezen „dat met uitbreiding van den tot dus ver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofdver bindingen, in beginsel als algomeene regel aangenomen wordt, dat voorschotten ad hoogstens 50 der kosten voor aanleg ook zullen kunnen worden verleend voor de verbetering van wegen, waarvan de verharding noodzakelijk zal blijken te zijn". 4o het amendement van den heer Hen- nequin strekkende: „ad 3um worde ge lezen: dat het niet wenschelijk is voor EEJJILLETON. IN MEIViORIAWI. Vervolg en slot.) Pierson behoorde in geenen deele tot het slag van eenzijdige en bekrompen lie den, die alleen bij de gedachte, dat hunne zeer alledaagseke denkwijze op hun systeem als ze dit laitste er ten minsts op na houden door anderen wordt aangeval len of aangerand, onmiddellijk op alles behalve edele wijze toonen, welke diepe wortels de woekerplant der onverdraag zaamheid in hun gemoed heeft geslagen. Integendeel hij verdedigde zijne krachtige, gevestigde overtuigingen hoe kon het anders met warmte, met gloed, met vuur, kortom met al wat ge wilt, maar nooit met minder gepaste middelen of minder eerlijke wapenen. Hij streed met open vizier, in riddereer en met ridderdeugd. Nimmer maakte hij gebruik van giftige pijlen, maar moest hij treffen hem blonk een traan in het bezielend oo", d'en spiegel van zijn helder gemoed. En was eenmaal de wonde geslagen, men kon er zeker van zijn, gaarne ver vulde hij den plicht van een barrhartigen Samaritaan, „gietend daarin olie en wijn." Of zonder deze beeldspraak, Pierson zocht eerder door helderen betoogtrant te overtuigen en voor zijne denkwijze te winnen, dan door opeenkooping van aigu. het verleenen dezer rentelooze voorschotten andere vaste regelen te stellen, dan die welke rekening houden met de draagkracht des aanvragers maar dat overigens elke aanvraag om enz". Met 't oog op de financiën komen de voorstellen 1,3 en 4 Gedeputeerde staten onaannemelijk voor. Met betrekking tot het aangehouden verzoek van het waterschap Oranje-Dieren- tijd om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering, met een nader adres ter zake, komt het Ged. staten voor dat het voor het voorschot gestelde maximum thans geen wijziging behoeft. Verder stellen Gedeputeerde staten voor: af te wijzen een verzoek van den ge meenteraad van Oudelande om een rente loos voorschot voor wegsverbetering, van f G450 of daaromtrent. Tot toelichting zeg gen Gedep. Staten onder anderen Indien ook do weg over den Oudeland- sche dijkinNissc, welke de verbinding vormt tusschen het beginpunt var. de ontworpen wegsverbetering en den grindweg van Ovezan d naai 's G r a v e n polder, van eene kunstbedekking werd voorzien, zou eene zeer nuttige verbetering der ge meenschap verkregen worden, daar alsdan eene veel kortere verharde verbinding zou ontstaan tusschen do kommen van Oude lande en de verschillende ten noordon van den grindweg van O vezand naar 's Gravenpolder gelegen gemeenten, en wij zouden in dat geval niet aarzelen U eene gunstige beschikking op het verzoek voor te stellen. Op de begrinding van dien weg in N i s s e bestaat echter geen uitzichtop onze vraag toch aan Burgemeester en Wethouders van Oudelande, of zekerheid zou kunnen gegeven worden, dat ook die weg zal worden verhard, ontvingen wfi de mede hierachter afgedrukte brieven van 2 en 13 April jl., waaruit blókt, dat de gemeente N i s s e bereid is den bedoelden weg te bègrinden indien de gemeente Outelai de de verplichting tot onderhoud op zich neemt, doch dat deze gemeente die voorwaarue te bezwarend acht. Daar de ontworpen wegsverbefering dus slechts aan éene zijde aan verhard® wegen zal aansluiten, kan zij niet van gonoegzaam algemeen belang worden geacht om daarvoor een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen te verleenen, en wy hebben derhalve de eer U voor te stellen het verzoek af te wy'zen. Verder stellen Gedep. Staten voor in te willigen een verzoek van Ja. van Hoitzen c. s., pachters van ae tollen op de provinciale wegen in het voormalige 4e district, om teruggaaf van de rechten menten te vernietigen. Trouwens, zijn polemiek wordt als model van humaniteit geroemd. Het valt licht, zoo sprak hij eenmaal in betrekking tot een groot staatsman, zieh in veler eenzijdigheid te verplaatsen, als men zelf de eenzijdigheid van zóó nabij heeft gezien. En wat het zulk een fijnbesnaard gemoed en uiterst gevoelige ziel gekost hoeft, door veranderde godsdienstige denkwijze vroe gere vrienden meer en meer van zich te vervreemden, het is voorwaar geen geheim voor wie in zijn „Intimis", dat juweeltje, tintelend van innigheid des gevoels en waren humor, den sterken polsslag van zijn innerlijk leven heeft voelen kloppen. Het afscheid van de „Vaderlamlsche orthodoxie" heeft zijn weg eene lange wijle eenzaam gemaakt. Met weemoed herdenkt hij dan ook den tijd, na de uitgave van zijn „Bespiegeling, Gezag en Ervaring" het bewijzen van eene zeer eenvoudige stelling, zooals hij zijn critischen arbeid noemde als een tijd niet vrij van spanning en verdriet. Zeer zeker kwam de bewuste stap, dien wij zouden willen noemen, de duurgekochte overwinning van het wijsgeerig denken op het eenvoudig geloof, dit laatste in Bijbelscheu zin genomen, den jongeling van het Réveil, nu tot man gerijpt, vooral in den eersten tijd op eene belangrijke hoeveelheid levensgeluk te staan. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN O.MIIIMit hUl'IIHimi'flMMitllf'U'lil iHUTIt1 van zegel en registratie wegens de onder- liandsche verpachting dier tollen voor een jaar. wijziging van het reglement voor de schoolonderwijzers-wcduwcnhcnrs; het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Middelburg gedurende viji jaar, ad f500 'sjaars; bepaling van den afstand ter afpaling eener eendenkooi in du gemeente Ellemeet. Ter tafel komt verder een voorstel van Gedeputeerde staten tot staking van de door den stoombootdienst op de Wester- Schelde beproefde vaart op Hoofdplaat. lu dat voorstel wijst het Ged. college er op dat 1 Augustus a. s. de termijn is ver streken, gedurende welken volgens het be sluit, dd. 12 Juli 1895, no. 23 de proefvaart op Hoofdplaat met de l'rovinciale stoom booten zal worden voortgezet. De uitslag der exploit tie is ten gevolge van daling der ontvangsten niet gunstiger geworden. Ter wijl over het driemaandèlljksch tijdvak van Augustus tot en met October 1.894 de dienst een tekort heeft opgeleverd van f 89, en over dat van 10 maanden (Augustus 1894 tot en met Mei 1895) een ad f 609.80, heeft de exploitatie over de 12 maanden van Febru ari 1895 tot en met Januari 1896 eene som van f 1056.45 gevorderd. Wanneer men de cijfers van het personen vervoer nagaat, is de vraag gewettigd, of in verband met de belangrijke offers, welke van de provincie voor de exploitatie van den stoombootdienst reeds gevorderd worden aan een dienst op eene gemeente als Hoofd plaat zooveel ten koste mag worden gelegd. Deze gemeente toch valt buiten de plaatsen, waar zich met het oog op andere middelen van gemeenschap liet verkeer concentreert'en voor welker verbinding de dienst van wege de provincie moet geacht worden bestemd te zijn. Niet de toevallige omstandigheid van de ligging der gemeente Hoofdplaat buiten de route van den stoombootdienst en de wensohelijkeheid eener verbinding moeten o.i. in dezen beslissen, maar de noodzake lijkheid uit het oogpunt van het verkeer en deze wordt door de opgegeven vervoer- cijfers niet bewezen. Neemt men verder in aanmerking, dat de afstand tusschen Hoofdplaat en Breskens langs den verharden weg slechts 8881 M. bedraagt en dat er des zomers zes en des winters vijf gelegenheden zijn om van Bres kens te vertrekken, dan is de kiacht over het isolement van Hoofdplaat niet vrij van overdrijving, terwijl het ontbreken vaneen geregeld vervoermiddel tusscaen die gemeen te en Breskens aantoont, dat de behoefte En ioch hij kon, hij mocht niet an ders, zoo meende hij ten minste. Hij had immers het kostbaar kleinood als erfdeel behouden, slechts het foedraal, als van minder belang, geruild Daartoe was bij naar zijne mooning ten volle gerechtigd. Eenige jaren daarna, toen hij de „va- derlandsche kerk" eveneens uit volle over tuiging vaarwel zeide, was de scheiding volkomen. Pierson was voor beide onherstelbaar verloren. Vanaf dit oogenblik gingen dan ook de wegen uiteen. De Waalsclie kerk te Rotterdam leed alzoo een zwaar verlies, toen zij den be gaafden spreker, die steeds een uitgelezen gehoor rond zich vereenigde, naar elders zag vertrekken. Om u „den aard zijner pastorale werk zaamheid" te toonen, meenen we niet be ter te kunnen doen, dan u behalve naar zijn „Intimis", naar zijn „Adriaan de Mé- rival" te verwijzen, waar gelegenheid ge geven wordt, den „herder" gedurende en kele uren op zijn tocht door de gemeente te volgen wie en wat hij als leeraar ge weest is, schetste dezer dagen een zijner oude academievrienden en vroegere ambt- genooten, wien we, als daartoe volkomen bevoegd, naar we veronderstellen mogen, bij dezen heel gaarne het woord verleenen. „Pierson", zoo zegt genoemde vriend, „was een ongemeen prediker. Hij bezat va-n 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. aan communicatie nimmer sterk gevoeld is. Er mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat de proefvaart bij bestendiging van den dienst een vast karakter zon die nen te verkrijgen waardoor dan de nu reeds groote uitgaverf nog aanzienlijker zonden klimmen door de kosten van in- en ontscheping van passagiers en goederen, van agentuur en meer andere. Bij behoud van don dienst zouden voorts driemaal 's weeks drie booten in de vanrt moeten zijnen tengevolge daarvan de aan stelling van meer equipage op den duur niet kunnen uitblijven. De uit al het vorengemelde voortvl oeiende uitgaven zijn wel niet met zekerheid to be palen, doch komen Ged. Staten met het oog op het geringe verkeer te aanzienlijk voor. Waren verder materieel en personeel zoodanig ingericht, dat zonder schade voor de diensten op Vlissingen, Breskens en Ter- neuzen de vaart op Hoofdplaat kon gtschie- den, dan zou alleen het geldelijk nadoel, dat de resultatenstaat aangeeft, in overwe ging behooren te worden genomen, doch Oik op een bezwaar van anderen moeten worden gelet. De stoomschepen 11 rcsl< rscheldt' on Zeelan- <Va bewijzen nog velerlei en goede diensten, vooral ais zij tengevolge j van de meer of minder belangrijke herstellingen, welke de nieuwere stoomschepen Walcheren en Zeeuwsch-Vlvandereii herhaaldelijk moeten ondergaan, voor deze den dienst moeten verrichten. Bij voortzetting van den dienst op Hoofdplaat zijn de eerstgenoemde boo ten daardoor gedeeltelijk verbonden en niet altijd geschikt om als reserve dienst te doen, hetgeen allicht tot storing in de hoofddiensten aanleiding zou kunnen geven, zooals nog onlangs gebleken is, toen, om in den dienst op Hoofdpaat te voorzien, eene sleepboot gehuurd moest worden. Op grond van een en ander meenen Ge dep. staten te moeten voorstellen de proef vaart met 1 October a- s,, tot welk tijdstip de dienst is aangekondigd, te staken, en adviseeren zij een daartoe strekkend besluit te nemen. Nog komen in behandeling voorstellen van Ged. staten tot inwilliging van een verzoek van de Vennootschap de Middelburgsche Courant om ontheffing van de verplichting tot uit gifte van een afzonderlijk verslag van het verhandelde in de vergaderingen der Pro vinciale staten; tot afwijzing van een verzoek van het bestuur van het waterschap De Buitenpol. geene schitterende, verblindende welspre kendheid. Ze was geen vuurwerk, waar van niets anders dan gezengd papier over blijft, maar bij liet een helder, zacht en verwarmend licht in de ziel van den hoorder over ernstige levensvragen opgaan". En welke was nu de wereld- en levens beschouwing van Pierson Wij behoeven u in dezen het antwoord niet schuldig tc blijven. Aan het eind van een zijner werken reeds te voren genoemd, „Eene levensbe schouwing", ziet lij zich aan de band van Dante's Beatrice, „eene strenge schoonheid, die voor hem Waarheidsliefde heet", naar den eenzamen top van een heuvel geleid, van waar hij neerziet in een dal, dat zich aan beide zijden van den heuvel uitbreidt. Het wordt duister om hem heen. De sterren verdwijnen en eene geheimzinnige nachtelijke koelte verdrijft het klamme zweet van zijn voorhoofd. Langzamerhand wordt de vallei aan zijne linkerhand door een rossen gloed verlicht. Zijn oog ontwaart bij dit flikkerend schijnsel een altaar, mot kransen versierd, aan welks voet do stroom der Vergetelheid zacht murmelend daarhenen vliet. Rond het altaar huppelt en danst eene vroolijke, luidruchtige menigte. Aan zijne rechterhand rijst uit het dal de statige vorm van de Gothische kathedraal, wier slanke torenspitsen in de donkergrauwe lucht verdwijnen. den van Nisse om splitsing van dat water schapGed. staten verwijzen in de toe lichting naar een adres van genoemd wa terschap en zeggen verder Men wenscht liet tvaterschap in twee dee- len to splitsen, het eene best,lande uit de polders k r u li i n g e n, Ronde en 'L-a n- g e N1 6 u w 1 a n d ter gezamenlijke grootte van ruim 200 hectaren, net andere bestaande uit de polders Sohouwersweel met Zuidzak, Noord en Zuid Daniel en Proojjen, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 160 hectaren. Die beide deelen van het waterschapgrenzen niet aan elkander en hebben geene gemeen schappelijks belangen. Niettemin kunnen wij het verzoek niet ondersteunen. Het splitsen van groote waterschappen, welke meer kracht, kunnen onj wiktelen tot het behoorlijk onderhouden en tot het aan leggen van werken en wogen dan kleine, en welker administratiekosten in don regel por Hectare minder zullen bedragen dan liet geval is in kleine polders, welke onder een afzonderlijk bestuur zijn geplaatst,achtoi wij in het algemeen onraadzaam en daarvoor moeten in elk geval meer aldoende redenen bestaan dan thans worden aangevoerd. In hot tot U gerichte adres worden twee redenen voor de splitsing medegedeeld lo. do moeilijkheden ondervonden bij do aan vrage dor gemeente Risse om eerie jaariykticb bijdrage tot aanleg en onderhoud van een grindweg, waarbij alleen de gronden in Kruiningen c. a. beiang haddenen 2o. het leggen der lieuJon in Behouwersweel c. a. door de gebruikers, terwij dat in Kruiningen c. a. door het waterschap geschiedt. Het eerste bezwaar, dat slechts een deel van een waterschap of polder belang heeff bij v erken, welke niettemin op kosten van allen worden uitgevoeid, zal zich wel overal voordoen en kan dus moeiyk als eene reden tet scheiding worden aangemerkt, terwijl de vergadering van ingelanden het tweede bezwaar zelf kan ophcffoti, door te bepalen dat ook de heulen in Schouwersweel c. a. voor rekening van het waterschap zul len zijn. Waar derhalve zulke w inig klemmende redenen worden aangevoerd, achten wij het niet wenschelijk over te gaan tot splitsing van oen waterschap, dat, oiykens het hier achter afgedrukt schrijven van den Rijks- Archivaris in deze Provincie van 2 dezer, vermoedelijk reeds sedert 1511 bestaat. Bedoeld adres is van den navolgenden inhoud Aan Heeren Provinciale Staten van Zeeland. „Geeft met verscliuldigden eerbied te ken nen het bestuur van het waterschap „d e Buiten polders van Nisse", Dat ingelanden van dit waterschap in Alleen het kerkportaal wordt hel ver licht door den fakkelgloed van een na derenden optocht. De vrome sohaar volgt den priester, die met de mentgte het 11e- cordare Jesu Fie aanhefi. Zijn blik wendt zich beurtelings naar beide zijden. Hij staat besluiteloos. Doch slechts een oogenblik. Daar breekt de liefelijke glans der maan door de donkere wolken heen, en werpt den mantel van haren koninklijken luis ter" 3) als een luchtigen sluier Beatrice om de leden. Zacht fluistert deze hem toe hier, aan mijn linker is het rijk van genot, waar men dartelt, daar, aan mijn rechter, het rijk van de behoefte aan genot, waar men hoopt, maar als in eene fantastische wereld, het eenige, wat de menschelijke zwakheid in hare armoede kon voortbrengen. „Wie mij volgen, moeten sterk zijn". Zij ge nieten niet en kunnen evenmin op per soonlijk genot hopen; zij offeren het heden op aan eene onbekende toekomst. Eiken dag arbeiden zij op eene dorre heide, voort gedreven door de sombere figuur der ellende, bene heide, die zij te vergeefs trachten vruchtbaar te maken, uaar een plan, dat hun telkens als de dagtaak is volbracht, door de Poëzie wordt getoond. Op de vraag naar de mogelijkheid der ri Denk aan my, o dier'ore Jezus Ten Kate, naar Milten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1