RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN- •wijten, namelijk kkssen- of stands-egoisme. Zonder eenige politieke ervaring zullen die klassen ter stembus komen ieder met baar stokpaardje, met haar geloof in hare politieke leiders, met haar dwaalbegrip dat de Staat er is om hen in hunne particuliere belangen te helpen en daarin te voorzien. Ook de regeling van dezen Minister, gelijk elke regeling berustende op eene theorie die uitgaat van het recht van het individu en die maatschappij en Staat ver wart, zal niets opleveren dan verdriet en teleurstelling. Ook nadat deze wet zal zijn ingevoerd, zal opnieuw, hetzij op uitgebrei der, hetzij op anders gegroepeerd, hetzij op vrouwen-kiesrecht worden aangedrongen niet omdat in 1893 Tak 's-voorstel ver worpen is, maar omdat, zoolang men in die revolutionaire theorieën blijft steken, men blijft steken in het moeras. Zal ik nu op grond van het gesprokene dit wetsontwerp afstemmon Ik erken dat de beginselen, die ik hier zooeven heb uitge sproken, in deze Kamer en ook buiten deze Kamer door betrekkelijk weinigen worden gedeeld. Er zijn velen tegen deze uitbreiding, maar het grootste deel daar van staat mijns inziens op denzelfden bo dem als de Minister. De grenzen die de Minister trekt, zijn willekeurig, maar de grenzen die zij trekken zijn even wille keurig. Ook voor hen is de Staatsmacht het middel om hunne maatschappelijke positie te verbeteren of te beschermen. Een paar voorbeelden. Langen tijd heeft in den lande eene partij de Staatsmacht geëxploiteerd ten behoeve van de school die zij lief heeft. Zij kon zich nog inbeelden dat dit ge schiedde in 's lands en in aller belang, omdat zij zich wijsmaakte dat het woordje „neutraal" geschikt en bruikbaar was voor de geheele natiemaar dit kon niet de partij die zich nooit tegen de conscriptie verzette, dan op het oogenblik en zoolang de conscriptie een persoonlijke last voor haar eigen gezinnen dreigde te worden. Ook zij neemt boodschappen aan van presidenten van kiesvereenigingen, en er kent dus niet het geheele land, maar de kiezers te vertegenwoordigen. Herhaalde lijk wordt in allerlei kringen, nog onlangs in een openbaren brief van een onzer medeleden, de stelling verdedigd, dat de partijen, strijdende voor 's lands belang, eigenlijk slechts de eigen belangen der klasse waartoe zij behooren op het oog hebbenals de natuurlijkste zaak ter wereld alsof het vanzelf spreekt dat in dit hooge college het klassenbelang en niet aller belang den doorslag behoort te geven. Ik weet dat dit niet allen geldt, en geloof zelfs verreweg de meeste leden dezer Kamer nietmaar met die algemeene opvatting moet toch rekening gehouden worden. Verwerping van deze wet zou niet anders kunnen worden opgevat dan als een spelen in de kaart van hen, die meenen de Staatsmacht te moeten bezigen ter bevordering van eigen of van klassen- belang. Indien daarvoor de Staatsmacht wordt gebezigd, dan moeten ook alle klas sen denzelfden invloed hebben en als niemand er iets van gevoelt dat ons indi vidualistisch kiesrecht de maatschappelijke groepeeringen miskent, dan wordt het tijd het kiesrecht aan allen toe te kennen dan moet men gaan zoover de Grondwet ook maar eenigzins toelaat. Niet omdat ik den invloed van alle klassen der maat schappij wil tegenhouden, heb ik steeds tegen onbesuisde en onvoorbereide uitbrei ding van het kiesrecht geadviseerd, maar juist omdat ik dien invloed op betere wijze wensch te verzekeren. En daartoe is vóór alles noodig zekere onafhankelijk heid van de kiezers, ten einde het geheele land te kunnen vertegenwoordigen maar die onafhankelijkheid schijnt meer en meer tot de legenden te gaan behooren. Nu sedert de indiening van het ontwerp Tak een groot gedeelte der partij, waartoe ik de eer heb te behooren, mede dien weg is opgegaan, is alle hoop vervlogen om de zooeven door mij verdedigde begin selen in een afzienbaren tijd te doen zege vieren. Bij de indiening werd het oude vaandel niet, althans niet door mij, opge rold; nog op het laatste oogenblik heb ik er op aangedrongen liever heil te zoe ken in eene herziening der Grondwet, opdat, bij de aan de orde gestelde, ook m. i. niet meer te ontwijken plotselinge uitbreiding van het kiezerspersoneel en van den invloed der maatschappelijke krin gen, de zelfstandigheid der Kroon, die uit haren aard boven de partijen staat, beter zou worden verzekerd. Doch toen een aanzienlijk deel van onze oude vrienden met vuur voor het wets ontwerp-Tak party koos toen zij er zelfs in toestemde, in strijd met al onze tredi- tiën, voortaan alle kerkelijke armen bedee ling publiek te maken, enkel om de ran gen harer kiezers te versterken toen ook in die partij ieder zich slechts de opper vlakkige vraag stelde waarom gij kiezer en ik niet toen men, op het voetspoor van sommige revolutionaire theorieën, niet de eischen van een goed, sterk, onpartijdig, zelfstandig Staatsbestuur, gesteund en in toom gehouden door een volksorgaan ge schikt om de maatschappelijke belangen van geheel het land tot hun recht te doen komen, op den voorgrond stelde, maar enkel het zoogenaamde recht van den in- dividueelen burger, toen kon de oude party, die onder Groen's vaandel gediend had, niet meer aaneengesloten blijven; maar toen lag het ook in de rede, dat, onder de groepen, welke zich, om welke reden dan ook, tegen het wetsontwerp Tak hadden verklaard, niet die waartoe ik behoor, met de verdere leiding der za ken kan worden belast. Daarvoor waB zij in getalsterkte te onbeduidend ge worden. Geen ander Kabinet dan dit was mogelijk en van dat Kabinet wasniets anders tewack- ten dan een wetsontwerp in de richting ais dat van den heer Tak, doch minder ongrondwettig. Minder ongrondwettig zeg ik; over de vraag of art. 161 niet met de Grondwet in strijd is, wensch ik mij evenwel nu niet uit te laten dat is een geheele ondergeschikte quaestie. Reeds by de indiening van het wetsontwerp-Tak heb ik toegegeven, dat nu eene zoo ver moge lijke uitbreiding onvermijdelijk was. Of er 600.000 dan wel 650.000 kiezers zullen komen, is mij vrij onverschillig. Aan een boom zoo vol geladen, let ik op een dui zend meer of minder niet. Dat de wetgever, zoekende naar de gren zen van kiezersbekwaamheid, in abstracto tot allerlei dwaasheden komt, spreekt van zelf en zal wel blij ven| voortduren zoo lang men de grenzen van het kiesrecht niet uitsluitend zoekt in de eischen van den Staatsdienst. Even natuurlijk is het, dat de Minister het kenteeken allereerst zoekt in belasting betaling. Men moge nog zooveel goedkoope aar digheden debiteeren over het vasthechten van het kiesrecht aan den mammon en den geldbuidel eene wreedaardige geestig heid tegenover het meerendeel der komen de kiezers zoolang welstand zonder eenig vermogen eene contradictio in termi nis Is, iets dat zich zelf wederspreekt, en zoolang in den regel niemand dan de fis cus weten kan of er eenig vermogen aan wezig is, zoolang zal de aanslag in de belasting z jn, niet grondslag van het kies recht, maar wel het beste kenteeken van welstand. Het komt mij ook correct voor, dat de Minister noch naar rechts noch naar links ziet, en staat op zijn stukdat hij kloek- weg geeft wat hy voor het beste houdt en niet in geven en nemen zyn kracht zoekt. Maar hy eerbiedige dan ook in de Ka merleden dat zij hetzelfde staudpunt in nemen. De meerderheid bestaat uit vogels van diverse pluimage, en daaronder zijn er, die evenmin met. den Minister Van Houten medegaan als zy met minister Tak medegingen. De Minister rekene met dit feitl Dit wetsontwerp is minder zijne wet, dan de solutie, die hy het meest in over eenstemming houdt met de beslissing van het kiezersvolk dit althans is het stand punt, dat de Minister zelf in de Memorie van Beantwoording heeft ingenomen. Welnu, de gekozenen uit het geheele land zullen nog beter dan de Minister we ten welke de beslissing van de kiezers geweest is. Waarom zou de Minister, na zyn eigen gevoelen tot het iaatste toe te hebben verdedigd met hand en tand, zich ten slotte niet nederleggen by het gevoe len van de meerderheid Ik voor my ge loof te meer dat de Minister dit gerust kan doen, omdat ingrijpende wijzigingen waarschijnlijk niet zullen worden aange nomen. Maar ik wijs op nog iets andera. De mogelijkheid bestaat dat tegenstrijdige stroomingen zich combineeren om het wets ontwerp te doen laten vallen. Hoe dit in zyn werk gaat zal de Mi nister Van Houten zich nog wel herinne ren uit een vroegeren tijd, toen het wets ontwerp-Tak in behandeling was. V oorkomt men nu zulke slimme overleggingen en kunstmatige combinatiën niet, wanneer de Kamer weet of onderstellen mag dat wat ook gebeurt de wet er toch kómt Is het een gebrekkige, welnu, dan zal de volgende Kamer daarover wel oordeelen. Er is o. a. gesproken over stemdwang. Ik voor my ben voorloopig daar nog geen voorstander van, omdat de zaak my op den duur niet uitvoerbaar toeschijnt, en ik ook de gevolgen van dien stem plicht zeer problematiek vind. Maar ik zou vatbaar zyn voor overtuiging ten ge volge van het publiek debat. Ik zie intusschen volstrekt niet in waarom de Minister a priori moet zeggenzoodra dat aangenomen wordt wil ik niet verder medegaan met mijne wet. Mij dunkt, ook dat is eene zaak die men gerust kan over laten aan de Kamer. Wanneer de volgende kiezers eene nieuwe Kamer gemaakt heb ben en zij vinden dien druk niet aar.ge- genaam, dan zullen zij wel zoo vry zyn om op verandering aan te dringen. En indien zy er tevreden mede zyn, gun hun dan het genoegen, Intusschen heb ik van mijn standpunt aan dezen Minister natuurlijk geene poli tieke adviezen te geven. Het was slechts myne bedoeling mijn eigen standpunt duidelijk uiteen te zetten. Tot het tot stand komen van deze wet hoop ik loyaal mede te werkenzoolang zy blijft bin nen de grenzen van de grondwet accep teer ik ze met of zonder correctieven en met eenige duizeuden kiezers meer of minder. In eene quaestie als deze, waar het niet meer geldt het hoofdbeginsel, noch de grondwettigheid, maak ik van geene grensregeling eene gewetenszaak. Maar omgekeerd zal ik elk amendement beoordeelen naar zijne eigen verdienste, daarbij niet vragende hoeveel kiezers er zullen komen, maar of het op zich zelf beschouwd goed en nuttig is in het stelsel dat nu eenmaal door dezen Minister is aangenomen. En wanneer de Minister nu moge dreigen en zeggen: dan trek ik die wet in dan zeg ikdat kan my niet schelen, dat blijve voor rekening des Ministers, ik blijf tegenover dezen Minis ter dezelfde positie innemen als tegenover den Minister Tak, met dit verschil, dat ik met 's Minister Talcs ontwerp mij niet, en met dit ontwerp mij wel vereenigen kan. Maar hierin sta ik tegenover beiden gelijk, al ga ik mee met dit wetsont werp, evenmin als met den Minister Tak ga ik mede met den Minister van Houten. 5 Juni '96. „Johanna Van Woude" (mevr. Van Wermeskerken Junius) heeft hare taak aan „De Hollandsche Lelie" hervat. - In de St. Ct. is opgenomen de goed gekeurde wijziging in de statuten van de Vereeniging tot beoordering van Christe lijk Schoolonderwijs te Zierikzee. In de Woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering der Nederl. Vereeniging tegen de Prostitutie is de motie van het Bestuur tegen den N. Malthnsiaanschen Bond aangenomen en zijn in het bestuur tot uitbreiding en vacature Van Scherm beek gekozen de heeren dr. G. W. Bruins- ma te Steenbergen, Prof. J. de Louter en Wolfenspenger, commissaris van politie te Schiedam. Dr. Van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam berichten in het Maandblad tegen Vercalschingen, dat zij voornemens zijn een adres op te stellen ter verkrij ging van wettelijke maatregelen tegen het bedrog met cacaopoeder. Dit adres willen zij, voorzien van de handteekeningen van cacaofabrikanten, aan de Tweede Kamer inzenden, opdat deze de zaak in handen neme. Zij hebben te dien einde alle cacao fabrikanten in ons land verzocht, hun met een enkel woord te berichten, of zij zich willen aansluiten bij deze beweging en een dergelijk adres zonden willen onderteekenen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen ds. G. J. Weijland tijdelijk te Driebergen te Grijpskerke dhr. J. E. van Hoeve, cand. te Utrecht te Biezelinge ds. B. M. Mantz te Baambrugge. Aangenomen naar Biervliet door dhr. J. J. Homburg cand. te Middelburg. Bedankt voor Zuidzande, Dreishor en St. Philipsland door dhr. J. J. Homburg, cand. te Middelburg. Ds. Meerburg te Kapelle aan den Ysel nam jl. Zondag afscheid van de ge meente aldaar met eene jleerrede naar Handel. 21 27. Door de talrijke aanwezigen werd hem Psalm 121 4 toegezongen. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg ds. C. Hoek te Longerhou en Schettens. Ds. L. Bouma van Ter Neuzen werd jl. Zondag te Emlenkamp (Pruisen) bevestigd door ds. J. Miedema van Zwart sluis met de woorden uit 1 Tim. 4 16. Des namiddags verbond hij zich aan de gemeente met de woorden uit Handel. 8 35. Middelburg. In plaats van dhr. A. W. van Kluijve is tot hoofd der school voor Ger. Onderwijs alhier benoemd dhr. C. Weeda, hoofd der Chr. School te Domburg. Dhr. J. J. van Aartsen eerste onder wijzer aan bovengenoemde school heeft tegen 1 Aug. ontslag genomen uit zijne betrekking, terwijl ook de heer A. J. Remeijn onderwijzer aan dezelfde school tegen 1 Augs. ontslag gevraagd heeft. De heer S. S. Hoogstra, geboren te Wons, oud-onderwijzer aan de chr. school van wijlen dhr. v. Dij 1 te Leiden, thans leeraar in het Engelsch aan het gymnasium te Zetten, deed gisteren aan Leidens Hoo- school het doctoraal examen in de Neder- landsche letteren. Aan de Hoogeschool te Leiden is bevorderd tot doctor in de Semitische let terkunde de heer Arie Noordtzij, geboren te Heerenveen, met een akademisch proef schrift over „Het Hebreeuwsche voorzetsel al". De nieuwe litt. doctor is een zoon van professor Noordtzij. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaar J. B., 28 j. werkman Goes tot 7 d. gev. straf en E. J. M., 20 j. werkman Vlissingen en J. M., 26 j. visscher Arnemuiden beiden f5 b. s. 5 d. h. straatschenderijC. d. V., 17 j. land bouwersknecht Serooskerke (W.) tot f3 b. s. 3 d. h. P. J. B., 14 j. en F. J., 11 j. beiden zonder beroep Middelburg de le tot f 3 b. s. 3 d. h. en de 2e tot f 1 b. s. 1 d. h. wederspannighexdJ. P. d. R., 18 j. en L. d. R., 44 j. visschers Vlissingen eerstgenoemde bovendien wegens mishan deling de la tot 3 m. en de 2e tot 3 w. gev. straf. verduisteringJ. C. M., 35 j. koopman Middelburg tot 4 m. gev. straf, en mishandeling G. J. E., 19 j. bekkers knecht Middelburg tot 2 m. gev. straf. In zake P. S., 30 j. werkman Vlissin gen appellant van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg waarbij hij ter zake van overtreding der drankwet is ver oordeeld tot 3 w. hechtenis, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Vrijgesproken: A. B., 29 j. tuinman Kruiningen beklaagd van beleediging van een ambtenaar en li. \V. J. L., lij. zon der beroep Middelburg beklaagd van ver nieling. Coes. Woensdagavond half 6 brak een felle brand uit op „Klein Frankrijk", hofstede van den heer S. Dekker, pachter Jb de Dreu. Met een enkel woord maakten wij van deze ramp melding in ons vorig no. Ter aanvulling diene 't volgende. Hoe wel de vier spuiten spoedig op het terrein van den brand aanwezig waren, viel er niets meer aan te doen. Schuur, varkens hok en wagenhuis werden een prooi der vlammen, terwijl ook het woonhuis werd aangetast. Hevige plasregens verlichtten het werk der brandweer, die echter let terlijk doornat, werd. Veel van den in boedel, o. a. het goud en zilver werd nog in veiligheid gebrachtdoch ook veel werd beschadigd, terwyl eenig klein vee, met name 1 vet varken, vier kleinere, 2 geiten en een kalf, in de vlammen om kwamen. Gok de gereedschappen ver brandden. De pachter was op 't oogen blik der ramp uitstedig. De vrouw was alleen thuis met een oude hulpbehoevende moeder en hare jeugdige kinderen. Toen men haar zeggen kwam dat de schuur in brand stond, viel zij in onmacht, terwyl de buren groote moeite hadden de oude vrouw uit de woning te verwijderen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vermoeden dat een kind den brand spelende kan hebben aangestoken, bleek uit de lucht gegrepen. De pachter, schoon diens inboedel verzekerd was, lijdt groote schade. Een woord van lof komt toe aan de buren met name de familie Duvekot, voor haar flinke hulp by het uitdragen en vervoeren van den inboedel. Te half 8 rukten twee brandspuiten in; de beide overige een paar uur later. Onder de brandweermannen was maar één roep over het onpractische der nieuwe uitvinding om hen in plaats van door klokgelui, door bel en fluit op te roepen. Die buiten de stad waren en ook inge zetenen waren hierdoor niet tijdig genoeg op de hoogte. Te Zierikzee is Woensdagnacht inbraak gepleegd in 't kantoor der kas siers-firma R. Koole Zn. Een schrijf- bureau werd opengebroken, doch niets vermist. De dief moet derhalve door een of andere oorzaak in zijn bedrijf zijn ge stoord geworden. De hoofdprijzen in de Woensdag gehouden Zierikzeesche paardenloterij zijn gevallen als volgtde le, een Utrechtsche wagen bespannen met een lichl bruine 6 jarige merrie, op no. 8215, de 2e, een 4 jarige ruin, op no 2485, de 3e, een 4-jarige ruin, op no. 8488, de 4e, een 4-jarige merrie, op no. 5184, de 5e, een dito ruin, op no. 6410, de 6e, een 3-jarige ruin, op no. 1417, de 7e, een 3-jarige merrie, op no. 2340, de 8e, een 5-jarige merrie, op no. 7824, de 9e, een 4-jarige merrie, op no. 596, de 10e, een 3-jarige merrie, op no. 1367, de 11e, een dito ruin, op no. 7502 de 12e, een 4-jarige dito, op no. 2412, de 13e, een boerenwagen (compleet), op no. 9411, de 14e, een heeren-vélocipède, op no. 426 en de 15e, een daines-vélocipède, op no. 1402. Verder werden nog 275 prijzen getrok ken. M. C. St. Maartensdijk. Bij de Donder dag alhier gehouden paardenmarkt waren aaugevoerd 149 stuks. De handel was ta melijk druk. Prijzen werden besteed als volgt: Voor jaarlingen van f 13<tot f165. Voor 2jarige van f200 tot f 275. Voor Sjarige (ruin) van f325 tot f400. Voor een 4jarig ruinpaard werd door een kooper te vergeefs f500 geboden. De 4 hoofd prijzen werden bij de verloting getrokken als volgtNo. 465 le pr., no. 809 2e pr., no. 2705 3e pr., no. 2087 4e pr. Deze 4 hoofdprijzen waren paarden. Een hoogbejaard ingezetene van Goes heeft van de langdurige droogte geprofiteerd om zijn regenbak schoon te laten maken, 't Was 42 jaar geleden ook eens gebeurd! E. N. Bruinisse. Door het Rijkstelegraaf- kantoor werden in de maand Mei ontvangen 226, verzonden 120, opgenomen en verder geseind 43, totaal verhandeld 389 telegrammen. Het telefoonkantoor teOosterland ontving 22 verzond 14, totaal 36 verhandelde be richten. Dat te Sirjansland verhandelde 10 be richten waarvan het ontving 8 ^►ver zond 2. Tengevolge van het voortdurend grooter wordend gebrek aan water werd te Wemeldinge door verschillende sleepbooten Maaswater aangebracht. Het werk aan de groote sluis aldaar is reeds zoover gevorderd, dat de ontwrichte deur spoedig kan worden ingehangen. Uit verschillende brigades in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is, onder bevel van den brigadier Uiterschout, een deta chement marechaussees samengesteld, ten einde naar Zoutelande te vertrekken we gens uitgebroken onlusten onder de dijk werkers aldaar. Rilland. Met de werkzaamheden aan den nieuw i.i te dijken polder naast den Damespolder gaat het thans goed vooruit. Ondervond het werk eenige dagen geleden nog al vertraging doordat er telkens een gedeelte dyk door de kracht van het water wegsloeg gisteren was men zoover geavan ceerd dat de dijk in zijn geheele lengte voltooid was ten gevolge waarvan op ver scheidene keeten de driekleur woei. Bui tengewone omstandigheden buiten rekening gelaten is dus de dijk voor overloopen of wegslaan beschut. Middelburg. Om aan de stemming voor een lid der Staten in het district Middelburg te kunnen deelnemen waren Dinsdag verschillende elders vertoevende kiezers overgekomen. Met dat doel kwam o. a. ook een kiezer uit Dusseldorf (Rijnprovincie), alwaar hij verblijf hield, hierheen. Het onweder. Uit enkele plaatsen op Zuid Beveland vernemen wij dat het onweder, hetwelk zich oensdagavond boven dit eiland ont lastte, hier en daar belangrijke schade aan de veldgewassen heeft teweeggebracht. ooral deed zulks de met het onweder gepaard gaande hagel. Zoo moeten in den Zimmermanpolder het vlas, en in de daar naast en in den omtrek liggende Maire en Oostpolders de bessen en de gerst door den hagel voor een deel vernield zijn. Te Zoutelande werd een eenjarig paard van den landbouwer J. V. in de weide door den bliksem getroffen doch niet doodelijk. Te Scherpenisse werd van den landbouwer I. Hage Iz. een koe in de weide gedood terwijl van den landbouwer Nie mandsverdriet te Poortvliet een veulen door den bliksem werd getroffen. In het Belgische dorp Waterland Oudeman, grenzende aan de Nederland- sche gemeenten St, Kruis en VVaterlandj kerkje, werden twee boerenschuren, van den heer Dossche, burgemeester dier ge meente, in de asch gelegd. In den Schengepolder werd een jongen door den bliksem getroffen, zoodat hy bewusteloos ter aarde viel. Na eenig tijdverloop kwam hij echter weer tot bewustzijn. Te Heinkenszand werden nog eenige boomen getroffen. Ook te 's Graven polder een |in een boomgaard van den landbouwer Mol aan den Langenweg, |een vrij diep gat in den grond achterlatende. De bliksem sloeg te Beesd een huis in vlam dat afbrandde. Te Bokstel trof hij twee woningen in den schoorsteen en verdween door een openstaande deur. Te Markeloo vernielde hy een hooiberg. Te Waalwijk trof hij een herbergier die in den tuin met drie vrienden zat te praten. De man was terstond een lyk. Te Ossendrecht legde hij een molen in asch, benevens een hofstede aan het andere einde van dat dorp, waar ook een meisje werd getroffen.— Te Oorderen doodde hij een arbeider in het veld. Te Eeke ren twee kinderen. Te Wageningen verbrandde hij een molen, waarbij 450 zakken graan mede verloren gingen.Te Eekst trot hij een boerenwoning die af brandde, en te Drouwen een boom die verbrijzeld werd. Te Goudriaan brak hij de as van een watermolen door mid den. Te Beerta sloeg hij in een wo ning, vernielde de klok aan den wand en de vazen op den schoorsteenmantel, doch veroorzaakte geen brand. Te Terwolde legde hij een kapitale hofstede in de asch. Te lloogerheide verbrijzelde hij de roe den van een molen, trof een kind en stak eene hofstede aan. Te Baardwijk doodde hij een polderwachter. Te Geldermal- sen was hij vergezeld van hagelsteenen zoo groot als knikkers, die veel schade aan richtten. Te Dinteloord doodde hij een koe in de weide van den landbouwer P. Vogelaar Te lihenen deed hij een molen tot den grond toe afbranden. Te IJ zendoorn en te Ochten trof hij een boom en een hooiberg. Te Sluis trof hij de woning van den brouwer de Rijcke Calon, waar hij een balk en eenige pan nen stuk sloeg. Te Deventer deed hij 20 met hooi, stroo of graan gevulde hooi bergen in rook en vlammen opgaan. Te Heerlerweide werd een blok van driehui zen door hem tot den grond vernield. Te 's Gravenhage is de heerP. J. v. d. Burgh (lib.) tot lid van den ge meenteraad gekozen, in plaats van het Roomsche lid den heer Wittert die ontslag genomen had. De antirevolutionairen had den zich van stemmen onthouden. Voor een andere vacature komen de liberale en de conservatieve candidaat in herstemming. Te Rotterdam werd de werkman D. de Klerk, candidaat der radicale, roomsche en {antirevolutionaire kiesvereenigingen gekozen. Te Harlingen is het gebrek aan drinkwater zoo groot, dat bet voor 12Vs cent per emmer te koop wordt aangeboden. Eugelsche booten brengen er water aan uit Londen, terwijl per stoomboot uit Leeuwarden wordt aangevoerd. Iemand uit Huizen, die zijn zwager te vVeesp bezocht, had het ongeluk, van de trappen te vallen. Na hevig lijden is hij aan de gevolgen van den val bezweken, een vrouw met 4 kinderen in behoeftige omstandigheden achterlatende. -Nog een vriend1' van de Companie. Van Bali schrijft men aan de Java-Bode dat Goesti Djilantiek op uitnoodiging van de regeering in haar naam het bestuur over Karangasem heeft aanvaard, en di^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2