N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 28 luni. itenifr laacgang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 112. 1896. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en Bij dit nummer behoort een bijvoegsel- Zij die zich met 1 Juli op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. Bij het uiteengaan van de Tweede Ka mer voor het zomerreces zijn dertig wets ontwerpen onafgedaan gebleven. Een goede gelegenheid voor een volgend kabinet om hare nieuwe taak een volgend jaar te beginnen met de intrekking van dertig onafgedane wetsontwerpen van zijn voorganger. Zoo iets werd in de laatste jaren ge woonte. Van de letters tot de letteren. De oud-letterzetter Carpentier, die in en door zijn vak liefde tot de beoefening der letteren verkreeg, is dezer dagen als cor rector aan de Staats-Courant in den rang van Hoofd-commies te 's Gravenhage over leden. Hij was een self made man en verwierf als zoodanig de algemeene achting. De Kieswet is aangenomen. Deze tijding is hier in Zeeland nog al kalm opgenomen. Wij hebben niet gehoord dat door èén bezitter van een spaarbankboekje de vlag is uitgestoken. De oude kiezer» en de nieuwe kiezers hebben elkander met een stijve buiging begroet. Wat ons betreft, wij zijn er big mee, dat deze eerste stap naar de definitieve uitbreiding gezet is, al verblijdt 't ons tevens dat onze vrienden in de Kamer tot de totstandkoming dezer wet niet heb ben medegewerkt. Zij hebben zich niet willen losmaken v&n het advies der deputatenvergadering dat de koppeling van kiesrecht aan belas- tingcensus had afgekeurd. ■De heer Staalman die niet aan de be sluiten der deputatenvergadering vastzat, had volkomen gelijk met liever dat half of kwart ei te aanvaarden dan door ver werping de kans op een ledige dop te ver meerderen. 1596. FEUILLETON. 23 JUNI 1896. Den 10 Maart in het jaar önzes Heeren 1596 was daar eene ongewone drukte aan den buitenkant te Amsserdam. Heel de stad was uitgeloopen om de schepen te zien, die zouden uitzeilen naar 't onbekende „land waar de peper groeit", naar de rijke Oost Indiën, om daar handelsbetrekkingen aan te knoopen met de rij ke vorsten. Onder het geklank van trommel en trom pet dreunde het grof geschut met drie scho ten en die groet werd door al de schepen op het IJ beantwoord. Ieder wenschte in zijn hart dezen koe nen zeevaarders „goed fortuin" op de reis, terwijl dezen op hun beurt hun het laatst vaarwel toewuifden. Den 2 April daaraanvolgende zeilden de scheepjes, met name de Mauritiusde Hol- landia, de Amsterdam en het Duijflce ter reede van Texel nit. Reeds toen waren er genoeg rijke koop lieden, in Amsterdam vooral, die er 3 ton voor over hadden, om deze onderneming te steunen. Trouwens niet slechts onder nemingsgeest, lijfsbehoud was hun raads man, toen zij 't koene besluit namen tot den ongekenden tocht. Wij waren midden in den tachtigjarigen oorlog. Tot dien tijd hadden wij een winstgevenden handel gedreven op Portu- Grondwetsbezwaren De Graafschapper schrijft Op Zaterdag 31 Mei 1890 trad Mr. Rink, afgevaardigde voor het kiesdistrict Arnhem, te Lochem voor de liberale kiesvereeniging op, ter bestrijding van het Ministerie-Mackay. Met nadruk werd toen betoogd, dat de wet van Minister Lobman, ter splitsing der groote steden in enkelvoudige districten verworpen moest worden, ook omdat zij in strijd was met de grondwet. Woensdag 30 November 1892, dus ruim twee jaren later, trad dezelfde Mr. Rink in Arnhem op, ter bespreking van de kieswet-voorstellen van Mr. Tak van Poort vliet, die evenais na de heer van Houten in zijn kieswet de splitsing der groote steden had opgenomen. Hoewel toen nog niet geheel en al met die splitsing ingenomen, achtte hij haar toch geen onoverkomelijk bezwaar voor de wet-Tak. Van o»grondwettigheid werd met geen enkel woord gerept. Zij was volkomen grondwettig. Ook thans schijnt Mr. Rink nog van dit gevoelen te zijn. Hij heeft tenminste met geen enkel woord in de Tweede Kamer tegen de ongrondwettigheid van dit voorstel van minister van Houten geprotesteerd en ook niet tegen gestemd. Opmerkelijk nu een liberaal ministerie hetzelfde voorstelt wat vroeger een anti liberaal deed, is het bezwaar van ongrond wettigheid als sneeuw voor de zon ver dwenen. Nu laat de grondwet toe wat zij vroeger verbood Is dit niet merkwaardig Als de antirevolutionaire Minister Lob man de splitsing der groote steden voor stelt, heet zij ongrondwettig nu liberale ministers als Tak van Poortvliet en van Houten hetzelfde doen, is zij in overeenstem ming met de grondwet. O, die grondwetsbezwaren O, politieke eerlijkheid De republikeinsche partij in de Veree- nigde Staten van N.-A. heeft den gouver neur van Ohio Mc. Kinley tot candidaat voor 't presidentschap gekozen. Toen bleek dat hij de groote meerderheid had, werd hij met algemeene stemmen „met algemee ne stemmen verkozen verklaard". Er heerschte in de republikeinsche partij een groot verschil van meening op meer dan eenig punt. Doch het groot gewicht gal doch Pilips van Spanje had ook dit land bij zijn kroonlanden gevoegd en nu werden voor de Nederlandsche schepen op straffe van beslag, de Portugeesche havens gesloten. Er moest dus worden uitgezien. En de kooplieden van Amsterdam en van Middelburg, na rijp beraad, besloten den tocht te ondernemen. Houtman werd naar Lissabon gezonden om de bootslieden al daar uit te hooren. Dan, deze Goudsche brouwerszoon, losbol als hij was, bedierf aanvinkelijk de goede zaak door zijn radde tong en weinig ingetogen leven. Toch kon hij bij deze onderneming wel niet gemist wordendaartoe had hij te veel kennis opgedaan en in kaart gebracht. Daarom hielden onze vaderen, tuk op winst, hem aan de hand. Want dit was wel het voornaamste bij hen. Hij had hun wijs gemaakt dat er goud te verdie nen viel. De Portngeezen maakten zoo zeide hij van zes gulden er hon derd. De „Maatschappij van Verre (landen)" werd opgericht met Maurits en de Staten werd onderhandeld. En zoo zagen wij dan ook op bovenge- noemden datum de eerste seheepkens uit zeilen, bemand met 248 koppen, door de Staten van Holland van 64 stukken ge sehut van allerlei kaliber, kruit en wape nen voorzien en met het handschrift van Van Linsehotens reisverhaal aan boord. Een groot deel der bemannirg was sa mengesteld uit ruw en ordeloos volk, der zaak en het bewustzijn dat open bare, onderlinge twistvoering te groote kans voor de tegenpartij bieden zou, deed de partij besluiten eenstemmigheid te zoeken. Met den gewenschten uitslag. Gouden standaard en hooge invoer rechten, daar zal 't bij de verkiezing in November om gaan. Den democraten is 't om de vrije aan munting van zilver te doen. Een leus waarbij zij wel geen ernstig candidaat zullen opdoen. Cleveland althans is 't op dit punt reeds lang met de republikeinen eens. De democratische party, voor eenige jaren zoo onbegrijpelijk sterk, zal weldra blijken als sneeuw voor de zon versmolten te zijn. Dat is de toekomst van elke party die een program mist tot kompas op de politieke baren. 22 Juni '96. Bij kon. besluit zijn benoemd in het be stuur van den Oostpolder (Krabbendyke) A. de Kok tot dij kgraaf. En tot gezworen van den Oostpoider C. C. WabekeMolenpolder, A. v. d. Bnrght; Oad-Noordbevelandpolder M. de Regt Cz.Reigersbergscben polder, J. J. v. Gorsel Hz.Mariapolder D. de Regt Mz. - Koudepolder J. C. de Jonge; Willem III polder J. de Putter; Elizabeth- polder C. B. Thomaes polder den Oosteren Ban van Schouwen P. Hoogenboom Jalc.zn. Muijepolder G. C. de Wilde; het waterschap Sint Maartensdijk A. Geluk. By kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Woutersen als dijkgraaf van het waterschap Ooster- Zwake. De Staatscourant bevat de statuten der Vereeniging ter bevordering van de be langen der Zeeuwsche oesterindustrie te Ierseke. De vereeniging heeft ten doel de bevor dering der belangen van de Zeeuwsche oes terindustrie en tracht dit doel te bereiken a. door het bespreken van die belangen in hare vergaderingen b. door ieder lid door raad en voorlich ting in zijn bijzonder belang zooveel mo gelijk de behulpzame hand te bieden als met de belangen van de andere leden be staanbaar wordt geacht. De zetel der vereeniging is gevestigd te Ierseke. Haar duur wordt bepaald op vijf en twintig jaren, ingaande met den dag woeste losbollen niet zelden dikwerf zoons van deftige ouders, wier terugkomst meer gevreesd werd vaak dan gewenseht. Min of meer beschaafde lieden, die nog maar eenige uitkomst zagen hun brood aan wal te verdienen, lieten zich niet aanmonsteren, eenigen tuk op avonturen uitgezonderd; want het leven op 's lands schepen was nog al bar in dien tijd. Jan Jansz. Molenaar was met het op perbevel dier vier schepen belast. Corne lls Houtman was oppercommies, terwijl PLeter Dirkszoon Keizer, de bekende ster- rekundige en uitnemende leerling van Ds. Plancins, den koers der vloot moest ricli- teh, terwijl het bestuur dei vloot was opgedragen aan den scheepsraad, die uit de schippers en de commiezen was samen gesteld. Aanvankelijk ging de tocht zeer voor spoedig. Reeds op den 19en April werden de Kanarische eilanden voorbij gezeild, op den 26sten April landden de Nederlanders op een der Kaap-Verdische eilanden den 4den Juni daaraanvolgende werd „de Linie gepasseerd" ook werden de toen zoo ge vreesde klippen voor Brazilië gelukkig ontweken. Van toen af echter scheen hunne ge lukszon onder te gaan. Velen hunner, ten gevolge van ,,'t zoute vleis", kregen last van „scorbut" (scheurbuik), waaraan zij bezweken. De overgeblevenen hielden echter moedig stand. Zoo werd de Kaap van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. waarop (24 Februari 1896) de vereeniging is opgericht. Pe aanneming der kieswet! Tegen het uur van stemming over de kieswet in de Tweede Kamer op Vrijdag- middag, werd op straat voor den toegang naar de publieke trubune een lange rij gevormd door nieuwsgierigen, die van dit gewichtige oogenblik in 's lands vergader zaal getuigen wilden zijn. Er konden slechts zooveel worden toegelaten als de tribune kon bevatten, zoodat velen moesten afge wezen worden. Toen de scbel des voor zitters de hervatting der werkzaamheden aankondigde, waren de tribunes aan weers zijden der zaal in een oogwenk gevuld en onder bet bezoek der gereserveerde plaatsen ontwaarde men tal van dames, ook in de zijloges, overigens bezet door hooge staats dienaren en diplomaten. De ontwerper van de kieswet, minister Van Houten, was bij deze gelegenheid aan de ministerstafel omringd door al zijne ambtgenooten. Onder de meest plechtige stilte las de voorzitter zelf de namen der leden van de presentielijst af. Toen het vijftigste lid zijn vóór had uitgeroepen, ging er eenig gedruisch door de zaal, omdat daarin het teeken lag, dat de wet in veilige haven was aangeland. Nadat de president den uitslag der stem ming had geproclameerd, snelden ae meeste leden naar den minister van binnenl. zaken oui den talentvollen verdediger der wet met handdrukken te overstelpen en hem geluk te wenschen met de aanneming van zijn voordracht. Ook met den premier, minister Roëll, en den voorzitter der Comm. van Rapporteurs, baron Michiels Van Ver- dnynen, wisselden de leden complimentjes, en te midden van al de beweeglijkheid en het gedruisch, die op ditjoogenblik in de zaal heersohten, waarbij nog kwamen de afscheidsgroeten die de afgevaardigden, na een 6-weeksch bijeenzijn, onderling wis selden brachten eenige leden, gansch on hoorbaar, nog eenige verslagen uit. Die levendigheid duurde nog voort, zelfs lang nadat 's voorzitters hamer gevallen en de vergadering gesloten was. R. N. Benoemd tot gouverneur van Atjeh generaal majoor du Moulin. Gene raal Vetter keert naar Java terug. Toekoe Oemar heeft het hoofd van Lampagar ge vangen genomen. Deze heeft zeker te veel vredelievendheid jegens onze troepen aan den dag gelegd bij hun tocht naai de VI Moekim. omgezeild, na met veel moeite aan de Zuidpunt van Afrika eenige ververschin- gen van de inboorlingen te hebben ver kregen, en eerst den 3den September kreeg men het eiland Madagascar in het oog. Men landde aldaar op de Zuidwestkust. Daar, in de nabijheid, op een eilandje dat nog den naam van het Hollandeche Kerkhof draagt, omdat daar zooveel dezer eerste Hollandsche Oostinjevaarders begra ven liggen, stierf onder anderen de be kwame schipper van de Hollandia Jan Dignusz. Zyn dood gaf aanleiding tot twistingen, namelijk wie hem zou opvolgen. Zijn door den lastbrief aangewezen op volger, Keizer, deed hierop afstand van zijne aanspraken, en zoo werd een ander schipper op de Hollandia Eindelijk, na eene reis van 105 dagen, den 23 Juni 1596, was Java bereikt en lieten de koene zeevaarders de ankers vallen op Bantams ree. Zoo was dan de weg gevonden. Houtman en de zijnen waren verblijd en trots de kuiperyen van vijandige Portugeezen en het wan trouwen der inboorlingen werden eenige handelsbetrekkingen aangeknoopt en met een lading tot zinkens toe groot, keerde men naar het vaderland terug, waar men den 14 Augustus 1597 onder vroolijk klok gelui de ai. kers vallen liet. Van de 248 manschappen waren nauwelijks een derde deel behouden wedergekeerd, terwijl één vaartuig van de vier de Amsterdam MIDDELBURG. Woensdag 24en Juni te 2Vs uur, openbare zitting van den ge-, meenteraad ter behandeling van de oiider-J staande zaken. 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening concertgebouw over Sept 1895 tot einde Februari 1896. 3. Wijzi ging begrooting godshuizen 1895. 4. Wij zigingen gemeentebegrooting 1896. 5. Voor stel van B. en W. tot aankoop van een strookje grond tusschen het Oude Arne- muidsche voetpad en Karelsgang. 6. Adres C- Alberts Lz Co om m erfpacht te mogen bekomen een terrein, thans openbare straat en sloot, gelegen ten Westen en 'en Noorden van hare terreinen aari den Looierssingel en het Amerikaansch Schuit- vlot, met voorstel van B. en W. 7. Adres G. Alberts Lz. Co. om verlenging van erfpacht van grond achter de Houttuinen, met voorstel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene dading ten aanzien van strookjes grond aan het Molenwater. 9. Adres J. T. van der Weele om een stuk door hem in erfpacht bezeten gemeentegrond aan de Station straat in eigendom re mogen bekomer, met voorstel van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. betreffende een reeds vast- gestelden staat van oninbare posten hon denbelasting 1893. 11. Voorstel van B- en W. tot opzegging overeenkomst met Koudekerke betreffende onderling hulpbe toon bij brand. 12. Voorstel van burg. en weth. betreffende het toestaan van eene tweede brandkraan aan de gemeente Serooskerke. 13. Adres L. J. de Vries om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan school B. 14. Adres J. Jansen c. s. om uitbreiding duinwaterleiding naar het Arnemuidscho voetpad, met voor stel van burg.'en weth. 15. Voorstel van burg. en weth. tot het weder verleenen van subsidie aan de ambachtschool 16. Kohier hondenbelasting 1896. 17. Rooiing v.in boomen. Middelburg. De uitslag der verkie zing voor 6 commissarissen in het polder bestuur van Walcheren is als volgt. Inge leverd voer de verkiezing in plaats der zes herkiesbare aftredenden 123 briefjes te Middelburg eti 12 te Westkapelle, samen 135 van deze waren 4 in blanco blijft 131 zoodat de volstrekte meerderheid 66 bedraagt. Herkozen bleken de heeren P. Loeff met 125, L. Cysouw met 125, W. Cevaal met 124, D. J. Dronkers met 124 en J. H. Snijders met 107, terwijl gekozen werd de heer A. Lantsheer met 81 stemmen. Enkele stemmen tot een hoogste aantal van 9, bleken op verschillende personen uitgebracht. Voor de vervulling der vacature tot 't najaar, door vertrek van mr. v. Voorst Vader, werd met 106 van de 128 geldige stemmen de heer Lantsheer eveneens gekozen. schipbreuk lijdend, door de bemanning in de Java-zee was ontladen en verbrand ge worden, zoodat slechts drie vaartuigen te rugkwamen terwijl ook de lading der wijs beschadigd was, dat ten slotte ternau wernood lading voor één scheepje was over gebleven, en dan nog in desoiaten staat. Doch de betrekkingen waren aangeknoopt, en de grond was gelegd voor nieuwen roem, de bron gevonden voor zeer groote rijkdommen. De Oost Indische Compagnie werd op gericht. Indië werd voor Nederland een bron van grooten welvaart; en voor dui zenden Nederlanders en hunne familiën en volgende geslachten een goudmijn. Dui zenden Nederlanders, naar Indië getogen, met geen ander doel dan om er binnen den koitst mogelijken tijd rijk te worden, za gen er hun verlangen bevredigd. In dat land der zonne en der kleuren kwam me nigeen van „niet tot iet". Maar was dit het groote doel van Hout mans avontuur geweest? Is Indië ons geschonken enkel en alleen opdat wij er onze zonen zouden zien rijk worden; om er den Javaan uit te zuigen, den armen Heiden in zijne zonden te laten sterven; het Mohamemddinisme er te laten voortwoekerenen er niets te doen „tot verbreiding van den Naam van Christus, zaligheid der niet-Christenen eere en re putatie van onze natie" Hierover in een slotartikel,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1