Delf) F15, istbode, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH naar verkiezing, sche Landbouwers! Dienstbode lienstbode MEID burg. 7 Middelburg. t het insect: avenhaagsche otheekbank KALVERS e KNECHT 111. 1896. Sntmfttg 20 laai. OEVEN. bij misdieren. eerste kwaliteits JONGERT Dz., ike Dienstbode. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De VERMOORDER van alle insecten ver delgt met een onge- looflijke snelheid en een bewonderswaardige zekerheid alle insecten nooit overtroffen honderdmaal krachti ger dan alle tot dusver re bekende middelen. De VERHOORDER s is het eenige zekore middel, wat de bescha diging door motten onmogelijk maakt; het vernietigt oogenblik- kelijk mottenwand gediertenvliegenmug- t hun gebroed en verder ct. I. AKKER, destraat 44, Rotterdam. Goes. D. DE JAGER, rg. C. J. DE RIJCKE, JKE, C. DEMUIJNCK, 1LAAR, te Scherpenisse. DREUNEN, te 's Gra- EKE Co., te Ierseke. 2 RAAMSTRAAT 11a) i ter leen onder eerste hy- nd en geeft 3Vs pCt. Pand- itukken van 50, 100, 500 e bekomen te Middelburg J. DOORENBOS. Markt ingen bij denheer G. VAN Goes, bij de Heeren VAN rentie-mogelijk. van af f4,20 de 100 kilo ÏRBLOEM lage prijs. HERMANS, Middelburg. zich aan onderstaand adres, evoerde commission, waar uitvoering en bediening, gratis. Wapen van SijbecarspeV\ V.-H.) aogelijk gevraagd een Mej. WISSE, Burg, Mid- bij Mejuff. SWENNEN, lissingen. II. GESCHIERE, Poppen- ek der Noodhulp vraagt T te K a p e 11 e met 1 aan een ;oed kan melken, bij J. Hooge. ITWIELER, Nieuwstraat gt eene nette eden de 16 jaar. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN EN Zij die zich met 1 Juli op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. Roovers, om geen erger woord te ge bruiken, schijnen de secretaris en de ont vanger van Alkmaar de heeren Nnhont v. d. Veen en Poll geweest te zijn in hunne vroegere betrekking. De rechtzaak tegen hen behandeld, heeft uitgemaakt dat zij sinds jaren met hun tweeën op allerlei wijzen groot geleefd hebben ten koste van de gemeentekas, die zij letterlijk plunderden, zonder dat iemand, zelfs burgemeester en wethouders niet, er iets van bemerkten. De eerste beklaagde was 20 jaar lang secretaris en gold voor een der beste uit Nederland; terwijl hij voor dien tijd klerk was bij zijn voorganger en toen reeds de gemeentekas bestal. Ook de tweede beklaagde heeft reeds dertien jaar lang „gelden genoten nit de gemeentekas op onregelmatige wijze". Dit is de meer nette vorm voor „gestolen". Hij heeft verschillende kassen „gead ministreerd op ontrouwe wgze". Een bedekte uitdrukking voor „bestolen". Hij heeft gelden nit de gemeentekas „opnieuw genoten". „Geroofd", wil dit zeggen. Én die twee hielpen elkander. Wanneer er kasopneming was bij den een, leende de ander hem tijdelijk zijn kasgeld, en omgekeerd. Zoo heeft de eerste beklaagde hij erkende het zelf f53000 aan de ge meentekas onttrokken. In de laatste vijf jaren gemiddeld f 2000 En dat bij een salaris van f 18001 De verschillende malversatiën dezer twee, nauwkeurig beschreven, zouden een boek deel vormen. Het is gelukkig dat er nog recht is in Nederland. Zij zullen, al is de eerste beklaagde een bloedverwant van den minister van justitie inr. v. d. Kaay hun gerechte straf niet ontgaan. Maar als 't nu maar een gestrenge straf mag zijn. Wie zich herinnert dat een „strooper" 2 dagen of meer „zitten" moet voor het schieten van een mageren haas die zijn veld vernielt en dan nog f 1 betalen moet voor den niet-in-beslag-genomen knager, die zal begrijpen dat geen straf zwaar ge noeg kan zijn voor een die minstens meer dan een halve ton van een ander heeft zoek gemaakt. Mooi weer gespeeld heeft met de zuur verdiende en noode afgestane belastingpenningen van minvermogenden, van menschen die den strijd om het bestaan niet dan met groote moeite kunnen voeren. En dan is de misdaad van zulk een groot heer, in zulk een betrekking, bij zulk een salaris immers zooveel te grooter. Maar de controle is ook slecht over het algemeen, Zij geschiedt óf niet, óf slordig, óf on verstandig, óf met te groote bescheidenheid. Knoeierijen worden door slecht contro- leerende gemeentebesturen in de hand ge werkt. En de wethouders zyn niet zelden bang voor den secretaris. Zij gevoelen zich niet genoeg de overheid tegenover dezen amb tenaar, zij „onkundige boeren maar" laten zich te vaak door deze „knappe menschen" intimideeren. Immers nog hij de laatste kasopneming te Alkmaar zoo blijkt nu hadden de heeren „er om geloot wie den ge- vreesden Nuhout nu eens inderdaad krachtig zou aanspreken". Mocht de teleurstelling en het verlies dat de gemeente Alkmaar door deze dief stallen en nalatigheden lijdt, tot gevolg hebben dat daar en elders de controleering inet meerdere juistheid en gestrengheid geschiedt en het belang der gemeenten beter werd behartigd, er zou eene zeer groote winste behaald zijn. En opnieuw, zij het ook in een ietwat andoren zin, zon de juichkreet weerklinken Yan Alkmaar begint de victorie Nu de kieswet de eerste poort gepas seerd is wij bedoelen de tweede kamer herinneren wij nog even hoe de houding is geweest der vijf volksvertegenwoordi gers, die door de Zeeuwsche kiezers ter tweede Kamer zijn afgevaardigd, bij de behandeling der wet. De afgevaardigden zijn Yoor HontenisseVan Deinse. Voor Oostburg Hennequin. Voor Zierikzee Van Kerkwijk. Voor MiddelburgLneasse. Voor Goes De Savornin Lobman. Merken wij op dat de drie eerstgenoem- den liberale Takkianen zijn de vierde een antirevolutionair christelijke demoora- tische richting laatstgenoemde een an tirevolutionair conservatief. Alle vijf zijn bij de behandeling getrouw op hun post geweest. Vier van de vijf voerden eenmaal, de heer Lohman zelfs verscheidene malen het woord terwijl drie hunner de heeren Lucasse, Lohman en Van Deinse een of meer amendementen indienden beide eerstgenoemden zagen er een aangenomen. Het uitbrengen van hunne stem behoeft geen maatstaf te zijn voor hunne politieke denkbeelden. Alleen kunnen wij er aan toetsen hunne gezindheid om het kiesrecht zoo ver nit te breiden als de Grondwet toeliet. Wij volstaan voor het oogenblik met de objectieve mededeeling van de feiten. lo. Het amendement Travaglino om den leeftijd der kiezers op 28 te stellen. Hier stemden alle vijf tegen. 2o. Het amendement De Boer om den leeftijd op 23 jaar te stellen. Voor Van Deinse, Hennequin en Lucasse. De ande ren tegen. 3o. Het amendement Bastert Hooger grondbelasting. Alle vijf tegen. 4o. Amendement Borgesius. Twee jaar gebruik eener woning. Voor Lucasse, de overigen tegen. 5o. Amendement van denzelfde om de minimumhnurwaarde met 20% te vermin deren. Van Deinse en Lucasse voorde overigen tegen. 6o. Amendement Willinge. Verlaging minimum-huurprijs onder anderen in de gemeenten van Z. Vlaanderen. Voor alle vijf. 7o. Amendement Kuyper. Verbreking band met belastingen. Beginsel kiesrecht gezinshoofden. Voor Lneasse en Van Deinse. Tegen de overigen. 8e Amendement Kuyper. Uitbreiding der capaciteiten. Voor Lucasse en Lohman Een zuiver antirevolutionair amendement, daarom ook v. Kerkwijk, van Deinse en Hennequin tegen. 9e. Amendement Smeenge. Verminde ring tonnenmaat schepen. Voor alle vijf. 10e. Amendement Borgesius. Twee keer verhuizen toegestaan. Alle vijf voor. 11e. Amendement Schepel. Kiesrecht inwonende zoons. Allen voor op Lohman na. 12e. Amendement Borgesius. Lijfrente ook onder pensioen opnemen. Voor van Deinse eD Lneasse, de overigen tegen. 13e. Artikel 1. Tegen van Deinse en Lneasse, de overigen voor. 14e. Amendement Borgesius. Het loon van 't gezin voegen bij dat van den vader. Voor Lohman en v. Deinse. Tegen van Kerkwijk. Afwezig Lucasse en Hennequin. 15e. Amendement weekloon ook bij ziekte geldig. Voor allen, behalve de heer Lnccasse die afwezig was. 16e. Amendement Lohman. Geen zoons doen stemmen op 't kenmerk der moeders. Voor allen, behalve Lucasse en Hennequin die afwezig waren. 17e. Amendement Tydeman. Genees kundige hulp is ook onderstand. Allen tegen. 18e. Amendement Sanders. Geneeskun dige hulp is geen onderstand. Allen voor, behalve v. Kerkwijk. 19e. Regeeringsartikel dat alleen spreekt van onderstand tot leniging van nood. Voor allen behalve Van Deinse. 20e. Amendement Seret. Kiesrecht aan ongehuwde militairen. Voor allen behalve Lolunan. 21e. AmendementStaalman. Kiesrecht handhaven voor buiten de kazerne wonende militairen. Voor alle vijf. 22e. Artikel 7. Kiesrecht vuor de ge meenteraden. Tegen Van Deinse en Luoasse. Voor Lohman, Hennequin en v. Kerkwijk. 23e. Amendement Sanders. Bij reclame kiezerslijsten de kiesvereenigingen er uit houden. Voor Lohman, Van Deinse en v. Kerkwijk tegen Lucasse. Afwezig Henne quin. (Voor dat amendement stemde een bont gezelschap: Kuyper, Kerdijk,Beelaarts, Lohman en anderen). 24e. Amendement Sanders. Candidaat- stelling door 20 kiezers voldoende. Voor Lohman en van Deinse. Tegen v. Kerk wijk en Lucasse. Afwezig Hennequin. 25e. Amendement Seret. Candideering door 40 kiezers in plaats van 50. Voor v. Kerkwijk, lohman en Lucasse. Tegen van Deinse. Afwezig Hennequin. 26e. Amendement Sanders. Kiesver eenigingen buiten de wet houden bij de candidaatstelling. Voor van Deinse, Loh man en v. Kerkwijk. Tegen Lucasse. Afwezig Hennequin. 27e. Amendement Lobman. Dubbele stem voor veertigjarigen. Voor v. Kerkwijk en Lohman. Tegen Lucasse, Henneqnin en van Deinse. 28e. Amendement Van Alphen. Ver plichting alle patroons binnen 6 kilometer gelegenheid tot stemmen te geven. Voor van Deinse en Lneasse. Tegen v. Kerk wijk, Lohman en Henneqnin. 29e. Amendement Harte. Stemplicht. Tegen alle vijf. 40. De wet. De lezer zie 't telegram in dit nommer. if 'sis tot nog toe twee maal achtereen voorgekomen dat het bestuur eener Chris telijke school een geacht hoofdonderwijzer heenzond. Eenmaal geschiedde dit te Domburg waar de ijverige heer Weeda wegens zijn overgang tot de Gereformeerde kerk door de confersioneele vereeniging op voordracht van den hervormden kerkeraad werd ontslagen, gelukkig met voldoende gelegenheid om naar iets anders uit te zien. Thans overkwam dit een hoofdonder wijzer te Wilnis. Hij ontving onge^ vraagd eervol ontslag. Dat „ongevraagd" en „eervol" zoo vlak naast elkaar klinkt niet eervol. Zulk een ontslag is eigenlijk niet-eervoi. Nu weten wij te weinig van laatstge noemde qnaestie af om een oordeel uit te spreken. Wij weten alleen dat de heer Weeda gelukkig is benoemd tot opvolger van den heer Van Kluyve als hoofd der geref. school te Middelburg. En dat de gerefor meerde school te Wilnis hard te tobben heeft met tekorten. De heer Boon is daar oefenaar bij de gereformeerde kerk en heeft veel hart voor het Christelijk onderwijs. De oude garde van Christelijk Nationaal, de eerste Agent dier vereeniging spraken steeds met achting over dezen eenvoudi- gen boer uit 's Gravensande, die met een vraag aan den Agent„Mijnheer, is U van't Nationaal op ongekunstelde wijs zijn intrede deed in de rijen der vrienden van Christelijk onderwijs; ia schoolver gaderingen met zooveel gloed spreken kon; en te's Gravensande met zooveel ijver den schoolbouw en de schoolcollecten wist te leiden en te bezielen. Had de heer Boon deze naakt-aan-den- dijk-zettende daad niet kunnen voorkomen? Wij hadden gehoopt dat men deze on christelijke tactiek alleen aan de school van Heusden zou hebben overgelaten. van 1 5 negels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Of zon 't waar kunnen zijn wat gefluis terd wordt, dat de diepe grond van al deze en dergelijke handelingen het clerka li sme is Conflict met eenige kerkelijke heeren te Domburg conflict met dominé te Heusden; conflict met den oefenaar te Wilnis Maar op deze wijze wordt toch de Christelijke school niet gebouwd. Niet zonder reden dat waar den Christelijken onderwijzer, ondanks de Chris telijke leer, gevaar dreigt van een Chris telijk schoolbestuur, een Christelijk school blad als het', Christelijk Schoolblad geen ander beveiligingsmiddel weet dan wettelijke bescherming. De godlooze] Staat dienstknechten van Christus tegen dienstknechten Christi be schermend Dat is wel het meest schreiende van het heele geval. Te Parijs is een schatrijke 82 jarige oude dame, die weinig wel deed en zeer vuil was, antiek gekleed ging en sterk woekerde, door haar bediende vermoord. Het is de barones de Valley. Zij heeft hier op aarde eene groote rol Zij was de nicht van do Monbel, minis ter onder Karei X en intrigeerde met hem voor de repnbliek. Zij liet zich door hem uithuwen, doch pleegde spoedig daarop echtscheiding. Zij deed sterk aan de politiek boeide en misleidde ervelen door hare schoonheid; deed aan letterkunde met hare vriendin, Amantine Dudevant, een eveneens van haar man gescheidene, die onder den pseudoniem George Sand, meer nog als „vriendin" van Alfred de Musset naam maakte; en was de vriendin van Dumas. In 1870 aan een table d'höte te Wies- baden, gaf zij een Dnitschen officier, die een toast hield op de capitulatie van Metz, een slag in het gezicht. Om haar hardheid en hebzucht haatten haar wie haar kenden. Met haar daalt een dier weinig interes sante figuren uit de Renaissance ten grave, wier leven de stof leverde voor menigen roman eu op wie, met eenige wijziging, de uitspraak van Solon mag toegepast dat niemand gelukkig maakt voor zijn dood. Li Hoeng Tsjang China's grootste veldheer is thans de gast van den Duit- schen Keizer. Als een schaduw volgt hem zijn tegenstander Jamagata Japans grootste legeraanvoerder. Li valt echter het best in den smaak. Hij ontving reeds, bij een bezoek in Löwe's groote wapenfabriek een fraai revolver-karabijn van de nieuwste vinding ten geschenke. De Duitschers zijn inderdaad practisch. Van de Japanners hebben zij toch niets meer te verwachten die hebben reeds lang volleerd hunne scholen verlaten. De Cbi- neezen daarentegen moeten nog komen school liggen. En daarom moet Li ingepakt worden. ft Het juiste gebruik. Zooals ook in ons blad werd medegedeeld ontving Paul Krüger jl. Zaterdag een mon sterdeputatie ven de burgemeesters der ste den, uit alle deelen van Zuid-Afrika, om hem te danken voor zijn bewezen goeder tierenheid tegenover de leiders der Johan- nesburger beweging. Krüger antwoordde, terwijl hij op een grooten Bijbel wees „Mijn eenige autoriteit en gids is de Bijbel geweest; dat boek heelt mjj den weg ge wezen dien ik had te volgen. Men moet niet vei'geten dat de burgers al de lasten van den inval hebben moeten dragen, maar de Atrikaanders weten te vergeven in de ure der overwinning." Deze eenvoudige Christen-Staatsman be schaamt vele geleerden en verstandigen. Staatsrechtelijke theorieën leidt hij niet af uit de H. Schriftde staatsregeling, waarin zijn land als j't ware gegroeid is, aanvaardt hij, en ontwikkelt hij naar ge lang de omstandigheden en een voorzichtig vooruitstrevend beleid dit gedoogen. Maar elk zijner handelingenonverschillig of zij het openbare dan wel het bijzondere leven raken, wordt beheerscht door de voor schriften des Evangelies. Voorzichtig en omzichtig, als geen staatsman het hem zon kunnen verbeteren; en niettemin eerlijken waarheidlievend. Eerzuchtig, waar het de eer zijns lands betreft, maar voor zich zeiven wars van ijdele praal en vertoon. Streng en stoutmoedig, zoolang het recht wordt geschonden, maar zachtmoedig en verge vensgezind, zoodra het recht is erkend ,en hersteld. Niet, aan zijn theorieën, maar aan zijn handelingen, aan den man zeiven, bespeuren wij, dat deze president is niet slechts een Staatsman, maar een Staatsman-evangelie- belijder. Ned. ft ff Dronkaards in een kooi. In de zestiende eeuw bestond er in de stad Gent in België een zeer eigenaardige straf op de dronkenschap. In 1578 liet de stedelijke regeering vóór het stadhuis een groote houten kooi oprichten, waarin men dronken lieden een tijd lang opsloot, en ze zoo openbaar aan de verachting prijs gaf. Hoeveel zulke kooien zouden er in onze dagen te Gent en elders wel niet moeten opgericht worden, en welk gevogelte zou er zoo al niet in de kooien plaats krijgen Maar onze negentiende eeuw is ook zoo geweldig beschaafd 19 Juni '96i Na de ontbinding der club van de vooruitstrevende liberale Kamerleden is een nieuwe groep-Borgesius tot stand geko men, bestaande uit de heeren Goeman-Bor- gesins, Kerdijk, Veegens, Hartogh, Drucker, De Kanter, Lely, Cremer, Rink, Heldt, E. Smidt, Arie Smit, Lieftinck, Éarncombe Sanders, Pynaeker Hordijk, Smeenge en Sehaafsma. In de St. Ct. zijn opgenomen de kon. goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschapconcert- en gehoorzaal, te Middelburg. De vennootschap heeft ten doel het in eigendom verkrijgen, doen bon wen en ex- ploiteeren van de noodige looaliteiten ten dienste van vocale en instrumentale muziek, letterkundige voordrachten en dergelijke, hetzij van bijzondere personen, hetzij van vereenigingen en is aar.gegaan voor den tijd van vijftig jaren. Het kapitaal bedraagt f 32500, verdeeld in 130 aandeelen van f250. Gisteren ontving het Hbl. volgend te legram uit Batavia Onze troepen zijn te Kota Radja terug gekeerd. De kampongs in de XXVI Moekims, welke onze troepen doortrokken, zijn ver brand. Gewond zijn de luitenant Van der Molen en 6 minderen. Gesneuveld 2 mindereD. De weesinrichting te Neerbosch vierde Dinsdag haar jaarfeest. Aan giften, en bijdragen door verschillende besturen alsmede nit de opbrengst van verkochte granen, koeien, enz. van de boerderij, van meubelstukken en wat op den timmer- winkel is vervaardigd, is in het afge- loopen jaar ingekomen f 101.934. De zuivere winst van de drukkerij was f 13.841, zoodat in 't geheel voor het onderhoud en de verzorging der weezen een kapitaal van f 115.775 is beschikbaar geweest. De kapitalen, aan de Weesinrichting vermaakt en met vruchtgebruik belast, blijven voor de toekomst bewaard. De gezondheidstoestand was goed. Slechts 13 kinderen zijn overleden. Hieronder was nog een weesjongen, die reeds de in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1