KERKNIEUWS. 3CHOOLNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. «•houder ophalen moeten. Het eerste be zwaar is het gemis van strenge strafbepa lingen voor de verplichting van werkge vers en huiseigenaren om met juistheid het bedrag van loon en huur op te geven. Het tweede de splitsing der gemeenten die hij nadeelig acht voor de gemeenten en hij vreest daaruit vestiging van kleine locale belangen. Nu is 't wel niet te denken dat de heer Rutgers wat dit laatste betreft, nog spreekt uit staatkundige overwegingen, immers, Rotterdam uitgezonderd, en ook dat is niet meer zoo vast voor de oud-liberaien, zijn de meervoudige districten tamelijk radicaal. Maar dat de liefde voor de radicalen toch altijd nog opgewogen wordt, door den af keer van de olericalen, zal de heer Rutgers moeilijk kunneu ontkennen tegenover hen die mot zijn anticlericale gezindheden op de hoogte zijn. De heeren Mees en Va» Karnebeek bleken voorstanders te zijn; de een richtte daarbij zijn pijlen op de Roomschen die de wet niet willen zonder stemplicht; de laatste tegen de Takkianen die de wet willen afbreken met wijzigingen in den geest der Liberale Unie; welker tolk de hesr Borgesius reeds gesproken heeft. De heer Kuyper herinnert dat uit een principieel oogpunt dit ontwerp minstens even verwerpelijk is als het vorige. Meer en meer worden denkbeelden ver kondigd en beleden, die met God als de bron van het recht geen rekening houden. Volgens zijn overtuiging is er onderscheid tusschen volk en overheid. Tweeërlei zijn zij. Er is souvereiuiteit in beide kringen, souvereiniteit in den kring des volks, souvereiniteit in den kring der reg. Hieruit vloeien ten opzichte van souvereiniteit beginselen voort, die niet overeenkomen met die, welke thans worden verkondigd. Ook het volk heeft krachtens het be ginsel der souvereiniteit zijne rechten. Is er besef, dat de onderscheiden kringen recht bezitten, dan moet dat recht worden ge regeld, georganiseerd. Maar niet die kringen moeten dat recht organiseeren en regelen, doch de overheid behoort dit te doen. Hieruit vloeit voort, dat spr. en zijn geestverwanten zich verzetten tegen volks- souvereiniteit, dat zij zeggen, dat deze souvereiniteit inherent is aan het volk. En zoo zijn ze tegen algemeen stemrecht in dien zin, dat men gekozen wordt met den kiezersschepter. Daardoor zijn de anti-revolutionairen gekomen tot de for muleering van eenige zaken. Zoo spreken zij van het huismanskies recht, daarmede bedoelende, dat de kring van het huisgezin iu zich zelf rechten heeft, die tegenover de overheid ver tegenwoordigd moeten worden. Ook zijn de anti-rev. voor een sociaal en sen or ganisch kiesrecht. Sprekers grootste bezwaar is dat het ontwerp al te materieel is. Het geld re gelt hier alles. Dat voorts bij een regeling van het kiesrecht voor Kamer en Staten ook die van het kiesrecht voor gemeenteraden wordt opgenomen, acht hij in strijd met den eisch der deugdelijkheid. De gemeen teraden toch zijn besturende, de Kamers vertegenwoordigende colleges. Ook wordt de beschikking over net kiesrecht telkens gegeven aan anderen, waardoor patroons en anderen den invloed op de verkiezingen beheerschen. En dit vooral voor gemeenten als Ye- nendaal, waar fabrieken zijn. Ook is er geen gelijkheid, daar zij, die hun diploma vlug verkrijgen, eerder kiesrecht bekomen dan andereu. Zoo zal een jurist spoediger kiezer zijn dan een medicus, een hulponderwijzer vroe ger dan een predikant. Wat den derden eisch, het finale van de regeling betreft, zegt spr. dat in het ontwerp de grenzen enger gemaakt zijn dan art. 80 der Grond wet dit voorschrijft. De groep namens welke Spr. spreekt, staat tegenover dit ontwerp zegt hij neutraal met antipathiede voorstellen Borgesius tot wijziging in de richting van grootere uitbreiding zal zij helpen aanne men en hoe zij over de aannemelijkheid van de gansche wet denkt, zal wel blijken wanneer bij de eindstemming hunne namen worden afgelezen. De minister heeft de sprekers beantwoord met een algemeene beschouwing over het vorige ontwerp Tak, een bestrijding van den stemplicht, een afwijzing van ingrij- pendei amendementen en een verdediging van zijn standpunt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp, te Borssele en te Biervliet dhr. J. J. Homburg cand, te Middelburg; te Biezelinge (toez.) ds. B. M. Mantz te Baambrugge. Biezelinge. In eene vergadering van stemgerechtigden der N. H. K. werd met groote meerderheid van stemmen besloten toezegging van beroep te doen aan ds. B. M. Mantz, predikant te Baambrugge. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterend op Texel ds. N. Y. van Goor te Dirkshorn te Burum ds. B. Roordate Strijen. Bedankt voor Biezelinge door ds. S. O. Los te Zalk. Riggekerhe. In de Woenslag gehouden Raadsvergadering werd tot onderwijzer alhier met algemeene stemmen benoemd, dhr. A. Bosselaar, die met dhr. A. Kooiman te Wolfertsdijk op de voordracht was ge plaatst. RECHTSZAKEN. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg Heden, Yrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling M. I', 30 jarbeider, Krui- ningen, tot 14 d. gev. straf en A. N, 21 j., J. M. V. d. B., 20 j., J. K, 26 j., en G. R., 21 j., allen arbeiders, Heinkenszand, ieder tot f5 b. s. 5 d. h.; openlijk met vereenigde krachten geweld plegen'. A. P., 24 j., P. P., 24 j., oester kweekers, lerseke, en M. N, 20 j., arbei der, Kruiningen, ieder tot 7 d. gev. straf. verduistering A. v. d. V, 15 j., loop jongen, Goes, tot f 8 b. s. 8 d. h. en poging tot diefstal :,M. A. 64 j., melk- slijter, Vlissingen, tot 3 m. gev. straf. Allen in de kosten. In zake P. F. B. de M, 19 j., landbou wer te Ossenisse, geappelleerde van een von nis van het kantongerecht te Hulst, beklaagd van [overtreding der drankwet, bij welk vonnis de ambtenaar van het openbaar ministerie niet ontvankelijk is verklaard, is het vonnis des eersten rechters bevestigd VrijgesprokenA. Z., 24 j., werkman Schore beklaagd van opruiing, J. F. v. H., 36 j., smidsknecht 's Heerenhoek beklaagd van mishandeling en H. D., 26 j., boeren knecht Sinoutskerke bedlaagd van huis vredebreuk. Vlissingen. Donderdagmorgen toen de klassianen, behoorende tot de Roomsch. Kath. kerk het kerkgebouw verlieten gin gen op den hoek van het Groenewoud twee hunner op den haal. Een sergeant gaf on middellijk last aan enkele manschappen, eveneens klassianen de vluchtenden te arresteeren dat spoedig gelukte. Minder goed ging het om hen naar de kazerne te brengen dat onder een toevloed van men- schen, na veel tegenstribbeling geschiedde. Hun uitstapje duurde dus slechts kort. Zaamslag. Donderdag middag om streeks 2 uur, werd in den toren der Her vormde kerk alhier, een zware slag ge hoord, velen dachten dat do bel gevallen was. Bij nader onderzoek bleek, dat het touw waaraan het gewicht vanj het slaguurwerk hing, was los geschoten. Het gewicht heeft een zwaarte van 82 kilogrammen, viel door drie zolderingen heen en kwam op de vierde terecht, waar het een aantal dakleien verbrijzelde. Men schrijft uit Vlissingen De vroegere nachtmailboot „Prinses Ma rie", van de Maatschappij „Zeeland", wordt in gereedheid gebracht om binnenkort weer tijdeljjk in de dagelijksche vaart ge bracht te worden, daar de drie nieuwe mailbooten beurtelings tijdelijk uit de vaart genomen zullen worden, teneinde aan de fabriek van John Elder Go. te Govan, bij Glasgow, waar zij gebouwd worden, van nieuwe wielen te worden voorzien. Waarde. De jaarwedde van den heer C. J. Vro»gop, brievengaarder alhier is verhoogd met vijftig gulden. Biezelinge. Een ingezetene alhier heeft van 7 niet uitloopende witte leghorns van 1 Jan. '96 tot 12 Mei jl. 520 eieren ge gaard. Noderlundsch-Jongelingsverbond. Te Deventer had gisteren 14 Mei de 43ste algemeene vergadering plaats in de groote zaal der Buitensociëteit, die door circa 1300 personen werd bijgewoond, waaronder tal van afgevaardigden van verschillende plaatsen. Te 10 uur heette de voorzitter der afdeeliug Deventer allen welkom, waarna de voorzitter van het verbond de heer A. J. Hoogenbirk de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Vervolgens hield hij een toespraak, waarin hij wees op den vooruitgang van het verbond. Door den secretaris den heer Rooseboom, werd het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek dat de toestand van 't ver bond en van de afdeelingen over 't alge meen niets te wenschen overlaat. Van tal van afdeelingen bloeiden knapen- vereenigingen en de verschillende onder- afdeeliagen. Het aantal afdeelingen ver meerderde met 26 en dat der ringen met 5. Het Verbond telt pl. m. 7000 leden. Het verslag wijdt eenige waardeerende woorden van nagedachtenis aan wijlen de heeren R. Jonkhof, Rijpma en ds. Ploos v. Amstel. De redactie der Jongelingsbode ontvangt dank voor hare uitnemende zorgen ge durende het afgeloopen jaar, aan het bondsorgaan besteed. Uit het verslag van den Penningmees ter, den Heer Sillem, bleek dat de toestand der kas redenen tot dankbaarheid geeft. Er is een batig saldo in kas van f 326,75'. De Heer C. Phildius van Berlyn brengt namens het Internationaal comité in het Duitsch zijn groeten over en doet eenige mededeelir.gen, die door den Heer Van Oosterwijk-Bruin worden vertaald. De volgende Bondsvergadering zal te 's-Gravenhage gehouden worden. De namiddagvergadering werd geleid door den heer B. J. Gerritson Jr. van Rotterdam. Medegedeeld werd dat de af tredende bestuursleden de heeren Hoogen birk, Zegers, Dr. Los en van Dis, allen zijn herkozen. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram van hulde gezonden. Hierna werden referaten gehouden door den Heer Schmal, onderwerp „Het vor mend karakter der Chr. Jongel. Vereen." en door den heer Beekman over „Den in vloed der Bondsvergadering op de Vereeni- gingen." Te ongeveer half drie werd de vergadering gesloten, waarna een wandeling werd ge houden. Te 4 ure vereenigden vele vrienden zich aan den maaltijd, gedurende welke veel heildronken werden uitgebracht. Ten slotte had 's avonds in de f t. Lebui- nuskerk een bijeenkomst plaats, waar als sprekers optraden Ds. C. J. van Paassen van Meppel en Ds. L. M. A. Scheps van Deventer. In deze bijeenkomst werd o. a. ook nog door den organist der kerk, den heer Joh. W. Wensink, een sehoone improvisatie ge houden over gezang 50. Hiermede waren de werkzaamheden van den 43eu Bondsdag afgeloopen. De werkstaking te Botterdam. Op 's rijkswerf te Hellevoetslais is, vol gens de N. R. Ct.y order ontvangen om met den meesten spoed vier gewapende stoomsloepen dienstklaar te maken en on middellijk daarna te laten opstoomen naar Rotterdam. Ter kenschetsing van de arbeiders toestanden te Rotterdam vinden hier de volgende regelen uit het verslag eener rede van den president der Woensdag-avond gehouden vergadering van bootwerkers, De Heer, eene plaats. „Men denke er aanéén woord van het bestuur van den „Nieuwen Ned. Bootwerkers- Bond" en van de „Nederlandsche Vlag" is voldoende om onmiddellijk te doen stoppen de geheele sleeperij, de boterfa- briek, haar kuiperij, Heineken's brouwerij, de brouwerij d'Oranjeboom, en de gasfa briek. Dat vermag de organisatiede Bond toch heeft vertakkingen, waar niemand ze vermoedt. Laat men het bestuur niet dwingen een schrikbewind te vormen laat 't niet zóó worden wie geen lid van den Bond is werkt niet, omdat hij werken wil bij bazen, die wij niet willen. Ja, velen zouden wel willen optreden met geweld. Menig werkman staat opzijn fabriek te snakken near bevrijding. In de eerste plaats op de fabriek der gemeente, dan op de fabriek op Feyenoord, ook op die van den heer Van den Bergh. Maar 't bestuur wil vreedzaam werken. Eerst moeten de grieven van de bootwerkers zijn weggeruimddan zal het de sleepers doen stoppen en vervolgens de gasfabriek, wan neer rechtmatige eischen niet worden ia- gewilligd Men schrijft uit Rotterdam, dato 14 Mei: Op een enkele uitzondering na ging alles ten opzichte van de werkstaking zeer kalm in zijn werk. Duizenden wandelaars bewogen zich langs de kaden, waar de beide oorlogsschepen het meest de aandacht trokken. Bij het aanbreken van den dag arri veerde» Hr. Ms. pantserschip Piet Hein cn Hr. Ms. Evertsen. Laatstgenoemde oorlogs bodem nam de ligplaats in aan de Boompjes voor het wachtlokaal der bootwerkers, waar gisteren Hr. Ms. Kortenaer lag, die weder naar Nieuwediep vertrokken is om 2 uur 's namiddags. De werkstaking heeft zich heden tot de Harwichbooten uitgebreid. De schutterij moest een oogenblik han delend optreden op de Westerkade tegen over de opdringende stakers. Heden arriveerden een 60-tal bewoners uit de omgeving van Bergen op Zoom, die te Rotterdam kwamen om te werken. Het is echter aan de stakers gelukt hen tot terugkeeren te bewegen, nadat zij eerst een en ander te etene* drinken hadden gekregen. Op de rivier surveileerden heden gewa pende sloepen der mrriueschepen, terwijl van-avond ook met de electrische zoek lichten gewerkt werd. Woensdag werd in de fabriek der firma Regout Co. een publicatie aan geplakt waarbij genoemde firma te kennen gaf, dat de werkstakende glasslijpers, die voor Zaterdag 16 dezer ten zeven uur 's morgens het werk niet zullen hervat hebben, beschouwd worden als niet meer tot het personeel der fabriek te behooren. In een onbewaakt oogenblik geraakte Woensdag het vierjarig zoontje van H. te Zaandam te water. De vader die iets in het water zag drijven en in de meening verkeerde, dat het een kind zijner buren was, wendde direkt pogingen aan om het te redden. Eerst toen hij het kind ophaalde, bleek het hem, dat het zijn eigen kind was en tot zijn groote droefheid moest hij ervaren, dat hij een lijk in de armen hield, In den gisteren te Bordeaux gehouden kilometerwedstrijd won onze landgenoot Jaap Eden gemakkelijk den lsten prijs in 1 min. 16:iA seconde. De 2e was Loste in 1 min. 24'/, sec. Er waren 11 deelnemers. Flesschen-trekkersDe heer A. Frij- link te Sassenheim, handelende in zaden en bloembollen, ondervond verleden week, dat het gild der flesschentrekkers nog leeft. Hij ontving nl. het volgendg tele gram „Frylink, Sassenheim. Malheur. Bitte 25 gulden, telegransch Rozenkranzer Worte- naal II". De firma Rozenkranzer in Duitschland is een bij den heer Frylink soliede af nemer van zaden en bloemen doch aan nemende dat de afzender van het telegram evengoed naar huis als naar Sassenheim had kunnen seinen, zond de heer Freylink geen 'geld, maar nam eerst informatiën. En toen bleek alras dat de afzender een fiesschentrekker was. Men zij dus op zijn hoede Een echtpaar te Zuidwolde, dat Dinsdag naar de kermis te Groningen ging, had de kinderen alleen thuis gelaten. On geveer een half uur na de terugkomst be merkten de ouders dat hun 9-jarig doch tertje zoek was. Na onderzoek vond men de kleine levenloos in een kolk terug. Uit Bolsward is de 80-jarige Jan Brouwer, lid van de gefailleerde kassiers firma, per rijtuig in arrest gebracht naar Leeuwarden. Te Dieren is door de gemeente-po- litie procesverbaal opgemaakt tegen een paar jongens, die een grooten steen op de rails van den Staatsspoorweg hadden ge legd, hetgeen gelukkig tijdig genoeg ont dekt werd. Zaterdag was er te Zaandijk verkoo- ping in „de Zwaan". Een 14-tal belang stellenden waren aanwezig. Zoo'n verkooping om 6 uur uitgeschreven begint gewoonlijk om 7 uur. Vijf minuten ml 7 zei éèn der opgekomenen„zouden we dien verkoop maar niet ophouden, de heeren hebben al den tijd", en allen waren het oogenblik- kelijk eens en verlieten de zaal. Daar verschijnt de afslager en roept „Heeren! we zullen beginnen 1" „Te laat wordt hem toegeroepen en de koopers verlieten de zaal, waardoor de verkoop niet door ging- Dit is zeker het eerste geval van dien aard in Nederland. Vechtpartij tusschen schooljongens. Door het kantongerecht te l'urmerend is instructie gehouden in zake een 'vecht partij van 2 schoolknapen uit de Wormer. Een der beide knapen schijnt tengevolge van het bekomen eener verwonding binnen enkele dagen te zijn overleden. Een perceel land van ruim 6 H.A. in den polder Varkensoord ouder de ge meente Rotterdam werd ruim 25 jaar geleden publiek verkocht (destijds be hoorde genoemde polder onder IJsselmonde) voor f 2490 per H.A. Voor deze kaveling, die nu als bouwgrond dienst kan doen, werd de voorgaande week f 65,000 in massa geboden. Ee» wissel wachter, die te Eindho ven door een trein werd overreden, waar bij hem beide beenen werden vermorseld, is Woensdag aan de gevolgen overleden. Men meldt ons uit Den Haag: De vermaarde schaker Steinitz, gister middag bij een der spelers van Zaterdag avond vertoevende, werd door dezen ge vraagd, of hij zich nog het spel herinnerde, op de séance met hem en nog 27 anderen gespeeld. Hij beweerde die partij nog uit het hoofd te kunnen spelen en begon toen achtereeuvolgens de zetten op te geven. De speler had de partij genoteerd en het bleek toen tot verbazing van alle aanwe zigen, dat Steinitz, alhoewel niet wetende, dat men hem juist die partij zou doen naspelen, alle zetten correct nog in het hoofd had. Op verzoek haalde hij het later nog eens met een andere partij. Tel. Donderdag had op de Hillegersberg- sche plas bij Rotterdam een treurig onge luk plaats. Een viertal jongelui uit Schie dam waren met een open landauer naar Hillegersberg gegaan en hidden daar een roeiboot afgehuurd. Op de Plas zagen zij een boot, waarin een viertal meisjes gezeten waren. Zij roeiden daarop af, doch waarschijnlijk doordat zij zich allen aan een zijde begaven om de boot der meisjes te grijpen, sloeg hunne boot om en geraakten alle vier te water met het ongelukkig gevolg dat twee ge red werden en twee verdronken. De heer J. Visser heeft eervol ont slag gevraagd als directeur-hoofdredacteur van het Dagblad voor Zuid-Holland en s-GravenhageDen 26sten dezer wordt een opvolger benoemd. Falb voorspelt tot 23 Mei betrekke lijk koud weer met uitgebreide en sterke regens. Had de man dezen keer maar eens ge lijk. De droogte begint schade te doen. De stroom van Meikevers is dit jaar in de omgeving van Zevenaar on gekend groot. Dag en nacht vliegen zwer men dier gevleugelde torren over velden en akkers en hechten zich bij honderden aan boomen, heggen en struiken. Bij voor keur vallen zij op doornenheggenzoodat wanneer men deze passeert aan alle zijden door die diertjes wordt omringd en deze zich vaethechten op de kleeren enz. zoodat men in enkele oogenblikken als het ware bezet is. Voor drie jaar werd een deel van den oogst te Rouveen vernield door de muizen, 't Was toen hier en daar zoo erg, dat deze dieren het weinige, dat van de rogge gemaail kon worden, nog in hun holen trachtten te sleepen, in den tijd die er tusschen maaien en binden verliep. Thans is hun aantal weer minstens zoo groot als toen omstreeks denzelfden tijd, zoodat velen terecht voor het mislukken van den graanoogst beginnen te vreezen. Een eenvoudig middel tegen brand wonden dat in elke huishouding voorhan den is, is het meel. Wie zich brandt, moet onmiddellijk de gebrande deelen dik met meel bestrooien en het meel er ge- ruimen tijd op laten liggen. De pijn houdt onmiddellijk op en er vormen zich geen blaren. Te Echten Werd het paard van een landbouwer schichtig en sloeg op hol. Zijne vrouw kon nog intjjds van den wagen springen, duch hijzelf raakte in de leidsels verward en werd een eindweegs over den straatweg gesleurd. Hij kreeg zulke erns tige verwondingen, dat hij aan de gevol gen is overleden. Men schrijft uit Dokkum aan de Telegraaf Gisteren werden alhier door eene moe der, die wegens het niet betalen der huis huur op straat was gezet, de vier kinde ren, waarvan het oudste misschien vier jaren en het jongste nauwelijks een half jaar telde, op de stoep van het armhuis nedergelegd. Uren achtereen zaten of lagen de kleinen, slechts matig beschut tegen het inmiddels guur geworden weer, op deze plaats, zich voedende met een paar door een medelijdend voorbijganger ver strekte broodjes. Op een tot haar gerich te vraag verklaarde het oudste meisje dat moeder dronken was. Hout van broeikassen, broeiramen, enz. kan men waterdicht maken daor het te bestrijken met een mengsel van 4 dee len fijn geklopte ongebluschte kalk en 3 deelen versch geklopt bloed. Beide stoften worden goed door elkander geroerd. Wij zullen 't gelooven als wij 't zien. Men bericht uit Bedum, dat daar twee ingezetenen druk bezig zijn met het con- strueeren eener vliegmachine, ingericht voor twee personen, waarmede zij denken binnenkort klaar te zijn, om met eene snelheid van een kilometer per minuut het luchtruim te doorklieven, en daardoor alle sportmannen, met velo's, harddraver» en op schaatsen verre achter zich te laten! Een éénjarig kindje, dat Zondagmid dag, in een kinderwagentje gezeten, in het Levendaal te Leiden viel maar gered, en weer bijgebracht werd, is aan de gevolgen overleden. Dezer dagen kwam een fietsrijder te Hedel, alwaar hij de schipbrug over de Maas wilde passeeren. Hij was echter zon der geld en het veergeld bedraagt daar vijf cent. Dan moest de fiets maar te gelde worden gemaakt meende hjj, hetgeen hem, na eenige vergeefsche pogingen, dan ook gelukte. Te voet zette de fietser nu zjjne reis voort en daags daarna bleek, dat hij de door hem voor f40 verkochte fiets had gestolen In het Vondelspark te Amsterdam is een nachtegaal. Dit is voor de stedelingen een verrassend verschijnen en lokt dage lijks tal van wandelaars derwaarts. Zondag bijv., bij het zeldzaam fraaie weder, waren er velen die naar de smeltende klanken en jtonen van den koning der zangers kwamen luisteren. Opmerkelijk, zegt één der Amsterdamsche bladen, dat men daarbij niets had van het gejoel en geschreeuw, dat zich bij de wekelij ksche volksconcerten van het kunstlievend publiek doet hooren een ieder varkeerde in stille bewondering. Voor de „buitenmenschen", zij die niet slapen kunnen van het gezang der nachte galen, is 't natuurlijk eigenaardig te zien, welk een drukte in de stad van een enkel beestje gemaakt wordt. Zij kunnen er uit leeren hoeveel men hier mist. Voor Amsterdam is de nachtegaal uit het Voldelpark evenwel de eenige niet. In de „Berebijt" haagen er in de koffie kamer twee, die sedert een paar dagen slaan of zingen, zoooals men 't buiten zelden hoort. Men weet, dat nachtegalen in gevangen staat goed gevoed en verzorgd, dikwijls zingen tot medio Augustus, om op het einde van December weer te beginnen terwijl de nachtegaal in dc natuur ophoudt met zingen meestal als er jongen zijn, maar zeker einde Juni. Iedere liefhebber weet echter hoeveel moeite en zorg 't kost om den koning onzer zangers goed te onderhouden. De opstand in Matabeleland. Een kolonne onder kolonel Beal heeft den 9den dezer de Matabelen Dj Movene nabij Gwelo verslagen. De Engelschen leden geen verliezen. Een vreeselijk drama)is onlangs te Rockville in Amerika afgespeeld. Een zekere Egbert schoot in een vlaag van drift een zekere vrouw Hascke en haar beide kinderen met een revolver dood. De sheriff en de adjunct-sheriff, die zich van den moor denaar meester wilden maken, werden even eens door hem doodgeschoten. Egbert nam daarop do vlucht, achtervolgd door een woedende volksmenigte. Men zond den vluchteling een aantal geweerschoten na, waarvan een hem aan het been verwondde. Toen hij neerviel en men hem wilde grijpen joeg hij zich het laatste schot op zijn re volver door het hoofd. De zuster van den moordenaar die met typhus op het ziekbed lag, ondervond, toen de buren haar zonder omwegen het gebeurde meedeelden, zulk een hevige ontroering dat zj eenige oogen blikken later bezweek. Waarom de moor denaar deze misdrijven pleegde, is een on opgeloste quaestie. Eenigen tijd geleden werd hij in een krankzinnigengesticht ver pleegd, doch daaruit als hersteld ontslagen De Corriere della Serra bevat het volgend telegram uit Massowah Generaal Baldissera heeft den Ras Mangascha be volen, majoor Salsa en alle andere gevan genen. die zich nog in zijn kamp bevinden in vrijheid te stellen. „Als gij dit weigert", moet de generaal den Ras hebben geschre ven, „zal ik hen zelf halen." Verder wordt gemeld, dat de Italiaansche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2