„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL De rede van dr. Kuyper. LgreSe^l^etintede form* ,de KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. Ons Huis. BIMGKRLUKK STANIÏ marktberichten. Briefwisseling. LANDB OU W. VAN van Zaterdag 23 Mei 1896. ii. Uit een en ander zou nu vanzelf volgen dat wij principieel niet anders dan tegen over dit wetsontwerp positie konden nemen en krachtens ons beginsel uit het jus con stitution onverwijld zouden moeten trachten te komen tot een beter jus constituendum dat wil zeggen tactisch zouden hebben aan te dringen op Grondivetsheriiening. Indien er dan ook kans bestond nu reeds tot goede grondwetsherziening te geraken, zouden wij ongetwijfeld hierin de eenig goede taktiek zien, en onverwijld op her ziening van art. 80 aansturen. Maar zoo dikwijls er sprake is van grondwetsherziening, is het niet genoeg de leuze daartoe te proclameeren, maar dient men ook te rade te gaan met de politieke gesteldheid, en zich af te vragen is er eenig vooruitzicht, om in afzienbaren tijd tot zulk eene grondwetsherziening te ge raken? Want natuurlijk het zou ons niet meer te doen zijn om eene revisie van dat grondwetsartikel, maar om eene revisie, die voldeed aan hetgeen wij verlangen. Welnu, wij houden het voor genoegzaam zeker dat eenige eenigszins ernstige kans op zulk eene revisie niet bestaat. Het eenige misschien dat te erlangen was, is de verwezenlijking van het denkbeeld van het voormalig Kamerlid Vau Houten, om een voudig het artikel in blanco] te laten en het verder aan den wetgever over te laten op] welke wijze hij het kiesrecht zou regelen. Maar dit zou meer indruischen tegen onze beginselen, want naar onze overtuiging be hoort de toekenning van het kiesrecht tot die elementen van het Staatsrecht, die in de Constitutie van het staatsrechtelijk ge bouw moeten zijn opgenomen. Waar dan nog bijkomt, dat onze fractie veel te klein en te onbeduidend is, om het te kunnen wagen op eigen initiatief voor zoo grootsche enderneming. En zoo kom ik dan vanzelf tot de tweede vraag wanneer de omstandigheden ons be letten dien stringenten eisch van ons be ginsel te stellen, welke moet dan onze houding zijn onder vigueurvan het grond wetsartikel gelijk dit op dit oogenblik in jure constituto bestaat? En dan rescontreer ik allereerst een be denking die wel eens wordt opgeworpen. Wanneer gij den stringenten eisch van uw beginsel niet kunt doorzetten, modder dan niet, maar roei dan tegen den stroom op, het principe van den graaf van Ckawbord met de lelievlag; ten deele ook de positie ten onzent ingenomen door Bilaerdijk, en eene korte wijle door Da Costa, waardoor toen ontstond, wat men genoemd heeft de contra-revolutionnaire richting. Hiertegenover nu heeft mij mijn onver getelijke leermeester Groen van Prinsterer geleerd, dat dat contra-revolutionnair be ginsel eene miskenning is van de histori sche ontwikkeling van het volksleven en van het historisch karakter van liet staats recht. Daarom heeft hij dan ook, hoewel even stringent, op grond van zijn beginselen, vereeniging van Staat en Kerk eischende, als wij thans huismanskiesrecht krachtens onze beginselen in de electorale quaestie voorstaan, toen eenmaal in jure constituto het beginsel van scheiding van Kerk en Staat was opgenomen, geen oogenblik ge aarzeld zijne houding te wijzigen, en slechts den eisch gesteld dat het beginsel, dat aan vaard was, niet halverwege zou gestuit worden, maar consequent zou worden door gevoerd. Ook inzake het kiesrecht hebben degenen die voor onze beginselen hier het pleit voerden steeds in gelijken |zin gehandeld. Men heeft, toen op het stuk van de ver kiezingen in de Grondwet van 1848, de Kieswet van 1850 en zoo ook bij de her ziening van 1887 en in de Additioneele Artikelen, niet onze beginselen werden be lichaamd, maar beginselen die daartegenover stonden, niet geweigerd mede te werken, om, in weerwil van de voor ons afkeurens waardige beginselen, nochtans de toepassing er van zoo dragelijk mogelijk te maken. Ook thans meenen wij daarom ons de vraag te moeten stellen, of onder vigueur van artikel 80 der Grondwet het ontwerp ons nn door de Regeering aangeboden voor ons aannemelijk zon zijn te maken? En dan meen ik te mogen zeggen dat wij van dat standpunt slechts drie eischen aan dit ont werp mogen stellen Wat V?0',' Z00V6el ai'tikel 80 toelaat kinE aïg6n' die hier i" aanmer- zaamd geling deugdelijk zij; en 3o. dat naar den dl«" Gr<?e" van frinsterer in het straks genoemde geding stelde, men ons niet af- schepe met eene dusgenaamde uitbreiding maar tot een consequent doorgevoerde toe' passing van zijn denkbeeld kome, en daarom het niet late bij eene toepassing, die te eng is. Vraag ik nu of het ingediende wetsont werp aan deze drieik meen billijke eischen voldoet, zoo kan ik niet anders zeggen dan dat dit ontwerp ons op elk dier drie teleurstelt. Vooreerst toch mist het elk verheffend karakter, en de ideaal- gedachte die toch vooral op electoraal ge bied dient gehandhaafd te worden, is hier schier geheel verwaarloosd. Men weet wat Stuart Mill over de op voedende kracht van het kiesrecht geschre ven heeft, en hoezeer hg juist hierdoor de zedelijke zijde van het kiesrecht vraagstuk in een licht heeft doen treden, ook geheel afgescheiden van het politiek karakter dat kiesrecht bezit. Juist nu om die opvoedende kracht van het kiesrecht is het van het hoogste belang met het oog op de toekomst van het volk, dat zulk eene kieswet niet in het platte, en in het lage vervalle, maar een hooger levenstoon in hare leidende gedachte eere. Is dat nu bij dit ontwerp het geval Reeds tobben wij met een art. 80, waarvan meer dan een gezegd heeft dat het meer op eene politieke „puzzle", dan op eene proeve van staatsrechtelijken ernst geleek. En nu krijgen wij dit ontwerp, dat men in art. 1 een „gepeuter" heeft genoemd, welk woord ik niet overneem, omdat het niet in den parlementairen stijl past, maar eene qualificatie, die mij toch vragen doet of de kruideniersgeest, die den kwaden kant van ons Hollandsch karakter zoo vaak ont siert, ook op dit ontwerp niet weer zijn stempel heeft gezet. Wij waren met het vorige ontwerp al thans zooveel gevorderd, dat er door de aanneming van art. 2 eene beslissing van meer ideëelen aard in deze Kamer geval len was, en dat als uitgangspunt voor de kiesrechtregeling was aangenomen een begrip, dat aan het gezinshoofd herinnerde en niet geheel in het materieels verviel. In dit wetsontwerp daarentegen zien wij zelf die zwakke uiting van een hoogere gedachte uit het front geheel teruggedron gen en worden de gezinshoofden alleen genoemd onder b, d. i. bij de niet in de belasting aangeslagenen, en dan nog alleen onder hen, die als niet in de belasting aangeslagen krachtens huurprijs, aanspraak zullen maken op het kiesrecht. Maar is dan misschien waar de Regee ring de gezinsgedachte niet meende te kun nen overnemen, allicht eene poging van andere zijde gedaan om een zedelijk ver heffend element in de wet te brengen? Men weet hoe bijna in alle landen van Europa de zucht naar rechtvaardigheid en billijkheid langzamerhand is gaan reageeren tegen de tyrannieke theorie van de helft plus 1, en hoe het denkbeeld om de min derheden te eeren, en de vertegenwoordi ging meer sociaal in te richten, niet alleen ter sprake kwam, maar zelfs in zekere mate gerealiseerd is in Spanje, Italië, Por tugal, Denemarken, Brazilië. Is nu iets van deze schoone gedachte in dit ontwerp belichaamd? Och neen Al wat de Minister, die namens de Regeering deze voordracht deed, ons biedt, is zijne verklaring in de Memorie van Beantwoording, dat hij zijne hoogere denkbeelden van dien aard niet prijsgeeft voor de toekomst. Maar eilieve wie waar borgt hem en ons, dat hij, alvorens zijne portefeuille neder te leggen, ooit die ver dere denkbeelden in een wetsontwerp zal kunnen belichamen En waar alzoo alle hooger element hem ontbreekt, wordt het karakter van dit ontwerp nog dieper neergedrukt, bestaat hierin, dat het materieele, haast zei ik, het monetaire stempel er zoo sterk in uitkomt. Wat Gladstone heeft gezegd dat het bij het kiesrecht aankomt op den manen niet op pounds 611 pence, is allengs een be ginsel geworden dat door den tegenwoor digen tijd in aller besef bezegeld is. Ook in ons land heeft een man van Christ, belijdenis, Mr. Van der Brugghen voor nu veertig jaren, in een selierp, schoon geschreven artikel aan de kaak gesteld die geheel materieele opvatting, alsof het bij het kiesrecht niet zou aanko men op den man maar meer op de jas die hij aan heeft. En zie, juist dat onware beginsel, om niet op den man te letten, niet in den man zeiven den kiezer te zoeken, maar de qualiteiten van den kie zer te zoeken in het materieele dat aan hem kleeft, juist dat beginsel drukt zoo loodzwaar op heel dit ontwerp en zal de verheffing van ons volksleven tegenhouden. Want feitelijk komt heel dit wetsontwerp hierop neer, dat de belastingkiezers het groote korps zullen vormen en al wat er verder bijkomt, ik zal het niet tierelan tijntjes noemen, dat zou wederom niet par lementair zijn, maar veel meer dan orna ment is het toch niet. En waarop anders komt dit nu neer, dan dat de Minister van Binnenlandsche Zaken aan zijn ambtgenoot van Financiën de macht overdraagt om de kiezers te patenteeren. Straks heeft, anders zoude ik het niet durven doen, de geachte afgevaardigde uit Amsterdam, de heer Rut- gei s, het gewaagd, hij die in jaren mijn oudere is, om hier de huwbare dochters in het debat te introduceeren. Mag ik zijn voorbeeld volgen, laat mij er dan aan herinneren, hoe er ook in ons land, als er een huwelijk op til is, zeerwel rekening gehouden wordt met de geldelijke gevolgen die zulk een huwelijk voorden bruidegom zal hebben. Dit kan niet anders. Bij het sluiten van een huwelijk moet wel acht worden gegeven op de twee zijden van het leven, èn op de geldelijke èn de ide- ëele. Bij ons echter treedt ook de ideëele zijde nog al op den voorgrond, en worden de geldelijke gevaren in den regel stillekens door de wederzij dsche ouders afgehandeld. Maar heel anders is het in Oostenrijk. Daar kan men schier dagelijks in de dagbladen advertentiën lezen dat een vader of \oogd eene huwbare dochter of pupil ten huwelijk aanbiedt met eene toezegging van tien-, twintig-, dertigduizend florijnen. Bij ons drarentegen is zoo iets gelukkig in ons goede Holland nog ondenkbaar en het zou in onze maatschappij nog afschuw wekken indien iemand het waagde op zoo ruwe wijze het huwelijk naar beneden te halen. En juist dit nu stuit ons zoo zeer in dit wetsontwerp. Hier merkt ge van het ideëele niets meer, wordt het geheel beheerschtjdoor de pecuni aire quaestie, juist zoo als die ontaarde vaders doen in Oostenrijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats en te Znidzande dhr. J. J. Homburg cand. te Middelburg te Yzendyke ds. G. L. Krol te Groede. Bedankt voor Bladel door ds. JF. F. v. d. Hamme emer. pred. te Apeldoorn voor Grijpskerke door ds. D. Jvan Aalst, cand. te Hoorn. Het bericht in sommige bladen, ook in dit, als zou de heer ds. Nahuijs over leden zijn, is onwaar. Z.Eerw. is zelfs niet ziek geweest. Geref. Kerken. Tweetal te Oostburg ds. C. Hoek te Longerhouw en Schettens en ds. E.Prinsen te Oostwold; te Beetgum ds. N. Y. van Goor te Dirkshorn en C. Lindeboom cand. te Kampen. Beroepen te Beetgum ds. N. Y. van Goor te Dirkshorn. St. Annaland. De gemeenteraad heeft besloten het personeel aan de avond school met één te vermeerderen, wegens het groote aantal leerlingen. Er zullen dan, behalve het hoofd der school, twee onderwijzers in de avondschool werkzaam zijn. Wel eene tegenstelling met andere gemeenten, wat avondschojl- en herhalings- onderwijs betreft. Cortgene. De gemeenteraad benoemde tot onderwijzer dhr. A. Kooyman te Wol- faartsdijk. Voor de betrekking van hoofd der Chr. School (Gravenstraat) te Middelburg hebben zich 82 sollicitanten aangemeld. Arrondissements-Bechtlank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: J. R, 29 j., warmoezenier, Am sterdam thans te Middelburg in hechtenis, tot 9 m. gev. straf, met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht heling: P. H, 34 j., ketellapper, Goes, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 m. gev. str f, met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd en met last tot zijne in vrijheidstelling, en beleediging A. K Az., 58 j-, landbou wer, Borsele, tot f 5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. vrijgesproken J. F. v. d. L, 37 j., hvr. van Fr. P., koopvrouw, Breskens, beklaagd van beleediging. Bg bevelschrift dier rechtbank zyn naar de openbare terechtzitting! verwezen 10. E. M., oud 30 j., koopman en poelier geb. te St. Jansteen, wonende te Stekene (België), gedetineerd alhier, ter zake dat hij in het jaar 1896, op na te melden tyd- stippen, na met eenige personen te hebben afgesproken om kippen te gaan stelen, zich met die personen heeft begeven naar de na te melden hofsteden en aldaar, in vereeniging met hen heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelyke toeeigeninglo. in den nacht van 6 op 7 Februari, onder de gemeente Axel, buurt Drie Schouwen, van de hofstede van Engelina Mattens, 32 kip pen en '2 hanen, aan deze toebehoorende, en Johannes Heinelaar 22 kippen en 1 haan, aan dezen toebehoorende 2o. in den nacht van 26 op 27 Februari, onder de gemeente Koewacht, van de hofstede van Josephus Hiel, 26 kippen en 1 haan, aan dezen toe behoorende 3o. in den nacht van 6 op 7 Maart, onder de gemeente Stekene (Belgie), van de hofstede van F. Pieters, 25 kippen en 1 haan aan dezen toebehoorende, terwyl hij telkenmale, terwijl de andere personen op de hofstede gingen om de kippen weg te nemen, in de nabyheid daarvan op de wacht heeft gestaan om te waarschuwen als er onraad was, de gestolen kippen van hen gedeeltelijk heeft overgenomen, ze met hen heeft gebracht bij zekeren .Waaijmans en ook met hen de opbrengst heeft gedeeld. Aan den beklaagde is de heer mr. C. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Mid delburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. 11. A. W., oud 26 j., poelier, geb. te Stekene (België), wonende te Koewacht, gedetineerd alhier, ter zake dat hy te Koe wacht, in de maanden Februari en Maart 1896, opzettelyk ruim 100 kippen, waar onder enkele hanen, die hy wist dat door diefstal waren verkregen, heeft gekocht of uit winstbejag heeft verborgen, of opzette lijk uit de opbrengst van die, door diefstol verkregen kippen en hanen, voordeel heeft getrokken. Aan den beklaagde is dc heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toe gevoegd. 3o lo P. de C., oud 68 jaar, geb. te Kieldrecht (België) en 2o J. de B., oud 26 jaar, geb. te Schore, beiden wonende te Hansweert (Kruiningen), poeliers, gede tineerd alhier, ter zake dat zy in den nacht van 14 op 15 April jl., omstreeks één uur, te Schore, te zamen en in ver eeniging, op de hofsteden der landbouwers Sinke, Nieuwenhuize eu Boonman, zijnde alle besloten erven, waarop woningen «taan en waarop zy beklaagden zich be vonden buiten weten van de rechthebben den, 24 kippen, aan genoemde landbouwers toebehoorende, met het oogmerk van we derrechtelijks toeeigening, hebben wegge nomen, en zulks op de hofsteden van Sinke en Boonman uit een ongesloten kippenhok en op de hofstede van Nieuwenhuize uit een gesloten kippenhok, waartoe zij zich den toegang hebben verschaft door het kippenhok met een valsGhen sleutel te openen en vervolgens in dienzelfden nacht, omstreeks 3 uren, naby hunne woning te Hansweert,toen zy te dier zake op den openb. weg door de ryksveldwachtersStranb,Bnteijn en Raes en den onbezoldigd ryksveldwach ter Vermeulen op heeterdaad betrapt eu in het bezit van voornoemde kippen wer den aangehouden, zich met geweld tegen die aanhouding hebben verzet, de le be klaagde door een met 5 scherpe patronen geladen revolver uit zijn zak te halen en daarmede te trachten den ryksveld wachter Straub, die hem had vastgegrepen, te treffen en daardoor de vlucht mogelykte maken, en de 2e beklaagde door den on- bezoldigden rijksveldwachter Vermeulen, die hem had aangegrepen, tegen de hand en den schouder te trappen en daardoor de vlucht mogelyk te maken. Aan de beklaagden is de heer mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter griffie van genoemde rechtbank is door M. L., en J. L., beiden te Ter Neuzen, hooger beroep aangeteekend tegen een ten hunnen laste gewezen vonnis, waarbij zij op den 8en dezer ter zake van geweldpleging en opruiing werden ver oordeeld ieder tot een jaar gevangenisstraf. A. L., en J. C. d. M., mede te Ter Neuzen, die ter voormelder zake respectievelyk tot 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, schynen dus in hun vonnis te berusten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij H. van S., werkman te Yerseke, veroordeeld werd wegens beschadiging van eens anders eigendom, bevestigd. Op Maandag 25 Mei en Dinsdag 26 Mei a. s. zal de leeszaal gesloten zij u en zullen geen lessen of cursussen gegeven worden. De lessen in Engelsch en Fransch op Donderdag avond zyn tot nadere aankon diging gestaakt. Van 21 - 22 Mei 1896. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Koster jm. 19 j. en W. Pouwer jd. 21 j. W. N. Keeisemaker jm. 23 j. en E, Holthuyzen ji. 24 j. N. J. Damen jm. 23 j. en J. J. A. Jungbekerjd. 25 j. A. G. C. H. Janssen jm, 26 j. en A- Hoogendam jd. 25 j. M. van der Klooster jm. 27 j. en J. J. Castel jd. 21 j. Getrouwd: P. J. Barto jm.23 j. en S. M. Pluy'mers jd. 21 j. C. A.Murkjm. 19 j. en J. Qeljon jd. 16 j. J. Landman jm. 25 j. en J. W. Adriaanse jd. 29 j. BevallenM. Bliek geb. Bliek z- P. Blok geb. Wagenaar d. G. L(lachen geb. Hui- bregtsen z. GOES. Gehuwd: 21, Jan B aptistPolfliet 22 j. jm. te Goes en Francina Eversdfjk 21 j. jd. te Ierseke. Paulus Zandee 28 j. jm. en Kiina Jacoba Scheffers 21 j. jd Willem van Apeldoorn 20 j. jm. te Amers foort en Theodora Maria Cappeilo 21 j. jd te Goes. YLISSINGEN, 22 Mei '96. Boter f0.85 a 10.95 per kilo. Eieren 13,20 a 13.40 per 104 stuks. MIDDELBURG, 21 Mei 1896. De aanvoer uit Walcheren was heden weder niet groot en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe die tot vorige weekprjjs werd gekocht. Van andere artikelen word zeer weinig aange boden. Puike Tarwe f5.90 tot f6.— gekocht. In Rogge, Winter- en Zomergerst ging niets om- Groene Kookerwten tot f7,60 aangebo den. Witte Boonen niet beneden de f10 in puike kwaliteit te bekomen. Bruine Boonen op f 11 gehouden. Paardeboonen f4.75 a (4 90. Zomerzaad hield men op f8. Versche Boter f 0.80, f 0.85 en 10.90 per kilo Eieren per 100 stuks f 2.80. ZIER1KZEE, 21 Mei '96. BOTER. Hoogste koers f 0.47Va a 10. laagste koers 0.35 per 5 ons. KIPEIEREN hoogste koers 10.75; laagste koers (0,40. EENDEIEREN hoogstekoeis f 1.laagste koers 10.87Va de 25. AFLOOP YEKkOOPIMiLN LI\Z- OUDELANDE. De afloop van de aanbe steding der onderhoudswerken aan het wa terschap Baarland is als volgtA. v. Popering, Bruinisse f3098; J. de Jonge. Biezelinge, f.3069; J. L. Geluk, Tolen, 13000; D. den Doelder, Terneuzen, f2998; J. de Bree Fz. id. f2974; A. Foudraine, Goes, f2950; B. den Exter van den Brink, Krabbendflke, f2896; C. de Wilde Az., Kattendijke, 12895; P. J. Visser, Hansweert, f2860 en B. van Eek, Terneuzen, f2772. Aan den laagsten inschrij ver gegund. MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan het Gebouw van het Prov. Bestuur aanbe steed: „Het inrichten tot doorvaart van de tweede opening van de brug in He Sehoorsche weg, over het kanaal door Zuid-Beveland". (Raming 129.000). InschrijversMees Visser, Papendrecht f33.940. A. van Seters, Rijswijk f32.800. M. Visser, Papendrecht f 32.697. P. J. Visser Pz., Hansweert f32.590. J. B. Koch, Hansweert f32.500. J. Hack, Oud- Gastel f32.490. C. de Wilde Az., Kattendjjk» f 31.600. P. Dronkers, Kapelle f31.500. L. Brand Dz., Giessendam f30.461. C. BoerAz. Bliedrecht f 29.750 en K. Bos Az., Dordrecht f 28.600. DRIEWEGEN. Voor het vervoer van pl. m. 100 kub. Meters grint van de haven Borssele naar den Nieuwen Grintweg onder deze gemeente was als volgt ingeschreven: G. van Oosten, Driewegen 75, Adr. Hulge Ovezand 73, J. Spruit, E.lewoutsdijk 60, P. Dieleman, Kwadendamme 57, J. de Kok, 's Heerenh mk 49, M. Karman, Driewegen 49 W. N. van Liere,Ovezand 47i/i en P. Vette, Borssele 44 cent alles per M3. Gegund aan Vette. Aan te S. In dat geval zou 't juist een uur te laat zyn. Ongeveer half 8 aankomst. Rbd. Goes. Donderdag vergaderde de afd. Zeeland van de Vereeniging „Het Rund veestamboek", onder voorzitterschap van baron Collot d' Escury, die in een openings rede wees op den gedrukten finantieëlen toestand der afd. ten gevolge van de te groote bijdrage aan het Hoofdbestuur twee derden der contributiën doch van de andere zijde wees op de zeer gunstige resultaten der Stierenkeuringen. De secretaris, de heer E. v. d. Bosch, deed eenige medeJeelingen; o. a. dat het ledental 278 bedraagt [261 in 1895] en dat 33 stieren en 22 koeien zyn ingeschreven. De penningmeester bracht verslag uit omtrent den staat der kas. De ontvangsten in 1895 bedroegen f507.75; uitgaven f706,33Vs, kwaad slot fl98,58V2. Er zal gevraagd worden aan de Zeeuwsche Land- bon w-Maatsohappij om een bijdrage van f 150. De commissie tot 't nazien der re kening, de heeren C. Zuydweg en J. J. Mol, adviseerde tot goedkeuring, hetwelk ge schiedde, evenals de begrooting over '96 in ontvang en uitgaaf f 914.83Vs. Het rapport dergehouden stierenkeuringen is gedrukt en gepubliceerd. Aangeboden werden in '96 120 stuks tegen 85 in '95. Kruininge werd aangewezen als plaats waar de Zomervergadering zal gehouden worden, als zynde 't gemakkelykst bereik baar voor de leden uit Hontenisse. Reeds zyn daar 25 rytuigen beschikbaar gesteld. Meerdere zullen wel volgen. De heer Kostense wordt aangewezen als het lid om de rekening van den algemeenen Secretaris op te nemen, terwijl tot afgev. naar de algemeene vergadering worden benoemd de heeren G. de Jager, C. Zuijdweg en D. Schipper van Kapelle. Bij de bespreking der agenda voor die verg. werd besloten bij 't Hoofdbestuur er op aan te dringen de bijdrage der afd. aan 't H.B. met V* te verminderen. Aan de reis zal in gezelschap door 10 leden worden deelgenomen. Daar de termyn om zich aan te melden eerst Maandag a. afloopt, kunnen nog verschillende deelne mers uit deze en andere afdeelingen wor den verwacht. De afdrukken van het Stamboek werden aan den man gebracht, behalve een die voor Ged. Staten en een die voor de Mij werd in bewaring gehouden. Plan van de afd. Zeeland van het Ned. Rundvee-Stamboek voor een gemeen- schappelijken tocht naardealg, verg. te Purmerend op 29 Mei. Voorstel om aan de vergadering te Purmerend met een aantal leden uit Zeeland deel te nemen en om gezamen lijk daarheen te reizen, teneinde de afdee- ling Zeeland aldaar waardig te vertegen woordigen. In de toelichting van dit voorstel wordt o. a. gezegd De vergadering is Vrijdag 29 Mei te half elf in Purmerend, wij moeten dus Donderdag van huis gaan en in Amster dam logeeren. Na de vergadering is de rytoer door de Beemster en de gemeenschappely ke maal tijd, die wy toch ook willen bijwonen, dus Vrijdagavond moeten wij weer in Amsterdam logeeren. Er zijn dus 3 dagen mede gemoeid, en al zyn dat 3 dagen, zoo behoeft dit toch niet veel geld te kosten, want de boeren zitten niet dik in hun geld. Een gezelschapskaart kan ons niet dienen daar die slechts voor 2 dagen geldig is. Een gewoon retourbiljet dus! Welnu GoesAmsterdam 3e klasse re tour kost f6.VlissingenAmsterdam 3e klasse retour kost iets meer. Wij reizen natuurlyk allen 3e klasse en via Rotter dam. Logies met ontbijt kost ons f 1.50, voor 2 logies dus f 3.Boot naar Purmerend zoo iets van 50 cents. Logies moet natuurlyk vooruit besteld worden. Ook de gemeen schappelijke maaltijd. Laat na elk zyn rekening maken. Eén voorwaarde maak ik slechts, en dat is deze, dat uitsluitend leden van het Stamboek aan de toer deelnemen. Die nog geen lid is kan het onmiddellijk worden door zich bij den Penningm. den heer M. Kostense te Kruiningen aan te melden. LAATSTE BERICHTEN. Wlssenkerke. Door ingelanden van den Mariapolder is op aanvrage tegen 1 Aug. a. s. eervol ontslag verleend als ontvanger griffier van dien polder aan den heer W. J. Vader van 's Gravenpolder en als zoodanig met op één na, algemeene stemmen benoemd de heer C. N. van der Heijde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5