KERKNIEUWS. SCHOOLNISUWS. li E II TSZA KEN. GEMENGDE BERICHTEN. in het land heerscht, niet af, dat de belang stelling in de electorale quaestie uit liet land zou geweken zijn. Neen, dat is het nietmaar na het gebeurde in 1894 heeft zich een gevoel van teleurstelling en mat heid van het volk meester gemaakt, waar door men tot de meening is gekomen dat er op dit oogenblik toch niets voor dit belang te doen viel en dat men moest af wachten wat de Regeering doen zou. Daar door heeft het volk veeleer opnieuw het bewijs geleverd, dat men in 's lands belang niet, aangstvallig de uitbreiding van het kiesrecht behoeft te beperken. Wanneer gelijke loop van zaken in een ander land was voorgekomen, waar het volk heeter gebakerd is, zou men gansch andere too- neelen hebben gezien. En als ge nu ziet, hoe onze arbeidersbevolking daarentegen rustig blijft en zich stil gedraagt, zij u dit dan veeleer eene drangreden om naar te gemoet te komen, maar nooit om haar achter te stellen. Wanneer het ontwerp gelijk het daar ligt teleurstelling in onze goede, rustige en stille arbeiderskringen brengt en als bacil daarin de kiem van den wrevel nederlegt, dan wordt dit een gevaarlijke factor in onzen socialen toestand en dan zou metterdaad het gevaar zijn te duch ten, dat de valsche democratie die wij onzerzijds zoo beslist en zoo krachtig mo gelijk bestrijden, dat is de democratie die aan zichzelve het recht ontleent en niet aan God den Heere, en dus geen onder worpenheid kent aan Zijne ordonnantiën, dat die valsche demooratie, zeg ik, die reeds zoo me.iig volksbestaan ontredderd heeft, ook in ons land tot heerschappij zal komen. Men heeft wel eens gezegd dat de conser vatieve kip altijd gedoemd is democratische eieren uit te broeden en ik geloof met terdaad dat, wanneer deze Regeering bij de enge perken van haar ontwerp blijft en daarmede wil staan en vallen, ook deze Minister wel eens van achteren blij ken kon soortgelijke eieren onder de vleugelen van die hen te hebben nedergelegd. Is het dan zoo onverklaarbaar dat waar de Regeering een wetsontwerp aanbiedt, dat, laat ik zeggen te greot is voor het conservatieve servet en te klein om de na tionale tafel te dekken, het voor ons on doenlijk is om voor dit ontwerp als zoo danig sympathie te koesteren. De conclusie waartoe ik kom ligt dan ook voor de hand. Wij blijven krachtens ons beginsel bereid om den weg van grond wetsherziening op te gaan, zoodra dit leiden kan tot het opnemen in de Grondwet van hetgeen met onze beginselen niet in strijd is. Tegenover een ontwerp als dit, dat onder de vigueur van art. 80 der Grondwet ons zoo enge perken stelt, nemen wij neu traliteit in acht edoch eene neutraliteit niet met sympathie, maar veeleer met an tipathie. Waar pogingen worden gewaagd, om ver beteringen in het wetsontwerp te brengen, hetzij door er ideëele elementen in aan te brengen, hetzij door minder deugdelijke voorschriften er uit te verwijderen, hetzij door de te enge perken uit te zetten, daar zullen wij bereid worden gevonden om aan die voorstellen onzen steun te geven. Wij wenschen zelf, al is onze fractie klein en al legt ons dit den plicht der beschei denheid op, allicht ook onze poging aan te wenden, om in die richting het gemeen overleg te helpen leiden. En wat ten slotte de vraag betreft of wij voor of tegen dit ontwerp zullen stemmen, vergun ons, Mynheer de Voorzitter daarop later het antwoord te geven, als onze namen door U zullen worden afgeroepen bij de eindstemming. 27 Mei 1896. Invoering van een wettelijken tijd 1 De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend, houdende bepaling, dat de wet telijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van den meridiaan op vijftien graden Oosterlengte van Greenwich. De Regeering meende hare keuze te moeten vestigen op den Midden-Europee- schen tijd. De invoering daarvan zou echter bij een nominaal behoud der gewone uren voor alle bezigheden een feitelijk vervroeging van 40 minuten ten gevolge hebben en dat is reeds daarom niet mo gelijk, omdat door de internationale spoor wegverbindingen de uren van aankomst en vertrek der treinen en als gevolg daarvan ook die der meer locale treiuen feitelijk niet gewijzigd kunnen worden. Om nu alle bezwaren zooveel mogelijk te vermijden en toch van den Midden-Euro- peescken tijd gebruik te maken, en daarbij tot de zoo veelvuldig verlangde eenheid van tijd te geraken heeft de minister van binnenlandsche zaken voorgesteld dat alle in de wetten enz. genoemde uren geacht zullen worden een half uur later te zijn gesteld. Blijkens ingewonnen bericht zullen na de invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd als wettelijke tijd ook de spoorwegmaatschappijen de tijdsbepalingen harer dienstreglementen daarnaar vast stellen, terwijl men mag hopen, dat de geringe werkelijke vervroeging van 10 minuten, die uit de genoemde bepalingen zal voortvloeien, voor de plaatsen waar nu de Amsterdamsche tijd wordt gevolgd, in de practijk tot geen bezwaren aanleiding zal geven. Op de medewerking van de plaatselijke autoriteiten wordt daarbij door de Regeering gerekend. Bepaald wordt voorts, dat door of van wege het openbaar gezag beheerde uur werken naar den wettelijken tijd geregeld gullen worden, teneinde daardoor de eenheid van tijdregeling te spoediger ingang te doen vinden. Bij kon. besluit zijn de ingenieurs van den rijkswaterstaat 2e klasse J. G. Ermenius en D. J. Steijs Parvé bevorderd tot ingenieur le klasse. De ambtenaren bij 's rijks belastingen hebben onderling van gedachten gewisseld over het tijdvak van 40 jaren waarop zij eerst het recht bekomen 'b lands dienst met pensioen te kunnen verlaten. Dat tijdvak wenscht men met 5 jaren te ver minderen en alzoo te brengen op 35 jaren. Daarover zal door de Vereeniging van kommiezen in Nederland worden beraad slaagd, opdat het hoofdbestuur de noodige stappen bij den minister en bij de Tweede Kamer kunne doen ter verkrijging even tueel van eene herziening der wet op de pensionneering van de ambtenaren bij 's rijks belastingen. Bij kou. besluit zijn benoemd bij dc rustende schutterij in de provincie Zeeland, 1ste bataljon, tot 2de-luit, G. Kleyse, vroeger 2de-luit. bij het 6e batal jon rustende schutterij in Overijsel, K. Dekker, thans schutter, en H. de Zeeuw. Verder zijn benoemd tot gezworen voor den polder de Vier Bunnen van Duiveland J. C. Verstraate en tot gezworen voor het waterschap St. Maartensdijk I. P. Hage. ATJEH. Uit Atjeh komt het bericht dat de regens niet langer dejoperatiën beletten, en dat de reeks der groote gevechten, noodig om den vijand uit zijne voornaamste sterkten te verdrijven, Zaterdag* begonnen is. Het telegram door de regeering ontvan gen, luidt aldus „Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. l)e eerste colonne nam positie van Pan- tai Abee tot het gebergte om den toe loop van volk uit IX Moekims tegen te houden. De tweede colonne die den bergrug be oosten Lam Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Bines Kroeng ont ruimen en veel volk zuidwaarts aftrekken. De derde colonne, van Djempit tot Enking met de reserve versterkt, heeft Lam Asam genomen en den vijand uit dit gedeelte der VI Moekims geheel verdreven. De vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en bezette na een hevig gevecht Lam lsi om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Lam Pisang is bezet na de versterkin gen in de kloof tot zooner genomen te hebben. Bergrug en Lam Pisang met ge- meenBchapsweg vastgehouden. Naar Boe- kit Seboen is opgerakt. Gesneuveld 25 minderen en twee officie ren, onder hen is de kapitein Kramer gewond 140 minderen en zeven officieren. Kapitein Kramer was een Keulenaar van geboorte, die in 1873 als soldaat te Kampen in Nederlandschen dienst trad en in Indië zeer gezien was. Het laatste telegram luidt aldus Boekit Seboen (ten zuiden van Lam Pi sang) genomen. Gewond kapiteins Boer en Dry ber en Luit. De Roever Kroeber. Uit deze telegrammen blijkt, dat Seboen, zooals wij voorspelden, eerst na hevigen tegenstand werd genomen. Die tegen stand laat zich te eer verklaren nu uit het regeeringstelegram blijkt, dat ook de hoofdaanlegger van den tegenwoordigen strijd, Toekoe Oemar, daar aanwezig was. Wijl ook nu van zyn aanhouding geen melding wordt gemaakt, schijnt hij ook ditmaal de gelegenheid, die alsnog bestond om te ontvluchten, te schoon gevonden te hebben, om niet het hazenpad te kiezen. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Aardenburg ds. D. A. Brinke rink te Neede, J. R. van Eerde te St. Anna ter Muiden, ds. H. J. Heijnes te Landsmeer, ds. E. J. J. Loeff Azn. te Heiloo, ds. L. B. Onnes te Kedichem en ds. A. F. v. d. Scheer te Dremt. Beroepen te St. Philipsland en te 's Heerenhoek de heer J. J. Homburg, cand. te Utrecht; te Sir Jansland dhr. D.J. v. Aalst Jr. cand. te Hoorn. Aangenomen naar 's Heer Arendskerke door ds. W. A. Keers te Veere. De zaak van den te Sloten beroepen predikant, den heer A. Bechger, schijnt op nieuw vertraging te moeten ondergaan. De synodale commissie heeft de gevraagde dispensatie wel niet geweigerd, maar af hankelijk gesteld van nog te vragen in lichtingen. Sedert maanden wacht men op de eind beslissing. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacobapolder ds. J. W. Gunst te Woerden. Bedankt voor Kamerik door ds. J. H. Don- ner Jr. te Nieuwdorp. Ouderling Den Boer uit Goes trad pink ster-maandagavond te Nieuwdorp voor de gemeente op om mededeelingen te doen omtrent de krankzinnigengestichten Veld wijk, enz. Ruim 400 hoorders waren aanwezig en er werd ruim f 34 gecollec teerd. De ,'pastor loei sprak een krachtig slotwoord. R. K. Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Biervliet den heer E. P. M. Raaymakers. Benoemd tot onderwijzeres te Sonimelsdijk mej. P. van As te Tholen. Op het deze maand te Utrecht ge houden examen voer leerling-aanteekenaar- weger bij de Staatsspoorwegen is o. a. ge slaagd de arbeider d.d. wissel wachter W. vantGroesen te Middelburg. Krabbendijke. Bij kon. besluit dd. 6 Mei 1896 is aan deze gemeente ingevolge art. 49 der wet op het lager onderwijs een subsidie toegekend van f 160 De heer mr. L. W. Van Gigch, raadsman van mevrouw S. M. C. Van WermeskerkenJunius (Johanna Van Woude), deelt mede, dat aan mevr. v. W. J. is beteekend de sluiting der instructie met de beslissing van den officier van justitie te Haarlem, daartoe strekkende „om, aange zien de instructie geen aanwijzing van schuld tot verdere vervolgii.g van be klaagde heeft opgeleverd ter zake van de feiten, waarvoor door de rechtbank tegen haar rechtsingang met last tot instructie was verleend, de beklaagde te stellen bui ten verdere vervolging." Wij vestigen de aandacht op de zeker voor velen geruststellende advertentie in dit no. van den heer Roskes te Goes. Het bericht uit Krabbendijke in ons vorig no., omtrent schade aan het vaartuig K. B. 22 door den storm, wordt door de eigenares van genoemd vaartuig de weduwe Jan Prins beslist tegengespro ken. Van het heele bericlit, zoo schrijft zij ons, is niets waar dan dat het sohip tegen den dijk geslagen is. Het beliep hoege naamd geen schade. Voor de tweede maal is in den Vlissingschen gemeenteraad het voorstel vsn Burgem. en Weth. besproken om aan het rijk f33000 subsidie te geven voor een schipbrug over het Marinedok, nadat dit in een vorige vergadering verworpen was. Ditmaal werd besloten een subsidie Van f 25000 aan te bieden. De mach. le kl. v. c. J. Gerritsen wordt met 1 Juni gedetacheerd bij de fabriek „De Schelde" te Vlissingeu tot het houden van toezicht op het vervaar digen der stoomwerktuigen voor Hr. Ms. Mataram. De Mataram is bestemd voor ke Indische militaire marine en wordt ge bouwd aan de fabriek van Huijgens v. Gelder, te Amsterdam. Stavenisse. De heer C. Broodman alhier heeft zijn ontslag genomen als lid van het burgerlij k armbestuur. Prinoipiëele yezwareuhebbeudaartoeaanleiding gegeven. Stavenisse. Zaterdag 1.1. is aan den Margarethapolder, behoorende tot het cala. miteus waterschap Stavenisse, met goed gevolg een stuk gezonken, wat in deze gemeente sedert 1872 niet meer was gedaan. Het stuk had een lengte van 90 en eene breedte van 20 M., terwijl de dikte, evenals bij al dergelijke zinkstukken, 45 c.M. bedroeg. De oppervlakte der bestor- ting, het zinkstuk inbegrepen, bedroeg 7000 M' (100 M. bij 70). Te zaïnen is bij die zinking en bestorting 7000 scheepston steen gebruikt. In den loop dezer of de vol gende week moet 5 M. verwijderd van dat stuk een ander stuk worden gezonken van dezelfde afmetingen en constructie. Beide stukken waren aangenomen door den heer L. Moerland alhier voor de som van f 19980. St. Maartensdijk. Gisteren ontstond alhier door eene onbekende oorzaak een begin van brand in den verfwinkel van den schilder L. van Splunter. Door spoe dig handelend optreden slaagde men er in den brand meester te worden, zoodat slechts geringe schade werd aangericht. Cadzand. Het traktement van den brievengaarder J. Verstelle alhier is met 1 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 350. Hansweert. Het Zeilschip „Dordrecht 1" Schipper Carlebur, komende van Prui sen en bestemd naar België, is alhier zoo danig lek aangekomen dat er direct twee pompers aan boord zijn geplaatst. Vlissingen. Door den ertstrein die 's morgens ten 10,50 beladen van hier ver trekt en 's avonds ten 8,15 hier ledig te rugkeert is Dinsdag op de terugreis bij wachtpost 16 tusschen de stations Etten- Leur en Hoeven een man overreden. Deze was niettegenstaande de boomen van den overweg gesloten waren en de wachteres getracht had hem tegen te houden de lijn opgeloopen met opgeheven handen, den trein tegemoet. De machinist zulks ziende deed de locomotief fluiten en stopte, doch te laat, de man raakte onder den bagagewagen en was terstond een lijk. Naar men zegt leed hij aan verstands verbijstering. Aangesteld lot rijksveldwachter stand plaats Rilland-Bath A. Vermast te Noord- wijk. Heinkenszand. Zaterdag ontving het muziekgezelschap „Euterpe" van haren voorzitter, den Burgemeester dezer ge meente, een nieuw vaandel, met een ge paste aanspraak van waardeering en tot aanmoediging. De directeur dhr. J. J. van "Weele bood den Burgemeester een woord van dank namens de vereeniging. Het vaandel, door de dames Risseeuw uit Goes vervaardigd, bevat met gouden letteis den naam der vereeniging en der gemeente en datum van oprichting (15 Oct. 1892) en is met recht gezegd prachtvol. In een dienzelfden dag gehouden ver gadering werd besloten om 13 Juni e. k. met de schoolkinderen een rijtoer te ma ken door het Oostelijk deel van Zuid-Be veland. Een regelingscommissie werd be noemd, terwijl de landbouwers zooveel mo gelijk hunne rijtuigen voor dit doel zullen afstaan. 's Heer Arendskerke. De gemeente raad benoemde heden met 4 van de 7 st. tot secretaris den heer L. van Vessem (buiten de voordracht). Op den heer Slegt waren 2 stemmen, op den heer De Iloogh 1 stem uitgebracht. Tot ontvanger werd benoemd de heer v. Vessem met 5 stemmeD. De heeren De Hoogh en Slegt bekwamen elk een stem. Moord Hoogsteden. De justitie te Rotterdam heeft een werk man gearresteerd, zekeren WichelmanJo- hannis de Vos, verdacht iets meer van den moord af te weten. Zyn handtee- kening gaf grond tot dit vermoeden. Na tuurlijk is hieruit niets af te leiden om trent 's mans medeplichtigheid. Dat is vreeselijk Onder Bloemendaal is het lijk van een 40-jarig man gevonden. De man bleek van honger omgekomen te zijn. Het lijk was erg uitgeteerd, gekleed in jas, vest en pantalon, doch geen ondergoed. Een meisje van 18 jaar te Druten zal in het huwelijk treden met een grijs aard van 77 jaren. Een treurig uiteinde mag wel ge noemd worden dat van den heer 1). J. Brouwer, uit Bols ward. Hij en zijn 82 jarige vader, die thans gevangen zit maakten do kassiersfirma Brouwer uit die groot vertrouwen genoot. Onverwacht ver dween de zoon met de noorderzon, t .rwijl bevel gegeven werd hem in hechtenis te nemen. Zijn lijk is te Antwerpen uit de Schelde opgevischt. Men zegt dat ruim een half miljoen te kort in kas w.>s en dat vele burgers en instellingen door het bank roet dezer firma geruïneerd zijn. Vergadert u geen schatten op deze aarde is 't ernstig woord van vermaan dat op nieuw door deze tragische geschiedenis tot allen komt, die iets hoogers kennen of deelachtig worden. Drie jaar geleden had te Antwerpen een wedvlucht van duiven plaats. De beer M. Roerma van Groningen nam er met 7 duiven aan deel. Eén daarvan keerde niet terug en werd sedert voor verloren gehouden. Dezer dagen echter vond de eigenaar tot zijn groote verbazing de ver miste in het hok terug. De duif droeg op een der vleugel» den stempel „Marseille- Hardy" en scnijnt dus geheel afgedwaald te zijn. Was het instict of overleg, dat haar weer naar de oude plaats terugvoerde Op den Eersten Pinksterdag is te Heerenveen een ongeveer 13-jarige knaap van de naald van het dak der drukkerij van den heer Hepkema gevallen, een ge bouw twee verdiepingen hoog. Deer lijk gekneusd werd hij naar huis gedra gen. Ook had de knaap een zijner armen gebróken. Hij was op het dak geklauterd om naar de eieren van spreeuwen te zoeken. Te Dubbeldam zijn twee paartjes in den echt verbonden, waarvan zoowel de beide bruidjes als de beide bruidegoms Yan Ham heeten. Te Werkhoven is een droevig onge luk gebeurd. Vier kinderen waren in een schuur aan het spelen met een kaats bal, die na een worp bleef liggen op een losliggende balk. Een der kinderen, oud 8 jaar, wilde hem terughebben en klom daarom op den balk, met het treurig ge volg, dat zij door het kantelen naar be neden viel met den balk, waardoor zij een wend bekwam aan het hoofd, die dadelijk den dood veroorzaakte. Een vrouw te Bakel Zaterdag de markt te Helmond willende bezoeken trof onderweg een boerenkar aan en op de uitnoodiging van den eigenaar om mede te rijden, wilde zij achter op de kar klim men. Onverwacht begint het paard even wel aan te zetten, met het noodlottig gevolg dat het vrouwtje achter overslaat en eenige oogenblikken later den geest geeft. Een van gemeentewege te 's Graven- hage in het openbaar ten overstaan van een deurwaarder verkochte schuit, bracht op één gulden, benevens tien cents op geld Daarmee worden de kosten niet gedekt! Te Katwyk aan Zee zijn een 30 jarigen conducteur, vader van drie kin deren, door de stoomtram beide beenen afgereden. De man bleef op de plaats dood. Een 23 jarig meisje te 'sGra- venhage is eergisterenavond op het plein door een electrische tram overreden. Beide beenen werden ernstig gekneusd. Zij over leed aan de gevolgen. Te Ede is een reiziger uit den laatsten trein gesprongen en onder den trein geraakt waardoor hem de teenen werden verbrijzeld. Te Lei den is een man die zyn hoed wilde grijpen van de in beweging zijnde tram gevallen en in zorgwekkenden toestand, aan het hoofd gewond, opgenomen. Aan het Hhl. wordt geseind dat de vulkaan Tankoeban Prahoe (op de grens der residentie Krawang en de Preanger Regentschappen op Java) gewerkt heeft, en zich een nieuwe krater heeft gevormd. Geld tlaan uit de speehonde. Aandeelhouders der speelbank op Monaco hebben het pachtcontract met den Vorst vernieuwd voor den tijd van vijftig jaar tegen een vergoeding van 50 miljoen per jaar. Woensdagavond viel tijdens een voor stelling in de opera te Parijs een der tegenwichten van de groote kroonlamp in de zaal. Eene dame werd door het 700 kilo zware gewicht, dat door het plafond der vierde galerij drong, doodelijk getrof fen, terwijl een heer en een andere dame kwetsuren bekwamen. De vernieling van het plufond veroorzaakte in de zaal zoo veel stof, dat de toeschouwers verschrikt rondkeken. Men geloofde eerst, dat een begin van brand was ontstaan, en de pompiers, die op hun post waren, hadden onmiddellijk de eerste maatregelen genomen. Er was echter geen vlam te zien, zoodat er geen paniek ontstond en de zaal in een oogwenk ontruimd kon worden. Het lijk van de gedoode dame werd in een zylokaal gebracht, waar een hartverscheu rend tooneel plaats greep. De dochter en de schoonzoon van het slachtoffer wierpen zich op het lijk en overdekten het met kussen. De lustre van do Opera wordt gedragen door zes tegenwichten, drie aan eiken kant. Men onderstelt, dat de aanraking van den eiectriscken draad, welke aan de lustre licht bezorgt, den jjzeren stang heeft doen smelten, waaraan een der gewichten hangt, dat in de zaal gevallen is na door een plafond te zyn gedrongen en den vloer der vierde galerij, alsmede de kroonlijst, waarvan stukken onder de toeschouwers zijn geworpen, verbrjzcld te hebben. De Sultan heeft bevolen dat de Ar meniërs, die met geweld tot den Islam zyn bekeerd, vrijheid zullen hebben, om weer tot het Christendom over te gaan. Maar dat die vrijheid slechts denkbeeldig is, blijkt uit hetgeen de correspondent van de Daily Chronicle vertelt. Te Chivlik, een van de twintig dor pen in het district Djebaklan, waren al de bewoners tijdens de moorden in Maart gedwongen, den Islam te omhelzen. De autoriteiten proclameerden nu, dat de on willige bekeerlingen vrij waren, om tot hun oud geloof terug te keeren en eenige mannen te Chivlik deden dit ook na lange aarzeling. De Turken en Koerden vielen daarop dadelijk het dorp aan, doodden vijftien Armeniërs en staken anderen de oogen uit. De oogen werden aan een koord geregen en als afschrikwekkend voorbeeld overal getoond. De Armeniërs durfden toen geen van allen den Islam verlaten. De correspondent had brieven uit Cesarea en Orfa gezien waarin gemeld werd, dat verscheiden Turken, die ijverig hadden meegedaan aan de jongste moorden van wroeging krankzinnig zijn geworden. Een man te Cesarea b. v. had een kindje van vijf jaar vermoord haar verschrikte oogen staarden hem sedert voortdurend aan, zoo dat de man eindelijk gek werd en stierf. Uit het graf opgestaan. Een merk waardig feit heelt onlangs de bewoners van het Russische plaatsje Bogorodski in verbazing gebracht. Een priester, Jean Fiwokhine genaamd, dien iedereen reeds sedert vijf jaar overleden waande, daar de geheele gemeente aan zijn begrafenis had deelgenomen, keerde dezer dagen plotseling in levenden lijve in zijn gemeente terug, tot groote ontsteltenis van zijn bloedver wanten en vrienden die in hem een spook sel meenden te zien. Hij stelde echter de bevreesden spoedig gerust, door te verkla ren dat hij vijf jaar geleden eenvoudig schijndood was, toen men hem begroef. Op het kerkhof was hij in zijn kist tot be wustzijn gekomen en had daarna, terwijl de doodgravers, die den grafkuil nog niet hadden dichtgemaakt, naar huis waren ge gaan om te eten, het slecht gesloten dek sel der kist opgelicht en zijn vrijheid her nomen. Omdat hij vreesde dat de bijge- loovige boeren hem voor een spook of een toovenaar zouden aanzien, wanneer hij in levenden lijve verscheen, vluchtte hij naar het naburige wond om, van dorp tot dorp trekkende, een zwervend leven te beginnen. Ten slotte had hij, het zwerven moede, het plan opgevat het bijgeloof en de daaruit voortspruitende mishandelingen te trotseeren en naar zijn geboorteland terug te keeren. Dinsdag heeft men te Alexandrië 28 nieuwe gevallen van cholera geconsta teerd. Te Cairo zijn 24 lijders overleden. Te Tura, waar 800 man Egyptische troepen gestationeerd zijn, is de cholera eveneens uitgebroken. Op de kust der Middellandsche zee heeft men Dinsdag om kwart voor eén, twee schokken van aardbeving gevoeld. Een sensatie-berichtDe Duitsche keizer heeft Maandag officieel bericht ont vangen van het afsterven van Bismarck's Rijkshond Tyras. De Australische zomer van 1896 zal door de bewoners van Nieuw-Zuid-Wales niet licht vergeten worden. De hitte, die tijdens het Australische zomerseizoen heerschte, was zoo geweldig en duurde zóo lang, dat de stortregens die op deze hitteperiode volgden, het verdorde en ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2