üEKKNIEOWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de Pers. N. Malthusiaansche Bond. bord een krachtigen zeeman, die in een boot een rivier opvaart en de oeverB met een bezem schoonveegt, terwijl een aantal kleine menschjes als verschrikt wegloopan. Onder die teekening, die miss Winter daar den volgenden morgen zag, schreei H. 31. „De Theems, de Engelschen en De Ruy- ter". Toen niet laug daarna de Koningin in Vlissingen het Standbeeld van De Ruijter onthulde, wendde zij zich tot miss Winter en fluisterde haar toe „Is het niet jammer lieve, ze hebben zijn bezem vergeten". Nederl. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Groningen dr. A. J. Th. Jon ker te Dordrecht, ds. C. J. van l'aassen te Meppel, ds. W. Lamers te Rijsoord en ds. A. B. ter Haar liomeny te Middelburg. Drietal te Goes ds. J. R. Callenbach te lerseke, ds. G. v. d. Giesen te Lsusden en ds. K. W. Vethake van Overschie. Beroepen te Workum ds. W. A. Mac Pherson te Goënga. Naar de Ned. verneemt, heeft ds. Laan te Rotterdam eenige maanden rust genomen; zijne ambtgenooten zullen zijn predikbeurten zoolang voor hem waarnemen tot hij volkomen hersteld mag zijn. Wemeldinge. In de voormiddag godsdienstoefening van Zondag werd onze nieuwe leeraar ds. J. W. Drost van Bie- zelinge onder ons bevestigd door ds. G. E. Meloen van Kloetinge met een leer rede naar Efese 2 19 tot einde. Des na middags verbond ZEerw. zich aan de ge meente met eene predicatie naar 1 Cor. 2 2. Beide malen was de kerk zeer vol. Kloetinge. Bij herstemming voor een notabel tusschen Walrave en M. de Vrieze is eerstgenoemde gekozen met 37 van de 69 stemmen. Geref. Kerken. Tweetal te lerseke ds. N. Y. van Goor te Dirkshorn en dhr. C. Lindeboom, cand. te Kampen. Heinkenszand. Zondagvoormiddag werd alhier ds. J. J. Koopman» bevestigd door ds. J. H. Donner van Nieuwdorp naar aanleiding van Mark. 4 2029. 's Naraidddags deed ds. Koopmans intrede met Psalm 122 9. Beide malen was het kerkgebouw gevuld met aandachtige hoorders. Benoemd tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Oostburg de heer R. van Mazijk van Leiden, die de benoeming aannam. Middelburg. Eerste toelatings-examen tot de R. H. B. S. cursus 90/97. Donder dag 9 Juli 9 uur. Aanmelding voor 1 Juli bij den directeur. Goes. Vrijdag 19 Juni, a. s. D. V. zullen de leerlingen der bijzondere school alhier met hunne onderwijzers en de com missie tot bevordering van getrouw schoolbe zoek een uitstapje maken per boot over Veere 'en Middelburg naar Vlissingen, met bestem ming naar het oude Badhuis. Aan dit uitstapje doen alleen zij mede die 't gansche jaar minder dan 10 schooltijden verzuimd hebben. Omtrent den te velde staanden oogst schrijft men ons uit jWestelijk Zeeuwsch Vlaanderen: Koolzaad ziet men hier weinig, hetgeen er is heeft echter veel gebloeid eu belooft een goed beschot. De Tarwe, vroeger een hoofdproduct, thans hier ook allengskens minder ver bouwd wordende, begint hier en daar een aar te laten zien, ze staat goed, uitgeno men dezulke waar de grond wat koud lag en die daardoor nog wel wat ziet naar het schrale voorjaarsweder. De Rogge is lang en tamelyk van zwaarte. De Wintergerst die voluit in hare aren staat is extra zwaar en mooi. Dit is ook het geval met de Winterboonen. Paarden- en Piatteboonen, eveneens Haver en Zomergerst staan goed, ook met de Aardappels is dit over het algemeen het geval, al zijn er veel tengevolge van koude en droogte wel wat laat aan het groeien geraakt. Met het Vlas is het minder goed ge steld. Wel is er dat bij weêr als we de laatste dagen hebben, nog terecht kan ko men, doch met veel is het voor goed ver speeld. Ook Erwten zijn er veel die niet best staan, enkele stukken ziet men dan ook reeds omgeploegd. De Suikerpeen, waar hier gemeten bij gemeten gronds mee bezaaid zijn, hebben, het droge weder in aanmerking genomen, een vrij goeden opgang gehad. Ze bren gen tegenwoordig overvloed van werk aan voor den arbeider. Niemand, die werken wil en kan is hier tegenwoordig dan ook ledig, wat zeker al heel gelukkig is te noemen, wanneer men bedenkt, dat de arbeiders slechts f0,70 (zeventig cent) dag geld hebben en dus slecht tegen ledige dagen kunnen. Die overvloed van werk vindt ook "wel hierin zijn reden, dat men in dit distrikt weinig weiland en dientengevolge veel bouwland aantreft. Dit wetende, begrijpt men te beter, wat het voor den landbouwer-veehouder is, wanneer zooals dit voorjaar het geval is, de Klaver minder goed groeit. Op enkele partijtjes Lucerne na toch, zijn deze bepaald slecht te noemen. Nog wat regen voor dit gewas, evenals voor liet gras langs slooten en dijken, waar het vee hier voor het grootste gedeelte den kost moet opzoeken, ware wel ge- wenscht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor Middelburg en de, daaronder res- sorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Meiingelegdf 1Ü422,78V2, terug betaald f 6970,85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 4309. Men schrijft ons uit Middelburg Binnen enkele dagen zal in het droog dok alhier „Prins Hendrik" worden opge nomen het aan de Kon. Maatsch. „De Schel de" te Vlissingen gebouwde mailstoomschip „Koningin Wilhelmina" voor de Maatsch. „Nederland." Dit zal het grootste schip zijn, dat ooit in dit dok geplaatst werd. Het zeekasteel heeft alleen de lengte van ongeveer 125 M. R. N. Scherpenisse. Zaterdagmorgen on geveer 6 uur brak er brand uit in de schuur van den landbouwer C. Quaak alhier. Spoe dig was de brandweer ter plaatse, en door de nabijheid van een waterput kon men dadelijk water geven. Aan blusBchen viel niet meer te denken. Men mocht er in slagen, het gebouw, dat er vast tegen aan staat, en door twee gezinnen bewoond wordt te behouden en dank zij den gunstigen wind bleef ook eene andere groote schuur in de onmiddellijke nabijheid gespaard, of schoon door de groote hitte de teer reeds van de planken droop. Alle bouw- en melk- gereedschappen, benevens vier varkens en enkele kippen werden een prooi der vlam men. Nog twee stukshoornvee konden gered worden. Alles is verzekerd, oorzaak on bekend. Krabbendijke. Als een bijzonderheid kan men melden dat in een roggeveld van den landbouwer G. C. Wabeke verscheidene halmen gevonden zijn welke de kolossale lengte van 2,40 M. tot 2.50 M. bereikten, 1 Benoemd tot brandmeester aan de spuit te Rilland de heer A. Blok Jz. Middelburg. Vrijdagavond ontstond een binnenbrand in het magazijn van den heer A. W. den B. alhier, welke brand door tijdige hulp spoedig gebluscht was. De duinwaterleiding deed goede diensten. De brandweer, schoon vlug te plaatse be hoefde zich niet bijzonder in te spannen. Een uur na het alarm rukte de schutterij in. De eigenaar der werkplaats lijdt door deze ramp nogal schade, schoon alles ver zekerd is. Vlissingen. Zaterdagavond was het postrijtuig van hier komende te Roozendaal, zoodanig warm geloopen dat de vlammen er afsloegen. Het rijtuig is uit den trein verwijderd. Bij het ailezen der stembriefjes te Middelburg bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten waren een zestal briefjes ingevuld met den naam van Toekoe Oemar. 'Ned Goes. Bij de ter vorige week te Am sterdam door de marine gehouden besteding is de leverantie van zwemvesten gegund aan firma wed. J. C. 3Iassee Zn. alhier voor f8800,80. Heinkenszand. Zondag bij het uit gaan der R. K. kerk, werd de vrouw van C. R. alhier dooreen fietsrijder uit's Heer Arendskerke omvergereden hoewel deze gebeld had, zoodat zij deerlijk aan het hoofd gewond, een hand verzeerd en aan een been gekneusd werd. 't Ware te wenschen, dat tegen derge lijk onverstandig hard rijden door het dorp, zoowel met fietsen als met paarden maatregelen werden genomen. Bij de politie is aangifte gedaan. Het onweder. Kamperland. Zaterdagnamiddag om 4Vj uur is het onweder ingeslagen in het achtergedeelte der woning van Abraham Bakker vernielende een schoorsteen en een groot aantal winkel- en meubilaire goederen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alles is geassureerd. Te Lunteren is een landbouwerswoning en de geheele inboedel door het onweder van Vrijdagmorgen in de asch gelegd Te Wilsum stak het een schuurtje aan en vernielde een hooiberg en twe9 woningen, terwijl een geit in de vlammen omkwam. Onder Lienden werden verscheidene boomen getroffen en drie runderen gedood, De luitenant v. II. te 's Craven- hage is Vrijdag bij de oefeningim in het laden en lossen met zijn paard gevallen en brak een been. Te Wijk bij Duur stede heeft een Duitscher met zijn, vrouw, terwijl de veldwachter hen betrapte op inbraak bij nacht, dezen met messteken zoodanig gewond, dat hij niet zonder ge vaar is. Te Nieuw Amsterdam (Drenthe) heeft zich bij een man een ge val van cholera met doodelijkenl afloop voorgedaan. Een werkstaking van patroons., buiten schuld of medewerking der werklieden is iets zeldzaams. Zij heeft te Bred a plaats. Daar is een groot gemeentewe'fk gegund aan een aannemer buiten deze s/tad, schoon deze niet had ingeschreven. lie aannemers hebben nu besloten niet rcieer voor de stad in te schrijven zoq-dat andermaal het werk aan den vreemdeling, die nu de eenige inschrijver was, moe^tgegund worden. Prof. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, lijdt, volgens de Haarl. Grt. aan roodvonk. In geen 40 jaar zulk een droge Mei gehad In Mei valt gemiddeld 49,4 m.M. neerslag, in de afgeloopen maand slechts 6,7 m.M., dat is een weinig meer dan de tot nu toe bekende kleinste hoeveelheid 0.4 m.M., die in Mei 1857 gevallen is. Aldus luidt een mededeeling van het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht. De arr. rechtbank te Breda veroor deelde Vrijdag wegens landlooperij tot 5 dagen hechtenis en 3 jaren verblijf in een rijks werkinrichting eenkunst- Schilder. Onder degenen die te Utrecht wegens landlooperij werden opgenomen, bevond zich een dezer dagen een jonge man van nauwelijks 24-jarigen leeftijd, die aanvankelijk voor het onderwijs be stemd, echter de voorkeur gaf aan den militairen dienst, omdat hij wilde beproe ven officier te worden. Aanvankelijk scheen het wel dat hij zijn doel zou bereiken, want al heel spoedig zag hij zich tot onder-officier bevorderd, terwijl hij kort daarna, na afgelegd examen, op den cur sus van het corps werd geplaatst. Van toen afging evenwel zijn gelukszon onder, want na eerst wegens herhaald wange drag van den cursus te zijn verwijderd, volgde al heel gauw daarop degradatie tot soldaat en eindelijk verwijdering van het corps met een briefje van ontslag. Toen nergens meer eene betrekking kun nende verkrijgen en op familie niet mogende rekenen restte hem slechts de Rijkswerk inrichting. Voorden politierechter van Glerken- well te Londen verscheen dezer dagen een individu, William Hammond genaamd, om te antwoorden |op de aanklacht als zou hij door nalatigheid den dood zijner vrouw veroorzaakt en de gezondheid van twee zijner kinderen benadeeld hebben. Een inspecteur van politie die door de buren gewaarschuwd werd, begaf zich in de woning van beklaagde. In de achter kamer van een eerste verdieping bemerkte hij Hammond's vrouw, die op een hoop met allerlei walgelijkheden gedrenkte en van ongedierte wemelende lorren lag. De ongelukkige had niets aan het li chaam dan een oud jak, dat slechts haar schouders bedekte. Daar zij blijkbaar ster vende was en de buren verklaarden, dat men niet naar haar omkeek, liet de in specteur zoo spoedig mogelijk een dokter ontbieden. Deze arriveerde kort daarop, doch weinige minuten na zijn komst be zweek de vrouw. Er bevonden zich vier kinderen in het vertrek, twee meisjes van 11 en 8 jaar en twee jongens van 5 en 4 jaar. De meisjes waren gekleed en schenen voldoende gevoed te zijn, doch de beide knaapjes, die vreeselijk mager waren, droegen geen andere kleeding dan een verzameling vuile lompen, die slechts hun schouders bedek ten. Hun haar dat buitengewoon lang was, krioelde van het ongedierte. De inspecteur vroeg aan het oudste meisje, of haar broer tjes geen kleeren hadden. Zij antwoordde ontkennend. De politiebeambte vond dan ook werkelijk geen spoor van eenig klee- dingstuk in het geheele vertrek. Op de tafel lag een snee brood tusschen eenige kliekjes eten, dat den hongerigste zelfs een walging zou.veroorzaakt hebben. Be halve het hoopje vuil, waarop zooeven de moeder was overleden, was in de kamer niets, dat op eenige meubileering geleek, dan de tafel. In de laden lagen zes assurantiepolissen op het leven van Hammond, zijn vrouw en zijn kinderen. De vrouw was verze kerd voor f120. Gedurende de huiszoe king kwam Hammond binnen. De inspec teur vroeg hem, waarom hij zijn vrouw niet had laten verzorgen. „O", antwoordde hij, „dat kon ik zelf wel Het oudste meisje verklaarde in bijzijn van haar vader aan den inspecteur, dat de kleine vierjarige Henri van zijn geboorte af nimmer de kamer had verlaten. „Dat is niet waar riep Hammond, „sedert zijn geboorte is hij tweemaal uitgeweest Hammond had twee kamers gehuurd, doch het geheele gezin bewoonde slechts één vertrek. De politiedokter verklaarde aan den rech ter, dat het lijk der vrouw in een walging- wekkenien staat van vervuiling verkeerde en een afschuwelijke lucht verspreidde. Door de zorg der politie werden de on gelukkige kinderen in een gesticht opge nomen, terwijl de vader naar de Jgevangenis is getransporteerd. De rechter van instruc tie verwees de zaak naar de openbare terechtzitting en beval de voorloopige invrij heidsstelling van beklaagde tegen een cautie van 50 p. st. Te Rijssel maakte een 15-jarige knaap met een zijner makkers de weddenschap, dat hij binnen het half uur twintig glrzen water zou drinken. Hij verzwolg een twaalftal glazen, waar na hij plotseling, ten prooi aan een hevige koliek, neerviel. Hoewel men hem onmid dellijk hulp verleende, was hij een paar minuten later een lijk. Aan de militaire school van Saint- Cyr ontving dezer dagen een der cadetten, gedurende de oefeningen een trap van een paard, tengevolge waarvan hij bijna on middellijk bezweek. Te Londen stond dezer dagen eene dame terecht wegens het steden van juwee- jen en andere kostbaarheden. Deze dame, die eene jaarlyksche rente van 2000 pd. st. genoot, had de eigenaar dige gewoonte om zich zelVe te noodigen bij alle bruiloften, welke in de hoogste Londensche kringen werden gevierd. Tel kens werd er iets vermist, nu een diaman ten haarnaald, dan een kostbare waaier, dan weer een ander stuk van waarde. (Kleptomanie dus Eindelijk werd de politie verwittigd. De zonderlinge dame werd in hechtenis genomen en in haar woning werden ver scheidene der vermiste voorwerpen ge vonden. Een onderzoek is ingesteld naar den toestand van haar geestvormogens. In de Spaansche provincie Andalusië is door de langdurige droogte de geheele tarwe-oogst vernietigd. Tengevolge daar van heerschen de grootBte werkelooshoid en de bitterste hongersnood. In verschil lende plaatsen is de bevolking, die tever geefs brood verlangde van de gemeente besturen, opgestaan. Dat alleen de honger hen daartoe dreef, blijkt wei hieruit, dat uit winkels, die geplunderd werden, alleen de eetbare waren 'zijn geroofl, terwijl het geld en de voorwerpen van wanrde onaan geroerd bleven. Men hoopt dat de regee ring spoedig middelen zal weten te vinden, om in den heerschenden nood te voorzien. Wat de grond waard is in de City van Londen, bewees een Vrijdag gehouden verkonping waarbij een perceel tegenover de Engelsche bank gelegen, verkocht werd voor 2,452,023 (pond sterling) per acre (40 are). Hoe men in Spanje verkiezingen maakt: Twee dagen vóór de verkiezingen te Mu- chamiel, een plaatsje in de Spaansche provincie Alicante, begaf de burgemeester zich met den vrederechter en den veld wachter naar de verschillende boeren en verlangde den zwijnenstal te bezichtigen. Waar een varken werd aangetroffen, werd het onschuldige dier opgeschrikt uit zijn rustige rust en naar het stadhuis gevoerd. Verbluft vroeg dan de boer, waarom de heer burgemeester zulks deed en de heer burgemeester antwoordde: „Wanneer gij stemt voor den regeeringscandidaat, krijgt gij uw varken terug na afloop der ver kiezing. Anders laat ik het dier wegens trichinose dood maken en verbranden". Onder zee. Er zal waarschijnlijk nog eens een tijd komen, dat de „Wonder- reizen" van Jules Verne, thans alge meen beschouwd als de vruchten van een pótillant-Fransche fantasie, grove banali teiten van onloochenbare werkelijkheid zullen zijn. Uoevele bloesems van een sterke verbeeldingskracht, die men vroeger met medelijden beschouwde, zijn thans niet tot schoone vrachten gedijd door de vruchtbaarheid van het menschelijk ver nuft Waarlijk, wij leven in een tijd, waarin het onmogelijke mogelijkheid wordt, in dien het dit alreeds niet is. Geen ver wondering zal het den lezer daarom baren, te vernemen, dat binnenkort proeven zul len worden genomen met een nieuw onder- zeesch vaartuig, uitgevonden door den Amerikaanschen ingenieur Simon Lake van Baltimore, welke proeven, indien zij overeenstemmen met de reeds gedane voor loopige proefneming, hoogst belangrijk zullen zijn. Het vaartuig in quaestie, dat granaatvorming, en geheel van staal ge bouwd is, wordt door schroeven in be weging gebracht door middel van elec- triscbe accumulators. Het kan tot een diepte van 50 meter beneden den zee spiegel zinken en zich daardoor ruim hon derd mijlen van de kust verwijderen, waar schipbreuken en scheepsrampen het meest voorkomen. De proefboot, die eerst daags tel water wordt gelaten, is I2V2 meter lang en heeft in 't midden een diameter van 5 meter. De bemanning bestaat uit zes personen, waarmede het vaartuig ge makkelijk veertig uren onder water kan blijven zonder dat men versche lucht be hoeft in te nemen. Ook is het door den bijzonderen bouw gevrijwaard tegen ont zettingen, welks door de hevige drukking van het water en die diepte zouden kun nen ontslaan. Machtige electrische reflec tors werpen een schitterend licht tot een afstand van 100 meter voor het vaartuig, dat bovendien van wielen voorzien is, zoodat het over den bodem der zee voor- en achterwaarts kan rijden, dank zij een kleinen electromotor, die in de kiel van het vaartuig geplaatst is. Miss Kingsley, de bekende Engelsche Afrika-reizigster vertelt, dat zij haar rei zen begon van de Canarische eilanden. Niet wetende hoe zich het best voor te bereiden, begaf zij zich naar iemand, die West-Afrika kende en vroeg hem, wat zij moest medenemen. De man haar voor dol aanziende, antwoordde „Den besten raad, dien ik u kan geven, is een aanbeveling mede te nemen voor de Wesleyaansche zendelingen, want dezen hebben in hun station een fraaien lijkwagen met pluimen dan zijt ge er althans zeker van, dat u een prachtige begrafenis ten deel zal vallen". De grootste stad der wereld. De laatste, onlangs gehouden volkstelling leert dat Londen nog steeds, althans wat de sterkte der bevolking betreft, de eerste stad der wereld is. Den lsten April van dit jaar telde Londen, natuurlijk met inbe grip van de voorsteden, 4.411.271 inwoners aanwijzende eene vermeerdering van 200.000 sedert de vorige, in 1891 gehouden telling. In vijf jaren is derhalve bij Londen eene nieuwe stad gevoegd ter grootte van Rot terdam, eene vermeerdering, zoo groot als wellicht geen der andere groote steden kan aanwijzen. üp een onlangs gehouden vergade ring van het Kaukasisch medisch genoot schap werd door dr. Moncharinsky een hoogst merkwaardig geval van obstructie van den larynx (keelverstopping) meege deeld. In het hospitaal te Tillis werd een soldaat opgenomen, die over pijn in de borst en een pijnlijke hoest, vergezeld yan bloed opgeven, klaagde. Bij het onderzoek der borst vond men niets, dat de vrij overvloedige afscheiding van bloed zou kunnen verklaren. Doch by hetlaryngos- copseh onderzoek constateerde inen in het keelgat de aanwezigheid van een vreemd, lang geelachtig grijs lichaam. Het zat rechts, beneden de stembanden. Den pa tient werden herhaalde inhalaties en keel- spoelingen met een verzadigde zeezout oplossing voorgschreven, doch niets hielp. Drie weken later kon de patient niet meer spreken. Men besloot toen, het vreemde lichaam met een lang en dun tangetje te zoeken. De operatie slaagde naar wensch en uit de keel van den lijder kwam een bloedzuiger te voorschijn. Een spring levende bloedzuiger, die zich gedurende ruim drie weken in de keel van den sol daat gedomicilieerd had Hoe het dier er in was gekomen, wist niemand te verklaren. De bloedzuiger wordt thans door den ope rateur als een „rara avis" op alcohol be waard. Een gevecht tusschen smokkelaars en douanebeambten, waarbij een der smokke laars door een revolverschot gedood werd heeft eergisteren te Toulon plaats gehad. Onder de volksklasse heeft dit feit een groote agitatie veroorzaakt. Men vreest voor een oproer. Eerst na den dood van grooten of gekroonde hoofden komt men vaak achter bijzonderheden die niet strekken om ons respect voor hen te verhoogen. Slen weet dat koning Saul, in zijn onge rustheid verlangend te weten hoe de oor log met de Filistijnen voor hem uitloo- pen zou, zich wendde tot de tooveresse te Endor en daar zeer ontmoedigende in lichtingen ontving. Iets dergelijks, zij 'took op andere ma nier, overkwam Napoleon III, even na de oorlogsverklaring van '70. Hij en zijn gemalin waren beiden bijgeloovig en wil den zich, eer de dobbelsteenen van den oorlog gevallen waren, het verloop daarvan door de beroemde kaartlegster Moreau laten voorspellen. Heimelijk werd deze ontboden in de Tuilerieën, waar het keizer- lijk echtpaar haar in tegenwoordigheid van twee kaïnerheeren en twee hofdames ontving. De keizerin schudde eerst de kaarten, maar nauwalijks had de waar zegster de eerste kaarten op de tafel uit gespreid of zij riep ontsteld„Bloed bloed! niets dan bloed, nederlagen overal!" „In Duitschland?" vroeg de keizerin. „Neen, in Frankrijk," antwoordde madame Moreau, „de Rijn, de Seine en de Loire zullen door het bloed roodgekleurd worden." Daarop wierp de keizerin de kaarten heftig door elkaar, terwijl de keizer zweeg. Hoe beklagenswaardig zyn zulke vor sten. Wat zijn zij arm en wien ver wondert het nog dat zij in een aldus be gonnen strijd ten onder gaan? De Ned. Vereeniging tegen de Prostitu tie heeft in hare Donderdag jl. gehouden vergadering de navolgende motie aange nomen met algemeene stemmen, onder protest van sommigen dat de motie niet scherper was gesteld. „De Nederlandsche vereeniging tegen de prostitutie, zich bewust dat hare beginse len gegrond zijn op de in Nederland alge meen erkende begrippen aangaande het ongeoorloofde en schandelijke van buiten echtelijk geslachtsverkeer en daarom ge roepen die begrippen overal aan te kwee ken en te verlevendigen. Protesteert op dien grond tegen het op treden van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, door welken deze begrippen worden ondermijnd en de prostitutie bevorderd, en acht het plicht van allen aan wie de ze delijke belangen van ons volk ter harte gaan, dien Bond zooveel mogelijk tegen te werken". Om de motieven tot dit protest te vin den heeft het bestuur eenige artikels der Statuten van dien Bond bij deze motie overgelegd en die wij hier geven met de aanteekeningen van het bestuur. I. In art 'ib der Statuten leest men, dat het doel van den Bond 0. a.Het verspreiden van kennis omtrent de wette lijk geoorloofde middelen waardoor elkeen in staat is, zoowel in zijn eigen belang als in dat der maatschappij, de geboorte te voorkomen van kinderen wier verschij ning de kansen op geluk van het gezin vermindert en voor welke geene vooruit zichten zijn op een mensch waardig bestaan. Hieruit blijkt onder meer: a. Dat de kunstmiddelen „om de ge boorte te voorkomen van kinderen enz." worden ter beschikking gesteld, aanbevolen en de toepassing ervan gemakkelijk ge maakt ten behoeve van elkeendie het in zijn eigen belang acht daarvan gebruik te maken. Dit staat gelijk met het geven van een vrij brief aan ieder gehuwd of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2